Povežite se s nama

Vijesti

Njihova priča: Oskarovke znanja – Nika Cundeković, Ena Novak i Rebeka Ćaćić

Najbolje STEM-ovke Hrvatske, otkrile su nam sve o putu koji ih je vodio do osvajanja ove nagrade, a jedna od njih je u ovim trenucima na matematičkoj Olimpijadi u Tirani, kao najmlađa i jedina ženska članica hrvatskog tima – ovo je njihova priča! A i mame su nam ponešto otkrile…

Objavljeno

na

Agencija za odgoj i obrazovanje, uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske zajednice županija, organizirala je svečanu 19. dodjelu nagrade Oskar znanja najboljim hrvatskim učenicima 13.lipnja u Kongresnoj dvorani Globus na Zagrebačkom velesajmu.

Među gotovo 400 učenika osnovnih i srednjih škola iz cijele zemlje, koji su nagrađeni za postignite vrhunske rezultate na državnim i međunarodnim natjecanjima, svog su Oskara primile i tri učenice iz Velike Gorice – ‘osmašica’ Nika Cundeković, te ‘sedmašice’ Ena Novak i Rebeka Ćaćić, iz Osnovne škole Jurja Habdelića nagrađene su za vrhunsko znanje iz STEM područja (znanost, tehnologija, inženjerstvo, matematika), za koje vlada nekakvo opće mišljenje kako njime većinom ‘vladaju’ muškarci. No, ove cure otvaraju neke nove puteve i poručuju – ‘trebate samo krenuti!’.

Foto: Oskar znanja 2023. primile su tri učenice OŠ Jurja Habdelića, Nika Cundeković, Ena Novak i Rebeka Ćaćić/FB Oskar znanja

Tako je Nika najbolja među mladim tehničarima, Ena briljira u matematici, a Rebeka ‘rastura’u informatici. Osim njihovih najbližih, obitelji i prijatelja, za koje djevojke kažu kako su im bili najveća podrška, na putu do najprestižnije nagrade znanja vodili su ih i mentori Viviana Vretenar, Nevio Cifrek i Zvonimir Turina, koji su na svečanoj dodjeli nagrada primili zahvalnice za svoj predan i vrijedan rad s učenicama.

-Bilo je jako lijepo, djevojke su puno radile, puno je truda uloženo, i s njima je bilo lijepo raditi, puna podrška i pomoć su im bili i roditelji i obitelji, tako da smo svi jako sretni i zadovoljni – rekla nam je nakon svečane dodjele nagrada, mentorica Viviana Vretenar.

Nika Cundeković : ‘Bila je to prava obiteljska akcija’

Za Niku Cundeković prvi osvojeni Oskar znanja doista je savršeni završetak osnovnoškolskog obrazovanja. I, priznaje, osjećaj tog postignuća je – fantastičan!

-Istovremeno sam bila jaako oduševljena i jako zahvalna kad sam doznala i jedva sam čekala primiti mog Oskara u ruke! – otkrila nam je prve dojmove.

Dodaje kako joj je na putu do vrhunskih rezultata najviše pomogla obitelj, pogotovo otac Vladimir, programer, koji joj je također bio mentor.

-Ma, to je bila prava obiteljska akcija, pa sam upravo prvo njima javila sretnu vijest, a nakon toga profesorima i prijateljima. Tata mi je bio najveća podrška i pomoć. Osim obitelji, za ovakve rezultate meni je ključan bio tempo, jer s pripremama smo krenuli puno prije samih natjecanja. Bitno je dobro razumijeti gradivo, a ne samo ‘nabubati’ za natjecanje – otkriva.

Foto: Oskarovka znanja Nina Cundeković na državnom natjecanju mladih tehničara/privatni album

Ponosna mama, Vesna Cundeković, otkriva kako je Nika upravo uz dvije godine starijeg brata Luku i otkrila svijet natjecanja, a od malih nogu njih dvoje su nešto programirali i slagali jednostavne robotiće. Ističe kako se Nika u tome sjajno snašla i zapravo pronašla područje u kojemu je jako dobra.

-Ponosna sam toliko da nemam riječi kojima bih opisala, a svoj djeci bih poručila da se bez straha upuste u natjecanja, bit će im zabavno na tom putu. Samo im je Svemir granica – kaže mama Cundeković. Dodaje i kako sustav nema mogućnosti pratiti tako talentiranu djecu, pa većina toga ovisi o dobroj obiteljskoj organizaciji i podršci.

Nika nam otkriva kako se situacija u STEM području, koje je na glasu kao ‘više muško’, ipak mijenja, pa se sad događa da se u nekim kategorijama natječe više cura nego dečkiju.

-U nekom trenu su se cure usudile ući na to područje, počele smo se prijavljivati na natjecanja I sad nas je u tim STEM kategorijama pola-pola. Treba se samo usuditi i probati.

Foto: Nika Cundeković na svečanoj dodjeli Oskara znanja 2023.g/privatni album

Za ovu prvakinju znanja nema dvojbe oko toga gdje će nastaviti obrazovanje, prvi izbor je srednja tehnička škola Ruđera Boškovića, te smjer tehničarka za mehatroniku . A kojim poslom će se konkretno baviti u budućnosti, kaže, odlučit će na fakultetu, jer ‘tamo se stječe pravo znanje i tamo shvatiš što želiš raditi u životu’, kaže nam Nika, koja uvijek nađe vremena i za druženje i zabavu s prijateljima.

Ena Novak nakon Oskara za top znanje iz matematike, kreće u osvajanje medalje na Juniorskoj Olimpijadi u Tirani

Nekoliko dana trebalo je za –‘uloviti’ Oskarovku Enu Novak, jer ova Habdelićeva ‘sedmašica’ privodila je kraju pripreme za Juniorsku balkansku matematičku olimpijadu, koja se ove godine održava u Tirani u Albaniji, upravo dok objavljujemo ovaj članak, od 23. do 28. lipnja. Osim što je najmlađa članica šesteročlane ekipe koja će predstavljati Hrvatsku na ovom prestižnom natjecanju, ujedno je i jedina djevojčica.

Najbolja matematičarka Hrvatske već lagano stvara kolekciju Oskara znanja, jer prošle godine ga je osvojila kao članica Plesnog odjela Umjetničke škole Franje Lučića, što pokazuje širinu njenih interesa, a ona nam otkriva kako se jednostavno -voli natjecati!

Foto: Oskarovka znanja Ena Novak na prijemu kod gradonačelnika Ačkara s plesnom skupinom UŠ F.Lučića, 2022.g./privatni album

-Ove godine mi je na svečanoj dodjeli bilo čak i ljepše nego prošle, jako sam sretna što sam bila tamo, jer vidjela sam i puno prijatelja s drugih natjecanja. Na natjecanja iz matematike sam krenula slučajno, učiteljica me poslala, to mi se jako svidjelo, jer sam natjecateljski tip, volim tu atmosferu i svakako ću nastaviti – kaže nam Ena, kojoj je obitelj također bila velika podrška.

Foto: Oskarovka znanja Ena Novak kao članica hrvatskog tima za matematičku Olimpijadu u Tirani 2023.g. /privatni album

Svi su bili uz nju, i tata Stjepan i brat Mijo, i mama Željka.

-Pomagali smo svi, uskakali kako je tko mogao. Ena je polaznica i Centra izvrsnosti u Varaždinu i svi smo super ponosni, veliki su to rezultati, Oskar znanja i ulazak u Olimpijsku ekipu – rekla nam je ponosna mama.

Iako je pred njom još završni razred osnovne škole, Ena ne dvoji oko izbora srednje škole – bit će to definitivno XV.gimnazija, poznatija kao MIOC. Završno poručuje kako uvijek potiče druge da se bave onime što im se najviše sviđa.

Rebeka Ćaćić – dvostruka Oskarovka planira u kolekciju dodati još par primjeraka

Najbolja u području informatike, Habdelićeva ‘sedmašica’, Rebeka Ćaćić također je dvostruka dobitnica ove nagrade za najbolje od najboljih učenika u Hrvatskoj. Kaže kako je ovogodišnji Oskar znanja poticaj za daljnje uspjehe, ali i nagrada za uloženi trud, te nam otkriva daljnje planove.

-Kad sam prvi  put dobila Oskara znanja prošle godine, bila sam jako iznenađena, ali sretna i ponosna. Na pripremama i na natjecanju su mi od najvece pomoći bili roditelji i mentori iz Zagrebackog računalong saveza, Sara Lazarušić i Domagoj Sabolić, koji su se jako potrudi pripremiti me za natjecanje. Voljela bih osvojiti još nekoliko Oskara znanja. Ne znam još što bih htjela raditi u budućnosti, ali se nadam dinamičnom i zanimljivom poslu -otkriva nam Rebeka.

Foto: Oskarovka Rebeka Ćaćić, najbolja u Hrvatskoj u području informatike/privatni album

Što se daljnjeg školovanja tiče i njoj je na listi prioriteta popularni MIOC. No, prije toga još novih natjecanja.

Mama Katarina ističe .kako uz Rebeku imaju još troje djece, te ih sve jednako bodre u svim njihovim interesima, ne radeći razlike između njih.

– Osjećala sam se ponosno i sretno kada sam doznala da je Rebeka osvojila Oskar znanja, jer je to lijepa nagrada cijelogodišnjeg truda i rada. Rebeku hrabrimo i bodrimo prije natjecanja, podržavamo logistički, ponekad i svakodnevnim vožnjama u Zagrebački računalni savez na radionice i pripreme. Najvažnije je dati najbolje od sebe, a tada ni rezultat ne može izostati – zaključuje Rebekina mama Katarina.

Foto: Oskarovke znanja (s lijeva) – Rebeka Ćaćić, Ena Novak i Nina Cundeković/privatni album

 

Sport

Hrvački turnir ‘Sveti Nikola’ okupio više od 350 hrvača, Goričani briljirali

Gorički klub predstavljalo je 35 natjecatelja koji su ostvarili sjajne rezultate.

Objavljeno

na

Gradska sportska dvorana u nedjelju je okupila više od 350 malih hrvača i hrvačica na drugom izdanju turnira ‘Sveti Nikola’ u organizaciji Hrvačkog kluba Velika Gorica i Hrvačkog kluba Metalac iz Svete Nedelje. Turnir je okupio sportaše iz 27 klubova, a koji su se natjecali i na županijskom prvenstvu Zagrebačke županije za kadete i starije dječake u grčko-rimskom načinu hrvanja.

Domaćine, gorički klub, predstavljalo je 35 natjecatelja koji su ostvarili sjajne rezultate. Ekipno su osvojili dva županijska pehara, postali su prvaci županije u kategoriji kadeta i starijih dječaka te brojna pojedinačna odličja. Osvojili su 11 zlatnih, 8 srebrnih i 4 brončane medalje.

– Vidjeti dvoranu punu ljudi, čuti podršku s tribina i osjetiti ponos koji su naši natjecatelji unijeli u svaki meč – to je nešto što se ne može opisati riječima. Ovo nije bio samo sportski događaj; bio je to trenutak kada je cijeli grad Velika Gorica živio za hrvanje, za našu djecu i za zajednicu koja diše jednim srcem. Hvala svima koji su bili dio ove čarolije. Ovo je bio dan kada smo svi bili pobjednici – kao sportaši, kao klub, i kao grad. Ovo će se dugo, dugo pamtiti! – poručio je predsjednik i glavni trener Anri Targuš.

Foto: Hrvački klub Velika Gorica 1991

Zlato su u kategoriji kadeta na Županijskom prvenstvu osvojili su Fran Hranilović, Martin Mužek, Roko Marinković, Blago Šimić, Noa Boban i Karlo Vlahović, a u istoj kategoriji srebrni su bili Fran Antonić, Luka Duvnjak, Mateo Bertol i Gabrijel Radić.

U kategoriji starijih dječaka zlatni su bili Bruno Barbarić, Filip Đukić, Leonard Kovačić, Grga Softić i Šimun Kalisar. Drugo mjesto osvojili su Luka Ivšan, Leon Radaić i Petar Ruškovački.

Na turniru u kategoriji mlađih početnika u grčko-rimskom načinu drugo mjesto osvojio je Mato Margit, a u kategoriji starijih dječaka tu su osvojili ekipni plasman i treće mjesto kao i tri brončane medalje kojima su se okitili Mark Grgić, Gabriel Ivatović i Josip Kirinčić. Jedina, za sada, djevojčica u klubu, Katarina Ivatović u kategoriji početnica osvojila je broncu.

Foto: Hrvački klub Velika Gorica 1991

– Naši hrvači pokazali su nevjerojatan trud i zajedništvo – ističu iz kluba.

Nastavite čitati

Kultura

Iz Buševca pobjegnite u Delanec! Stiže nova predstava, rezervirajte ulaznicu na vrijeme

Riječ je o glazbenoj triler komediji koja će na kazališnim daskama Doma kulture Buševec biti prikazana 14. prosinca u 18 sati.

Objavljeno

na

Ogranak Seljačke sloge Buševec svoje vjerne posjetitelje kazališnih predstava časti s predstavom zagrebačkog teatra Cante “Bijeg u Delanec”. Riječ je o glazbenoj triler komediji koja će na kazališnim daskama Doma kulture Buševec biti prikazana 14. prosinca u 18 sati.

– Josip se dan prije svog vjenčanja zamjeri opasnom poduzetniku. Bježi glavom bez obzira u Zagorje, u Delanec. Naš mali čovjek samo želi život s voljenom, ali nesretnim slučajem biva upleten u sumnjivu političko-poduzetničku igru. Glavni negativac, primjerak je poratne tranzicije – oprao je svoju krvavu lovu u farmaceutskoj industriji, ali još uvijek se od same krvi ne može oprati. Njegova ljubav prema pudlu, uzdignuta je na pijedestal idealne savršene ljubavi. Našem glavnom junaku treba pomoć! On je dobiva i to uvijek iz krajnje neočekivanog izvora – stoji u opisu predstave.

Ovo je komedija situacije odnosno zamjena karaktera u strukturi, ali u ideji je politička satira. Groteska, pretjerivanje, obilje, igra rodova, songovi, apsurd…sve to u službi predočavanja društveno-političko, svjetonazorske i etičke pozicije u kojoj se trenutno nalazimo.

Autor je Damir Horvat, redatelj Marija Antić, glazba Damir Horvat, a u predstavi glume Sara Blažić, Filip Sever, Josip Roša i Damir Horvat.

Obavezna rezervacija ulaznica na 098 829 907 (Nenad). Ulaz – dobrovoljni prilog.

Autor fotografija: Kristina Gračan/Canta.hr

Nastavite čitati

Moja županija

Školski medni dan oduševio prvašiće

Med je veza naših mališana sa zdravijom prehranom, s medom kao zdravom namirnicom, te njegovom kvalitetom i dobrobitima za naš organizam

Objavljeno

na

Objavio/la

U sklopu nacionalnog programa „Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka“, u OŠ Milke Trnine u Križu, pročelnik za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Josip Kraljičković prvašićima podijelio teglice meda, objasnivši da se ovaj projekt, u suradnji Ministarstva poljoprivrede, Agencije za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju i Hrvatske agencija za poljoprivredu i hranu, te lokalnih proizvođača meda, provodi u povodu spomendana sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara.

– U posebno označenoj staklenki svi prvašići će dobiti med uz prateće tiskane materijale kako bi se upoznali sa zdravijom prehranom, s medom kao zdravom namirnicom, te njegovom kvalitetom i dobrobitima za naš organizam – rekao je pročelnik, dodavši kako je cilj projekta i ponukati njihove roditelje na konzumaciju meda.

Inače, med će u 31 osnovnu školu kojima je osnivač Zagrebačka županija, a koje su iskazale interes za sudjelovanjem u programu, dostaviti 15 pčelara s područja Zagrebačke županije, a med će svojim kućama odnijeti 1.570 učenika prvih razreda.

Foto: Zagrebačka županija

– Ovo je jedan način promocije zdrave prehrane, učimo djecu odnosu prema prirodi i okolišu, a znamo da su djeca najbolji promotri ako ih naučimo odmalena što je zdrava namirnica i zašto je med zdrav i poželjan u našoj prehrani – dodao je Kraljičković, uz podsjetnik da Zagrebačka županija tome svemu daje dodatni naglasak, usmjerivši poljoprivrednu proizvodnju u ekološkom smjeru.

Med je zapakiran sukladno posebnim pravilima Hrvatskog pčelarskog saveza s oznakom nacionalne staklenke za med, kao doprinos prepoznatljivosti domaćeg meda na tržištu.

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo kako ove godine na razini Hrvatske u Školskom mednom danu sudjeluje 69 osnivača školskih ustanova, 857 osnovnih škola diljem Republike Hrvatske, 34.809 učenika prvih razreda te 183 pčelara. U šest godina održavanja ovog projekta sudjelovalo 860 osnovnih škola s 209.380 učenika prvih razreda te svake godine sudjeluje prosječno 192 pčelara.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Županija darivala štićenike Caritasove „Kuće sv. Franje“

Uz jabuke i slatkiše za sve štićenike, Županija je osigurala svojim stipendistima bonove u vrijednosti 140 eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Prigodnim poklon paketima u povodu blagdana sv. Nikole, Zagrebačka županija darivala je štićenike Caritasove „Kuće sv. Franje“ gdje žive djeca bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Poklone im je djeci uručila Pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak.

–Velika mi je čast doći ovdje u dječji dom kako bi darivali djecu jabukama iz našeg Distributivnog centra za voće i povrće, a pripremili smo i slatke poklon pakete za 34 djece. Osim toga, za dvoje stipendista Zagrebačke županije koji ovdje žive donijeli smo poklon bonove za osobne potrebe jer su izrazili želju za kupnju tenisica i trenirki koje su im potrebne, pa je svaki dobio bon u vrijednosti 140 eura – rekla je Čuljak, objasnivši kako je riječ o dvoje djece za koju Zagrebačka županija u sklopu projekta „Dobri ljudi djeci Hrvatske” sufinancira police životnog osiguranja kako bi im se omogućio lakši prijelaz u samostalan život.

Županija darivala štićenike Caritasove „Kuće sv. Franje“

– Ove godine je Zagrebačka županija krenula u projekt „Dobri ljudi za djecu Hrvatske“ kojeg provodi Zaklada Hrvatske pošte, u sklopu kojeg smo kupili police životnog osiguranja za dvoje štićenika, dvoje djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi s prebivalištem na području županije, a suradna ustanova nam je Caritas zagrebačke nadbiskupije – naglasila je pročelnica.

Važnost ovog projekta istaknula je ravnateljica Caritasa zagrebačke nadbiskupije, sestra Jelena Lončar, koja je podsjetila kako je on proizašao iz potrebe pomoći korisnicima koji u trenutku svoje punoljetnosti izlaze iz sustava socijalne skrbi.

– Uz pomoć dobročinitelja, poput Zagrebačke županija, koji za njih kupe police životnog osiguranja, osiguravamo im sredstva u obliku dvogodišnje stipendije. Time imaju određenu financijsku sigurnost u prvim koracima u samostalnost – objasnila je Lončar.

Foto: Zagrebačka županija

Tijekom proteklih 10 godina police životnog osiguranja dobilo je 51 dijete, uz težnju da svako dijete koje izlazi iz sustava socijalne skrbi dobije policu.

– Tako zajednički stvaramo bolje uvjete djeci u dječjim domovima, koja su izdvojena iz bioloških obitelji, a kad navrše 18 godina moraju izaći iz domova i ne želimo da su prepušteni sami sebi. Dodala bih kako se Caritasov projekt „Darujmo im budućnost“ naslonio na inicijativu Zaklade Hrvatske pošte, čime mi sa svoje strane dajemo doprinos projektu u ovom dijelu Hrvatske. Zahvaljujem dobročiniteljima koji izdvajaju sredstva za tu namjenu, jer je to neprocjenjiva pomoć našim korisnicima. – poručila je sestra Jelena.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Kultura

Umirovljeni zapovjednik HRZ-a Josip Šimac predstavlja svoje zapise ‘Na visinama sjećanja’

Predstavljanje je sutra u 17 sati u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta.

Objavljeno

na

Uoči 33. obljetnice osnivanja Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, hrvatski general bojnik u mirovini Josip Štimac, član Hrvatskog generalskog zbora i bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, predstavit će u Velikoj Gorici svoju knjigu „Na visinama sjećanja“.

Nastanak ove knjige veže se za projekt koji je pokrenuo Eduard Miličević 2012. godine u Institutu Ivo Pilar uz financijsku potporu Ministarstva hrvatskih branitelja pod naslovom “Hrvatski domovinski rat: struktura sjećanja” te nastavljen 2021. godine u Hrvatskom generalskom zboru, uz financijsku potporu Grada Zagreba, pod nazivom “Kultura sjećanja i Hrvatski generalski zbor”. Cilj projekta bio je audiovizualnim intervjuima prikupiti i sačuvati sjećanja istaknutijih aktera planiranja i provedbe operacija oslobađanja Republike Hrvatske u Domovinskom ratu.

– Premda bi svojim svjedočanstvima obogatili historiografiju i pomogli u rasvjetljavanju ratnih zbivanja devedesetih godina prošlog stoljeća, memoarski zapisi hrvatskih borbenih pilota mogli bi se svrstati u raritete. Stoga su sjećanja general-bojnika Josipa Štimca, nekadašnjega vrhunskoga vojnog pilota lovačkih nadzvučnih borbenih zrakoplova, koji je tijekom Domovinskog rata sudjelovao u planiranju, pripremi i provedbi svih oslobodilačkih operacija Hrvatske vojske, vrlo dragocjena. Doda li se tome generalova velika uloga ne samo u stvaranju nego i u osmišljavanju doktrine i razvoja Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva, a posebno njegova poslijeratna uporna borba za očuvanje te važne grane oružanih snaga, kojoj je prijetilo gašenje, ovi zapisi postaju nezaobilazan prilog istraživanju Domovinskoga rata i razvoja hrvatskoga vojnog zrakoplovstva – stoji u najavi.

Knjigu će predstaviti Žarko Ivković, urednik knjige i zamjenik glavnog urednika Večernjeg lista; Marinko Krešić, predsjednik Hrvatskog generalskog zbora; Michael Križanec, zapovjednik Hrvatskog zrakoplovstva; Danijel Borović, umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske; Boris Gregurić, savjetnik za kopnena vozila i zrakoplovstvo; Josip Štimac, umirovljeni general-bojnik i autor knjige te Eduard Miličević, prof.

Organizator promocije je Hrvatski generalski zbor, a održat će se u utorak 10. prosinca u 17 sati u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, Zagrebačka 37. Ulaz je slobodan.

Photo: Boris Scitar/PIXSELL

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.