Oporba je napokon dočekala raspravu o “Aktualnoj političkoj i gospodarskoj situaciji u Velikoj Gorici”. Nakon što su trećinom glasova svih vijećnika to zatražili, uspjeli su ovu temu staviti na dnevni red 24. sjednice Gradskog vijeća. No, vijećnici iz redova vladajuće koalicije smatrali su, izgleda, da se tu nema o čemu raspravljati, pa se, uz par iznimaka, nisu javljali za riječ. I tako smo došli do situacije gdje oporbeni vijećnici ‘raspravljaju’ jedni s drugima i navode ‘greške u koracima’ aktualne vlasti, a HDZ i partneri čekaju da ovi ispucaju sva prava na odgovore i replike na koja, po Statutu Gradskog vijeća, imaju pravo. U gotovo tri sata, koliko se o ovoj točki ‘raspravljalo’ ponovile su se već poznate činjenice o uhićenju gradonačelnika Dražena Barišića, poslovima Velike Gorice i tvrtke Elektrocentar Petek te moralnoj odgovornosti svih prisutnih. Oporba je ponudila i zaključak, no sa 16 glasova protiv i 9 glasova za, nije prihvaćen. U zaključku se tražila ostavka gradonačelnika Dražena Barišić zbog političke i moralne odgovornosti za štetu nanesenu gradu Velikoj Gorici zbog sumnje na gospodarski kriminal. Također, oporba je tražila da ostavke podnesu i zamjenici gradonačelnika Ervin Kolarec i Krešimir Ačkar, kao i predsjednik Gradskog vijeća Neven Karas. Nadalje, tražila se ostavka i drugih članova vijeća koji su sudjelovali u donošenju odluka u inkriminiranim projektima, a imali su saznanja o nezakonitim radnjama gradonačelnika. Pod točkom tri ponuđenog zaključka, oporba je tražila da se pozovu nadležna državna tijela koja bi preispitala zakonitost projekata koje je izvodila tvrtka Elektrocentar Petek, a zadnja točka zaključka traži nadzor projekta Aglomeracija Velike Gorice, koji bi provele Hrvatske vode.
No, vratimo se na početak rasprave. Damir Šimunić, u ime ujedinjene opozicije, uvodno je objasnio zašto su uopće tražili sjednicu vijeća na ovu temu.
– Članovi HDZ-a i koalicije, smatram da trebate preuzeti odgovornost jer ste sve ove projekte i sve što se radilo u Velikoj Gorici pod vodstvom gradonačelnika Barišića podržavali. Slušali smo hvalospjeve, iako smo kao opozicija bili kontra toga i argumentirano govorili da neki projekti ne mogu biti u cijeni koja je izražena, da se ne može dogoditi da procjenjena vrijednost bazena bude 27 milijuna pa naraste na gotovo 40, da 70 posto radova izvodi jedna firma. Sumnjali smo da se tu nešto događa – kazao je Šimunić i iskazao zabrinutost da će optužnica protiv goričkog gradonačelnika biti još i proširena.
– Ja sam htio ići radikalno – da Gradsko vijeće kolektivno podnese ostavku. I opozicija jer očito nismo bili sposobni da vas uvjerimo da podržavate krive odluke. Nismo imali s kime razgovarati, vi ste uglavnom šutjeli i dizali ruke – dodao je SDP-ovac i dodao kako je Gorica jedini grad u Hrvatskoj koji se vodi iz pritvora.
7.12.2020. Velika Gorica – Konferencija za medije goričke opozicije na 24. sjednici Gradskog vijeća. Foto: Vanja Stanojević/Cityportal.hr
Nakon Šimunića, za riječ se javio i MOST-ov Damir Slojšek.
– Tko vodi grad? Da li Barišić iz pritvora ili Milan Bandić koji drži kvorum u ovom Gradskom vijeću, a to vidimo po pregovorima sa ZET-om da Bandić vodi grad. Ili predsjednik HDZ-a Krešimir Ačkar? Ni to ne znamo – kazao je Slojšek i zatražio da vođenje grada preuzme povjerenik Vlade RH.
Jedan od rijetkih vijećnika iz redova vladajuće koalicije koji se javio za riječ bio je HDZ-ov Darko Bekić. Odmah na početku predbacio je SDP-ovcima što su otišli s prošle sjednice Gradskog vijeća na kojoj se raspravljalo o nekima od problema koje su danas spomenuli, kao što su ZET i Aglomeracija.
– Sve je transparentno i ništa se ne skriva pod tepih. Sve se vidi i kroz rebalans proračuna i proračun. Svi su problemi tu pobrojani. Zahtjev da se raspravlja o političkoj i moralnoj odgovornosti gradonačelnika, to su htjeli i prošli put nametnuti jedno mini suđenje. O eventualnoj krivnji gradonačelnika raspravljat će sudovi. Zamjenici gradonačelnika stoje pred svima nama, odgovaraju na pitanja, stoje pred sugrađanima i udrugama i ništa se ne skriva – zaključio je Bekić, a osvrnuo se i na zahtjeve oporbe.
– Potezati pitanje ostavki na, praktički, predzadnjoj sjednici Gradskoj vijeća govori o jednoj velikoj hrabrosti. Sada glumiti veliku oporbu i veliku hrabrost pred građanima, ispada malo deplasirano i smiješno – smatra Bekić.
Oporba je u više navrata podsjećala na tijek istrage protiv Dražena Barišića i tražila od vladajućih da osude postupke uhićenog gradonačelnika te upućivala na to da nisu imali hrabrosti suprotstaviti se njegovim odlukama. Slijedilo je prepucavanje oporbe i vladajućih o ‘politikanstvu’ i stranačkoj stezi, a nakon toga je riječ uzeo SDP-ov Mario Zdelar koji je istaknuo kako su vladajući ‘svojim lošim vođenjem grada uspjeli ujediniti cijelu oporbu kao nikada do sada’.
– Bazen je trebao biti 27.5 milijuna, a završen je na 39.5 milijuna kuna. Predbacivali ste nam da smo protiv bazena. Nismo bili protiv bazena, nego protiv takvog načina. Goričanka 17 milijuna cijena zgrade, šest milijuna uređenje. Završeno ukupno na 42 milijuna kuna. Dvorana s predviđenih 16 završena na 25 milijuna kuna… – navodio je Zdelar i zaključio: “Kako su ti projekti dogovarani? Da li su dogovarani u Mon Amiju? Ako smo bili svjedoci transkripata gdje je komunikacija s direktorima tvrtki, da li ni jedan od direktora to nije nikome rekao pa vi to niste znali? Zašto imamo pravo sumnjati? Zato jer vi šutite – kazao je Zdelar.
U nastavku rasprave javljali su se redom oporbeni vijećnici, a govorilo se o moralnoj odgovornosti, transparentnosti vođenja grada, javnoj nabavi i uhićenju gradonačelnika Dražena Barišića.