Povežite se s nama

HOTNEWS

Kako ju ponovno zavesti i preživjeti da pričaš o tome?

Muški ne vole slušati žensku analizu, ali evo nekoliko koraka koji su nužni…

Objavljeno

na

Iako postoje brakovi u kojima to nije nužno, jer neki muškarci su rođeni Don Juani, u većini veza osvajanje prestaje danom „kapitulacije“ iliti ga – brakom. Da, slažem se da je to žalosno, ali je sastavni dio današnje rutine. Većini brakova se to desilo i nećemo glumatati da nemamo pojma o čemu pričam. To je na žalost učestalo, ali nije nepopravljivo.

Da se razumijemo, ja sam sve samo ne najkompetentnija davati ikome savjete o braku, ali budući da sam brak konzumirala i sama, kao korisnica istoga, mogu reći koju praktičnu i izvedivu, iako ne provedivu za svakoga.

Budući da znam da muški ne vole slušati žensku analizu, nabrojat ću samo u natuknicama korake koji su nužni, a za nas žene ću ih nakon toga razraditi. Vi ih dečki ne morate čitati, jer znamo kako vam brzo pažnja skrene na nešto zanimljivije. Ali, ako vas zanima, izvol’te bujrum.

1. Dobro jutro je obavezno

2. SMS tijekom radnog vremena koji nema veze s obiteljskim obavezama ili lančanim šalama, je također obavezno

3. „Kaj ima za ručak?“?“ slobodno pretvorite u „Što ćemo kuhati danas?“ ili „Trebaš li pomoć oko ručka?“. Kruna s glave ne pada zbog toga – garantiram.

4. Odvedite ju negdje gdje ona voli ići i gdje se osjeća lijepom i voljenom

5. Podsjetite ju zašto se udala za vas

6. Budite svjesni da niste nezamjenjivi (kao što nismo ni mi)

7. Ne hvalite se s ovime pred frendovima, jer nije cool za njih iako neki od njih to rade

Dobro jutro

Spavate li zajedno ili ste zbog puta razdvojeni, „dobro jutro“ se ne smije izbjegavati. Poljubac, zagrljaj ili bilo kakav mali znak pažnje naspram vaše odabranice, oduzet će vam manje od minute (1 minuta). U odsutnosti SMS „dobro jutro, ljepotice/ljubavi (ili nešto slično)“ s nekim emotikonom na kraju poruke, izmamit će joj osmjeh na lice i dan je odmah ljepši i vama, ali i njoj.

Foto: pexels-andrea-piacquadio

SMS tijekom radnog vremena

Svjesni činjenice da na dnevnoj bazi primimo i proslijedimo desetine poruka šaljivog sadržaja ljudima koji su „by the way“ u našim životima, pa možda istovremeno i voljenoj osobi, stavljamo ih u zajednički koš. Ako već prosljeđujemo te poruke našim partnerima/icama, onda je moguće odvojiti još malo vremena (1 minuta) za poruku sadržaja „veselim se što su klinci popodne u školi ;)“ ili „mislim na tebe“ ili „jesam li ti rekao danas koliko si lijepa?“. To su poruke koje će kod nas žena razvući osmijeh na lice, ali i zapaliti iskru sumnje. To nije loše, jer ćete znati da nam je stalo. Kad prestanemo biti ljubomorne ili davati znakove ljubomore, možete slobodno krenuti dalje. Sloboda je divna stvar, ali malo ljubomore mora postojati. Sigurno si sada mislite kako sladunjavo te poruke zvuče, ali baš zato su učinkovite. Uostalom, pa neću vam sve odati, potrudite se malo, budite originalni u svojim porukama jer vi najbolje znate što vašu odabranicu veseli. Nije važno pišete li tu poruku dok ste na puzi, za vrijeme sastanka ili možda na WC-u, važno je da ju pošaljete. Ako ste već toliko „zaboravni“, da ne napišem neku drugu riječ, postavite si alarm u pametni mobitel da vas podsjeti da odvojite minutu za ženu koja je odabrala baš vas.

Foto: pexels-elina-fairytale

Kaj ima za ručak?

Pitanje je koje većina žena mrzi. Ne zato što nam se ne da kuhati baš svaki dan, nego zato što više ne znamo što bi kuhale. Činjenica da smo umorne jer smo od 6 na nogama i bla, bla, bla…

Meni osobno smeta kad se moji muški uzmuvaju po ekstra maloj kuhinji dok ja pokušavam kuhati, ali kad mi postave stol i operu suđe poslije ručka, ja sam sretna žena. Neko vrijeme smo radili tjedni meni prehrane, no nažalost zbog obaveza koje smo imali nismo ga uspjeli provoditi u djelo pa sam opet na istim mukama.

Ali, dobro znamo da postoje muškarci koji vole kuhati i sad ću ovo reći pa slobodno udrite po meni, muškarci bolje kuhaju. Možda zato što ne moraju kuhati svaki dan, ali njihova jela imaju posebnu dušu. Moj pokojni otac koji je bio samac, znao je reći da zbog njegovog graha „susjedi provaljuju“ i stvarno je tako bilo. Najbolji grah ikada. Moj sadašnji partner kad se primi kuhače, mislim da kuha s njom, a ne da radi reda, onda svi redom ližemo prste i uživamo u njegovim kreacijama. On kuha tako da nikad ne skuha isto jer ne kuha po receptu, nego ćeifu. I ne kuha često, ali kuha. (ideja za ručak 5 min dnevno max, postaviti stol 3 min, oprati suđe 10 min)

Foto: pexels-silvio-barbosa

Odvedite ju negdje gdje ona voli ići i gdje se osjeća lijepom i voljenom

Ovo nikako neće stići na dnevnoj bazi, ali možda ni na tjednoj jer brzina života nam to ne dozvoljava. Ali, to neko mjesto na koje ona voli ići može biti mjesto gdje ste se upoznali, gdje ste se prvi puta poljubili, gdje si ste ju prvi puta vidjeli, gdje se tako glasno smijala nekom događaju pa ju na to podsjetite. Morate znati da mi žene ne vidimo sebe lijepima stalno, neke čak i nikada. Društvo nam je nabilo standarde kojih se ne možemo ili ne želimo držati zbog nekih svojih bubica u glavi i često nam je potrebno čuti od vas da smo lijepe. I izvol’te nam to govoriti i pokazivati! Jer u protivnom pretvaramo se u cvokotala i zanovijetala i sve ono što ne volite kod nas. Mislite da smo plitke, aha, jesmo. Hvala! Pravi se javljaju.

Foto: pexels-katerina-holmes

Podsjetite ju zašto se udala za vas

E to je ono što se nadam da znate. Neki ne znaju i čudom se čude godinama zašto je ta žena još s njim i koji ju „ku.ac“ drži uz njega. Ima jedna dobra uzrečica koja kaže da smo mi žene glupe jer smo zbog jedne kobase uzele cijelu svinju, ali to nije baš istina. Mi vas trebamo. Trebamo da budete naš oslonac, naše sidro, naša snaga, naše rame za plakanje, slika nas samih, ma trebamo vas za čudo stvari. Iako sve manje za one kućanske poslove u stilu krečenja, mijenjanja žarulja, silikona u kadi i tak, jer to nas baš zabavlja (sarkazam), ali nemamo vremena čekati na vaše „Budem! Ako sam rekao da budem, ne moraš me svakih 6 mjeseci podsjećati na to.“

Budite svjesni da niste nezamjenjivi (kao što nismo ni mi)

Nigdje ne piše da brak treba trajati do kraja života. Nitko ne garantira da je ta koja vam je potpisala vjernost i čuda, da će takva i biti. Ali, dužni ste oboje, dati sve od sebe da probate popraviti ako je pokvareno.

Jedan djed mi je jednom rekao: „Djeco, vi danas ne znate popravljati stvari nego kupite novu. Zato vam i brakovi ne valjaju“. I bio je u pravu.

Foto: pexels-katerina-holmes

I na kraju, nitko ne mora znati da se trudite oko svog braka, da ste u problemima jer se ne znate ponašati kad problemi dođu, da se borite s nečim novim i nepoznatim, ali to Ona mora znati. Ona mora znati da vi ne znate dalje, da ne možete dalje, da se bojite, jer ako ne zna zabrijat će si nešto u toj svojoj analizatorskoj glavi i napravit će vam pakao od života. Njoj morate reći. Jer ako ne možete reći njoj, čemu sve ovo prije.

I da…ono sad najvažnije…ZNATE LI DA JE DANAS DAN ŽENA i da su ovo upute za ponašanje?????

Prekardašila sam s brojem riječi, ali nisam mogla drugačije. Idući put obećajem više smijeha.

Volim vas! 🙂

HOTNEWS

FOTO Vrijedne žene Pokupske uz vosak i lukovice pripremaju najljepše pisanice za ‘Vuzem’

Članice Kluba žena Pokupsko izradit će više od 250 pisanica za ovogodišnji ‘Vuzem u Pokupskom’.

Objavljeno

na

Objavio/la

Članice Kluba žena Pokupsko krenule su s pripremama za tradicionalnu manifestaciju ‘Vuzem u Pokupskom’ u sklopu projekta ‘Mali ljudi velikog srca’, a među aktivnostima su i radionice izrade pisanica na tradicionalan način.

– Zasad smo ih izradile stotinjak, a sveukupno ćemo imati više od 250 komada pisanica koje radimo voskom i farbamo lukovicom. Pisanice će onda djeca na Uskrs djeca tražiti u parku. Imat ćemo još dvije radionice, jedna za odrasle sad u petak u podrumu vrtića i imat ćemo jednu radionicu izrade pisanica na ovaj tradicionalan način za djecu iz vrtića – rekla nam je predsjednica Kluba žena Pokupsko, Zorica Šestak i pozvala sve zainteresirane da im se jave.

Foto: Klub žena Pokupsko

Foto: KŽ Pokupsko

Nastavite čitati

HOTNEWS

Policija traži očevice prometne nesreće na goričkoj obilaznici

Dvije su osobe ozlijeđene.

Objavljeno

na

Objavio/la

Policija traži očevice prometne nesreće koja se dogodila jutros oko 9 sati na raskrižju Avenije pape Ivana Pavla II i Državne ceste D30 u Velikoj Gorici.

U sudaru automobila Hyundai I30 bijele boje i Peugeot kombija bijele boje, dvije su osobe ozlijeđene.

– Zbog utvrđivanja okolnosti koje su dovele do ove prometne nesreće, molimo očevice da se jave s informacijama u goričku Policijsku postaju osobno ili na brojeve telefona 01/6221144 ili 192 – pozivaju iz policije.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Dan oralnog zdravlja: Gorički vrtićarci na ‘pregledu’ kod Ljubice Zubice

‘Danas sam najsretniji stanovnik najboljeg grada u Hrvatskoj, jer prvi krećemo s kompletnim programom prevencije oralnog zdravlja u svim našim vrtićima i vjerujem da ćemo za par godina moći reći kako Velikogoričani imaju najljepši osmijeh, jer imamo zdrave zube’, poručila je inicijatorica programa redovitog nadziranog pranja zuba u vrtićima, dr.Kaja Gmaz. 

Objavljeno

na

Objavio/la

Svjetski je dan oralnog zdravlja, a kako sve ne bi ostalo samo na prigodnom obilježavanju, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica i Grad u suradnji s Udrugom za prevenciju karijesa promovirali su početak jedinstvenog programa redovitog, kontroliranog pranja zubi u svim vrtićima na našem području.  Čitava priča pokrenuta je zahvaljujući inicijativi dr.Kaje Gmaz, o čemu smo nedavno i pisali.

Foto: Svjetski dan oralnog zdravlja, predstava Ljubica Zubica, Ana Katulić i dr.Kaja Gmaz/cityportal.hr

Jutros su tako brojni vrtićarci pogledali autorsku predstavu Ane Katulić, ‘Ljubica Zubica’, u Domu kulture Galženica i POUVG. Predstava je nastala 2018.godine, a osmišljena je upravo u suradnji s Udrugom za prevenciju karijesa Grada Velike Gorice.

– Povodom ovog dana sam najsretniji stanovnik najboljeg grada u Hrvatskoj, jer prvi krećemo s kompletnim programom prevencije oralnog zdravlja u svim našim vrtićima što će sigurano dati rezultate za koju godinu i mislim da se s time možemo svi ponositi. Nije bilo lako posložiti sve te ‘kotačiće’ da bi ovaj mehanizam profunkcionirao. Zahvaljujem svima, posebno doktorima dentalne medicine koji su dali svoje vrijeme za dobrobit ovog grada, kao i svim zdravstvenim voditeljima vrtića koji su prepoznali ovaj program. I želim da za par godina možemo reći kako Velikogoričani imaju najljepši osmijeh, jer imamo zdrave zube – rekla nam je dr. Kaja Gmaz.

Foto: Svjetski dan oralnog zdravlja, predstava Ljubica Zubica/cityportal.hr

Foto: Svjetski dan oralnog zdravlja, predstava Ljubica Zubica/cityportal.hr

Vrtićarci su izuzetno aktivno sudjelovali u predstavi u kojoj ih Ljubica Zubica, pomoćnica Zubić Vile, koja je u potrazi za izgubljenim zubom, upoznaje sa svijetom zubi, pokazuje im kako ih pravilno njegovati i četkati.

– Dosta je malo predstava koje govore o oralnoj higijeni i zdravlju zubi, pa sad to znanje koje mi je o tematici prenijela dr.Gmaz kroz jednu interaktivnu predstavu prenosim djeci. Klinci sjajno prihvaćaju, reakcije su odlične, javljaju se i s crtežima, odgojiteljice mi šalju poruke, jako mi je drago zbog toga – rekla nam je autorica i izvođačica predstave, Ana Katulić.

Foto: Svjetski dan oralnog zdravlja, početak nadziranog pranja zuba u vrtićima/cityportal.hr

Foto: Svjetski dan oralnog zdravlja, početak nadziranog pranja zuba u velikogoričkim vrtićima. Za sve vrtićarce osigurane su besplatne četkice za zube/cityportal.hr

Po završetku predstave klinci su bez imalo straha Ljubici Zubici pokazali svoje zubiće, a svaki od njih dobio je na poklon i četkicu za zube, koje su osigurane baš za svu djecu iz velikogoričkih vrtića, pa roditelji neće snisiti nikakav dodatni trošak.

Foto: v.d. proč. N.Topolnjak, dr.Kaja Gmaz, savjetnica A.M.Tintor, Svjetski dan oralnog zdravlja, početak nadziranog pranja zuba u vrtićima/cityportal.hr

– Jako nam je važna inicijativa dr.Kaje Gmaz koja je na razini lokalne zajednice inicirala da svi dječji vrtići i gradski i privatni susdjeluju u ovom projektu. Temeljeno na znanstvenim istraživanjima koji dokazuju da je oralno zdravlje temeljeno na pravilnoj higijeni zuba, a vrtići su idealna mjesta na kojima to vrijedi započeti. Tako da smo jako sretni što su svi vrtići otvorili svoja vrata, što krećemo jedinstveno istovremeno s tim projektom i što smo na ovaj način obilježili Svjetski dan oralnog zdravlja – rekla nam je Arijana Mataga Tintor, savjetnica za predškolski odgoj, djecu i mlade Grada Velika Gorica. Početak ovog programa došao je podržati i priv.pročelnik Upravog odjela za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti, Neven Topolnjak.

I zato za kraj, poruka Ljubice Zubice!

– Znate da zube trebamo prati svaki dan, ujutro za ljepotu, a uvečer za dobar san. I kad jedete slatkiše zube treba prati češće i više. I, ne zaboravite, zubara posjetite, to vam ništa ne boli! On će vam pokazati kako se zube -voli!

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Karate klub Velika Gorica sa 16 medalja najsupješniji klub na “Tigar Kupu” u Sisku

Najuspješniji natjecatelj iz KK Velika Gorica bio je Vito Hulina koji je osvojio dva zlata.

Objavljeno

na

Uspješan sportski vikend je iza članova Karate kluba Velika Gorica. Jučer, 19. ožujka, nastupili su na turniru “Tigar Kup Igor Malek” u Sisku i zbog svojih rezultata bili su najuspješnji klub natjecanja. Osvojili su čak 16 medalja i to 6 zlatnih, 4 srebrne i šest brončanih.

– U ukupnom poretku klubova završili smo na prvom mjestu, izuzevši domaćina koji nije bio u konkurenciji. Najuspješniji naš natjecatelj je bio Vito Hulina koji je osvojio dva zlata, u uzrastu mlađi kadeti -54kg i kadeti -52kg – rekli su iz kluba.

Osvajači zlata bili su još i Petar Tibor, Noel Jeromić, Ema Jukić i Ema Filković, dok su se srebrom okitili Mara Gusić, Nika Budinski, Nikola Huzjak i Katja Braica. Broncu su osvojili Luka Radić, Mia Čunčić, Matej Čarakovac, Luka Lukačić, Mara Gurisć i Matea Kordić.

Inače, turnir je okupio 427 natjecatelja iz 41 kluba, a ovaj gorički klub predstavljao je 21 natjecatelj.

Foto: KK Velika Gorica

Foto: KK Velika Gorica

Foto: KK Velika Gorica

Foto: KK Velika Gorica

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Depresija i anksioznost sve češći i kod djece i mladih u Velikoj Gorici, stručnjaci započeli edukacije po školama

Stručnjaci Centra za djecu, mlade i obitelj učitelje i roditelje educiraju kako prepoznati djecu i mlade koji imaju probleme s mentalnim zdravljem

Objavljeno

na

Objavio/la

U jednom razredu petero djece ili mladih ima problema s mentalnim zdravljem. Od njih pet, četvero se ne otkrije tijekom školovanja otkrije. Dramatičan je ovo podatak Svjetske zdravstvene organizacije koji opisuje stanje mentalnog zdravlja mladih u cijelom zapadnom svijetu. Statistika je nemilosrdna, a odnosi se i na Hrvatsku i Veliku Goricu.

– Zanimljivo je da obično otkrijemo one koji imaju problema u ponašanju, koji su nasilni i agresivni jer se to jako vidi, a ove koji pate u tišini i internaliziraju, njih ne vidimo – objasnila je ravnateljica Centra za djecu, mlade i obitelj Sanda Puljiz Vidović koja je, potaknuta lošom statistikom, odlučila krenuti u akciju i dati svoj doprinos.

Prvi korak je odlazak stručnjaka iz Centra u škole kako bi educirali učitelje da prepoznaju djecu koja imaju poteškoće te ih upute u stručne službe koje mogu pomoći. Za sada su predavanje održali u OŠ Nikole Hribara te Hrvatskom zavodu za socijalni rad – područni ured Velika Gorica.

– Cilj projekta je bio da obratimo pozornost nastavnicima da smo svi odrasli odgovorni, i da je potrebno reagirati ako primijetimo da se nešto događa s nekim djetetom i mladom osobom. Nastavnici su puno u kontaktu s njima i važno je da uoče što se s djecom u razredu događa i da reagiraju i upozore stručnu službu u školi – ako vide da je dijete anksioznost, da je jako uplašeno dulje vrijeme i slično – kazala je Puljiz Vidović.

Više je problema koje su stručnjaci uočili kod djece i mladih, a sve se pojačalo tijekom pandemije koronavirusa i nakon potresa. Već se u pandemiji počelo pričati kako su stroge mjere loše za mentalno zdravlje, a onda su se dogodili potresi i sve je to, primjećuju stručnjaci, loše utjecalo na mentalno zdravlje koje je, posebno kod mladih, bilo loše i prije pandemije.

– Veliki problem je depresivnost koja se očituje kroz bezvoljnost. Kroz glavu im prolaze negativne misli poput „život nema smisla“ i sl. i sniženog raspoloženja, ali može biti povezana i uz probleme u ponašanju. Nekada depresivnost može biti uzrok agresivnosti. Ono što vidimo je i da su djeca i mladi jako anksiozni. Anksioznost se očituje kao neodređeni strah od nečega što se potencijalno može dogoditi, na pr. Dobiti lošu ocjenu, a pojačava ju pritisak tijekom školovanja zbog toga što su ocjene realno važne za upis u dobru školu. Poneki roditelji dodatno pojačavaju taj pritisak jer djeci nameću brojne aktivnosti, pa djeca nemaju slobodno vrijeme za druženje i slobodnu igru. Neki si i sami nametnu visoke kriterije – kaže ravnateljica Centra i dodaje kako se u ovakvim slučajevima mogu javiti panični napadi, koji su česti i kod odraslih.

Foto: Alexa from Pixabay

– Djeca i mladi su iscrpljeni, jako ozbiljno shvaćaju školu jer žele nešto postići, što je u redu, ali onda ih to jako opterećuje i dovodi do izrazito stresnih reakcija. Čest je i perfekcionizam, želja da sve bude savršeno i da sve drže pod kontrolom, što je nemoguće. Vidimo i da je dosta mladih usamljeno. Nemaju prijatelje, ne druže se i tako ne uče razvijati socijalne odnose. Uočljiv je i izostanak osjećaja smisla – upozorava Sanda Puljiz Vidović.

Ne treba zanemariti ni trend ovisnosti o ekranima čije ćemo posljedice tek vidjeti. Psiholozi upozoravaju kako puno djece provodi previše vremena na ekranima i zapravo pokazuju ovisničke simptome, a da roditelji toga nisu ni svjesni. Uz to se vežu i teškoće s održavanjem pažnje, što je danas čest problem.

No, ono što posebno brine je velik porast suicidalnih ideja i samoozljeđivanja kod djece i mladih. Na ovo bi, upozorava Puljiz Vidović, posebno trebali pozornost obratiti roditelji. Ono što u posljednje vrijeme stručnjaci uočavaju kod mladih je i preispitivanje spolnih uloga i seksualne orijentacije.

Prvi korak u brizi za djecu i mlade, vezan uz njihovo mentalno zdravlje, je praćenje djeteta i prisutnost roditelja. U obitelji se najlakše mogu uočiti promjene kod djece i mladih, a psihologinja Puljiz Vidović navodi na što se sve treba obratiti pozornost.

– Ako dijete povraća prije odlaska u školu ili ako se vraća prljavo iz škole, vrlo je vjerojatno da ga netko maltretira. Ako neko dijete slučajno gurne drugo dijete na hodniku, ili se dvoje djece posvađaju, to nije mjesto gdje roditelji trebaju reagirati, to djeca moraju riješiti samostalno. Drugo je ako dijete je žrtva zlostavljanja starijih i jačih. Teško je točno odrediti granicu kada je potrebno reagirati a kada ne, to je često pitanje osjećaja i zdravog razuma, kada reagirati, a kada ne – objašnjava i dodaje kako roditelji moraju pustiti dijete da doživi neke frustracije i da se nosi s njima jer će tako i tako biti spremnije za životne izazove koji ga čekaju.

– Taj trend da roditelji sve obavljaju umjesto djece, da razrješavaju sukobe zapravo je put u probleme s mentalnim zdravljem – ističe psihologinja Centra za djecu, mlade i obitelj.

Foto: WOKANDAPIX from Pixabay

Za kraj, Puljiz Vidović je naglasila kako se u razvoju djece nikako ne smije zapostaviti ni fizička aktivnost. Izuzetno je važno provoditi vrijeme u igri s drugom djecom i to u prirodi, na otvorenom.

– Na igralištu dijete nauči više nego na bilo kojem tečaju, jer se s tjelesnim aktivnostima razvijaju i povezuju i stanice u mozgu, dijete se razvija intelektualno, razvijaju se socijalne vještine – dijete uči kako brinuti o sebi i drugima, uči se pravilima pojedinih igara i još puno toga. Jednog dana kad bude tražio posao, poslodavac će od njega tražiti socijalne vještine, kreativnost, sposobnost rješavanja sukoba i sklonost timskom radu. A ako to ne nauči kao dijete ili mlada osoba, to je kasnije već malo teže – kaže Sanda Puljiz Vidović.

Zbog svega ovoga, Centar za djecu, mlade i obitelj intenzivno radi na edukacijama u goričkim školama, a putem medija želja im je potaknuti i roditelje da obrate veću pozornost i reagiraju već na prve znakove problema.

Nastavite čitati

Reporter 423 - 23.02.2023.

Facebook

Izdvojeno