Povežite se s nama

HOTNEWS

Tko je žena, majka, kraljica u svijetu brzine i vrućih tema?

Ona je književnica, organizatorica automobilističkih utrka i majka jednog velikogoričkog srednjoškolca. Ona je Nevena Skočić, nova kolumnistica Cityportala, koju ćete od sad moći pratiti svake srijede

Objavljeno

na

Drage čitateljice i čitatelji!

Evo došla nam je i ova srijeda, pola radnog tjedna nekima, ali na žalost ne i svima.

Od danas svaku srijedu na Cityportalu družit ćemo se uz kolumne, za koje se nadam da će vam postati rutina srijedom.

Da vam se ukratko predstavim.

Moje ime je Nevena, imam skoro 46 godina (da, nije me sram to reći, jer mi žene smo kao vino), i “dotepenka” sam iz Zagreba, u kojem sam rođena. U Veliku Goricu sam sa svojom obitelji doselila prije 12 godina i mogu vam reći da mi se ovaj naš mali veliki grad sviđa. Ali o tome ćemo više kroz kolumne.

Nevena Skočić

Više od 25 godina bavim se organizacijom auto i karting natjecanja u Hrvatskoj, a kroz sport sam naučila najviše o životu i međuljudskim odnosima. Vjerujem da ne postoji škola koja me mogla bolje podučiti vještinama koje danas posjedujem. I o njima ćemo s vremenom.

Dražen Belohradski, Nevena i Niko Pulić – privatna arhiva

Volim životinje, ponekad više nego ljude i mislim da ne zaslužujemo dijeliti planetu s njima. Ne, nisam vegetarijanaka i znam da je to licemjerno, ali eto, takva sam. I na to ćete se naviknuti s vremenom. Ljude cijenim po djelima, a ne riječima, i zahvalna sam na svakom čovjeku koji je dio mog života. Od svakoga sam nešto naučila.

Razlog zašto Nevena voli životinje – obiteljski mezimac Fleki – privatna arhiva

Majka sam velikogoričkog srednjoškolca koji se, kao i većina mladića (dobar odabir riječi, jer da sam rekla “dječaka”, bilo bi durenja), veseli online nastavi, jer na žalost danas svi znamo kako to izgleda. Pubertet i adolescencija su teme o kojima bih svakako voljela čuti i vaše mišljenje, jer ja sam po riječima mojih prijatelja – “konzerva”.

Tematika s kojom ćemo se baviti srijedom usko je vezana uz muško-ženske odnose u današnjem društvu. Nećemo pričati samo o javnim i opće poznatim stvarima, već ćemo se baviti i onim “tabu” temama o kojima nitko ne želi pričati.

Jedno je sigurno, a to je da nećemo pričati o politici i pandemiji, iako znam da svatko od vas ima svoj stav o tim temama, ali meni je eto, previše čitanja o tome. Vjerujem da se mnogi od vas slažu.

Pisanjem sam se počela baviti prije četiri godine, kad sam objavila svoj prvijenac, roman “Što ne znaš, ne boli”, koji možete pronaći u našoj gradskoj knjižnici. Nakon toga krenula je i avantura s kolumnama koje sam pisala za jedan divni ženski portal, s kojim i danas surađujem. Pisanje je za mene terapija i način komunikacije kroz koji učim o sebi i drugima. Objavom knjige upoznala sam mnogo divnih ljudi koji danas čine moj život boljim.

Promocija romana „Što ne znaš, ne boli“ u velikogoričkoj knjižnici – privatna arhiva

Moj način pisanja je nešto drugačiji, što ćete i sami s vremenom primijetiti i vjerujem da ćete ga ubrzo prihvatiti. Čitatelji koji me prate kažu da kad čitaju moje retke, imaju osjećaj da sjedim s njima i uživo im pričam. Želim i s vama podijeliti takvo iskustvo .

Sljedeću srijedu pričat ćemo na temu: Virtualne romanse

Toliko za danas od mene. I ubuduće ću biti kratka (ne više od tisuću riječi, osim ako me intenzivno ne lupi inspiracija), te se nadam se da vidimo već iduće srijede uz jutarnju kavicu na Cityportalu.

Ako imate temu o kojoj biste voljeli da napišem kolumnicu, jer tema nikad dovoljno, javite se na [email protected]

Do iduće srijede, pozdravlja vas vaša Nevena.

HOTNEWS

Od srijede jeftinije gorivo! Vlada ograničila marže i trošarine

Benzin će prema novim cijenama iznositi 1,61 EUR po litri, dok će dizelsko gorivo stajati 1,61 EUR po litri.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na telefonskoj sjednici Vlade Republike Hrvatske donesene su dvije uredbe kojima se nastavlja regulacija cijena energenata, kroz kombinaciju smanjenja trošarina i ograničavanja premija energetskih subjekata. Novi režim primjenjuje se od 3. lipnja 2026. i traje do 15. lipnja 2026. godine.

Potrošačke cijene u razdoblju primjene mjera

U nastavku primjene mjera, benzin će stajati 1,61 euro po litri, što predstavlja smanjenje od tri centa. Dizelsko gorivo bit će 1,61 euro po litri, odnosno pet centi manje nego ranije. Plavi dizel prodavat će se po cijeni od 1,09 eura, što je pad od šest centi. Kod ukapljenog naftnog plina (UNP) također dolazi do pojeftinjenja. Plin za spremnike iznosit će 1,35 eura po kilogramu, odnosno devet centi manje, dok će UNP u bocama biti 1,93 eura po kilogramu, također uz smanjenje od devet centi.

Iz Vlade pritom navode kako su premije energetskih subjekata ograničene te iznose 0,1545 EUR/l za benzin, 0,1045 EUR/l za dizel, 0,0436 EUR/l za plavi dizel, dok su za UNP određene na 0,8737 EUR/kg za boce i 0,4116 EUR/kg za velike spremnike.

Koliko bi gorivo koštalo bez ograničenja

Usporedno s reguliranim cijenama, prikazano je i koliko bi energenti koštali bez državne intervencije. U takvom scenariju benzin bi dosegnuo 1,78 eura po litri, dizelsko gorivo 1,82 eura, a plavi dizel 1,16 eura. Kod plina bi cijena za spremnike iznosila 1,50 eura po kilogramu, dok bi UNP u bocama dosegnuo 2,21 euro po kilogramu.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Velika Gorica slavila 120 godina automobilizma, stigao i Juraj Šebalj

‘Klub ima sjajne članice i članove, koje predvodi Vladimir Štarkelj, a koji je doista lokomotiva ovoga kluba’

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

U Velikoj Gorici obilježena je 120. obljetnica osnivanja prvog hrvatskog automobilnog kluba, a tim je povodom Oldtimer klub Turopolje 31. svibnja u Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica organizirao svečanu akademiju posvećenu bogatoj povijesti automobilizma i očuvanju tehničke kulturne baštine.

Na događanju su se okupili predstavnici medija, lokalne i regionalne samouprave te brojni zaljubljenici u starodobna vozila. Među uzvanicima su bili i istaknuti predstavnici automobilističkog svijeta, uključujući Juraja Šebalja.

Predsjednik Oldtimer kluba Turopolje Vladimir Štarkelj istaknuo je kako je cilj obilježavanja ove značajne obljetnice podsjetiti na početke automobilističke kulture u Hrvatskoj te potaknuti očuvanje tehničke baštine.

– Danas slavimo obljetnicu ponajviše jer želimo potaknuti, kao čuvari tehničke kulturne baštine, da se prisjetimo povijesti i početaka automobilističke kulture u Hrvatskoj. Ovdje su ljubitelji starodobnih vozila, oldtimera i kao ljubitelji te tehničke povijesti na neki način smo oživjeli u Velikoj Gorici puno toga što je bilo po garažama sakriveno, a sada zajedno gajimo jedno zajedništvo, jedno druženje i jedno veselje, rekao je Štarkelj.

O radu i značaju kluba govorio je i zamjenik gradonačelnika Velike Gorice Neven Karas, koji je naglasio njegovu prepoznatljivost i aktivnost u lokalnoj zajednici.

– Oldtimer klub Turopolje u našem se gradu pozicionirao u jednu od možda i najaktivnijih udruga koja pronosi ime Velike Gorice i koji dovodi u Veliku Goricu čitav niz ljudi, kazao je Karas.

Čestitke organizatorima i svim zaljubljenicima u starodobna vozila uputio je i zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec, osvrnuvši se na doprinos generacija koje su tijekom više od stoljeća njegovale automobilističku tradiciju.

– Čestitam svima koji su dali svoj obol u ovi 120 godina i prenijeli svoj entuzijazam na mlađe generacije. Što se tiče našeg oldtimer kluba u Velikoj Gorici, koji će uskoro proslaviti tek pet godina postojanja, smatram da su napravili sjajan posao. Klub ima sjajne članice i članove, koje predvodi Vladimir Štarkelj, a koji je doista lokomotiva ovoga kluba. Ali ne samo ovoga kluba, to je čovjek koji doista daje velik obol u društvenom životu, kako grada Velike Gorice, tako i Zagrebačke županije“, poručio je Kolarec.

Svečana akademija bila je prilika za prisjećanje na razvoj automobilizma u Hrvatskoj, ali i za isticanje važnosti udruga koje kroz svoj rad čuvaju tehničku baštinu te okupljaju nove generacije ljubitelja starodobnih vozila.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Grad Velika Gorica obilježio Dan državnosti polaganjem vijenaca

Kod spomenika ispred Gradskog groblja odana je počast braniteljima stradalima u Domovinskom ratu, a građanima je upućena čestitka povodom Dana državnosti.

Objavljeno

na

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Velika Gorica obilježila je Dan državnosti Republike Hrvatske polaganjem vijenaca kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu na platou ispred Gradskog groblja.

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Tom prigodom odana je počast hrvatskim braniteljima koji su dali život za slobodu i neovisnost Hrvatske.

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Gradonačelnik Krešimir Ačkar je istaknuo kako je ovo dan koji podsjeća na vrijednosti slobode, zajedništva i demokracije na kojima je izgrađena hrvatska država.

Foto: Krešimir Ačkar/FB

“S poštovanjem i zahvalnošću prisjećamo se svih koji su dali doprinos njezinoj slobodi, osobito hrvatskih branitelja”, dodao je Ačkar.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

PODSJETNIK U nedjelju posebna regulacija prometa

Zbog Turopoljskog polumaratona u Velikoj Gorici za vrijeme utrka dio prometnica bit će potpuno zatvoren za motorna vozila, dok će se na pojedinim cestama promet odvijati uz povremena zaustavljanja tijekom prolaska trkača.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica će u nedjelju 31. svibnja, zbog održavanja Turopoljskog polumaratona, imati privremenu regulaciju prometa na više gradskih prometnica, a pojedine autobusne linije vozit će izmijenjenim trasama.

U sklopu manifestacije održat će se utrke na 5, 10 i 21 kilometar, a privremena regulacija prometa stupit će na snagu u 8.50 sati, neposredno prije početka utrka.

Detaljnije pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Dječji vrtić Ciciban ponosni nositelj srebrnog statusa Međunarodne eko-škole

Djecu učimo, a odrasle podsjećamo koliko je važno brinuti o našoj planeti i Zemlji, poručila je ravnateljica Tatjana Karlović Oslaković.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

Dječji vrtić Ciciban u Velikoj Gorici obilježio je Eko projektni dan svečanim podizanjem zelene zastave, a tom je prilikom vrtiću dodijeljen i srebrni status Međunardone eko-škole.

Svečanost je održana uz sudjelovanje djece iz odgojnih skupina Ribice, Krijesnice, Biseri, Elmeri i Sovice, koja su za okupljene pripremila prigodan program.

Program je bio posvećen važnosti očuvanja okoliša, održivom razvoju i zdravim životnim navikama koje se kod djece razvijaju od najranije dobi. Kroz pjesmu, recitacije i edukativne aktivnosti mališani su pokazali što su tijekom godine učili o brizi za prirodu i planet. Ravnateljica Dječjeg vrtića Ciciban Velika Gorica Tatjana Karlović Oslaković istaknula je kako vrtić već godinama provodi aktivnosti kojima se djecu potiče na odgovorno ponašanje prema okolišu i zdravlju.

Ono što kroz igru i svakodnevno učenje i istraživanje razvijamo kod djece je svijest o tome koliko nam je Zemlja važna i koliko je zdravlje bitno. Imamo sportsko-rekreativne aktivnosti kao što su klizanje, rolanje za djecu, sudjelujemo s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo vezano za Tjedan zdravlja. Kada planiramo izlete sa djecom u proljetnim mjesecima, onda uvijek gledamo da je to OPG, tako da djeca zaista dožive održivi razvoj, rekla je Tatjana Karlović Oslaković.

Dobivanjem srebrnog statusa Međunarodne eko-škole, potvrđen je kontinuirani rad ustanove na promicanju ekološke osviještenosti, održivih navika i zdravog načina života među djecom i djelatnicima. Tijekom svečanosti posebno je naglašena važnost zajedničkog djelovanja djece, roditelja i odgojitelja u stvaranju odgovornijeg odnosa prema prirodi i okolišu.

Djecu učimo, a odrasle podsjećamo koliko je važno brinuti o našoj planeti i Zemlji, poručila je ravnateljica Tatjana Karlović Oslaković.

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno