Povežite se s nama

HOTNEWS

Manipulatori i narcisi svih zemalja – nabijem vas

U životu svi u jednom trenutku postanemo manipulatori jer situacije od nas to zahtijevaju.

Objavljeno

na

Kako damski i elokventno sam se izrazila, pa to nisu istine.

U životu svi u jednom trenutku postanemo manipulatori jer situacije od nas to zahtijevaju. Oni „normalni“, tj. oni od nas koji imaju u sebi ugrađene moralne vrijednosti zdravog društva, mi se ubrzo pokajemo i onda ližemo ta kriva djela godinama. Ispričavamo se djelima, riječima i načinom na koji gledamo svijet oko sebe i tretiramo ostala živa bića oko nas. Uglavnom, postanemo lovina za manipulatore. A njih je, vjerovali ili ne, puno više nego nas koji „fasujemo“ u tom krugu života.

Nedavno sam se našla u situaciji da netko tko je meni bio važan iskoristi moju od prije naučenu submisivnost, poniznost ili čistu glupost, kako god to želite nazvati, i iskoristio ju da meni nabije grižnju savjesti za djelo koje je on učinio.

E sad, ne smatram ja sebe baš super pametnom, ali ni super glupom. Životna škola koju učimo i na kraju ipak umremo glupi, naučila me puno, ali očito u ovoj situaciji – nedovoljno.

Činjenica da su manipulatori u većini slučaja i narcisoidne osobe, nikako nije zanemariva jer gdje je smisao manipulirati nekim, a istovremeno ne uživati u svojim djelima gledajući na njih kao na vrhunac kreativnosti. Fuj. Nabijem vas sve redom ovom svojom balkanskom jezičinom.

Ljuta sam. Primijetili ste, zar ne? Naravno. Jer kod mene je sve odmah vidljivo na prvu. Nemam ja vremena nikog ni muljati ni zavlačiti ni trošiti mu vrijeme. Ja kad krenem u bilo kakvu komunikaciju, bilo privatnu ili poslovnu, odmah se prospem pred osobom kao pijana kuma na vjenčanju. Dakle, otvorena knjiga. I uvijek dajem sve od sebe da se osoba s kojom komuniciram osjeća opušteno, zabavljeno i važno.

Foto: pexels-fauxels

E ovo zadnje me sjebe svaki put. To je naučeno ponašanje. To su mi ovi narcisoidni manipulatori usadili kao normu i ja od kad znam za sebe radim uvijek istu grešku – stavljam svoju važnost ispod osobe s kojom komuniciram. E rode, što me rodi takvu.

Da vam budem iskrena, takvo ponašanje je prouzročilo sav stres koji sam si dozvolila i koji se na kraju pretvorio u neke glupe boleštine s kojima se nosim kao Hulk. Pa zašto onda nisam Hulk kad razgovaram s ljudima, nego im dam da me gaze?

Poznat vam je ovaj monolog? Ma nemojte mi reći… Dakle, nisam jedina koju oko malog prsta vrti banda narcisoidnih manipulatora. Tužna je to spoznaja, ali budi ideju da bi možda i mi mogli osnovati neki klub i udružiti se u borbi protiv ove bagre koja vlada našim životima. Jupi!

Možete si misliti kako bi to bilo…Jedan od njih bi se infiltrirao u naše redove i poveo nas…a mi bi kao ovce u magli blejali i što točno radili? Pa plesali kako on dirigira.

I tako se mi vrtimo u krug, a ja vam nisam ispričala situaciju koja mi se dogodila. Baš sam bezobzirna.

Dakle, otkako sam uselila u novi stan, svako malo mi dolaze prijatelji da vide to moje toplo gnijezdo i ja im se silno veselim i dočekujem ih kao svaka dobra domaćica, s nekom klopicom.

Foto: pexels-sydney-troxell

I tako je taj moj prijatelj/poznanik/šupak žešći, u jednoj grupi najavio da dolazi k meni i da nosi svoju klopu jer meni kao sva hrana zagori. Budući da to sa zagoretinom nije daleko od istine, ja sam prihvatila zafrkanciju i zamolila ga da ponese i meni nešto, da ja ne ostanem gladna. U toj istoj grupi je on u danu kad je trebao doći objavio fotke nekih delicija koje kao nosi k meni i kako će on biti divan domaćin u mom domu, a ja sam objavila fotke nekih zagorenih stvari koje sam slikala ranije. Da, zagori mi hrana, pa što.

S njim je dolazio još jedan prijatelj, koji je uvijek gladan. Ali, uvijek. Taj bi i nogu od stola oglodao da ju premažete majonezom.

I sad si ja mislim…ovaj koji izaziva je dovoljno lud da fakat ponese tu hranu, nije me pitao što mi treba za dom da donese, pa možda fakat želi donijeti tu hranu kao poklon. S druge strane Bubi, ovaj koji se oblizuje stalno, njega nije teško nahraniti. Parizera uvijek ima u frižideru..i neki komad sira…

I umjesto da ipak kupim nešto ekstra za frižider, ja samo stavim Pelinkovac hladiti, jer ipak je to „eliksir istine“, a istine nikad dosta.

U nekoliko navrata je u toj grupi on objavljivao fotke iz dućana, na kojima je fakat bio on i gdje se vidjelo da kupuje neke oblizeke.

I znate kako je došao? Raširenih ruku s kitom cvijeća i pitanjem: Kaj ti je danas zagorjelo?, dok je u pozadini Bubi mirisao zrak nadajući se da sam ja kao dobra domaćica, napravila gozbu.

Bijes koji me obuzeo čuo se na cijelom katu, jer sam što ono točno? Popušila foru? Bila izigrana? Ili sam samo malo jače glupa?

Što god da je bilo, naravno da je on slikao stol na koje je bio pelin, parizer, par maslina i neki upitni trokut sir kojeg mislim da još uvijek osjećam negdje u zubima.

Foto: pexels-sydney-troxell

Bubi je rekao: Ja drugi put dolazim sam. Nahrani me ženo!

A šupak je rekao: Nisi mi baš neka domaćica.

Osjećaj: neponovljiv.

Zapravo priča je trebala biti o liku koji mi nije dao mira dok nisam došla kod njega doma na večeru pa se onda od silnog uzbuđenja nije znao ponašati i eto tako – mućak, ali ova s Bubijem i Šupkom je zanimljivija, zar ne? Ili možda ipak želite čuti onu drugu..

U svakom slučaju, nabijem ih!

A kako bi rekla jedna čitateljica od prošlog tjedna: Bože, koja hrpa gluposti na jednom mjestu!

Do iduće srijede tražimo lokaciju za klub: Ne može nam nitko ništa, osim njih!

Voli vas vaša Nevena.

HOTNEWS

Pepelnica i početak biblijskog bdijenja u Velikoj Gorici

U Župi Navještenja Blažene Djevice Marije započinje 26. biblijsko bdijenje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ovo jutro označilo je početak korizme, odnosno četrdesetnice. Današnji dan, Pepelnica, podsjeća čovjeka na prolaznost života na zemlji.

„Sjeti se, čovječe, da si prah i da ćeš se u prah vratiti“ – riječi su koje simboliziraju stvaranje prvog čovjeka, ali i kraj svakog života. Uz te se riječi na misnim slavljima pepelom obilježavaju čela vjernika. Pepeo je simbol pokore, poniznosti i žrtve.

Na taj duh korizme nadovezuje se i poruka Pape Lava XIV. pod naslovom „Slušati i postiti“.

Slušanje pritom ne znači samo čuti, nego otvoriti srce Bogu i ljudima oko sebe, osobito onima koji trpe.

Post, pak, nije samo odricanje od hrane, nego preispitivanje onoga za čim istinski čeznemo.

Papa posebno ističe potrebu za postom od riječi koje ranjavaju. Post od osuda, ogovaranja i grubosti te nas poziva da govorimo s više blagosti, poštovanja i mira.

Današnja misna slavlja obilježena su obredom pepeljenja, kojim započinje korizmeno vrijeme molitve, posta i duhovne priprave.

U Župi Navještenja Blažene Djevice Marije nakon večernje mise u 18:30 i obreda pepeljenja započinje 26. Biblijsko bdijenje.

Vjernici su pozvani pridružiti se zajedničkoj molitvi i slušanju Božje riječi, u duhu korizmenog sabranja i zajedništva.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Zagrebačka županija dodjeljuje sredstva za razvoj poduzetništva

Gradovi i općine! Iskoristite sredstva za gospodarske zone i poduzetničkih inkubatore.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija će ove godine gradovima i općinama dodijeliti milijun eura za razvoj poduzetničkih zona i poduzetničkih inkubatora.

Sredstva mogu iskoristiti za izgradnju energetske, komunalne, prometne i komunikacijske infrastrukture te komunalnih vodnih građevina do zone i u zoni, kao i za uređenje okoliša.

Također, sredstva se dodjeljuju i za izgradnju i opremanje poduzetničkih inkubatora i njihovih okoliša.

Maksimalno ostvariv iznos potpore je 150 tisuća eura, a postotak sufinanciranja ovisi o indeksu razvijenosti grada ili općine.

Županijski poziv je otvoren do iskorištenja sredstava, a najkasnije do 30. Studenoga.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Javni poziv za financiranje udruga u području vatrogastva

Grad Velika Gorica osigurao 40 tisuća eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica iz Proračuna za ovu godinu osigurala je sredstva za financiranje programa i projekata udruga iz područja razvoja vatrogastva i pružanja zaštite od požara.

Javni poziv za tu namjenu vrijedan je 40 tisuća eura i otvoren je do iskorištenja sredstava – najkasnije do 30. studenoga.

Najmanji iznos financijskih sredstava koji se može prijaviti i ugovoriti po pojedinom projektu je 150 eura, dok je najveći iznos 4 tisuće eura.

Pravo na financiranje imaju udruge koje su upisane u Registar udruga i koje su podnijele zahtjev za usklađenje udruga s novim Zakonom o udrugama.

Informacije i obrasci za prijavu dostupni su na mrežnim stranicama Grada Velike Gorice.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Košarkaši Gorice dobili utakmicu boljom igrom u zadnje dvije četvrtine

Objavljeno

na

Objavio/la

Košarkaši Gorice su u 18. kolu Prve lige uvjerljivo pobijedili momčad Crikvenice rezultatom 77:63, iako je rezultat nakon prve dvije četvrtine bio neodlučen (34:34).

Velika Gorica, 14.02.2026. Prva liga-18.kolo: KK Gorica-KK Crikvenica 77:63. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 14.02.2026. Prva liga-18.kolo: KK Gorica-KK Crikvenica 77:63. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prvu polovicu susreta obilježile su brojne pogreške i mali broj poena, ali Gorica je u trećoj četvrtini, kada je Dramalija (samo 5 poena u prvih 20 minuta) započeo pogađati, odvela utakmicu prema pobjedonosnom završetku.

Velika Gorica, 14.02.2026. Prva liga-18.kolo: KK Gorica-KK Crikvenica 77:63. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 14.02.2026. Prva liga-18.kolo: KK Gorica-KK Crikvenica 77:63. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Borna Dramalija s 21 i Filip Kalajžić s 15 poena su dvoznamenkasti u sastavu domaćih, a Šutalo je uz 12 skokova i 8 asistencija dodao i 9 poena.

Velika Gorica, 14.02.2026. Prva liga-18.kolo: KK Gorica-KK Crikvenica 77:63. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 14.02.2026. Prva liga-18.kolo: KK Gorica-KK Crikvenica 77:63. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kod Crikvenice jedini dvoznamenkasti bio je Franco Filipović s 11 poena, a Luka Vucić je uz 10 skokova dodao 7 poena i 4 asista.

Galerija fotografija

Prva muška liga 2025./2026., 10. kolo

KK Gorica – KK Crikvenica 77:63 (14:19, 20:15, 22:11, 21:18)

Velika Gorica. Gradska sportska dvorana. Gledatelja: 70. Subota, 14.02.2026., 17:30 sati. Suci: Jelena Tomić, Vedran Vedriš, Sven Lukačić. Delegat: Danijel Kolarić.

GORICA: Ivanković 6, Dramalija 21, Rimac 4, Turić 7, Validžić 6, Šutalo 9, Guja, Bljajić, Kalajžić 15, Miloloža (cap.) 7, Gluhak 2. Trener: Damir Miljković.

CRIKVENICA: Filipović 11, Šamanić (cap.), Vucić 7, Karabaić 9, L.Došen 9, Šulentić 3, F.Došen 5, Butorac 6, Perić, Ćošić 7, Mucak 6. Trener: Teddy Delač. Pomoćni trener: Zoran Dragojević.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Nakon pola stoljeća i dalje zajedno – Velikogoričani o Valentinovu

“Ako se ljudi istinski vole, onda to pokazuju u malim stvarima.”

Objavljeno

na

Objavio/la

Crvene ruže, slatke poruke i sitnice koje znače mnogo – Valentinovo je i ove godine unijelo dašak romantike u svakodnevicu. I dok ga jedni s veseljem obilježavaju, drugi poručuju kako se ljubav ne bi trebala svoditi na samo jedan dan u godini.

Valentinovo svake godine donosi isto pitanje – slaviti ili ignorirati? Dok su izlozi puni srca i poklona, mišljenja su podijeljena. Evo kako se 14. veljače doživljava i što o Danu zaljubljenih kažu naši sugrađani.

– Mi vjerujemo da se Valentinovo ne slavi samo 14. veljače, nego svaki dan, jer ako se ljudi istinski vole, onda to pokazuju u malim stvarima. Putujte što više možete zajedno, posebno prije penzije jer poslije sve postaje pomalo teže – poručio je vječno zaljubljeni par koji već pola stoljeća gradi zajedničku priču.

– Suprug i ja imamo svoju malu tradiciju, svake godine za Valentinovo idemo u kino – rekla je naša Velikogoričana, dodajući kako im je to poseban način da izdvoje vrijeme samo za sebe.

– Druga pak ističe da su im draže mirnije varijante: „Nama je najljepše ostati kod kuće, u udobnosti doma, uz večeru i dobar film.“

Na kraju, čini se kako se, bez obzira na ruže, kino ili večeru kod kuće, svi slažu u jednom – ljubav se ne mjeri jednim datumom, nego vremenom koje spremno dijelimo s onima do kojih nam je najviše stalo.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno