Povežite se s nama

Politika

Velikogorički MOST pita: Zašto u Velikoj Gorici nema poticane stanogradnje?

Četvero velikogoričkih mostovaca na konferenciji za novinare osvrnuli su se na situaciju s gradnjom stanova u našem gradu

Objavljeno

na

Na konferenciji za novinare velikogoričkog ogranka MOST-a govornika su bila četiri, a tema samo jedna – poticana stanogradnja, odnosno pitanje zašto ona ne postoji u našem gradu. Izlaganje mostovaca otvorio je gradski vijećnik Ivan Bekavac.

– Zadnjih godina zbog niza okolnosti trend je kupnje obiteljskih kuća, rušenja istih i na njihovom mjestu izgradnje zgrada s deset ili 20 stanova. Gdje je živjelo četvrto do osmero ljudi, sad će živjeti između 30 i 60. Gdje su se parkirala i prometovala dva-tri automobila, sad će ih biti između 15 i 45, gdje su vodu trošile dvije, sad će ih trošiti deset do 20 perilica rublja… – kazao je Bekavac, pa zapitao:

– Gdje je nestao urbanizam koji je bio ponos našeg grada prije više od 30 godina? Zašto se grad planski ne razvija i ne širi kako bi i rubni dijelovi grada dobili potrebnu infrastrukturu, vrtiće, dječja igrališta i druge sadržaje? Kada će početi gradnja Doma umirovljenika s obzirom da zemljište i nacrti postoje. Odnosno, nažalost, postojali su, to je gradonačelnik najavio prije izbora, a umjesto toga imamo izgradnju još jednog tržnog centra u Podložnici, na mjestu gdje je gradonačelnik svojedobno obavio fotografiranje s ministrom i najavio izgradnju baš na tom mjestu. Sve navedeno jasno govori u prilog potrebe razgovora o izostanku odgovarajućeg planiranja i provedbe plana u našem gradu, a gdje nema toga cvatu druge mogućnosti, pa zato je i Tema današnje pressice je tajna izostanka poticane stanogradnje u Velikoj Gorici.

Bekavac je istaknuo i kako Agencija za promet nekretnina godinama uspješno surađuje s brojnim jedinicama lokalne samouprave, kako je izgrađeno više od 500 zgrada te deseci tisuća stanova diljem Hrvatske.

– Međutim, svih ovih godina niti jedan takav stan ili zgrada nije izgrađen u Velikoj Gorici. Nisu svi u mogućnosti platiti skupo novi stan na teret tridesetogodišnjeg kredita. Mladima bi itekako odgovarao model kupnje po povlaštenoj cijeni koju jamči program poticane stanogradnje – zaključio je Bekavac, nakon kojeg je riječ preuzela Valentina Dorotić.

– Osobno se nisam susrela s tim problemom, no nekolicina meni dragih ljudi jest. Kad mi netko od njih kaže da se odlučio na kupnju nekretnine i da čeka APN-ov natječaj, ja se na to nasmijem i onak’ po turopoljski im velim da ‘s te mele ne bu kruva’ – započela je Dorotić i nastavila:

– Zadnjih godina niču brojne zgrade i stanovi na području našeg grada i iznenađuje okolnost kako je Velika Gorica jedini grad ove veličine koji nema niti jednu zgradu izgrađenu iz financijskog okvira poticane stanogradnje. Proteklih pet godina okolnosti na tržištu stanova dovele su do povećanog interesa za kupnju stana u Velikoj Gorici, no unatoč izrazitoj stanogradnji teško je naći stan u Velikoj Gorici jer su stanovi mahom rasprodani. Više je nego jasno da je bilo i ranije potrebno govoriti o poticanoj stanogradnji, a posebno zadnjih godina uslijed povećanog interesa, nakon velikih potresa koji su zadesili Zagreb i Banovinu. Mlade obitelji koje u našle dom u Velikoj Gorici plaćaju kvadrat stana po znatno većoj cijeni nego li je propisano zakonom o poticanoj stanogradnji, čime su u startu u znatno gorem položaju od mnogih građana drugih gradova koji imaju priliku kupiti stan po znatno nižoj cijeni iz programa poticane stanogradnje.

Nadovezao se i Filip Martinčević:

– Kvadrat stana u programu poticane stanogradnje, po cijeni zajamčenoj zakonom, košta 1.300 eura. Jedinice lokalne uprave obično sudjeluju u projektima doniranjem zemljišta ili troškom gradnje lokalne infrastrukture. Svi, ali ne i gradska uprava Grada Velike Gorice. Međutim, kad su u pitanju privatni investitori, gradska uprava spremna je odvojiti financijska sredstva za potrebe izgradnje lokalne infrastrukture za buduće stanare nove zgrade u kojoj kvadrat stana košta i dvostruko više nego li u programu poticane stanogradnje.

Na ovu se temu osvrnula i Lucija Markuz:

– Vijeće gradske četvrti Miljenko Granić predložilo je izgradnju novih ulica prema potrebi građana te gradske četvrti, međutim prijedlog vijeća gradske četvrti nije se našao u prijedlogu izgradnje grada Velike Gorice koji je bio u javnoj raspravi. Ne poštuje se volja građana, ali zato se mimo prijedloga izgradnje grada najavljuje i priprema izgradnja novih ulica koje niti je predložilo vijeće gradske četvrti, niti je bilo u prijedlogu izgradnje grada koji je bio u javnoj raspravi.

Na kraju je još Ivan Bekavac istaknuo i kako MOST nije protiv širenja grada, ali uputio je čelnicima Grada još nekoliko pitanja:

– Kad treba graditi u okviru programa poticane stanogradnje zgrade po cijeni od 1300E za kupca stana, zašto onda gradska uprava odgovara zainteresiranim poduzetnicima i agenciji za promet nekretnina kako nema sredstava za izgradnju lokalne infrastrukture?

– Kad treba graditi lokalnu infrastrukturu za potrebe izgradnje zgrada u kojima se prodaju stanovi po znatno, pa i dvostruko skupljoj cijeni, kako to da onda ima financijskih sredstava za izgradnju lokalne infrastrukture?

– Zašto se zanemaruju prijedlozi vijeća gradske četvrti Miljenko Granić, a onda se u planu izgradnje odjednom pojavljuju prijedlozi kojih nije bilo u prethodno provedenoj javnoj raspravi ?

– Zašto gradska uprava ne odgovara na pitanja vijećnika gradske četvrti Miljenko Granić kad pitaju zašto u Prijedlogu izgradnje Grada nema ni jednog prioriteta vijeća najveće gradske četvrti?

– Zašto gradska uprava ne odgovara na poslane primjedbe i komentare vijeća gradske četvrti na plan iz javnog savjetovanja?

– Zašto gradska uprava sukladno statutu ne daje mišljenje na Plan rada Vijeća gradske četvrti, a radi mogućeg usuglašavanja i poštivanja volje građana?

Politika

Izbori u goričkom SDP-u: Ivana Mlinar i službeno predsjednica

Njezini potpredsjednici u narednom razdoblju biti će Sanja Jurković-Draganić i Branimir Mikšić.

Objavljeno

na

Gradski odbor SDP-a Velika Gorica je u listopadu ove godine donio Odluku o raspisivanju izbora za predsjednika i potpredsjednike svoje organizacije. Unutarstranački izbori održani su u subotu, 16. studenoga na biračkom mjestu u prostorijama stranke u Cvjetnom naselju, a na kojem su izabrali vodstvo organizacije te potvrdili povjerenje dosadašnjoj v. d. predsjednice Ivani Mlinar.

Foto: SDP Velika Gorica

Podsjetimo, Mlinar je preuzela kao vršiteljica dužnosti vođenje organizacije 3. ožujka 2023. godine, nakon ostavke i odlaska tadašnjeg predsjednika goričkog SDP-a Luke Tarlea.

SDP-ovci Velike Gorice su se izjasnili te je izabrana predsjednica Ivana Mlinar, a njezini potpredsjednici u narednom razdoblju biti će Sanja Jurković-Draganić i Branimir Mikšić, koji će zasad obnašati i dužnost tajnika. Članovi Predsjedništva i Gradskog odbora ostali su isti do redovnih stranačkih izbora.

Nastavite čitati

Politika

Doktor Lovrić izašao iz Domovinskog pokreta: ‘I dalje ćemo surađivati s vladajućima’

Nedavno je imenovan koordinatorom nove stranke za Veliku Goricu.

Objavljeno

na

Nakon burnih unutarstranačkih izbora održanih u kolovozu ove godine, stranka Domovinski pokret suočila se s ozbiljnom krizom. Za predsjednika stranke izabran je Ivan Penava, a što je prouzročilo nezadovoljstvo unutar stranke i dovelo do toga da su brojni do tada ‘Domovinci’ napustili stranku. Među njima je i Velikogoričanin doktor Zvonimir Lovrić, koji je sada već bivši predsjednik Ogranka Domovinskog pokreta u Velikoj Gorici, a inače obnaša dužnost potpredsjednika Gradskog vijeća. Sada je otkrio razloge napuštanja stranke i osnivanju novog ogranka stranke Dom i nacionalno okupljanje u Velikoj Gorici.

Za lokalne medije, Lovrić je komentirao kako je iz stranke izašao istog dana popodne kada je održan Izborni sabor jer je postupak vođenja sjednice koji, kako smatra, nije bio nimalo demokratski. Od nedozvoljavanja postavljanja primjedbi na dnevni red i poslovnik Izbornog sabora do ‘nasilničkog ponašanja predsjedavajućih’.

Sada je to za njega završeno poglavlje i kreće u nove političke pobjede s novom strankom DOMiNO, a nedavno je imenovan i njenim koordinatorom za Veliku Goricu. Osobno je bio među inicijatorima osnivanja nove političke platforme.

– Sada slijedi osnivanje ogranka i prikupljanje članstava. Vodit ćemo se istim načelima koja su nas vodila i tada. Temeljne postavke politike nove stranke su zapravo zapisane u programima bivše stranke D.P. Većina članova, intelektualaca koji su pisali taj program su u stvari sada članovi stranke DOMiNO. Kako je istaknuo Mario Radić na osnivačkom saboru, mi nemamo luksuz pobjeći podvijena repa jer nismo odustali od Hrvatske, znamo što je dom – kaže Lovrić.

No, na pitanje kako će se to odraziti na lokalnoj razini jer je na prošlim lokalnim izborima Domovinski pokret ostvario tri vijećnička mandata, doktor Lovrić ističe kako promjena neće biti.

– Od tri vijećnika člana D.P. a, dvojica su članovi stranke DOMiNO dok je jedan ostao u D.P.-u. No, nas trojica smo ostali na istim stavovima glede politike grada Velike Gorice, tako da još ovo kratko vrijeme koje će gradsko vijeće u ovom sazivu obnašati vlast, potresa ne bi trebalo biti – kaže Lovrić te dodaje kako je zadovoljan suradnjom sa strankom na vlasti.

– Prije sljedećih lokalnih izbora će vjerojatno svi raščlanjivati što je učinjeno, a što nije. Ja osobno sam i više nego zadovoljan suradnjom s velikogoričkim HDZ-om. Puno toga iz našeg programa se je ostvarilo, neke stvari i nisu, ali postoji naznaka da bi se mogle ostvarivati u vremenu koje dolazi. Uvjeren sam da je grad išao i ide dalje u dobrom smjeru. Sigurno da je na napredak grada utjecala činjenica da je naš gradonačelnik i većina u vijeću iz iste stranke koja obnaša vlast na državnoj razini. Mislim da je to vrlo važno za napredak grada. Sjetimo se samo vremena kada je gradonačelnik bio iz jedne stranke, dok je druga stranka bila na vlasti u državi – zaključuje Lovrić.

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO ‘Dragi učitelji, vi ste arhitekti budućnosti za mnoge generacije’

Gradonačelnik Krešimir Ačkar na svečanom prijemu ugostio je velikogoričke učiteljice i učitelje koji su ove godine otišli u zasluženu mirovinu

Objavljeno

na

Jedanaest velikogoričkih prosvjetnih radnika ove je godine otišlo u zasluženu mirovinu. Kako bi im zahvalio za dugogodišnji predani rad u odgoju i obrazovanju novih generacija, gradonačelnik Krešimir Ačkar u četvrtak je održao svečani prijem za učitelje i učiteljice.

– Ono što sve vi prošli u jednom radnom vijeku veliko je bogatstvo i iskustvo, ali tu je posebno važno biti svjestan koliko ste vi generacija odgojili, koliko ljudi oblikovali. Vi ste arhitekti budućnosti jedne generacije koju ste dobili u ruke. Možda se neće svi od njih sjećati vaših riječi, onoga što ste im poručivali, što ste ih naučili, ali svakako će kod vaših učenika ostati onaj pozitivan osjećaj koji su imali nakon što ste ih vi učili i usmjeravali – rekao je gradonačelnik Ačkar, čestitajući svojim gošćama i gostima.

To su Vildana Vogrinc, Marica Kupina, Jasminka Tihi Stepanić, Darija Kotrman, Petar Zadro, Nevenka Bartulović, Nedica Fiolić, Slavica Dujmović, Gordana Filipović Čamak, Goga Gerhandinger Šipek i Dubravka Cundeković.

– Nema se što puno govoriti o životu prosvjetara, gradonačelnik je sve rekao! Potpisujem sve što je izgovorio, a ja bih o tome mogao pričati mjesec dana. To je težak, borben posao, ne može se baš raditi na “ho-ruk” – rekao je učitelj Petar Zadro.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Rad gradonačelnika Ačkara rezultirao novim izborom u najuži Plenkovićev tim

Izabran je za jednog od članova predsjedništva stranke. 

Objavljeno

na

Na 21. Općem Saboru HDZ-a koji je danas održan u Šibeniku velikogorički gradonačelnik Krešimir Ačkar ponovno je izabran u najuže vodstvo HDZ-a. Ačkar je izabran za jednog od članova predsjedništva stranke.

Ovim izborom potvrđena je uspješna suradnja Vlade RH i Grada Velike Gorice koju je gradonačelnik Ačkar često isticao u svojim izjavama, a u što smo se mogli uvjeriti i čestim posjetama i obilascima projekata u našem gradu od strane predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i njegovih ministara.

Postalo je uobičajeno da su predsjednik Vlade i ministri redovito u Velikoj Gorici, da obilaze projekte koje Vlada pomaže i sufinancira. Prije dvadesetak dana predsjednik Vlade RH Andrej Plenković otvorio je novu školu i vrtić u Dubrancu, prije toga VG Poduzetnički inkubator, pa Centar kompetentnosti u strukovnom obrazovanju, otvoren je Interpretacijski centar Muzeja Turopolja, a darovanjem državnog zemljišta započeo je projekt izgradnje nacionalnog nogometnog kampa u Velikoj Gorici.

S ministrom zdravstva Vilijem Berošem dogovoren je projekt izgradnje dnevne bolnice u Velikoj Gorici, a ustrojena je i Radna skupina koja je već započela sa pripremom projekta.

Potpredsjednik Vlade RH Branko Bačić nedavno je istakao kako je već peti put u radnom posjetu Velikoj Gorici, dok je ministar regionalnog razvoja i fondova EU pohvalio činjenicu kako je u Veliku Goricu posljednjih godina ušlo više od 100 milijuna eura iz europskih fondova.

– Uspješnim povlačenjem sredstava iz drugih izvora omogućeno nam je da se na lokalnoj razini posvetimo demografskim i socijalnim projektima. Od 1. rujna ove godine vrtići u Velikoj Gorici su besplatni, a od 1. srpnja uveden je i besplatan lokalni prijevoz. Sve to ne bi bilo moguće bez značajne potpore Vlade RH i sufinanciranja ključnih projekata – istaknuo je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Nastavite čitati

Moja županija

Kolarec na Plenarnom zasjedanje Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti u Strasbourgu

Raspravom o lokalnoj demokraciji kao stupu stabilnosti u jugoistočnoj Europi obilježeno je 20 godina postojanja Mreže udruga lokalnih vlasti Jugoistočne Europe

Objavljeno

na

Plenarno zasjedanje Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Europe održano je od 15. do 17. listopada u Strasbourgu. Kao članovi hrvatskog izaslanstva pri Kongresu sudjelovali su Ervin Kolarec, zamjenik župana Zagrebačke županije, Ivan Hanžek, gradonačelnik Zaboka te mladi delegat Danijel Bačan. U sklopu zasjedanja susreli su se s Tomom Gallijem, veleposlanikom Stalnog predstavništva Republike Hrvatske pri Vijeću Europe.

Zamjenik Kolarec sudjelovao je u raspravi o digitalizaciji i primjeni umjetne inteligencije u lokalnoj i regionalnoj samoupravi, istaknuvši da je epidemija koronavirusa ubrzala procese digitalizacije koji su sada postali standard poslovanja jedinica lokalne i regionalne samouprave diljem Europe. Zagrebačka županija je uspješno implementirala digitalne procese koji su imali izravan utjecaj na dizanje standarda efikasnosti javnih usluga našim građanima, u čemu se i ogleda njihova najveća korist, istaknuo je zamjenik župana Kolarec.

Raspravom o lokalnoj demokraciji kao stupu stabilnosti u jugoistočnoj Europi obilježeno je 20 godina postojanja Mreže udruga lokalnih vlasti Jugoistočne Europe (NALAS) na kojoj su sudjelovali Nives Kopajtich Škrlec, koordinatorica Ureda Udruge gradova u Republici Hrvatskoj i Mladen Puškarić, voditelj Ureda Hrvatske zajednice općina.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.