Povežite se s nama

Zanimljivosti

Proljetna prehlada vas je uhvatila nespremne? Stručnjaci otkrivaju kako se brzo i učinkovito oporaviti

U većini slučajeva, posjet liječniku nije potreban, a prehlada se može ublažiti i kod kuće, uz nekoliko zlatnih pravila.

Objavljeno

na

Izvor: pexels.com

Iako proljeće u pravilu označava novo buđenje prirode i duže sunčane dane, mnogima ono donosi i prehladu. Iznenadne temperaturne promjene, veća vlažnost zraka i alergeni poput peludi dodatno opterećuju imunološki sustav, čineći ga osjetljivijim na virusne infekcije.

Začepljen nos, grlobolja, kašalj i opći umor najčešći su simptomi proljetne prehlade, a kako bi tijelo što prije došlo k sebi, ključno je usporiti. Večernji.hr prenosi savjete dr. Sherine Fernandes koja tvrdi kako odmaranje omogućuje imunološkom sustavu da proizvodi potrebne proteine za borbu protiv infekcije.

U većini slučajeva, posjet liječniku nije potreban, a prehlada se može ublažiti i kod kuće, uz nekoliko zlatnih pravila.

Cink kao spas imuniteta

Jedan od ključnih suplemenata za brži oporavak je cink. „Cink igra važnu ulogu u podršci imunološkom sustavu”, kaže dr. Fernandes, napominjući kako je preporučeno unositi 75 do 100 mg dnevno već pri prvim znakovima prehlade. Taj unos može skratiti trajanje simptoma za oko dva dana. Cink se može naći u mesu, jajima, siru, orašastim plodovima, korjenastom povrću i cjelovitim žitaricama.

Pametno kombiniranje lijekova

Za ublažavanje simptoma poput glavobolje i grlobolje preporučuje se kombinacija paracetamola i ibuprofena. Paracetamol je učinkovitiji kod glavobolje, dok ibuprofen bolje djeluje na bolove u tijelu i upalu. Paracetamol se može uzimati na prazan želudac, a ibuprofen je najbolje konzumirati uz obrok.

Prehrana bez masnoća i s puno tekućine

Kad ste prehlađeni, važno je obratiti pažnju na prehranu. Iako je uobičajeno posegnuti za slatkom i masnom hranom, dr. Fernandes upozorava da takve namirnice mogu potaknuti upalu i dodatno oslabiti imunitet. Umjesto toga, preporučuje se lagana hrana poput juha, osobito pileće, koja može smanjiti simptome infekcija gornjih dišnih puteva.

Alkohol i kofein – neprijatelji oporavka

Iako čaša vina ili šalica jake kave mogu djelovati privlačno, stručnjaci savjetuju izbjegavanje alkohola i prekomjernog unosa kofeina tijekom bolesti. Preporuka je piti što više vode i biljnih čajeva.

Med – prirodni saveznik protiv kašlja

Med se pokazao učinkovitijim od nekih sirupa protiv kašlja, pokazuje istraživanje Sveučilišta Oxford. Njegova antibakterijska i antimikrobna svojstva pomažu u borbi protiv simptoma prehlade i umiruju nadraženo grlo. Možete ga dodati u čaj ili konzumirati samostalno.

Proljetna prehlada može nas iznenaditi baš kada mislimo da smo se riješili sezonskih bolesti. No, uz dovoljno odmora, pametnu prehranu, pravilan unos suplemenata i prirodne pripravke poput meda – tijelo se može brzo i učinkovito oporaviti. Poslušajte savjete stručnjaka i pomozite svom organizmu da ponovno uhvati ritam, bez kihanja i šmrcanja.

Zanimljivosti

Nevidljiva prijetnja ljetnih dana! Zašto parkiranje na suhoj travi može biti kobno?

Na prvi pogled bezazlena radnja, parkiranje na travnatoj površini, tijekom ljeta može imati razorne posljedice…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Wendy Wei/pexels.com

Ljeto nije samo sezona mora i sunca, već nažalost i sezona požara. I dok vatru obično povezujemo s otvorenim plamenom ili namjernim paljenjem, rijetko tko razmišlja da i vlastiti automobil može postati početna točka vatrene stihije, ističe HAK. Dovoljno je nekoliko minuta parkiranja na suhoj travi i opasnost je stvarna.

Unatoč tome što Hrvatska posljednjih dana bilježi temperature ispod 30 stupnjeva, klimatske promjene i vremenski ekstremi, poput nedavnih oluja, ne isključuju sušu na tlu. Suha vegetacija i dalje ostaje izrazito zapaljiva, a jedan nepromišljen potez može imati katastrofalne posljedice.

Primjer dolazi iz Španjolske, gdje su Agenti za zaštitu okoliša u Andaluziji izdali upozorenje koje bi trebalo zabrinuti sve vozače, posebice one koji putuju na dulje relacije. Naime, komponente automobila poput ispušnog sustava, osobito katalizatora, tijekom vožnje dosežu ekstremno visoke temperature (između 400 i 800 stupnjeva Celzija). Čak i kad vozilo stane, dno ostaje zagrijano do 300 stupnjeva, što je dovoljno da u kontaktu sa suhom travom izazove požar u samo nekoliko sekundi.

To znači da se vatra može rasplamsati gotovo neprimjetno, bez ikakvog otvorenog plamena, jednostavno od topline koja zrači s vozila. Dovoljno je da kotač ili donji dio automobila dođe u dodir sa zapaljivim raslinjem.

Najjednostavnija i najefikasnija mjera prevencije ovakvih požara je ne parkirati automobil izvan za to predviđenih površina. Iako se suha trava čini bezopasnom, ona je u ljetnim mjesecima ništa manje zapaljiva od šibice. Jedan neoprezan trenutak može pokrenuti lanac događaja koji završava gašenjem požara i štetom nesagledivih razmjera.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

KAMO ZA VIKEND? Ovo su događanja koja bi vam mogla biti zanimljiva

Isplanirajte savršen vikend uz naš pregled najzanimljivijih događanja u okolici

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Canva.com

Ljeto je ono doba godine kada vikend prestaje biti samo pauza između radnih dana, a postaje prilika za male bjegove, istraživanja i punjenje baterija. Bilo da ste ljubitelj prirode, kulture, ovog vikenda u okolici ima ponešto za svakoga. Ako još niste odlučili kamo za vikend, ne brinite, donosimo vam pregled najzanimljivijih događanja u Sisku, Svetoj Nedelji, Ivanić-Gradu, Zaprešiću i, naravno, Velikoj Gorici. Krenimo redom.

Sisak – plovidba i ribarska večer

U subotu i nedjelju, 12. i 13. srpnja, imate priliku zaploviti rijekom Kupom na brodu Juran i Sofija. Polazak je svakog dana u 11:00 sati ispred Malog kaptola, a ova kružna plovidba nudi jedinstven pogled na grad iz riječne perspektive. Cijena vožnje je 5 eura za odrasle, 2,50 eura za djecu od 7 do 12 godina, dok je za najmlađe (do 7 godina) vožnja besplatna. Brod je simbol sisačkog ulaganja u turizam, a podršku projektu pruža i Hrvatska turistička zajednica.

Subotnji dan u Sisku ne završava na vodi. Udruga Zibel ove subote slavi 10. rođendan i to ribarskom večeri na kupalištu Zibel. Posjetitelje očekuju razni riblji specijaliteti, a u večernjim satima atmosferu će zagrijati klapa Kolapjani s početkom u 20:00 sati. Idealno za one koji vole spoj dobre hrane, glazbe i opuštenog druženja na otvorenom.

Karlovac – rođendansko slavlje uz akvarij, valcer i Danijelu Martinović

Grad na četiri rijeke slavi svoj 446. rođendan uz bogat program u sklopu Zvjezdanog ljeta. U subotu, 12. srpnja, Aquatika nudi besplatan noćni obilazak akvarija od 19 do ponoći, dok nedjelja donosi slavlje od ranog jutra, budnicu, biciklijadu, sportska natjecanja i tematske ture. Večer kulminira valcerom 446 plesnih parova i koncertom Danijele Martinović kod Sokolskog doma. Rođendanska proslava za sve generacije!

Sveta Nedelja – kino pod zvijezdama

Za ljubitelje filma i romantičnih večeri pod vedrim nebom, Sveta Nedelja organizira Kino pod zvijezdama, u sklopu manifestacije Domenikana – Ljeto u Svetoj Nedelji. U petak, 11. srpnja, u 21:00 sati prikazuje se animirani film Kako izdresirati zmaja 4, dok je subota rezervirana za Lilo & Stitch. Obje projekcije održavaju se u parku Brezje, a ulaz je slobodan. Ponesite dekice, zgrabite kokice i uživajte u večeri.

Ivanić-Grad – vatreni spektakl

Ako ste prošlog vikenda propustili spektakl s vatrom, sada imate novu priliku. U sklopu Moslavina Festa, popularni Prometheus fire show vraća se u dvostrukom izdanju, u petak, 11. srpnja u Križu (park kod crkve) u 21:00 te u subotu, 12. srpnja u Kloštar Ivaniću (livada kod bunara) s početkom u 21:20. Uz spektakularne performanse s vatrom, ovaj događaj idealan je za obitelji, ali i za sve one koji žele doživjeti nešto drukčije. Izvođači iz organizacije Cirkultura jamče vrhunsku zabavu i vizualno iskustvo koje se ne zaboravlja.

Također, dan poslije, u nedjelju 13. srpnja, u 19:30 sati, otvara se Posavski kukuruzni labirint 2025. u Dubrovčaku Lijevom, uz staru školu i Muzej Ivanić-Grada. Radi se o labirintu na kojem se radilo mjesec dana te je najveći do sada. Oblikovan je u motivima posavkse narodne nošnje, a kombinacija prirodnog ambijenta i kreativnog koncepta savršena je da zaokružite svoj vikend vizualnim atrakcijama.

Zaprešić – vino, maline i zvuci ljeta

Za sve ljubitelje vina i laganih ljetnih druženja, Zaprešić nudi Rosé & Maline: Okusi ljeta u zaprešićkom vinogorju. Vinarije Žnidarić, Đurinski i Vugec 12. i 13. srpnja otvaraju svoja vrata za sve posjetitelje željne dobre kapljice i domaćih delicija.

Osim kušanja rosé vina i domaćih malina s OPG-a Hlašć, uživat ćete i u glazbi uživo i pogledu na bajkovite vinograde. Ulaz je slobodan, ali zbog ograničenog broja mjesta preporučuje se rezervacija stola. Idealno za vikend izlazak s prijateljima, romantičan spoj ili opuštanje s obitelji.

Velika Gorica – za one kojima je najljepše “doma”

Ako ipak želite ostati u gradu, čekaju vas dva posve različitih, ali jednako zanimljiva događaja.

Kao što smo već spomenuli danas, na poligonu Bugatti Rimac u Mičevcu od petka do nedjelje (11. – 13. srpnja) održava se Europsko prvenstvo u Motogymkhani. Riječ je o jednoj od najuzbudljivijih moto disciplina koja spaja brzinu, preciznost i mentalnu spretnost. Najbolji vozači iz cijele Europe odmjerit će snage na kompleksnom poligonu kojeg imaju priliku vidjeti tek neposredno prije natjecanja. Adrenalinski spektakl zajamčen.

Za one koji vikend vole započeti nešto mirnije, Rise & Shine program i ovu subotu 12. srpnja, u Parku dr. Franje Tuđmana nudi jutarnji grupni trening s početkom u 8:00 sati. Vježbanje na otvorenom vodi tim profesionalnih trenera, a nakon toga slijedi opuštanje u chill zoni uz kavu i degustaciju prirodne gazirane limunade Lemonish, dostupne u varijantama limuna i limuna s bazgom. Savršen početak aktivnog vikenda.

Umjesto da provedete dane ispred ekrana u hladu, iskoristite priliku i otkrijte što sve nudi regija, često je pravo uzbuđenje udaljeno samo pola sata vožnje. Spakirajte dekicu, tenisice, čašu za vino ili samo dobro raspoloženje, vikend čeka, a destinacija ovisi o vama.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Snijeg usred srpnja! Dok se Hrvatska kuha, Slovenija se zabijelila

Snimke s kamera izgledaju kao da su iz zime, a ne iz ljeta…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: ARSO vreme/X

U utorak, 8. srpnja, dok se većina Europe topi pod visokim temperaturama, Slovenija uživa pod srpanjskim snijegom. Hladna fronta, koja je tijekom dana prešla preko zemlje, zabijelila je njezine određene dijelove, piše N1 Slovenija.

Prema snimkama vremenskih kamera ARSO-a, srpanjski snježni prizori izazvali su iznenađenje i znatiželju javnosti. Iako se ovakve pojave mogu dogoditi tijekom ljeta, one su ipak rijetkost, osobito uz ovakvu količinu oborina.

Snijeg je zabilježen na Kredarici i Kaninu, a temperatura na najvišoj meteorološkoj postaji u zemlji pala je na 0 °C u 10 sati prijepodne, objavila je slovenska agencija za okoliš (ARSO).

Oluje s pljuskovima zahvatile su većinu Slovenije, a meteorolozi predviđaju da će se vrijeme tijekom utorka postupno smirivati. Poslijepodne se očekuje djelomično razvedravanje sa zapada, dok će tijekom noći južna polovica zemlje doživjeti posljednji val oborina povezan s ovom promjenom vremena. Na najvišim planinskim vrhovima uvjeti će i dalje ostati dovoljno hladni za nove centimetre snijega.

No, snijeg neće dugo ostati. Meteorolozi predviđaju da će snažno srpanjsko sunce u danima koji slijede brzo otopiti bijeli pokrivač. Već od sredine tjedna očekuje se povratak pretežno sunčanog i suhog vremena, uz rast dnevnih temperatura koje će se ponovno približiti 30 °C. Jutra će biti svježija, no dnevna toplina vratit će osjećaj pravog ljeta. Ali bar nakratko, naši susjedi imaju mali predah od visokih temperatura.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Hrvati ne mogu bez čokolade! Svaku minutu netko naruči slatki zalogaj

Povodom Svjetskog dana čokolade, otkriveno je koliko Hrvati zapravo vole čokoladu

Objavljeno

na

Objavio/la

Da Hrvati vole čokoladu, nije novost, ali da ju naručuju svaku 1,1 minutu? E, to je podatak koji ostavlja dojam. Prema novim statistikama koje je podijelila popularna dostavna platforma Wolt povodom današnjeg Svjetskog dana čokolade, otkriveno je koliko Hrvati zapravo vole čokoladudana čokolade. Samo od siječnja do srpnja ove godine, korisnici su na tisuće puta kliknuli upravo na čokoladne proizvode. Bilo da je riječ o doručku, desertu ili kasnonoćnoj „poslastici“, svi ponekad ne možemo odoljeti čokoladi.

Iako čokolada dolazi u mnogim oblicima, dominaciju su ove godine preuzele pekarske slastice i palačinke. Najveći hit je klasični čokoladni donut iz McDonald’sa, koji s kroasanom punjenim čokoladom i lješnjak kremom iz Mlinara čini najpopularniji čokoladni par u zemlji. No, nije sve samo u šećeru, dva proteinska pudinga također su među top 5 proizvoda, sugerirajući da Hrvati sve više kombiniraju ugodno s korisnim ili u ovom slučaju, slatko sa zdravim.

Zagrepčani, očekivano najstrastveniji ljubitelji čokolade, prednjače s narudžbama. Više od polovice svih čokoladnih proizvoda dolazi upravo iz glavnog grada u kojem pobjedu odnosi ranije spomenuti proteinski puding.

S druge strane, Split i Rijeka ostaju vjerni tradiciji, kroasan s čokoladom dominira kao brzi zalogaj za jutro ili međuobrok. U Osijeku i manjim gradovima, lokalne palačinkarnice vode glavnu riječ, a palačinke s čokoladom su najtraženiji desert. Također, još jedan zanimljiv podatak je da najveći broj narudžbi dolazi navečer, što dokazuje da nas čokoladna groznica uistinu hvata u noćnim satima.

Među standardnim favoritima, pronašlo se mjesta i za nekoliko neobičnih narudžbi, poput psećih keksića s okusom kakaa ili ultra-ljute Chocolate Habanero papričice.

Čokolada, bez obzira na oblik, ostaje nepobjedivi favorit među hrvatskim potrošačima. Bilo da je riječ o brzom doručku, desertu nakon ručka ili kasnonoćnoj potrebi za nečim slatkim. Iako se ukusi razlikuju od grada do grada, jedno je zajedničko, čokolada ostaje vladarica naših tanjura i narudžbi još dugo vremena.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Uključena klima u autu? Evo koliko vas to stvarno košta na gradskim cestama

Klima-uređaj u automobilu može povećati potrošnju goriva i do 20 % u gradskoj vožnji. Evo kako i zašto.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Erik Mclean/pexels.com

U vrućim ljetnim danima, kada temperature u gradovima rastu do nesnosnih razina, vozači instinktivno pale klima-uređaj u automobilu. No znate li koliko vas to zapravo košta? Prema testiranju koje je proveo njemački autoklub ADAC, uključena klima u gradskoj vožnji može povećati potrošnju goriva i do 20 %, piše HAK. Utjecaj varira ovisno o uvjetima vožnje, ali i o tome kako koristite sustav klimatizacije.

Moderna tehnologija ipak donosi olakšanje. Današnji klima-uređaji koriste učinkovitije kompresore, pa je prosječno povećanje potrošnje na razini od 10 do 15 %. Ipak, gradske gužve i česta stajanja dodatno opterećuju sustav, pa je potrošnja u takvim uvjetima osjetno veća.

Ako automobil stoji u mjestu, primjerice dok čekate nekoga s upaljenim motorom i uključenom klimom, potrošnja goriva skače za nevjerojatnih 70 % u odnosu na normalan rad motora. Na otvorenoj cesti, gdje je protok zraka bolji i opterećenje motora niže, klima povećava potrošnju za otprilike 6 % , što je znatno manje nego u gradskoj vožnji.

Zanimljivo je i da način na koji koristite klimu igra značajnu ulogu. Automatski način rada (Auto mode), u kojem sustav samostalno regulira unutarnju temperaturu, troši manje goriva nego kada vozač ručno podešava jačinu puhanja.

Iako je teško zamisliti ljetnu vožnju bez klima-uređaja, jasno je da komfor dolazi s cijenom, osobito u gradskim uvjetima. Uz malo pažnje i korištenje automatskih postavki, moguće je barem djelomično ublažiti taj dodatni trošak.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno