Povežite se s nama

Zdravlje

Od Parkinsonove bolesti u Hrvatskoj boluje oko 12 tisuća ljudi

Objavljeno

na

Na današnji dan, 11. travnja, obilježava se Svjetski dan Parkinsonove bolesti. Ovaj datum je izabran kao spomen na obljetnicu rođenja poznatog engleskog liječnika Sir Jamesa Parkinsona, po kojem je bolest dobila ime te koji ju je prvi opisao.

 

Parkinsonova bolest je spora, ali progresivna bolest živčanog sustava koja uništava esencijalne tipove živčanih stanica te pogađa relativno mali dio mozga. Uzrok same bolesti nije poznat, a simptomi uključuju ukočenost mišića i njihovo grčenje, tremore ili drhtavice koji se odvijaju nekontrolirano, a posebno je karakteristična spontana kružna kretnja palca prema kažiprstu te se pojavljuju i teškoće u govoru. Unatoč svim tim simptomima, osobe oboljele od Parkinsonove bolesti posjeduju potpuno ispravnu osjetilnu i mentalnu aktivnost.

 

Lijek još uvijek nije otkriven te je trenutačno liječenje simptomatsko. Uz redovitu terapiju i kontrole oboljeli mogu postići bolju kvalitetu života.

 

U Hrvatskoj se procjenjuje da od Parkinsonove bolesti boluje oko 12 tisuća ljudi, javlja Studentski list.

HOTNEWS

Sezona je prehlade, a evo kako spriječiti ‘dosadan’ kašalj i kada se obratiti liječniku

Situacije u kojima je potrebno odustati od samoliječenja kašlja i potražiti pomoć liječnika su svakako situacije kada kašalj traje duže od tjedan dana, kada je sekret gust, gnojan žuto-smeđe boje, ako se iskašljava krv, osjećaj kratkoće daha, kada je kašalj posljedica udisanja stranog tijela, ako je praćen povišenom temperaturom…

Objavljeno

na

Neovisno o godišnjem dobu, kašalj je vrlo čest razlog dolaska pacijenata u ljekarnu. Budući da njegovi uzroci mogu biti različiti, bilo da se radi o prehladi, upali grla, upali pluća, alergiji, astmi, nuspojavi nekih lijekova, pa sve do onih težih stanja kao što su karcinom pluća, KOPB…važno je utvrditi razlog kašlja, a nakon toga i odabrati adekvatnu metodu liječenja.

Kašalj je prirodni mehanizam kojim se naše tijelo brani i to od različitih nečistoća tj. iritansa koji na sluznici dišnog sustava aktiviraju cijeli niz reakcija čiji krajnji cilj je zrakom iz pluća, čija brzina može doseći i 80 km na sat, odstraniti nepoželjnu tvar bilo iz gornjih ili donjih dišnih putova.

Različite su vrste podijele kašlja, a ona najčešća po opisu pacijenata je na suhi kod kojeg ne dolazi do stvaranja sluzi pa ga često nazivamo i nadražajnim, praćen osjećajem škakljanja koji potiče taj kašalj, i produktivni kašalj kod kojeg je prisutna gusta sluz koju je teško iskašljati, a čija boja može biti znak da možda samoliječenje nije jedina opcija, već je potrebno posjetiti liječnika i to pogotovo ako se radi o sluzi zeleno-žućkaste boje ili ako se primijete tragovi krvi.

Kod samoliječenja suhog kašlja, preporuka ljekarnika najčešće je antitusik koji blokira ili smanjuje refleks kašlja. Biljni antitusici među kao što su trputac, islandski lišaj, bijeli sljez svojom biljnom sluzi oblažu sluznicu usta i ždrijela zadržavajući je vlažnom te smanjuju nadražaj na kašalj, promuklost i grlobolju. Na policama ljekarne možemo ih naći u obliku pastila ili sirupa.
Sintetski lijek protiv suhog kašlja, butamirat , u ljekarnama je dostupan bez liječničkog recepta.

Ekspektoransi su izbor liječenja kod produktivnog kašlja budući da oni otapaju bronhijalnu sluz te pomažu pri njenom iskašljavanju. Od biljnih pripravaka u tu svrhu najčešće koristimo pripravke bršljana, timijana, jaglaca.

Ekstrakt bijelog sljeza možemo koristiti i kod suhog i produktivnog kašlja budući da sluz bijelog sljeza koja oblaže sluznicu, smanjuje i spazam mišića dišnog sustava.

Sintetski lijekovi koji olakšavaju iskašljavanje, a dostupni su bez liječničkog recepta u ljekarnama su acetilcistein, bromheksin, ambroksol. O njihovoj dozi ovisnoj o dobi te najprikladnijem obliku primjene, svakako se valja savjetovati sa ljekarnikom.

Želimo li podijeliti kašalj ovisno o njegovom trajanju, tada govorimo o:

– akutnom (kratkotrajnom) kašlju koji nastupa naglo i traje maksimalno do tri tjedna
– subakutnom kašlju koji traje od tri do osam tjedana
– kroničnom (dugotrajnom) kašalju koji kod odraslih traje duže od osam tjedana, a kod djece dulje od četiri tjedna te zahtjeva dodatnu dijagnostiku budući da u pozadini mogu biti i neke ozbiljnije neinfektivne bolesti, a dodatni simptomi koji se mogu pojaviti su začepljenost/curenje iz nosa, bolno grlo uz promuklost ili osjećaj da nam se kontinuirano nešto cijedi niz ždrijelo, povišena temperatura, žgaravica ili kiseli okus u ustima

Bilo da se radi o produktivnom ili suhom kašlju, akutnom ili kroničnom, postoje određeni univerzalni savjeti koje valja spomenuti, a to su svakako unos dodatne količine tekućine kako bi se sluznica ispirala, dodatno vlažila, sluz razrijedila te time i lakše iskašljala. Preporuka je i vlažiti i zrak u prostorijama u kojima se boravi koji je u zimskim mjesecima suh i zbog grijanja.

Novije metode su sveprisutniji ovlaživači zraka od kojih pojedini imaju opciju i raspršivanja, difuzije eteričnih ulja koja pojedina uz ugodan miris imaju i antivirusna i/ili antibakterijska obilježja, a jedno takvo je svakako već dobro poznato eterično ulje eukaliptusa. Za vlaženje zraka mogu se koristiti i neke jednostavnije i cjenovno prihvatljivije metode kao što su keramičke posude sa vodom na radijatorima ili još jednostavnije vlažni ručnici.

Foto: Pexels/Polina Tankilevitch

Inhalacije fiziološkom otopinom u obliku aerosoli još jedan su od načina vlaženja sluznice dišnog sustava te omekšavanja sluzi čime je olakšana njezina eliminacija iz dišnog sustava. Fiziološka otopina je vodena otopina sa 0,9% soli, kakvu sadrži naš organizam, pa kod inhalacije ne iritira sluznicu. Za inhaliranje se može koristiti i hipertonična otopina na bazi morske vode čija optimalna koncentracija za inhaliranje je 2,3% natrijevog klorida (NaCl). Zbog povećane koncentracije NaCl-a takva otopina „izvlači“ vodu iz otečene sluznice nosa čime dišni put postaje prohodniji, a uz to minerali iz morske soli doprinose razrjeđivanju sluzi. Hipertonična otopina ubrzava također i rad trepetljiki dišnog sustava za 20 % što doprinosi prirodnom mehanizmu čišćenja sluznice.

Kod kašlja koji ometa san, svakako je preporuka podizanje uzglavlja dodatnim jastukom. Pripravci na bazi propolisa i meda mogu ublažiti iritaciju grla čija sluznica može biti oštećena učestalim kašljanjem. Balzami na bazi eteričnih ulja koji se utrljavaju na kožu prsa i leđa također su jedan od preparata koji mogu olakšati simptome prehlade pa tako i kašlja.

Situacije u kojima je potrebno odustati od samoliječenja kašlja i potražiti pomoć liječnika su svakako situacije kada kašalj traje duže od tjedan dana, kada je sekret gust, gnojan žuto-smeđe boje, ako se iskašljava krv, osjećaj kratkoće daha, kada je kašalj posljedica udisanja stranog tijela, ako je praćen povišenom temperaturom koja se ni uz upotrebu antipiretika ne snizuje, a kod djece pojava osipa i povišene temperature uz kašalj je znak da je vrijeme da se posjeti liječnika.

Naslovna fotografija: Ilustracija/Pexels/Andrea Piacquadio

Nastavite čitati

HOTNEWS

Evo koji se preventivni sistematski pregledi savjetuju osobama starijima od 40 godina

U Hrvatskoj preventivni sistematski pregledi za osobe starije od 40 godina najčešće obuhvaćaju dijagnostičke preglede za rano otkrivanje bolesti koje postaju učestalije s godinama.

Objavljeno

na

Kraj godine prirodno nas potiče na razmišljanje – što smo sve ostvarili i što bismo mogli poboljšati. Jedna od stvari koje često zanemarujemo jest briga o vlastitom zdravlju. Jeste li znali da čak 34 % osoba u dobi od 40 do 49 godina u Hrvatskoj nije posjetilo svog liječnika obiteljske medicine već više od dvije godine? Ovaj podatak otkriva važnost postavljanja prioriteta kad je riječ o preventivnoj zdravstvenoj skrbi.

Užurbani stil života ne ostavlja puno slobodnog vremena. Mnogo toga ćemo učiniti ‘sutra’, a liječniku se često ide samo kad se mora.

Medicinski centar Gorica svojim člancima i akcijama uvijek nastoji potaknuti ljude na brigu oko zdravlja, a ovim prilogom vas želimo potaknuti da napravite važne preventivne preglede, osobito ako ste stariji od 40 godina.

Preventivni sistematski pregledi za osobe starije od 40 godina

U Hrvatskoj preventivni sistematski pregledi za osobe starije od 40 godina najčešće obuhvaćaju dijagnostičke preglede za rano otkrivanje bolesti koje postaju učestalije s godinama. Ovo su preventivne pretrage koje se preporučuju za ovu dobnu skupinu i koje možete napraviti u Medicinskom centru Gorica.

Kardiovaskularni pregledi

  • EKG (elektrokardiogram) za procjenu električne aktivnosti srca, uz strojni zapis za preciznu analizu.
  • UZV srca: ultrazvuk srca (ehokardiogram) koji omogućuje vizualizaciju srčanih struktura i procjenu funkcije srca.
  • Mjerenje krvnog tlaka i pulsa.
  • Predlažemo vam specijalistički pregled kardiologa.

Laboratorijski nalazi

  • Krvna slika: uključuje kompletne analize koje otkrivaju razinu crvenih i bijelih krvnih stanica, trombocita, hemoglobina itd.
  • Lipidni profil: mjerenje kolesterola i triglicerida kako bi se procijenio rizik za kardiovaskularne bolesti.
  • Glikemija: provjera razine šećera u krvi.
  • Jetreni i bubrežni nalazi: pregled enzima i funkcionalnosti jetre i bubrega.
  • TSH, T3, T4: hormonalni testovi za funkciju štitnjače, osobito zbog češćih promjena u štitnjači s godinama.
  • Tumorski markeri (biljezi).

Onkološki preventivni pregledi

· Mamografija (za žene): pregled za rano otkrivanje raka dojke, obično se preporučuje svake dvije godine nakon 40. godine.

· Pregled prostate (za muškarce): PSA test krvi i UZV prostate za rano otkrivanje raka prostate. Naš centar vam nudi i multiparametrijski MR prostate kao najdetaljniji slikovni pregled prostate. Do kraja studenog 2024. godine traje naša akcija: 10 % popusta na MR prostate i/ili pregled urologa.

· Kolonoskopija: preporučuje se svakih 5-10 godina za otkrivanje karcinoma debelog crijeva. MC Gorica je jedan od svega nekoliko institucija gdje možete obaviti virtualnu kolonoskopiju koja se smatra neinvazivnom, “bezbolnom” kolonoskopijom.

· RTG pluća.

Pregledi ultrazvukom

  • UZV abdomena: pregled trbušnih organa, uključujući jetru, žuč, gušteraču i bubrege, za otkrivanje eventualnih promjena ili bolesti.
  • UZV štitnjače,
  • UZV dojki,
  • UZV vrata, pazuha i prepona (limfni čvorovi).

Iako u našem cjeniku imamo formirane pakete usluga, otvoreni smo i za kreaciju personaliziranih sistematskih pregleda uz popuste.

Osim navedenih pregleda, koje sve možete učiniti u našem centru, jako je važno, za sve žene starije od 40. godina, kod ginekologa napraviti PAPA test za otkrivanje raka vrata maternice. Zatim, dobro je posjetiti dermatologa i zatražiti pregled madeža i drugih promjena na koži zbog rizika od melanoma.

Zašto ignoriramo važnost preventivnih pregleda?

Jedna od čestih pogrešaka osoba, koje izbjegavaju preventivne preglede, je čekanje simptoma. Većina malignih bolesti u početnoj fazi nema posebnih simptoma, a kada se pojave simptomi, rak je već uznapredovao i liječenje je složenije.

Mnoge preglede ignoriramo zbog nelagode samih pregleda i straha. Jedan od primjera pregleda, koji mnogi muškarci izbjegavaju radi nelagode, je pregled urologa tj. pregled prostate. Poznato nam je da mnogu muškarci zrele dobi nisu nikad bili na takvom pregledu, a ako im se ukaže na činjenicu da bi prostatu bilo mudro pregledati svake godine nakon 40-te godine života, pogotovo ako u obitelji postoji povijest raka, iznenade se.

Rak prostate se uglavnom javlja kod muškaraca srednje i starije dobi, sporo raste u odnosu na mnoge druge vrste karcinoma pa oko 90% svih karcinoma prostate ostaje desetljećima klinički neprimjetno. Otkrije li se rak prostate u ranom stadiju, postotak izlječenja doseže 98 %. Liječenje je operativno, pri čemu se vadi cijela prostata.

Nedavno smo imali veliku akciju darivanja besplatnih mamografskih pregleda i mnoge žene, koje ulaze u svoje 50-te godine, priznale su nam da im je to bila prva mamografija u životu, a da ultrazvuk dojki također nisu radile godinama. Na naše pitanje zašto, odgovor je bio: „Strah me je bio da nešto ne nađete!“ Osim toga, kod ultrazvuka i mamografije često postoji zabluda da ako se radi jedno, da se ne mora drugo, o čemu smo isto već pisali u našem blogu.

Znači, s jedne strane imamo nelagodu od pregleda i strah od suočavanja s potencijalnom bolešću, a s druge strane nadu kako je zapravo sve u redu i ne trebamo pregled. Zvuči kontradiktorno, ali zar nije tako? Sve je to ljudski i razumljivo.

No, važno je osvijestiti da preventivni pregledi pomažu da na vrijeme otkrijemo opasnost i pravodobno djelujemo. Oni doslovno spašavaju živote!

Sistemski pregled na trošak tvrtke

Prema preporukama Svjetske zdravstvene organizacije sistematski pregledi trebali bi se provoditi jednom godišnje ili barem svake dvije godine.

Društveno odgovorne tvrtke redovito organiziraju sistematske preglede za svoje zaposlenike i to bez obzira na dobnu skupinu koja prevladava u radnoj organizaciji, jer sistematski pregled je najsigurniji način da se provjeri zdravstveno stanje zaposlenika bez obzira na dob.

U slučaju da ste sami poduzetnik svakako se raspitajte kod svog računovođe oko pravdanja troškova sistemskih pregleda na račun tvrtke. Objasnit će vam kako prema hrvatskim poreznim propisima poslodavci mogu podmirivati određene zdravstvene troškove svojih zaposlenika, a da se ti troškovi smatraju porezno priznatima.

Ovim putem Medicinski centar Gorica poziva sve zainteresirane, pojedince kao i tvrtke, da nam se jave i dogovore paket usluga sistematskih pregleda.

Ulaganje u zdravlje je ulaganje u zdraviju i sretnu budućnost! Stojimo vam na raspolaganju s odličnim timom specijalista i vrhunskom opremom.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Pothodnik ima novi putokaz! Educirat će na tisuće prolaznika o dijabetesu

Brojni prolaznici imat će priliku pravovremeno prepoznati simptome i javiti se stručnoj osobi na dodatnu provjeru.

Objavljeno

na

Svjetski je dan dijabetesa! Tim povodom Zagrebačko dijabetičko društvo u najprometnijem pješačkom Pothodniku u Importane centru smjestilo je jedinstveni putokaz, prvu ikad vizualnu instalaciju “dijagnostike dijabetesa” kojim građane žele osvijestiti i upoznati ih s ovim ‘tihim ubojicom’.

– Postavljeno je 5 jednostavnih i dizajniranih pitanja. Ukoliko prolaznik na 3 odgovori pozitivno – dolazi do preporuke da se javi svom liječniku kako bi provjerio ima li dijabetes. Riječ je o svojevrsnom „putokazu“, prvom ovakve vrste koji služi za edukaciju građana o simptomima šećerne bolesti. Brojni prolaznici kroz pothodnik će imati priliku pravovremeno prepoznati simptome i javiti se stručnoj osobi na dodatnu provjeru – ističu iz Zagrebačkog dijabetičkog društva.

Prema podacima CroDiab registra ove godine očekuje se više od 400 tisuća registriranih osoba s dijabetesom u Hrvatskoj, a kako ističu iz Udruge, statistike pokazuju da na tu brojku može se dodati još barem 40% onih koji ne znaju da imaju dijabetes. Dakle, najmanje 160 tisuća Hrvata još ni ne zna da imaju dijabetes pa je ovakva komunikacija iznimno važna.

– Rana dijagnoza dijabetesa omogućuje sprječavanje ozbiljnih komplikacija poput oštećenja srca, bubrega i vida, te pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi. Pravovremeno otkrivanje dijabetesa pruža pacijentima priliku za kvalitetniji život i bolju prilagodbu na potrebne promjene u načinu života. Osim toga, smanjuje troškove zdravstvenog sustava jer se izbjegavaju skupe terapije za liječenje dijabetičkih komplikacija – naglašavaju iz udruge te dodaju:

Također tu su osobe još i osobe s dijagnosticiranim tip 2 dijabetesom, od kojih je nažalost značajan broj ima lošu regulaciju dijabetesa. Te osobe najčešće dugo nisu bile na kontroli dijabetesa, stoga se posebnom porukom obraćamo njima. Da se obrate svom obiteljskom liječniku ukoliko nisu bili godinu dana na kontroli dijabetesa!

Ako vas put nanese u Zagreb, znajte da udruga danas ima i dane otvorenih vrata gdje besplatno možete doći izmjeriti glukozu u krvi, savjetovati se s dijabetologom i nutricionistom od 10 do 13 sati na adresi Antuna Bauera 19, u dvorištu.

U popodnevnim satima od 15:30 sati bit će održano i predavanje „Pravilna prehrana za osobe s dijabetesom“. Nutricionistica Lea Šulc pokazat će vam kako pravilno planirati obroke za održavanje stabilne razine glukoze u organizmu. Dok će magistra farmacije Gorana Hlastec objasniti važnost dodataka prehrani u svakodnevnom životu osoba s dijabetesom. Predavanje počinje u 16:15 sati.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Studeni u Medicinskom centru Gorica fokusiran je na muško zdravlje

Mnogi muškarci zanemaruju pregled prostate kao važan preventivni pregled, no u ovom goričkom medicinskom centru u studenom imaju 10 % popusta na specijalistički pregled urologa kao i magnetsku rezonanciju prostate.

Objavljeno

na

Prostata je muška spolna žlijezda koja se nalazi uz mokraćni mjehur te kroz nju prolaze mokraćna cijev i sjemenovodi. Rak prostate uglavnom se javlja kod muškaraca srednje i starije dobi, tj. najčešće kod muškaraca starijih od 40 godina. Zadnji dostupni statistički podaci govore da je rak prostate treći najčešći zloćudni uzrok smrti u muškaraca, nakon raka pluća te raka debelog i završnog crijeva.

Dobra vijest jest da, kada se rak prostate otkrije u ranom stadiju, postotak izlječenja doseže čak 98%! Loša vijest je da mnogi muškarci zanemaruju pregled prostate kao važan preventivni pregled. Prilozima poput ovog, kao i prigodnim akcijama, širi se svijest o važnosti ovih pregleda. Kako izgleda specijalistički pregled urologa? Kada napraviti MR prostate? Koji su simptomi raka prostate? – saznajte u nastavku.

Studeni: fokus na muškom zdravlju

– U Medicinskom centru Gorica svaki mjesec posvećujemo određenim segmentima zdravlja. Putem naših blogova i članaka u medijima pokušavamo potaknuti ljude da osvijeste važnost preventivnih pregleda i uvijek imamo prigodnu akciju, a ponekad i besplatne preglede. U studenom nam je fokus na muškom zdravlju, odnosno, na zdravlju prostate i urogenitalnog trakta. U ponudi je 10 % popusta na specijalistički pregled urologa kao i 10 % popusta na magnetsku rezonanciju prostate – rekao nam je ravnatelj centra, specijalist radiologije i subspecijalist ultrazvuka, dr. med. Nikola Ivan Leder, koji se obradom prostate putem MR dijagnostike bavi više od deset godina.

Dr. Leder je vrlo jasan u svom stavu: “Kao što svaka žena nakon navršene 40. godine života treba kontrolirati svoje dojke putem ultrazvuka i mamografije, isto tako muškarci po navršenoj 40. godini života trebaju kontrolirati svoju prostatu. To čine specijalističkim pregledom urologa koji uključuje ultrazvuk i magnetsku rezonanciju prostate.”

Što obuhvaća specijalistički pregled urologa?

Saznali smo kako specijalistički pregled urologa obuhvaća detaljan razgovor s pacijentom i fizički pregled. Često uključuje i ultrazvučni (UZV) pregled koji omogućuje preciznu procjenu stanja mokraćnog sustava, prostate i testisa. To je neinvazivna dijagnostička metoda koja koristi zvučne valove za stvaranje slike unutarnjih organa, čime urolog može brzo i bezbolno detektirati promjene poput povećane prostate, kamenaca u mokraćnim putevima ili drugih abnormalnosti. Pregled je ključan za pravovremenu dijagnozu i liječenje različitih uroloških problema, uključujući bolesti prostate, bubrega i mokraćnog mjehura.

U Medicinskom centru Gorica preglede radi urolog i subspecijalist transplantacije bubrega, dr. sc. Ivan Neretljak, dr. med. koji čini dio tima za transplantaciju bubrega u Kliničkoj bolnici Merkur u Zagrebu. Osim transplantacije bubrega, područje interesa su mu urološka onkologija i muško spolno zdravlje te se smatra jednim od najboljih urologa u Hrvatskoj.

Kada je potrebna magnetska rezonancija prostate?

Magnetska rezonancija (MR) je neinvazivna pretraga koja koristi snažno magnetsko polje, radiovalove i računalo kako bi stvorila detaljne slike unutarnjih struktura tijela. Koristi se za procjenu različitih stanja u tijelu, uključujući tumore. Ne koristi ionizirajuće zračenje i smatra se nezamjenjivom dijagnostičkom metodom u modernoj medicini.

Magnetska rezonancija prostate koristi se za dijagnosticiranje i procjenu različitih stanja poput upale prostate, infekcija, benigne hiperplazije prostate (BHP), karcinoma prostate, proširenosti karcinoma i ostalih patoloških promjena.

Iako je MR prostate odlična kao preventivan pregled, praksa u Hrvatskoj je da se ona najčešće radi kada postoji sumnja na rak prostate. Obično se primjenjuje nakon povišenih vrijednosti PSA (prostata-specifičnog antigena) u krvi ili abnormalnih nalaza tijekom specijalističkog pregleda urologa.

PSA je protein koji se nalazi u stanicama prostate i može ga se otkriti u krvi svih odraslih muškaraca. PSA vrijednosti su izrazito povećane kod muškaraca s rakom prostate, no mogu biti povećane i kod nekih drugih bolesti prostate.

Pregled prostate MR-om je bezbolan i traje oko pola sata. Pacijent leži mirno unutar uređaja, a prije pregleda se često primjenjuje kontrastno sredstvo za bolju vizualizaciju tkiva.

Rak prostate – koji su simptomi?

Rak prostate u početnoj fazi nema posebnih simptoma i upravo zato je važno da muškarci ozbiljno shvate preventivni pregled urologa.

Kad se pojave simptomi, to znači da je rak uznapredovao. Širenjem zloćudnog tkiva može doći do sužavanja mokraćne cijevi i tada muškarac ima sve veće probleme s mokrenjem:

  • dolazi do češćeg mokrenja, pogotovo noću,
  • mokrenje je otežano, mlaz nije uredan već isprekidan,
  • prilikom mokrenja osjećaju se bol i žarenje,
  • može se pojaviti i krv u urinu.

Liječenje raka prostate je u prvom redu operativno, pri čemu se uklanja cijela prostata. Rak prostate raste sporo u odnosu na mnoge druge vrste karcinoma pa oko 90 % svih karcinoma prostate ostaju desetljećima klinički neprimjetni. Upravo zato je važno otkriti karcinom na vrijeme, jer je tada postotak izlječenja vrlo visok.

Kod gotovo 50 % muškaraca starijih od 70 godina mogu se ustanoviti barem mikroskopski tumori prostate. Muškarci kojima je netko u obitelji obolio od raka prostate, imaju značajno veći rizik od razvoja bolesti.

Nadamo se da smo barem neke od vas inspirirali da usmjerite pažnju na svoje zdravlje i zakažete preventivni pregled.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Brine vas kvržica u dojci vašeg tinejdžera? Evo što o tome kaže dr. med. Maja Leder iz Medicinskog centra Gorica

Javlja se kod djevojčica, ali i dječaka.

Objavljeno

na

Pubertet je razdoblje intenzivnih tjelesnih i emocionalnih promjena, zbog čega se roditelji često nađu u dilemi što je normalno, a što bi moglo zahtijevati dodatnu pažnju. Jedno od najčešćih pitanja s kojima se susreću je: “Trebamo li se brinuti zbog kvržice u dojci kod tinejdžera?”

Razgovarali smo s specijalisticom radiologije Medicinskog centra Gorica, dr. med. Majom Leder, koja je objasnila kako je pojava kvržice iza bradavice, poznata kao razvoj pupoljka dojke, normalna u pubertetu.

– Taj proces može biti bolan i javlja se kod djevojčica, ali i dječaka. Razvoj može biti asimetričan, u jednoj ili obje dojke, i u većini slučajeva nema razloga za brigu. Međutim, ako imate sumnje ili osjećate zabrinutost, ultrazvučni pregled (UZV) dojki može pružiti sigurnost – rekla nam je dr. Leder

UZV je potpuno sigurna metoda, bez štetnog zračenja, a omogućuje nam da jasno prikažemo razvoj pupoljka dojke, kao i isključimo prisutnost patoloških lezija ili drugih promjena. Iako su karcinomi dojki kod djevojčica i dječaka iznimno rijetki, uvijek je bolje biti oprezan.

Tumori dojke mogu imati različite karakteristike od uobičajenih kvržica. Ključno je obratiti pozornost na sljedeće znakove: kvržica koja se čini pričvršćenom za prsni zid, ne pomiče se, tvrda je i najčešće bezbolna. Ako primijetite bilo koji od ovih znakova, svakako se što prije posavjetujte s liječnikom

Mamografski pregled dojki u pubertetu?

– Mamografski pregled u tako ranoj dobi se ne preporučuje već se obično savjetuje oko 40. godine života. No, od iznimne je važnosti educirati mlade osobe o samopregledu dojki koji može biti ključan za rano otkrivanje promjena – naglašava dr. Leder.

Ukoliko trebate UZV pregled dojki za sebe ili svoje dijete, stručni tim Medicinskog centra Gorica spreman je pomoći vam umanjiti vašu zabrinutost.

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.