Povežite se s nama

Vijesti

Uoči Svjetskog dana bolesti štitnjače: Evo što sve morate znati o ovoj žlijezdi

Karcinom štitnjače najčešća je zloćudna bolest endokrinog sustava.

Objavljeno

na

Štitnjača je žlijezda s unutrašnjim izlučivanjem smještena u sredini donjeg dijela vrata. Sastoji se od dva režnja, desnog i lijevog, pri čemu oba režnja zajedno podsjećaju na leptira. Štitnjača proizvodi i luči u krvotok hormone tiroksin (T4) i trijodtironin (T3) koji djeluju u svim tkivima i organima, upravljaju svim metaboličkim procesima u tijelu, a osobito su važni u pretvorbi hrane u energiju i toplinu. Regulacija lučenja hormona štitnjače odvija se mehanizmom povratne sprege putem hipotalamusa i hipofize u mozgu. Tireotropin oslobađajući hormon (TRH) iz hipotalamusa potiče lučenje hormona tireotropina (TSH ) iz hipofize koji stimulira proizvodnju i lučenje hormona štitnjače vežući se na receptore u štitnjači.

Svjetski dan bolesti štitnjače obilježava se 25.svibnja, ujedno kada i Međunarodni dan svjesnosti o bolestima štitnjače s ciljem podizanja svijesti o potrebama preventivnog pregleda i ranog otkrivanja bolesti štitnjače.

Dva najčešća poremećaja funkcije štitnjače su HIPERTIREOZA i HIPOTIREOZA.

HIPOTIREOZA je stanje smanjenog stvaranja, izlučivanja i djelovanja hormona štitnjače. Najčešći uzrok hipotireoze je kronična autoimuna upala štitnjače HASHIMOTOV TIREOIDITIS. Hipotireoza se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a posebno je česta u starijih osoba. Javlja se u 10% žena i 6% muškaraca starijih od 65 godina.

HIPERTIREOZA je stanje povećane aktivnosti štitnjače, a posljedica je prekomjerno lučenje njezinih hormona. Može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi, a posebno je česta u žena između 20. i 50. godine života.

Prema preporukama stručnjaka, odrasle osobe, prije svega žene, trebale bi početi s pregledima hormona štitnjače u 35.godini života i ponavljati ih svakih 5 godina. Žene češće obolijevaju od bolesti štitnjače, svaka treća žena ima čvor na štitnjači, a svaka deseta ima neki od poremećaja funkcije štitnjače. Karcinom štitnjače je češći oko četiri puta u žena nego u muškaraca, a najčešće se otkriva kod žena u srednjoj životnoj dobi.

Karcinom štitnjače najčešća je zloćudna bolest endokrinog sustava.

Prema zadnjim procjenama Međunarodne agencije za istraživanje raka, 2020.g u svijetu od raka štitnjače oboljele su 586 202 osobe, a umrlo je 43 646 osoba. Žene čine gotovo 80% svih novih slučajeva i 63% smrti zbog raka štitnjače.

Rak štitnjače ima vrlo visoko petogodišnje preživljenje, oko 85% kod muškaraca i 90% kod žena. Tipovi karcinoma štitnjače su papilarni, folikularni, medularni, te anaplastični i nediferencirani,a obično se otkrije čvor na vratu koji nema nikakvih drugih simptoma. Papilarni karcinom čini 60 do 70% svih karcinoma štitnjače, žene obolijevaju 2 do 3 puta češće nego muškarci, a češći je u mlađoj dobi, no u starijoj dobi je maligniji. Folikularni karcinom čini otprilike 15 % karcinoma štitnjače, češći je u starijih osoba i u muškaraca, a maligniji je od papilarnog, te se širi krvnim putem i stvara udaljene metastaze. Anaplastični karcinom čini 10% ili manje svih karcinoma štitnjače, uglavnom se javlja kod starijih i nešto češće u muškaraca. Njega karakterizira nagli porast štitnjače i bolna osjetljivost. 80% bolesnika umire unutar godine dana od postavljanja dijagnoze.

Ako štitnjača ne radi kako treba, to utječe na gotovo sve tjelesne funkcije; disanje, srčanu i živčanu funkciju, metabolizam, tjelesnu temperaturu, tjelesnu masu, mišićnu snagu, kosti, kožu, menstruacijski ciklus, plodnost, razinu kolesterola.

Pozornost bismo svakako trebali obratiti na simptome kao što su umor, bezvoljnost, nesanica, temperaturna osjetljivost, bol/slabost u mišićima i zglobovima, otečenost u licu i području vrata, pojačano ispadanje i lomljenje kose, poremećaj menstrualnog ciklusa, anksioznost, loša koncentracija, ubrzani rad srca, neobjašnjive promjene tjelesne mase, konstipacija, osjetljivost i ispupčenost očiju.

Kako bismo očuvali zdravlje i dobru funkciju svoje štitnjače prvi korak kao i kod svih zdravstvenih poremećaja/bolesti svakako bi trebalo biti usvajanje zdravih životnih navika i po potrebi promjena životnog stila.

Zdrava i uravnotežena prehrana, dovoljno sna i smanjenje stresa te umjerena tjelesna aktivnost temelji su dobrih životnih navika. Sve teže psihičke i fizičke aktivnosti tijekom dana trebalo bi odraditi tijekom prijepodneva i u ranim popodnevnim satima, kada je tijelo u tzv. prirodnom stresu, i stvara više energije. Tijekom poslije podnevnih sati smanjite intenzitet aktivnostima. Usmjerite se na ljude i koji vas opuštaju i zabavljaju. Također, bilo bi dobro ranije krenuti na spavanje. Ne tjerajte tijelo preko granica izdržljivosti.

Korisno bi bilo i educirati se o samopregledu štitnjače. Pogled u ogledalo otkriva stanje štitnjače:

1. Držite ogledalo tako da vidite područje Adamove jabučice.
Pazite da određujući poziciju žlijezde ne pomiješate pomicanje Adamove jabučice s oteklinom.
2. Usredotočite se na navedeno područje i zabacite glavu.
Uzmite gutljaj vode i progutajte ga te promatrajte pojavljuje li se oteklina.
3. Ako niste sigurni, ponovite postupak s vodom.

Prije uzimanja bilo kakvih dodataka prehrani pa tako i onih za koje držimo da bi imali blagotvorni učinak na našu štitnjaču, potrebno je individualno savjetovanje sa zdravstvenim djelatnikom koji ima uvid u vaše lijekove propisane na liječnički recept kako bi se izbjegle moguće interakcije i neželjene nuspojave.
Budući da hrana smanjuje apsorpciju nekih lijekova, među njima i hormona štitnjače, preporuka za uzimanje te terapije je ujutro, na prazan želudac i to barem sat vremena prije prvog obroka te dva sata prije uzimanja bilo kakvog dodatka prehrani koji sadrži željezo.

Oni najčešći nutrijenti koji igraju ključnu ulogu u funkciji štitnjače i sintezi njezinih hormona, svakako su jod, željezo, cink, selen.

Glavni izvor joda kod nas je jodirana sol koja se počela jodirati u razdoblju iza 2.svjetskog rata čime smo iskorijenili onu tipičnu gušavost zbog manjka joda. Ostali bitni izvori su morski plodovi, alge, sojini proizvodi, mliječni proizvodi

Kod mjerenja razine željeza u krvi važno je obratiti pozornost i na feritin jer njegove niske razine također dovode do slabije funkcije štitnjače. Cink sudjeluje u imunološkom odgovoru, pomaže kod oksidativnog stresa te je bitan na svim razinama proizvodnje hormona štitnjače. Kod selena je uočeno da njegova snižena razina dovodi do pogoršanja efekta manjka joda te sniženih razina T3 i T4.

Uz nabrojane nutrijente svakako je važno voditi računa o zdravlju jetre i mikrobiomu crijeva također.

 

Sport

Paraboćarski klub ‘Marijan Dobrinčić’ slavi desetu obljetnicu

Klub je domaćin 3. kola hrvatske paraboćarske lige.

Objavljeno

na

Gorički Parabočarski klub ‘Marijan Dobrinčić’ 3. kolom hrvatske paraboćarske lige koje se održava ovog vikenda u Gradskoj sportskoj dvorani Velika Gorica, obilježava desetu obljetnicu djelovanja.

Natjecanje je okupilo 12 klubova i 130 paraboćara te njihovih asistenata, a jutrošnjem otvaranju nazočio je gradonačelnik Krešimir Ačkar te zamjenik župana Ervin Kolarec.

– Klub nije samo sportska organizacija, već i zajednica koja okuplja i osnažuje ljude sa 100% tjelesnim oštećenjem, uključujući osobe s cerebralnom paralizom i mišićnom distrofijom. Vaš trud, upornost i sportski duh pokazuju da ne postoje prepreke koje se ne mogu savladati kada smo jedinstveni i kad vjerujemo u svoje sposobnosti. Vaša snaga i predanost motiviraju nas da radimo više i bolje kako bismo stvorili uvjete u kojima svatko može ostvariti svoje potencijale. Naša je dužnost i privilegija podržati vas, kako kroz infrastrukturu i resurse, tako i kroz neizmjernu podršku koju zaslužujete – poručio je gradonačelnik Ačkar te poželio još mnog uspješnih godina i sportskih uspjeha.

Dožupan Kolarec istaknuo je kako županija svake godine sve više sredstava izdvaja za rad te podržava Parasportski savez Zagrebačke županije kao i sport osoba s invaliditetom, a posebno su ponosni na člana kluba Marka Turkovića, ujedno i člana hrvatske reprezentacije koja je nedavno nastupala na Svjetskom kupu u Sao Paolu.

Također, izaslanstvo u sastavu predsjednik kluba Ivan Mazgar, Davor Juren i Darko Matić, predsjednik Parasportskog saveza Zagrebačke županije na groblju Kušanec zapalili su svjeće na posljednjem počivalištu nikad prežaljenog paraboćara Nikice Kasunića.

Nastavite čitati

Crna kronika

Pijani starac lopatom oštetio Audi, potom pokušao ubiti člana obitelji

Osumnjičeni starac je uhićen i priveden na kriminalističko istraživanje.

Objavljeno

na

Jučer, 14. lipnja oko 19:25 sati odvijala se prava drama na području Rugvice, izvijestila je Policijska uprava zagrebačka. Naime, kako ističu prema dosad prikupljenim informacijama, vidno alkoholizirani 70-godišnjak lopatom je oštetio parkirani Audi A5 u vlasništvu 43-godišnjeg člana obitelji.

Nakon toga je u kući oštrim predmetom ozlijedio 44-godišnjeg člana obitelji koji ga je pokušao smiriti te je prijetio ostalim članovima obitelji starosti 43 i 36 godina. Liječnička pomoć 44-godišnjaku pružena je u Kliničkoj bolnici Dubrava gdje je utvrđeno da je teško ozlijeđen.

Osumnjičeni starac je uhićen i priveden na kriminalističko istraživanje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Građanima predstavljeni načini smanjenja otpada od hrane, ali i noviteti u sustavu gospodarenja otpadom na području grada

Sudionici konferencije obišli su i novo reciklažno dvorište u Kurilovcu.

Objavljeno

na

Poduzetnici, predstavnici vrtićkih i školskih ustanova, jučer su u Poduzetničkom inkubatoru Velika Gorica imali priliku sudjelovati na specijaliziranoj radionici pod nazivom ‘Kako postupati s otpadom od hrane: Prilike za poduzetnike’. Riječ je o radionici koju je organizirao Grad Velika Gorica u suradnji s Razvojnom agencijom Grada Velike Gorice VE-GO-RA i trgovačkim društvom VG Čistoća, a u suradnji s projektom CITIES FOOD2003 sufinanciranog iz programa Obzor2020 Europske unije.

Prof. dr. sc. Sanja Kalambura, prodekanica Veleučilišta Velika Gorica, u svom je predavanju istaknula važnost promjene svijesti građana u odnosu prema hrani jer prema nekim statistikama u Hrvatskoj se godišnje baci više od 300 tisuća tona hrane.

– Hrana je nedopustiv otpad i ne bismo ju smjeli bacati. Uvijek ju nekako možemo prenamijeniti. Hranu treba pametno kupovati, skladištiti i na kraju upotrijebiti maksimalno moguće. Ovakva događanja odlična su za osvještavanje ljudi o potrebi da ne bacamo hranu – istaknula je Kalambura koja je još govorila o tome kako i kome donirati viškove hrane te koliko je Hrvatska po tom pitanju napravila u zakonodavnom okviru.

O usluzi sakupljanja biootpada iz kuhinja i kantina, govorio je Miroslav Kos iz Biogoriva koji je istaknuo kako trenutno s Gradom Velika Gorica i VG Čistoćom surađuje na projektu zbrinjavanja otpadnih jestivih ulja od građana.

– Projekt je zahtjevan i treba vremena. Riječ je o pilot projektu, a u planu je postavljanje spremnika na javnim površinama, ali i postavljanje plastičnih kanti u stambene zgrade. Građani će ulja koja stave u plastične i metalne boce imati gdje propisno odlagati. Ulje koje se zbrine ide na pročišćavanje, odnosno reciklira se, a kasnije se koristi kao bio gorivo – ističe Kos.

A na kraju su prisutnima predstavnici Zelene tehnologije predstavili pametna rješenja u obliku malih kućanskih kompostera, ali i velikih profesionalnih uređaja kapaciteta od 30 kg po procesu, pa sve do tonu ostataka od hrane.

Spomenimo i kako će na jesen Grad Velika Gorica s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva potpisati Dobrovoljni sporazum o sprječavanju i smanjenju nastajanja otpada od hrane.

Nakon jutarnje prezentacije o otpadu od hrane, u poslijepodnevnim satima održana je konferencija na temu ‘Novi sustav gospodarenja otpadom Grada Velike Gorice’. Plan razvoja poduzeća u novim uvjetima gospodarenja otpadom predstavio je predsjednik Uprave VG Čistoće Ivan Rak, ali i najavio neke novitete koje građani mogu očekivati u skorije vrijeme.

– Trenutno smo na 35 posto odvojeno prikupljenog otpada, a cilj nam je do 2035. godine doći do brojke od 65 posto što je ujedno i zadatak Hrvatske kojeg je postavila Europska unija. Time se ujedno smanjuje i količina miješanog komunalnog otpada, a u tome nam jedino mogu pomoći naši sugrađani s pravilnim odlaganjem otpada – istaknuo je Rak.

Kako bi građanima još više približila važnost razvrstavanja otpada, VG Čistoća planira razne sadržaje na društvenim mrežama, a do kraja godine uvest će i mobilnu aplikaciju.

– Građani će putem nje moći plaćati račune, vidjeti raspored odvoza otpada, moći će se i educirati o razvrstavanju otpada. Tu su i brojna ulaganja u komunalnu infrastrukturu – od proširenja novog reciklažnog dvorišta do otvaranja sortirnice – dodao je Rak.

Upravo o planiranim građevinama za gospodarenjem otpadom, koje se nalaze u strateškom planu razvoja VG Čistoće, a koji će se provoditi do 2030. godine, govorio je Marko Ružić iz VG Čistoće. Kako je istaknuo, za neke od njih ishođene su građevinske dozvole i riješeni imovinsko pravni odnosi.

– U Mraclinskoj Dubravi predviđena je izgradnja pogona za obradu biootpada odnosno kompostane i pogona za reciklažu građevnog i glomaznog otpada. Planirano je i proširenje odlagališta otpada na novoj parceli. Na novom reciklažnom dvorištu u Kurilovcu planiran je i Centar ponovne uporabe predmeta izdvojenih iz otpada, a gradit će se i pretovarna stanica – govori Ružić i ističe kako je u Mraclinu prošle godine u pogon puštena kazeta za odlaganje otpada koji sadrži azbest.

– VG Čistoća je ishodila dozvolu za gospodarenje otpadnim azbestom, a sa sakupljanjem te vrste otpada krenulo se krajem prošle godine. Građani će se moći javiti i naručiti odvoz, a u planu je da Grad sufinancira taj sustav te bi tako ova usluga za građane bila besplatna – istaknuo je Ružić.

Na konferenciji je također bilo riječi i o sprječavanju ilegalnog odlaganja otpada na području Velike Gorice, a predstavljeni su i rezultati novog sustava gospodarenja otpadom, za koje je Marijan Galović iz VG Čistoće napomenuo da omogućavaju kandidiranje Grada Velike Gorice za dobivanje „Zero Waste“ certifikata, za koji je potrebno proizvoditi manje od 100 kg miješanog komunalnog otpada po stanovniku godišnje, čemu je Velika Gorica već vrlo blizu. Na kraju konferencije, sudionici su posjetili i razgledali novo reciklažno dvorište u Kurilovcu.

Nastavite čitati

Sport

S direktorom Brkljačom prema Šibeniku odlazi i kapetan Mrzljak?!

Filip Mrzljak bio je jedna od prvih akvizicija Marija Brkljače nakon dolaska u Goricu, a s potpisom ugovora dobio je i kapetansku traku. Kako prenose Sportske novosti, postoji opcija da se nešto slično dogoditi i u Šibeniku…

Objavljeno

na

Objavio/la

I danima nakon što je vijest procurila u eter i dalje se čeka potvrda “transfera” Marija Brkljače iz Gorice u Šibenik. Nakon godinu i pol dana na poziciji sportskog direktora našeg prvoligaša, Brkljači je istekao ugovor s Goricom, novi nije potpisao, a izvori koji govore o Šibeniku kao njegovoj sljedećoj destinaciji govore i kako je njegova službena promocija pitanje trenutka, odnosno dana. Iz Gorice, u međuvremenu, nema nikakvih službenih vijesti po tom pitanju, pa tako ni one očekivane “hvala i doviđenja” objave na društvenim mrežama.

Slijedom toga, treba ostaviti i mrvicu prostora za mogućnost da se tu nešto promijeni, iako to nije realno očekivati. Umjesto bilo kakvih službenih vijesti, u medijskom prostoru pojavljuju se nove informacije, vezane za ovu, još neslužbenu. U Sportskim novostima od petka tako možemo doznati kako Brkljača, lako je moguće, neće biti i jedini koji će iz Ulice Hrvatske bratske zajednice preseliti na Šubićevac. Njegovim bi putem, ako je za vjerovati tim izvorima, mogao krenuti i dosadašnji kapetan Gorice…

Filip Mrzljak došao je u Goricu malo nakon što je vođenje sportske politike preuzeo Mario Brkljača, a odmah se i izdvojio činjenicom da je istog trenutka, praktički čim je potpisao ugovor, dobio i kapetansku traku. Začudilo je to mnoge, jer nije baš uobičajno da igrač koji tek dođe u klub odmah postane i kapetan, ali vrlo brzo postalo je jasno da su postojali argumenti za takvu odluku. Uz neospornu igračku kvalitetu, Mrzljak je u rekordnom roku dokazao da posjeduje karakteristike lidera, pa su sva propitkivanja nestala praktički brže nego što su se pojavila.

Godinu i pol dana kasnije, 44 nastupa u goričkom dresu kasnije, 31-godišnjem Mrzljaku istekao je ugovor s Goricom. Želja predsjednika Črnka, koji je ponovno preuzeo stvari u svoje ruke, bila je zadržati Mrzljaka, dogovoriti nastavak suradnje, što je i javno govorio, ali to se dosad (još) nije dogodilo. S obzirom na to, navodno je reagirati odlučio Brkljača, koji bi u na početku svoje šibenske ere volio upravo Mrzljaka učiniti jednim od svojih prvih akvizicija. Hoće li se to i dogoditi, ostaje da vidimo…

U tekstu šibenskog dopisnika SN-a spominje se i “jedan trener iz Gorice, koji bi bio zadužen za rad u Školi nogometa”, pri čemu se ne imenuje o kome se radi. Ako i u tome ima istine, ako se ostvari priča s Mrzljakom, sve govori kako će Brkljača odmah na početku svoga posla u Šibeniku duboko zagrabiti u gorički bazen, da će iz dosadašnjega kluba uzimati ljude za svoj novi klub.

Gorica, podsjetimo i na to, s pripremama kreće za točno deset dana, a u ovom trenutku znamo da se na njima, u odnosu na prošlu sezonu, sigurno neće pojaviti Munksgaard i Blummel, Soldo i Rukavina, Matavž i Ilečić, Debijađi i vjerojatno Vujnović. Tko će se sve pojaviti, vidjet ćemo tog ponedjeljka, do kojeg bi možda moglo sletjeti i poneko pojačanje ili barem novi igrač.

Nastavite čitati

Vijesti

Pokušao provaliti u optiku u Stop Shopu, a na meti se našla i kuća u Zagrebačkoj ulici

U oba su slučaja provalnici su otišli bez plijena.

Objavljeno

na

Gorička policija uz krađu iz kuće u Črnkovcu, zabilježila je u tjedan dana i dva pokušaja provale. Jedan pokušaj provale bio je u kuću u Zagrebačkoj ulici i to 7. lipnja.

Nepoznati počinitelj od 12 do 14:30 sati kamenom je razbio staklo na prozoru kuće 82-godišnjaka. Kroz nastali otvor provukao je ruku kako bi otvorio prozor i ušao u kuću. Lopov je ispremetao stvari, ali iz nepoznatih razloga nije ništa ukrao.

Također, pokušaj provale bio je i u Stop Shopu u Optiku Anda. Bilo je to u noći 12. lipnja, od 2:50 do 04:00 sata kada je nepoznati počinitelj zavlačenjem prikladnog alata obio i iz ležišta izbacio ulazna vrata. Ušao je u optiku te ispremetao stvari, no kako je uočio zaštitar udaljio se u nepoznato.

Foto: Ilustracija

Nastavite čitati

Reporter 437 - 23.05.2024.

Facebook

Izdvojeno