Povežite se s nama

HOTNEWS

Uzmi sve što ti život pruža

…danas si cvijet, sutra uvela ruža. Sjećate se toga iz spomenara koje smo nekad pisali?

Objavljeno

na

…danas si cvijet, sutra uvela ruža. Sjećate se toga iz spomenara koje smo nekad pisali?

Pisali smo mi svašta u tim spomenarima, a nismo ni sami znali kolika je sve to zapravo istina. Nismo znali zato što su nas odgajali da ne smijemo uzeti kad nam netko nešto nudi, jer to nije pristojno, jer što će susjedi reći, jer ćeš se udebljati od toliko slatkiša i puno drugih „zato“.

Tisuću zašto i tisuću zato smo imali u svojim glavama i vjerujem da smo zbog toga puno prilika propustili. Barem ja jesam. Iako da ih nisam propustila tada, pitanje je bi li danas bila ovo što jesam. Žena sa stavom, bez dlake na jeziku, žena koja voli ljude, životinje i prilike, koja vjeruje u čuda, koja nađe pozitivu u svemu.

Naučili su me tome svi oni koji su prošli kroz moj život – službeni ili neslužbeni, javni ili tajni, voljeni ili neshvaćeni. I na tome im ponovno – hvala. Ali, naučili su me i da kad dođeš u određene godine u životu, znaš što možeš, a što ne možeš, što smiješ, a što ne, ali i za što te živo boli ćošak kaj će netko reći. Ovo zadnje je najbolji dio priče i sve više ga koristim jer kad pređeš četrdesetu, neke stvari ti se ne mogu više dogoditi.

Foto: Pexels-matheus-bertelli

Evo recimo, ja se ne mogu udebljati od slatkiša, jer me želudac zaboli od njih i onda pomaže samo soda ili Peptoran, a i kud ću više kila od ovih koje imam. Dakle, to si neću priuštiti.

Što će susjedi reći, to me već odavno ne zanima, ali im nerijetko dam priliku da imaju o čemu pričati. Nek se hrane Google babe.

Dal’ je nešto pristojno ili ne, i to mi više nije briga jer kad vidim kakvi sve nastupi budu na raznim talent showićima u prime time, ja sam Majka Tereza. Dakle, brige nemam.

E sad ono – uzeti što mi netko nudi. Ta mi je trenutno najzanimljivija, da budemo iskreni jer eto ja tu imam feler koji se nadam da ću popraviti ovom kolumnom. Dakle, prvi put u životu sam se našla u prilici da nešto žicam kad sam željela objaviti svoju knjigu. Izmišljala sam načine i na kraju sam spala na žicanje. I bilo mi je jebeno neugodno. Tako neugodno da sam se osjećala dužnima svima onima koji su donirali sredstva za tu moju knjigu. I ne samo njima, nego i njihovim obiteljima, susjedima, kumovima i budućem potomstvu. Lele, budaletine. Vidite vi kako smo programirani? Barem ja… Roba s greškom. I što sam onda napravila? Pa zahvalila sam im svima u samoj knjizi stavivši njihova imena u veliko srce. Nekima to niš’ ne znači, nekima je drago, dok je trećima „lepo za videt“. I sad bi neki stariji od mene rekli: „Lijepo od tebe, ali nisi trebala. Nitko ti nije pomogao zato što si ga natjerala, nego zato što je osjetio potrebu da to napravi“. I ja se iskreno nadam da je tako. Osjećam da će mi se broj prijatelja na društvenim mrežama nakon ove kolumne znatno smanjiti (ha, ha, ha), ali ja ne odustajem od svojih snova. Preporučujem vama da isto postupite, jer ja sam jedina koja te snove sanjam i koja zna koliko mi to znači, isto kao i Vi za svoje. Svaki puta ću se za njih boriti i neće mi biti neugodno pitati. Nikoga ništa.

Foto: Pexels-andre-furtado

U zadnje vrijeme često čujem komentare u smislu: „Drago mi je da živiš svoj san i da ti se vrata otvaraju, te da pronalaziš svoj put.“ Čak sam čula i: „O da, ti si već s obje noge van prošlogodišnje svakodnevice. Ti si na novom putu i pitanje je vremena kad ćeš i sama to vidjeti.“

Ja to još uvijek ne vidim jer sam i dalje ovisna o nekim situacijama i odnosima, ali mogu vam reći da je jebeno dobar osjećaj napraviti nešto za sebe. Ja to sada radim svaki dan. Živim svaki dan za sebe, da meni bude dobro i da pri tome nikome ne naudim. Napokon sam sebi – prva!

Foto: Pexels-dziana-hasanbekava

Osobno vjerujem da u svakom od nas leži neko čudo, neka posebnost, ono nešto zbog čega smo rođeni. Bojim se samo da nemamo svi snagu zasjati kad nam se ukaže prilika zbog svih onih „zato“ iz djetinjstva. Ja osobno nisam znala da znam pisati dok nije krenulo ispucavanja s knjigom, pa kolumnama, pa blogom i portalima, iako sam znala da mi pisanje komentara, osvrta i statusa na društvenim mrežama čini zadovoljstvo.

Foto: Pexels-pixabay

Sve se događa s razlogom i u pravo vrijeme. Zato vam predlažem da zagrebete malo po površini i vidite što se skriva ispod. Nismo mi tu samo u prolazu, tu smo da ostavimo trag, iako samo jednom knjigom, humanitarnom akcijom, spašenom macom s ceste, liječenju alternativnim načinima, slikanjem… Svako od nas je dolaskom u ovaj život dobio dar kojeg sami trebamo otkriti. I ne bojte se pitati za pomoć. Što je najgore što vam se može dogoditi? Mogu vas odbiti i to je sve.

Al’ sam danas dubokoumna i mudra, pa to su čuda. To proljeće čini meni. Tjera mi prašinu s mozga i bistri oči. Sad se čuda događaj.u.. pripremite se!

Imam ideju već za drugu kolumnu, pa dok ne zbriše, šaljem pusu svima i odoh pisati još.

Do iduće srijede, kad me možda prehiti ponovno na muško ženske odnose, voli vas vaša Nevena.

HOTNEWS

Otuđen stalak za bicikle ispred dvorane u kojoj vježbaju judaši, predsjednica kluba Fuji “oplela” po kradljivcu, ali i vozačima

Nepropisno parkirana vozila barikadiraju ulaz u dvoranu.

Objavljeno

na

“Dragi lopove, velemajstore inovacija i samozatajni altruistu” – započinje svoju poruku na društvenim mrežama Marina Drašković, predsjednica goričkih judaša s invaliditetim, nepoznatom počinitelju koji je ukrao stalak za parkiranje bicikala, i nastavlja – “Nadam se da si sada, nakon svoje epske krađe stalka za bicikle ispred dvorane Judo kluba Pinky i Judo kluba osoba s invaliditetom Fuji, pronašao unutarnji mir. Jer ipak, nije mala stvar otuđiti nešto što služi zajednici – to je skoro pa umjetnost! Valjda će ti taj stalak donijeti beskrajnu sreću, a možda ga čak i upotrijebiš.

Inače, čisto da znaš, taj stalak nije bio tek beskoristan komad metala koji je samo čekao da ga netko s tvojim smislom za poduzetništvo oslobodi iz ropstva javne upotrebe. Imao je svrhu – dvostruku, čak!

Prvo, služio je našim članovima za parkiranje bicikala. Znaš, u ta dva kluba ima nas više od 300, i vjerovao ili ne, svi ti ljudi dolaze trenirati, a neki od njih koriste bicikle jer su, eto, odlučili biti ekološki osviješteni, za razliku od nekih drugih. Drugo, taj stalak je bio svojevrsna obrana od kreativnog parkiranja vozača koji imaju nesavladivu potrebu svoje limene ljubimce ostavljati doslovno bilo gdje, pogotovo ispred ulaza u dvoranu.

Foto: Marina Drašković facebook

Ali, nema problema! Mi smo, naravno, milijunaši i s lakoćom ćemo si priuštiti novi stalak. Možda čak ugraviramo tvoje ime na njemu u čast tvom nesebičnom doprinosu prometnom kaosu i borbi protiv biciklističke infrastrukture.

A kad smo već kod vozača – dragi ljubitelji parkiranja gdje vam srce poželi (subotom prijepodne uglavnom studenti Veleučilišta), možda vas prometni znakovi ne impresioniraju, ali u stvarnom svijetu imaju određenu svrhu. Recimo, onaj znak zabrane zaustavljanja i parkiranja nije samo dekoracija. No, s obzirom na to da je vaše znanje prometnih propisa na razini „vidio sam jednom u prolazu“, možda ne bi bilo loše da vaše Veleučilište u svoj kurikulum doda predmet „Osnove prometne pismenosti i osnovna empatija za početnike“.

Poseban pozdrav svima koji se neumorno parkiraju uz ogradu dječjeg vrtića i Doma obrtnika, ignorirajući činjenicu da u ovu dvoranu dolaze i djeca koja ne mogu hodati samostalno. Za njih ne postoji opcija “ma samo ću na sekundu stati”, jer svaki njihov dolazak i odlazak zahtijeva prilagođeni pristup i dodatnu pomoć. Ali, naravno, to je lako zaboraviti kada je jedini problem u životu pronaći najbliže moguće mjesto za svoj autić.

Foto: Marina Drašković facebook

Ovom prilikom molim Veleučilište Velika Gorica da apelira na svoje studente na minimum obzirnosti uz propisno parkiranje. A možete im napomenuti da svi studenti imaju pravo na povlaštene parkirne karte u iznosu od 9,29 eura mjesečno.

S ljubavlju i velikom vjerom u čuda,

Vaši judaši!”

– zaključuje poruku Marina Drašković.

Kako nije za vjerovati da će kradljivcu proraditi savjest i da će se judaši morati snaći sami u nabavci novog stalka, vjerujemo da postoji barem jedan čitatelj ovog teksta koji je u mogućnosti nabaviti novi stalak i pokloniti ga članovima klubova…

Foto: Marina Drašković facebook

Nastavite čitati

HOTNEWS

MUKE PO PROTOKOLU Provjerili smo njegovu funkcionalnost u školama, u najvećem problemu – zrakoplovci

Kako funkcionira kontrola ulaska i izlaska u školama? Što je manjkavost sustava nadzora? Ima li sluha za tehničke probleme resorno ministarstvo?

Objavljeno

na

Još uvijek nam u glavi odzvanja stravičan događaj 20. prosinca prošle godine kada je u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu 19-godišnji muškarac nožem ozlijedio sedmero ljudi, pri čemu je usmrtio jednog učenika.   

Vlada Republike Hrvatske i Grad Zagreb proglasili su 21. prosinca danom žalosti a sve oči bile su uperene u Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih s u potrazi za pitanjem: jesu li naša djeca u školi sigurna?  

U sljedećih desetak dana Ministarstvo je izradilo jedinstveni Protokol, koji je na snagu stupio 02. siječnja, a koji bi trebao osigurati veću sigurnost u školskim ustanovama, zaštititi učenike i djelatnike i spriječiti događaje koji su Zagreb zavili u crno. Do sredine ožujka osnovne i srednje škole na području grada Velike Gorice, kao i ostatka Hrvatske, imale su određeni period prilagodbe na novonastalu situaciju, prostor za primjedbe i popunjavanje “rupa” koje su se pojavile uvođenjem novog sustava nadzora. 

Protokol u svojoj srži obvezuje školske ustanove zaključavati objekte u vrijeme trajanja nastave, osigurati dežurnu osobu na glavnom ulazu a ulazak u školu, nenastavno osoblje (roditelji, dostava i slično) moraju unaprijed najaviti svoj dolazak. Četiri velikogoričke osnovne škole nadzor uspješno provode, iako postoji prostor za poboljšanja. 

Ravnatelj OŠ Jurja Habdelića Davor Vidović rekao nam je kako imaju detaljan plan dežurstava u koji su uključeni domari i dežurni učitelji već od 7.15 sati ujutro, dok se, nakon što se škola zaključa u 7.40 sati, uključuju i čistačice na ulaz škole za učenike koji kasne na nastavu.  

Tijekom nastave dežuraju dežurni učitelji, a domari ponovo “uskaču” na dežurstvo na ulaz na kraju jutarnje smjene i dolazak poslijepodnevne smjene a zajedno sa dežurnim učiteljem/učiteljicom koji dolazi u 13.30 sati, školu  zaključavaju u 14 sati.  

-Iza 19 sati dežurni učitelji i tehničko osoblje su kod ulaza pri odlasku učenika iz škole, a domari dočekuju klubove koji treniraju u školskoj dvorani. Voditelji klubova obvezni su zajedno sa svim članovima kluba ući u školu, dakle grupno, i nema pojedinačnih ulazaka u školu, te škola opet “ide pod ključ” – rekao je ravnatelj Vidović, dodavši da je svako uvođenje nekog novog rasporeda u početku izazov. 

–Trudimo se maksimalno ispoštovati protokol radi sigurnosti svih učenika  i djelatnika, a tome su se prilagodili i roditelji koji su već usvojili pravilo se da uoči dolaska na informacije ili iz nekog drugog razloga, moraju najaviti razrednom učitelju– istaknuo je Vidović. 

Osnovna škola Eugena Kvaternika prije uvođenja nadzora bila je u prednosti. Naime, već je imala portafon, tako da nitko nenajavljen nije mogao ući u školu bez da najprije pozvoni za ulaz u školu. Ravnateljica Monika Brleković nam je ispričala da je škola zaključana i kako ima zvono, nemaju osobu koja je cijelo vrijeme dežurna na ulazu.  

–Dežura se pod prvim i zadnjim satovima u svakom turnusu, i za to su zadužene spremačice ili domari. Ostatak vremena, ako netko dođe, pozvoni na portafon a škola je s unutarnje strane uvijek otključana, dok učenici van škole izlaze pod velikim odmorima kad je lijepo vrijeme u pratnji dežurnih učitelja, i u petnaest minuta nakon što im završi zadnji sat – rekla je Brleković. 

Kaže da na negodovanje roditelja ili učenika nisu naišli jer su već u startu tako funkcionirali, a jedino što se promijenilo je to da se roditelji moraju najaviti prije dolaska u školu. 

–Problem se generalno javlja kod postavljanja osobe koja bi stalno trebala biti dežurna na vratima škole. Svi zaposlenici imaju svoje radne obveze, nema osobe koja je zadužena za stalno dežuranje na ulazu – dodala je ravnateljica OŠ Eugena Kvaternika. 

Kako nam je ispričao ravnatelj Stjepan Maravić, osnovnoškolci iz Hribara, nemaju zvono, no osigurano im je dežurstvo raspoloživim osobljem škole, i to uključujući i administrativne djelatnike, tehničko osoblje a po potrebi učitelje prema unaprijed dogovorenom rasporedu. 

 – Učenici mogu napustiti školu tijekom velikog odmora uz prisustvo dežurnog učitelja te u skladu s rasporedom nastave, primjerice nakon završetka posljednjeg sata u danu. U posebnim situacijama izlazak je moguć uz odobrenje razrednika ili dežurnog djelatnika. Prvih dana nakon uvođenja Protokola bilo je određenih komentara i pitanja od strane roditelja i učenika, no s vremenom su se svi prilagodili novim pravilima. Razumijevanje za sigurnosne razloge iza ove mjere značajno je doprinijelo njenom prihvaćanju – ispričao je ravnatelj OŠ Nikole Hribara, koji smatra da se Protokol u većini aspekata pokazao učinkovitim.  

– No, uvijek postoji prostor za poboljšanja, primjerice kroz dodatne tehničke mjere poput poboljšanja video nadzora. O svim mogućim poboljšanjima razgovarali smo unutar škole te smo prijedloge uputili nadležnim tijelima – dodao je Maravić. 

OŠ Eugena Kumičića broji nešto više od 900 učenika koji nastavu pohađaju u dvije smjene, a kako su prošli tjedan učenici četvrtih razreda pisali nacionalne ispite, ravnateljica Snježana Ruklić se ispričala našoj redakciji jer nije mogla odgovoriti na upite o funkcioniranju Protokola u školi, no pretpostavljamo da ga škola provodi po principu dežurstva osoblja.   

 Zgrada srednjoškolskog centra u kojoj nastavu pohađaju naši gimnazijalci, ekonomisti i strukovnjaci, osigurala je također dežurstva putem osoblja škole. Jedinstveni odgovor u ime svih ravnatelja dobili smo od ravnatelja Srednje strukovne škole Miroslava Antolčića. 

–Zgrada srednjih škola je otključana u načelu 30 minuta prije početka nastave  i 15 minuta nakon završetka nastave. Učenicima za vrijeme malog odmora nije dopušteno napuštanje školske ustanove, a tijekom velikog odmora učenicima je dopušten izlazak izvan prostora školske ustanove – objasnio je Antolčić, dodavši kako su i roditelji i učenici prihvatili sistem zaključavanja škole. 

No, kako je riječ o adolescentima, u buntovnim godinama, pitali smo nekolicinu njih kako su dočekali odluku o nemogućnosti izlaska iz škole u vrijeme malog odmora, a odgovori su više-manje isti. Najteže je zaključavanje palo – pušačima, koji u vrijeme malog odmora kriomice “zapale” u školskim toaletima. 

No, daleko najveći problem ima Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, čiji nam je ravnatelj Vedran Šarac izložio niz tehničkih problema s kojima se susreće s obzirom na niz specifičnosti provođenja protokola. 

–Naša škola ima tri zgrade koje nisu međusobno povezane već imaju zasebne ulaze, a nastava se odvija u dvije smjene. Nama je jednostavno nemoguće ispoštovati Protokol jer od tehničkog osoblja imamo samo dvije spremačice, u svakoj smjeni po jednu spremačicu i domara na 18 sati ukupnog radnog vremena tjedno, pa je jasno koliko je teško i izazovno boraviti na vratima tri ulaza i uz to raditi poslove čišćenja ili održavanja školskih prostora, a nadzor ulaska je uglavnom na njima uz dežurstvo nastavnika u školskim prostorima – ispričao je Šarac, a kako kaže, državni pedagoški standard na kojeg se uporno poziva naše resorno ministarstvo ne razumije ili ne žele razumjeti da škola koja radi u dvije smjene ima „duplu kvadraturu“ i da bi specifičnost svake škole trebala biti uvjet za broj tehničkog osoblja.  

–Nekoliko puta smo uputili zahtjeve za dodatnim osobljem, no nažalost od zadnjeg su prošla više od 2 mjeseca i još uvijek ništa. U međuvremenu smo na jedna  vrata ugradili šifrarnike za ulaz, a drugi objekt koji imamo u najmu od Zračne luke kroz dogovor s njima čekamo zamjenu sadašnjih vrata i ugradnju šifrarnika, dok je treći objekt školska radionica koju nastavnici samostalno otključavaju ili zaključavaju kad se tamo provodi nastava – dodaje ravnatelj. 

A po njegovoj priči možemo i zamisliti scenarij tijekom dana kada učenici nakon školskog zvona prelaze iz jedne zgrade u drugu, tijekom velikog odmora izlaze iz škole jer škola nema kantinu i obično putem dostavnih službi naručuju hranu. Također, ravnatelj upućuje i na problem nedostatka sanitarnih čvorova u jednoj zgradi što je također povod izlaska iz jedne u drugu zgradu. 

–Sve to nije baš jednostavno i snalazimo se kako znamo i umijemo, s tim da i objekti koje koristimo nemaju velike školske hodnike ili školski hol i nisu baš najbolje rješenje za boravak učenika posebno u toplije dane jer nemaju mogućnost provjetravanja pa smo ostavili mogućnost boravka u učionicama tijekom malih odmora prema dogovoru s nastavnicima, ali kako učenici često moraju mijenjati učionice i kabinete tijekom malih odmora, opet prelaze iz zgrade u zgradu – ukazuje na dodatan problem Šarac.  

–Naravno da učenicima, posebno maturantima nije baš drago da se škola zaključava. Održali smo sjednice Vijeća roditelja i Vijeća učenika raspravljali o protokolu i složili se oko nužnosti povećanja sigurnosti u školi, ali jednako tako i sagledali sve specifičnosti i teškoće s kojima se susrećemo u provođenju protokola. Krajem ožujka trebali bi ponovo održati sjednice i sagledati sve probleme i moguća rješenja za naredni period. Nažalost, resorno ministarstvo trebalo bi puno brže i konkretnije djelovati u rješavanju kadrovskih pitanja, jer bez osoblja dolazimo do granica normalnog funkcioniranja – apelirao je ravnatelj. 

 

Očigledno je resorno ministarstvo nakon izdavanja Protokola nadzora, zaboravilo provjeriti jesu li sve škole u mogućnosti ispuniti obveze i na kraju, biti otvoreni i pristupačni za dijalog. U nadi je spas, pa tako našim zrakoplovcima ostaje nadati se skorašnjem odgovoru na traženje dodatnog osoblja.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Dan narcisa “osunčao” tmurnu subotu, borbu protiv raka dojke podržao Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija

S buketićem narcisa u ruci žene poručile: budite pažljive i brižne prema sebi.

Objavljeno

na

Objavio/la

Subotnje sivilo i kiša koja je rominjala u Velikoj gorici nije spriječila članice i volonterke Udruge Edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije da u još jednoj humanitarnoj akciji podrže žene oboljele od raka dojke ali i da podsjete prolaznice da je briga o zdravlju i osluškivanje našeg tijela odgovornost svih nas. 

Po buketić narcisa došao je i gradonačelnik Krešimir Ačkar u društvu svojeg zamjenika Nevena Karasa i predsjednika Gradskog vijeća Darka Bekića, koji su kupnjom podržali akciju.  

Velika Gorica, 15.03.2025. Dan narcisa. Foto: David Jolić/cityportal.hr

– Suosjećamo sa svim ženama koje se bore s rakom dojke i zahvaljujemo svima koji kroz zdravstvene akcije, udruge i stručni rad pomažu podizanju svijesti i pružanju podrške. Velika zahvala gospođi Đurđi Dehin i njezinoj udruzi,  i svima koji svojim nesebičnim radom pomažu u prevenciji. Također, pozivamo sve naše sugrađanke da se odazovu na redovite preglede, jer svi znamo da je to ključno u spašavanju života – poručio je gradonačelnik. 

Velika Gorica, 15.03.2025. Dan narcisa. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Predsjednica Udruge, Đurđa Dehin još je jednom istaknula da je ovo samo jedan dan u godini, kada diljem županije simboličnom prodajom narcisa, ženama usmjeravaju pažnju na samopregled. 

– Ali trebale bi tijekom cijele godine uzimati vrijeme samo za sebe, za osluškivanje svojega tijela i pravovremeno reagirati ako primijete promjene, jer rak dojke je izlječiv ako se otkrije na vrijeme, u ranom stadiju bolesti. Zato, kako i naziv naše udruge glasi, edukacijom želimo podsjetiti žene na samopregled – podsjetila je Dehin. 

Velika Gorica, 15.03.2025. Dan narcisa. Foto: David Jolić/cityportal.hr

U ime Zagrebačke županije Dan narcisa podržao je svojim dolaskom i kupnjom narcisa zamjenik župana Zagrebačke županije, Ervin Kolarec. 

– Zagrebačka županija svake godine podrži ovu humanitarnu akciju jer smo prepoznali da svojim radom podižu zdravstveni standard, brinu o podizanju svijesti o brizi o zdravlju a organiziraju i preglede žena mamografom, ultrazvučne preglede i denzitometriju, predavanja za mlade djevojke u srednjim školama, stoga Županija i financijski pomaže u realizaciji njihovih programa – rekao je Kolarec.

Velika Gorica, 15.03.2025. Dan narcisa. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Podsjetimo da Udruga djeluje 24 godine te je na njen poticaj, svojevremeno Zagrebačka županija prva u Hrvatskoj kupila mobilni mamograf kojim su žene mogle obaviti pregled dojki bez posjeta zdravstvenoj ustanovi.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Posavska tradicionalna kobasijada stiže u Općinu Orle

Za goste će biti skuhan bažul s kobasi. No, Posavci će na stol staviti i sve ono što su kroz jesen vrijedno pripremali u svojim domaćinstvima.

Objavljeno

na

U subotu, 22. ožujka KUD Veleševec u društvenom domu priprema dobru zabavu i tradiciju na tanjuru. Tradicionalna Posavska kobasijada njeguje običaj pripreme domaćih proizvoda te donosi posavske specijalitete s kobasom u prvom planu, a stručni žiri ocijenit će najbolje pripremljena jela.

Zaprimanje uzoraka za ocjenjivanje je od 13 do 15 sati, a za goste će biti skuhan bažul s kobasi. No, Posavci će na stol staviti i sve ono što su kroz jesen vrijedno pripremali u svojim domaćinstvima, od domaće šunke, kobasice, salame, ali i domaće rakije i vina, te kolača.

U 18 sati je proglašenje pobjednika Kobasijade, kada kreće i zabavni dio programa uz duo “Ti i ja”.

Inače, ova manifestacija tijekom 15 godina izašla je iz lokalnih okvira tako da dolaze natjecatelji iz cijelog Turopolja pa i sisačkog dijela Posavine.

Pokrovitelj manifestacije je Općina Orle uz podršku Turističke zajednice područja Posavine i Prigorja.

 

Nastavite čitati

Crna kronika

U prometnoj nesreći u Lukavcu život izgubila jedna osoba

Poginuo je 29-godišnji državljanin Crne Gore.

Objavljeno

na

Sinoć oko 21.40 sati u mjestu Lukavec dogodila se prometna nesreća u kojoj su sudjelovala dva osobna vozila.

U prometnoj nesreći jedna je osoba smrtno stradala, a za vrijeme trajanja policijskog očevida na mjestu događaja promet je bio zatvoren u oba smjera te je preusmjeren obilaznim pravcima.

O okolnostima nesreća oglasila se izvješćem Policijska uprava zagrebačka:

“Jučer 13. ožujka oko 21.45 sati u mjestu Lukavec 36-godišnjak je upravljao osobnim automobilom marke Volkswagen zagrebačkih registarskih oznaka, a kretao se istočnom kolničkom trakom Tratinske ulice u smjeru sjeveroistoka.

Dolaskom za oko 50 metara sjeveroistočno od kućnog broja 1 Tratinske ulice nije se kretao sredinom obilježene prometne trake, već je dijelom vozila prešao u lijevo, na zapadnu kolničku traku namijenjenu za kretanje vozila iz suprotnog smjera, kojom prilikom je prednjom lijevom stranom vozila naletio na prednju lijevu stranu osobnog automobila marke Renault zagrebačkih registarskih oznaka kojim je upravljao 29-godišnji državljanin Crne Gore s reguliranim privremenim boravkom u Republici Hrvatskoj, prethodno se krećući iz suprotnog smjera.

U prometnoj nesreći 29-godišnji vozač smrtno je stradao, a tijelo je prevezeno na Zavod za sudsku medicinu i kriminalistiku u Zagrebu dok je 36-godišnji vozač teško ozlijeđen. Liječnička pomoć pružena mu je u Kliničkom bolničkom centru Zagreb.” – stoji u izvješću PUZ-a.

Foto: today.uconn.edu

Nastavite čitati

Reporter 445 - 27.02.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.