Povežite se s nama

Vijesti

Njihova priča: Oskarovke znanja – Nika Cundeković, Ena Novak i Rebeka Ćaćić

Najbolje STEM-ovke Hrvatske, otkrile su nam sve o putu koji ih je vodio do osvajanja ove nagrade, a jedna od njih je u ovim trenucima na matematičkoj Olimpijadi u Tirani, kao najmlađa i jedina ženska članica hrvatskog tima – ovo je njihova priča! A i mame su nam ponešto otkrile…

Objavljeno

na

Agencija za odgoj i obrazovanje, uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja i Hrvatske zajednice županija, organizirala je svečanu 19. dodjelu nagrade Oskar znanja najboljim hrvatskim učenicima 13.lipnja u Kongresnoj dvorani Globus na Zagrebačkom velesajmu.

Među gotovo 400 učenika osnovnih i srednjih škola iz cijele zemlje, koji su nagrađeni za postignite vrhunske rezultate na državnim i međunarodnim natjecanjima, svog su Oskara primile i tri učenice iz Velike Gorice – ‘osmašica’ Nika Cundeković, te ‘sedmašice’ Ena Novak i Rebeka Ćaćić, iz Osnovne škole Jurja Habdelića nagrađene su za vrhunsko znanje iz STEM područja (znanost, tehnologija, inženjerstvo, matematika), za koje vlada nekakvo opće mišljenje kako njime većinom ‘vladaju’ muškarci. No, ove cure otvaraju neke nove puteve i poručuju – ‘trebate samo krenuti!’.

Foto: Oskar znanja 2023. primile su tri učenice OŠ Jurja Habdelića, Nika Cundeković, Ena Novak i Rebeka Ćaćić/FB Oskar znanja

Tako je Nika najbolja među mladim tehničarima, Ena briljira u matematici, a Rebeka ‘rastura’u informatici. Osim njihovih najbližih, obitelji i prijatelja, za koje djevojke kažu kako su im bili najveća podrška, na putu do najprestižnije nagrade znanja vodili su ih i mentori Viviana Vretenar, Nevio Cifrek i Zvonimir Turina, koji su na svečanoj dodjeli nagrada primili zahvalnice za svoj predan i vrijedan rad s učenicama.

-Bilo je jako lijepo, djevojke su puno radile, puno je truda uloženo, i s njima je bilo lijepo raditi, puna podrška i pomoć su im bili i roditelji i obitelji, tako da smo svi jako sretni i zadovoljni – rekla nam je nakon svečane dodjele nagrada, mentorica Viviana Vretenar.

Nika Cundeković : ‘Bila je to prava obiteljska akcija’

Za Niku Cundeković prvi osvojeni Oskar znanja doista je savršeni završetak osnovnoškolskog obrazovanja. I, priznaje, osjećaj tog postignuća je – fantastičan!

-Istovremeno sam bila jaako oduševljena i jako zahvalna kad sam doznala i jedva sam čekala primiti mog Oskara u ruke! – otkrila nam je prve dojmove.

Dodaje kako joj je na putu do vrhunskih rezultata najviše pomogla obitelj, pogotovo otac Vladimir, programer, koji joj je također bio mentor.

-Ma, to je bila prava obiteljska akcija, pa sam upravo prvo njima javila sretnu vijest, a nakon toga profesorima i prijateljima. Tata mi je bio najveća podrška i pomoć. Osim obitelji, za ovakve rezultate meni je ključan bio tempo, jer s pripremama smo krenuli puno prije samih natjecanja. Bitno je dobro razumijeti gradivo, a ne samo ‘nabubati’ za natjecanje – otkriva.

Foto: Oskarovka znanja Nina Cundeković na državnom natjecanju mladih tehničara/privatni album

Ponosna mama, Vesna Cundeković, otkriva kako je Nika upravo uz dvije godine starijeg brata Luku i otkrila svijet natjecanja, a od malih nogu njih dvoje su nešto programirali i slagali jednostavne robotiće. Ističe kako se Nika u tome sjajno snašla i zapravo pronašla područje u kojemu je jako dobra.

-Ponosna sam toliko da nemam riječi kojima bih opisala, a svoj djeci bih poručila da se bez straha upuste u natjecanja, bit će im zabavno na tom putu. Samo im je Svemir granica – kaže mama Cundeković. Dodaje i kako sustav nema mogućnosti pratiti tako talentiranu djecu, pa većina toga ovisi o dobroj obiteljskoj organizaciji i podršci.

Nika nam otkriva kako se situacija u STEM području, koje je na glasu kao ‘više muško’, ipak mijenja, pa se sad događa da se u nekim kategorijama natječe više cura nego dečkiju.

-U nekom trenu su se cure usudile ući na to područje, počele smo se prijavljivati na natjecanja I sad nas je u tim STEM kategorijama pola-pola. Treba se samo usuditi i probati.

Foto: Nika Cundeković na svečanoj dodjeli Oskara znanja 2023.g/privatni album

Za ovu prvakinju znanja nema dvojbe oko toga gdje će nastaviti obrazovanje, prvi izbor je srednja tehnička škola Ruđera Boškovića, te smjer tehničarka za mehatroniku . A kojim poslom će se konkretno baviti u budućnosti, kaže, odlučit će na fakultetu, jer ‘tamo se stječe pravo znanje i tamo shvatiš što želiš raditi u životu’, kaže nam Nika, koja uvijek nađe vremena i za druženje i zabavu s prijateljima.

Ena Novak nakon Oskara za top znanje iz matematike, kreće u osvajanje medalje na Juniorskoj Olimpijadi u Tirani

Nekoliko dana trebalo je za –‘uloviti’ Oskarovku Enu Novak, jer ova Habdelićeva ‘sedmašica’ privodila je kraju pripreme za Juniorsku balkansku matematičku olimpijadu, koja se ove godine održava u Tirani u Albaniji, upravo dok objavljujemo ovaj članak, od 23. do 28. lipnja. Osim što je najmlađa članica šesteročlane ekipe koja će predstavljati Hrvatsku na ovom prestižnom natjecanju, ujedno je i jedina djevojčica.

Najbolja matematičarka Hrvatske već lagano stvara kolekciju Oskara znanja, jer prošle godine ga je osvojila kao članica Plesnog odjela Umjetničke škole Franje Lučića, što pokazuje širinu njenih interesa, a ona nam otkriva kako se jednostavno -voli natjecati!

Foto: Oskarovka znanja Ena Novak na prijemu kod gradonačelnika Ačkara s plesnom skupinom UŠ F.Lučića, 2022.g./privatni album

-Ove godine mi je na svečanoj dodjeli bilo čak i ljepše nego prošle, jako sam sretna što sam bila tamo, jer vidjela sam i puno prijatelja s drugih natjecanja. Na natjecanja iz matematike sam krenula slučajno, učiteljica me poslala, to mi se jako svidjelo, jer sam natjecateljski tip, volim tu atmosferu i svakako ću nastaviti – kaže nam Ena, kojoj je obitelj također bila velika podrška.

Foto: Oskarovka znanja Ena Novak kao članica hrvatskog tima za matematičku Olimpijadu u Tirani 2023.g. /privatni album

Svi su bili uz nju, i tata Stjepan i brat Mijo, i mama Željka.

-Pomagali smo svi, uskakali kako je tko mogao. Ena je polaznica i Centra izvrsnosti u Varaždinu i svi smo super ponosni, veliki su to rezultati, Oskar znanja i ulazak u Olimpijsku ekipu – rekla nam je ponosna mama.

Iako je pred njom još završni razred osnovne škole, Ena ne dvoji oko izbora srednje škole – bit će to definitivno XV.gimnazija, poznatija kao MIOC. Završno poručuje kako uvijek potiče druge da se bave onime što im se najviše sviđa.

Rebeka Ćaćić – dvostruka Oskarovka planira u kolekciju dodati još par primjeraka

Najbolja u području informatike, Habdelićeva ‘sedmašica’, Rebeka Ćaćić također je dvostruka dobitnica ove nagrade za najbolje od najboljih učenika u Hrvatskoj. Kaže kako je ovogodišnji Oskar znanja poticaj za daljnje uspjehe, ali i nagrada za uloženi trud, te nam otkriva daljnje planove.

-Kad sam prvi  put dobila Oskara znanja prošle godine, bila sam jako iznenađena, ali sretna i ponosna. Na pripremama i na natjecanju su mi od najvece pomoći bili roditelji i mentori iz Zagrebackog računalong saveza, Sara Lazarušić i Domagoj Sabolić, koji su se jako potrudi pripremiti me za natjecanje. Voljela bih osvojiti još nekoliko Oskara znanja. Ne znam još što bih htjela raditi u budućnosti, ali se nadam dinamičnom i zanimljivom poslu -otkriva nam Rebeka.

Foto: Oskarovka Rebeka Ćaćić, najbolja u Hrvatskoj u području informatike/privatni album

Što se daljnjeg školovanja tiče i njoj je na listi prioriteta popularni MIOC. No, prije toga još novih natjecanja.

Mama Katarina ističe .kako uz Rebeku imaju još troje djece, te ih sve jednako bodre u svim njihovim interesima, ne radeći razlike između njih.

– Osjećala sam se ponosno i sretno kada sam doznala da je Rebeka osvojila Oskar znanja, jer je to lijepa nagrada cijelogodišnjeg truda i rada. Rebeku hrabrimo i bodrimo prije natjecanja, podržavamo logistički, ponekad i svakodnevnim vožnjama u Zagrebački računalni savez na radionice i pripreme. Najvažnije je dati najbolje od sebe, a tada ni rezultat ne može izostati – zaključuje Rebekina mama Katarina.

Foto: Oskarovke znanja (s lijeva) – Rebeka Ćaćić, Ena Novak i Nina Cundeković/privatni album

 

Sport

Mraclin pronašao rješenje: Biljana naslijedio bivši trener Turopoljca

Novi trener seniorske momčadi NK Mraclina je 46-godišnji Milan Marinić, koji je deset mjeseci svoje trenerske karijere već proveo u našim krajevima. Posljednji posao bio mu je u Kloštru

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je Marko Biljan odlučio prihvatiti poziv ŽNK Gorice i napustiti klupu NK Mraclina, bilo je jasno da će uprava kluba imati jako težak zadatak pronaći adekvatnu zamjenu. To se i potvrdilo u smislu trajanja cijelog procesa, jer tek smo desetog dana srpnja doznali ime Biljanova nasljednika.

“Milan Marinić novi je trener seniorske momčadi NK Mraclin. U svojoj karijeri vodio je Trešnjevku, Turopoljac, Špansko, Top i Kloštar. Vjerujemo u odličnu suradnju koja će nam i u novoj sezoni donijeti mnogo veselja i odličnih utakmica. Milane, dobrodošao!”, objavili su iz kluba.

Vodstvo kluba razgovaralo je u međuvremenu s nekoliko potencijalnih kandidata, zavrtjelo se tu i nekoliko imena s velikogoričkog područja, ali na kraju je izbor pao na čovjeka koji dolazi sa strane, ali zna gdje dolazi! Marinić je, naime, rođen u Sisku, nogometno odrastao u zagrebačkoj Trešnjevci, a kao trener u našem je kraju već radio, u Turopoljcu iz Kuča bio je u sezoni 2020./21. Iz turopoljskog nogometa nakon tih deset mjeseci otišao je zbog poziva iz NK Španskog, a sad se vraća kroz klupu Mraclina, kao iskusni 46-godišnjak.

Sportski direktor Luka Cvetnić pronašao je novog trenera u Milanu Mariniću… Foto: NK Mraclin

Marinić će se vrlo brzo uvjeriti da je došao u neobično dobro posložen “selski” klub, ali i da na raspolaganju ima vrlo zanimljiv kadar. Velikih promjena u svlačionici ne bi trebalo biti, svi najvažniji igrači sretni su i zadovoljni na Grabi, pa će Milan Marinić morati “samo” nastaviti ono što je Biljan započeo na klupi našeg jedinog predstavnika u petom rangu natjecanja.

Pripreme počinju 28. srpnja, odmor se polako bliži kraju, a za očekivati je i poneko osvježenje u igračkom kadru…

Nastavite čitati

Sport

Vratio se Čabi! ‘Sretan sam što sam opet na meni dragome mjestu’

Marijan Čabraja vratio se u Goricu nakon četiri i pol godine. Od početka priprema je s momčadi, a sad je potpisao ugovor do ljeta 2027. godine

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad je tog ljeta 2018. godine prvi put došao u naš klub, Marijan Čabraja bio je klinac na početku svog puta. Bilo mu je nepunih 20, imao je iza sebe Dinamovu školu, a ispred sebe priliku u Gorici. Priliku koju je zgrabio već tamo oko šestog ili sedmoga kola te prve prvoligaške sezone. Kako je upao u prvih 11, tako je Čabi u prvih 11 i ostao…

U sljedeće dvije godine s Goricom je vodio europske bitke, kroz 80 utakmica zabio tri gola i podijelio osam asistencija, da bi u zimu 2021., u paketu s Darijem Špikićem, preselio u Dinamo. Nogometni put vodio ga je potom preko mađarskog Ferencvarosa, slovenske Olimpije i škotskog Hiberniana sve do Rijeke, njegova posljednjega kluba prije povratka kući.

Sedam godina nakon što je prvi put došao, naime, Marijan Čabraja i drugi put je postao igrač Gorice.

– Sretan sam što sam se vratio na meni jako drago mjesto, u grad i klub u kojem sam proveo jako lijepe dane svoje karijere. Nadam se da ću ponovno pomoći Gorici da ostvari što bolje rezultate i vjerujem da nas čeka dobra sezona – rekao je Čabi.

Foto: Larisa Trošić/HNK Gorica

Netom prije toga potpisao je dvogodišnji ugovor, i to nakon što je u prvoj fazi priprema uvjerio stručni stožer da je na dovoljno dobroj razini, unatoč pauzi od natjecateljskog nogometa. Ozljede su u velikoj mjeri usmjerile karijeru danas 27-godišnjeg lijevog beka, ali u Goricu se vraća potpuno spreman i odlučan da pokaže koliko vrijedi.

Odabrao je dres s brojem 19, što znači da će nositi isti broj kao i u prvom goričkom mandatu, pa preostaje jedino poželjeti mu da bude i jednako uspješno. Za početak, trebat će se izboriti za svoju poziciju, jer četvrtak je bio dan lijevih bekova, u ranijem terminu potpisao je i Elvir Duraković…

Nastavite čitati

Priča iz kvarta

‘Ja sam spartanac Ivan. Skačem preko vatre, ronim u ledu, pužem kroz blato…’

Velikogoričanin Ivan Zvonar jedan je od pionira utrka s preprekama, fizički i mentalno iznimno zahtjevnog sporta koji u Hrvatskoj tek stječe svoju popularnost. U našem jutarnjem programu predstavio je sebe i svoj sport…

Objavljeno

na

Objavio/la

Skakanje preko vatre, ronjenje u ledenoj vodi i penjanje preko žičanih ograda samo je dio jednog običnog radnog dana Ivana Zvonara. Velikogorički Spartanac, kako se ljudi iz njegovog sporta nazivaju, gostovao je kod naše Gianne Kotroman u jutarnjem programu City radija i pojasnio što se to krije pod engleskim nazivom OCR, odnosno “Obstacle Course Racing”.

– Najjednostavnije rečeno, to su utrke s preprekama, drukčijeg naziva za to nemamo. Radi se o kombinaciji trčanja na stazi, od 100 metara pa sve do 50+ kilometara. Trči se s prirodnim ili umjetnim preprekama, od bodljikavih žica, iskopanog rova s blatom, gdje moramo puzati i do dvjestotinjak metara, preko penjanja po konopcima visokim po deset metara, plivanja u hladnoj vodi… – uvodi nas u priču Ivan Zvonar pa nastavlja:

– Glavni šef Spartana odlučio je napraviti format od stotinu metara s deset prepreka, s čim će se ovaj sport pojaviti u Los Angelesu 2028. godine. To bi bilo nešto slično onome što smo kao klinci gledali u showu “Nindža ratnici”. Tko najbrže stigne do gumba, on je pobjednik…

Postoje tu razne discipline, od onih “početničkih” do doslovno elitnih.

– Glavne discipline su sprint od 10 kilometara, u srednjoj kategoriji se prelazi 15 kilometara s najmanje 25 prepreka, a u kategoriji “beast” staza je duga najmanje 21 kilometar i ima najmanje 30 prepreka. Uz sve to, postoji i “ultra”, utrka na 50 kilometara s više od 40 prepreka. To još nisam probao, prvo se pripremam za srednju kategoriju… – kaže Ivan.

Počeo se ovim sportom baviti 2015. godine.

– Trčim već više od 20 godina, član sam Maraton kluba Velika Gorica, a trčao sam i za reprezentaciju u planinskom trčanju. Puno sportova sam prošao u životu, ali još u osnovnoj školi shvatio sam da mi trčanje ide najbolje, jer tad sam već pobjeđivao na školskim natjecanjima. Kroz nogomet, tenis i stolni tenis skužio sam da sam za individualni sport, a ova priča krenula je prije desetak godina… Na YouTubeu sam naišao na jedan zanimljiv video, pogledao kako funkcionira taj Spartan i rekao sam sebi: Ajmo probati! Brzo sam se zaljubio u taj sport, budući da je dinamičan, a i poseban je osjećaj svaki put kad pređeš prepreku. Čovjek se osjeća snažno, motivirano, ispunjeno pozitivnom energijom – priča Ivan, koji je vrlo brzo postao i prilično uspješan.

– Neću nikad zaboraviti, u drugoj Spartan utrci u životu trčao sam s najboljim Spartancem Petrom Žiškom rame uz rame, a na kraju sam bio treći. Iznenadio sam i samog sebe, tako da mi je žao što nisam ponio hrvatsku zastavu… Bila mi je čast natjecati se s ljudima kojima sam se vidio, gledao ih na YouTubeu, pogotovo kad su mi na kraju i čestitati, stisnuli ruku. Nevjerojatan osjećaj – prepričava Ivan i dodaje:

– Bio sam treći u Europi u sprintu, na natjecanju u Mađarskoj 2018. godine, nakon čega sam imao malo dužu stanku zbog nekih ozljeda. Sad se vraćam, u lipnju sam bio na utrci “Mountain Madness” i osvojio prvo mjesto, na stazi od osam kilometara sa 20 dosta teških prepreka. Planiram se vratiti dosta jako, sljedeće godine čak bih volio biti i prvak Hrvatske.

Jedan uspješan Spartanac, kaže, mora biti nekoliko sportaša u jednom čovjeku.

– Treninzi imaju tri segmenta, snagu, kondiciju i funkcionalne treninge. Kombiniramo teretanu, cross fit, street workout, trčanje u najvećoj mjeri… Pazim i na prehranu, jer bez toga ne ide. Jedem steakove, malo finije meso, sve što mi treba za regeneraciju, jer ipak treniram šest puta tjedno. U dane kad se utrka približava, malo smanjim taj volumen treninga, malo više odmaram, što je također dio cijelog procesa, jer organizam se mora i osvježiti.

Kad je Ivan Zvonar krenuo ovim sportom, te 2015. godine, u Hrvatskoj je malo tko i znao za ovaj sport. A u susjednom Mađarskoj se na utrkama okupljalo i po 10.000 natjecatelja! Prvi klubovi kod nas počeli su se osnivati tek prošle godine…

– U početku, kad sam se tek počeo baviti time, nitko mi nije pomagao jer nitko nije do kraja ni razumio što je to točno. Ljudi su mi se čak smijali kad bih znao trčati, pa se spustiti u stav za sklek i nastaviti puzati, mislili su da sam malo ćaknut, ali sve je to dio treninga. Tek od prošle godine se osnivaju klubovi u Hrvatskoj, a postoji i poligon u Kerestincu koji puno pomaže kod treninga – govori Ivan.

Trenira sam, bez trenera, brdske uvjete simulira u našem kraju, u Vukomeričkim goricama, ali svaka je utrka novo iznenađenje.

– Utrke budu najčešće u ski resortima, gdje su elevacije baš jake, a staze su svjesno napravljene tako da budu teške, uz ponešto ekstremnih uvjeta. Evo, na Mostecu u Ljubljani bila je utrka pod nazivom “Legionar”, na mjestu gdje se skaču skijaški skokovi. Popeli smo se na vrh i rekli su nam da se moramo spustiti dolje što brže. Jurili smo i do 90 na sat nizbrdo, kroz svu tu travu, pa kroz blato, preko zidova od dva metra, s balvanima od 20 kilograma na leđima, vreća s pijeskom, penjanja na užad, ponekad i gimnastičke karike, preko koji se moraš kretati desetak metara, otprilike kao Tarzan po lijanama… – nabraja Ivan i dodaje:

– Tijekom utrke svaka se prepreka mora proći i to označiti zvoncem. Ako to ne napraviš, slijedi kazna od 30 marinaca, što te jako usporava. Sve se snima kamerom i ako se utvrdi da si ih napravio 29, diskvalificiran si. To je taj spartanski moto, nema odustajanja, nema uzmaka… Na svakoj utrci prvih kilometar ili dva idu lakše prepreke, a kako utrka odmiče, to su prepreke teže. Na kraju zna biti vatra ispred samog cilja, to zna lijepo izgledati na fotkama.

Najčešće je na fotkama bez majice, ali ne zato da bi pokazao mišićavi torzo.

– Kod prelaženja prepreka često pucaju majice i zato je preporuka da se trči bez majice. Zato su sve slike bez majice – sa smiješkom kaže Zvonar.

Gianna ga je u njihovu radijskom druženju prozvala i “gorički Indiana Jones”.

– Ajde, ima nekih poveznica, pogotovo kad gledamo prvi film, u kojem Indiana Jones traži sveti gral, tako to nekako izgleda i kod nas. Jako je dinamično i zanimljivo, toliko da moraš potpisati da svaku utrku trčiš na vlastitu odgovornost, ali lako se zaljubiti u ovaj sport. Svatko tko voli adrenalin, tko misli da je psihički dovoljno jak, neka ode na stranicu ocr.hr i priključi nam se – pozvao je Ivan.

Planovi za nastavak njegova spartanskog puta već postoje.

– Pripremam se za utrku u Austriji u rujnu, natjecanje je opet u planinama, na Alpama, bit će jako teško, ali tu ću vidjeti gdje sam. I na čemu moram dodatno raditi. Nakon toga slijedi utrka u Pescari, u Italiji, koja će biti u listopadu – završio je velikogorički Spartanac.

 

IVANOVO GOSTOVANJE NA CITY RADIJU POSLUŠAJTE OVDJE

Nastavite čitati

Sport

Duraković potpisao: ‘Hvala na povjerenju, bit ćemo dobri ove sezone!’

Elvir Duraković novi je igrač HNK Gorice. Stigao je iz Sarajeva, no posljednju polusezonu odradio je na posudbi u Šibeniku, koji je postao ozbiljno goričko crpilište u ovom prijelaznom roku

Objavljeno

na

Objavio/la

Krenuo je iz rodnog Bugojna, nogometni put gradio preko Tuzle i Konjica, pa preko Sarajeva došao do Šibenika u proljetnom dijelu prošle sezone, pa ovog ljeta završio u – Velikoj Gorici! Ukratko, tako nekako izgleda nogometni CV novog igrača HNK Gorice Elvira Durakovića.

– Želio bih zahvaliti stručnom stožeru i upravi kluba na ukazanom povjerenju. Gorica je stabilan, dobro organiziran klub i vjerujem da ćemo ove sezone ostvariti dobre rezultate u HNL-u. Ovim putem pozdravljam i sve navijače Gorice koji će nam, vjerujem, biti podrška tijekom cijele sezone – rekao je Duraković nakon što je potpisao ugovor do ljeta 2027. godine.

Duraković je već četvrti igrač koji je ovog ljeta stigao iz Šibenika, no zapravo dolazi iz Sarajeva, koje ga je posudilo Šibenčanima. Dakle, trener Mario Carević nije ga vodio, ali ga je zato dobro upoznao. I procijenio da najbolji lijevi bek Premijer lige BiH iz sezone 2022./23. može biti dobro rješenje za lijevi bok.

Foto: Larisa Trošić/HNK Gorica

U nastupima za Šibenik pokazao je vrlo zanimljive kvalitete, njegov centaršut ponekad radi razliku, prema naprijed je jako koristan, a to bi posebno moglo doći do izražaja u Carevićevih 3-4-2-1, gdje bi Duraković držao lijevu stranu. Mogao bi imati i ozbiljnu konkurenciju, budući da se očekuje i potpis Marijana Čabraja, ali neće Carevića od viška zaboljeti glava…

Durakovića bismo u neslužbenom debiju mogli vidjeti već u subotu od 10 sati, kad Gorica u Čatežu igra pripremnu utakmicu protiv Širokog Brijega, kojeg vode naši Dean Klafurić i Damir Milanović.

Nastavite čitati

Sport

Zlatko Petrac otišao iz NK Bune! ‘Ubila me ova sezona, moram misliti na zdravlje…’

Zlatko Petrac se povukao s funkcije tajnika NK Bune i tako napustio klub nakon dugog, dugog niza godina. U Buni su se emotivno oprostili od čovjeka koji je obilježio zadnja desetljeća breškog nogometa…

Objavljeno

na

Objavio/la

NK Buna bez Zlatka Petraca je kao Tito bez Jovanke. Kao Tango bez Casha. Kao Amer bez Rusa. Kao Butch Cassidy bez Sundance Kida. Ili, za novije generacije, kao Baka Prase bez Anje Bla…

Jednom rječju, nezamislivo!

Veličanstveni brk breškog nogometa uvijek je bio tu, čak i onda kad praktički nitko drugi nije želio biti tu. U klubu, uz klub, oko kluba. Bilo je i razdoblja kad je seniorski pogon stavljen u mirovanje, kad su se u Buni loptali samo klinci, pa je sve trebalo ponovno podići… Zlatko Petrac najuže je vezan uz sve te faze. Uključujući i ovu posljednju, s radnim nazivom “Povijest je ispisana”, jer Buna će sljedeće sezone prvi put u 45 godina klupske povijesti igrati u najvišem rangu županijskog nogometa.

I onda, kad se slavlje stišalo, kad su se dojmovi slegli, eto priopćenja iz kluba…

“Poštovani sportski djelatnici i prijatelji našeg kluba, u ime cijele ekipe NK Bune želimo izraziti iskrenu i duboku zahvalnost za izniman doprinos, predanost i dugogodišnji entuzijazam g. Zlatku Petracu koji je mnogo truda uložio u rad našeg kluba i koji se iz osobnih razloga povukao sa mjesta tajnika.

Njegova strast prema sportu, osobito prema nogometu, osjetila se u svakom trenutku – bilo da se radilo o strateškim odlukama u Upravi, podršci mladim igračima ili jednostavnom prisustvu koje je uvijek donosilo motivaciju i snagu.

Njegova odanost, vizija i ljubav prema klubu bili su i ostali temelj na kojem zajedno gradimo uspjehe i razvijamo našu sportsku zajednicu. Hvala još jednom što je dao primjer kako se ljubav prema sportu pretače u konkretna djela i rezultate. Nadamo se da ćemo i dalje moći računati na njegovu prisutnost, savjete i podršku, jer je znanje i iskustvo koje je stekao kroz rad u našem klubu neprocjenjivo”, stoji u priopćenju koje je potpisao predsjednik kluba Josip Jerleković.

Budući da ni slučajno ne spada u one koji će se bojati pitanja i skrivati od odgovora, naravno da se javio iz prve, sa sebi svojstvenim šarmom…

– Nemam kaj skrivati, nema ničega spornog u cijeloj priči. Jednostavno sam se psihički potrošio. Primijetio sam da sam postao jako nervozan, svadljiv, da lako planem, a to sve shvaćam kao posljedicu prošle sezone. Ubila me. Jako puno stresa, nervoze, tenzija… I shvatio sam da se zbog zdravlja moram maknuti od nogometa – kaže Petrac.

Zlatko je veseljak po definiciji, pun duha, uvijek spreman na zajebanciju, ali osjetilo se u glasu da je umoran.

– Nema govora o bilo kakvom neslaganju ili sukobu, Bože sačuvaj. Sve su to moji prijatelji, susjedi, sumještani, poznajemo se cijeli život i nema šanse da do toga dođe. Ponavljam, otišao sam iz kluba jer mislim da takav stres ne utječe dobro na moje zdravlje – govori Petrac.

Ovo “otišao iz kluba” točno je samo uvjetno, ali ipak točnije od onog “maknut ću se od nogometa”.

– Družit ćemo se mi normalno i dalje, uvijek sam tu za savjet, a dolazit ću i na utakmice. Uostalom, u nogometu ostajem i dalje kroz Brešku ligu, kao i u ulozi delegata, a klubu ću uvijek pomoći ako mogu. Međutim, tu su sad novi ljudi, ekipa domaćih ljudi koji su oduvijek oko kluba, jedina je razlika što su sad oni ti koji su preuzeli odgovornost – zaključuje Petrac.

Uskoro će i godišnji odmor, tlak će valjda doći u normalu, a od nogometa će se odmoriti. A onda mu se u nekom trenutku, nekako smo uvjereni, i vratiti…

Jer, NK Buna bez Zlatka Petraca… Nekako ne zvuči prirodno.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno