Povežite se s nama

HOTNEWS

Ispomoć kolegama na obali: Gorički vatrogasci noćas odlaze na dislokaciju na Ugljan

Tijekom ljeta će ukupno 12 goričkih vatrogasaca boraviti na redovnim dislokacijama, a po potrebi će uskočiti i dobrovoljni vatrogasci.

Objavljeno

na

Vatrogasci iz goričke Javne vatrogasne postrojbe večeras putuju na redovnu dislokaciju u Kukljicu na otok Ugljan. Jedna je to od lokacija na koju će otputovati županijski vatrogasci kako bi bili ispomoć u ljetnim mjesecima svojim kolegama na obali. Neki će tako uz Ugljan, otići u Nin, Brač ili Hvar.

– Večeras u noći putuju dvoje naših pripadnika s jednim kolegom iz Samobora, a ukupno će ih kroz dislokacije proći 12 goričkih vatrogasaca. Na otoku će uz naše snage, ali u samom mjestu Ugljan biti još dvoje pripadnika iz Ivanić-Grada – govori nam Ivica Maceković, zapovjednik JVP Velika Gorica koji je neposredno prije odlaska vatrogasaca obišao lokaciju na koju odlaze.

– Proteklih smo godina obišli sve udaljenije otoke, no na Ugljanu smo prvi puta na ovoj dislokaciji. Trebalo je provjeriti i upoznati se s terenom, vidjeti što nas tamo čeka, tko je domaćin i tko sve dolje organizira kako bi bili u korak s događanjima – ističe Maceković.

Foto: DVD Buševec

U planu je šest dislokacija, ovisno o vremenskim uvjetima, po 15 dana počevši od 20. lipnja pa sve do 12. rujna.

– Svaki operativni vatrogasac je osposobljen za gašenje takvih požara, a ostalo su sve specijalizacije. Imamo ljude koji imaju položeno za gašenje požara niskog raslinja i slično. To su požari koji zahtijevaju puno vremena i traju danima, tu se ulaže puno snage i energije jer se koriste vatrogasne naprtnjače i metlanice i puno se hoda na velikim opožarenim površinama. Stoga, prije svega vatrogasci moraju biti fizički spremni – ističe Maceković.

Gorička Vatrogasna zajednica neće slati svoje pripadnike dobrovoljnih vatrogasnih društava na redovnu dislokaciju već samo po potrebi na izvanredne dislokacije.

– Kada snage u Dalmaciji neće moći same riješiti požar, preko glavnog vatrogasnog zapovjednika zovu se dodatne snage. Unutar naših društava vatrogasci se moraju odazvati u kratkom roku od 15 minuta i krenuti na put.

Foto: FB Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

S obzirom da su vatrogasci najbrojniji dio Civilne zaštite, a njihova tehnička i stručna spremnost ključna je za protupožarnu sezonu. Svoje kapacitete snage Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije nedavno su predstavile na smotri u Ivanić-Gradu.

– Moramo pripremiti određeni dio naših snaga za ispomoć u bilo koji dio Hrvatske, a većinom je to naše priobalje i otoci koji tijekom ljeta bilježe povećan broj intervencija. Naši vatrogasci su dobro opremljeni, posjeduju svu zaštitnu opremu za požare otvorenog prostora i educirani su za sve zahtjevne zadatke. Za izvanredne dislokacije imamo 24 vozila i 102 pripadnika vatrogasnih postrojbi, a tu je još i određeni broj vatrogasaca iz javnih vatrogasnih postrojbi koji će rukovoditi dislokacijama, što je za razliku od ostalih županija jedna respektabilna brojka – rekao je glavni županijski vatrogasni zapovjednik Dario Kezerić.
Osiguravanjem svih resursa potrebnih za gašenje požara, preveniraju se posljedice, podsjetio je predsjednik vatrogasne zajednice Slavko Povrlišek.

– Možemo sa sigurnošću reći da će čitavo priobalje biti puno sigurnije i bolje branjeno jer je stručnost vatrogasaca i njihova kvalitetna oprema garancija da će eventualni požari biti na vrijeme locirani i ugašeni. Znamo da je prevencija važan korak u sprječavanju katastrofa, tako da smo učinili sve da naši vatrogasci budu spremni. – naglasio je Povrlišek.

Foto: FB Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

Ulaganje u vatrogastvo danas, garancija je za sigurnije sutra, istaknuo je zamjenik gradonačelnika Ivanić Grada, Tomislav Cuvaj.

– Vatrogasci su dokazali da se na njih možemo osloniti, to su sve ljudi koji su spremni za sve izvanredne situacije u kojima je ugrožen i ljudski život i imovina, i njih čeka onaj najopasniji dio. Kao i na području cijele županije, vatrogastvo je važan faktor našega grada koji uključuje u vatrogastvo djecu od malih nogu. – poručio je Cuvaj.

Podsjetimo, Vatrogasnu zajednicu Zagrebačke županije čine 34 stalne članice s 282 vatrogasna društva, 8 samostalnih dobrovoljnih društava i 4 javne vatrogasne postrojbe.

– Imamo preko 21 tisuću vatrogacasaca i usudim se reći da su vatrogasci najvažnija snaga Civilne zaštite u Zagrebačkoj županiji tako da opravdano zaslužuju našu punu podršku. – rekao je zamjenik župana i predsjednik županijskog Stožera Civilne zaštite Ervin Kolarec.

Za rad, djelovanje i projekte vatrogasne zajednice dugi niz godina Županija izdvaja značajna sredstva, koja u ovoj godini iznose 1,75 milijuna eura.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

 

HOTNEWS

VG Vodoopskrba: Voda u Kurilovcu i dalje nije za piće, produljuje se ograničenje korištenja

Sve do objave rezultata analize vode na parametre presudne za ukidanje ograničenja, a koji se očekuju tijekom sutrašnjeg dana.

Objavljeno

na

Iz VG Vodoopskrbe obavještavaju građane u naselju Kurilovec da se produljuje ograničenje korištenje vode. Kako navode, voda nije za piće i kuhanje, ali se može koristiti za pranje.

– Ograničenje će biti na snazi do objave rezultata analize vode na parametre presudne za ukidanje ograničenja, a koji se očekuju tijekom sutrašnjeg dana. Molimo korisnike za razumijevanje i strpljenje – ističu iz Vodoopskrbe.

Spremnici s vodom za piće i dalje će biti dostupni korisnicima na lokacijama A. K. Miošića, ispred k. br. 4a,  I. G. Kovačića, ispred k. br. 26 kao i autocisterna u Malogoričkoj ulici.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Na području Velike Kosnice 48-godišnjak nezakonito obrađivao otpad

Materijalna šteta pričinjena ovim kaznenim djelom iznosu oko 8000 eura.

Objavljeno

na

Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke dovršili su kriminalističko istraživanje nad 48-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela „Ugrožavanje okoliša otpadom“.

– Sumnja se, da je osumnjičeni kroz dulje razdoblje, a sve do početka lipnja 2024. godine na zemljištu na području općine Velika Kosnica, na više katastarskih čestica u vlasništvu više različitih osoba, kao i na zemljištu koje je u vlasništvu pravne osobe s javnim ovlastima, a koje se nalazi u vodozaštitnom području, počinio kazneno djelo na način da je nezakonito sakupljao, odlagao, obrađivao te svojim radnim strojem trasirao odnosno gospodario veću količinu građevinskog otpada i to: zemlju, betonske ostatke, drvene materijale, razni željezni i konstrukcijski otpad te smeće u količini od oko 2000 m3 – ističu iz Policijske uprave zagrebačke.

Materijalna šteta pričinjena ovim kaznenim djelom iznosu oko 8000 eura.

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja protiv osumnjičenog je 48-godišnjaka podneseno posebno izvješće nadležnom državnom odvjetništvu.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Uzorci vode iz Kurilovca poslani na analizu, neugodnog mirisa gotovo više da i nema

No i dalje je na snazi preporuka da se voda ne koristi.

Objavljeno

na

Neugodnog mirisa gotovo više da i nema te je situacija na terenu dosta bolja – rekli su nam iz VG Vodoopskrbe čiji su djelatnici i dalje na terenu i ispiru sustav.

– Ispirali smo sustav sinoć do 22 sata i nije više bilo neugodnog mirisa, i sada ispiremo na nekim lokacijama oko Kirinčićeve i Horvatove. Na kraju nije obuhvaćen cijelo naselje već pojedini dijelovi oko spomenutih ulica. Izgleda da je u nekom djelu bilo ustajale vode koju smo sigurno ispiranjem riješili, ali ćemo i dalje nastaviti s time sve dok ne dobijemo konkretne nalaze – dodaju iz Vodoopskrbe.

Nakon analize vode u internom laboratoriju VG Vodoopskrbe svi su parametri su u granicama normale. A preliminarni rezultati kemijske i bakteriološke analize za sada ništa ne pokazuju, a konkretne nalaze imat će tek oko 15 sati.

– Uzeli smo uzorke vode i poslali smo ih na analizu u laboratorij Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije kao i u Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“. No, rezultate ćemo morati pričekati dva dana. Razumijemo zabrinutost građana zbog neugodnog mirisa, ali vjerujemo da nije ništa opasno – kažu nam iz Vodoopskrbe.

S obzirom na to da je i dalje na snazi preporuka građanima da ne koriste vodu za piće, kuhanje i osobnu higijenu, na dvije lokacije postavljeni su spremnici s pitkom vodom. I to u Ulici I. G. Kovačića na parkiralištu ispred k. br. 26 i u ulici A. K. Miošića ispred k. br. 4a, a po kvartu kruži i cisterna s pitkom vodom.

Također, preporučuje se i građanima da i iz svojih internih instalacija isperu neugodan miris.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Voda nije za piće u dijelu naselja Kurilovec, ali i grada, evo što kažu iz Vodoopskrbe

Mole se građani da puste vodu da teče na svojim slavinama kako bi se i interni dio instalacija isprao.

Objavljeno

na

VG Vodoopskrba zaprimila je danas nekoliko dojava zabrinutih građana o pojavi neugodnog mirisa vode. Kako doznajemo radi se o djelu naselja Kurilovec, Ulice Ivana Gorana Kovačića, Stjepana Fabijančića između Malogoričke i Miošićeve te Mioišćeva između Kurilovečke i Fabijančićeve.

Naime, iz VG Vodoopskrbe ističu kako je došlo do zamućenja vode te se trenutno vrši intenzivno ispiranje sustava te vjeruju da će se u skorije vrijeme riješiti problem.

– Do zamućenja i neugodnog mirisa najvjerojatnije je došlo zbog povlačenja vode u sustav iz nekog djela cjevovoda gdje je voda stajala, iz slijepog kraka. Opasnosti za građane vjerujemo da nema, no treba biti svakako na oprezu – govore nam iz Vodoopskrbe te mole korisnike tog djela grada za strpljenje, a preporuka je da se trenutno voda ne koristi.

– Molimo korisnike da privremeno ne koriste vodu iz sustava javne vodoopskrbe za piće, kuhanje i osobnu higijenu zbog prisutnog neugodnog mirisa o čemu dežurne ekipe na terenu utvrđuju uzrok i provode intenzivna ispiranja mreže na spomenutim lokacijama. O prestanku bilo kakvih ograničenja korisnici će biti obaviješteni putem pisanih obavijesti i lokalnih medija – navode iz Vodoopskrbe.

Poručuju i kako bi bilo dobro da građani sami puste vodu da teče na svojim slavinama kako bi se i interni dio instalacija isprao.

Cisterna s pitkom vodom kruži lokacijama, a ako situacija bude potrajala duže vrijeme, na pojedinim lokacijama ostavit će se manje cisterne s vodom za piće.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Odmori se, Udarniče! Kad je sve konačno završilo, povezali se s Kučanima

U kurilovečkom nogometnom zdanju zavladao je mir i spokoj, sve tamo do 17. srpnja stvari će se odvijati u slow motionu, a iz Kurilovca su se nadahnuto osvrnuli na sezonu iza nas pa pogledali i prema naprijed…

Objavljeno

na

Na oproštaju od još jedne nogometne sezone, koja je na Udarniku tradicionalno završila spektakularnim Alpas Cupom, na terasi kurilovečkog nogometnog hrama okupili su se čelnici NK Kurilovca, kluba bogate povijesti i optimistične sutrašnjice. Iz tog je druženja proizašao i nadahnut tekst o sezoni iza nas, o svemu onome što slijedi…

“Čelnici kurilovečkog kluba su najvrućiju ljetnu noć, proteklog petka, iskoristili za konačni predah na ljetnoj terasi i sređivanje dojmova o netom završenom 13. Alpas cupu Grada Velike Gorice. Lagani, ali Bogom dani vjetrić, neizbježna Hydra, sveprisutni Heineken i pokoja rakija paklenu su večer učinili ipak snošljivom i ugodnom, nadasve u prigodi evociranja friških uspomena na još jedan impresivni međunarodni turnir limača.

Muka i trud koji mu prethode polako padaju u zaborav, a kao nagrada ostaju pohvalne rečenice i divljenje svih sudionika, redom i bez razlike.

Da Alpas cup pripada prošlosti, a na dnevni red (ovaj put noćni) dolaze nove obaveze, Draženu, Zdenku, Senadu i Vladi bilo je jasno čim su stolu prišli Danijel Zagorec i Franjo Berković, čelni ljudi kučkog Turopoljca. Prethodni razgovori, obavljeni u više navrata, te su večeri trebali dobiti i službenu potvrdu, a tema je, naravno, bila sportska suradnja dva kluba.

“Početni udarac” te suradnje trebao bi ići u prilog i na veselje Kučana, koji bi trebali pod svoje okrilje preuzeti dio brojne kurilovečke nogometne mladeži te tako osnažiti kvalitetu i konkurenciju u svojoj školici nogometa. Postignutim dogovorom sportski prijatelji iz Kuča nisu skrivali svoje zadovoljstvo, a isti je potvrđen i u pisanoj formi, odnosno dokumentom koji se zove Ugovor o partnerstvu i sportskoj suradnji. Naravno, čelnici Turopoljca otvoreni su i za suradnju u suprotnom pravcu, bude li u njihovim redovima kandidata za iskorak na više i bolje.

A da je svemu tome uistinu tako, akteri ovog susreta potvrdili su zajedničkim fotografijama, koje su bile uvertira u buduća konkretna ostvarenja. Domaćini su, dakako, bili zadovoljni obostrano ugodnim druženjem i ozračjem, ne zaboravljajući da su i sami nedavno bili u sličnoj situaciji, kada im je vrata suradnje otvorila perjanica turopoljskog nogometa – HNK Gorica.

Visoko pozicionirane, blago trepereće zvjezdice i taj vječiti bekrija mjesec, ispratili su spomenutu sportsku družinu u prvim trenucima već novog dana. Predsjednik Dražen radosno dočekuje tu subotu jer pakira obiteljske kofere via sunčani Vir, Senad će o tome razmišljati tek kad barem okvirno posloži priču vezanu uz prelazni rok, Zdenko nastavlja s godišnjim i svojim hobijima u garaži, dok se Vlado nakon dva tjedna vraća svojoj “hižici i dečici”
.
Svim sportašima i sportskim djelatnicima, nadasve volonterima i “klupskim bedakima” želimo ugodan i miran, suncem i morem okupan ljetni odmor. A onda opet sve iznova… U slučaju NK Kurilovca, vidimo se u srijedu, 17. srpnja. Dakle, do novog i skorog viđenja!”

 

Prioritet Nogometna škola mladeži

Iako je od proteklog vikenda SRC Udarnik u laganom ljetnom drijemežu, bolje reći u polusnu, jer djeca oslobođena školskih obveza prije odlaska na morske destinacije radost i dalje pronalaze naganjajući loptu po zelenim terenima i umjetnoj travi, čelništvo Kurilovca i dalje je budno.

Intenzivirale su se logističke pripreme za novu sezonu, kako onu seniorsku, tako još više onu u brojnim kategorijama mladeži, a šuška se da se za jesen i novi početak opet priprema i veteranska momčad. Sportski direktor Harambašić već je posložio okvirnu priču vezanu uz prijelazni rok seniora, a fokus je ipak na mladeži.

Plasmanom kadeta i juniora u 1. NL Središte Zagreb (drugi rang nogometa mladeži u Hrvata), nužnost je formiranje i druge kadetske i juniorske momčadi u kojima će igrati igrači ulaznih godišta. S kadetskim i juniorskim “duplićima” Kurilovec će tako od jeseni u službenom natjecanju imati čak 14 kategorija mladeži (po tri kategorije prstića i limača, te duple kategorije početnika, pionira, kadeta i juniora).

S tom će mladeži raditi 18 trenera, a trenutačni je prioritet pronaći još trojicu školovanih trenera s odgovarajućim licencama za rad.

Nastavite čitati

Reporter 438 - 20.06.2024.

Facebook

Izdvojeno