Povežite se s nama

HOTNEWS

ŽUC Zagrebačke županije i Hrvatske autoceste potpisale sporazum o suradnji

U planu novi kružni tok s pet krakova, novi čvor Paukovec i novi prsten Zagrebačke obilaznice. Međuinstitucionalna suradnja omogućava snažan iskorak prema sigurnijoj i modernijoj prometnoj infrastrukturi Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Tomislav Landeka, ravnatelj Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije i Boris Huzjan, direktor Hrvatskih autocesta, potpisali su sporazum o zajedničkoj suradnji na pripremi i provedbi projekta Izgradnje kružnog toka s pet krakova na križanju županijskih cesta ŽC 3016, ŽC 3017 i kraka čvora Sv. Helena autoceste A4, te je ravnatelj Landeka podržao dva nova ključna infrastrukturna projekta na području Zagrebačke županije, odnosno novi čvor na Autocesti A4 (Zagreb – Varaždin – Goričan) – Čvor Paukovec i novi prsten Zagrebačke obilaznice, s primarnim ciljem povećanja sigurnosti svih sudionika u prometu i protočnosti prometa.

Ovaj sporazum potvrđuje čvrstu suradnju između Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije, Hrvatskih autocesta i jedinica lokalne samouprave na projektima od strateškog značaja za regionalni razvoj i prometno rasterećenje. Zagrebačka županija, kao jedna od najrazvijenijih županija u Republici Hrvatskoj po mnogim gospodarskim pokazateljima, smještena je na izuzetno važnom geo-prometnom položaju.

Suradnja s Hrvatskim autocestama i jedinicama lokalne samouprave omogućuje nam ne samo tehničku i financijsku sinergiju, nego i snažan iskorak prema sigurnijoj i modernijoj prometnoj infrastrukturi koja odgovara potrebama građana i gospodarstva izjavio je prilikom potpisivanja Tomislav Landeka.

Blizina glavnog grada Zagreba, međunarodne zračne luke i ključnih prometnih pravaca čini Zagrebačku županiju prirodnim logističkim, poslovnim i prometnim čvorištem s golemim razvojnim potencijalom.

Kao nacionalni upravitelj ključne prometne infrastrukture, Hrvatskim autocestama prioritet je kontinuirano povećanje sigurnosti i protočnosti prometa. Partnerstva poput ovoga osiguravaju da strateški projekti dobiju potrebnu podršku, a lokalne zajednice budu bolje povezane i konkurentnije istaknuo je Boris Huzjan.

Izgradnja kružnog toka na čvoru sv. Helena

Kako bi se povećala sigurnost i protočnost prometa na jednom od najvažnijih prometnih križanja, spomenutim sporazumom pokreće se projekt izgradnje kružnog toka s pet krakova na raskrižju županijskih cesta ŽC 3016, ŽC 3017, kraka čvora Sv. Helena autoceste A4 i nerazvrstane ceste koja je u nadležnosti Grada Sveti Ivan Zelina.

Vrijednost projekta iznosi približno milijun eura + PDV, a troškove izgradnje ravnopravno snose ŽUC Zagrebačke županije, Grad Sveti Ivan Zelina i Hrvatske autoceste s time da je ŽUC investitor i voditelj postupaka pribavljanja dokumentacije i ishođenja dozvola.

Novo kružno raskrižje imat će ukupno pet privoza što osigurava bolji protok vozila i veću sigurnost svih sudionika, a predviđa i pješačku komunikaciju duž cijelog kružnog toka. Uz rekonstrukciju raskrižja planirani su i radovi na oborinskoj odvodnji, cestovnim propustima, plinskoj i elektro-mreži, vodovodu te javnoj rasvjeti.

Novi čvor Paukovec

U prijedlog izmjena i dopuna Prostornog plana Zagrebačke županije, a na inicijativu Općine Brckovljani, Grada Sveti Ivan Zelina i Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije uvršten je novi čvor na Autocesti A4 (Zagreb – Varaždin – Goričan) – Čvor Paukovec, koji će izravno utjecati na smanjenje svakodnevnog prometnog opterećenja u naseljima Paukovec, Banje Selo, Hrebinec i Brckovljani.

Izgradnja novog čvora nužna je zbog kontinuiranog rasta broja motornih vozila na lokalnoj cestovnoj mreži, a osobito zbog sve većeg prometnog opterećenja koje uzrokuju teška teretna vozila uslijed gospodarskog razvoja regije. Planirani spoj omogućit će znatno kraće vrijeme putovanja, brži i učinkovitiji pristup žurnih službi, kao i alternativni prometni pravac u slučaju prometnih nesreća ili zatvaranja dijela autoceste. Novi čvor će značajno unaprijediti prometnu povezanost područja, rasteretiti postojeće prometnice, smanjiti zastoje i povećati ukupnu sigurnost u prometu.

Hrvatske autoceste će izraditi projektno tehničku dokumentaciju, dok će ŽUC Zagrebačke županije izvesti sve druge radove kako bi postojeće ceste rekonstruirali, proširili i povećali nosivost kolničke konstrukcije ceste i postojećeg nadvožnjaka preko autoceste, kako bi se zadovoljila nova prometna potražnja na cestovnoj mreži lokalnih i županijskih cesta koje vode prema budućem Čvoru Paukovec.

Novi prsten Zagrebačke obilaznice

Zagrebačka obilaznica, puštena u promet 1981. godine, danas je najopterećenija dionica autoceste u Hrvatskoj s više od 80.000 vozila dnevno u ljetnim mjesecima. Kako bi se odgovorilo na rastuće prometne potrebe i odvojio lokalni od tranzitnog prometa, planira se izgradnja Nove zagrebačke obilaznice, duljine oko 95 kilometara.

Ravnatelj ŽUC-a Zagrebačke županije izrazio je potporu za projekt novog prstena Zagrebačke obilaznice čija će trasa povezati okolne gradove i općine, njih ukupno 13, koji gravitiraju prema Gradu Zagrebu, čime se pridonosi povezivanju cijele regije Zagrebačke županije i prolazi kroz sljedeće jedinice lokalne samouprave:

1. Grad Zaprešić

2. Grad Sveta Nedelja

3. Grad Samobor

4. Općina Stupnik

5. Grad Zagreb

6. Grad Velika Gorica

7. Općina Rugvica

8. Općina Orle

9. Grad Ivanić Grad

10. Općina Brckovljani

11. Grad Vrbovec

12. Općina Rakovec

13. Grad Sveti Ivan Zelina

Projekt će ujedno pozitivno utjecati na rasterećenje postojeće obilaznice, povećanje sigurnosti u prometu, smanjenje vremena putovanja i operativnih troškova vozila, razvoj gospodarskih zona uz trasu obilaznice, brži pristup žurnih službi te poboljšanje regionalne povezanosti.

Ovi projekti dokaz su usmjerenosti Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije, Hrvatskih autocesta i lokalne samouprave na strateški promišljen razvoj prometne infrastrukture. Kroz međuinstitucionalnu suradnju, pravovremenu pripremu i koordiniranu provedbu, zajednički stvaramo temelje za sigurniju, protočniju i gospodarski potentniju budućnost regije zaključio je Landeka.

HOTNEWS

DIP Izlaznost birača na lokalne izbore u Velikoj Gorici – 12,96%

Izlaznost na birališta građana s pravom glasa u Zagrebačkoj županiji 14,52%

Objavljeno

na

Foto Zvonimir Barisin/Pixell

Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske objavilo je službene podatke o izlaznosti birača na birališta od 07.00 do 11.30 sati. 

Na razini cijele Hrvatske izlaznost je 15,12%, a najveću izlaznost s 20,93% ima Ličko-senjska županija, slijede ju s 18,09% Krapinsko –zagorska i Dubrovačko -neretvanska županija koja ima izlaznost od 17,89%. 

Zagrebačka županija trenutačno je u kategoriji županija koje imaju najmanju izlaznost, a do 11.30 sati postotak odaziva je 14,52% stanovnika, odnosno od 272.465 građana s pravom glasa, na birališta je izašlo njih 37.462. 

Na području Velike Gorice gdje je organizirano 68 biračkih mjesta, pristupilo je ukupno 12,96% birača. 

Dodajmo kako je ukupna izlaznost nešto manja u odnosu na prije 4 godine. Naime, 2021. godine na lokalne izbore do 11.30 svoje pravo glasa u Republici Hrvatskoj iskoristilo je 15,47% birača. 

I na razini Zagrebačke županije, također je manja izlaznost na birališta u odnosu na prošle izbore kada je do 11.30 sati glasovalo 15,1 birača. 

Dodajmo kako od svih sjedišta županija najveću izlaznost ima grad Sisak, odnosno 20.60%. 

Također, od ukupnog broja Hrvata koji mogu pristupiti glasovanju, a to je nešto više od 3,5 milijuna, svoje pravo glasa do sada je iskoristilo njih 505.980. 

Nove podatke o izlaznosti Državno izborno povjerenstvo objavit će danas u 17 sati, a uključivat će izlaznost od 07 do 16.30 sati. Prvi privremeni rezultati lokalnih izbora 2025. godine bit će poznati u 21.00 sat. 

Oglasio se i GONG 

Gong na izborni dan pruža podršku građankama i građanima u ostvarivanju biračkih prava i zaprima dojave o nepravilnostima putem telefona, maila i poruka na društvenim mrežama. 

-Dobili smo dojavu iz Splitsko-dalmatinske županije o članovima jedne stranke, koji u zatvorenoj WhatsApp grupi nazvanoj “Izbori” traže od svojih članova i članica u biračkim odborima foto dokaz (sliku osobne iskaznice uz glasački listić) da su glasali za tu stranku, s porukom da im se u suprotnom neće isplatiti naknada za rad u biračkim odborima. Slučaj pritiska prijavili smo DIP-u. Iz iste županije došla je i dojava o promatraču jedne liste koji je sugerirao građanima ispred biračkog mjesta za koga da glasaju. Gong je odmah to prijavio nadležnom izbornom povjerenstvu. Oni su kontaktirali policiju, no prije njihovog dolaska, promatrač je napustio biračko mjesto – stoji u priopćenju GONG-a.

Najveći broj prijava odnosi se na kršenje izborne šutnje, koje se na lokalnim izborima kažnjava u rasponu od 398 eura za fizičke osobe pa sve do 66.361 euro koliko iznosi najviša kazna za pravne osobe. Najviše prijava za kršenje izborne šutnje, ističe GONG, odnosi se na objave na društvenim mrežama, ali je prijavljeno i nekoliko lokalnih portala koji nisu na vrijeme uklonili ranije oglase i članke. 

-Građani se pitaju što je s objavama na društvenim mrežama koje su objavljene tek nekoliko minuta uoči izborne šutnje, čime pravilo nije prekršeno, a taj sadržaj je postao viralan i imao velike dosege tijekom izborne šutnje. Neki od kandidata iskorištavaju što se upute DIP-a odnose samo na datum objave sadržaja, a ne i njegovu naknadnu vidljivost tijekom izborne šutnje – dodaju iz GONG-a. 

Nadalje, podsjeća da na ovim izborima nisu predviđena posebna biračka mjesta u domovima za starije, na temelju čega su došle pritužbe. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Za pola stoljeća Goričkih večeri na pozornici – Gibonni!

Objavljeno

na

Pjesme vrhunskog skladatelja i pjevača Gibonnija, čiji su i tekstovi i taktovi neotključana škrinja blaga, večeras su obilježile otvorenje Goričkih večeri, manifestacije koju naš grad njeguje već pola stoljeća.

Foto Cityportal

Gradonačelnik Krešimir Ačkar na pozornicu je, pred prepunim Parkom dr. Franje Tuđmana, pozvao samozatajnog glazbenika i humanitarca kojeg u Arenu Zagreb dođe slušati gotovo 20 tisuća ljudi, a večeras velikogoričkoj publici pjeva svoje najveće hitove: Dobri ljudi, Lipa moja, Zlatne Godine, U ljubav vjere nemam, Libar i mnoge druge…

Foto: Cityportal

Dodajmo kako Goričke večeri traju od 16. do 28. svibnja i donose bogat kulturno-zabavni program na dvije lokacije – u Parku Tuđmana i na Starom gradu Lukavcu. Na jubilarki očekujte koncerte, predstave, radionice, kino na otvorenom a ulaz na sve sadržaje je slobodan.

Foto: Cityportal

Osim Gibonnija, na pozornicu Goričkih večeri stat će i popularna grupa Ogenj u petak, 23. svibnja, dolaze i 4 tenora, Puhački orkestar DVD-a Velika Gorica, Vokalni ansambl Jane te Blues, Rock & Country Festival s gostima Elvisom Stanićem i Tomislavom Golubanom. Za najmlađe su pripremljene predstave, crtići na otvorenom i kreativne radionice.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Projekt jednosmjenska nastava – Grad kreće u gradnju dviju škola

Škola u Vukovini će se proširiti i dobiti školsku dvoranu.

Objavljeno

na

Gotovo trećina proračuna Grada Velike Gorice ulaže se u projekte odgoja i obrazovanja, a na putu do najavljivane jednosmjenske nastave u svim školama potrebna su dodatna ulaganja u povećanje školskih kapaciteta. 

Stigla je najava iz Grada kako je cilj ostvariv uz izgradnju dviju novih škola te dogradnju i modernizaciju postojećih. 

Nakon najave gradnje dječjeg vrtića, Kurilovec dobiva i novu školu 

Kurilovčani će školu za oko 500 učenika dobiti na parceli uz SRC Kurilovec, s pripadajućom trodijelnom sportskom dvoranom ii igralištem, a projekt je u fazi prijave na Nacionalni plan oporavka i otpornosti i predaje dokumentacije za ishođenje građevinske dozvole. 

Pleso dobiva novu školu s pješačkim pothodnikom, projekt proširenja čeka školu Vukovina  

Novu školu na gotovo 6.000 četvornih metara dobit će i učenici s Plesa, zajedno sa trodijelnom sportskom dvoranom i pješačkim pothodnikom za sigurniji pristup školi, a idejno rješenje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, baš kao i za rekonstrukciju i dogradnju Osnovne škole Vukovina.  

Vukovinska škola će se proširiti za dodatnih 2.200 m² a učenici će nastavu tjelesne i zdravstvene kulture imati u novoj jednodijelnoj sportskoj dvorani. 

– Odobrenje Ministarstva još je jedan veliki korak naprijed u našem nastojanju da svim učenicima u Velikoj Gorici osiguramo jednake uvjete za obrazovanje, ali i podizanje obrazovnog standarda u osnovnoškolskom obrazovanju. Nova škola u Kurilovcu, na Plesu i dogradnja škole u Vukovini odgovaraju na konkretne potrebe zajednice, a naš cilj ostaje jasan – omogućiti jednosmjensku nastavu u svim školama našega grada – naglasio je gradonačelnik Krešimir Ačkar. 

Iz Grada ističu kako su ova ulaganja u skladu s demografskim rastom i urbanim razvojem grada, koja Veliku Goricu svrstavaju u najviši razred gradova po ulaganjima u obrazovanje u Hrvatskoj.  

Nastavite čitati

HOTNEWS

VELIKA GORICA Dan za sport, navijanje i zabavu uz Telemach!

U sklopu Plazma Sportskih igara mladih i uz potporu Grada Velike Gorice, osnovnoškolci u borbi za plasman na Državnu završnicu Plazma Sportskih igara mladih u Rijeci.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički Tuđmanac danas je centar sportskih i zabavnih događanja!

Uz gradske manifestacije, danas je Park dr. Franje Tuđmana mjesto održavanja Telemach Dana sporta, edukativno-sportskog događaja u sklopu Plazma Sportskih igara mladih i uz potporu Grada Velike Gorice.

Sportsku manifestaciju svečano je otvorio gradonačelnik Krešimir Ačkar a baklju za početak natjecanja je upalio naš gorički prvoligaš Jurica Pršir.

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Prepun park djece i mladih čeka svoju priliku pokazati sportske vještine i uživati u bogatom programu, a poseban naglasak je na navijačima – na Telemach Danu sporta bit će dodijeljena nagrada za najbolju navijačku ekipu.

Najbolji osnovnoškolci danas će u graničaru i atletici izboriti plasman na Državnu završnicu Plazma Sportskih igara mladih koja će se krajem srpnja održati u Rijeci.

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Bili natjecatelj, navijač ili gledatelj, u ovom velikom događanju možete se pridružiti brojnim aktivnostima: ekološko-sportski projekt “Zero Waste – Budi dio igre – Čuvajmo naš planet”, Coca-Cola Cup, najveći malonogometni turnir u Europi na igralištu OŠ Eugena Kumičića, Kinder joy of moving turnir u uličnoj košarci u dvorani OŠ Eugena Kumičića i turnir u odbojci u Gradskoj dvorani Velika Gorica.

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Plazma Sportske igre mladih već 29 godina promoviraju sport, prijateljstvo, inkluziju i zdrav način života, a djeca i mladi iz cijele Hrvatske imaju priliku besplatno sudjelovati u natjecanjima iz čak 10 sportskih disciplina.

Foto galerija:

Nastavite čitati

HOTNEWS

Gorica dobiva dva nova dječja vrtića za 400 djece

Riječ je o objektima u Kolarevoj i Pokupskoj ulici.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradu Velikoj Gorici iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti odobreno je nešto više od 3,6 milijuna eura bespovratnih sredstava za realizaciju dva nova dječja vrtića, koja će osigurati program predškolskog odgoja za ukupno 400 djece.

– Gradimo budućnost Velike Gorice ulažući u ono najvažnije, a to su naša djeca. Izgradnjom dva moderna i dostupna dječja vrtića ne samo da proširujemo kapacitete za novih 400 mjesta, već stvaramo temelje za ravnomjerniji razvoj grada, dostupnost usluga i podršku mladim obiteljima. Podsjećam, da je u proteklom razdoblju otvoreno ili dograđeno čak 8 objekata gradskih vrtića čime su kapaciteti povećani za gotovo 500-tinjak mališana – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Dogradnja Cicibana povećat će površinu vrtića za više od 2.000 metara kvadratnih

Spomenutim sredstvima dogradit će se dječji vrtić Kolarevoj ulici, gdje će uz postojeći objekt Dječjeg vrtića Ciciban biti izgrađena nova zgrada bruto površine 2.090 m², a nadopunit će Cicibanov objekt u kojem će biti smješteno 10 odgojnih skupina – četiri jasličke i šest vrtićkih. Objekt će imati i kuhinju koja će služiti ne samo za potrebe ovog vrtića, već i kao podrška za područne objekte u okolnim naseljima.

Smještaj vrtića odgovara potrebama toga dijela grada, zbog izgradnje novih stambenih zgrada i doseljavanja obitelji s malom djecom.

Inače, za izgradnju je pristiglo 14 ponuda a trenutačno je u tijeku pregled i ocjena pristiglih ponuda nakon koje će biti sastavljen zapisnik i prijedlog odluke o odabiru. Procijenjena vrijednost investicije je oko 6,8 milijuna eura.

Kurilovec će dobiti vrtić za 200 djece

Čak 16 ponuda Grad je zaprimio za izgradnju dječjeg vrtića u Kurilovcu, čija je procijenjena vrijednost investicije 6,7 milijuna eura.

Vrtić će se graditi u Pokupskoj ulici, u gradskoj četvrti Kurilovec koja do sada nije imala vlastiti vrtić, a gdje je planirana zgrada slične veličine kao ona u Kolarevoj, oko 2000 m² bruto površine s 10 odgojnih skupina za 200 djece. U tijeku je pregled i ocjena pristiglih ponuda, a u budućnosti će rasteretiti ostale gradske vrtiće.

U oba objekta bit će predviđene posebne odgojne skupine za djecu s teškoćama u razvoju, kao odgovor na sve izraženiju potrebu za inkluzivnim obrazovanjem i ranom intervencijom.

– Izgradnja novih vrtića u Velikoj Gorici dio je našeg nastojanja da odgovorimo na demografske izazove i podignemo kvalitetu života najmlađih sugrađana te njihovih obitelji – poručio je Ačkar.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno