Povežite se s nama

Vijesti

U Petini sletio s ceste i zabio se u stup, imao je 2,44 promila alkohola u krvi

Djelatnici prometne policije uz vikend akciju, motrili su pojačano na vozače tjedan dana i zabilježili ukupno 76 prometnih prekršaja.

Objavljeno

na

Gorička prometna policija uz već dobro poznatu vikend akciju, cijeli tjedan od 17. do 23. lipnja provela je i akciju nadzora vozača pod utjecajem alkohola i/ili droga. Akcija je usklađena s akcijama EU, gdje se postupalo i po ostalim težim prekršajima u prometu, pa su djelatnici policije zabilježili ukupno 76 prometnih prekršaja.

Najviše je bilo prekršaja kada je u pitanju brzina vožnje, čak 29 vozača vozilo je prebrzo, a slijede vozači koji se ne vežu za vrijeme vožnje. Tu je kažnjeno 12 vozača.

Tri su vozača uhićena i prepraćena na sud. Jedan je odbio testiranje na droge te je vozio bez vozačke, drugi je također vozio bez vozačke, ali je odbio alkotestiranje, a treći je pak uz promile u krvi, bez vozačke vozio i pod zabranom.

Vozač s najvećom koncentracijom alkohola, zaustavljen je za vikend i to u subotu u 18:20 sati u Petini. Riječ je o 41-godišnjem muškarcu koji je kod kućnog broja 50 s kombijem sletio s ceste i zabio se u stup.

Očevidom je utvrđeno da je vozio s 2,44 promila alkohola u krvi. Protiv istog redovnim putem bit će podnijet Optužni prijedlog nadležnom sudu.

Za napomenuti je da se za vrijeme provođenja tjedne akcije dogodilo 29 prometnih nesreća od koji je 26 s materijalnom štetom i 3 s lakše ozlijeđenim osobama.

Kultura

Hommage za naše bake: ‘Ajmo vidjeti kako bi Roža iz Kravarskog prošla danas…’

Velikogorička glumica i performerica Ana Katulić priprema monodramu u kojoj će veliku pažnju konačno dobiti Roža, lik iz Kolareva djela “Svoga tela gospodar”, a u tome joj pomaže koreograf Žak Valenta i drugi suradnici…

Objavljeno

na

Objavio/la

Ulica Slavka Kolara, jedna od najpoznatijih u gradu, prostor Folklornog ansambla Turopolje, katedrala baštine ovoga kraja, i – dvoje umjetnika. Upravo tu, u ulici s potpuno prikladnim nazivom, okruženi tradicionalnim turopoljskim nošnjama, zajedno stvaraju naša cura iz Buševca i koreograf čije ime zvoni.

Ulazimo polako, pozdravljamo samo kimanjem glavom, jer Ana Katulić i Žak Valenta upravo su u stvaralačkom zanosu. Rasprava koja se vodi na trenutke dosiže i ozbiljnu žustrinu, izmjenjuju se mišljenja, propitkuju stvari, slažu se kockice jedne predstave u nastajanju.

– Radimo priču o Roži, liku iz Kolareva komada “Svoga tela gospodar”. Nemamo zasad još ni radni naziv, u procesu smo “rađanja” predstave, najtežem kad su takve stvari u pitanju, no svaki put se to u jednom trenutku otvori, posloži i sjedne na svoje mjesto. Eto, tako mi je najlakše opisati ono što si upravo vidio, raspravu koju si pratio – kaže Ana, sveprisutna umjetnica iz Velike Gorice.

Originalno je Buševčanka, već godinama s adresom u centru grada, a u istom tom gradu pokrenula je i teatar koji će se prvi put u ovom smislu predstaviti upravo monodramom koja tek nastaje.

– Neće ovo biti prva produkcija našega teatra, jer radili smo već neke stvari, uključujući i komade od Čehova, pa i “PiaMia i čudesan safari”, ali ovo će biti prva cjelovečernja produkcija novoosnovanog “Štos teatra” iz Velike Gorice. I poželjela sam, kao izvođačica, kao voditeljica teatra, kao Velikogoričanka, kao cura iz Buševca, pozabaviti se upravo likom Rože. Taj lik mi nije stran, Rožu sam već igrala u Pučkom kazalištu u Buševcu, kad su oni postavili predstavu “Svoga tela gospodar”, a od tad mi se Roža nekako i mota po mislima – predstavlja Ana svoj tok misli i nastavlja:

– Uvijek sam mislila kako je, među svim tim Kolarevim ženskim likovima, Janica iz Breze nekako najistureniji lik. Ona je uvijek dobivala jako puno pažnje, dok je Roža malo ostala u zapećku. Kolar je, uostalom, tako i opisuje, kao curu iz zapećka, koja je šepava, koja ima falingu, nije pretjerano ni zgodna… Budući da tu nikad nije bila, ja sam je, takvu kakva jest, poželjela staviti u prvi plan.

Roža je u Kolarevoj komediji djevojka koja živi u Vukomeričkim goricama u razdoblju između dva rata, u Bikovskom Vrhu, danas Kravarskom, a iz toga kraja dolazi i Anina baka.

– Da, ta neka fiktivna Roža mogla je doslovno biti moja baka. I inače se moj rad često bavi pitanjem žene, a ja se često bavim pitanjem svog identiteta. Kad sam razmišljala o timu, o ljudima koje bih željela uključiti, odmah sam se sjetila Žaka Valente. On je moj dugogodišnji suradnik, prijatelj, izvrstan koreograf i autor, njegovu estetiku pokreta jako volim i cijenim. Željela sam njega jer smo već radili zajedno, zato što znam da Žak donosi različitost, svježinu, osuvremenjavanje. Roža jest klasičan komad, ali i Žak i ja želimo je staviti u današnje vrijeme, jer i ja se mogu zapitati koliko sam ja Roža u današnjem vremenu.

Žak Valenta tu će svakako moći pomoći, i to u svom povratničkom projektu.

– Zadnje dvije godine živio sam u Švedskoj i završavao master na Stockholm University of Arts, a ovo mi je prvi projekt nakon povratka u Hrvatsku. Jako mi je drago da je to baš s Anom, koja vrlo intimno i nepretenciozno, kroz svoj vrlo autorski rad, pokušava napraviti hommage svojim precima, odnosno ženskoj liniji svojih predaka. Ujedno je to i hommage svome kraju, zajednici u kojoj živi. Super mi je što se iz tog “svjetskog” života vraćam u neki mali, lokalni milje, pogotovo zato što uvijek mislim da je lokalno zapravo globalno – priča nam Valenta dok Tomica s kata donosi kavu glumcima, kao i svaki dan.

 

– U ovom predivnom prostoru bavimo se jednim ženski likom kroz koji, osim što želimo napraviti hommage kraju i Aninim precima, dužnost nam je progovoriti i o poziciji žena danas. I vidjeti gdje smo danas, koliko smo daleko odmaknuli. Više ja tu njoj služim kao neko zrcalo, kao sugovornik, suradnik koji zajedno s njom razmišlja i propitkuje tematiku – ističe Umažanin Žak.

Tu negdje, u istom prostor, nalazi se i kostim krave, jer Roža je svom suprugu Ivi prodana za kravu, a kako će točno ovu priču ispričati publici, zasad nisu do kraj sigurni ni sami kreatori.

– To neće biti predstava “Svoga tela gospodar”, iako će biti nekih scena iz te priče. Ovo će biti baš “Roža”. Gledamo njezinu perspektivu, donijet ćemo neke običaje, duh vremena, neka vjerovanja, a pritom je zavrtjeti, ovisno o dramaturgiji, kroz suvremeni dio. Dotaknut ćemo se pitanja patrijarhata, feminizma, ekonomije braka… – predstavlja projekt Ana.

Uz nju i Žaka, na predstavi radi u Mia Štark, koja je suradnica za pokret, inače umjetnica vrlo širokih interesa, a za kravu i ostatak scenografije zadužen je Matej Vuković, dok će se glazbom baviti Ivan Grubenski, glazbenik iz Koprivnice koji voli otići u etno.

– Povezati Rožino vrijeme s ovim današnjim svakako je izazov. Treba pokazati i tradiciju, i pretke, ali i naše vrijeme, kao i dati do znanja da postoje generacije iza nas, koje potpuno drukčije promišljaju odnose. Vidjet ćemo kako je najbolje prijeći put od tradicionalnog, ugovorenog braka, do vremena u kojem mi živimo, kad je kompletno dekonstruiran odnos muškarca i žene – kaže Žak.

Premijera je u planu negdje u listopadu, oko Dana europske baštine, i to na Sceni Gorica, koja će do tad biti renovirana. I time će gorički “Štos teatar” iskoračiti u novu fazu svoga djelovanja.

– “Štos teatar” nije se dogodio na moju, nego na inicijativu Mirela Huskića, mog dragoga kolege, te Luka Kuzmanovića. Obojica su glumci iz Velike Gorice, a zajedno imamo puno i želja i planova. U prvoj smo godini djelovanja i zasad ispada da nam ne ostaje previše vremena za “Štos”, a htjeli bismo jako puno toga. Neke programe i planove stavili smo na papir, a sad je do egzekucije i realizacije, kad ćemo se toga primiti. Na nezavisnoj sceni mi najčešće radimo volonterski, tu nema novca, sve je nentuzijazam. A da bi on cvjetao i rastao, negdje drugdje moramo osigurati egzistenciju. To je začarani krug, no svakako ćemo se više posvetiti našim projektima. Imamo i podršku Grada, želimo obrađivati i promovirati djela domaćih autora i tematike vezane uz naš kraj – zaključuje Ana.

Nastavite čitati

Kultura

Vrhunski glazbenici i jedinstvene sakralne ljepotice ponovno se susreću na Festivalu drvenih kapela Sancta Barbara

Festivalski program koji će trajati od 30. lipnja do 7. srpnja pravi je mamac za sve ljubitelje glazbenih poslastica.

Objavljeno

na

Šest drvenih sakralnih ljepotica starih više od 300 godina i ove će godine otvoriti vrata istaknutim glazbenicima i publici koja će uživati u koncertima u sklopu šestog izdanja Festivala drvenih kapela Sancta Barbara. Festivalski program koji će trajati od 30. lipnja do 7. srpnja pravi je mamac za sve ljubitelje glazbenih poslastica, a danas je u prostorima Turističke zajednice Velika Gorica predstavljeno ono što nas čeka na ovom glazbenom putovanju.

– Našim drvenim kapelicama tih nekoliko dana ponovno se udahne život jer su one posebno lijepi svjedoci vremena koje je prošlo i lijepih vještina koje su postojale u našem kraju, a to je specifično drveno graditeljstvo – rekla je uvodno direktorica goričke Turističke zajednice Maja Toth.

Koncerti će se održati u drvenim kapelama u Velikoj Mlaki, Brestu Pokupskom, Buševcu, Lijevim Štefankima, Velikoj Gorici i Jakuševcu u Zagrebu, dok će se popularno ladanje održati ispred kurije Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici.

– Festivalski program predstavlja sjajna glazbenike, poput svjetski poznatog Edina Karamazova koji će s Igorom Parom svirati romantičnu gitaru u Velikoj Gorici; Tomaža Sevšeka Šramela koji će prvi puta festivalskoj publici predstaviti instrument harmonium d’arte u Lijevim Štefankima te fantastične ansamble koji će uglazbiti drevne drvene kapele – istaknula je organizatorica Festivala, Valentina Badanjek Pintarić te naglasila kako je i ove godine vizual posvećen umjetniku Božidaru Škofaču čuvaru tradicijske baštine koji je lani preminuo.

– Ovime uz naše barokne bisere tradicijske arhitekture promoviramo i glazbenike i ljude koji su zaslužni što se puno naše tradicijske baštine očuvalo. Škofač je upravo jedan od njih pogotovo na području Pokuplja – dodaje Badanjek Pintarić.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Otvorenje festivala tradicionalno se održava u prelijepoj Kapeli sv. Barbare u Velikoj Mlaki, koja predstavlja najljepši i najreprezentativniji primjer drvenog baroknog sakralnog graditeljstva Sjeverne Hrvatske. Šesto izdanje festivala otvorit će u nedjelju 30. lipnja barokni ansambl Ars Longa koji je u istoj kapeli sjajnim nastupom otvorio i prvo festivalsko izdanje.

– Svakako širu publiku očekujemo u subotu 6. srpnja na popularnom festivalskom ladanju koje će se održati ispred Kurije Modić-Bedeković. Tu će se publici predstaviti vrhunske pjevačice okupljene u ženski ansambl Zwizde, a koje pjevaju tradicijsku glazbu područja na kojima žive Hrvati Šokci, ali publika će ovom prigodom imati priliku prvi puta čuti zanimljivu etno-jazz fuziju tradicijske i jazz glazbe sjajnog Tria Pavla Golubića – ističe organizatorica.

Po prvi puta, premijerno u jedinoj zagrebačkoj drvenoj kapeli, odnosno Župnoj crkvi Sv. Marka Evanđeliste u Jakuševcu, publika će imati prilike poslušati restaurirane orgulje graditelja Pavla Pumppa koji je između 1827. do 1863. godine, upravo na području na kojem se održava Festival, izgradio šezdesetak glazbala od kojih je sačuvano tek osamnaest. Riječ je o trenutno najvrjednijem povijesnom instrumentu u Zagrebu.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Program 6. Festivala drvenih kapela Sancta Barbara u nedjelju 7. srpnja zaključit će festivalski ansambl -Capella Lignum.
Festival se održava pod pokroviteljstvom Grada Velike Gorice.

– Festival je događanje koji spaja tradiciju, glazbu i samu kulturnu baštinu. Grad podupire festival koji prezentira našu turopoljsku baštinu, ali i stvara određeni moderniji pristup za buduće generacije – istaknula je pročelnica za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Lana Krunić Lukinić te pozvala sve Velikogoričane da posjete neki od koncerata.

Festival podupire i Ministarstvo kulture i medija RH, Zagrebačka županije, Sisačko-moslavačka županija, TZ Velike Gorice, Grada Zagreba i Grada Petrinje te općine Pokupsko.

– Imamo jednu jedinstvenu priču, a na našem području županije imamo zaštićena područja i kulturna dobra pa upravo ovakvim festivalima dajemo novi život kapelama i novu priču našeg destinacijskog kraja – naglasila je Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Ulaz na festival je slobodan, a program možete pronaći ovdje. 

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Kultura

Posljednjeg dana lipnja ‘Srpanjski susreti’ u Šćitarjevu

Program počinje u 16:30 sati u šatoru u centru mjesta.

Objavljeno

na

Dan ispunjen plesom i pjesmom priprema ekipa iz Kulturno umjetničkog društva Šćitarjevo. Iako je posljednji dan lipnja, u nedjelju organiziraju svoje tradicionalne 17. Srpanjske susrete. U centru mjesta u blizini Arehološkog parka Andautonija pod šatorom će nastupiti brojni folkloraši.

– Stižu nam naši dugogodišnji prijatelji iz bosanske Lukavice, a nastupit će i KUD ‘Sunjanka’, ‘Mikleuš’, ‘Antun Klasinc’ iz Lasinje, KUD ‘Vrbje’ i mi kao domaćini KUD ‘Šćitarjevo’. Posebno nas veseli što će ove godine nastupiti i naše dvije dječje sekcije, jer od ove godine imamo dosta malih folkloraša pa će biti za svakoga ponešto. Vidjet će se različit program i razni običaji lijepe Hrvatske – govori nam Branka Tretinjak ispred organizatora.

Nakon toga slijedi fešta uz Tamburaški sastav ‘Langeri’ do dugo u noć. Program počinje u 16:30 sati.

 

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Prestižnu nagradu Oskar znanja dobilo i šestero Velikogoričana

Učenica Ena Novak iz Osnovne škole Nikole Hribara ovogodišnja je dvostruka dobitnica Oskara znanja.

Objavljeno

na

Najboljim učenicima generacije koji su u protekloj školskoj godini pobijedili na državnim natjecanjima u znanju, glazbi i plesu te osvajačima medalja na međunarodnim natjecanjima i olimpijadama dodijeljena je nagrada Oskar znanja, a njih 17 dodijeljeno je učenicima iz osnovnih i srednjih škola na području Zagrebačke županije.

Najveće je to priznanje u obrazovanju za iznimne uspjehe i rezultate, a dobilo ga je ukupno 480 učenika iz škola diljem Hrvatske, dok su njihovim mentorima uručene zahvalnice.

– Ova je nagrada priznanje za vrhunske rezultate, ali i poticaj za budućnost i primjer drugima– naglasio je ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs, koji je istaknuo i napore ministarstva u stvaranju što poticajnije okoline za učenje svih učenika i nastavnika.

– U završnoj smo fazi kurikuluma i programa za posebno darovite učenike jer oni zaslužuju dodatnu potporu da bi se dalje razvijali i postali pravi mali genijalci. Imamo i projekt kamp za nadarene učenike gdje će se održavati tečajevi i radionice.– istaknuo je ministar Fuchs. Ministarstvo, istaknuo je, radi na velikom projektu gradnje škola na razini cijele države kako bi do 2028. godine svi imali jednosmjensku nastavu.

26.06.2024.., Zagreb – Svecana dodjela Nagrade Oskar znanja 2024 odrzana u kongresnom centru Globus. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Među najboljim učenicima pobjednicima državnih i međunarodnih natjecanja u znanju, glazbi i plesu, nagradu koja simbolizira vrhunac postignuća u obrazovanju, ali i predanost, marljivost i neiscrpnu energiju koju su uložili da bi postigli vrhunske rezultate je i šestero Velikogoričana.

Oskara znanja dobili su Mijo Novak i Ena Novak iz OŠ Nikole Hribara koji su sudjelovali na natjecanju iz matematike, Rebeka Ćaćić iz OŠ Jurja Habdelića koja je sudjelovala na natjecanju iz informatike, a tu su i učenici iz Umjetničke škole Franje Lučića, Denonis Međugorac, Stefan Gjorgiev i Helena Kantarević koji su se natjecali na 62. hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa.

Ena Novak iz Hribara je ovoga puta dvostruka dobitnica Oskara, Oskara je dobila i za sudjelovanje na 26. Juniorskoj balkanskoj matematičkoj olimpijadi.

26.06.2024.., Zagreb – Svecana dodjela Nagrade Oskar znanja 2024 odrzana u kongresnom centru Globus. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Iz ostalih škola Zagrebačke županije, Oskarima su nagrađeni još i Tia Pavelić iz OŠ Đure Deželića, Ivanić-Grad koja je sudjelovala na natjecanju iz fizike, Luka Čus iz SŠ Vrbovec koji je sudjelovao na natjecanju iz biologije, Vito Majić iz OŠ Bogumila Tonija, Samobor koji je sudjelovao na natjecanju iz astronomije, Marin Brundić iz SŠ Ban Josip Jelačić, Zaprešić koji je sudjelovao na natjecanju iz informatike, Lara Skrasigna iz SŠ Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina koja je sudjelovala na natjecanju iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna te učenici Magdalena Gabriša iz OŠ Sveta Nedelja, Matija Bedek iz OŠ Bistra i Josip Tišljar Mataušić iz OŠ Bogumila Tonija, Samobor koji su sudjelovali natjecanju mladih tehničara.

Od mladih učenika umjetnika Oskara znanja dobili su i Ariana Špoljarić iz Glazbene škole Dugo Selo i Filip Kukulj iz samoborske Glazbene škole Ferdo Livadić.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Mještani Kurilovca ponovno mogu koristiti vodu, analize pokazale da je sigurna za upotrebu

Voda je prošla sve provjere.

Objavljeno

na

Dobre vijesti za mještane Kurilovca stižu iz VG Vodoopskrbe. Naime, ukidaju se dosadašnja ograničenja upotrebe vode za piće i kuhanje koja je bila na snazi posljednja dva dana nakon što je primijećeno da voda ima neugodan miris.  

– Obavještavamo korisnike naselja Kurilovec da je voda sigurna za upotrebu i da se ukidaju dosadašnja ograničenja upotrebe. Voda je prošla sve provjere i službeni rezultati analize vode od strane ovlaštenog laboratorija pokazali da je voda u potpunosti sukladna odredbama važećih zakonskih propisa, odnosno, Zakona o vodi za ljudsku potrošnju i Pravilnika o parametrima sukladnosti, metodama analize i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju – ističu iz Vodoopskrbe te zahvaljuju svim korisnicima na razumijevanju i strpljenju tijekom rješavanja nastalih problema.

 

Nastavite čitati

Reporter 438 - 20.06.2024.

Facebook

Izdvojeno