Povežite se s nama

Zdravlje

Uz ove savjete ojačajte djetetov imunitet i spremno dočekajte hladnije dane

Prehlada može javiti i 6 do 12 puta godišnje

Objavljeno

na

Ljeto nam se polako približava svom kraju, topli dani su iza nas i polako nam stiže jesen koja će za neke biti puna novih avantura u vrtićima i školama. Svi roditelji strepe kako će se njihovo dijete adaptirati u novu sredinu vrtića i škole. Jednako tako postoji i zabrinutost o učestalim bakterijskim i virusnim infekcijama koje pogađaju i vrtićku i školsku djecu. Upravo zbog toga važno je na vrijeme početi jačati imunološki sustav naših mališana kako bi spremni dočekali hladnije dane.

Virusne i bakterijske infekcije

Virusne i bakterijske infekcije mogu uzrokovati simptome kao što su hunjavica, začepljenost nosa, kašalj, učestalo kihanje, bolno grlo, povišena tjelesna temperatura, proljev i povraćanje. Učestalost virusnih infekcija puno je češća te zbog toga ne treba pri prvoj pojavi ovakvih simptoma odmah zahtijevati upotrebu antibiotika koji kod virusnih prehlada nemaju učinka.

Liječenje ovih infekcija ovisi o svim prisutnim simptomima, njihovom trajanju i intenzitetu.

Uobičajeno je da zdrava odrasla osoba dva puta godišnje oboli od prehlade, dok se kod zdravog djeteta prehlada može javiti i 6 do 12 puta godišnje.

Virusi koji uzrokuju prehladu šire se:

• kapljičnim putem (udisanjem zraka sa sitnim kapljicama iz okoline bolesne osobe),
• direktnim dodirom,
• inficiranim predmetom.

Virusne i bakterijske infekcije brže se šire i djeluju ako postoji trajni ili trenutni pad imuniteta.

Veću sklonost infekcijama djeca mogu imati i zbog čimbenika kao što su:

• izlaganje hladnom vremenu,
• loša odjevenost,
• boravljenje u pretoplom prostoru pa nagli izlazak na hladno,
• nekvalitetan san i nedovoljno sna,
• loša prehrana.

ljekarnezagrebackezupanije.com

Kako jačati imunitet kod djece?

Postoji veliki broj pripravka različitog sadržaja na našem tržištu pa je zbog toga vrlo često pitanje upućeno ljekarnicima upravo što izabrati za jačanje imuniteta kod djece. Odgovor na to pitanje ovisi o brojnim pojedinostima.

Prije svega, u obzir treba uzeti dob djeteta te da li dijete ima neke prisutne alergije.

• Kod alergija na biljke kao što su ambrozija, tratinčice ili krizanteme moguća je alergijska reakcija kod ove djece na preparate koje sadrže ekstrakte biljke Ehinacae purpurea.
• Kod alergija na pčelinje proizvode moguća je alergijska reakcija na pripravke s propolisom i matičnom mliječi.

Važno je naglasiti da nepravilna prehrana, bez dovoljnog unosa vitamina i minerala prirodno prisutnih u hrani (osobito voće, povrće, žitarice, orašasti plodovi) može dovesti do njihovog manjka u organizmu što uzrokuje slabljenje imunološkog sustava. S obzirom da je često među manjom djecom da u prehrani izbjegavaju povrće i voće, preporuka tada može biti uzimati multivitaminsku formulaciju za jačanje imuniteta.

Multivitaminska formulacija za jačanje imuniteta

U odabiru najboljeg multivitaminskog pripravka pažnju treba obratiti na sastav i dozu vitamina i minerala. Pri tome je važno da budu prisutni u preporučenoj dnevnoj dozi te da sadrže osobito one vitamine i minerale koji djeluju kao antioksidansi. Oni su prema dosadašnjim znanstvenim istraživanjima odlični stimulatori imunološkog sustava (vitamin C, A, D i E, minerali cink, selen).

• Ovakvi pripravci dostupni su u obliku sirupa, kapi i bombona za žvakanje te su ugodnog okusa pa ih djeca lako prihvaćaju. Mogu se koristiti već od prve godine starosti.

Pripravci s beta-glukanima

Među preparatima za jačanje imuniteta također su poznati i pripravci s beta-glukanima. Ovi spojevi dobiveni su iz stijenke kvasca, a prirodno su prisutni u žitaricama kao što su zob i ječam iz kojih i mogu biti izolirani. Općenito se može reći da beta-glukani pojačavaju prvu „liniju obrane“ organizma.

• Važno je naglasiti da se maksimalna učinkovitost ovakvih pripravaka postiže uzimanjem kroz dulji vremenski period (2- 3 mjeseca) pa ih je zbog toga potrebno početi uzimati prije početka sezone prehlada i gripa, tj. već krajem ljeta.

ljekarnezagrebackezupanije.com

Jačanje imuniteta i prirodni preparati

Od prirodnih preparata za jačanje imuniteta vrlo su traženi oni na bazi propolisa, matične mliječi i ekstrakta ehinaceje.

Propolis

Učinci propolisa vrlo su raznoliki. Do danas je napravljeno više od 1.200 znanstvenih radova u kojima je dokazivano njegovo protuupalno, antioksidacijsko, imunostimulirajuće i antimikrobno djelovanje. Sva istraživanja dokazala su povoljno djelovanje propolisa.

• Za primjenu kod djece treba izbjegavati uzimanje alkoholnih tinktura (zbog velikog sadržaja alkohola). Mogu se koristiti od prve godine života djeteta.
• Proizvodi s propolisom, kao vrijedan prirodni proizvod zbog svojih mnogobrojnih učinaka, preporučuje se i koriste kako u prevenciji tako i tijekom liječenja.

Matičnu mliječ proizvode pčele radilice izdvajajući punovrijedne sastojke iz svojih žlijezda slinovnica namijenjene prehrani matice. Ovaj izvrstan koncentrat hranjivih tvari omogućava matici da živi duže od pet godina, a životni je vijek radilica samo od 2 do 4 mjeseca.

Popularnost matične mliječi u dodacima prehrani i kozmetici kao i njezina visoka cijena, velik su izazov za krivotvorenje proizvoda i njezinu zamjenu drugim, jeftinijim sirovinama. Stoga je kontrola svih vrsta takvih proizvoda imperativ njihove kvalitete i pouzdanosti sastava.

Pri odabiru proizvoda s matičnom mliječi stoga treba potražiti onaj koji ima deklarirani i standardizirani sadržaj liofiliziranog oblika matične mliječi koji je njezin najpouzdaniji oblik u kojem se najbolje i najdulje čuva.

Ehinacea

Odabiremo li preparate ehinaceje za preporuku u samoliječenju potrebno je obratiti pozornost na sastav, odnosno na vrstu biljke koja se nalazi u proizvodu.

• Kliničke studije su dokazale da su jedino E. purpurea i E. pallida djelotvorne vrste.

Ljekoviti dijelovi biljke koji se koriste za proizvodnju preparata su:

• korijen iz vrste Echinacea pallida i
• nadzemni dio biljke vrste Echinacea purpurea.

Mnoga istraživanja dokazuju povoljno djelovanje na infekcije gornjeg dišnog sustava, jer znatno skraćuje tijek bolesti i smanjuju simptome. No, upotreba se ne preporučuje dulje od osam tjedana. Proizvod je poželjno uzimati s hranom ili velikom čašom vode. Namijenjena je za intenzivnu i kratku terapiju. U prva dva tjedna koriste se velike doze koje se nakon toga smanjuju.

Probiotici

Mješavine probiotika pokazuju blagotvorno djelovanje na dječji imunitet. Istraživanjima je pokazano da probiotici mogu:

• smanjiti trajanje infekcije
• učestalost upotrebe antibiotika
• te smanjiti broj izostanaka iz vrtića.

Svakodnevnim unošenjem probiotika putem fermentiranih mliječnih proizvoda i dodataka prehrani djelujemo povoljno na ravnotežu crijevne mikroflore. Ona igra važnu ulogu u jačanju imuniteta, budući da je čak 60% stanica imunološkog sustava smješteno u crijevima. Nije svejedno koji probiotički soj se uzima.

• Primjena LGG-a (Lactobacillus GG) može se preporučiti kao valjana mjera u smanjenju rizika od infekcija gornjih dišnih puteva i gastrointestinalnih infekcija djece u vrtiću.
• Istraživanja su pokazala da sojevi Lactobacillus acidophilusa i Bifidobacterium animalisa pružaju učinkovitu obranu od gripe i prehlade osobito kada se istovremeno unosi oba probiotička soja.

Svi spomenuti preparati samo su mali dio onoga što se danas predstavlja kao izvrstan odabir za podršku imunološkom sustavu. Ali ne treba zaboraviti da osnovu izgradnje zdravog imuniteta predstavljaju zdrave životne navike što svakako podrazumijeva uravnoteženu i raznovrsnu prehranu, umjerenu tjelesnu aktivnost, minimaliziranje svakodnevnog stresa te osiguravanje dovoljno sna.

shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/supradyn-kids-30-gumenih-medvjedica/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/biorela-choco-multi-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/biorela-choco-immuno-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/yasenka-imuno-beta-glukan-125ml/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/hamapharm-mivita-beta-glucan-kids/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/imunoglukan-p4h-sirup/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/pip-farmakol-maticna-mlijec-junior-ampule/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/medex-gelee-royale-junior-10-ampula/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/marsovci-gummi-echinacea-gumeni-bomboni/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/allergosan-omni-biotic-panda/
shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/supradyn-kids-imuno-boost-zele-bomboni/

Naslovna fotografija: Pexels/Andrea Piacquadio

Vijesti

Svaka šesta osoba je pretila, a 2022. godine u Hrvatskoj je s debljinom živjelo više od milijun ljudi

U razdoblju od 2020. do 2035. godine očekuje se čak 100% povećanje debljine u djece.

Objavljeno

na

Budući da se prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (eng . World Health Organization, WHO) broj pretilih osoba od 1980. godine udvostručio, a prekomjerna tjelesna težina postala globalna epidemija te u Europi, prema podacima Eurostata, gotovo jedna trećina odraslih osoba ima prekomjernu tjelesnu težinu, a svaka šesta je pretila, važno je podići svijest o prije svega zdravstvenim problemima koje debljina donosi. S tim ciljem u ožujku obilježavamo dva dana vezana uz debljinu; 4.ožujka Svjetski dan debljine i 16.ožujka Hrvatski dan osviještenosti o debljini.

Obilježavanjem Svjetskog dana debljine Svjetska federacija za debljinu (World Obesity Federation) i članice iz cijelog svijeta žele uz povećanje svjesnosti o debljini kao bolesti, pojasniti uzroke debljine te potaknuti pozitivne promjene koje bi pokrenule rješavanje problema. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana debljine je „Razgovarajmo o pretilosti i… (“ Let’s Talk About Obesity and…).

…zdravlju. Uz to što debljinu definiramo kao bolest, bitno je prepoznati i druge faktore rizika i bolesti povezane sa pretilošću te ne podcjenjivati vezu između debljine i drugih zdravstvenih problema kao što su bolesti srca, dijabetes te posebno problema mentalnog zdravlja. Potrebno je ukloniti stigmu, smanjiti krivlju te osigurati podršku osobama koje žive i bore se sa pretilošću.

…svijetu u kojem živimo Naše zdravlje je pod utjecajem okoliša što se odnosi prije svega na stabilnu klimu, zrak koji dišemo, hranu koju konzumiramo. Potrebno je djelovati globalno te stvoriti zdravo okruženje u kojem pojedinci mogu živjeti zdravije i duže.

…mladima koji nisu uzrok nezdravog i neodrživog okoliša, a najčešće su najviše njime pogođeni. Ključan je rad s mladima, slušanje njihovih stavova, mišljenja, perpsektiva i onoga što oni smatraju bitnim problemima kako bi se stvorilo okruženje koje smanjuje pojavu bolesti, između ostalog i debljine.

Prekomjerna tjelesna masa i debljina (pretilost) kronične su bolesti koje su najčešće posljedica lošeg životnog stila gdje postoji neravnoteža između kalorija unesenih hranom i kalorija potrošenih tjelesnom aktivnošću kod kojih dolazi do prekomjernog nakupljanja masnog tkiva u organizmu, a razlikuju se prema indeksu tjelesne mase ITM/Body mass index – BMI. Uzroci također mogu biti genetski i okolišni čimbenici. BMI je broj koji se računa tako da se tjelesna masa u kilogramima podijeli sa kvadratom visine osobe izražene u metrima (kg/m2). Osobe čiji je BMI je manji od 18.49 su pothranjene. Normalne tjelesne mase smatraju se osobe čiji je indeks tjelesne mase od 18.49 do 24.99. Dok se prekomjernom tjelesnom masom podrazumijeva BMI od 25 do 29.99, a pretilim osobama smatramo one čiji je indeks tjelesne mase veći od 30.

Manjkavost objektivnog iskazivanja stupnja debljine indeksom tjelesne mase vidljiva je kod npr mišićavih ljudi, a i nedostatak je što ta brojka nije pokazatelj rasporeda masnog tkiva u tijelu pa se prilikom procjene rizika debljine za zdravlje sve češće u obzir uzima i opseg struka koji, ako je kod muškaraca preko 94 cm i 80 cm kod žena, predstavlja zdravstveni rizik, a opseg struka preko 102 cm kod muškaraca i 88 cm kod žena znači vrlo visoki zdravstveni rizik. Kada govorimo o „rasporedu masnog tkiva“, razlikujemo dva tipa debljine, abdominalni i ginoidni tip. Kod abdominalnog tipa debljine (koji se još naziva i visceralnim ili androidnim tipom) masno tkivo nakuplja se području trbuha, u obliku jabuke. Dok se kod ginoidnog tipa masno tkivo taloži potkožno u području natkoljenica i bokova. Visceralno masno tkivo (oko organa u trbušnoj i prsnoj šupljini) je opasnije od potkožnog.

Prema globalnoj analizi izdanoj u časopisu The Lancet povodom obilježavanja Svjetskog dana debljine, broj djece, adolescenata i odraslih u Hrvatskoj koji žive s debljinom premašio je 1 milijun. U Hrvatskoj stopa debljine u djece i adolescenata 2022. godine bila je dvostruko veća nego 1990. Stopa debljine se također udvostručila u odraslih žena te čak utrostručila u odraslih muškaraca. Ukupno se procjenjuje da je u Hrvatskoj s debljinom u 2022. živjelo 56 000 djece i adolescenata te 1 180 000 odraslih osoba.

U razdoblju od 2020. do 2035. godine očekuje se čak 100% povećanje debljine u djece. Procjenjuje se da će 2035. godine 1,9 milijardi ljudi živjeti s debljinom tj. jedna od četiri osobe, a njezin ekonomski učinak će iznositi 4.32 bilijuna dolara.

Sve su to brojke koje zabrinjavaju i potiču na razmišljanje kako pokrenuti promjenu??

Osnovne preporuke svakako bi bile da prije svega prilagodimo prehranu, postanemo tjelesno aktivniji, vodimo brigu o vrijednostima krvnog tlaka i šećera u krvi.

Budući da su prekomjerna tjelesna težina i pretilost kronične bolesti koje ne prolaze spontano, za njihovo liječenje je prije svega nužna promjena životnog stila, a savjet i podršku svakako treba potražiti od liječnika, nutricionista, farmaceuta, kineziologa… Povodim obilježavanja Svjetskog dana debljine, 4. ožujka, u Ljekarnama Zagrebačke županije bilo je organizirano mjerenje tjelesne težine, izračunavanje indeksa tjelesne mase, savjetovanje o uvođenju zdravijih životnih navika. Pacijenti, koji su se u velikom broju odazvali, uz savjet dobili su i edukativni materijal te jabuku. Edukacijom i promocijom zdravih životnih navika cilj nam je svakodnevno poticati stanovništvo naše županije na odgovornije ponašanje prema svom zdravlju.

Naslovna ilustracija: Pexels/towfiqu-barbhuiya

Nastavite čitati

Vijesti

KBC Zagreb: Na dan izbora radimo samo hitne zahvate!

Odgađaju se SVI pregledi i operacijski zahvati dogovoreni za 17. travnja, a o novom terminu će pacijenti biti naknadno obaviješteni.

Objavljeno

na

Objavio/la

Središnja nacionalna bolnica, Kliničko-bolnički centar Zagreb, na svojim je mrežnim stranicama objavila vijest koja zasigurno neće dobro sjesti svima koji su mjesecima čekali termin pregleda ili pak imali dogovorenu operaciju. Naime, parlamentarni izbori, koji će se prvi put u našoj mladoj demokraciji odlukom Predsjednika RH, prvi put odviti na radni dan, u srijedu 17. travnja, glavni su razlog ove izmjene. Stoga se odgađaju svi dijagnostičko-terapijski postupci, odnosno pregledi i operacijski zahvati koji nisu hitni, a o novom terminu će pacijenti biti naknadno obaviješteni.

Screenshot KBC Zagreb

Inače, Ministarstvo zdravstva RH objavilo je i preporuku zdravstvenim ustanovama da na dan parlamentarnih izbora organiziraju rad u svojim ustanovama kako bi se pacijentima omogućila planirana i potrebna zdravstvena skrb, a ujedno radnicima omogućilo ostvarenje biračkog prava.

 

Naslovna fotografija: Zgrada KBC Zagreb-Rebro/Foto: DavorPuklavec, Pixsell

Nastavite čitati

HOTNEWS

Medicinski centar Gorica u ponedjeljak otvara svoja vrata

U drugoj fazi pacijentima će na raspolaganju biti i niz specijalističkih ambulanti – urologija, kardiologija, dermatologija, ginekologija, ortopedija i fizikalna medicina kao i kirurške i internističke ambulante.

Objavljeno

na

Medicinski centar Gorica, nova zdravstvena ustanova u Velikoj Gorici, otvara vrata pacijentima u ponedjeljak, 18. ožujka pa Velikogoričani više neće morati odlaziti na magnetsku rezonancu u Zagreb jer i Velika Gorica od sada ima taj uređaj.

– Nakon više od godinu dana priprema, uređenja i opremanja spremni smo otvoriti vrata Medicinskog centra Gorica i primiti prve pacijente. Ovaj centar doživljavam kao prirodni nastavak Poliklinike Leder gdje smo radili više od 10 godina. Sada smo u mogućnosti pružiti kompletan spektar usluga dijagnostičke radiologije i medicine rada. Ovo su ujedno i prvi MSCT i MR uređaj instalirani na području Velike Gorice – rekao je najavljujući otvaranje Centra, specijalist radiologije dr.med. Nikola Ivan Leder, ravnatelj Medicinskog centra Gorica dodajući kako uz njega rade stručni, kvalitetni i iskusni članovi tima.

Medicinski centar Gorica

Kako ističu iz Centra, povodom otvorenja za pacijente će imati 10 posto popusta na sve MR pretrage, a ta će posebna ponuda trajati mjesec dana.

MC Gorica će, dakle, ponuditi pacijentima niz radioloških usluga – rendgen, mamografiju, višeslojnu kompjutoriziranu tomografiju (MSCT) i magnetsku rezonanciju (MR) kao i ultrazvuk i color doppler te sve usluge iz domene medicine rada uključujući (sistematski pregledi za tvrtke i pojedince, radnike, sportaše, vozače vatrogasce i druge profesije).

– U drugoj fazi pacijentima će na raspolaganju biti i niz specijalističkih ambulanti – urologija, kardiologija, dermatologija, ginekologija, ortopedija i fizikalna medicina kao i kirurške i internističke ambulante – istaknuli su iz Centra.

Medicinski centar Gorica

Medicinski centar Gorica nalazi se u Velikoj Gorici na adresi Matije Slatinskog 2. Termini se već mogu rezervirati na brojeve telefona 6154-303 i 095/919-2584, kao i na email [email protected].

Nastavite čitati

Vijesti

Dan narcisa kao podsjetnik na važnost prevencije i pomoć oboljelima od raka dojke

Narcise, koje su simbol proljeća, života i nade u subotu 16. ožujka moći ćete kupiti na tri lokacije u gradu od 8 do 12 sati i to na Tržnom centru, Trgu Stjepana Radića i kod robne kuće.

Objavljeno

na

Objavio/la

Rak dojke je najčešća maligna bolest u ženskoj populaciji, stoga kako bi se jačala svijest o prevenciji i njenom ranom otkrivanju, prve subote u proljeću obilježavamo Dan narcisa.

Ova humanitarna i javnozdravstvena kampanja koju je pokrenula Hrvatska liga protiv raka, održat će se u subotu 16. ožujka na području cijele Zagrebačke županije pa tako i u našoj Velikoj Gorici.

Narcise, koje su simbol proljeća, života i nade moći ćete kupiti na tri lokacije u gradu od 8 do 12 sati i to na Tržnom centru, Trgu Stjepana Radića i kod robne kuće. Akciju organizira Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije.

– Cilj nam je osvijestiti ljude na važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke. Naša najveća zadaća kao Udruge, naš cilj i uspjeh je edukacija o važnosti samopregleda. Posebno ističemo kako te edukacije radimo u srednjim školama na području cijele županije. Važno je da djevojke već s 18 godina počinju razmišljati o svome zdravlju, koliko je ono važno i brinu se o svome tijelu – istaknula je Đurđa Dehin, predsjednica udruge pozivajući Velikogoričane da se odazovu akciji.

Sredstva koja se prikupe bit će upravo namijenjena preventivnim pregledima i radu udruga, ali ono što je važnije ovo je prilika i način da ujedno date podršku svim onim ženama koje su od istoga oboljele.

Nastavite čitati

Vijesti

Rezervirajte termin za besplatni pregled ranog otkrivanja melanoma

Donosimo termine i raspored pregleda u Ljekarnama Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Nastavlja se provođenje preventivnog program ranog otkrivanja zloćudnih tumora u Ljekarnama Zagrebačke županije koje sufinancira Zagrebačka županija.

U 2023. godini u sklopu ovog programa pregledano je 365 osoba, a na daljnju obradu zbog sumnje na karcinom kože upućeno je njih 56. Podsjećamo, redoviti pregledi kože s ciljem otkrivanja zloćudnih tumora kože u što ranijem stadiju bolesti otvaraju mogućnost potpunog izlječenja. Program će provoditi dermatovenerolozi iz Specijalne bolnice Naftalan u prostorijama Ljekarni Zagrebačke županije.

Donosimo raspored pregleda, telefonske rezervacije termina su obvezne, a brojevi su dostupni OVDJE.

 

Screenshot

Naslovnica: Preventivni pregled kože/ Cityportal.hr 

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno