Povežite se s nama

HOTNEWS

Kako motivirati lijenog tinejdžera!?

Ako želite pomoći svojim lijenim tinejdžerima da postanu vrijedni i motivirani, onda trebate manje usredotočiti na njihovo problematično ponašanje, a više na njihove osnovne emocije.

Objavljeno

na

Da znamo, znamo… Kraj je školske godine i uopće vam nije do pametovanja o odgoju i analize svega onoga što već znate, a ne primjenjujete iz vama poznatih razloga. Međutim, ovo štivo je nužno da vas u predstojeća 2 mjeseca natjera na promišljanja koja bi vam mogla pomoći u idućoj školskoj godini. Pa krenimo…

Biti tinejdžer je važna faza u životu. Međutim, tinejdžeri mogu lako izgubiti motivaciju/fokus, dok roditelji, učitelji i stariji rođaci ponekad smatraju da je motiviranje tinejdžera da uspiju težak zadatak. Osluškivanjem želja i potreba svojih tinejdžera i izgradnjom dugoročnih ciljeva oko njih, možete pomoći svom tinejdžeru da ostane motiviran za uspjeh.

Dopustite nam da vas pitamo: Jeste li ikada pokušali koristiti sustav nagrada i kazni sa svojim tinejdžerima? Ako jeste, vjerojatno ste shvatili da ovaj pristup može djelovati kratkoročno, ali neće raditi dugoročno. Sigurni smo da želite da vaši tinejdžeri učine pozitivne promjene i koriste ih dugoročno.

Kako biste krenuli pravim putem potrebno je manje se usredotočite na problematično ponašanje tinejdžera, a više na njihove emocije. Zamislite samo da imate problem s telefonom, on se stalno pregrijava, a ne znate zašto. Svaki put kada vam se telefon zagrije, stavite ga u hladnjak na 30 minuta da se ohladi. Je li ovo dobar način za rješavanje problema pregrijavanja? Naravno da ne. Morat ćete shvatiti zašto se telefon uopće pregrijava, je li nešto u redu s baterijom? Ili možda nešto nije u redu s postavkama telefona? Ili možda postoji buggy aplikacija koja uzrokuje pregrijavanje telefona? Tek kada dođete do uzroka problema, vaš će se telefon prestati pregrijati.

Foto: Pexels/liza-summer

Evo kako se to odnosi na vaše lijene tinejdžere. Problematično ponašanje vaših tinejdžera je poput pregrijavanja telefona. Možete koristiti poticaje, nagrade, prijetnje, kazne kako bi problematično ponašanje nestalo, barem na neko vrijeme. Ali ovo bi bilo kao da stavite vrući telefon u hladnjak, dakle to je samo privremeno rješenje.

Ako želite pomoći svojim lijenim tinejdžerima da postanu vrijedni i motivirani, onda trebate manje usredotočiti na njihovo problematično ponašanje, a više na njihove osnovne emocije.

S kojim se izazovima suočavaju zbog kojih su lijeni?

Možda se osjećaju preopterećeno ili obeshrabreno, ili možda postoji stalna borba za pravo glasa između vas i njih, što ih tjera da se pobune, ili se možda osjećaju kao da upravljate stvarima koje vas se ne tiču, a to ih frustrira.

Kako biste natjerali svoje tinejdžere da se otvore, pokušajte se s njima poistovjetiti. Nemojte im držati predavanja, umjesto toga učinite sve što je moguće da shvatite kako se osjećaju. Potaknite ih da nastave pričati i reći stvari poput “Reci mi više” sa željom da im pomognete.

Foto: Pexels/liza-summer

S vremena na vrijeme sažmite što mislite da je vaš tinejdžer rekao. Raspravite o tome da njim ili njom. Na primjer, možete reći svom tinejdžeru koji osjeća da ga ili nju kontrolirate zbog njihove ocjene “Znam da zvučim kao da me zanimaju samo tvoj ocjene. I tebi se to tako čini, zar ne?”. Zapamtite, pristup koji najbolje funkcionira je kada se više povezujete i manje kritizirate. Kada prihvatite ovaj pristup, razumjet ćete temeljne emocije svojih tinejdžera i tada im možete pomoći da poboljšaju svoj stav i ponašanje.

Znamo da je jako frustrirajuće kada vidite svoje tinejdžere kako ljenčare gledajući TV, igraju video igrice, u vrijeme kada bi trebali učiti. Stoga je prirodno da kažete nešto poput “Zašto uvijek gledaš TV kada bi trebala/trebao učiti?” Ili komentirate “Stvarno si ovisna/ovisan o toj igrici”. Ako kažete takve stvari, vaši će se tinejdžeri osjećati kao da ih kritizirate i postavit će se u obrambenu fazu.

Dakle, što biste trebali učiniti umjesto toga? Podijelite s njim svoje osjećaje. Na primjer, u istoj situaciji možete reći nešto poput “Znaš da se osjećam zabrinuto. Znam da ovaj tjedan imaš ispit iz biologije, ali gledaš TV posljednja 3 sata. Brinem se da nećeš biti spremna/spreman za ispit” ili možda možete reći nešto poput “Osjećam se zabrinuto kada te vidim kako igraš videoigre nekoliko sati svaki dan. Kad sam bio/bila mlađa, i ja sam bio/bila ovisna o video igricama, što je stvarno utjecalo na moj život. Ne želim da se isto dogodi i tebi.” Ako svoje osjećaje podijelite sa svojim tinejdžerima, vjerujemo da će oni bolje razumjeti vašu perspektivu. Stoga se ne zaboravite više usredotočiti na svoje osjećaje, a manje na njihove nedostatke.

Foto: Pexels/alena-darmel

Pokažite svojim tinejdžerima da je naporan rad zabavan. Na žalost činjenice jest da danas djeca rijetko sretnu odraslu osobu koja se ne žali na svog šefa ili na to koliko su iznervirani zbog svog posla. Stoga većina tinejdžera smatra da je naporan rad nešto što treba izbjegavati kad god je to moguće. Znam da ne želite da vaši tinejdžeri imaju ovakav stav, i zato baš vi možete biti ona odrasla osoba u njihovim životima koja pokazuje da naporan rad može biti smislen, nagrađujući, pa čak i zabavan. Stoga im s vremena na vrijeme recite o problemima s kojima se susrećete na poslu, recite im o drugim problemima s kojima se susrećete u drugim područjima svog života. Pričajte im o radosti rada kroz izazove, objasnite im kako rastete i razvijate se. S vremenom će početi uviđati da naporan rad nije nešto loše. I da je većinu vremena, naporan rad nešto u čemu se uživa.

Priznajte njihov trud i napredak – uvijek i u svakoj prilici. Ne dozvolite da pohvala bude prešućena.

Većina lijene i nemotivirane djece kaže da su zapravo obeshrabreni jer se osjećaju kao da nikada neće moći ispuniti očekivanja svojih roditelja, tako da im se ni ne da pokušati. Budući da čitate ovu kolumnu, vjerojatno mislite da su vaši tinejdžeri lijeni. Stoga je prirodno da „negativno“ reagirate na svoje tinejdžere. Ali ako o njima uvijek dajete negativne komentare i uvijek im govorite da je ono što rade pogrešno, počet će sami sebi stavljati neke negativne etikete. Možda počnu razmišljati u sebi “Ja sam samo lijen i nemotiviran” ili bi možda mogli za sebe misliti kao “kampanjac”. Nemojte svojim tinejdžerima davati negativne etikete. Ako te negativne etikete postanu dio njihova identiteta, bit će još teže natjerati ih da se poboljšaju. Dakle, što biste trebali učiniti umjesto toga? Namjerno promatrajte i priznajte njihov trud i pozitivno ponašanje. Usredotočite se na napredak, a ne na savršenstvo. Kada je u pitanju razvoj vašeg tinejdžera, zapamtite da je važan način na koji ćete doći do tog cilja. Dakle, ako vaš sin iznosi smeće, što bi ionako trebao učiniti, možete reći nešto poput “Hvala što si bacio smeće” ili ako vidite da se vaša kćer sat vremena fokusira na školski posao, možete reći nešto poput “Vidio sam te kako radiš svoj posao sat vremena, čini se da ti se fokus poboljšava.”

Foto: Pexels/kindel-media

Ovakvi komentari im puno znače. Vjerojatno svakom od vas to pođe kroz glavu, ali kad pređe preko jezika i dođe do uha vašeg tinejdžera, riječi dobiju snagu.

Pokažite interes za sve aspekte života vašeg tinejdžera. Većina roditelja se usredotočuje na samo nekoliko područja i to su uglavnom škola, sport, glazba i kućanske obaveze. Ako se to slučaj u vašoj obitelji, vjerojatno je da vaš tinejdžer vjerovati da vam je samo do toga stalo. Osjećat će se kao da ih se tretira kao projekt umjesto kao osobu. To će im biti velika prepreka u pronalaženju dugoročne motivacije. Tada čak mogu početi postajati buntovni ili prkosni. Stoga je jako važno da svog tinejdžera tretirate kao cjelovitu osobu, a ne kao projekt koji treba riješiti. Slušajte svoje tinejdžere kada govore o svojim interesima. Potrudite se razumjeti zašto su neke aktivnosti njima tako zabavne. Probajte i vidjet ćete da će vaši tinejdžeri to cijeniti. Neće im se činiti da uvijek ne odobravate njihove interese i hobije. Podsjetit će se da ih bezuvjetno volite obzirom na interes koji pokazujete za njihove živote.

Pretvorite raspravu s tinejdžerom u suradnju. Kada razgovarate sa svojim tinejdžerom o njegovom ili njezinom nedostatku motivacije, imajte na umu da ne želite da razgovor bude paralelno rješavanje problema i suradnja. Kada razgovarate s njima, jasno im dajte do znanja da vaš tinejdžer nije problem, problem je situacija u kojoj se nalazi. Radit ćete zajedno sa svojim tinejdžerom kako biste pronašli rješenje. A vi ćete se pobrinuti da rješenje bude nešto čime ste oboje zadovoljni. Tijekom rješavanja problema, pokušajte razumjeti kako se vaš tinejdžer osjeća, koje su njegove frustracije? Što ga muči? Kako bi volio da ga podržite? Podijelite vlastito stajalište bez dopuštanja da vas emocije nadvladaju. Ako se počnete ljutiti, odmorite se. Ponovite razgovor kasnije. Kada shvatite perspektivu svog tinejdžera, tada možete početi razmišljati o mogućim rješenjima. Pobrinite se da nitko ne ode osjećajući se kao gubitnik. Cilj je doći do „win-win“ rješenja ili barem rješenja bez gubitka.

Foto: pexels/pixabay

Ukratko, vaš tinejdžer je uvijek motiviran. Oni su samo motivirani da se odupru vama i drugima kada nešto ne žele. Ključno je naučiti kako njihovu negativnu motivaciju pretvoriti u pozitivnu. Ako je kontinuirano opiranje način na koji pokušavaju riješiti probleme, tada će roditeljima biti teško dok ne pouče svoje tinejdžere kako riješiti probleme na odgovarajući način. Prvi korak u učenju vještina rješavanja problema je razumijevanje da oni nisu bespomoćne žrtve. Umjesto toga, oni jednostavno pokušavaju riješiti probleme na neučinkovit način.

Do iduće srijede, vole vas Nena&Chicha team

HOTNEWS

Iznenada preminuo Josip Đuksi Čuki, legenda NK Dinamo Hidrela iz Novog Čiča

U ponedjeljak prije podne još je u vlastitom domu ispratio lokalnog svećenika prigodom posvećenja koja su ovih dana širom župe Svetog Ivana Krstitelja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Život zna biti šokantan. U ponedjeljak 9. prosinca popodne nazvao je predsjednik NK Dinama Hidrel Željko Hemen i javio da je preminuo Josip Đuksi Čuki, vjerojatno najveća legenda nogometnog kluba iz Novog Čiča svih vremena. Nazvali smo odmah starijeg mu sina Krešu Đuksi s kojim smo u subotu bili gotovo rame uz rame na jutarnjoj misi zornici i sve je tada bilo u redu.

– Tata je danas (ponedjeljak) u svom domu u centru Novog Čiča oko 10 sati dočekao župnika prilikom blagoslova i sve je prošlo u redu. Potom je sjeo u fotelju i onda mu je pozlilo. U kolima hite pomoći prema Rebru je preminuo, navodno od ugruška – kazao je Krešo nakon izražene mu sućuti i bolnih jecaja.

Sjetili smo se odmah Čukijevih riječi na jednoj utakmici tekuće godine. “Sad sam najstariji od negdašnjih igrača našeg Dinama, kako samo jure godine”. Jure, bome jure..

Josip Đuksi Čuki rođen je 25. rujna 1942. godine a Dinamo Čiče osnovan je šest godina kasnije. Zbog toga možemo kazati da je čitav život proveo uz i u klubu kojeg je neizmjerno volio. Družio se tada sa starijim dečkima igračima i čekao prigodu a debitirao je za momčad daleke 1955. kad je imao samo 13 godina. Dvije godine kasnije već je bio standardni prvotimac a ubrzo vođa i kapetan momčadi. O Čukiju bi se dala knjiga napisati jer je djelovao sve do danas u gotovo svim generacijama kluba na sve moguće načine (vidi foto tri).

Igrao je doslovno na svim pozicijama u momčadi od vratara do lijevog krila. Bio je osamdesetih i na popisu najbolje generacije u povijesti kluba, kroz život je trenirao sve selekcije, bio neprekidno među rukovodećim strukturama pa tako i savjetnik prije nekoliko godina predsjednici Ivani Cesarec. Sinovi Krešo i Tomica ostavili su također dubok trag u Dinamu Čiče a danas je unuk Filip Đuksi kapetan Dinama Hidrel.

Osim nogometa, Čuki je i kuglao za Sportsko društvo Dinamo Čiče na legendarnoj kuglani Radnik u Velikoj Gorici u Kolarevoj.

Josip Đuksi Čuki je bio i dugogodišnji član DVD-a Novo Čiče a potrajalo bi nabrajajući sva priznanja i diplome za svoj rad u Udrugama mjesta. Zasluge za sve nabrojeno idu i supruzi Ankici rođenoj Šantek kojoj, kao i ostaloj rodbini, ide duboka sućut. A kaj na kraju tebi kazati Čuki? Igrali smo zajedno, veselili se i tugovali, voljeli najvažniju sporednu stvar na svijetu. Otišao si u svom stilu, neočekivano ali mirno i staloženo, dostojanstveno, ostavio iza sebe uzornu obitelj..Počivaj u miru, vidimo se, barem se nadam, tamo negdje gore…
Vrijeme sahrane bit će objavljeno naknadno.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Salon ‘2L beauty’ idealno je mjesto za savršene nokte, vlasnica Matea vodi brigu o svakom detalju

Salon se nalazi na adresi Jurja Dobrile 26, a radno vrijeme je po dogovoru.

Objavljeno

na

Mlada Velikogoričanka, 25-godišnja Matea Gegić odvažila se na korak života i otvorila vlastiti salon za uljepšavanje, nazvan ‘2L beauty’ po svojim nećakinjama – Lauri i Loreni, a koji se nalazi na adresi Jurja Dobrile 26 u Velikoj Gorici. Službeno je započela ovu uzbudljivu avanturu nakon godina predanog učenja, usavršavanja i strasti prema estetici.

Iako je završila za dentalnog tehničara, Matea ističe kako se ljubav prema sitnim detaljima, preciznosti i kreativnosti prirodno prelila u svijet manikure.

– Neki bi rekli da sam otišla daleko od svoje struke, ali moj prijašnji posao također je zahtijevao pedantnost i pažnju prema detaljima, što se savršeno uklopilo u posao s noktima – rekla je Matea.

Od srednjoškolskih dana, Mateu je fascinirao proces izrade noktiju, a radoznalost ju je navela da počne eksperimentirati u vlastitom domu. Prve klijentice bile su joj mama, sestra i prijateljice, a nakon rada na njihovim noktima ubrzo je krenula na profesionalne edukacije za trajni lak, gel ugradnju i manikuru.

Nakon godinu dana usavršavanja, uz pomoć bližnjih i potporu za samozapošljavanje, odlučila je ostvariti svoj san i otvoriti vlastiti salon.

– Htjela sam biti svoj gazda, stvarati i uljepšavati druge žene. Najljepši dio posla mi je vidjeti osmijeh i zadovoljstvo klijentica nakon tretmana. To mi je najveća motivacija – priznaje Matea.

U salonu “2L” nude se manikura, trajni lak te gel ugradnja i nadopuna, a kada posao još više zaživi, otkriva nam kako planira proširiti ponudu na tretmane poput uređenja obrva i trepavica.

Matea obožava raditi na unikatnim idejama klijentica, od modernih francuskih manikura do blagdanskog nail arta s motivima Djeda Božićnjaka, pahuljica i šljokica u crvenim i zelenim tonovima koji su posebno traženi u ovo doba godine.

Unatoč velikoj konkurenciji, vjeruje da osobni pristup i ugodna atmosfera u salonu čine razliku. Svoje klijentice dočekuje uz šalicu toplog čaja, kave ili soka, stvarajući opušten i topao ambijent.

Cijene njenih usluga kreću se od 23 eura za trajni lak do 35 eura za gel, a koristi isključivo kvalitetne proizvode domaćeg brenda iz Slavonskog Broda.

– Radujem se svakoj klijentici i veselimo se zajedno ostvarivati njihove ideje. Moj cilj je da se svaka žena osjeća posebno i zadovoljno – poručuje Matea.

Rezervacije termina brzo se popunjavaju, pa požurite osigurati svoje mjesto u salonu “2L beauty”, gdje se ljepota spaja s ljubavlju i strašću!

Ono što je posebna pogodnost povodom nadolazećih blagdana i otvorenja salona je 10% popusta na usluge, a svoj termin možete zakazati na broj 098/950-8490.

 

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Iako mu je oduzeta vozačka, 62-godišnjak je ipak sjeo za volan. Policija ga zaustavila u Fizirovoj

Izmjerena su mu gotovo dva promila alkohola u krvi.

Objavljeno

na

Policija je jučer, oko 23 sata uhitila muškarca starosti 62 godine, a koji se pod utjecajem alkohola vozio Ulicom Rudolfa Fizira u Velikoj Gorici.

Nadzorom je utvrđeno da je imao 1,86 promila, a pored toga vozio je i dok mu je vozačka ukinuta i oduzeta zbog negativnih bodova. Muškarac je uhićen, smješten na triježnjenje te će biti priveden na Općinski sud.

Rezultat je to vikend akcije koju je gorička policija provela tijekom vikenda od 6. do 9. prosinca, a ukupno je utvrđeno 29 prometnih prekršaja.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Najbolji u Hrvatskoj! Veliko priznanje za Umjetničku školu Franje Lučića i ravnatelja

Nagrade će goričkoj školi biti dodijeljene 17. prosinca povodom Dana Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga.

Objavljeno

na

Kao šlag na tortu, na samom kraju još jedne godine, obljetničke za goričku Umjetničku školu Franje Lučića stiglo je veliko priznanje.
Hrvatsko društvo glazbenih i plesnih pedagoga proglasilo je goričku školu najboljom umjetničkom školom u 2024. godini, a ravnatelja Boruta Vidoševića najuspješnijim ravnateljem.

Škola koja nosi ime jednog od najvećih sinova Turopolja, Franje pl. Lučića, od skromnih početaka do danas prešla je dug put. Nastojanjima svojih učitelja i nastavnika pokušala je i uspjela generacijama polaznika omogućiti prvi dodir sa svijetom umjetničke glazbe i plesa. Mnogi učenici su nastavili studij a neki su se vratili školi i čine drugu generaciju njenih nastavnika. Škola sudjeluje na domaćim i međunarodnim natjecanjima. U proteklih 50 god. osvojeno je preko 400 nagrada, diploma i priznanja u gotovo svim disciplinama koje škola podučava.

Škola danas broji 500 učenika i više od 60 učitelja i nastavnika, u 10 odjela. Projekti Škole održavaju se u dvorani Galženica, dvorani Gorica, Muzeju Turopolja, Starom gradu Lukavcu. Razvija suradnju sa osnovnim i srednjim školama na širem gradskom području. Ističe se Projekt Queen, Pink Floyd, Projekt Lučić, Hana Wa Saku 2020. /2021. Osobito se ističe dugogodišnje domaćinstvo Škole Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, kontinuirano od 2004. do danas, bijenalno gudača i gitare, a od 2007. redovito godišnje klasičnog baleta i suvremenog plesa.

Spomenimo i kako je Borut Vidošević, koji je nagrađen za najuspješnijeg ravnatelja, na čelu škole od 2009. godine.

– Uvidi mojih prethodnika, vjerojatno više no moji vlastiti, čak i ako sam u njima, kao nastavnik, pročelnik odjela i član upravnih tijela škole i sudjelovao, zacrtali su put koji je našu školu doveo ovdje gdje je danas. Možda je u okvirima našega glazbenog i plesnog školstva najznačajnija uloga koju je naša škola odigrala bila ona u diverzifikaciji obrazovanja u području suvremenog plesa. Izazovi vremena u kojem se nalazimo, umnogome zajednički svim glazbenim i plesnim školama u zemlji, tjeraju nas na iznalaženje novih rješenja, pronalaženje novih načina djelovanja i suradnje sa školama općeg profila, osnivačima i lokalnim zajednicama. Čini mi se očitim da su međusobna podrška, i što bolje i usklađenije zajedničko djelovanje naših ustanova izvor snažnijeg i presudnijeg utjecaja na budućnost umjetničkog obrazovanja u Hrvatskoj – istaknuo je Vidošević.

Ovo dragocjeno priznanje, koje dolazi na kraju godine u kojoj su zaključili proslavu 50. obljetnice od osnutka škole, bit će uručeno na Svečanom koncertu u povodu Dana HDGPP-a koji će se ove godine održati u Velikoj Gorici 17. prosinca u Dvorani Gorica.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Gorički go-kart ekspres: Na jutarnju kavu došao u “formuli”?!

Neobičan prizor zatekli smo ispred jednog goričkog lokalnog kafića.

Objavljeno

na

Nedjelja. Devet sati ujutro. Temperatura koji stupanj viša od nule, a ispred jednog lokalnog goričkog kafića u Gajevoj ulici zatekli smo pomalo neobičan prizor. Na parkiralištu je stajalo rijetko u prometu viđeno vozilo, nalik go-kartu, odnosno nekoj vrsti formule iz kućne radinosti…

Čini se kako je nepoznati vlasnik, pomalo hrabar u ove hladne zimske dane, na kavu odlučio otići improviziranim vozilom iz kućne radinosti.

Sreća ili nesreća, gradske ulice nedjeljom su obićno puste i prazne, pa možda ovaj prizor nije uspio privući pažnju koju zaslužuje, ali je bio jedan od ‘kreativanijih’ dolazaka na kavu. Našu pažnju je svakako uspio privući.

 

 

 

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.