Povežite se s nama

Politika

Goričanka iz DIP-a: ‘Poludim kad čujem priče da su neki od izbora namješteni’

Vesna Fabijančić Križanić do 2015. bila je saborska zastupnica, a posljednjih pet godina potpredsjednica je Državnog izbornog povjerenstva. U svojoj priči opisuje nam kako izgledaju predaje lista, predizborna kampanja, sam dan izbora, izborna noć…

Objavljeno

na

Dok stranke, liste i pojedinci smišljaju kako se što više svidjeti biračima, dok birači razmišljaju kome dati glas, negdje u pozadini velik posao traje već mjesecima. I odvija se u Državnom izbornom povjerenstvu, neovisnom državnom tijelu koje se bavi provedbom izbornog procesa. A u njemu je, na visokoj dužnosti potpredsjednice, jedna djevojka iz našega kraja…

Vesna Fabijančić Križanić rođena je Goričanka, Amerikanci bi rekli “born and raised” ovdje, u našem gradu, potpredsjednica DIP-a je posljednjih pet godina, a ovih dana u prvom planu je – zdravlje!

– Ova bitka s koronom očito još nije završila, moram biti jako oprezna i odgovorna, jer ako ja odem u samoizolaciju, cijeli DIP će morati u samoizolaciju. A izbori nam dolaze za desetak dana – kaže nam Vesna na početku razgovora s povodom.

Imali smo i dosad kao grad saborske zastupnike, i Fabijančić Križanić bila je to četiri godine, imamo i kandidate na ovim izborima na sve strane, a od 2015. imamo i predstavnicu u jednom ovako važnom državnom tijelu, na vrlo zahtjevnom zadatku.

– Svaki posao koji radite je zahtjevan ako imate taj pristup. Ako razgovarate o meni s drugim ljudima, voljeli me manje ili više, svi će reći da sam radoholičarka. U svakom poslu sam dala cijelu sebe, jer svaki posao je zahtjevan ako ga želiš raditi odgovorno. Ovo ima posebnu težinu, jer proglašavaš konačne rezultate izbora za sastav Sabora, najviše zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj, objavljuješ konačni ishod izbora za predsjednika države. I moraš to odraditi kako Bog zapovijeda – odlučno govori Fabijančić Križanić.

Osim prilikom predaja lista, vodstvo DIP-a u fokusu javnosti je jedino kad se objavljuju rezultati izbora, ali puno je tu onog skrivenog, često nevidljivog posla, kojeg se odrađuje upravo ovdje.

– Onog trenutka kad se raspišu izbori, sve mora biti spremno. Svi obrasci, svi nacrti zapisnika, svi kosturi izbornih povjerenstava… Pripreme traju najmanje dva mjeseca. Budući da su parlamentarni izbori ionako morali biti ove godine, odmah nakon predsjedničkih izbora krenuli smo s pripremama za parlamentarne. Do pojave korone i opće karantene 90 posto priprema smo završili – kaže Fabijančić Križanić, dodajući kako je najstresniji dio cijelog procesa zaprimanje izbornih lista, koje se zna protegnuti sve do ponoći.

Predsjednik DIP-a je Đuro Sessa, a Vesna Fabijančić Križanić jedna je od četiri potpredsjednika… Foto: Patrik Macek/PIXSELL

– Od svih izbora, upravo su parlamentarni najsloženiji, gotovo ni po čemu se ne mogu uspoređivati ni s europskim ni s predsjedničkim. Prije svega zato što Hrvatska nije jedna izborna jedinica, nego ih ima deset, pa kao 11. inozemstvo, a kao 12. nacionalne manjine. U predsjedničkim izborima, recimo, u 12 dana morali smo primiti 11 lista. U ovom slučaju kandidature se primaju 14 dana, mi smo u 13 dana primili 30-ak lista, ukupno smo ih imali 192, a od toga 80 zadnji dan! Ušla sam u Sabor u 8, izašla u 2 u noći. I dođeš doma, još najmanje dva sata ne možeš zaspati od napetosti i stresa. Naravno da su predlagatelji različiti, uključujući i one živopisne… Nećemo baš prepričavati anegdote, neki bi se mogli uvrijediti, ali bude tu svega – s blagim smiješkom prepričava Vesna.

Nakon toga slijedi službena predizborna kampanja, u koju se DIP ne miješa puno.

– Kampanju pratimo u smislu nadzora financiranja. Svaki izborni sudionik mora otvoriti poseban račun za kampanju, najkasnije s predajom liste, a mi imamo pristup. A je li kampanja u duhu demokratičnosti i sličnih parametara, to će nadzirati Etičko povjerenstvo.

Nejasno je, međutim, tko je nadležan za ono što se događa uoči samih izbora, za famoznu izbornu šutnju.

– Kako je 2018. bila godina bez izbora, a u našoj nadležnosti je i sugeriranje, davanje mišljenja o izbornom zakonodavstvu, izradili smo nacrt jedinstvenog izbornog zakona. Politika to nije prihvatila, a naše je mišljenje da to baš i nije dobro. Trenutačno svaka vrsta izbora ima svoje zakone i propise, iste izborne institute uređuje različito. Čak i one stvari koje se ne tiču politike – veličina biračkih odbora, jesu li oni stranački ili ne, predaje li se kandidatura 12 ili 14 dana prije izbora, morate li skupiti potpise ili ne, morate li imati izvod iz kaznene evidencije ili ne… Recimo, EU-parlamentarac možete biti i ako ste pravomoćno osuđeni, a da biste bili općinski načelnik, ne smijete – napravila je uvod Fabijančić Križanić pa krenula konkretno:

– U tu priču ulazi i izborna šutnja. Na EU izborima kršenje izborne šutnje je kažnjivo, za pravne osobe i do 500.000 kuna, a u ostalim izborima nije, ni u predsjedničkim ni u parlamentarnim! Zato smo u našem prijedlogu jedinstvenog izbornog zakona predložili ukidanje izborne šutnje. Moje osobno mišljenje je da svaki birač 48 sati prije izbora zna hoće li izaći izbore i kome će dati glas. Svojevremeno su politički analitičari rekli da 15 dana kampanje može utjecati na 2-3 posto biračkog tijela, a kamoli zadnji dan. S druge strane, kad izborna šutnja već postoji, kršenje mora biti kažnjivo.

A kad prođe i izborna šutnja, dođe dan izbora. Za DIP-ovce, jasno, posebno buran dan, jedan od onih kad dolaze u fokus.

– Izbori u inozemstvu traju dva dana, 4. i 5. srpnja, što je također kuriozitet parlamentarnih izbora. Kreću od istočnog dijela zemaljske kugle, a po našem vremenu završit će 6. lipnja u 4 sata ujutro. Prve rezultate objavit ćemo u 22 sata, kad će biti obrađeno između 19 i 20 posto glasova. Mnogi su se čudili zašto tek tad, budući da su prvi rezultati drugoga kruga predsjedničkih izbora bili već u 20 sati, s više od 50 posto prebrojanih glasova, ali ogromna je razlika imaš li pred sobom dva kandidata ili, kao recimo u 7. izbornoj jedinici, 22 liste s po 14 kandidata. A broje se i preferencijalni glasovi!

Iskustvo iz saborskih klupa puno je pomoglo Vesni Fabijančić Križanić u poslu u DIP-u… Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Već godinama ne pamtimo bilo kakve repove nakon izbora, situacije u kojima je bilo što sporno, ali ne bi Hrvati bili Hrvati da redovno ne krenu priče kako je nekome nešto oduzeto, ukradeno…

– Ja poludim kad čujem priče o krađi izbora! To je nemoguća misija – gotovo se uznemiri i na sam spomen Fabijančić Križanić.

– Broji se, naravno, ‘pješke’, nego kako drukčije. Otvoriš papir, složiš po jedinicama i brojiš. Tu nema modernizacije. Mogu se glasovi unositi u aplikaciju, ali prvo ih morate izbrojiti, zajedno s izbornim povjerenstvom. To je proces koji traje, ali ne može se dogoditi da nešto ne štima, jer tu su dvije kontrole, dva kompjutora i dva informatička koordinatora, dva istovjetna zapisnika. Jedan i drugi unose, ne sjede jedan pokraj drugoga, a u zapisniku je broj upisanih birača, broj izašlih birača, broj važećih i nevažećih glasova… I ako samo jedna brojčica ne odgovara, u sustavu se sve crveni. Kad se unese cijeli zapisnik, kad se ništa ne crveni, ta kućica se zaključava. I nitko više ne može ništa dodatno unositi. Uostalom, onog trena kad se unese, kad mi u 22 sata krenemo objavljivati rezultate, vidi se broj glasova po biračkom odboru – objašnjava nam proces Vesna.

Sve bi to, cijeli postupak, promijenilo elektronsko glasovanje.

– Stalno čujem da se tijekom korone sve moglo digitalizirati, pa zašto nema elektroničkog glasovanja. A nema ga zbog sadašnjeg Ustava i zakona. Ne može ga biti. Jasno piše da se u inozemstvu glasovanje provodi u konzularnim predstavništvima glasačkim listićima i to se ne može pretvoriti u elektronsko. U cijeloj Europi samo Estonija ima elektronsko glasovanje, Nizozemci su pokušali pa su se vratili na papirnato, a Šveđani su pri kraju procesa pripreme za elektronsko koje su trajale osam godina. Problem je i signala u nekim područjima Hrvatske, a treba tu reći i da mi kao narod ničemu ne vjerujemo. Maloprije sam vam ispričala kako se unose glasovi, pa smo skeptični, zamislite kako bi bilo s elektronskim glasovanje, koji bi to bio stupanj nepovjerenja. To je svakako budućnost, ali u dogledno vrijeme bi prvo trebalo osigurati izmjenu Ustava i izbornog zakonodavstva, zatim dobra pokrivenost signalom cijele Hrvatske i, najvažnije, puno novca – zaključila je ovu temu potpredsjednica DIP-a, pa se prebacila na objašnjavanje kako se dođe do te funkcije.

– Da biste bili član DIP-a, morate biti diplomirani pravnik s najmanje deset godina iskustva u struci, ne smijete biti član nijedne političke stranke, a bira vas se na mandat od osam godina. Kad nekome istekne mandat od osam godina, Sabor imenuje tri člana na prijedlog oporbenih stranaka, a tri na prijedlog saborske većine. Mi koji smo imenovani, a bili smo u strankama, prije imenovanja smo iz njih izašli – pojasnila je Fabijančić Križanić.

Novoizabrani članovi DIP-a prisegnuli pred predsjednikom Sabora 9. ožujka 2015… Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Odrasla je u Velikoj Gorici, samo spletom okolnosti nije i rođena u svom gradu nego u Petrovoj, a kuća djeda i bake danas je kafić Lira, preko puta Tržnog centra. Cura iz centra, dakle…

– Ne samo da sam rođena Goričanka, nego sam Turopoljska ‘po ravnoj i bočnoj liniji’. Tatina loza je iz Kuča, a mamina iz Lomnice i Velike Mlake. Sadašnja OŠ Eugena Kvaternika izgrađena je kad sam ja bila prvi razred, a sadašnja OŠ Jurja Habdelića kad sam krenula u osmi. Nakon toga sam završila 10. Gimnaziju i Pravni fakultet u Zagrebu – kreće u svoju životnu priču Vesna.

– Nakon što sam završila fakultet, radila sam pet godina u gospodarstvu, a nakon toga sam imenovana sutkinjom Općinskog suda u Velikoj Gorici i na toj funkciji ostala sedam godina. Nakon završetka sudačkog mandata otvorila sam odvjetnički ured, koji je radio sljedećih 13 godina, što znači da sam u pravosuđu bila 20 godina, bez doticaja s politikom, u koju sam ušla tek 2001., s jako puno životnog i radnog iskustva. Bilo je to vrijeme kad sam proživljavala neke teške trenutke u privatnom životu, stvari su se tako poklopile i odlučila sam napraviti zaokret. Zatvorila sam odvjetnički ured i prošla na natječaju za tajnicu Skupštine Zagrebačke županije. Za predsjednicu goričkog SDP-a izabrana sam nakon lokalnih izbora 2001., a u Gradsko vijeće ušla sam nakon izbora 2005.. Bila sam i zamjenica gradonačelnika Tonina Picule, profesionalni član poglavarstva, tajnica županijske Skupštine. Nakon izbora 2009. bila sam u viša savjetnica u Skupštini Grada Zagreba, do izbora 2011., kad sam izabrana za saborsku zastupnicu. Taman pred kraj mandata sam, ničim izazvana, izabrana za potpredsjednicu DIP-a – sa smiješkom zaključuje Fabijančić Križanić priču o tijeku svoje karijere.

Imala je šest desetljeća iza sebe u trenucima kad se pojavila opcija s Državnim izbornim povjerenstvom, shvatila je tad kako je pravo vrijeme za još jedan zaokret u profesionalnom smislu.

– Gledajte, kad se pojavila opcija da postanem tajnica županijske Skupštine, sjela sam cijeli jedan vikend sama sa sobom i odlučila da želim ići u tu promjenu. Tako je bilo i kad sam otišla u DIP. Kad ste saborski zastupnik, DIP vam uopće nije u fokusu, ali kad to dođe na dnevni red, kad se pojavi ta opcija, opet sjedneš sam sa sobom i razmisliš o svemu. Po ne znam koji put prekidate dosadašnji život, stubokom ga mijenjate, ali i osvijestite što ste sve dotad prošli u životu, da imate 60 godina, blizu 40 godina radnog staža, da je mandat na osam godina, da je to možda i u redu nakon svih tih turbulencija i napornog ritma… Željela sam u relativnom miru završiti svoju profesionalnu karijeru – kazala je naša sugovornica.

Proći će još ponešto dana do mirovine, još će tri godine Fabijančić Križanić odlaziti na posao u Visoku ulicu.

– U mirovinu ću ići sa 68, ne moram ni na referendum, ha, ha – još se jedanput našalila Vesna Fabijančić Križanić za kraj.

Vidjet ćemo je opet 5. srpnja u 22 sata, u trenucima kad cijela Hrvatska bude iščekivala vijesti o pobjedniku izbora, važnu će ulogu imati i jedna naša cura, tu iz centra. A to bi kod svih onih koji se osjećaju kao Goričani moralo biti razlog za ponos…

 

Mlađi sin Hrvoje Jančetić bio je kapetan Gorice u sezoni u kojoj je izborena Prva HNL… Foto: Jurica Galoić/PIXSELL

Kad se odmakne od posla, pogledat će – Ligu prvaka!

Razgovarali smo o mom profesionalnom životu i karijeri, ali najveći moj uspjeh definitivno su sinovi i unuci, kaže Vesna Fabijančić Križanić.

Majka je dvojice sinova, Igora i Hrvoja, ali i baka unučica od 11 mjeseca i 16 godina te unuka od četiri i deset godina. Sinovi su je i “navukli” na nogomet, pa će danas priznati da je ozbiljan nogometni fan, uredno gleda Ligu prvaka, a ima i jasan stav na temu o kojoj moraš imati mišljenje. Dakle, Ronaldo ili Messi?

– Messi, nema dvojbe!

I stariji sin igrao je nogomet, bio je dio Turopoljca iz Kuča koji je bio trećeligaš, ali puno poznatiji goričkoj nogometnoj javnosti je mlađi sin, Hrvoje Jančetić. Ikona je to turopoljskog nogometa, kapetan momčadi Gorice koja je izborila ulazak u prvu ligu, a danas nogometni umirovljenik.

– Nije uvijek lako biti roditelj sportaša, ali sport bih svakome preporučila. Nebitno je kako će završiti, sport pomaže da dijete kvalitetno odraste i fizički i psihički. I stvarno sam se uz njega zarazila sportom, pratila sam ga na utakmice posvuda…

Politika

Mlinar: ‘Apeliramo da što hitnije krene izgradnja Centra za starije osobe’

Koalicija okupljena oko kandidatkinje za gradonačelnicu Ivane Mlinar okupila se na mjestu na kojem je najavljena gradnja Centra za starije osobe

Objavljeno

na

Na mjestu koje su u koaliciji okupljenoj oko kandidatkinje za gradonačelnicu Ivane Mlinar nazvali simboličnim, jer okupili su se “ispred dugo najavljivanog a nikad izgrađenog najmodernijeg Centra za starije osobe u Velikoj Gorici, u Ulici Podložnica”, održana je konferencija za medije. Tema je bila, istaknuli su iz SDP-a i Možemo! “položaj umirovljenika, posebice goričkih, te nepremostivi izazovi s kojima se susreću”.

Konferenciji za medije prisustvovale su kandidatkinja za gradonačelnicu Ivana Mlinar, njezina zamjenica Ivana Novković, predsjednik Foruma seniora Hrvatske Ivo Jelušić i Davorin Filković, član Izvršnog odbora Udruge umirovljenika Turopolja i lokalne grupe Možemo!

– Najprije najljepši pozdrav ispred najmodernijeg Centra za starije osobe u Hrvatskoj – rekla je uvodno Ivana Mlinar i nastavila:

– Naravno da to sarkastično kažem, ali ono što je povod našoj današnjoj konferenciji za medije je činjenica da Grad Velika Gorica, iako se voli predstavljati iznimno uspješnim, ima i jako puno nerealiziranih obećanja i projekata. Podsjetit ću da se pompozno najavljeni projekti poput autobusnog kolodvora, tržnice, Medicinskog centra i naravno Centra za starije osobe nisu realizirali. Jako volimo u ovom gradu neke projekte najaviti, započeti radove, vidjeti lopate i onda od radova nastane jedno veliko ništa.

Osvrnula se i na procjenu Jutarnjeg lista o tome koje su gradske upravu u Hrvatskoj najefikasnije.

– Grad Velika Gorica, iako šesti po veličini, na toj rang listi nalazi se na tek 21. mjestu. Ispred Velike Gorice su, primjerice, Varaždin, Zadar, Osijek, Sisak i Krapina, a to svakako treba što prije mijenjati. Upravo se neefikasnost ogleda u činjenici da još nemamo niti započet Centar za starije osobe u Velikoj Gorici, koji bi barem donekle omogućio dostojanstvenu starost koju želimo našim goričkim umirovljenicima. Ne moramo niti govoriti da je cijena privatnih goričkih domova nepriuštiva našim umirovljenicima, jer cijene dosežu minimalno prosječnu hrvatsku plaću, a upravo ovi ljudi iza nas imaju prosječnu mirovinu od 300 do 600 eura i postavlja se pitanje koji hrvatski umirovljenik si to može priuštiti. Ovom prilikom apeliramo da što hitnije krene izgradnja Centra, jer je rok početka i završetka radova daleko premašen, a nema niti prve lopate zakopane ovdje.

Mlinar je dodala i kako misli da je problematičan podatak da bi budući Centar trebao imati 105 smještajnih jedinica, jer to “za grad ove veličine nije niti približno dovoljno.”

– Osim domova, problematična je i zdravstvena skrb, koja je sve lošija u našem gradu, sa sve manjim brojem specijalista i za bilo kakvo ozbiljnije liječenje naši umirovljenici moraju odlaziti u jednu od zagrebačkih bolnica, a troškovi prijevoza im nisu pokriveni – kazala je Mlinar.

Kandidatkinja za njezinu zamjenicu Ivana Novković istaknula je:

– Odlučila sam iskoristiti ovu priliku da apeliram na mlade ljude, koje mi opetovano pozivamo da se angažiraju politički i aktivistički, da u svom aktivizmu ne zaborave na umirovljenike. Zašto to govorim? Umirovljenici su naši prijatelji, naši sugrađani, naši susjedi i briga za prava umirovljenika je nešto što je ispravno upravo sada. Naši umirovljenici trebaju moći ostvariti svoje pravo na dostojanstven život i u tome im trebaju pomagati aktivno i u tome sudjelovati i mladi ljudi.

Ivo Jelušić se nadovezao:

– Prosječna mirovina u Hrvatskoj je 530 eura, ali ono što je poraznije od te činjenice to je da više od pola umirovljenika ima mirovinu manju od tih 530 eura. Ja sam čak rekao i ponavljam, ova vlada ne voli umirovljenike, jer da voli učinila bi nešto da se njihov status promjeni i poboljša. Pogoršao se položaj umirovljenika, pa i svih ljudi koji imaju niska primanja, i to zbog inflacije koja je statistički negdje oko 35% bila ovih zadnjih par godina. Cijene onoga na što ljudi troše svoja skromna primanja i mirovine rasle su daleko više, a to su osnovne životne namirnice, čije cijene su rasle od 40 do 100 pa i više posto. Realna kupovna moć mirovina puno je slabija nego što je bila prije. Očito da će nažalost umirovljenici morati čekati neku vladu koja će imati više razumijevanja za njih.

Davorin Filković je istaknuo:

– Ja sam umirovljenik s malom mirovinom. Zašto je tako mala, to moramo pitati državu koja je obračunala kako je obračunala, ali mi umirovljenici imamo i drugih problema. U Hrvatskoj je više od 45.000 umirovljenika blokirano i po 10,15,20 godina, s dugovimai koje nikad neće uspjeti otplatiti. Zašto? Zato jer se kod nas to lihvarski obračunava. A kome se otplaćuju? Lihvarima, kojima su banke prodale podatke. Htio bih se nadovezati na što hitniju potrebu izgradnje ovog doma, jer privatni domovi su skupi, a da vidite vi uvjete u tim privatnim domovima, gdje ljudi leže i umiru, to je tek prestrašno i ne bih to želio nikome priuštiti.

Nastavite čitati

Moja županija

Stjepan Kožić u Zaprešiću predstavio program za novi mandat

Uz podršku koalicijskih partnera cilj je još jača, povezanija i razvijenija Zagrebačka županija.

Objavljeno

na

Župan Zagrebačke županije i kandidat za novi, sedmi uzastopni mandat, predstavio je u Zaprešiću svoj program pod nazivom „Iskustvo i rezultati“, koji na ovogodišnje lokalne izbore izlazi uz podršku koalicije stranaka Stjepan Kožić – nezavisne liste (SKNL), Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) i Domovinskog pokreta (DP).

Poručio je da je Zagrebačka županija danas jedno od najpoželjnijih mjesta za život, ulaganja i poslovanje – najbrže rastuća gospodarska regija u Hrvatskoj.

To je rezultat kontinuiranih ulaganja, konkretnih projekata i kvalitetne suradnje s općinama i gradovima. Iza nas su konkretni rezultati, a pred nama su jasni ciljevi – završiti započeto, ojačati ono što dobro funkcionira i otvoriti nove prilike za naše općine, gradove i sve stanovnike  – rekao je Kožić.

Fokus je i dalje na školstvu, zdravstvu, infrastrukturi i gospodarstvu, ali i na dostupnosti svih sadržaja koji čine razliku u kvaliteti svakodnevnog života, kako bi se dodatno osnažio status Zagrebačke županije kao najrazvijenije županije, koja je ujedno i među najuspješnijima u Hrvatskoj po ulaganjima u školstvo.

–U idućem mandatu osigurat ćemo da svako dijete pohađa jednosmjensku nastavu, gradit ćemo i dograđivati škole, ulagati u igrališta i energetsku obnovu školskih zgrada. Povećat ćemo iznose stipendija, poticati izvrsnost te nastaviti pružati podršku učenicima s teškoćama i uvesti programe obrazovanja odraslih –istaknuo je.

U zdravstvu se nastavljaju ulaganja u domove zdravlja, opremu i specijalizacije, a planira se i uvođenje mobilne ljekarne za ruralna područja, kao i subvencioniranje troškova stručnog usavršavanja i doškolovanja medicinskog osoblja, a sve s ciljem kako bi se svakom stanovniku osigurala pravovremena i kvalitetna zdravstvena skrb, što bliže mjestu stanovanja.

Gospodarski razvoj temelji se na jačanju poduzetničkih zona i potpori mladim poduzetnicima, dok se u prometu i komunalnoj infrastrukturi najavljuju nove obilaznice, proširenje javnog prijevoza, modernizacija željeznice te nastavak gradnje vodoopskrbnog sustava u istočnom dijelu županije. Poljoprivreda, turizam, sport i kultura ostat će strateški prioriteti, uz snažnu podršku zajednici i očuvanje tradicije.

–U novom mandatu nastavljamo s ulaganjima koja otvaraju prostor za nove prilike i osiguravaju još snažniji iskorak u razvoju. Iskustvo, rezultati i stabilno vodstvo temelj su našeg daljnjeg rasta – zaključio je župan.

Predstavljanju programa nazočio je i Željko Turk, gradonačelnik Zaprešića koji je okupljenima istaknuo Kožićevo dugogodišnje odgovorno vođenje Zagrebačke županije.

–Suradnja s njim uvijek je bila otvorena i konkretna – zajedno smo realizirali projekte koji su mijenjali naše sredine: od novih škola i sportskih dvorana do prometnica i poduzetničkih zona. Takvo partnerstvo donosi stvarne rezultate i doprinosi ravnomjernom razvoju – rekao je Turk.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO GALERIJA Ačkar u Donjoj Lomnici službeno započeo kampanju, uvjeren u pobjedu u prvom krugu

Društveni dom bio je ispunjen do posljednjeg mjesta ljudima koji su došli dati podršku aktualnom gradonačelniku.

Objavljeno

na

Objavio/la

Pred velikim brojem stranačkih članova i simpatizera, gradonačelnik Krešimir Ačkar službeno je večeras u Donjoj Lomnici započeo svoju kampanju za novi mandat, predstavivši koalicijsku listu za Gradsko vijeće pod nazivom “Volim ovaj Grad”, kao i ključne projekte izbornog programa za mandat od 2025. do 2029. godine.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Velika Gorica danas je grad besplatnih vrtića i besplatnog lokalnog prijevoza. Grad novih škola, obnovljene infrastrukture, poduzetništva, kulture, mladih i sporta. Grad koji pokreće trendove koje slijede drugi gradovi i zato vam hvala na podršci i povjerenju u protekle četiri godine. Izvanredan je osjećaj gledati vas u ovolikom broju, čuti vašu podršku u gradu u kojem napravite prve korake, gdje ste išli u školu i gdje ste zasnovali obitelj. Jer kad zajednički gradimo bolju budućnost našega grada koji volimo, tada je sve moguće. Velika Gorica je danas drugi grad po kvaliteti života u Republici Hrvatskoj, za razliku od vremena kada sam postao gradonačelnik, kada su je nazivali satelit grada Zagreba. U protekle četiri godine smo ovaj grad brendirali u grad iz koje je potekla kravata, grad koji njeguje svoj identitet, grad napretka – poručio je Ačkar u govoru.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Naveo je nekoliko velikih ostvarenja, poput nove škole i vrtića u Dubrancu, novih područnih vrtića, VG Poduzetničkog inkubatora, više od 100 kilometara asfaltiranih cesta, trostruko većih izdvajanja za umirovljenike, više od 3 tisuće posađenih stabala te preustroj i potpuna transparentnost gradske uprave.

Plan za novi mandat

S vizijom još bolje Velike Gorice, u sljedećem gradonačelničkom mandatu Ačkar je najavio izgradnju dnevne bolnice, centra za starije osobe, novih škola i vrtića, četiri javne garaže, novi autobusni terminal, sustav grijanja na geotermalnu energiju, vanjske bazene i nastavak uređenja prometne infrastrukture i nogostupa.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Pod sloganom „Volim ovaj Grad“ okupili smo široku koaliciju – šest stranaka, nezavisne uglednike i ljude koji su nositelji društvenog i političkog života već godinama. Naše kandidate ne treba posebno predstavljati – Velikogoričani ih već poznaju po djelima. Ponosan sam što je Velika Gorica postala pozitivan primjer političke kulture u Hrvatskoj – mjesto gdje se o svim temama raspravlja uz međusobno poštovanje i uvažavanje. Tako će ostati i u vrijeme predizborne kampanje. Kao i prije četiri godine, mogu obećati da neću izreći nijednu lošu riječ o svojim protukandidatkinjama. Štoviše, osobno sam im dao potpise potpore za kandidaturu – podsjetio je gradonačelnik.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Imamo rezultate, imamo program i najvažnije od svega, imamo kvalitetne ljude. Idemo po povijesni rezultat, po najveću pobjedu ikad – zaključio je gradonačelnik a riječi podrške izrekao je i njegov dosadašnji zamjenik Neven Karas.

Ovo je povijesni trenutak u kojem smo svjedoci najjače i najuglednije kolaicijske liste za Gradsko vijeće na čelu s Hrvatskom demokratskom zajednicom. Nikada do sada nismo imali toliko uglednih sugrađana na listi koji će u budućnosti donositi odluke u ime građana za dobrobit našega grada. Ova lista je spoj iskustva i mladosti koja je sasvim sigurno pobjednička i koja će sama osvojiti većinu u Gradskom vijeću – naglasio je Karas.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Gradonačelnik koji svakome pruža ruku

Okupljenima se, među ostalim, obratio i treći na listi za Vijeće Grada Velike Gorice Ivan Rak, inače direktor VG Čistoće, a koji se prisjetio anegdote s gradonačelnikom.

Prolazili smo Krešo i ja jedan dan pješke Goricom, i ne prođe čovjek pokraj nas a da ga on ne pozdravi. Tako se naša ruta umjesto 5 minuta otegnula na gotovo pola sata. I kad smo stigli na odrediše, pitam ga: Pa dobro Krešo, jel’ ti stvarno poznaješ sve te ljude?, na što mi on odgovori: Pa ne znam ih sve ali znam većinu. To su sve naši Velikogoričani. Kakav bi ja bio gradonačelnik, onaj koji ih predstavlja, da ih ne pozdravim? Eto, takav vam je Krešo – ispričao je Rak.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Lomničanka Zlata Krznarić na listi je za Gradsko vijeće ali i za članove mjesnih odbora, a u svojem se govoru emotivno osvrnula na svoj politički angažman i poznanstvo s gradonačelnikom.

Jako sam ponosna. Krešu poznajem cijeli život i mogu potvrditi da je to osoba kojoj se uvijek možeš obratiti za pomoć i koja će napraviti sve da tu pomoć realizira. Znate da sam život posvetila kulturi i nikada kod njega nisam naišla na zatvorena vrata, niti za dogovor, niti za financijsku pomoć za nešto što je bilo nužno za razvoj kulturnog stvaralaštva i naše tradicije, a to mogu potvrditi i sve kulturno-umjetničke udruge, i zato smo uz gradonačelnika na kojeg možeš računati – istaknula je Krznarić.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Ačkar je početak kampanje za drugi gradonačelnički mandat zaključio predizbornim istraživanjima, koja pokazuju njegovu uvjerljivu pobjedu u prvom krugu izbora, te većinu u Gradskom vijeću.

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

HOTNEWS

LOKALNI IZBORI Za župana 5 kandidata, za skupštinu 7 kandidacijskih lista

Krešimir Ačkar nositelj koalicijske liste (HDZ – HSU – DP) za izbor članova Skupštine Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Županijsko izborno povjerenstvo objavilo je pravovaljane kandidacijske liste za izbor članova Županijske skupštine Zagrebačke županije i kandidature za izbor župana i zamjenika župana Zagrebačke županije na lokalnim izborima 18. svibnja 2025.

Sve navedene liste i kandidature dostupne su ovdje.

Inače, za mjesto župana Zagrebačke županije bori se ukupno pet kandidata. Uz dosadašnjeg župana Stjepana Kožića, tu su još Gabrijel Deak, Fokusov kandidat, zatim Velikogoričanin Danijel Pukšić, kandidat 7 županijskih nezavisnih lista kojem su potporu dali Dario Zurovec i Marija Selak Raspudić te jedina žena, odvjetnica Barbara Knežević, koja dolazi uz potporu desnog političkog spektra.

Dodajmo kako je dosadašnji gradonačelnik grada Velike Gorice Krešimir Ačkar nositelj koalicijske liste (HDZ – HSU – DP) za izbor članova Skupštine Zagrebačke županije, a slijede ga redom i dosadašnji gradonačelnik Zaprešića Željko Turk, zatim dosadašnji predsjednik županijske Skupštine Mato Čičak, te dosadašnji gradonačelnik Ivanić Grada Javor Bojan Leš.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Gradsko izborno povjerenstvo objavilo kandidacijske liste za gradonačelnika i zamjenika, te Gradsko vijeće

Na listama za vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora HDZ već pobijedio u više od polovice

Objavljeno

na

Sve je spremno za lokalne izbore u Velikoj Gorici.

Gradsko izborno povjerenstvo Grada Velike Gorice sastavilo je i objavilo Zbirnu listu pravovaljanih kandidatura za izbor gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Grada Velike Gorice, zatim pravovaljane kandidacijske liste za izbor članova Gradskog vijeća Grada Velike Gorice, te kandidacijske liste za izbor članova vijeća gradskih četvrti i mjesnih odbora, na lokalnim izborima koji će se održati 18. svibnja 2025. godine.

Od ukupno 50 gradskih velikogoričkih gradskih četvrti i mjesnih odbora, u njih 26 kandidacijsku listu samo je istaknula Hrvatska demokratske zajednica.

Kandidacijske liste pogledajte na poveznicama:

Kao što je već poznato, Velika Gorica ima tri kandidata za gradonačelnika. To je aktualni gradonačelnik Krešimir Ačkar – kandidat koalicije HDZ-a, HSU-a, HSS-a, HSLS-a, SKNL i BM365, zatim kandidatkinja Nada Finderle koju podržava MOST, HSP, Hrvatski suverenisti i HSS Stjepan Radić te Ivana Mlinar, kandidatkinja koalicije SDP-a, Možemo, GLAS-a i DOSIP-a.

Velikogoričani će moći birati između pet lista za Gradsko vijeća.

Nositelj liste Platforme nezavisnih lista je Ivan Godinić, listu stranke Dom i nacionalno okupljanje (DOMiNO) predvodi dr. Zvonimir Lovrić. Nositelj kandidacijske liste koalicije HDZ-a i partnera je Krešimir Ačkar.

Damir Slojšek je nositelj liste koalicije MOST-a i pridruženih stranaka, dok Ivana Mlinar predvodi listu koalicije SDP-a.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno