Povežite se s nama

HOTNEWS

MUKE PO PROTOKOLU Provjerili smo njegovu funkcionalnost u školama, u najvećem problemu – zrakoplovci

Kako funkcionira kontrola ulaska i izlaska u školama? Što je manjkavost sustava nadzora? Ima li sluha za tehničke probleme resorno ministarstvo?

Objavljeno

na

Još uvijek nam u glavi odzvanja stravičan događaj 20. prosinca prošle godine kada je u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu 19-godišnji muškarac nožem ozlijedio sedmero ljudi, pri čemu je usmrtio jednog učenika.   

Vlada Republike Hrvatske i Grad Zagreb proglasili su 21. prosinca danom žalosti a sve oči bile su uperene u Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih s u potrazi za pitanjem: jesu li naša djeca u školi sigurna?  

U sljedećih desetak dana Ministarstvo je izradilo jedinstveni Protokol, koji je na snagu stupio 02. siječnja, a koji bi trebao osigurati veću sigurnost u školskim ustanovama, zaštititi učenike i djelatnike i spriječiti događaje koji su Zagreb zavili u crno. Do sredine ožujka osnovne i srednje škole na području grada Velike Gorice, kao i ostatka Hrvatske, imale su određeni period prilagodbe na novonastalu situaciju, prostor za primjedbe i popunjavanje “rupa” koje su se pojavile uvođenjem novog sustava nadzora. 

Protokol u svojoj srži obvezuje školske ustanove zaključavati objekte u vrijeme trajanja nastave, osigurati dežurnu osobu na glavnom ulazu a ulazak u školu, nenastavno osoblje (roditelji, dostava i slično) moraju unaprijed najaviti svoj dolazak. Četiri velikogoričke osnovne škole nadzor uspješno provode, iako postoji prostor za poboljšanja. 

Ravnatelj OŠ Jurja Habdelića Davor Vidović rekao nam je kako imaju detaljan plan dežurstava u koji su uključeni domari i dežurni učitelji već od 7.15 sati ujutro, dok se, nakon što se škola zaključa u 7.40 sati, uključuju i čistačice na ulaz škole za učenike koji kasne na nastavu.  

Tijekom nastave dežuraju dežurni učitelji, a domari ponovo “uskaču” na dežurstvo na ulaz na kraju jutarnje smjene i dolazak poslijepodnevne smjene a zajedno sa dežurnim učiteljem/učiteljicom koji dolazi u 13.30 sati, školu  zaključavaju u 14 sati.  

-Iza 19 sati dežurni učitelji i tehničko osoblje su kod ulaza pri odlasku učenika iz škole, a domari dočekuju klubove koji treniraju u školskoj dvorani. Voditelji klubova obvezni su zajedno sa svim članovima kluba ući u školu, dakle grupno, i nema pojedinačnih ulazaka u školu, te škola opet “ide pod ključ” – rekao je ravnatelj Vidović, dodavši da je svako uvođenje nekog novog rasporeda u početku izazov. 

–Trudimo se maksimalno ispoštovati protokol radi sigurnosti svih učenika  i djelatnika, a tome su se prilagodili i roditelji koji su već usvojili pravilo se da uoči dolaska na informacije ili iz nekog drugog razloga, moraju najaviti razrednom učitelju– istaknuo je Vidović. 

Osnovna škola Eugena Kvaternika prije uvođenja nadzora bila je u prednosti. Naime, već je imala portafon, tako da nitko nenajavljen nije mogao ući u školu bez da najprije pozvoni za ulaz u školu. Ravnateljica Monika Brleković nam je ispričala da je škola zaključana i kako ima zvono, nemaju osobu koja je cijelo vrijeme dežurna na ulazu.  

–Dežura se pod prvim i zadnjim satovima u svakom turnusu, i za to su zadužene spremačice ili domari. Ostatak vremena, ako netko dođe, pozvoni na portafon a škola je s unutarnje strane uvijek otključana, dok učenici van škole izlaze pod velikim odmorima kad je lijepo vrijeme u pratnji dežurnih učitelja, i u petnaest minuta nakon što im završi zadnji sat – rekla je Brleković. 

Kaže da na negodovanje roditelja ili učenika nisu naišli jer su već u startu tako funkcionirali, a jedino što se promijenilo je to da se roditelji moraju najaviti prije dolaska u školu. 

–Problem se generalno javlja kod postavljanja osobe koja bi stalno trebala biti dežurna na vratima škole. Svi zaposlenici imaju svoje radne obveze, nema osobe koja je zadužena za stalno dežuranje na ulazu – dodala je ravnateljica OŠ Eugena Kvaternika. 

Kako nam je ispričao ravnatelj Stjepan Maravić, osnovnoškolci iz Hribara, nemaju zvono, no osigurano im je dežurstvo raspoloživim osobljem škole, i to uključujući i administrativne djelatnike, tehničko osoblje a po potrebi učitelje prema unaprijed dogovorenom rasporedu. 

 – Učenici mogu napustiti školu tijekom velikog odmora uz prisustvo dežurnog učitelja te u skladu s rasporedom nastave, primjerice nakon završetka posljednjeg sata u danu. U posebnim situacijama izlazak je moguć uz odobrenje razrednika ili dežurnog djelatnika. Prvih dana nakon uvođenja Protokola bilo je određenih komentara i pitanja od strane roditelja i učenika, no s vremenom su se svi prilagodili novim pravilima. Razumijevanje za sigurnosne razloge iza ove mjere značajno je doprinijelo njenom prihvaćanju – ispričao je ravnatelj OŠ Nikole Hribara, koji smatra da se Protokol u većini aspekata pokazao učinkovitim.  

– No, uvijek postoji prostor za poboljšanja, primjerice kroz dodatne tehničke mjere poput poboljšanja video nadzora. O svim mogućim poboljšanjima razgovarali smo unutar škole te smo prijedloge uputili nadležnim tijelima – dodao je Maravić. 

OŠ Eugena Kumičića broji nešto više od 900 učenika koji nastavu pohađaju u dvije smjene, a kako su prošli tjedan učenici četvrtih razreda pisali nacionalne ispite, ravnateljica Snježana Ruklić se ispričala našoj redakciji jer nije mogla odgovoriti na upite o funkcioniranju Protokola u školi, no pretpostavljamo da ga škola provodi po principu dežurstva osoblja.   

 Zgrada srednjoškolskog centra u kojoj nastavu pohađaju naši gimnazijalci, ekonomisti i strukovnjaci, osigurala je također dežurstva putem osoblja škole. Jedinstveni odgovor u ime svih ravnatelja dobili smo od ravnatelja Srednje strukovne škole Miroslava Antolčića. 

–Zgrada srednjih škola je otključana u načelu 30 minuta prije početka nastave  i 15 minuta nakon završetka nastave. Učenicima za vrijeme malog odmora nije dopušteno napuštanje školske ustanove, a tijekom velikog odmora učenicima je dopušten izlazak izvan prostora školske ustanove – objasnio je Antolčić, dodavši kako su i roditelji i učenici prihvatili sistem zaključavanja škole. 

No, kako je riječ o adolescentima, u buntovnim godinama, pitali smo nekolicinu njih kako su dočekali odluku o nemogućnosti izlaska iz škole u vrijeme malog odmora, a odgovori su više-manje isti. Najteže je zaključavanje palo – pušačima, koji u vrijeme malog odmora kriomice “zapale” u školskim toaletima. 

No, daleko najveći problem ima Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, čiji nam je ravnatelj Vedran Šarac izložio niz tehničkih problema s kojima se susreće s obzirom na niz specifičnosti provođenja protokola. 

–Naša škola ima tri zgrade koje nisu međusobno povezane već imaju zasebne ulaze, a nastava se odvija u dvije smjene. Nama je jednostavno nemoguće ispoštovati Protokol jer od tehničkog osoblja imamo samo dvije spremačice, u svakoj smjeni po jednu spremačicu i domara na 18 sati ukupnog radnog vremena tjedno, pa je jasno koliko je teško i izazovno boraviti na vratima tri ulaza i uz to raditi poslove čišćenja ili održavanja školskih prostora, a nadzor ulaska je uglavnom na njima uz dežurstvo nastavnika u školskim prostorima – ispričao je Šarac, a kako kaže, državni pedagoški standard na kojeg se uporno poziva naše resorno ministarstvo ne razumije ili ne žele razumjeti da škola koja radi u dvije smjene ima „duplu kvadraturu“ i da bi specifičnost svake škole trebala biti uvjet za broj tehničkog osoblja.  

–Nekoliko puta smo uputili zahtjeve za dodatnim osobljem, no nažalost od zadnjeg su prošla više od 2 mjeseca i još uvijek ništa. U međuvremenu smo na jedna  vrata ugradili šifrarnike za ulaz, a drugi objekt koji imamo u najmu od Zračne luke kroz dogovor s njima čekamo zamjenu sadašnjih vrata i ugradnju šifrarnika, dok je treći objekt školska radionica koju nastavnici samostalno otključavaju ili zaključavaju kad se tamo provodi nastava – dodaje ravnatelj. 

A po njegovoj priči možemo i zamisliti scenarij tijekom dana kada učenici nakon školskog zvona prelaze iz jedne zgrade u drugu, tijekom velikog odmora izlaze iz škole jer škola nema kantinu i obično putem dostavnih službi naručuju hranu. Također, ravnatelj upućuje i na problem nedostatka sanitarnih čvorova u jednoj zgradi što je također povod izlaska iz jedne u drugu zgradu. 

–Sve to nije baš jednostavno i snalazimo se kako znamo i umijemo, s tim da i objekti koje koristimo nemaju velike školske hodnike ili školski hol i nisu baš najbolje rješenje za boravak učenika posebno u toplije dane jer nemaju mogućnost provjetravanja pa smo ostavili mogućnost boravka u učionicama tijekom malih odmora prema dogovoru s nastavnicima, ali kako učenici često moraju mijenjati učionice i kabinete tijekom malih odmora, opet prelaze iz zgrade u zgradu – ukazuje na dodatan problem Šarac.  

–Naravno da učenicima, posebno maturantima nije baš drago da se škola zaključava. Održali smo sjednice Vijeća roditelja i Vijeća učenika raspravljali o protokolu i složili se oko nužnosti povećanja sigurnosti u školi, ali jednako tako i sagledali sve specifičnosti i teškoće s kojima se susrećemo u provođenju protokola. Krajem ožujka trebali bi ponovo održati sjednice i sagledati sve probleme i moguća rješenja za naredni period. Nažalost, resorno ministarstvo trebalo bi puno brže i konkretnije djelovati u rješavanju kadrovskih pitanja, jer bez osoblja dolazimo do granica normalnog funkcioniranja – apelirao je ravnatelj. 

 

Očigledno je resorno ministarstvo nakon izdavanja Protokola nadzora, zaboravilo provjeriti jesu li sve škole u mogućnosti ispuniti obveze i na kraju, biti otvoreni i pristupačni za dijalog. U nadi je spas, pa tako našim zrakoplovcima ostaje nadati se skorašnjem odgovoru na traženje dodatnog osoblja.

HOTNEWS

Ačkar predao potpise za kandidaturu za novi mandat na čelu Velike Gorice

Koalicija “Volim ovaj grad” ima 4.031 potpis podrške.

Objavljeno

na

Objavio/la

Službenim okupljanjem koalicije šest stranaka i nezavisnih kandidata, danas je u Gradskoj upravi gradonačelnik Krešimir Ačkar (HDZ) predao konačne potpise podrške za novi gradonačelnički mandat Gradskom izbornom povjerenstvu, a riječ je o 4.031 potpisu.

-Svatko od nas Velikogoričana voli ovaj grad na svoj način. Svatko od nas svojim djelima čini ga boljim i ljepšim mjestom za život. Zahvalan sam na podršci koju su mi pružili sugrađani i idemo snažno naprijed za još bolju i ljepšu Veliku Goricu – rekao je Krešimir Ačkar.

Gradonačelnik je u sljedećem mandatu najavio realizaciju niza projekata koji će Veliku Goricu učiniti još poželjnijim gradom za život.

-Za ostvarenje tih ciljeva trebat će nam zajedništvo svih Velikogoričanki i Velikogoričana. Zajedno sa svojim zamjenikom Nevenom Karasom i sa svima vama – nastavljamo dalje za našu Goricu, jer – Volim ovaj Grad! – poručio je Ačkar.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Župan: Zagrebačka županija predvodnik je po ulaganju u školstvo u Hrvatskoj

Na konferenciji za medije Kožić predstavio rezultate ulaganja u školstvo i obrazovanje, podršku mu pružili koalicijski partneri.

Objavljeno

na

Danas je u Dugom Selu župan Zagrebačke županije i kandidat za župana na lokalnim izborima, Stjepan Kožić održao konferenciju za medije na kojoj su predstavljeni rezultati ulaganja Zagrebačke županije u školstvo i obrazovanje. Na konferenciji je župan govorio uz podršku koalicije Stjepan Kožić – nezavisna lista (SKNL), Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) i Domovinskog pokreta (DP).

–Brojke pokazuju ono što je najvažnije, a to je da je Zagrebačka županija predvodnik u Hrvatskoj kada je riječ o ulaganju u školstvo i stvaranju boljih uvjeta za obrazovanje djece i mladih. Među svim hrvatskim županijama, upravo smo mi osigurali najviše sredstava za izgradnju škola i prelazak na jednosmjensku nastavu, što je cilj koje odgovorno i sustavno težimo – istaknuo je župan Kožić.

Dogradnjom škola do jednosmjenske nastave

Zagrebačka županija danas provodi najveći investicijski ciklus u školstvu u svojoj povijesti. Poseban naglasak stavljen je na sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). Za pet školskih objekata ukupne vrijednosti 55 milijuna eura odobrena su bespovratna sredstva u iznosu od gotovo 47 milijuna eura. Najveći pojedinačni projekt među dosad odobrenim je izgradnja nove osnovne škole u Dugom Selu, za 24 razredna odjela, s dvodijelnom i malom sportskom dvoranom, ukupne vrijednosti 19,3 milijuna eura. Realizacijom tog projekta, Osnovna škola Josipa Zorića u Dugom Selu i Osnovna škola Stjepana Radića u Božjakovini prijeći će na rad u jednoj smjeni.

Uz već osigurana sredstva, Zagrebačka županija priprema nove projekte za prijavu na NPOO – tijekom svibnja bit će prijavljena još četiri školska objekta, ukupne procijenjene vrijednosti oko 25 milijuna eura. Također, u tijeku je izrada projektne dokumentacije za još devet škola, s ciljem prijave na iduće pozive do kraja rujna 2025. godine.

–Naša odgovornost bila je prepoznati priliku i iskoristiti sve izvore financiranja kako bismo unaprijedili školsku infrastrukturu i omogućili što većem broju učenika kvalitetnu jednosmjensku nastavu. Uz izgradnju i dogradnju novih škola, jednako nam je važno modernizirati postojeće objekte kako bismo učenicima osigurali bolje uvjete, a školama veću energetsku učinkovitost i niže troškove. Trenutno se provodi energetska obnova škola kroz projekt ukupne vrijednosti 21,5 milijuna eura – dodao je župan.

Ravnomjeran razvoj – dugogodišnja vizija Zagrebačke županije

Kako bi dodatno ojačala školsku infrastrukturu, Zagrebačka županija je kroz mandatno razdoblje provela mjere ravnomjernog ulaganja u školsku infrastrukturu, dodjeljujući potpore gradovima i općinama, pri čemu je uloženo više od 8 milijuna eura za izgradnju i opremanje 18 dječjih igrališta, pet vrtića i pet područnih škola. Posebna pažnja posvećena je i jačanju strukovnog obrazovanja kroz tri regionalna centra kompetentnosti u Velikoj Gorici, Dugom Selu i Samoboru. U tim centrima učenici stječu znanja iz robotike, 3D modeliranja i rada na CNC strojevima, pripremajući se za tržište rada budućnosti.

– Obrazovanje je ono što me najviše motivira u ovom poslu. Brojke, projekti i osigurana sredstva jasno pokazuju da znamo što radimo i da ulaganja planiramo odgovorno i strateški. Iskustvo koje sam stekao i ostvareni rezultati obvezuju me da nastavim raditi predano, s jasnim ciljem da svako dijete u Zagrebačkoj županiji ima priliku učiti u jednoj smjeni, u modernoj i kvalitetnoj školi – zaključio je župan Stjepan Kožić.

Uz infrastrukturna ulaganja, Zagrebačka županija sustavno ulaže i u podršku mladima. Tako su od 1. siječnja 2025. godine stipendije za učenike i studente povećane za 50 posto, kao dodatna potpora obrazovanju i mladima na području županije.

Dodajmo kako su na konferenciji nazočili i zamjenik župana Ervin Kolarec, načelnik Općine Rugvica Mato Čičak te kandidat za gradonačelnika Dugog Sela Stipo Velić.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO: Muzej Turopolja uz pomoć Županije ide u cjelovitu obnovu

Kolarec: Velika Gorica je primjer kako uspješno prijaviti projekte na javne pozive. Za javne zgrade oštećene tijekom potresa odobreno 6,5 milijuna eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Najznačajnija povijesna građevina Velike Gorice na jesen kreće u cjelovitu obnovu. Naime, nakon prijave obnove na javni poziv zgrada javne namjene oštećenih u potresu, Zagrebačka županija donijela je odluku da će za radove na obnovi Muzeja Turopolja u Velikoj Gorici isplatiti 1,5 milijuna eura.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Ovu zgradu izgradila je Plemenita opčina turopoljska koja je ispisala povijest velikogoričkog kraja, stoga smo s veseljem dočekali pozitivno rješenje Zagrebačke županije uz čiju ćemo pomoć kompletno urediti naš muzej. To znači da će se zidovi ogoliti do cigle, učvrstiti statika zgrade i postaviti nove instalacije, a za vrijeme radova muzej će biti zatvoren za javnost. Imamo tu sreću da u blizini muzeja stoji naš novi Interpretacijski centar gdje smo već preselili urede, a moći ćemo skloniti i zbirke iz stalnog postava budući da muzej djeluje na pet lokacija. Period do početka radova u rujnu, ispunit će se procesom okupljanja Povjerenstva Grada Velike Gorice koji će voditi obnovu te raspisivanje javne nabave, nakon čega u devetom mjesecu očekujemo prvi udarac čekićem – najavila je ravnateljica muzeja, Margareta Biškupić Čurla.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Od kada je Zagrebačka županija raspisala Javni poziv da dodjelu sredstava za obnovu javnih zgrada oštećenih potresom, potpisano je 126 ugovora ukupne vrijednosti 51,5 milija eura.

–Među ostalim, izgradili smo potpuno novu crkvu u Kravarskom, Pučko otvoreno učilište i zgradu suda u Zaprešiću te muzej u Jastrebarskom. Kada govorimo o gradu Velikoj Gorici, kao zamjenik župana a ujedno i Velikogoričanin, zaista me veseli što je Grad velika Gorica na naš natječaj kandidirao 31 projekt za što je odobreno ukupno 6,5 milijuna eura. Riječ je o značajnim građevinama poput građevine Starog grada Lukavca za čiju je obnovu osigurano 400 tisuća eura, izgradnji nove škole u Dubrancu za koju je isplaćeno 3 milijuna eura, za našu „velikogoričku katedralu“, odnosno Crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije 642 tisuće eura, kao i obnovu Muzeja Turopolja za što je odobreno milijun i 532 tisuće eura. To je značajan novac, za čije su dobivanje, djelatnici i gradonačelnik Krešimir Ačkar dobro pripremili projekte – istaknuo je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Zagrebačka županija i Grad Velika Gorica zajednički su se „bacili“ u izvršenje ovog projekta koji je izuzetno značajan za našu povijest, kulturu i društvenu zajednicu. Nakon obnove, Grad Velika Gorica će i modernizirati samu postavu muzeja kako bi ona bila atraktivnija i u skladu s modernim dobom u kojem živimo. Tako da je za očekivati da će naš muzej doživjeti transformaciju u najboljem smislu –naglasila je Lana Krunić Lukinić, pročelnica za predškolski odjel, školstvo i društvene djelatnosti Grada Velike Gorice.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom 

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Jurjevo se vratilo “kući” – Ačkar i pl. Odrčić svečano otvorili vrata Starog grada Lukavca

Nakon pet godina tradicionalna proslava Turopoljskog Jurjeva u organizaciji Plemenite općine turopoljske vratila se u Stari Grad Lukavec, potpisan i Sporazum s Gradom.

Objavljeno

na

Zbog posljedica potresa 2020. godine, manifestacija se nije mogla održavati pod zidinama starog grada, no nakon obnove dvorca 33. Turopoljsko Jurjevo u punom sjaju i duhu tradicije opet je na starome mjestu, a to su, osim plemenitaša jedva dočekali i brojni posjetitelji. 

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

– Veseli nas što je ovo mjesto nakon obnove opet središte naših kulturnih događanja, a to vidimo po brojnim posjetiteljima koji su došli danas ovdje provesti dan. Kako u godini Plemenita opčina turopoljska slavi svoj veliki jubilej – 800. obljetnicu postojanja, tim je veća čast našu tradicionalnu manifestaciju održati na starome mjestu, a hvala dragom Bogu i lijep nam je sunčani dan. Tako da je stvarno odličan ambijent. Potrudili smo se brojnim sadržajima za sve generacije uveličati ovu proslavu, tako da nastupa gotovo 700 folkloraša iz 20 kulturno-umjetničkih društava, tu je i povijesna postrojba Turopoljski banderij i brojni drugi sadržaji – rekao je uoči svečanog otvorenja dvorca u Lukavcu, župan POT-a Juraj pl. Odrčić. 

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Osim toga, posjetitelje je dočekao “Turopoljski sejem”, bogata gastro ponuda vožnja kočijom ili jahanje konja, radionice za djecu te veliki srednjovjekovni tabor s prikazom starih zanata.  Ovaj događaj stoljećima su njegovali naši preci, a očuvanju tradicije najviše su pridonijeli turopoljski plemenitaši, koji će ubuduće imati veću ulogu u Starom gradu Lukavcu. 

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

–Danas Plemenita opčina Turopoljska i Grad Velika Gorica potpisuju Sporazum o suradnji za nas povijesni čin, koji će nama omogućiti veće ovlasti kako bismo ga mogli razvijati. Recimo cijela ova šuma koja okružuje dvorac bit će Arboretum, a već smo izradili idejno rješenje, a nekoliko rješenja imamo i za uređenje samog dvorca kako bi on u budućnosti bio reprezentativni primjerak baštine našega kraja – najavio je Odrčić. 

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Dodajmo kako je nakon obnove, svečanim ceremonijalnim činom uz povijesne postrojbe i gradonačelnika Krešimira Ačkara, 300.-godišnji Stari grad Lukavec, najstarija građevina na području grada, otvorila svoja vrata.

Ponos Turopolja i dragulj naše tradicije od sada otvara i novo poglavlje svojih zidina koje su nekoć štitile od Turaka, a gdje će u budućnosti biti središte brojnih događanja, uz poseban ugođaj nekih prošlih vremena.  

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

HOTNEWS

Gradonačelnik svečano otvorio novi Vatrogasni dom u Novom Čiču

Vatrogastvo zauzima mjesto broj 1 u našem gradu – poručio je Ačkar.

Objavljeno

na

Objavio/la

Povijesni trenutak za svako mjesto je izgradnja Vatrogasnog doma, koji je oduvijek povezivan s društvenim životom zajednice. A vatrogasci iz Novog Čiča s nestrpljenjem su dočekali današnji dan, kada i službeno započinje nova era u njihovom vatrogasnom stažu. Jednom u 100 godina, kažu, događa se da selo dobiva ovakav objekt, za vrijeme čije je gradnje sva oprema morala biti razmještena na nekoliko lokacija. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Dugačak je popis osoba kojima se zahvaljujem što smo danas ovdje uz ovako lijep objekt. Prvenstveno hvala KUD-u Čiče i predsjedniku Stipi Duvnjaku, Mjesnom odboru i Čedomiru Tomašiću, našem Nogometnom klubu, Udruzi žena i umirovljenika koji su nam bili podrška u svakom trenutku. Također zahvaljujem mojim vatrogascima koji su strpljivo čekali današnji dan. Zahvaljujem Zagrebačkoj županiji koja nam je omogućila nabavu sve potrebne vatrogasne opreme, a najveća hvala Gradu Velikoj Gorici i gradonačelniku Ačkaru koji je imao sluha za naše potrebe i podmirio troškove izgradnje Vatrogasnog doma – istaknuo je u pozdravnom govoru predsjednik DVD-a Novo Čiče, Zvjezdan Čurla. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Vrijednost sveukupnih radova je 1,2 milijuna eura, uz pomoć kojih, na nekadašnjoj praznoj livadi, danas stoji moderan dom za vatrogasce, ali i popratne prostorije koje će ubuduće koristiti umirovljenici, članice Društva žena ali i nogometaši za svoje skupštine. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Stoljetna tradicija vatrogastva na području Velike Gorice i okolice dokazala je da vatrogasci apsolutno zaslužuju sve ono što jedan grad, jedan gradonačelnik može učiniti i omogućiti, jer podsjetimo se, kad uslijedi bilo kakva opasnost, nesreća ili nepogoda – tu su vatrogasci, kada nas je zadesila poplava – prvi su vatrogasci, kad je bio potres – ništa bez vatrogasaca, u vrijeme Covida – pomagali su vatrogasci…i zato vatrogastvo zauzima mjesto broj 1 u našem gradu, i dužni smo mu vratiti i omogućiti svo poštovanje. Jer koliko god ulagali u vatrogastvo ne možemo vratiti sve ono što nam oni svakodnevno pružaju –naglasio je Ačkar. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Dalibor Mrakovčić, predsjednik Vatrogasne zajednice grada Velike Gorice apostrofirao je činjenicu da je vatrogasni dom – srce svakog mjesta – tu će ubuduće vatrogasci napokon moći kvalitetno obavljati svoju dužnost, imati gdje skladištiti opremu i vozila, no i cijela zajednica je danas dobila prekrasno mjesto za druženja, sastanke, promocije, održavanje skupština…tako da je ova gradska investicija doprinijela društvenom životu ovog mjesta.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Svečanosti je uz brojne uzvanike i prijatelje vatrogasce sudjelovao i zamjenik župana Ervin Kolarec, koji je podsjetio kako je Zagrebačka županija lider u Hrvatskoj po izdvajanjima za vatrogastvo. Samo u ovoj godini osigurala je gotovo milijun eura za financiranje sustava vatrogastva i zaštite od požara, a vatrogascima iz Novog Čiča uz pomoć Županije nabavljena je kompletna oprema. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Dodajmo kako osim vatrogasnog spremišta za opremu i vozila, u prizemlju stoji velika sala za druženja i skupštine, a na katu su moderno uređene i opremljene prostorije koje će koristiti udruge, društva i klubovi.

FOTO GALERIJA: 

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno