Povežite se s nama

HOTNEWS

Velika vatrogasna vježba: Šest lokacija, 140 goričkih vatrogasaca i 40 vozila

Vježba počinje u 10 sati i to kod mosta u Čičkoj Poljani, a gorički vatrogasci pozivaju građane da im dođu pružiti podršku i vidjeti iz prve ruke kako oni to rade na terenu.

Objavljeno

na

Više od 140 vatrogasca s 40 vozila sudjelovat će u nedjelju 26. svibnja u velikoj pokaznoj gradskoj vatrogasnoj vježbi pod nazivom VG 24. Organizator vježbe je Vatrogasna zajednica Grada Velike Gorice, a sve će se odvijati kako doznajemo od zapovjednika Ivice Macekovića na šest različitih lokacija s isto toliko scenarija.

– Po prvi puta u vježbi će sudjelovati svih 28 dobrovoljnih vatrogasnih društava okupljenih u Zajednicu. Kako je vježba podijeljena u šest zona, svako od vatrogasnih društava koje se nalazi na određenom području djelovanja sami su osmislili vježbu. Bit će to prilika da se pokažu i da odrade vježbu s opremom i ljudstvom s kojim raspolažu – govori nam zapovjednik gradske Vatrogasne zajednice Ivica Maceković.

Velika vatrogasna vježba počinje u 10 sati i to kod mosta u Čičkoj Poljani gdje će se moći vidjeti vježba dostave pomoći preko rijeke Odre. Vatrogasci će tu morati dopremiti čamac i spustiti se u samu rijeku, potom se voziti na lijevu obalu rijeke radi pružanja pomoći stanovništvu, a morat će i dopremiti vodu preko rijeke za napajanje stoke.

Foto: Operativne snage civilne zaštite Zagrebačke županije na zajedničkoj vježbi ‘Velika Gorica 2023.’ na jezeru Čiče/P.Škrinjarić, Cityportal.hr

Vježba se nastavlja u Ščitarjevu gdje će se gasiti požar u osnovnoj školi, zatim u Gradićima gdje će se gasiti požar botaničke opreme. U Markuševcu Turopoljskom vatrogasci će spašavati unesrećenu osobu iz vozila te gašenje požara vozila. U Šiljakovini će se gasiti požar kotlovnice u osnovnoj školi dok će posljednja vježba biti u Starom Čiču, a vatrogasci će pokazati kako se gasi požar odlagališta mješovitog glomaznog otpada.

– Naš cilj je pokazati tu veliku brojnost snage s kojom raspolažemo, ali i opremu koju imamo za gašenje manjih početnih požara. Veće i teže aktivnosti preuzima Javna vatrogasna postrojba, ali veliku ispomoć i podršku pružaju naša dobrovoljna vatrogasna društva. Krajem prošle godine Gradsko vijeće donijelo je novu procjenu koja nas je podijelila u ta područja djelovanja i odgovornosti stoga želimo da se naša društva s time malo bolje upoznaju jer ako domicilno društvo ne može riješiti pojedini problem na svom području, a JVP je u tom trenutku na drugom zadatku aktiviraju se ostala vatrogasna društva s tog istog područja – dodaje Maceković.

Foto: Vježba operativnih snaga civilne zaštite „Samobor 2022“/Petra Škrinjarić, cityportal.hr

S obzirom na to da je riječ o pokaznoj vježbi, ovo je prilika da se građani upoznaju s radom dobrovoljnih vatrogasaca, kako to oni rade na terenu.

– Pozivam sve zainteresirane sugrađane da nam se pridruže u svojim mjestima gdje će se odvijati vježbe i tako daju svojevrsnu podršku nama vatrogascima. Ujedno će dobiti uvid u to kako mi funkcioniramo, kako se požari ili neke druge intervencije odrađuju – poziva zapovjednik Maceković.

Po završetku vježbe sve vatrogasne snage imat će veliko postrojavanje na platou kod ZTC-a.

HOTNEWS

FA Šiljakovina bit će županijski predstavnik na državnoj smotri folklora u Čakovcu

Predstavilo se 10 kulturno-umjetničkih društava s područja Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Folklorni ansambl Šiljakovina predstavljat će Zagrebačku županiju na državnoj smotri folklora koja će se krajem listopada održati u Čakovcu. Rezultat je to 24. Smotre koreografiranog folklora održane danas u Domu kulture u Buševcu. O najboljem županijskom predstavniku odlučivao je tročlani žiri stručnjaka u sastavu Tvrtko Zebec, Irena Miholić i Katarina Bušić, a biralo se između deset županijskih folklornih društava. Vidjeli smo i čuli pjesme i plesove iz zapadne Hercegovine, Negovca i okolice, Posavine, Svete Nedelje, okolice Vinkovaca, Moslavine, Međimirja, folkorne motive Hrvata iz kosovske Letnice te pokladne motive iz Strizivojne.

– Bilo je teško odlučiti, tri društva bila su jako blizu po izvedbama i kvaliteti. Jako su bile male razlike, zaista su odskočili u svojim izvedbama u odnosu na preostala društva. I ostali su imali izvrsne izvedbe, no nedostajalo je one pozitivne energije i snage u svakom od tih nastupa dok je kod ova tri društva to sve od početka raslo i vidjelo se da im je točka sjela – komentirao nam je nakon odgledane smotre Tvrtko Zebec.

Detalji su ipak presudili i odluka je pala na FA Šiljakovinu čiji su članovi izveli koreografiju ‘Jel Gabela gdje je prije bila’ pjesme i plesove iz Doline rijeke Neretve u BiH.

Uz njih, gorički predstavnici bili su i članovi iz KUD-a Nova zora iz Donje Lomnice, a nastupili su još i HKUD ‘Petra Zrinski’ iz Vrbovca, KUD ‘Oštrc’ iz Ruda, KUD ‘Preporod’ iz Dugog Sela, KUD ‘Hruševec Kupljenski’, KUD ‘Klinča Sela’, FA ‘Sveta Nedelja’, KUD ‘Kraluš’ iz Stupnika te KUD ‘Kupljenovo’.

– Jako je bilo teško odlučiti birati između deset društava, a izabrati samo jednog. Sva društva su bila snažna, vidi se da se intenzivno radi i da su svi jako puno uložili. Nekima su točke malo bolje legle, nekima treba još malo vremena – komentirao je Zebec i poručio im neka samo i dalje nastave raditi na očuvanju I promicanju kulturne baštine.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Organizator smotre bio je Ogranak Seljačke sloge Buševec, a pokrovitelj je bila Zagrebačka županija. U ime, Zajednice kulturno umjetničkih udruga Zagrebačke županije, uvodno je pristune pozdravio predsjednik Zlatko Herček.

– Pozdravljam vas u ime županijske zajednice, koja okuplja više od 160 raznih društava iz područja kulture. Ove godine, u okviru programa do sada smo odradili pet smotri. Krenuli smo sa glumcima, limenom glazbom, mažoretkinjama, sada imamo koreografirani, a već za tjedan dana slijedi nam još izvorni folklor pa tamburaši – podsjetio je Herček te poželio svima puno uspjeha.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Crna kronika

Pijani starac lopatom oštetio Audi, potom pokušao ubiti člana obitelji

Osumnjičeni starac je uhićen i priveden na kriminalističko istraživanje.

Objavljeno

na

Jučer, 14. lipnja oko 19:25 sati odvijala se prava drama na području Rugvice, izvijestila je Policijska uprava zagrebačka. Naime, kako ističu prema dosad prikupljenim informacijama, vidno alkoholizirani 70-godišnjak lopatom je oštetio parkirani Audi A5 u vlasništvu 43-godišnjeg člana obitelji.

Nakon toga je u kući oštrim predmetom ozlijedio 44-godišnjeg člana obitelji koji ga je pokušao smiriti te je prijetio ostalim članovima obitelji starosti 43 i 36 godina. Liječnička pomoć 44-godišnjaku pružena je u Kliničkoj bolnici Dubrava gdje je utvrđeno da je teško ozlijeđen.

Osumnjičeni starac je uhićen i priveden na kriminalističko istraživanje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Građanima predstavljeni načini smanjenja otpada od hrane, ali i noviteti u sustavu gospodarenja otpadom na području grada

Sudionici konferencije obišli su i novo reciklažno dvorište u Kurilovcu.

Objavljeno

na

Poduzetnici, predstavnici vrtićkih i školskih ustanova, jučer su u Poduzetničkom inkubatoru Velika Gorica imali priliku sudjelovati na specijaliziranoj radionici pod nazivom ‘Kako postupati s otpadom od hrane: Prilike za poduzetnike’. Riječ je o radionici koju je organizirao Grad Velika Gorica u suradnji s Razvojnom agencijom Grada Velike Gorice VE-GO-RA i trgovačkim društvom VG Čistoća, a u suradnji s projektom CITIES FOOD2003 sufinanciranog iz programa Obzor2020 Europske unije.

Prof. dr. sc. Sanja Kalambura, prodekanica Veleučilišta Velika Gorica, u svom je predavanju istaknula važnost promjene svijesti građana u odnosu prema hrani jer prema nekim statistikama u Hrvatskoj se godišnje baci više od 300 tisuća tona hrane.

– Hrana je nedopustiv otpad i ne bismo ju smjeli bacati. Uvijek ju nekako možemo prenamijeniti. Hranu treba pametno kupovati, skladištiti i na kraju upotrijebiti maksimalno moguće. Ovakva događanja odlična su za osvještavanje ljudi o potrebi da ne bacamo hranu – istaknula je Kalambura koja je još govorila o tome kako i kome donirati viškove hrane te koliko je Hrvatska po tom pitanju napravila u zakonodavnom okviru.

O usluzi sakupljanja biootpada iz kuhinja i kantina, govorio je Miroslav Kos iz Biogoriva koji je istaknuo kako trenutno s Gradom Velika Gorica i VG Čistoćom surađuje na projektu zbrinjavanja otpadnih jestivih ulja od građana.

– Projekt je zahtjevan i treba vremena. Riječ je o pilot projektu, a u planu je postavljanje spremnika na javnim površinama, ali i postavljanje plastičnih kanti u stambene zgrade. Građani će ulja koja stave u plastične i metalne boce imati gdje propisno odlagati. Ulje koje se zbrine ide na pročišćavanje, odnosno reciklira se, a kasnije se koristi kao bio gorivo – ističe Kos.

A na kraju su prisutnima predstavnici Zelene tehnologije predstavili pametna rješenja u obliku malih kućanskih kompostera, ali i velikih profesionalnih uređaja kapaciteta od 30 kg po procesu, pa sve do tonu ostataka od hrane.

Spomenimo i kako će na jesen Grad Velika Gorica s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva potpisati Dobrovoljni sporazum o sprječavanju i smanjenju nastajanja otpada od hrane.

Nakon jutarnje prezentacije o otpadu od hrane, u poslijepodnevnim satima održana je konferencija na temu ‘Novi sustav gospodarenja otpadom Grada Velike Gorice’. Plan razvoja poduzeća u novim uvjetima gospodarenja otpadom predstavio je predsjednik Uprave VG Čistoće Ivan Rak, ali i najavio neke novitete koje građani mogu očekivati u skorije vrijeme.

– Trenutno smo na 35 posto odvojeno prikupljenog otpada, a cilj nam je do 2035. godine doći do brojke od 65 posto što je ujedno i zadatak Hrvatske kojeg je postavila Europska unija. Time se ujedno smanjuje i količina miješanog komunalnog otpada, a u tome nam jedino mogu pomoći naši sugrađani s pravilnim odlaganjem otpada – istaknuo je Rak.

Kako bi građanima još više približila važnost razvrstavanja otpada, VG Čistoća planira razne sadržaje na društvenim mrežama, a do kraja godine uvest će i mobilnu aplikaciju.

– Građani će putem nje moći plaćati račune, vidjeti raspored odvoza otpada, moći će se i educirati o razvrstavanju otpada. Tu su i brojna ulaganja u komunalnu infrastrukturu – od proširenja novog reciklažnog dvorišta do otvaranja sortirnice – dodao je Rak.

Upravo o planiranim građevinama za gospodarenjem otpadom, koje se nalaze u strateškom planu razvoja VG Čistoće, a koji će se provoditi do 2030. godine, govorio je Marko Ružić iz VG Čistoće. Kako je istaknuo, za neke od njih ishođene su građevinske dozvole i riješeni imovinsko pravni odnosi.

– U Mraclinskoj Dubravi predviđena je izgradnja pogona za obradu biootpada odnosno kompostane i pogona za reciklažu građevnog i glomaznog otpada. Planirano je i proširenje odlagališta otpada na novoj parceli. Na novom reciklažnom dvorištu u Kurilovcu planiran je i Centar ponovne uporabe predmeta izdvojenih iz otpada, a gradit će se i pretovarna stanica – govori Ružić i ističe kako je u Mraclinu prošle godine u pogon puštena kazeta za odlaganje otpada koji sadrži azbest.

– VG Čistoća je ishodila dozvolu za gospodarenje otpadnim azbestom, a sa sakupljanjem te vrste otpada krenulo se krajem prošle godine. Građani će se moći javiti i naručiti odvoz, a u planu je da Grad sufinancira taj sustav te bi tako ova usluga za građane bila besplatna – istaknuo je Ružić.

Na konferenciji je također bilo riječi i o sprječavanju ilegalnog odlaganja otpada na području Velike Gorice, a predstavljeni su i rezultati novog sustava gospodarenja otpadom, za koje je Marijan Galović iz VG Čistoće napomenuo da omogućavaju kandidiranje Grada Velike Gorice za dobivanje „Zero Waste“ certifikata, za koji je potrebno proizvoditi manje od 100 kg miješanog komunalnog otpada po stanovniku godišnje, čemu je Velika Gorica već vrlo blizu. Na kraju konferencije, sudionici su posjetili i razgledali novo reciklažno dvorište u Kurilovcu.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ušetao u kuću u Črnkovcu i ukrao prsten vrijedan 2 tisuće eura

Policija upozorava sve građane, pogotovo one u ruralnim dijelovima da zaključavaju svoje domove.

Objavljeno

na

Iz goričke policije, upozoravaju ne samo starije sugrađane, već i sve druge, a pogotovo one koji žive u ruralnim sredinama da zaključavaju svoje domove. Prošla su vremena kada se bezbrižno moglo boraviti u dvorištu i otići u vrt, bez zaključavanja kuće. Vrijeme je da se mijenjaju navike, jer i lopovi iskorištavaju svaku priliku.

Naime, u ponedjeljak 10. lipnja, od 19 do 21 sat ukraden je vrijedan prsten iz obiteljske kuće u Črnkovcu.

Lopov je čini se, iskoristio odsutnost 32-godišnjeg vlasnika, te ušao u nezaključanu kuću, ispremetao stvari u kupaonici i spavaćoj sobi da bi na kraju otišao s plijenom u obliku zlatnog prstena u vrijednosti 2 tisuće eura.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ovih će dana s neba pasti milijun kolačića, a evo zašto ih ne smijete dirati

S ciljem povećanja kvalitete zdravlja ljudi i životinja, a kako bi se spriječila virusna zarazna bolest od koje obolijevaju domaće i divlje životinje te ljudi.

Objavljeno

na

Više od milijun kolačića past će s neba na području cijele Hrvatske, a sve s ciljem cijepljenjem lisica protiv bjesnoće. Riječ je o proljetnoj kampanji oralne vakcinacije lisica Ministarstva poljoprivrede koja je počela u subotu 8. lipnja, a kojom se avionom iz zraka polažu mamci s cjepivom protiv bjesnoće.

Riječ je o virusnoj zaraznoj bolesti od koje obolijevaju domaće i divlje životinje te ljudi, a ovom se mjerom, kako ističu iz resornog ministarstva, značajno utječe na povećanje kvalitete zdravlja ljudi i životinja.

– Mamci koji u sebi sadrže potrebnu dozu cjepiva nisu opasni za kućne ljubimce te druge divlje i domaće životinje. Cjepivo je u obliku ružičaste otopine upakirano u kapsulu koja se nalazi u središtu hranjivog mamca koji podsjeća na kolačić – objašnjavaju iz ministarstva te dodaju kako se mamci koji se pronađu u prirodi ne smiju dirati niti micati.

U slučaju da vam se mamac zatekne u dvorištu obiteljske kuće ili ga pronađete na javnoj površini možete ga ukloniti u najbliži grm van dvorišta ili rub šume. No, iako mamac nije opasan za zdravlje ljudi, obavezno koristite zaštitne rukavice jer se njegov miris može prenijeti na kožu i smetati ljudima.

Kampanja bi trebala biti gotova do 20 lipnja.

– Pozivamo građane, da u dane provođenja oralne vakcinacije te 30 dana nakon završetka cijepljenja pse i kućne ljubimce drže pod nadzorom prilikom kretanja javnim površinama i parkovima kako bi se spriječio njihov kontakt sa cjepivom – pozivaju iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.

Nastavite čitati

Reporter 437 - 23.05.2024.

Facebook

Izdvojeno