Povežite se s nama

Politika

Barišić: Ponosni smo, Velika Gorica je postala grad u punom smislu te riječi!

U velikom intervjuu gradonačelnik Velike Gorice Dražen Barišić govori o učinjenom i postignutom u posljednjih 12 mjeseci, ali i gleda prema naprijed, u razdoblje pred nama, govori o planovima, idejama i zamislima za dodatni iskorak našega grada…

Objavljeno

na

S istekom još jedne kalendarske godine, u kojoj je njegova garnitura proslavila deset godina na čelu grada, gradonačelnik Dražen Barišić u velikom je intervjuu analizirao 12 mjeseci iza nas, ali i pogledao prema budućnosti Velike Gorice.

Gradonačelniče, bližimo se kraju još jedne godine, što znači da je došlo i vrijeme za zbrajanje dojmova. Što je, prema Vašem mišljenju, obilježilo godinu za nama iz velikogoričke perspektive i koliko ste osobno zadovoljni svime što je iza nas?

Jako je teško nešto posebno izdvojiti i istaknuti kao poseban događaj koji je obilježio godinu na čijem smo samom kraju. Od prvoga dana mog gradonačelničkog mandata u fokusu sam imao dvije glavne zadaće – stvoriti uvjete za gospodarski iskorak i od Velike Gorice stvoriti grad u punom smislu te riječi. Samo ove godine u Velikoj Gorici otvoreno je čak 1900 novih radnih mjesta. Prije 10 godina, vjerovali ili ne, u Velikoj je Gorici bio samo jedan građevinski kran, i to u Mičevcu, danas ih imamo na desetke u cijelom gradu. U tih smo 10 godina stvorili prostorno-planske i sve druge uvjete za izgradnju novog Putničkog terminala Zračne luke dr Franjo Tuđman, izgradnju novog centra Hrvatske pošte, omogućili razvoj gradskih i privatnih gospodarskih zona koje polako počinju živjeti svojim punim kapacitetima. Najuspješnije u cijeloj Hrvatskoj, uz grad Rijeku, ove smo godine završili energetsku obnovu višestambenih zgrada vrijednu 250 mil kuna i to uglavnom sredstava iz fondova EU, a iz istih izvora u najvećoj mjeri financirali smo energetsku obnovu dvije velike osnovne škole. Prije nekoliko dana konačno je krenula i realizacija najvećeg komunalnog projekta u povijesti ovoga kraja, Aglomeracija Velika Gorica. Teško je, dakle, izdvojiti nešto posebno jer su svi realizirani ili započeti projekti vrlo vrijedni, usudio bih se reći i kapitalni za budućnost ovog grada. Naravno, vrlo sam zadovoljan postignutim ali još je puno posla pred nama, uvijek treba težiti boljem i kvalitetnijem.

Na što ste posebno ponosni, odnosno što smatrate najvažnijim iskorakom za naš grad u protekloj godini?

Sve što sam odgovorio na prethodnom pitanju mogu ponoviti i na ovom. Svaki projekt važan je sam za sebe, svaki od njih doprinosi kvalitetnijem životu naših sugrađana. Mnogi su od njih pronašli posao i time riješili veliki problem u svom životu ako do sada nisu radili, osnovnoškolci nam pohađaju nastavu u znatno primjerenijim uvjetima koji su sada u obnovljenim školama, deseci tisuća naših građana završetkom projekta Aglomeracija Velika Gorica imati će znatno kvalitetnije uvjete stanovanja i življenja. No, posebno me veseli činjenica što je Velika Gorica postao jedan od najpoželjnijih gradova u Hrvatskoj za život. Dokaz tome je da se ovoga trenutka, vjerovali ili ne, u našem gradu radi 400 novih stanova. Ove godine izdali smo 20% više građevinskih dozvola no lani.

Foto: Matija Habljak/PIXSELL

Postoji li nešto za čime žalite, nešto što ste kao gradsko vodstvo željeli učiniti u ovoj godini, a niste uspjeli?

Uvijek se nešto može napraviti bolje i kvalitetnije. Ne žalim ni za čim posebnim, sve što smo planirali smo i ostvarili, čak i više od plana. U mnogim našim planiranim projektima ne ovisi sve samo o nama, o gradu, ovisi i o mnogo drugih čimbenika u cijeloj Hrvatskoj. Ponekad je puno vremena i truda potrebno uložiti u koordiniranje svih relevantnih i nadležnih gradskih, županijskih i državnih službi i tijela kako bi se neki projekt realizirao. Nije ovo kritika nikome, želim istaknuti uzornu suradnju i sa županijom i sa državom jer smo mnoge projekte već uspješno realizirali, neki su u fazi realizacije, a mnogi u pripremi.

Aglomeracija Turopolja u svakom se razgovoru opisuje kao najveći i najvažniji projekt u povijesti našega grada i cijeloga kraja. Što se događa po tom pitanju, u kojoj fazi je taj projekt i što možemo očekivati u godini pred nama?

Dijelom sam već odgovorio na to pitanje ali važnost tog cjelokupnog projekta zaista zahtjeva koju rečenicu više. Punih 10 godina trajale su sve moguće pripreme i predradnje da bi došli do trenutka od prije nekoliko dana da i službeno možemo označiti početak građevinskih radova na tom projektu. Impozantna je njegova financijska vrijednost, s PDV-om ona iznosi gotovo 750 mil kuna, 100 milijuna eura. Želim posebno naglasiti činjenicu članstva Hrvatske u EU, da nismo članovi EU taj projekt vjerojatno ne bi nikada mogli sami realizirati lokalnim i nacionalnim sredstvima. Taj projekt donosi gotovo 150 km nove kanalizacijske mreže, besplatan priključak na istu gotovo 5000 kućanstava, 80 km obnovljenih lokalnih prometnica i novi moderan pročistač otpadnih voda. Sljedeće tri godine, do kraja 2022., naš će grad veliko gradilište, od Donjeg do Gornjeg Turopolja, dijela velikogoričke Posavine do samog naselja Velika Gorica.

Grad je svoj dio posla napravio, kineska ulaganja ovisit će samo o drugoj strani… Foto: Jurica Galoić/PIXSELL

Puno se govorilo ove godine i o kineskim ulaganjima, potpisan je i Sporazum o partnerstvu s tvrtkom Z-Run WellTon Industry. Što se događa po tom pitanju, u kojoj je taj posao fazi i koliko je doista realno da jednog dana Velika Gorica dobije velebni nogometni stadion s popratnim sadržajima?

Velika Gorica kao grad otvorena je investitorima, zaista postoji veliki interes mnogih grupacija za ulaganja u naš grad. Blizina Zagreba, Zračne luke i prometna povezanost cestama i željeznicom, te posebice struktura obrazovanog stanovništva s rijetkim posebnim znanjima i vještinama naš grad ističe kao jedan od najprivlačnijih za ulaganja u cijeloj Hrvatskoj. S mnogo njih razgovaramo, nudimo pomoć i rješenja, predlažemo lokacije i dajemo svu moguću administrativnu logistiku. Što se konkretno tiče pitanog kineskog ulaganja u naš sportski centra mi smo kao grad promptno ispunili sve što je od nas traženo. Sama odluka je na našim kineskim partnerima. Ako njihova definitivna odluka bude da žele ulagati u našem gradu sasvim će sigurno u meni i svim mojih suradnicima u Gradskoj upravi imati dobrog suradnika i pouzdanog partnera.

Koliko ste zadovoljni društvenom klimom koja vlada u našem gradu, s obzirom na sve ono što doživljavate u svakodnevnom kontaktu sa sugrađanima? Mislite li da se Velika Gorica uspjela odmaknuti od statusa “zagrebačke spavaonice”, koji je u prošlosti imala?

Velika Gorica definitivno više nije, kako ste je nazvali, ‘zagrebačka spavaonica’. Velika Gorica je grad, ponovit ću, u punom smislu te riječi. Proces identifikacije s gradom sasvim je sigurno završen kod najvećeg broja ljudi koji su Veliku Goricu odabrali za svoj dom i rodni zavičaj svoje djece. Velika Gorica njihov je grad baš kao što je i moj koji sam rođen ovdje. U našem gradu godišnje se održava više od 200 raznih manifestacija, društvenih događanja od kojih mnoga okupe i po nekoliko tisuća posjetitelja. Velika Gorica grad je iznimno mnogo vrlo aktivnih udruga građana, od sportskih, vatrogasnih, kulturnih, humanitarnih, tradicijskih. Svi oni svojim aktivnostima doprinose bogatom društvenom životu grada, u svoje aktivnosti uključuju sve veći broj djece i odraslih koji onda s punim pravom i sve ponosniji mogu reći – Velika Gorica, to je moj grad.

Jedna od ideja vezanih za društveni život grada je i odabir “službenog” gradskog središta, dijela grada oko stare općine i Muzeja Turopolja? Čini li Vam se da su Velikogoričani to prihvatili, koliko ste zadovoljni tim dijelom?

Nismo mi odabrali ‘službeno’ središte grada, to je naše povijesno središte, uvijek bilo i uvijek će biti. Mi smo to naše povijesno središte samo oživjeli, dali mu novi smisao i nove društvene sadržaje. Sve smo to mogli napraviti samo ispunjavajući prije toga osnovne pretpostavke. Izgradnjom Centra za posjetitelje naše Turističke zajednice, a vrlo brzo i gradnjom novog objekta na mjestu tzv. stare općine koja je građevinski dotrajala i već je čak opasna za život, stvoreni su uvjeti za održavanje niza manifestacija i drugih svakodnevnih događanja na tom prostoru. U planu je i uređenje Trga kralja Tomislava, u prvoj fazi upravo onog dijela koji se fizički naslanja na naš stoljetni park. Koliko su Velikogoričani to prihvatili dovoljno je doći na, primjerice, Gastro Turopolja ili sada na Prosinac u Gorici da bi odmah znali odgovor. Mnoštvo Velikogoričana sada zadovoljno konstatira kako sada i u svom gradu na primjerenoj i prekrasnoj lokaciji mogu uživati u programima i manifestacijama koje su prijašnjih godina konzumirali u nekim drugim gradovima. Velikoj Gorici definitivno je vraćen život, društveno bilo grada sve je opipljivije i sve jače kuca.

Značajna sredstva i ove su godine uložena u odgoj i obrazovanje, koliko još prostora za napredak po tom pitanju ima u godinama pred nama? Ili, konkretnije, kakvi su planovi za dodatna poboljšavanja uvjeta u gradskim vrtićima i školama u bliskoj budućnosti?

Od svih gradova u Hrvatskoj najviše je u odgoj i obrazovanje svoje djece uložila upravo Velika Gorica. U samo nekoliko godina izgradili smo dva sasvim nova velika vrtića, znatno rekonstruirali i adaptirali postojeće, izgrađena je nova zgrada velike osnovne škole, izgradili smo gradsku a potom i školsku sportsku dvoranu. Ove godine, to sam već spomenuo, energetski smo obnovili dvije velike osnovne škole a za koji dan kreće i iznimno potreban i vrijedan obiman projekt obnove srednjoškolske zgrade i pripadajuće sportske dvorane. Sljedeće godine krećemo u izgradnju još dva vrtića, ovoga puta u ruralnim dijelovima grada, Selnici i Maloj Buni. Pored nabrojanoga svake godine znatna sredstva kao osnivači vrtića i osnovnih škola ulažemo u te objekte, od područnih do matičnih škola. Nema ni jednog vrtića ili škole u gradu u kojem nije na znatno višu razinu podignuta materijalna kvaliteta. Ne mogu u tom kontekstu ne spomenuti i naše Veleučilište koje je znatno proširilo i poboljšalo svoje materijalne kapacitete baš kao i kvalitetu kurikuluma. Na kraju krajeva, svakogodišnje povećanje broja studenata iz svih krajeva Hrvatske ali i Europe dokaz je tim tvrdnjama.

Uz odgoj i obrazovanje, kulturu i druge segmente, poseban iskorak i ove je godine napravio gradski sport. Zašto Grad toliko ulaže u sport i možete li onima koji to ne razumiju objasniti zašto su uspješni sport i sportaši važni za grad poput našega? Također, u kojem smjeru će dalje ići gradska razmišljanja o razvoju sporta?

Ono što smo započeli prije deset godina nastavit ćemo i dalje. Samo ulaganje u sportsku infrastrukturu dugoročno donosi jedine prave rezultate. Stvaranje infrastrukturnih i drugih materijalnih uvjeta svake godine omogućava sve većem broju djece aktivno bavljenje sportom, a sport donosi prije svega zdravo odrastanje naše djece, socijalizaciju i niz drugih benefita koje samo sport može omogućiti. Naš grad ima više od 5000 aktivnih sportaša što je respektabilna brojka. Isto tako, paralelno sa stvaranjem i poboljšanjem infrastrukturnih uvjeta pametnom politikom sufinanciranja velikog broja naših sportskih udruga znatno smo podigli i kvalitetu stručnog rada koja je pak osnovni preduvjet za stvaranje sportskih rezultata. Ne čudi s toga činjenica kako je Velika Gorica jedan od najsportskijih gradova u Hrvatskoj sa stabilnim prvoligašima u najpopularnijim sportovima poput nogometa, rukometa i košarke, iznimnim rezultatima u mnogim pojedinačnim sportovima poput atletike i niza sportova borilačkih vještina. Želja nam je imati olimpijce i nositelje olimpijskih medalja ali nam je veća želja omogućiti što većem broju naših građana, posebice djeci, aktivno bavljenje sportom u primjerenim uvjetima. Kvantiteta će tada nužno roditi i kvalitetu.

Za sljedeću godinu predstavljen je rekordan proračun, za 126 milijuna kuna veći nego za ovu godinu. Što su prioriteti u njemu, kakvu Veliku Goricu možemo očekivati za godinu dana u ovo vrijeme, s kojim novostima i promjenama?

Treba pojasniti kako je realno povećanje proračuna nekih 40 milijuna kuna. Ostatak povećanja odnosi se na tehničko prebacivanje sredstava iz Državne riznice za plaće zaposlenih u osnovnim školama. Inače, ovo je pitanje na koje bi opširno odgovarajući sasvim sigurno mogao napuniti sve stranice Reportera. No, ukratko, Velika će Gorica dogodine biti još veće gradilište no što je bila ove godine. Pored naših investicija iz gradskog proračuna, investicija u poboljšanje komunalne infrastrukture, gradnje i rekonstrukcije mnogih cesta i spomenute Aglomeracije, daljnjeg uređenja središta grada, brige o vrtićima i školama, programima naših ustanova i udruga građana, očekujemo i znatno veću aktivnost privatnih investitora i njihove brojne nove projekte, prije svega u gospodarstvu.

Kad već gledamo u budućnost, pogledajmo još malo dalje. Velika Gorica raste i razvija se u svakom smislu, otvara se sve više tvrtki i pogona, doseljava sve više ljudi… Nastavi li se u planiranom ritmu, kako vidite naš grad za, recimo, deset godina? Koliko će biti veći, drukčiji, na koji će se način razvijati?

Sasvim je sigurno kako će se Velika Gorica i dalje razvijati, barem u onom segmentu za koji je odgovorna gradska administracija. Razvijati će se sasvim sigurno u infrastrukturnom i građevinskom smislu, a mi je želimo razvijati kao pametan grad, grad koji zna koristiti sve pogodnosti i sve resurse, prije svega ljudske koji su naša najveća vrijednost i najveći kapital. Želimo biti grad znanja, grad koji će biti sve poželjnije mjesto za život ali i za rad.

Vrijeme je dobrih, novogodišnjih želja… Što biste Vi poželjeli svojim sugrađanima u godini koja je pred nama?

Najjednostavnije i najiskrenije rečeno – prije svega dobrog zdravlja, osobne i obiteljske sreće, poslovnog uspjeha. Svima nama želim dobre volje, pozitivnih misli koje su pokretač svih promjena na bolje. Bolja i uspješnija Velika Gorica, a samim tim bolja i uspješnija Hrvatska, ne stvara se negdje drugdje. Stvara se u obiteljskom domu, na radnom mjestu, u našoj udruzi građana kojoj pripadamo, stvara se svakim našim djelom i postupkom. Hrvatska je, kao i svi njeni građani, u svojoj daljnjoj i bližoj povijesti previše propatila da bi sada utonula u beznađe i defetizam. Zato svim svojim Velikogoričankama i Velikogoričanima želim što više pozitivnih misli i dobrog raspoloženja.

A što biste, da završimo u istom tonu, poželjeli sebi i svojim suradnicima u 2020. godini?

Pored nabrojanoga na prethodno pitanje samo dodajem – što više realiziranih ideja i što manje prepreka na putu realizacije istih.

Politika

Izbori u goričkom SDP-u: Ivana Mlinar i službeno predsjednica

Njezini potpredsjednici u narednom razdoblju biti će Sanja Jurković-Draganić i Branimir Mikšić.

Objavljeno

na

Gradski odbor SDP-a Velika Gorica je u listopadu ove godine donio Odluku o raspisivanju izbora za predsjednika i potpredsjednike svoje organizacije. Unutarstranački izbori održani su u subotu, 16. studenoga na biračkom mjestu u prostorijama stranke u Cvjetnom naselju, a na kojem su izabrali vodstvo organizacije te potvrdili povjerenje dosadašnjoj v. d. predsjednice Ivani Mlinar.

Foto: SDP Velika Gorica

Podsjetimo, Mlinar je preuzela kao vršiteljica dužnosti vođenje organizacije 3. ožujka 2023. godine, nakon ostavke i odlaska tadašnjeg predsjednika goričkog SDP-a Luke Tarlea.

SDP-ovci Velike Gorice su se izjasnili te je izabrana predsjednica Ivana Mlinar, a njezini potpredsjednici u narednom razdoblju biti će Sanja Jurković-Draganić i Branimir Mikšić, koji će zasad obnašati i dužnost tajnika. Članovi Predsjedništva i Gradskog odbora ostali su isti do redovnih stranačkih izbora.

Nastavite čitati

Politika

Doktor Lovrić izašao iz Domovinskog pokreta: ‘I dalje ćemo surađivati s vladajućima’

Nedavno je imenovan koordinatorom nove stranke za Veliku Goricu.

Objavljeno

na

Nakon burnih unutarstranačkih izbora održanih u kolovozu ove godine, stranka Domovinski pokret suočila se s ozbiljnom krizom. Za predsjednika stranke izabran je Ivan Penava, a što je prouzročilo nezadovoljstvo unutar stranke i dovelo do toga da su brojni do tada ‘Domovinci’ napustili stranku. Među njima je i Velikogoričanin doktor Zvonimir Lovrić, koji je sada već bivši predsjednik Ogranka Domovinskog pokreta u Velikoj Gorici, a inače obnaša dužnost potpredsjednika Gradskog vijeća. Sada je otkrio razloge napuštanja stranke i osnivanju novog ogranka stranke Dom i nacionalno okupljanje u Velikoj Gorici.

Za lokalne medije, Lovrić je komentirao kako je iz stranke izašao istog dana popodne kada je održan Izborni sabor jer je postupak vođenja sjednice koji, kako smatra, nije bio nimalo demokratski. Od nedozvoljavanja postavljanja primjedbi na dnevni red i poslovnik Izbornog sabora do ‘nasilničkog ponašanja predsjedavajućih’.

Sada je to za njega završeno poglavlje i kreće u nove političke pobjede s novom strankom DOMiNO, a nedavno je imenovan i njenim koordinatorom za Veliku Goricu. Osobno je bio među inicijatorima osnivanja nove političke platforme.

– Sada slijedi osnivanje ogranka i prikupljanje članstava. Vodit ćemo se istim načelima koja su nas vodila i tada. Temeljne postavke politike nove stranke su zapravo zapisane u programima bivše stranke D.P. Većina članova, intelektualaca koji su pisali taj program su u stvari sada članovi stranke DOMiNO. Kako je istaknuo Mario Radić na osnivačkom saboru, mi nemamo luksuz pobjeći podvijena repa jer nismo odustali od Hrvatske, znamo što je dom – kaže Lovrić.

No, na pitanje kako će se to odraziti na lokalnoj razini jer je na prošlim lokalnim izborima Domovinski pokret ostvario tri vijećnička mandata, doktor Lovrić ističe kako promjena neće biti.

– Od tri vijećnika člana D.P. a, dvojica su članovi stranke DOMiNO dok je jedan ostao u D.P.-u. No, nas trojica smo ostali na istim stavovima glede politike grada Velike Gorice, tako da još ovo kratko vrijeme koje će gradsko vijeće u ovom sazivu obnašati vlast, potresa ne bi trebalo biti – kaže Lovrić te dodaje kako je zadovoljan suradnjom sa strankom na vlasti.

– Prije sljedećih lokalnih izbora će vjerojatno svi raščlanjivati što je učinjeno, a što nije. Ja osobno sam i više nego zadovoljan suradnjom s velikogoričkim HDZ-om. Puno toga iz našeg programa se je ostvarilo, neke stvari i nisu, ali postoji naznaka da bi se mogle ostvarivati u vremenu koje dolazi. Uvjeren sam da je grad išao i ide dalje u dobrom smjeru. Sigurno da je na napredak grada utjecala činjenica da je naš gradonačelnik i većina u vijeću iz iste stranke koja obnaša vlast na državnoj razini. Mislim da je to vrlo važno za napredak grada. Sjetimo se samo vremena kada je gradonačelnik bio iz jedne stranke, dok je druga stranka bila na vlasti u državi – zaključuje Lovrić.

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO ‘Dragi učitelji, vi ste arhitekti budućnosti za mnoge generacije’

Gradonačelnik Krešimir Ačkar na svečanom prijemu ugostio je velikogoričke učiteljice i učitelje koji su ove godine otišli u zasluženu mirovinu

Objavljeno

na

Jedanaest velikogoričkih prosvjetnih radnika ove je godine otišlo u zasluženu mirovinu. Kako bi im zahvalio za dugogodišnji predani rad u odgoju i obrazovanju novih generacija, gradonačelnik Krešimir Ačkar u četvrtak je održao svečani prijem za učitelje i učiteljice.

– Ono što sve vi prošli u jednom radnom vijeku veliko je bogatstvo i iskustvo, ali tu je posebno važno biti svjestan koliko ste vi generacija odgojili, koliko ljudi oblikovali. Vi ste arhitekti budućnosti jedne generacije koju ste dobili u ruke. Možda se neće svi od njih sjećati vaših riječi, onoga što ste im poručivali, što ste ih naučili, ali svakako će kod vaših učenika ostati onaj pozitivan osjećaj koji su imali nakon što ste ih vi učili i usmjeravali – rekao je gradonačelnik Ačkar, čestitajući svojim gošćama i gostima.

To su Vildana Vogrinc, Marica Kupina, Jasminka Tihi Stepanić, Darija Kotrman, Petar Zadro, Nevenka Bartulović, Nedica Fiolić, Slavica Dujmović, Gordana Filipović Čamak, Goga Gerhandinger Šipek i Dubravka Cundeković.

– Nema se što puno govoriti o životu prosvjetara, gradonačelnik je sve rekao! Potpisujem sve što je izgovorio, a ja bih o tome mogao pričati mjesec dana. To je težak, borben posao, ne može se baš raditi na “ho-ruk” – rekao je učitelj Petar Zadro.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Rad gradonačelnika Ačkara rezultirao novim izborom u najuži Plenkovićev tim

Izabran je za jednog od članova predsjedništva stranke. 

Objavljeno

na

Na 21. Općem Saboru HDZ-a koji je danas održan u Šibeniku velikogorički gradonačelnik Krešimir Ačkar ponovno je izabran u najuže vodstvo HDZ-a. Ačkar je izabran za jednog od članova predsjedništva stranke.

Ovim izborom potvrđena je uspješna suradnja Vlade RH i Grada Velike Gorice koju je gradonačelnik Ačkar često isticao u svojim izjavama, a u što smo se mogli uvjeriti i čestim posjetama i obilascima projekata u našem gradu od strane predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i njegovih ministara.

Postalo je uobičajeno da su predsjednik Vlade i ministri redovito u Velikoj Gorici, da obilaze projekte koje Vlada pomaže i sufinancira. Prije dvadesetak dana predsjednik Vlade RH Andrej Plenković otvorio je novu školu i vrtić u Dubrancu, prije toga VG Poduzetnički inkubator, pa Centar kompetentnosti u strukovnom obrazovanju, otvoren je Interpretacijski centar Muzeja Turopolja, a darovanjem državnog zemljišta započeo je projekt izgradnje nacionalnog nogometnog kampa u Velikoj Gorici.

S ministrom zdravstva Vilijem Berošem dogovoren je projekt izgradnje dnevne bolnice u Velikoj Gorici, a ustrojena je i Radna skupina koja je već započela sa pripremom projekta.

Potpredsjednik Vlade RH Branko Bačić nedavno je istakao kako je već peti put u radnom posjetu Velikoj Gorici, dok je ministar regionalnog razvoja i fondova EU pohvalio činjenicu kako je u Veliku Goricu posljednjih godina ušlo više od 100 milijuna eura iz europskih fondova.

– Uspješnim povlačenjem sredstava iz drugih izvora omogućeno nam je da se na lokalnoj razini posvetimo demografskim i socijalnim projektima. Od 1. rujna ove godine vrtići u Velikoj Gorici su besplatni, a od 1. srpnja uveden je i besplatan lokalni prijevoz. Sve to ne bi bilo moguće bez značajne potpore Vlade RH i sufinanciranja ključnih projekata – istaknuo je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Nastavite čitati

Moja županija

Kolarec na Plenarnom zasjedanje Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti u Strasbourgu

Raspravom o lokalnoj demokraciji kao stupu stabilnosti u jugoistočnoj Europi obilježeno je 20 godina postojanja Mreže udruga lokalnih vlasti Jugoistočne Europe

Objavljeno

na

Plenarno zasjedanje Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe održano je od 15. do 17. listopada u Strasbourgu. Kao članovi hrvatskog izaslanstva pri Kongresu sudjelovali su Ervin Kolarec, zamjenik župana Zagrebačke županije, Ivan Hanžek, gradonačelnik Zaboka te mladi delegat Danijel Bačan. U sklopu zasjedanja susreli su se s Tomom Gallijem, veleposlanikom Stalnog predstavništva Republike Hrvatske pri Vijeću Europe.

Zamjenik Kolarec sudjelovao je u raspravi o digitalizaciji i primjeni umjetne inteligencije u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, istaknuvši da je epidemija koronavirusa ubrzala procese digitalizacije koji su sada postali standard poslovanja jedinica lokalne i regionalne samouprave diljem Europe. Zagrebačka županija je uspješno implementirala digitalne procese koji su imali izravan utjecaj na dizanje standarda efikasnosti javnih usluga našim građanima, u čemu se i ogleda njihova najveća korist, istaknuo je zamjenik župana Kolarec.

Raspravom o lokalnoj demokraciji kao stupu stabilnosti u jugoistočnoj Europi obilježeno je 20 godina postojanja Mreže udruga lokalnih vlasti Jugoistočne Europe (NALAS) na kojoj su sudjelovali Nives Kopajtich Škrlec, koordinatorica Ureda Udruge gradova u Republici Hrvatskoj i Mladen Puškarić, voditelj Ureda Hrvatske zajednice općina.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.