Povežite se s nama

Zdravlje

Ten kao s naslovnice u svega par koraka

Objavljeno

na

Prije nanošenja njegujuće kreme, kako bismo ostvarili njen maksimalni učinak, kožu je potrebno dobro očistiti. Dobrim čišćenjem uklanjamo nečistoće koje nam se na koži skupljaju što zbog vanjskih utjecaja uslijed zagađenja, make up-a ili zbog samog lučenja kože. Budući da je koža organ koji se neprestano obnavlja, dobrim čišćenjem ukloniti ćemo i višak rožnatih stanica, te ćemo kožu pripremiti za aktivnu njegu prilagođenu njenim potrebama. Ovisno o tipu kože, poželjno je jednom do dva puta tjedno upotrijebiti piling, dok u svakodnevnoj rutini za kvalitetno čišćenje preporučujemo upotrebu Dr Stribor D Phase gela. Radi se o gelu prirodnog porijekla, na bazi šećernih estera, koji učinkovito, a nježno odstranjuje nečistoće s kože. Nanošenjem količine gela veličine jezgre badema na suhu kožu, te ispiranjem vodom nastaje emulzija koja izvrsno uklanja nečistoće i make up s kože te je priprema za njegujući tretman. Budući da je D Phase izuzetno učinkovit, a bez neugodnog isušivanja i zatezanja, preporučujemo ga svim tipovima kože, od mladenačke do zrele.
Nakon ljetnih mjeseci zbog utjecaja sunca i klimatizacijskih uređaja, našoj koži nedostaje vlažnosti. To prepoznajemo po neugodnom osjećaju zatezanja ili grubosti na dodir, naročito nakon umivanja. Budući da veliki udio naše kože čini voda, vlagu joj možemo nadoknaditi tonicima s prirodnim ovlaživačima i hijaluronskom kiselinom. U Dr Stribor kozmetici naročito smo ponosni na tri tonika ovlaživača. Svaki od njih sadrži ovlaživač koji koža sama stvara, a koji joj često manjka. Tonik Zlato i ruža prilagođen je potrebama suhe, zrele kože lica. Tonik Germanij i neroli prilagođen je potrebama normalne, mješovite kože i muškarcima. Tonik Cink i neroli izvstan je ovlaživač i aktivna njega kod masne kože sklone aknama.
Zlatni standard u očuvanju zdravlja kože i protiv znakova starenja jest hijaluronska kiselina. Iz Dr Stribor laboratorija dolazi moćni saveznik Serum Ag/Au-CP. Izvor je hijaluronskih kiselina koje djeluju površinski, dajući koži mekoću i blago zatežući, te prodiru i u dublje slojeve kože gdje zadržavaju vlagu, jačaju čvrstoću i obrambene funkcije. Anti age učinak dopunjen je oligoelementom zlatom, regenerirajućim srebrom te ružom, kraljicom njege zrele kože. Nanosi se nakon čišćenja lica, prije vaše omiljene kreme, i/ili u kombinaciji s hranjivim Dr Stribor Echium gamma uljnim boosterom.
Ponekad kao saveznike na putu do ljepšeg tena koristimo ljekovite biljke ili vitaminsko-mineralne dodatke prehrani osmišljene kao potpora zdravlju kože iznutra. U Ljekarnama Zagrebačke županije rado ćemo vam pomoći u pronalasku vaše dobitne kombinacije, a ukoliko želite najbolju prirodnu njegu na svojoj koži – pronađite je zajedno s nama u Dr Stribor kozmetici.

Vijesti

Nova studija pokazuje: virtualna kolonoskopija najpouzdanija metoda u ranom otkrivanju raka debelog crijeva

Stalno dostupna usluga Medicinskog centra Gorica.

Objavljeno

na

Iako u Hrvatskoj, za razliku od, primjerice, SAD-a, još nemamo mogućnost DNK testiranja stolice u probiru raka debelog crijeva, najnovije studije pokazuju kako imamo na raspolaganju nešto još korisnije – virtualnu kolonoskopiju, stalno dostupnu i važnu uslugu Medicinskog centra Gorica.

Što je virtualna kolonoskopija i zašto je trenutačno najbolji oblik pregleda u smislu ranog otkrivanja polipa i karcinoma debelog i završnog crijeva, saznajte u nastavku.

Kad govorimo o raku debelog i završnog crijeva, postoje dvije važne vijesti. Prva, nažalost negativna, je da je riječ o jednom od najsmrtonosnijih oblika raka u svijetu te da je najčešći novodijagnosticirani rak u Hrvatskoj i drugi najčešći uzrok smrti od malignih bolesti, odmah nakon raka pluća. 

Druga, ona dobra, je da se čak 90% slučajeva može uspješno izliječiti ako se bolest dijagnosticira u ranom stadiju. Upravo zato redoviti preventivni pregledi, edukacija i primjena suvremenih dijagnostičkih metoda imaju ključnu ulogu u borbi protiv ovog karcinoma.

 

  • Kako nastaje rak debelog crijeva i zašto ga je teško otkriti na vrijeme?

Rak debelog i završnog crijeva najčešće se razvija iz polipa – dobroćudnih izraslina koje se tijekom godina mogu pretvoriti u zloćudne tumore. Nažalost, u ranoj fazi bolest najčešće ne izaziva nikakve simptome, zbog čega mnogi pacijenti dolaze liječniku tek kada je rak već uznapredovao. Tada liječenje postaje zahtjevnije, a šanse za izlječenje znatno se smanjuju.

Zahvaljujući redovitim pregledima, moguće je na vrijeme otkriti i ukloniti polipe, čime se sprječava daljnji razvoj bolesti. Zbog sve češće pojave bolesti kod mlađe populacije, mnoge zdravstvene institucije,  uključujući Američku radnu skupinu za preventivne usluge, snizile su preporučenu dob za početak probira na 45 godina.

U SAD-u, konvencionalna kolonoskopija još uvijek je dominantna metoda probira, iako je riječ o najskupljoj i najinvazivnijoj opciji.

Dr. Nikola Leder

  • Kako izgleda probir u Hrvatskoj?

Od 2008. godine u Hrvatskoj se provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva, koji uključuje testiranje stolice na nevidljivo (okultno) krvarenje (FOBT test) kod osoba u dobi od 50 do 74 godine. Riječ je o kućnom testu koji se šalje poštom, a pozitivan nalaz upućuje pacijenta na klasičnu kolonoskopiju – pregled koji, premda važan, mnogima izaziva nelagodu.

Iako je ovaj oblik probira koristan i pristupačan, on ima svoja ograničenja – ponajprije nižu osjetljivost u usporedbi s naprednijim metodama koje se koriste u svijetu, poput DNK testiranja stolice (mt-sDNA). Nažalost, i odaziv građana u Hrvatskoj je nizak – odazvalo se tek 34% pozvanih, a samo 75% njih u konačnici dostavilo uzorak.

Nastavite čitati

Vijesti

LJEKARNE SAVJETUJU Magnezij: superheroj u više od 300 enzimskih sustava

Jabuke uzgojene 1914., imale su 5 puta više magnezija nego one uzgojene 1992. godine.

Objavljeno

na

Na sam spomen magnezija, većina će nas pomisliti na grčeve u mišićima, ali priča o tom važnom mineralu mnogo je šira. Radi se o elementu neophodnom za normalno funkcioniranje cijelog organizma.

Dovoljno je spomenuti da je magnezij potreban za aktivnost više od 300 enzimskih sustava pa da nam postane jasno koliko je važna njegova uloga u organizmu bilo da pričamo o proizvodnji energije u tijelu, formiranju kostiju, metabolizmu bjelančevina, ugljikohidrata i masti, zgrušavanju krvi, zaštiti funkcije srčanog mišića, prijenosu živčanih impulsa… 

Vrijednost magnezija u tijelu 

Približno 70% magnezija u ljudskom tijelu nalazi se u koštanom tkivu dok je ostatak raspoređen u mekim tkivima. Vrlo mala količina magnezija u našem organizmu raspoređena je u tkivnim tekućinama stoga se vrijednosti magnezija u tijelu ne mogu jednoznačno i pouzdano odrediti iz krvi, analizom seruma ili plazme zbog čega je važno obratiti pozornost i prepoznati simptome nedostatka magnezija u organizmu.  

Odrasla osoba u prosjeku treba 300 do 400 mg magnezija dnevno (420 mg na dan za muškarce, odnosno 320 mg na dan za žene) pri čemu treba imati na umu da dnevna potreba za magnezijem može biti i veća ovisno o dnevnim aktivnostima i fiziološkim stanjima kao što su trudnoća i dojenje, sportske aktivnosti, kronične bolesti (poput dijabetesa) i stresne situacije. Budući da ljudsko tijelo ne može samo proizvesti magnezij, potrebno ga je uzimati hranom. Bogat izvor magnezija su tamno zeleno lisnato povrće kao što su npr. blitva, špinat, cikorija, rikola budući da je magnezij sastavni dio klorofila (zelenog pigmenta biljaka), zatim orašasti plodovi (orasi, bademi, lješnjaci, kikiriki, pistacije, indijskim i brazilskim oraščićima) i sjemenke , neprocesuirane žitarice (pšenica, ječam, raž, riža), a manje količine se mogu naći i u mahunarkama (grah, slanutak, soja), voću (banane, jabuke, šljive, kruške), ribi i mesu. Zanimljivo je za spomenuti da su gorka čokolada i kakao također bogati izvori magnezija.

 

Zašto nam fali magnezija u organizmu? 

Do manjka magnezija u organizmu dolazi zbog njegove povećane potrebe u nekim stanjima kao što su trudnoća, rast/razvoj, stres, povećana tjelesna aktivnost neuravnotežene prehrane i unosa namirnica siromašnih magnezijem pojačanog izlučivanja uslijed npr. dojenja, dijabetesa, povećane tjelesne aktivnosti, korištenja nekih lijekova kao što su diuretici ili zbog prekomjerne konzumacije alkohola i laksativa malapsorpcije koja je posljedica starenja ili nekih gastrointestinalnih tegoba i uvjeta u okolišu. Naime, zbog kiselih kiša i umjetnih gnojiva koja se koriste u poljoprivredi tlo je osiromašeno magnezijem što dovodi i do manje koncentracije magnezija u biljkama koje konzumiramo. Tako su jabuke 1914.godine imale 5 puta više magnezija nego one uzgojene 1992.godine 

Rani znakovi nedostatka magnezija u organizmu su najčešće simptomi neuromuskularne slabosti povezani sa grčevima u mišićima, poteškoće s koncentracijom, smušenost, tjeskoba, glavobolja, iritabilnost, nesanica, dismenoreja, probavne smetnje, podložnost stresu… 

Kako doskočiti manjku? 

U situacijama kada nismo u mogućnosti unijeti dnevnu dozu magnezija hranom, poželjno je posegnuti za suplementima.  

Neki od najčešće korištenih oblika magnezija u dodacima prehrani su: 

  •  magnezijev oksid; njegova bioraspoloživost je cca 15%, a najčešća uloga mu je ublažavanje simptoma žgaravice te rješavanje problema zatvora  
  • magnezijev karbonat koji ima nešto veću bioraspoloživost od oksida i primarno se koristi kao antacid magnezijev sulfat poznatiji kao „gorka sol“ koji je osmotski laksativ i koristi se za pripremu organizma prije različitih dijagnostičkih pretraga probavnog sustava  
  • magnezijev klorid čija primjena može biti i oralna i lokalna  
  • magnezijev citrat, oblik koji se dobro resorbira u tijelu te doprinosi opuštanju mišića, smanjenju umora i iscrpljenosti uz to djeluje i kao osmotski laksativ navlačeći vodu u crijevo te omekšavajući stolicu 
  • magnezijev taurat oblik je magnezija za kojeg su novija istraživanja pokazala povoljan učinak na kardiovaskularni sustav te pozitivne učinke kod aritmije i nakon srčanog udara.  
  • magnezijev malat se smatra najboljim oblikom magnezija za sportaše te osobe koje pate od kroničnog umora budući da je malatna kiselina bitna komponenta enzima koji sudjeluju u procesima proizvodnje energije. Za razliku od većine ostalih oblika magnezija koje se najčešće savjetuje uzimati navečer uz obrok zbog njihovog opuštajućeg učinka, ovaj oblik magnezija preporuča se uzimati ujutro. 
  • magnezijev glicinat je oblik koji ima najveću apsorpciju u organizmu a uz taurat ima preventivnu ulogu kod glavobolja, migrena. Može pomoći kod anksioznosti, nesanice, različitih upalnih stanja i dijabetesa. Ne uzrokuje probavne smetnje ili laksativni učinak poput nekih drugih oblika magnezija. 
  • magnezijev treonat je oblik magnezija koji se dobro resorbira i prolazi krvno-moždanu barijeru te poboljšava kognitivne sposobnosti (pamćenje, učenje, koncentracija) 

Vitamin B6 se često dodaje u preparate koji se primjenjuju u suplementaciji magnezija jer je jedan od glavnih čimbenika koji utječu na apsorpciju i pravilno iskorištavanje magnezija u organizmu. Uz vitamin b6, apsorpciju magnezija povećavaju i laktoza te vitamin D, dok je ometaju fitati, vlakna, masnoće, oksalna kiselina, alkohol. Magnezij pomaže apsorpciji kalcija u organizmu, ali i obrnuto. Idealan omjer kalcija i magnezija u organizmu je 2:1. 

Oblici i razlike 

Što se tiče oblika magnezija koji se najčešće konzumiraju, tu je na prvom mjestu magnezij u obliku šumećih tableta te marketinški podaci pokazuju njihov kontinuirani rast u prodaji. Na drugom mjestu su tzv. direkt oblici tj. oblici magnezija u prahu, a na trećem mjestu su oblici u tabletama. Na tržištu su svoje mjesto našle i vode obogaćene magnezijem. 

„Šuma“ podataka i različitih proizvoda magnezija na tržištu može ponekada djelovati zbunjujuće te vam za savjet o najboljem obliku magnezija za vas na raspolaganju stoje ljekarnici Ljekarni Zagrebačke županije. 

Nastavite čitati

Najave

NOVO Subotnja jutra u gradu uz Gorica Rise & Shine

Tuđmanac subotom poziva na „reset“!

Objavljeno

na

Ljeto u gradu postaje još zanimljivije!

Velika Gorica ovoga vikenda dobiva nov, osvježavajuć ritam – subotnja jutra u Parku dr. Franje Tuđmana od ove subote su rezervirana za dobru glazbu, rekreaciju i druženje na otvorenom.

Za to je zaslužno prvo izdanje projekta Gorica Rise & Shine, koje će se održati u subotu, 29. lipnja, od 8 do 12 sati ispred Park Caffea.

Program otvara besplatan grupni trening uz profesionalne trenere Roberta i Antona Buronjija, a nakon aktivnog zagrijavanja slijedi opuštenija faza jutra – DJ set, osvježavajuća pića i lagano druženje pod krošnjama našeg omiljenog Tuđmanca!

Ljetni dodatak ponudi gradskih aktivnosti osmislila je Turistička zajednica grada Velike Gorice, kao odgovor na potrebu za zdravim i pristupačnim sadržajem tijekom ljetnih mjeseci.

– Gorica Rise & Shine stvoren je za sve – one koji žele započeti vikend pokretom, one kojima treba mirno jutarnje resetiranje, kao i one koji traže dobar razlog da ostanu u gradu i ljeto provedu drugačije, bez stresa i gužvi – poziva Zajednica.

Događanja će se održavati svake subote ujutro, sve do kraja ljeta, uz raznolik sadržaj koji uključuje tematske treninge, glazbene nastupe, gostovanja i razna iznenađenja.

– Ulaz i sudjelovanje su besplatni – dovoljno je doći i uživati – poručuju iz gradske Turističke zajednice.

Nastavite čitati

HOTNEWS

U Velikoj Gorici održana primopredaja novih vozila za hitnu medicinsku pomoć

Po jedno vozilo ide u ispostave Zavoda u Ivanić-Gradu, Velikoj Gorici, Samoboru i Zaprešiću.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je prije dva tjedna u Samoboru održana primopredaja 5 vozila za potrebe njege u kući i patronažne službe Doma zdravlja, danas je u velikogoričkoj Ispostavi županijskog Doma zdravlja zamjenik župana Ervin Kolarec uručio ključeve 4 vozila hitne medicinske pomoći Zavodu za hitnu medicinu Zagrebačke županije, čime će se dodatno unaprijediti kvaliteta rada i udobnost pacijenata.

Foto: Marija Vrbanus

– Vjerujem da će naši djelatnici zahvaljujući novim vozilima biti još efikasniji na intervencijama, a naši pacijenti imati veću ugodnost prilikom prijevoza do bolnice. Također, kroz nekoliko dana imat ćemo primopredaju još četiri vozila čime želimo osigurati najbolji mogući standard našeg Zavoda za hitnu medicinu – poručio je Kolarec.

Ukupna vrijednost vozila je 360 tisuća eura, a po jedno vozilo ide u ispostave Zavoda u Ivanić-Gradu, Velikoj Gorici, Samoboru i Zaprešiću, najavio je ravnatelj Zavoda za Hitnu medicinu Zagrebačke županije Davorin Gajnik.

Foto: Marija Vrbanus

– U ovom trenutku naš vozni park čini stotinjak vozila čija je prosječna starost do 5 godina, što je optimalno za obavljanje medicinske usluge hitne pomoći na terenu. Godišnje naša vozila hitne pomoći i sanitetskog prijevoza prelaze ukupno 5,5 milijuna kilometara, stoga je zanavljanje nužno kako nam se ne bi događali kvarovi zbog kojih bi intervencije dovodili u pitanje, a tada i ljudske živote – rekao je Gajnik.

Foto: Marija Vrbanus

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar pozdravio je napore Županije da vozni park Hitne pomoći uvijek bude pouzdan.

Nije ovdje riječ samo o novom ruhu vozila, već se radi o sigurnosti naših sugrađana koji, kada im je najpotrebnije, mogu računati na kvalitetu hitne pomoći – izjavio je Ačkar.

Tako će prijevoz pacijenata od sada biti ugodniji zahvaljujući vozilima u koja je ugrađena suvremena oprema.

Foto: Marija Vrbanus

–Pacijenti se u trenutku kada ih preuzme hitna pomoć žele osjećati sigurno i na to se mogu osloniti. Najvažniji u ovoj priči su naši pacijenti, tako da su nova vozila opremljena modernijim ležajem za što veću ugodnost prilikom tranzicije do bolnice – naglasio je voditelj velikogoričke Hitne medicinske pomoći Siniša Golub.

Osim toga svako vozilo se naknadno oprema dodatnim pomagalima i nosačima kako bi tijekom vožnje medicinsko osoblje nesmetano moglo stabilizirati pacijenta, objasnio je Ivan Tiban, voditelj voznog parka.

Foto: Marija Vrbanus

– Ugrađuju se dodatni nosači prilagođeni opremi i to uvijek rješavamo u hodu. No, unutrašnjost vozila je zaista moderna i to će najviše osjetiti naši pacijenti, ali i medicinsko osoblje koje pomoć pruža i tijekom vožnje do bolnice, tako da je sve prilagođeno maksimalnoj sigurnosti svih u vozili – rekao je Tiban.

Dodajmo da je Županija iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti dobila sredstva za energetsku obnovu Domova zdravlja, među ostalim i za zgradu velikogoričke Ispostave.

Foto: Marija Vrbanus

– Projekt je vrijedan 2.9 milijuna eura, od čega su bespovratna sredstva 2,2 milijuna, a ostatak sredstava će se isplatiti iz županijskog proračuna. Tako smo nakon zgrada Domova zdravlja u Jastrebarskom, Vrbovcu i Zaprešiću pridružili i Veliku Goricu za koju postupak javne nabave kreće na jesen, a energetske obnove već su u tijeku u Samoboru i Ivanić Gradu – podsjetila je pročelnica za zdravstvo Ksenija Čuljak.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

FOTO galerija:

 

Nastavite čitati

Udruge

FOTO Održan program ”Zdrav način življenja u starijoj dobi”

Objavljeno

na

Objavio/la

Poludnevni program ”Zdrav način življenja u starijoj dobi” održan je jučer (utorak, 10. lipnja 2025., od 09 do 13 sati) u Velikoj Gorici u organizaciji Hrvatske udruge za promociju tjelesne aktivnosti, prevenciju debljine i unapređenja zdravlja (HUPTA) i nutricionistkinje Mirne Trumbetaš uz pokroviteljstvo Grada Velike Gorice, u prostoru Centra za djecu , mlade i obitelj.

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Polaznici programa bili su članovi Udruge umirovljenika Grada Velike Gorice pod vodstvom predsjednice Vere Šebrek, koja je dala značajan doprinos animiranju polaznika za navedeni program.

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na početku programa polaznici su učili osnove nordijskog hodanja sa prof.dr.sc. Gordanom Furjan Mandić s Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Profesorica je osnove nordijskog hodanja demonstrirala u Parku Josipa Frkina, a asistirao je njen suprug.

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon toga je nutricionistkinja Trumbetaš održala interaktivno predavanje o prehrani usmjerenoj na stariju životnu dob, a iza toga su pripremani zdravi obroci:  salata od kvinoje, humus i krekeri od sjemenki.

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Psihologinja i psihoterapeutkinja Sanda Puljiz Vidović iz Centra za djecu, mlade i obitelj održala je radionicu otvorivši brojne teme važne za kasnu odraslu dob, kao što su odlazak u mirovinu, osjećaj prihvaćenosti ili odbačenosti od strane drugih ljudi, smrti bližnjih osoba.

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Na kraju četverosatnog programa interaktivna predavanja održale prof. dr. sc. Marjeta Mišigoj-Duraković, dr.med., spec. interne medicine s Kineziološkog fakulteta  i  doc. dr. sc. Martina Matovinović, dr.med., spec. endokrinolog i dijabetolog s KBC Zagreb. One su polaznike informirale o kardiometaboličkim rizicima i metaboličkom sindromu  te informirale što svi  možemo učiniti za sebe i za svoje zdravlje.

Velika Gorica, 10.06.2025. Program ”Zdrav način žživljenja u starijoj dobi”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Polaznici su aktivno sudjelovali u programu i rado dijelili svoja iskustva.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno