Povežite se s nama

Politika

Goričanka iz DIP-a: ‘Poludim kad čujem priče da su neki od izbora namješteni’

Vesna Fabijančić Križanić do 2015. bila je saborska zastupnica, a posljednjih pet godina potpredsjednica je Državnog izbornog povjerenstva. U svojoj priči opisuje nam kako izgledaju predaje lista, predizborna kampanja, sam dan izbora, izborna noć…

Objavljeno

na

Dok stranke, liste i pojedinci smišljaju kako se što više svidjeti biračima, dok birači razmišljaju kome dati glas, negdje u pozadini velik posao traje već mjesecima. I odvija se u Državnom izbornom povjerenstvu, neovisnom državnom tijelu koje se bavi provedbom izbornog procesa. A u njemu je, na visokoj dužnosti potpredsjednice, jedna djevojka iz našega kraja…

Vesna Fabijančić Križanić rođena je Goričanka, Amerikanci bi rekli “born and raised” ovdje, u našem gradu, potpredsjednica DIP-a je posljednjih pet godina, a ovih dana u prvom planu je – zdravlje!

– Ova bitka s koronom očito još nije završila, moram biti jako oprezna i odgovorna, jer ako ja odem u samoizolaciju, cijeli DIP će morati u samoizolaciju. A izbori nam dolaze za desetak dana – kaže nam Vesna na početku razgovora s povodom.

Imali smo i dosad kao grad saborske zastupnike, i Fabijančić Križanić bila je to četiri godine, imamo i kandidate na ovim izborima na sve strane, a od 2015. imamo i predstavnicu u jednom ovako važnom državnom tijelu, na vrlo zahtjevnom zadatku.

– Svaki posao koji radite je zahtjevan ako imate taj pristup. Ako razgovarate o meni s drugim ljudima, voljeli me manje ili više, svi će reći da sam radoholičarka. U svakom poslu sam dala cijelu sebe, jer svaki posao je zahtjevan ako ga želiš raditi odgovorno. Ovo ima posebnu težinu, jer proglašavaš konačne rezultate izbora za sastav Sabora, najviše zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj, objavljuješ konačni ishod izbora za predsjednika države. I moraš to odraditi kako Bog zapovijeda – odlučno govori Fabijančić Križanić.

Osim prilikom predaja lista, vodstvo DIP-a u fokusu javnosti je jedino kad se objavljuju rezultati izbora, ali puno je tu onog skrivenog, često nevidljivog posla, kojeg se odrađuje upravo ovdje.

– Onog trenutka kad se raspišu izbori, sve mora biti spremno. Svi obrasci, svi nacrti zapisnika, svi kosturi izbornih povjerenstava… Pripreme traju najmanje dva mjeseca. Budući da su parlamentarni izbori ionako morali biti ove godine, odmah nakon predsjedničkih izbora krenuli smo s pripremama za parlamentarne. Do pojave korone i opće karantene 90 posto priprema smo završili – kaže Fabijančić Križanić, dodajući kako je najstresniji dio cijelog procesa zaprimanje izbornih lista, koje se zna protegnuti sve do ponoći.

Predsjednik DIP-a je Đuro Sessa, a Vesna Fabijančić Križanić jedna je od četiri potpredsjednika… Foto: Patrik Macek/PIXSELL

– Od svih izbora, upravo su parlamentarni najsloženiji, gotovo ni po čemu se ne mogu uspoređivati ni s europskim ni s predsjedničkim. Prije svega zato što Hrvatska nije jedna izborna jedinica, nego ih ima deset, pa kao 11. inozemstvo, a kao 12. nacionalne manjine. U predsjedničkim izborima, recimo, u 12 dana morali smo primiti 11 lista. U ovom slučaju kandidature se primaju 14 dana, mi smo u 13 dana primili 30-ak lista, ukupno smo ih imali 192, a od toga 80 zadnji dan! Ušla sam u Sabor u 8, izašla u 2 u noći. I dođeš doma, još najmanje dva sata ne možeš zaspati od napetosti i stresa. Naravno da su predlagatelji različiti, uključujući i one živopisne… Nećemo baš prepričavati anegdote, neki bi se mogli uvrijediti, ali bude tu svega – s blagim smiješkom prepričava Vesna.

Nakon toga slijedi službena predizborna kampanja, u koju se DIP ne miješa puno.

– Kampanju pratimo u smislu nadzora financiranja. Svaki izborni sudionik mora otvoriti poseban račun za kampanju, najkasnije s predajom liste, a mi imamo pristup. A je li kampanja u duhu demokratičnosti i sličnih parametara, to će nadzirati Etičko povjerenstvo.

Nejasno je, međutim, tko je nadležan za ono što se događa uoči samih izbora, za famoznu izbornu šutnju.

– Kako je 2018. bila godina bez izbora, a u našoj nadležnosti je i sugeriranje, davanje mišljenja o izbornom zakonodavstvu, izradili smo nacrt jedinstvenog izbornog zakona. Politika to nije prihvatila, a naše je mišljenje da to baš i nije dobro. Trenutačno svaka vrsta izbora ima svoje zakone i propise, iste izborne institute uređuje različito. Čak i one stvari koje se ne tiču politike – veličina biračkih odbora, jesu li oni stranački ili ne, predaje li se kandidatura 12 ili 14 dana prije izbora, morate li skupiti potpise ili ne, morate li imati izvod iz kaznene evidencije ili ne… Recimo, EU-parlamentarac možete biti i ako ste pravomoćno osuđeni, a da biste bili općinski načelnik, ne smijete – napravila je uvod Fabijančić Križanić pa krenula konkretno:

– U tu priču ulazi i izborna šutnja. Na EU izborima kršenje izborne šutnje je kažnjivo, za pravne osobe i do 500.000 kuna, a u ostalim izborima nije, ni u predsjedničkim ni u parlamentarnim! Zato smo u našem prijedlogu jedinstvenog izbornog zakona predložili ukidanje izborne šutnje. Moje osobno mišljenje je da svaki birač 48 sati prije izbora zna hoće li izaći izbore i kome će dati glas. Svojevremeno su politički analitičari rekli da 15 dana kampanje može utjecati na 2-3 posto biračkog tijela, a kamoli zadnji dan. S druge strane, kad izborna šutnja već postoji, kršenje mora biti kažnjivo.

A kad prođe i izborna šutnja, dođe dan izbora. Za DIP-ovce, jasno, posebno buran dan, jedan od onih kad dolaze u fokus.

– Izbori u inozemstvu traju dva dana, 4. i 5. srpnja, što je također kuriozitet parlamentarnih izbora. Kreću od istočnog dijela zemaljske kugle, a po našem vremenu završit će 6. lipnja u 4 sata ujutro. Prve rezultate objavit ćemo u 22 sata, kad će biti obrađeno između 19 i 20 posto glasova. Mnogi su se čudili zašto tek tad, budući da su prvi rezultati drugoga kruga predsjedničkih izbora bili već u 20 sati, s više od 50 posto prebrojanih glasova, ali ogromna je razlika imaš li pred sobom dva kandidata ili, kao recimo u 7. izbornoj jedinici, 22 liste s po 14 kandidata. A broje se i preferencijalni glasovi!

Iskustvo iz saborskih klupa puno je pomoglo Vesni Fabijančić Križanić u poslu u DIP-u… Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Već godinama ne pamtimo bilo kakve repove nakon izbora, situacije u kojima je bilo što sporno, ali ne bi Hrvati bili Hrvati da redovno ne krenu priče kako je nekome nešto oduzeto, ukradeno…

– Ja poludim kad čujem priče o krađi izbora! To je nemoguća misija – gotovo se uznemiri i na sam spomen Fabijančić Križanić.

– Broji se, naravno, ‘pješke’, nego kako drukčije. Otvoriš papir, složiš po jedinicama i brojiš. Tu nema modernizacije. Mogu se glasovi unositi u aplikaciju, ali prvo ih morate izbrojiti, zajedno s izbornim povjerenstvom. To je proces koji traje, ali ne može se dogoditi da nešto ne štima, jer tu su dvije kontrole, dva kompjutora i dva informatička koordinatora, dva istovjetna zapisnika. Jedan i drugi unose, ne sjede jedan pokraj drugoga, a u zapisniku je broj upisanih birača, broj izašlih birača, broj važećih i nevažećih glasova… I ako samo jedna brojčica ne odgovara, u sustavu se sve crveni. Kad se unese cijeli zapisnik, kad se ništa ne crveni, ta kućica se zaključava. I nitko više ne može ništa dodatno unositi. Uostalom, onog trena kad se unese, kad mi u 22 sata krenemo objavljivati rezultate, vidi se broj glasova po biračkom odboru – objašnjava nam proces Vesna.

Sve bi to, cijeli postupak, promijenilo elektronsko glasovanje.

– Stalno čujem da se tijekom korone sve moglo digitalizirati, pa zašto nema elektroničkog glasovanja. A nema ga zbog sadašnjeg Ustava i zakona. Ne može ga biti. Jasno piše da se u inozemstvu glasovanje provodi u konzularnim predstavništvima glasačkim listićima i to se ne može pretvoriti u elektronsko. U cijeloj Europi samo Estonija ima elektronsko glasovanje, Nizozemci su pokušali pa su se vratili na papirnato, a Šveđani su pri kraju procesa pripreme za elektronsko koje su trajale osam godina. Problem je i signala u nekim područjima Hrvatske, a treba tu reći i da mi kao narod ničemu ne vjerujemo. Maloprije sam vam ispričala kako se unose glasovi, pa smo skeptični, zamislite kako bi bilo s elektronskim glasovanje, koji bi to bio stupanj nepovjerenja. To je svakako budućnost, ali u dogledno vrijeme bi prvo trebalo osigurati izmjenu Ustava i izbornog zakonodavstva, zatim dobra pokrivenost signalom cijele Hrvatske i, najvažnije, puno novca – zaključila je ovu temu potpredsjednica DIP-a, pa se prebacila na objašnjavanje kako se dođe do te funkcije.

– Da biste bili član DIP-a, morate biti diplomirani pravnik s najmanje deset godina iskustva u struci, ne smijete biti član nijedne političke stranke, a bira vas se na mandat od osam godina. Kad nekome istekne mandat od osam godina, Sabor imenuje tri člana na prijedlog oporbenih stranaka, a tri na prijedlog saborske većine. Mi koji smo imenovani, a bili smo u strankama, prije imenovanja smo iz njih izašli – pojasnila je Fabijančić Križanić.

Novoizabrani članovi DIP-a prisegnuli pred predsjednikom Sabora 9. ožujka 2015… Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Odrasla je u Velikoj Gorici, samo spletom okolnosti nije i rođena u svom gradu nego u Petrovoj, a kuća djeda i bake danas je kafić Lira, preko puta Tržnog centra. Cura iz centra, dakle…

– Ne samo da sam rođena Goričanka, nego sam Turopoljska ‘po ravnoj i bočnoj liniji’. Tatina loza je iz Kuča, a mamina iz Lomnice i Velike Mlake. Sadašnja OŠ Eugena Kvaternika izgrađena je kad sam ja bila prvi razred, a sadašnja OŠ Jurja Habdelića kad sam krenula u osmi. Nakon toga sam završila 10. Gimnaziju i Pravni fakultet u Zagrebu – kreće u svoju životnu priču Vesna.

– Nakon što sam završila fakultet, radila sam pet godina u gospodarstvu, a nakon toga sam imenovana sutkinjom Općinskog suda u Velikoj Gorici i na toj funkciji ostala sedam godina. Nakon završetka sudačkog mandata otvorila sam odvjetnički ured, koji je radio sljedećih 13 godina, što znači da sam u pravosuđu bila 20 godina, bez doticaja s politikom, u koju sam ušla tek 2001., s jako puno životnog i radnog iskustva. Bilo je to vrijeme kad sam proživljavala neke teške trenutke u privatnom životu, stvari su se tako poklopile i odlučila sam napraviti zaokret. Zatvorila sam odvjetnički ured i prošla na natječaju za tajnicu Skupštine Zagrebačke županije. Za predsjednicu goričkog SDP-a izabrana sam nakon lokalnih izbora 2001., a u Gradsko vijeće ušla sam nakon izbora 2005.. Bila sam i zamjenica gradonačelnika Tonina Picule, profesionalni član poglavarstva, tajnica županijske Skupštine. Nakon izbora 2009. bila sam u viša savjetnica u Skupštini Grada Zagreba, do izbora 2011., kad sam izabrana za saborsku zastupnicu. Taman pred kraj mandata sam, ničim izazvana, izabrana za potpredsjednicu DIP-a – sa smiješkom zaključuje Fabijančić Križanić priču o tijeku svoje karijere.

Imala je šest desetljeća iza sebe u trenucima kad se pojavila opcija s Državnim izbornim povjerenstvom, shvatila je tad kako je pravo vrijeme za još jedan zaokret u profesionalnom smislu.

– Gledajte, kad se pojavila opcija da postanem tajnica županijske Skupštine, sjela sam cijeli jedan vikend sama sa sobom i odlučila da želim ići u tu promjenu. Tako je bilo i kad sam otišla u DIP. Kad ste saborski zastupnik, DIP vam uopće nije u fokusu, ali kad to dođe na dnevni red, kad se pojavi ta opcija, opet sjedneš sam sa sobom i razmisliš o svemu. Po ne znam koji put prekidate dosadašnji život, stubokom ga mijenjate, ali i osvijestite što ste sve dotad prošli u životu, da imate 60 godina, blizu 40 godina radnog staža, da je mandat na osam godina, da je to možda i u redu nakon svih tih turbulencija i napornog ritma… Željela sam u relativnom miru završiti svoju profesionalnu karijeru – kazala je naša sugovornica.

Proći će još ponešto dana do mirovine, još će tri godine Fabijančić Križanić odlaziti na posao u Visoku ulicu.

– U mirovinu ću ići sa 68, ne moram ni na referendum, ha, ha – još se jedanput našalila Vesna Fabijančić Križanić za kraj.

Vidjet ćemo je opet 5. srpnja u 22 sata, u trenucima kad cijela Hrvatska bude iščekivala vijesti o pobjedniku izbora, važnu će ulogu imati i jedna naša cura, tu iz centra. A to bi kod svih onih koji se osjećaju kao Goričani moralo biti razlog za ponos…

 

Mlađi sin Hrvoje Jančetić bio je kapetan Gorice u sezoni u kojoj je izborena Prva HNL… Foto: Jurica Galoić/PIXSELL

Kad se odmakne od posla, pogledat će – Ligu prvaka!

Razgovarali smo o mom profesionalnom životu i karijeri, ali najveći moj uspjeh definitivno su sinovi i unuci, kaže Vesna Fabijančić Križanić.

Majka je dvojice sinova, Igora i Hrvoja, ali i baka unučica od 11 mjeseca i 16 godina te unuka od četiri i deset godina. Sinovi su je i “navukli” na nogomet, pa će danas priznati da je ozbiljan nogometni fan, uredno gleda Ligu prvaka, a ima i jasan stav na temu o kojoj moraš imati mišljenje. Dakle, Ronaldo ili Messi?

– Messi, nema dvojbe!

I stariji sin igrao je nogomet, bio je dio Turopoljca iz Kuča koji je bio trećeligaš, ali puno poznatiji goričkoj nogometnoj javnosti je mlađi sin, Hrvoje Jančetić. Ikona je to turopoljskog nogometa, kapetan momčadi Gorice koja je izborila ulazak u prvu ligu, a danas nogometni umirovljenik.

– Nije uvijek lako biti roditelj sportaša, ali sport bih svakome preporučila. Nebitno je kako će završiti, sport pomaže da dijete kvalitetno odraste i fizički i psihički. I stvarno sam se uz njega zarazila sportom, pratila sam ga na utakmice posvuda…

HOTNEWS

Po novi mandat Ačkar ide uz podršku šest stranaka

Na najsnažnijoj koalicijskoj listi do sada nalaze se nositelji političkog i društvenog života Velike Gorice.

Objavljeno

na

Na lokalne izbore 18. svibnja gradonačelnik Krešimir Ačkar ide uz podršku koalicijskih partnera.

Naime, predsjednici gradskih organizacija šest stranaka HDZ-a, HSU-a, HSLS-a, HSS-a, SKNL i BM365 Idemo delat!, danas su na Ključić brdu potpisali Sporazum o zajedničkom izlasku na lokalne izbore za gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Grada Velike Gorice i velikogoričko Gradsko vijeće. 

Zajednički kandidat koalicije za gradonačelnika Velike Gorice je HDZ-ov Krešimir Ačkar dok je kandidat za njegovog zamjenika dosadašnji zamjenik, nezavisni kandidat Neven Karas.  

–Ovo je politički najsnažnija, i po imenima najuglednija lista u povijesti Velike Gorice na kojoj se, uz članove stranke i stranačkih partnera, nalaze i nezavisni kandidati – istaknuo je Ačkar, zahvalivši predsjednicima potpisnicima Sporazuma na podršci. 

– Kada vas podržavaju ovakvi ljudi onda je to podrška koja ima težinu. Na listi imamo ljude koji su nositelji političkog i društvenog života u našem gradu već godinama, u ulozi gospodarstvenika, kulturnih i sportskih djelatnika i vatrogasaca, a posebno među njima ističem branitelje i dragovoljce Domovinskog rata kao što je Neven Karas i Anri Targuš. Ljude s naše liste zapravo i ne treba predstavljati. Velikogoričani ih dobro poznaju po njihovim djelima i doprinosu razvoju našeg grada u protekla tri desetljeća –dodao je. 

Podsjetio je na realizaciju ključnih projekata u svojem četverogodišnjem mandatu, a riječ je o besplatnim dječjim vrtićima i besplatnom lokalnom javnom prijevozu. Vlado Horina iz nezavisne liste Stjepan Kožić prije potpisivanja Sporazuma rekao je kako oko podrške Ačkaru nije bilo dvojbe. 

– Naša stranka je i na županijskoj razini u koaliciji s Hrvatskom demokratskom zajednicom, tako da smatram da je ovo logičan korak. Bez obzira na broj stranaka u koaliciji, naši međusobni odnosi su korektni i imamo isti zajednički cilj – osigurati stabilnost i daljnji razvoj Velike Gorice – rekao je Horina. 

HSLS-ov Mario Šipušić poručio je da potpisom stavlja pečat na nastavak dosadašnje suradnje. 

–Mi smo okrenuti prema operativnim dijelovima u upravljanju našega grada tako da vjerujem da će u sljedeće četiri godine u suradnji s HDZ-om i koalicijskim partnerima korak po korak biti riješeni problemi i izazovi, za koje smo svjesni da se ne mogu riješiti preko noći – rekao je Šipušić. 

Hrvatska stranka umirovljenika potpisom Sporazuma želi i dalje jačati viziju potpore sugrađanima starije životne dobi, poput projekta izgradnje Doma za starije koji je već u fazi realizacije. 

– Mi smo na ovim izborima “novi” u koaliciji – podsjetio je HSS-ov Igor Horvačić, dodavši kako su rezultati gradonačelnika u proteklom četverogodišnjem razdoblju itekako vidljivi i na području grada, ali i velikogoričkoj okolici, gdje žele dati svoj doprinos razvoju seoskih naselja. 

Zvonko Kunić, čelnik velikogoričkog Ogranka stranke BM365 Idemo delat! U svojem je obraćanju istaknuo činjenicu da se u zadnjih 30 godina nije – loše kladio! 

– Odnosno uvijek sam dobro birao, a tako će biti i s ovom koalicijom. Vjerujem u to, jer je danas Velika Gorica za razliku od prije četiri godine uistinu drugačija. Iako sam bio tada skeptik da Grad neće moći financirati i prijevoz i vrtiće, no bio sam u krivu – priznajem. Sada vidim da je itekako moguće ostvariti viziju s pravim ljudima na čelu. Vjerujem u pobjedu – rekao je Kunić. 

 

Također, Ačkara na čelu koalicije riječima hvale podržali su i nezavisni kandidati, podsjetivši na važnost zajedničke suradnje kako bi se realizirao što veći broj projekata, jer suradnjom i politikom uvažavanja Velika Gorica može naprijed. 

 

– U novom mandatu ključni projekti bit će dnevna bolnica u Velikoj Gorici, završetak Centra za starije, otvaranje novih dječjih vrtića i škola, realizacija javnih garaža i izgradnja vanjskih bazena. Imamo rezultate, imamo program i najvažnije imamo kvalitetne ljude na listi. Tako da očekujem uvjerljivu većinu u novom sazivu Gradskog vijeća – zaključio je Ačkar. 

Nastavite čitati

Politika

Koalicijski partneri potpisali podršku županu Kožiću u lovu na novi mandat

Ova koalicija temelji se na zajedničkim ciljevima i odgovornosti prema svim stanovnicima Zagrebačke županije, rekao je župan Stjepan Kožić na potpisivanju sporazuma s koalicijskim partnerima

Objavljeno

na

U utorak je u Vrbovcu potpisan koalicijski sporazum za predstojeće lokalne izbore za župana Zagrebačke županije. Sporazum su sklopile četiri političke opcije: Stjepan Kožić – nezavisna lista (SKNL), Hrvatska demokratska zajednica (HDZ), Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) i Domovinski pokret (DP).

Koalicijski sporazum potpisali su Stjepan Kožić, aktualni župan i kandidat za novi mandat na čelu Zagrebačke županije i predsjednik Stjepan Kožić – nezavisne liste, Željko Turk, predsjednik Županijske organizacije HDZ-a Zagrebačke županije i gradonačelnik Zaprešića, Mario Cvitan, predsjednik Županijske organizacije Hrvatske stranke umirovljenika Zagrebačke županije, te Ivica Mesić, predsjednik podružnice Domovinskog pokreta Grada Zagreba.

Potpisom ovog sporazuma politički partneri izrazili su zajedničku podršku kandidaturi Stjepana Kožića za župana Zagrebačke županije te jasno iskazali namjeru daljnjeg jačanja statusa županije kao najrazvijenije u Hrvatskoj. Koalicija je usmjerena na kontinuitet, stabilnost i konkretne projekte – od obrazovanja i zdravstva do gospodarstva, infrastrukture i daljnjih strateških ulaganja.

Tom prigodom okupljenim medijima obratili su se potpisnici sporazuma.

– Ova koalicija temelji se na zajedničkim ciljevima i odgovornosti prema svim stanovnicima Zagrebačke županije. Danas smo najrazvijenija županija u Hrvatskoj, što je rezultat dugogodišnjeg rada, vizije i stabilnog vođenja. Nastavljamo ulagati u ono što je najvažnije: obrazovanje, zdravstvo, gospodarstvo i infrastrukturu. Svih ovih godina bilježimo stalan rast, s naglaskom na kvalitetu života, ravnomjerni razvoj i strateška ulaganja. Posebno mi je važno obrazovanje, jer znanje i mladi temelj su razvoja, ali i osobna nit vodilja koja me kroz sve ove godine drži u ovom poslu – poručio je župan Stjepan Kožić.

Željko Turk, predsjednik županijskog HDZ-a, istaknuo je prilikom potpisivanja:

– Izuzetna mi je čast danas potpisati ove sporazume koji potvrđuju nastavak uspješne suradnje i kontinuiranog razvoja Zagrebačke županije. Uz Grad Zagreb, naša je županija prva i najuspješnija, prednjačimo u gospodarskom rastu, zapošljavanju i stvaranju uvjeta za kvalitetan život svakog građanina. Povezuje nas zajednički cilj, daljnji napredak i provedba konkretnih projekata u svakoj lokalnoj sredini, od ulaganja u školstvo, zdravstvo i infrastrukturu, do poticanja poduzetništva i brige za mlade obitelji.

– Starije generacije trebaju snažnog zagovornika, a HSU u ovoj koaliciji vidi priliku za dodatna ulaganja u zdravstvenu i socijalnu skrb. Zajedničkim radom želimo osigurati još veću dostupnost usluga i sigurnost za naše umirovljenike u svakom dijelu županije. Ponosni smo što smo dio ovog tima – naglasio je predsjednik županijskog HSU-a Mario Cvitan.

Zajednički cilj svih partnera je još snažnija i razvijenija Zagrebačka županija, vođena iskustvom, rezultatima i jasnom vizijom razvoja. Uoči potpisivanja sporazuma, župan Stjepan Kožić obišao je gradsku tržnicu u Vrbovcu te razgovarao s građanima o aktualnim temama i razvojnim prioritetima lokalne zajednice.

Nastavite čitati

Politika

Kandidat za župana Zmajlović o prometnom povezivanju Gorice i Zagreba

Javni prijevoz, umjesto da bude žila kucavica glavnoga grada i njegova prstena, postao je svakodnevna frustracija za tisuće ljudi, rekao je Mihael Zmajlović, kandidat SDP-a i partnera za župana

Objavljeno

na

Vrijeme je za brže i kvalitetnije prometno povezivanje Velike Gorice sa Zagrebom!, istaknuo je jutros u Velikoj Gorici Mihael Zmajlović, saborski zastupnik i kandidat za župana Zagrebačke županije.

Brojka od 20 tisuća automobila, kojih je iz dana u dan sve više, a koji dnevno iz Velike Gorice kreću prema Zagrebu, govori o neprilagođenom i neprivlačnom javnom prijevozu. Na konferenciji za medije bile su prisutne i Ivana Mlinar, kandidatkinja SDP-a za gradonačelnicu Velike Gorice, i Vildana Botonjić, kandidatkinja za zamjenicu župana. Zmajlović je govorio o potrebi uvođenja jedinstvene karte za vlak, autobus i tramvaj, učinkovitom javnom prijevozu koji je prilagođen potrebama ljudi te smanjenju čekanja u kolonama.

– Ljudi iz Velike Gorice, Zaprešića, Samobora, iz gradova u okolici Zagreba ne bi trebali automobilima u tolikom broju dolaziti u Zagreb, nego u svojim gradovima imati parkirne terminale kod postaja prigradskog vlaka koji će ih dovesti u grad. Ljudi koriste automobile jer nema kvalitetne alternative – naglasio je Zmajlović i dodao:

– Trenutačni sustav javnog prijevoza u Zagrebačkoj županiji je fragmentiran, skup i neučinkovit, često s rijetkim linijama, neusklađenim voznim redovima i presjedanjima. Javni prijevoz, umjesto da bude žila kucavica glavnoga grada i njegova prstena, postao je svakodnevna frustracija za tisuće ljudi koji putuju na posao, u školu ili liječniku.

Ideje o povezivanju Velike Gorice i Zagreba, produživanjem trasa tramvajskih linija ili izgradnjom lake željeznice, istaknuo je za sad su ostale na inicijativi i ideji. Projekti su to koji zahtjevaju zajedničko djelovanje na svim razinama.

– Rješenja su jedinstvena karta za sve vrste javnog prijevoza, “Park & Ride” sustav, parkirališta na ulazima u Zagreb, usklađeni vozni redovi svih prijevoznika, digitalna aplikacija za praćenje i kupnju karata te pametna kartica, besplatni prijevoz za umirovljenike, ulaganja u biciklističku i drugu prometnu infrastrukturu, a sve u partnerstvu sa Gradom Zagrebom – zaključio je Zmajlović i zaključio:

– Vrijeme je za povezivanje. Vrijeme za novog župana!

Nastavite čitati

Politika

Kandidatkinja Nada Finderle i suradnici dijelili maslinove grančice

Sunčanu subotu uoči Cvjetnice kandidatkinja Mosta s potporom HSP-a provela je na gradskim ulicama, u druženju sa sugrađanima

Objavljeno

na

Dan prije Cvjetne nedjelje na gradskim su se ulicama često mogli vidjeti ljudi s maslinovim grančicama u rukama, jer dolazi uskrsno vrijeme, a dio tih grančica, lako moguće, dobili su u sklopu predizborne kampanje. Kao i njihovi konkurenti na predstojećim lokalnim izborima, u velikogoričkom Mostu odlučili su podijeliti sugrađanima maslinove grančice, a usput možda i doznati iz prve ruke što je stanovnicima ovoga grada važno u svakodnevnom životu.

Kandidatkinja za gradonačelnicu Nada Finderle, koju podupire i gradski ogranak HSP-a, predvodila je društvo u kojem su bili članovi jedne, odnosno druge stranke, ali i prijatelji, simpatizeri…

Nastavite čitati

Politika

Ivani Mlinar podršku dale Anka Mrak Taritaš i Dalija Orešković

Osim SDP-a, čija je predsjednica gradskog ogranka, Ivani Mlinar podršku je ranije dao Možemo!, a sad su se priključili i stranke GLAS i DOSIP

Objavljeno

na

Do lokalnih izbora ostalo je još 40 dana, kampanje su u punom jeku, a tim su se povodom u utorak prijepodne ispred Muzeja Turopolja javnosti obratila kandidatkinja za gradonačelnicu Ivana Mlinar, predsjednica velikogoričkog SDP-a. Osim njezine stranke, potporu joj je već ranije dala platforma Možemo!, iz koje dolazi kandidatkinja za njezinu zamjenicu Ivana Novković, a sad i od stranke DOSIP sa svojom predsjednicom Dalijom Orešković, te GLAS-a, kojeg je predstavljala saborska zastupnica Anka Mrak Taritaš.

– Podrška nam je svakako potrebna, jer smo u zadnjih mjesec dana našu Veliku Goricu počeli zvati Strahograd. Vrijeme pretkampanje u kojem se nalazimo već je pokazalo nešto čemu se jako protivimo, a to je da se ljudi boje. Kandidate, pogotovo kandidatkinje, pritom mislim i na kolegicu iz Mosta, vrijeđa se i omalovažava po svim osnovama, tko god se usudi bilo što kritizirati po gradu i okolici proglašava se neprijateljem. Ljudi se čak boje, koliko god to banalno bilo, javno družiti i slikati jedni s drugima ako su na različitim političkim stranama – rekla je Mlinar i dodala:

– Protivimo se strahovladi i politici u svakoj sferi privatnog i društvenog života grada, jer to nije dobro za njegovu budućnost, rast i razvoj. U nadolazećoj kampanji želimo pokazati da svi u ovome gradu smiju slobodno komentirati, kritizirati, željeti drugačiji i bolji grad. Želimo biti grad jednakih mogućnosti, grad transparentnosti u svakom pogledu i naravno grad u kojem se slobodno diše, radi i govori, jer nema razloga da ne bude upravo tako i mislim da ne tražimo ništa nerazumno.

Kandidatkinja za zamjenicu Ivana Novković istaknula je kako se “u Velikoj Gorici zalaže za slobodu mišljenja, slobodu govora i slobodu kritike”, a Anka Mrak Taritaš dodala je kako “ovi izbori imaju posebnu težinu”. Usporedila je stanje na nacionalnoj razini s onim na lokalnoj te istaknula problem straha kod građana kad je riječ o političkoj aktivaciji i izlasku na izbore.

– Ako na ovim lokalnim izborima uspijemo vratiti Grad svim građanima, bez obzira na stranačku pripadnost, to će značiti i korak prema Hrvatskoj koja je otvorena za sve, bez prebrojavanja krvnih zrnaca. Znanje, stručnost, integritet i otvorenost prema konstruktivnoj kritici alati su kojima možemo mijenjati Hrvatsku na bolje i vratiti demokraciju u naše institucije – rekla je Dalija Orešković.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.