Povežite se s nama

Kultura

Tjedan dokumentaraca u Gorici: O Antarktici, Ukrajini, otocima i Sisku

Od 11. do 17. travnja bit će prikazano sedam dokumentarnih filmova u 14 projekcija, a ulaz će u Kino Gorica biti besplatan

Objavljeno

na

Za ljubitelje dokumentarnih filmova stižu dobre vijesti. Točnije, stiže tjedan dokumentarnog filma u Velikoj Gorici. Od četvrtka, 11. travnja, pa sve do srijede, 17. travnja, u dvorani goričkog kina prikazat će se sedam dokumentaraca, i to u 14 projekcija. Pregled njihova sadržaja kaže da tu za svakoga ima po nešto, tematike su raznolike i raznovrsne, odreda su to nagrađivani filmovi, i strani i hrvatski…

Uvijek je važno istaknuti i da je ulaz na sve projekcije besplatan. Dovoljno je, dakle, doći do goričkog kina i – uživati.

NA VODI; Hrvatska; trajanje: 79′; režija: Goran Dević
Autor kroz priče raznih protagonista portretira rodni Sisak, nekadašnji industrijski centar koji leži na tri rijeke. Rijeka se danas veže uz razonodu i opuštanje, ali u susretu s ljudima na površinu isplivaju društveni sukobi tranzicije. Ponekad rijeka otkriva ostatke prošlosti čiji su tragovi ostali u vodi. Što ostaje poslije nas?
Nagrade i festivali: DOK Leipzig, Njemačka – Posebno priznanje / Filmski festival Slobodna Zona, Srbija / Human Rights Film Festival, HR / Pravo ljudski FF, Sarajevo, BiH
Projekcije: 11. 4. u 20:00 i 13. 4. u 18:00

IZMEĐU NEBA I LEDA / La glace et le ciel; Francuska; trajanje: 89′; režija: Luc Jacquet
Film prati Clauda Loriusa, 82-godišnjeg francuskog glaciologa koji je prije više od pedeset godina prvi put posjetio Antarktiku. Autor filma mu se pridružuje na tom najjužnijem dijelu planeta kako bi doživio i zabilježio njegovu ljepotu, ali i golem utjecaj klimatskih promjena tijekom desetljeća.
Nagrade i festivali: Filmski festival u Bergenu 2015 – nagrada University of Bergen’s Gulluglen / Filmski festival u Cannesu 2015 – nominacija za nagradu Golden Eye / Filmski festival u Vancouveru 2015 / Filmski festival u Hamburgu 2015 / Filmski festival u Clevelandu 2016 / Filmski festival u Adelaideu 2015 / Francuska filmska panorama / Festival francuskog filma u Hong Kongu 2015
Projekcije: 11. 4. u 18:00 i 14. 4. u 20:30

RODBINA / Rodnye; Njemačka, Latvija, Estonija, Ukrajina; trajanje: 112′; režija: Vitalij Manski
Redateljeva obitelj postaje predmetom precizne i dubinske analize podijeljene Ukrajine, a pokazuje i da je dihotomija na kojoj inzistiraju mediji, ona o istoku protiv zapada, pogrešna i uglavnom promašuje perspektivu Ukrajinaca. Redatelj Vitalij Manski odlučuje proputovati regiju i posjetiti obitelj nakon Ukrajinske revolucije 2013. godine. Kako redateljevo putovanje odmiče, tako politički događaji sve više utječu na odnose u njegovoj obitelji – a neminovno i na njega samog.
Nagrade i festivali: Međunarodni festival umjetničkog filma Batumi 2016 – posebno priznanje / Karlovy Vary IFF 2016 – nominacija za najbolji dokumentarni film / Seattle IFF 2017 – nominacija za najbolji dokumentarni film / Crossing Europe IFF Linz 2017 – Nagrada Social Awareness – Najbolji dokumentarni film / Trieste IFF 2017 – Cinema Warrior, Nagrada Cultural Resistance
Projekcije: 12. 4. u 18:00 i 15. 4. u 20:00

DVA LICA MEDITERANA
PUSTI DOBRE, PUSTI; Hrvatska; trajanje: 57′; režija: Vlatka Vorkapić
Hrvatska ima 718 otoka te 467 hridi. Samo 9 otoka ima vodu pogodnu za piće. Na brojnim se otocima sakuplja kišnica, a ostalima se ona doprema s kopna posebnim brodovima – vodonoscima. “Pusti Dobre, pusti” je mediteranska komedija o jednom takvom brodu i njegovoj posadi. Kapetanov mladi nećak pridružuje se posadi po prvi put te tako započinje borba generacija. Ipak, to nije jedina borba koja se vodi na tim morskim valovima. Kapetan je suočen s neprestanom borbom protiv birokracije i lošeg menadžmenta, a poseban su izazov – bahati turisti.
Nagrade i festivali: 11. Festival mediteranskog filma Split – nagrada publike za najbolji srednjemetražni hrvatski film
ZABAVA / The Party; Hrvatska; trajanje: 10′; režija: Bojan Mrđenović
Koliko smo podložni utjecaju mase i koje emocije nas usmjeravaju u anonimnosti noćnog kluba? Film nas vodi na jedan od najpoznatijih party plaža na Mediteranu – Zrće na Pagu.
Projekcije: 12. 4. u 20:00 i 16. 4. u 18:00

MJESTA I LJUDI / Visages Villages; Francuska; trajanje: 94′; režija: J.R. i Agnès Varda
Agnès Varda, jedna od predvodnica Francuskog novog vala i profesionalni fotograf i zidni slikar J.R. zajedno se upuštaju u poseban umjetnički projekt. Njih dvoje skupa putuju Francuskom u čudnovatom kamiončiću koji je opremljen prenosivom kabinom za fotografiranje i ostalom opremom za print te fotografiraju razne ljude koje upoznaju tijekom svog putovanja. Puni inspiracije, oni kreiraju velike fotografske murale pojedinaca, zajednica i mjesta kojima na taj način žele odati počast i priznanje. Putem će uživati u svom neuobičajenom.
Nagrade i festivali: Oscar 2018. – Nominacija za najbolji dokumentarni film / Toronto International Film Festival 2017. – Nagrada publike / CEesar Awards 2018. – Nominacija za najbolji dokumentarni film / Film Independent Sirit Awards 2018. – Najbolji dokumentarni film
Projekcije: 13. 4. u 20:00 i 17. 4. u 18:00

ČOVJEK KOJI JE UKRAO BANKSYJA / The Man Who Stole Banksy; Italija; trajanje: 93′; režija: Marco Proserpio
Godine 2007. Banksy, svjetski poznati slikar uličnih murala, otputovao je u Palestinu te po cijelom gradu na tamošnjim zidovima i zgradama naslikao nekoliko politički provokativnih djela. I dok su neki u crtežima vidjeli prijetnju, a drugi ih hvalili kao prava umjetnička djela, samo je jedna osoba u tome vidjela poslovnu priliku. Točnije bodibilder i lokalni vozač taksija znan pod nadimkom Walid Zvijer osmislio je pravi poduzetnički plan: uzeti cijeli zid s crtežom i prodati ga onome tko ponudi najviše.
Nagrade i festivali: TRIBECA FILM FESTIVAL 2018. – nominacija za najbolji dokumentarni film / São Paulo International Film Festival – nominacija za najbolji dokumentarni film
Projekcije: 14. 4. u 18:30 i 16. 4. u 20:00

ZEMLJA – JEDAN ČUDESAN DAN / Earth: One Amazing Day; Velika Britanija; trajanje: 95′; režija: Richard Dale i Peter Webber
Zapanjujući kadrovi planeta Zemlje koje omogućava najmodernija filmska tehnologija vode nas na dvadeset četverosatno putovanje Sunca oko nevjerojatnog planeta kojeg zovemo domom i uz to osobno nas upoznaju s nezaboravnim glavnim junacima ove priče: malom zebrom koja očajnički želi prijeći nabujalu rijeku, herojskim pingvinom koji se upušta u smrtonosnu avanturu kako bi nahranio svoju obitelj, krdom glavatih ugljarki koje vole uspravno spavati te ljenivcem koji se nalazi u potrazi za ljubavi. Ispričan s humorom, intimom, emocijama i očaravajućim kinematografskim sjajem, film nam na spektakularan način prikazuje kako je svaki dan ispunjen naoko neviđenim dramama i čudesima prirode koje ne možemo niti zamisliti!
Nagrade i fiestivali: Academia Film Olomouc – najbolji film / Chinese American Film Festival – Golden Angel Award za najbolji film / Reel 2 Reel International Film Festival for Youth – najbolji film po ocjeni žirija mladih / Wildscreen Festival / Children KinoFest / International Film Music Critics Award / PGA Awards / Wildscreen Festival
Projekcije: 15. 4. u 18:00 i 17. 4. u 20:00

Kultura

Promocija knjige „Riznice srca“ u Gradskoj knjižnici Velika Gorica, duhovna inspiracija u korizmenom vremenu

Knjiga, koja kroz kratke crtice govori o molitvi, promišljanju Svetog pisma i osobnim vrlinama, donosi duhovnu inspiraciju uoči Uskrsa.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica bit će domaćin promocije knjige „Riznice srca” autorice Fanije Jelinčić. Događaj će se održati u četvrtak, 10. travnja 2025., u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle. Knjiga, koja kroz kratke crtice govori o molitvi, promišljanju Svetog pisma i osobnim vrlinama, donosi duhovnu inspiraciju uoči Uskrsa.

Fanija Jelinčić, rođena na otoku Braču, već dugi niz godina živi u Velikoj Gorici i radi kao vjeroučiteljica u Osnovnoj školi Nikole Hribara. Generacijama učenika prenosi temeljna znanja o vjeri s velikom ljubavlju i predanošću, a isti entuzijazam pretočila je i u svoju knjigu.

Uz autoricu, na promociji će govoriti dr. sc. Zrinka Jelaska, ugledna kroatistica i dugogodišnja profesorica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koja će stručno osvrnuti na književnu vrijednost i poruku knjige. Program će dodatno obogatiti glazbeni nastup mlade flautistice Lore Likan Kelentrić.

Ovaj događaj prilika je za sve zainteresirane građane da se upoznaju s djelom koje nudi duhovnu refleksiju i poticaj na promišljanje o životnim vrijednostima. Knjiga „Riznice srca” može biti posebno inspirativna uoči Uskrsa, pružajući čitateljima trenutke introspekcije i duhovne obnove.

Nastavite čitati

Kultura

“Dobar Štoos u kvartu” traži vezu sa srednjoškolcima, u grad dovode i francuske umjetnike

Svi programi su besplatni!

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički Štoos teatar ima novi program štosnog naziva “Dobar Štoos u kvartu”, a koji do kraja godine u Veliku Goricu dovodi zanimljive umjetnike i umjetničke izvedbe koji će, jednom mjesečno, na različitim lokacijama i u suradnji s institucijama i gradskim organizacijama ugostiti umjetnička imena Hrvatske i šire. Riječ je o mladim glumcima, izvođačima i autorima koji će se predstaviti svojim umjetničkim konceptima.

Start je 04. travnja u 17 sati u Gimnaziji Velika Gorica gdje stiže Mia Štark s izvedbenim predavanjem “Zbornik pogleda”. Inače, Mia je već gostovala u sklopu prvog Oglede festivala, a u gimnaziju dolazi s autorskim radom kojeg je razvijala na rezidenciji u Berlinu, te koji je predstavljen i u Barceloni, Rijeci, ali i drugim gradovima. Rad će biti izveden na engleskom jeziku, a ideju i inspiraciju Mia je crpila i pronašla u razgovoru sa svojom bakom i načinom na koji ona (koja je odrasla bez mobitela i ekrana) gleda na svijet oko sebe.

Foto: Camille Blake

–Želimo se povezati sa srednjoškolcima, pitati ih što žele vidjeti, kako možemo surađivati, pa je Mijina izvedba svojevrsna pozivnica prema njima. Naravno, ponovit će i gradivo suvremenih praksi i engleski, uz profesorice Elen Zubek i Ivu Rožić u suradnji s kojima smo organizirali program. Voljeli bismo da dio njih bude i ostane naše publika i prijatelji teatra – objasnila je koordinatorica programa pri Štoos teatru, Ana Katulić.

“Dobar Štoos u kvartu” ugostit će Irenu Boćkai i izvedbu „Bear with me“ u svibnju, Luku Kuzmanovića s monodramom „Zlo-čist-oća“ u lipnju, a program krajem listopada zatvara međunarodno gostovanje umjetnika iz Francuske koji će tri dana boraviti u javnom prostoru našeg grada. Riječ je o francuskim umjetnicima Laurentu Boijeotu i Valii Kardi s izvedbom „Odyssée“ koji stvaraju zanimljiv konceptu otvaranja pitanja javnog prostora kao mjesta susreta. Rad je do sada predstavljen u New Yorku, Tokyu, Strasbourgu, Lisabonu i brojnim francuskim gradovima, a dio je zajedničke međunarodne suradnje Francuske, Bugarske i Hrvatske, te uz Veliku Goricu gostuje i u Splitu.

Foto: Odysees

–Želja nam je predstaviti ih publici, dovesti ih u grad, gradski kvart, u školu i otvoriti dijalog o tome što rade i zašto to rade. Uz Oglede festival kojeg organiziramo želja nam je i tijekom cijele godine ponuditi publici raznovrsne naslove, predstave i izvedbe, pozvati ih da nas upoznaju, da se s nama druže i da dođu na naše programe – dodala je Katulić.

Svi programi su besplatni, a podržani su sredstvima Zaklade Kultura Nova.

Foto: Odysees

Nastavite čitati

HOTNEWS

Poznati laureati „Turopoljske poculice”

„Prokleti propuh“ autorice Fani Frković iz Zagreba najbolja je kratka priča na standardnom hrvatskom jeziku.

Objavljeno

na

Ogranak Matice Hrvatske Velika Gorica objavio je najbolje kratke priče pisane kajkavskim dijalektom ili hrvatskim standardnim jezikom pristigle na 16. Matičin književni natječaj „Turopoljska poculica”

Na natječaj je poslan 21 književni rad na standardu i 12 na kajkavskom narječju a Prosudbeno povjerenstvo odabralo je po jedan najbolji rad u obje kategorije, te po još dva rada užeg izbora.

Najbolja kratka priča na standardnom hrvatskom jeziku je „Prokleti propuh“ autorice Fani Frković iz Zagreba, dok su radovi užeg izbora priče „Margareta“, autora Franka Stipkovića iz Zagreba i „Piščeva osveta“ autorice Jelene Pavičić Vukičević iz Zagreba.

Najbolju kratku priču na kajkavskom dijalektu „Kak je to bilo kad je turopolski tur zestal vraga“ napisao je Boris Deverić iz Donje Lomnice, a radovi užeg izbora su priče „Čez kuruzu, čez me“ autora Darka Raškaja iz Lobora i „Jagica“ autorice Biserke Rozer iz Siska.

Najbolji radovi i njihovi autori bit će predstavljeni 3. travnja u Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica u 17 sati, a Ogranak će ih potom objaviti na svojoj web stranici i uvrstiti u svoj godišnji časopis LUČ u tiskanom obliku.

Nastavite čitati

Kultura

Velika Gorica domaćin predstavljanja knjiga Benjamina Tolića

Urednici Božidar Petrač i Nives Tomašević, uz samu autoricu Dubravku Oraić Tolić, predstavit će ova djela, dok će dramski umjetnik Robert Kurbaša interpretirati ulomke iz knjiga.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica ugostit će u utorak, 8. travnja 2025. godine, predstavljanje triju knjiga povezanih s likom i djelom Benjamina Tolića, uglednog hrvatskog književnika, publicista i diplomata. Knjige „Stojim pred vama”, „Benjaminov zbornik” te „Tvojim glasom”, autorice Dubravke Oraić Tolić, bit će predstavljene u Središnjem odjelu knjižnice s početkom u 18 sati.

Urednici Božidar Petrač i Nives Tomašević, uz samu autoricu Dubravku Oraić Tolić, predstavit će ova djela, dok će dramski umjetnik Robert Kurbaša interpretirati ulomke iz knjiga, pružajući posjetiteljima poseban uvid u misao i književnu ostavštinu Benjamina Tolića.

Život i djelo Benjamina Tolića

Benjamin Tolić rođen je 1943. godine u Osoju kod Posušja. Studirao je germanistiku i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a nakon objavljivanja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika 1967. godine emigrirao je u Beč, gdje je dovršio studij.

Po povratku u Hrvatsku tijekom Hrvatskog proljeća radio je kao profesor njemačkog jezika i urednik Osmojezičnog rječnika za njemački jezik u Leksikografskom zavodu. Tijekom devedesetih godina aktivno se uključio u hrvatsku diplomaciju te je od 1995. godine obnašao dužnost konzula i kasnije generalnog konzula Republike Hrvatske u Zürichu. U periodu od 1998. do 2000. bio je glavni i odgovorni urednik Hrvatske izvještajne novinske agencije (HINA). Uz diplomatsku karijeru, Tolić je bio istaknuti publicist i književnik.

Predstavljanje knjiga u Velikoj Gorici prilika je da se javnost upozna s Tolićevim bogatim stvaralaštvom. „Stojim pred vama” donosi njegova razmišljanja i promišljanja o društvu i politici, dok „Benjaminov zbornik” okuplja tekstove i osvrte njegovih suvremenika na njegov rad i utjecaj. Knjiga „Tvojim glasom”, koju je napisala njegova supruga Dubravka Oraić Tolić, posebno je emotivno djelo, nastalo nakon Tolićeve smrti, kao sjećanje na njihov zajednički život i njegovu ostavštinu.

Svi ljubitelji književnosti i oni koji su cijenili njegov rad pozvani su da sudjeluju u večeri sjećanja na jednog od najznačajnijih intelektualaca moderne Hrvatske.

Nastavite čitati

Kultura

„Izvan percepcije”, fascinantna izložba Igora Eškinje u Galeriji Galženica

Izložba donosi pregled njegovih nedavnih radova, omogućujući publici da se upozna s jedinstvenim umjetničkim istraživanjima koja brišu granicu između stvarnog i zamišljenog.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: FB POU VG

U petak, 4. travnja 2025. u 19 sati, u Galeriji Galženica u Velikoj Gorici otvara se samostalna izložba renomiranog hrvatskog umjetnika Igora Eškinje pod nazivom „Izvan percepcije”. Izložba će biti otvorena do 18. travnja, a posjetitelji će imati priliku uroniti u jedinstveni svijet umjetničkog izraza koji preispituje granice percepcije i materijalnosti.

Eškinja, rođen 1975. u Rijeci, diplomirao je slikarstvo na prestižnoj Accademia di Belle Arti u Veneciji. Njegov rad karakterizira istraživanje odnosa između prostora, objekata i promatrača, pri čemu koristi raznolike tehnike, od crteža i skulptura do videa i fotografije. Njegove instalacije često su minimalističke, ali istovremeno duboko promišljene, gradeći kompleksne vizualne priče uz korištenje svakodnevnih, jednostavnih materijala poput samoljepljive trake ili električnih kabela.

Svojim radovima Eškinja stvara iluziju transformacije dvodimenzionalnih površina u trodimenzionalne objekte, brišući granicu između stvarnog i imaginarnog. Njegova umjetnička praksa prepoznata je diljem svijeta, a sudjelovao je na brojnim međunarodnim izložbama i bienalima, uključujući Manifesta 7 u Italiji, Grafički biennale u Ljubljani te samostalne izložbe u Milanu, Parizu i Beču.

Izložba donosi pregled njegovih nedavnih radova, omogućujući publici da se upozna s jedinstvenim umjetničkim istraživanjima koja brišu granicu između stvarnog i zamišljenog. Ovim događajem Galerija Galženica nastavlja dovoditi vrhunske umjetnike i suvremenu umjetnost u Veliku Goricu.

Za sve ljubitelje suvremene umjetnosti, „Izvan percepcije” je izložba koju ne treba propustiti.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.