Povežite se s nama

HOTNEWS

Josip Mitrović odlazi u Nizozemsku! A u vezni red dolazi mladi Goričanin…

Nakon pune četiri godine u goričkom dresu, Josip Mitrović (24) završava ovu etapu svoje karijere. Sljedeći izazov bit će nizozemska liga, zasad neimenovani klub, a istovremeno je dogovoren i novi dolazak, ovoga puta malo drukčiji…

Objavljeno

na

Prošle su već cijele dvije godine otkad je Gorica realizirala svoj posljednji izlazni transfer u koji je bila uključena odšteta. Tad su iz kluba otišli Dominik Kotarski i Hrvoje Babec, blagajna se napunila, a nakon toga je slijedila – pauza. Sve do ljeta 2024. godine, do prvih dana srpnja, kad je dogovoren transfer Josipa Mitrovića u zasad neimenovani klub iz najvišeg ranga nizozemskog nogometa. Ime kluba i dalje je tajna, bit će poznato nakon što ugovor bude i potpisan, a od tog čina dijele nas tek detaljčići…

Nepoznat je i iznos odštete koju će Gorica dobiti za Mitrovića, no jasno je da se tu ne radi o brojkama od kojih će bilo tko pasti na stražnjicu. Nogometno tržište nije u osobitoj formi, vidljivo je to na sve strane, pogotovo u HNL-u, iz kojeg nije nimalo lako transferirati igrače prema inozemstvu, pogotovo za unosne cifre, pa se nisu ni mogli očekivati silni milijuni. Pogotovo s obzirom na to da je Mitrović ušao u zadnju godinu svoga ugovora s Goricom, kojoj je poklonio četiri godine života.

Dobre četiri godine, i za njega i za Goricu, jer Mitar je s našim klubom prošao praktički sve što nogomet može ponuditi. Kroz borbe za Europu, kroz onu famoznu borbu za ostanak, kroz lijepe i manje lijepe trenutke, skupio je 130 nastupa u goričkom dresu. Začinio je sve to sa 20 golova i 13 asistencija, ali i sa rijetko viđenom količinom borbenosti, želje, volje i htijenja. I baš zbog toga, zbog karaktera s kojim je igrao za Goricu, odavno je 24-godišnji Đakovčanin miljenik navijača Gorice.

Udomaćio se u ovome gradu, pustio korijenje u svlačionici, i neće sigurno otići bez emocija. Bit će to jedan zanimljiv miks tuge i sjete što odlazi od svoje kuće, u što se Velika Gorica tijekom zadnjih godina definitivno pretvorila, i sreće, zadovoljstva i uzbuđenja zbog svega što ga očekuje u novoj fazi svoje karijere. Odlazi u ozbiljnu ligu, u uređenu državu, u okruženje u kojem igrači poput njega imaju šansu. A Mitar je, znamo to odavno, tip koji svaku priliku grabi čvrsto i odlučno, bez kompromisa, koji ništa ne prepušta slučaju.

Ostat će zapamćen u nogometnoj Velikoj Gorici, zaslužuje biti zapamćen zbog svega što je dao, a još više zbog svega što je želio i pokušao dati svaki put kad bi istrčao na teren s grbom Gorice na srcu. Veliki fajter, iznimno pošten dečko, sjajan tip, profesionalac najviše razine… Prema Nizozemskoj će otputovati u srijedu navečer, najkasnije u petak će stvar postati i službena, a Gorica će ostati bez jednog iznimno važnog igrača.

Vito Čaić nogometno je odrastao u Dinamu, iz kojeg je i došao na posudbu, a na proljeće je bio u mostarskom Veležu

S druge strane, dobit će jednog vrlo zanimljivog novog igrača, i to jednog od onih koji ima dodatnu prednost već u startu. Vito Čaić ima 19 godina, nedavno je maturirao u velikogoričkoj Ekonomskoj školi, a u Goricu se vraća nakon 11 godina. Ovdje je Vito i počeo, pa već s osam godina otišao u Dinamo, čiji je i danas član. Bio je i kapetan juniora Dinama, a prve seniorske korake napravio je prošlog proljeća u redovima mostarskog Veleža, gdje su ga vodili Velikogoričani Dean Klafurić i Damir Milanović.

– Vito je u jednom razdoblju imao problema sa sinusima i alergijom, tako da nije dao koliko se možda očekivalo, koliko je i sam očekivao, ali u svemu tome je dao vrlo solidan doprinos momčadi. U trenucima kad je bio zdrav, kad je uspio riješiti te probleme, bio nam je jedan od najboljih igrača. Nakon što je riješio sve zdravstvene tegobe, vjerujem da će biti samo još bolji – govorio je Klafurić u trenucima dok je još bio trener Veleža, nadajući se da će i mladi Čaić ostati igrač Veleža.

U međuvremenu se sve izokrenulo, Klaf je završio u TSC-u iz Bačke Topole, a Vito u – Gorici. Igra na poziciji zadnjeg veznog, kroz 13 nastupa u bosanskoj Premijer ligi pokazao je da je dovoljno sazrio za seniorski nogomet, a to bi mogao imati prilike nastaviti pokazivati u dresu kluba iz svoga grada. Situacija s Filipom Mrzljakom i dalje je neizvjesna, njegov odlazak ostaje realna opcija, a to znači da bi moglo biti prostora za talentiranog mladog zadnjeg veznog kojem neće trebati previše vremena da se uklopi u sredinu.

Prvi trening Vito je odradio već u srijedu prijepodne, upoznao se sa suigračima i trenerom Rajkom Vidovićem, od kojih se Mitar emotivno oprostio. Tako to ide u nogometu, igrači dolaze i prolaze, a klub ide dalje…

HOTNEWS

Prosjakinja pokucala starici na vrata stana u centru grada: Nakon ‘Mogu li dobiti čašu vode’ dogodilo se ovo…

Novčanik je netom poslije pronađen u obližnjem kontejneru.

Objavljeno

na

Na vrata stana 82-godišnje starice, koja živi u zgradi na Trgu grada Vukovara, pokucala je jučer oko 10 sati mlađa ženska osoba koja je prosila novac i hranu.

– Velikogoričanka ju je pustila u stan s namjerom da joj pomogne i tom prilikom dala joj kovanice iz novčanika. Potom je prosjakinja staricu zamolila za čašu vode kako bi iskoristila njenu nepažnju i ukrala joj novčanik odložen na ormariću u hodniku za vrijeme dok je starica otišla u kuhinju – govore nam iz goričke policije.

Kad se starica vratila s čašom vode, više nije bilo niti prosjakinje niti novčanika.

Stoga iz goričke policije upozoravaju sve gađane starije životne dobi da ne puštaju nepoznate osobe u svoje stanove i kuće. Ukoliko i žele nekom pomoći i udijeliti im nešto da te osobe zadrže izvan svog životnog prostora i zatvore vrata.

Novčanik je netom poslije pronađen u obližnjem kontejneru. Iako novaca nije bilo, srećom po staricu, dokumenti su ostali.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ne drveni već digitalni! Mraclinci našli način kako sačuvati čardak od zuba vremena

Sada imaju jedinstven suvenir koji kombinira bogatu kulturnu baštinu s najnovijim tehnologijama, ali i mali leksikon čardaka.

Objavljeno

na

U Mraclinu su članovi KUD-a Dučec pronašli način kako da tradicionalni drveni čardak – simbol Turopolja, sačuvaju od zuba vremena i istovremeno mladima približe nove tehnologije i pobude interes za STEM zanimanja.

Foto: Josip Kos

U srcu Turopolja, u Mraclinu, nedavno je završen projekt razvoja jedinstvenog suvenira koji kombinira bogatu kulturnu baštinu s najnovijim tehnologijama. Ovaj suvenir, koji prikazuje turopoljski čardak, daleko je više od obične uspomene – on je digitalno čudo koje povezuje tradiciju i modernu tehnologiju kroz 3D print.

– U Mraclinu je nekada bilo najviše čardaka. Sa svojim karakterističnim vanjskim stepeništem kojim se dolazi na gajnk (balkon) i ukrašenim ogradama čardaci predstavljaju prava umjetnička djela majstora tesara. Danas se čardaci više ne grade te polako izumiru, a kako bi ih zaštitili od zaborava u Mraclinu su osmislili jedinstven suvenir – 3D printani čardak – ističu iz KUD-a Dučec te dodaju kako je vizija bila stvoriti suvenir koji ne samo da predstavlja Mraclin i Turopolje, već služi i kao alat za edukaciju i inspiraciju.

Foto: Josip Kos

– Ovaj suvenir je razvijen korištenjem suvremenih tehnologija 3D oblikovanja i proizvodnje, omogućavajući ljubiteljima kulture i tehnologije da ga putem poveznice www.mraclin.hr/mraclinski-digitalni-suvenir preuzmu i izrade svoju figuru bilo gdje u svijetu. Jednostavan za preuzimanje i izradu, ovaj 3D model turopoljskog čardaka prilagođen je radu s bilo kojim 3D printerom. To ga čini savršenim za STEM edukaciju (znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika), jer potiče djecu i mlade da se upuste u svijet digitalne proizvodnje dok uče o svojoj kulturnoj baštini – dodaju iz Dučeca.

Foto: Josip Kos

Tako postoje različiti modeli, različitih kombinacija boja, za različite uzraste i ukuse. Od prvobitnog modela razvijeno je nekoliko različitih verzija – privjesak, figura i slagalica. Svaki model nosi sa sobom dio čarolije turopoljskih čardaka i svoju kombinaciju boja, omogućujući ljudima svih uzrasta da se povežu s ovom bogatom tradicijom na svoj način.

Autor ovih modela je magistar umjetnosti Leo Vukelić, pod smjernicama i idejom voditelja projekta Josipa Kosa, te posebnih članova tima za
kulturu Ratka Cvetnića i Matije Kosa.

Foto: Josip Kos

Za vrijeme ovogodišnjih Vidovih dana, uz predstavljanje čardaka kao digitalnog suvenira, KUD Dučec je predstavio i knjigu “Čardak – mraclinska povijest i naslijeđe”. Radi se o malom “leksikonu čardaka” u kojem je u desetak poglavlja ta turopoljska korablja, kako ju je zvao Matko Peić, opisana kroz različita motrišta: i kao građevinski dragulj, i povijesni spomenik, dio šireg eko-sustava Turopolja, ali prije svega kao svojevrsna “posuda za život” u kojoj su rasle i stasavale generacije naših predaka, od kojih bi se i danas imalo štošta naučiti.

Foto: Josip Kos

Projekt je dobio financijsku potporu Zagrebačke županije kroz sredstva osigurana za projekte neprofitnih udruga kao i podršku MO Mraclin te Grada Velike Gorice kod izrade spomenute knjige.

– Ova podrška omogućila je ostvarenje ove turističke, kulturne i tehnološke vizije i urodila nečim doista jedinstvenim na tržištu suvenira. Pozivamo sve znatiželjnike i ljubitelje kulture da preuzmu i izrade figuru čardaka i ponosno nose dio Turopolja sa sobom, gdje god se nalazili. Za sve koji pak nemaju 3D printer ili ih zanima knjiga kao i ostale izvedbe suvenira, neka se jave na email [email protected]. – pozivaju iz Dučeca.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Vozač kamiona manipulirao tahografom, bit će novčano kažnjen kao i tvrtka iz Velike Gorice

Manualnim unosom nezakonito prikazao da nije vozio već da je koristio obvezan odmor.

Objavljeno

na

Službenici Policijske uprave zagrebačke u jutarnjim su satima oko 7:50 sati na Slavonskoj aveniji zaustavili su kamion u vlasništvu tvrtke iz Velike Gorice kako bi proveli nadzor te su uočili neke nepravilnosti. Teretnim je vozilom upravljao 43-godišnjak.

– Obavljenim nadzorom podataka tahografskog zapisa i kartice vozača, kojima se bilježi radno vrijeme mobilnih radnika, sukladno Zakona o radnom vremenu, obveznim odmorima mobilnih radnika i uređajima za bilježenje u cestovnom prometu, u nadziranom razdoblju utvrđeni su prekršaji manipulacije s podacima tahografa, odnosno nezakonito vođenje duple evidencije radnog vremena – ističu iz Policijske uprave zagrebačke.

Naime, navedeno je učinjeno na način da vozač prikazuje odmor vozača manualnim unosom na kartici vozača, za vrijeme dok upravlja vozilom s analognim tahografom, gdje nezakonito prikazuje odmor umetnutim listićem u analognom tahografu tog istog teretnog vozila, dok za to vrijeme upravlja teretnim vozilom s digitalnim tahografom na karticu.

Zbog navedenog protiv vozača i pravne osobe će biti pokrenut prekršajni postupak izdavanjem prekršajnog naloga, gdje je predviđena novčana kazna protiv vozača u iznosu od 920 eura, protiv pravne osobe novčana kazna u iznosu od 3.310 eura, a protiv odgovorne osobe u pravnoj osobi novčana kazna u iznosu od 1.980 eura.

Foto ilustracija: Pexels/Markus Spiske

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Puknute žbice, biciklistički autoput i vožnja po najvišoj cesti na svijetu: ‘A kad su čuli da smo Hrvati…’

Biciklom prošli više od 700 kilometara, vozili kroz pet država, a već se kuju planovi za novi avanturistički podvig.

Objavljeno

na

Objavio/la

Puni doživljaja i iskustva, naši Brežani vratili su se sa svog putovanja na kojem su pedalirali čak 700 kilometara kroz pet država kako bi došli do krajnje destinacije – Münchena. Hrvoje, Tomislav i Mario krenuli su na put 22. lipnja u ranim jutarnjim satima iz popularnog kafića u Velikoj Buni, gdje ih je ispratila lokalna ekipa i prijatelji. Putovanje je trajalo šest dana, a biciklirali su kroz Hrvatsku, Sloveniju, Italiju, Austriju i na kraju kroz Njemačku.

– Sve je bilo super! Još uvijek smo prepuni emocija i dojmova. Svašta smo vidjeli i prošli – komentirao nam je Hrvoje nakon povratka s puta.

Foto: Privatni album

No, kako svako putovanje čine detalji i posebne dogodovštine, bilo je tako i u ovom slučaju. Već u startu, dečkima nije dobro krenulo.

–  Već prvog dana smo imali dva kvara na jednom biciklu, prvog smo uspješno popravili u Sloveniji, a drugi kvar dogodio se 50 kilometara dalje. S obzirom na to da je bila subota i nije ništa radilo, prijatelj Robi autom je dovezao drugi bic te smo nastavili put – priča nam Tomo, a zapravo je riječ bila o Hrvojevom biciklu.

– Pukle su mi žbice na biciklu i to dva puta. Prva na 50. kilometru, pa druga na 100. kilometru i onda sam odustao od svojeg bicikla. Tu su uskočili prijatelji i čak iz Bune dovezli mountain bike. Tu smo izgubili nekoliko sati, ali smo ipak odvozili na kraju planiranu kilometražu – govori nam Hrvoje.

Foto: Privatni album

Posebno oduševljenje kod naših biciklista izazvala je upravo biciklistička infrastruktura u Sloveniji.

–  Sve je toliko uređeno, od biciklističkih staza, ceste…putevi uz Savu i oko Ljubljane. Sve je super obilježeno. Od Jesenica do Kranjske gore postoji čak biciklistički ‘autoput’ s dvije trake, što kod nas u Hrvatskoj nisam još vidio – priča nam Hrvoje.

Nakon razgledavanja i vožnje krajolikom i ljepotama Slovenije, Italije i Austrije, četvrti dan putovanja ovi avanturisti stigli su do najvećeg izazova, najviše ceste na svijetu – Grossglocknera.

– Do najvećeg uspona imali smo nekoliko manjih. Već sam početak bio je naporan, imali smo dva uspona po 7 kilometara. Nakon kratke stanke došli smo do najvećeg uspona koji je 20 kilometara sa stalnim nagibom od 10 do 12 stupnjeva, ali cesta je zaista predivna. No, ako ste autom, da bi prošli njome morate platiti oko 45 eura. Prije samog uspona imali smo i malih nesuglasica, ja sam htio da prespavamo, a dečki su htjeli ići dalje. Krenuli smo već kasno popodne, trebalo nam je dobrih 4 do 5 sati. Nismo baš bili spremni za takav uspon, nakon svih prethodnih. Gore je bilo jako hladno, oko 5 stupnjeva i bilo je snijega pa smo se morali presvući u zimsku odjeću – prepričava nam Hrvoje.

Foto: Privatni album

Nakon spusta, u kasnim večernjim satima stigli su u Fusch gdje su prespavali u hotelu i odmorili od napornog dana.

– Iako je bilo kasno, srećom hotel je radio i super je stvar bila da je u hotelu radio jedan Hrvat pa su nam izašli u susret. Pogotovo kad su čuli odakle dolazimo – dodaje.

U jutarnjim satima, dečki su nastavili svoj put prema njemačkoj granici gdje su u međuvremenu obišli još neka zanimljiva mjesta.

–  Posjetili smo Going i Ellmau, a oni koji prate njemačke serije znat će da su se tamo snimale epizode popularne serije Gorski liječnik pa smo se poslikali na par tih lokacija – kaže Hrvoje.

Foto: Privatni album

Malim lokalnim cestama, šesti dan konačno su stigli do Münchena gdje su uz obilazak znamenitosti posjetili prijatelje i rodbinu.

– Brojni gradovi i mjesta kojima smo prolazili ostavili su nas bez teksta svojom ljepotom i prirodom, posebno Slovenija i Alpe kroz Austriju. U Njemačkoj smo ostali dva dana te posjetili nekolicinu naših frendova, kumova i susjeda koji tamo rade i koji su nas srdačno dočekali i počastili, ništa nam nije nedostajalo – dodao je Tomislav.

Nakon toliko bicikliranja, dečki su se u Hrvatsku odlučili vratiti vlakom.

–  Povratak je trajao 11 sati uz 5 presjedanja, imali smo jedna dionicu i autobusom zbog radova na pruzi. Taj put me osobno više iscrpio nego prethodnih 6 dana pedaliranja tako da jedva čekam neku novu avanturu, po mogućnosti kružnu tako da izbjegnemo vlak – šali se Tomo.

Foto: Privatni album

Sa sličnim pozitivnim iskustvima vratio se i Mario, najmlađi član ove tročlane ekipe.

–  Bilo je super i nezaboravno, a najbitnije je da nas je vrijeme poslužilo. Najljepše od svega je bio taj predivan krajolik koji nas je okruživao cijelo vrijeme. Vozili smo se uz Savu i mogu reći da je puno čišća nego kod nas. Bi li ponovio ovakav put, moram reći da u jedno dogledno vrijeme sigurno ne, ali kroz godinu ili dvije zašto ne. Vidjet ćemo. Preporučio bi svakome jer treba to doživjeti. Nadam se će se još ponoviti. Bilo je to nezaboravno iskustvo – komentirao nam je Mario.

Foto: Privatni album

Neke nove ideje itekako su se rodile, kaže nam Hrvoje.

– Prijatelji su nam rekli da se lijepo voziti kroz Bosnu pa do Crne Gore pa nam je kliknula ideja da bi možda iduće godine išli tim putem. Nisam se još tamo vozio pa bi možda to volio u istom ovom sastavu, nas troje. Dosta smo se zbližili na ovom putovanju, bili smo dobra ekipa – zaključio je Hrvoje na kraju ove priče.

Foto: Privatni album

Foto: Privatni album

Foto: Privatni album

Foto: Privatni album

Nastavite čitati

Crna kronika

Evo zašto je gorio Audi u Odri, policija obavila očevid

Materijalna šteta iznosi oko 18 tisuća eura.

Objavljeno

na

Policija je obavila očevid požara automobila koji se dogodio 2. srpnja oko 1 sat u noći u Odri.

– Utvrđeno je kako je nepoznati počinitelj razbio staklo na osobnom automobilu nakon čega je ubacio aktivirano pirotehničko sredstvo te izazvao požar – ističu iz policije.

Podsjetimo, gorio je Audi u vlasništvu jednog trgovačkog društva, a sličan slučaj dogodio se i u siječnju ove godine. Vatrogasci su ugasili požar, a srećom ozlijeđenih nije bilo.

Materijalna šteta iznosi oko 18 tisuća eura.

 

Nastavite čitati

Reporter 438 - 20.06.2024.

Facebook

Izdvojeno