Povežite se s nama

Vijesti

Zračna luka: Uvedeni izravni međunarodni letovi Zagreb – Priština

Letovi između glavnih gradova Hrvatske i Kosova planirani su triput na tjedan – ponedjeljkom, srijedom i subotom…

Objavljeno

na

Danas je inauguracijskom svečanošću održanom u putničkom terminalu Zračne luke Franjo Tuđman obilježena uspostava redovite linije Zagreb – Priština, čime je Zagreb izravno povezan s još jednim međunarodnim odredištem u zimskom razdoblju. Letovi između glavnih gradova Hrvatske i Kosova uvedeni su u sklopu zajedničkog projekta kosovskog MyWings Aviationa i hrvatskih avioprijevoznika Trade Aira i Croatia Airlinesa, a planirani su triput na tjedan – ponedjeljkom, srijedom i subotom.

U sklopu projekta planirano je da će se letovi za MyWings Aviation, vodećeg operatera u Zračnoj luci Priština, obavljati pod oznakama Trade Aira koji će do kraja ožujka 2022. godine za navedene letove unajmljivati zrakoplove Dash 8-Q400 Croatia Airlinesa (kapacitet 76 sjedala). S početkom ljetnog reda letenja 2022. godine planirano je povećanje raspoloživih sjedala te bi od tada na liniji trebali letjeti zrakoplovi Airbus 319 Trade Aira.

– Zadovoljstvo nam je obilježiti otvaranje još jedne nove linije i nove destinacije u zimskom redu letenja u Zagrebu. Izravna linija između Zagreba i Prištine zasigurno će doprinijeti boljoj povezanosti dvaju glavnih gradova i imati pozitivan učinak na postupni oporavak zračnog prometa kako u Zagrebu tako i u Prištini – rekao je Huseyin Bahadir Bedir, predsjednik Uprave MZLZ d.d.

– Veliko nam je zadovoljstvo što smo u sklopu ovog zajedničkog projekta omogućili izravnu redovitu zračnu vezu između Kosova i Hrvatske i vjerujem da će putnici prepoznati vrijednost nove usluge na tržištu. Zagreb je ujedno 18. destinacija koju MyWings Aviation otvara iz Prištine, te uz code-share suradnju s Croatia Airlinesom putnicima nudimo širok raspon destinacija po povoljnim cijenama. Zahvaljujem hrvatskim avioprijevoznicima Trade Airu i Croatia Airlinesu na tome što su prepoznali potencijal projekta, a posebno se zahvaljujem g. Olegu Butkoviću, Ministru mora, prometa i infrastrukture i gđi. Ermini Lekaj-Prljaskaj uvaženoj zastupnici u Hrvatskom Saboru što su svesrdno podržali ovaj projekt. Vjerujem da će nova linija kojom smo dodatno proširili mrežu naših linija iz Prištine pozitivno pridonijeti poslovanju i povezivanju između Republike Hrvatske i Republike Kosovo – istaknuo je Gafur Aliu, predsjednik Uprave MyWings Aviation.

– Ponosni smo što smo u vrijeme globalne pandemije u suradnji sa MyWings Aviation i Croatia Airlinesom pokrenuli ovu novu liniju između Zagreba i Prištine. Trade Air kao privatna hrvatska aviokompanija već 27 godina prometuje na charter linijama, dok u domaćem redovnom zračnom prometu povezujemo udaljene krajeve Hrvatske. Drago nam je što ćemo s ovom novom linijom pridonijeti oporavku međunarodnog prometa u zagrebačkoj zračnoj luci i što će naš zrakoplov tipa Airbus A319 već od ožujka sljedeće godine redovno prometovati između glavnih gradova Kosova i Hrvatske – rekao je na svečanosti Marko Cvijin, direktor Trade Aira.

– Izuzetno nam je drago sudjelovati u ovom projektu u sklopu kojeg smo osigurali zrakoplove Dash 8-Q400 koji su kapacitetom prikladni za prometovanje na ovoj liniji u zimskom razdoblju. Istodobno smo ponudili i našu komercijalnu platformu te tako osigurali prodaju određenog broja aviokarata i kroz naše prodajne kanale. U tom kontekstu komercijalna (code-share) suradnja s Trade Airom predstavlja dodatnu vrijednost jer putnicima, osim izravnih letova između Zagreba i Prištine, pružamo mogućnost priključnih letova u europska odredišta, a preko njih i u odredišta diljem svijeta – istaknula je Marija Pavić, rukovoditeljica prodaje Croatia Airlinesa.

U povodu uvođenja izravnih letova Zagreb – Priština putnicima su od danas na raspolaganju promotivne cijene jednosmjernih zrakoplovnih karata već od 79,00 eura (u cijenu su uključene putničke pristojbe), a karte se mogu kupiti online na stranicama https://www.airmunich.eu/, https://www.flyrbp.com/, https://www.mysky24.com/, https://www.croatiaairlines.com/ i na prodajnim mjestima Croatia Airlinesa.

Sport

Karate klub Centar iz Križa se vraća s 8 medalja i visokim plasmanom

Velikogorički klub vratio se s međunarodnog turnira s četiri zlata, a najuspješnija bila je Kim Kumic.

Objavljeno

na

Objavio/la

Karate klub Centar iz Velike Gorice osvojio je osam medalja i zauzeo peto mjesto u borbama na međunarodnom turniru Kik kup Rudolf Perešin 2026., održanom u subotu, 21. ožujka u Križu. Na natjecanju je sudjelovalo gotovo 300 boraca iz 32 kluba iz Hrvatske, Austrije i Bosne i Hercegovine.

Najbolji rezultat ostvarila je Kim Kumic, koja je osvojila dva zlata, u kategoriji učenica do 49 kilograma te među mlađim kadetkinjama do 47 kilograma.

Vrlo dobar nastup imala je i Sara Brletić koja je osvojila zlato među učenicama do 44 kilograma te srebro u kategoriji mlađih kadetkinja do 42 kilograma. Dora Paić također je uzela zlato među kadetkinjama do 37 kilograma i broncu u kategoriji učenica do 39 kilograma.

Broj medalja upotpunili su Karlo Đukić sa srebrenom medaljom u kategoriji do 34 kilograma te Noa Smolčić koji je turnir završio s broncom.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Od Kajzerice do Gorice: kako imena otkrivaju povijest našeg kraja

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Cityportal.hr

Jučer je u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti i Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Velika Gorica, održano predavanje “Zemlja Govori”.

U Središenjm odjelu Gradske knjižnice, s početkom u 18 sati,  mr. Nives Opačić je održala predavanje o Toponimima u Turopolju i što nam oni ukazuju. Inače, Nives Opačić je hrvatska jezikoslovka, znanstvenica i filologinja te književnica. Predavanje je započela moderatorica i upraviteljica Zavoda – Katja Matković Mikulčić, pojašnjavajući zašto je odabran naslov Zemlja govori: ” Nismo ni svjesni koliko pojedini nazivi govore o nekim karakteristikama, o povijesti, o nekim osobinama terena.  Mislim, cijela nauka se na tome bazira”.
Mr. Nives Opačić je na samome početku uvela publiku s pričom o zagrebačkom kvartu – Kajzerica:
“Dakle, već krećući iz Zagreba i prebacivši se na obalu Save, mogu početi govoriti o tome što mi zemlja govori. Mogu pratiti po riječima što bi zapravo pojedini predjeli značili. Jedan od njih je recimo Kajzerica. Čuli ste svi za taj predio Kajzerica. A isto tako hodate u pekaru pa kupite kajzericu. Kajzerica je pecivo, okruglo, ali ima određene nabore, zareze na sebi. A samo joj ime već nekako asocira na kajzera, na cara. E sad, u kakvoj su vezi Kajzerica – dio Zagreba i kajzerica pecivo”?
S takvim duhovitim i pronicljivim pristupom, uvela nas je i u značenje imena našeg grada koje uz malu goru čak može značiti i vinograd. Međutim, gorica po svom postavu, može značiti nešto što je nastalo gorenjem: “Mi znamo da su se tereni katkada dobivali tako da bi se zapalilo ono što je na njemu bilo i da su na taj način ljudi dolazili do zemlje koja bi bila plodnija”.
 

 

Nastavite čitati

Najave

Naučite sve trikove svog pametnog telefona – besplatna radionica za početnike i neiskusne

Kako joj i ime kaže, radionica će vam pomoći da imate mobitel u malom prstu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Svi koji se ponekad osjećaju preplavljeno svojim pametnim telefonom sada imaju priliku naučiti kako ga koristiti jednostavno i bez stresa. Gradska knjižnica Velika Gorica organizira besplatnu radionicu pod nazivom “Mobitel u malom prstu”, namijenjenu svima koji žele savladati osnovne funkcije mobitela, od slanja poruka i poziva do fotografiranja i korištenja aplikacija.

Radionica se odvija u opuštenoj atmosferi, po individualnom tempu svakog sudionika, a vodit će je Martina Rebrović Sopek, koja će sudionicima pružiti i savjete o sigurnosti i zaštiti privatnosti.

Zainteresirani se mogu prijaviti telefonom na broj 098 950 9928, jer je broj sudionika ograničen.

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO Novi ukrasi u gradu! Pogledajte kako su gorički školarci uredili grad za Uskrs

Umjesto novih, podarili su novi dizajn starim pisanicama.

Objavljeno

na

Velika Gorica od jutros miriše na Uskrs. U Parku dr. Franje Tuđmana predstavljeno je 15 velikih uskrsnih pisanica koje su, u sklopu projekta Grada Velike Gorice, oslikala djeca iz lokalnih osnovnih škola.

Umjesto kupnje novih ukrasa, Grad je odlučio obnoviti postojeće, a kistove su u ruke uzeli učenici iz Mičevca, Novog Čiča, Bukevja, Veleševca te škola Jurja Habdelića i Eugena Kumičića.

Radove je obišao i gradonačelnik Krešimir Ačkar, zahvalivši djeci i učiteljima na trudu i idejama koje su uljepšale grad.

“Draga djeco i učiteljice, hvala vam što što ste svojim idejama, bojama i trudom pokazali koliko malo mašte može uljepšati svijet oko nas. Hvala svima koji ste se odazvali ovoj lijepoj inicijativi i pomogli da ovog Uskrsa naše zelene površine zasjaju u najljepšim bojama”, rekao je gradonačelnik.

Nakon današnjeg predstavljanja, pisanice se sele na svoje stalne blagdanske lokacije. Svih 15 radova bit će raspoređeno po javnim zelenim površinama diljem grada.

Nastavite čitati

Crna kronika

S 1,82 promila uletjela u rotor i izazvala sudar – sud izrekao kaznu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: PU Zagrebačka

U ponedjeljak poslijepodne 37-godišnja vozačica pod utjecajem alkohola izazvala je prometnu nesreću u kružnom toku nakon što nije propustila vozila na glavnoj cesti.

Nesreća se dogodila oko 17:20 sati u Ulici Stjepana Fabijančića Jape, kada je vozačica ulaskom u kružni tok oduzela prednost i udarila u automobil kojim je upravljao 46-godišnjak.

U nesreći je nastala samo materijalna šteta. Nakon privođenja, na prekršajnom sudu, kažnjena je s 1.840 eura i zabranom upravljanja vozilima B kategorije na četiri mjeseca.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno