Povežite se s nama

Vijesti

‘Pêtek na Gorice’: Nova manifestacija Turističke zajednice s ciljem stvaranje goričke ‘špice’, detalje otkriva direktorica Maja Toth

Zašto pêtek, a ne petak, dobivamo li novi plac kod Muzeja Turopolja i o čemu se tu zapravo radi?

Objavljeno

na

Turistička zajednica Velike Gorice najavila je pokretanje nove manifestacije, koju su nazvali lokalno dobro poznatim imenom – ‘Pêtek na Gorice’, no ciljevi su drugačiji.  Stoga smo o detaljima popričali s direktoricom goričke TZ, Majom Toth, koja na početku pojašnjava nejasnoće oko naziva i osnovne ideje manifestacije.

– Imali smo dosta komentara zbog naziva, pa su brojni novodoseljeni mislili kako je krivo napisano, jer mnogima nije poznato kako se ‘petak’ u ovdašnjem slengu izgovara upravo kao – ‘ pêtek’, kako se oduvijek govorilo u našem kraju, nema greške. Isto tako, nije nam namjera da ovo postane drugi plac ili sajmište nego prvenstveno mjesto druženja, gdje se može degustirati i nešto od domaćih delicija, uz popratne sadržaje poput radionica i glazbenih događanja. Ideja je da i naša Gorica, poput Zagreba, dobije neku svoju ‘špicu’, mjesto u gradu gdje se ljudi mogu podružiti tijekom dana s prijateljima, susjedima, obaviti neku manju kupovinu, djeca se mogu zabaviti na radionicama, a planiramo i glazbena događanja – ispričala je direktorica Toth za City Radio.

Foto: Ivana Belošević i originalni Turopoljski štrukli ‘Cipov’/FB Turopoljski štrukli ‘Cipov’

Foto: Turopoljska pivovara, majstorica Ivana Perić/Turopoljska pivovara

Prvi turistički ‘Pêtek na Gorice’ planiran je za 8.rujna, a do kraja godine će biti na mjesečnoj razini.

– Ove godine će se manifestacija održati jednom mjesečno, uvijek prvi petak u mjesecu, osim rujna, jer smo to planirali obzirom na početak školske godine. Nadamo se kako će iduće godine manifestacija zaživjeti i na dva puta mjesečno, pa planiramo i gostovanja i u drugim goričkim kvartovima. Zasad je lokacija prostor ispred Muzeja Turopolja, gdje će program biti od 11 do 17 sati, a iduće godine planiramo to sve i produžiti na neka večernja događanja – otkriva.

Iako će sve detalje o planiranim aktivnostima i ponudi objaviti uoči prvog izdanja nove manifestacije zasad je poznato kako će za osnovnoškolce biti organizirane radionice, u dijelu programa nastupit će učenici velikogoričke Gimnazije, u svakom slučaju, bit će za sve generacije ponešto.

– Prvi ‘Pêtek na Gorice’, 8. rujna, je svojevrsni pilot projekt, sudjeluje Društvo žena Gradići, Ivana Belošević sa svojim nadaleko poznatim štruklima, bit će degustacija turopoljskog piva i drugih domaćih proizvođača. Pozivam sve koji žele sudjelovati u manifestaciji da nam se jave, svi su dobrodošli – poručuje završno direktorica TZ Velika Gorica, Maja Toth.

 

 

 

 

Naslovna – fotokolaž:  TZ VG/Željko Hladika, Pixell

CityLIGHTS

Zaplešite u novi izazov: Umjetnička škola Franje Lučića otvara vrata budućim plesačima

Audicije će se održati danas i u srijedu s početkom u 19 sati u prostorima plesnog odjela škole.

Objavljeno

na

Djeca nižih razreda osnovne škole imaju priliku okušati se u svijetu plesa kroz audiciju za upis u 1. razred plesnog odjela Umjetničke škole Franje Lučića.

Riječ je o prilici da najmlađi kroz pokret, igru i ples pokažu svoju kreativnost, osjećaj za ritam i ljubav prema plesu. Za sudjelovanje nije potrebno prethodno plesno iskustvo, a audicija je prilagođena djeci koja tek žele napraviti prve plesne korake.

Iz škole ističu kako zainteresirani mogu doći i bez prethodne prijave, dovoljno je pojaviti se u predviđenom terminu održavanja audicije. Poziv je otvoren svim mališanima koji žele istražiti plesni izričaj i upoznati čarobni svijet plesa u poticajnom i kreativnom okruženju.

Audicije će se održati danas i u srijedu s početkom u 19 sati u prostorima plesnog odjela škole, na drugom katu zgrade Umjetničke škole Franje Lučića.

Nastavite čitati

Vijesti

Policija tijekom vikenda ispisala 48 kazni – brzina i dalje glavni problem

Najveća koncentracija alkohola izmjerena u subotu…

Objavljeno

na

Objavio/la

U redovnoj vikend- akciji pojačanog prometa, na području PP Velika Gorica, u razdoblju od 5. do 8. lipnja, zabilježeno je 48 prometnih prekršaja. Najviše ih se odnosilo na prekoračenje brzine, dok su među zabilježenim prekršajima bili i vožnja pod utjecajem alkohola, korištenje mobitela tijekom vožnje te nekorištenje sigurnosnog pojasa.

Tijekom akcije policijski službenici evidentirali su 22 slučaja prekoračenja brzine, tri vozača zatečena su pod utjecajem alkohola, a troje ih nije koristilo sigurnosni pojas. Zabilježena su i dva prekršaja zbog nepropisnog korištenja mobitela tijekom vožnje te jedan slučaj upravljanja vozilom kojem je isteklo važenje prometne dozvole.

Najveća koncentracija alkohola izmjerena je u subotu, 6. lipnja, u ranim jutarnjim satima. Oko 3:40 sati policija je u Velikoj Gorici zaustavila osobni automobil kojim je upravljao 32-godišnji hrvatski državljanin. Alkotestiranjem mu je utvrđena koncentracija alkohola od 0,93 promila.

Uz ciljane prekršaje, policija je tijekom vikenda evidentirala i 17 drugih prometnih prekršaja.

Nastavite čitati

Crna kronika

Tragedija na A11 – motociklist stradao u sudaru s automobilom, autocesta zatvorena prema Zagrebu

Objavljeno

na

Na autocesti A11, na 5. kilometru u smjeru Zagreba, danas, oko 21:35 sati dogodila se prometna nesreća u kojoj su sudjelovali osobni automobil i motocikl, a motociklist je na mjestu smrtno stradao.

Policija provodi očevid kako bi se utvrdile okolnosti sudara.

Zbog nesreće je promet autocestom A11 obustavljen od čvora Velika Gorica jug u smjeru Zagreba.

Nastavite čitati

Najave

Šest večeri filma pod vedrim nebom – besplatne projekcije vraćaju se na Tuđmanac

Pučko otvoreno učilište Velika Gorica nastavlja s projekcijama na otvorenom.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POUVG

Građani će i u drugoj polovici lipnja moći uživati u besplatnim filmskim projekcijama na otvorenom. Pučko otvoreno učilište Velika Gorica organizira kino na otvorenom u Parku dr. Franje Tuđmana, gdje će tijekom šest termina biti prikazivani animirani sinkronizirani filmovi i strane komedije.

Projekcije su najavljene za 15., 17., 19., 22., 24. i 26. lipnja. Filmovi će se prikazivati od 18 sati, dok su projekcije petkom predviđene za 20 sati.

Ulaz na sve projekcije je besplatan, a u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika, projekcije će se umjesto u parku održati u Kinu Gorica.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Pokrenuta Mala škola turopoljskog dijalekta – velikogorički učenici uče govor svojih djedova i baka

Projekt Ogranka Matice hrvatske, uz potporu Ministarstva kulture i medija, tijekom 2026. godine približit će turopoljski dijalekt osnovnoškolcima kroz interaktivne radionice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Ogranak Matice hrvatske Velika Gorica

Učenici velikogoričkih osnovnih škola od ove godine imaju priliku učiti turopoljski dijalekt kroz novi edukativni projekt Ogranka Matice hrvatske Velika Gorica. Riječ je o Maloj školi turopoljskog dijalekta, programu koji se tijekom 2026. godine provodi uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH te u suradnji s udrugama i ustanovama koje sudjeluju u očuvanju lokalne jezične baštine.

Prva radionica održana je 28. svibnja u Osnovnoj školi Jurja Habdelića, gdje su učenici 2.B razreda kroz igru i praktične zadatke upoznavali riječi karakteristične za tradicijski govor Turopolja.

Program je osmislila učiteljica razredne nastave Josipa Brigljević, a sastoji se od radionica posvećenih dijelovima tradicijske kuće i odjeće. Kroz sadržaj prilagođen osnovnoškolskom uzrastu učenici na jednostavan način usvajaju riječi koje su nekada bile dio svakodnevnog govora stanovnika Turopolja.

Pokretanje Male škole turopoljskog dijalekta nastavak je dugogodišnjih aktivnosti Ogranka Matice hrvatske Velika Gorica na zaštiti i očuvanju lokalnog govora. Turopoljski dijalekt od 2017. godine ima status zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra, a posljednjih godina objavljeni su i brojni priručnici, rječnici te godišnjak “Škrijna turopolska”, posvećeni očuvanju jezične baštine ovog kraja.

Uz Maticu hrvatsku, u provedbi projekta sudjeluju Plemenita općina turopoljska, Ogranak Seljačke sloge Buševec, KUD Nova zora iz Donje Lomnice, KUD Mičevec, KUD Velika Mlaka, Etno udruga Kurilovec te Grad Velika Gorica.

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno