Povežite se s nama

Kultura

Gorica i kazalište vole se javno: Od Jurja Kokota do Scene Gorica…

Svake se godine, od 1961. do danas, obilježava Međunarodni dan kazališta, u čast umjetnosti koja u našem kraju “živi” odavno, ali formalni okvir dobila je pokretanjem Narodnog sveučilišta “Juraj Kokot” 1960. godine

Objavljeno

na

Kad je 1960. godine u Velikoj Gorici, koja je u to vrijeme brojila otprilike tri puta manje stanovnika nego danas, otvoreno Narodno sveučilište “Juraj Kokot”, mnogi su Velikogoričani prvi put u životu pogledali film u kinu, posudili knjigu, bili na izložbi… I pogledali kazališnu predstavu! Dolazilo je, naravno, kazalište i prije toga u turopoljski kraj, izvodile su se predstave, gostovali glumci… Govore o tome i podaci iz, recimo, povijesti buševečke Seljačke sloge, koja je još 27. prosinca 1923. izvela prve predstave, odnosno kraće igrokaze “Car i svinjar” te “Seljak i gospodin”. Međutim, tek je te 1960. godine kazalište u ovom kraju zaživjelo ozbiljniji i organiziranije.

Godinu potom, u ožujku 1961., prvi je put u svijetu obilježen Međunarodni dan kazališta, koji je već 1962. dobio i dodatak koji se pretvorio u tradiciju – svake se godine toga dana izvode predstave, ali i čitaju govori o kazalištu, kroz koje se pokušava utjecati na društvo, skrenuti pozornost na važnost kazališne umjetnosti, progovoriti o problemima koji prate ovu vrstu umjetnosti. Desetljećima poslije taj se dan i dalje obilježava na isti način, a Velika Gorica pretvorila se u ozbiljan kazališni grad.

Da bi se dobila potvrda za takvu tvrdnju, dovoljno je pokušati nabaviti ulaznicu za bilo koju predstavu koja se izvodi u našem gradu. Pokušate li to učiniti na dan izvedbe, šanse da uspijete ravne su onima koje glineni golubovi imaju ispred streljačkog voda. Nikakve. Goričani vole kazalište, spremno će napuniti dvoranu POU-a na praktički svakoj predstavi, a unazad 11 godina imamo i svoju, vlastitu produkciju.

Scena Gorica pokrenuta je 2008. godine, kad su krenule i prve profesionalne kazališne produkcije, prepoznate i od publike, i od struke. Pet godina poslije krenuo je proces produkcijsko-poslovnog restrukturiranja, na mjesto umjetničke voditeljice došla je akademska glumica Ines Bojanić, a ona je i predložila potpuno novu viziju kazališta, usmjerenu prema građenju i odgoju nove publike, ali i razvoju pravog, vrhunskog kazališta.

– Scena “Gorica” posluje po specifičnom poslovnom modelu koji bi, zbog uspješnosti rada, svakako mogao poslužiti kao primjer dobre prakse u Republici Hrvatskoj i šire. Pri odabiru produkcijskih strategija kojima se Scena „Gorica“ vodi, u fokusu su odgoj nove publike i postizanje izvrsnosti kroz posebne programe koji otvaraju vrata kazališta, posebice djeci i mladim umjetnicima – istaknut će se iz našeg kazališta danas, kad Scena Gorica djeluje kao sastavni programski dio goričkog POU-a.

Uz promicanje umjetnosti, goričko kazalište pokušava imati i edukativnu notu, pa je s predstavom “Mali Hlapić i strašni Bub” gostovala (točnije, gostuje i dalje) u brojnim vrtićima po cijeloj Hrvatskoj.

– Također, važno je napomenuti kako su namjeru Scene “Gorica” u ovom kontekstu prepoznale i druge institucije, a posebno se tu ističu Ministarstvo zdravlja te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, koja su snažno podržala navedeni projekt. Hvalevrijedna je i suradnja s Hrvatskom komorom dentalne medicine, s kojom svake godine u rujnu, u sklopu Mjeseca oralnog zdravlja, Scena Gorica prikazuje predstavu u područjima od posebne državne skrbi te u područjima Hrvatske gdje je po statistici alarmantno stanje s obzirom na dentalnu higijenu u djece – ističu iz Scene Gorica.

Uz sve to, vrijedna ekipa na čelu s umjetničkom voditeljicom Mijom Krajcar pokušava otvoriti i prostor za mlade glumce, željne dokazivanja i afirmacije.

– Jedna od programskih smjernica je upravo razvoj projekata u koje je moguće uključiti, kako studente umjetničkih akademija, tako i apsolvente i netom diplomirane glumce, redatelje i dramaturge. Jedna je to od važnijih smjernica ovoga kazališta, koja će se i u budućem radu slijediti.

Svake godine Scena Gorica producira tri do četiri premijerna naslova, a uz vlastitu produkciju, domaćin je i gostovanja drugih kazališnih kuća iz cijele Hrvatske, što daje sasvim dovoljno kazališnog sadržaja u gradu koji je očito naklonjen “daskama koje život znače”. Da ne bi baš samo bomboni ispadali iz usta kad je riječ o goričkom kazalištu, treba reći i da uvijek može biti i bolje, da uvijek treba gledati prema naprijed, no temelj svega je zaključak da je ponuda sve veća, da je potreba da se odlazi u zagrebačka kazališta sve manja…

Bit će i večeras od 20 sati zanimljivo vidjeti izvedbu predstave “I živjele su sretno…?”, još jednu iz produkcije Scene Gorica, na koju je ulaz besplatan. U predstavi igraju Katarina Baban, Jelena Hadži-Manev, Mia Krajcar i Selma Mehić, a režiju potpisuje Frana Marija Vranković.

“Kako funkcionira suvremeni brak, ima li smisla i što ga sve razara pokazuje predstava “I živjele su sretno…?“ u kojoj se, na Trnoružičinoj djevojačkoj zabavi uz slavljenicu nalaze Snjeguljica, Pepeljuga i Bezimena djevojka s plaže kojom se zabunom oženio Sirenin princ. Oslanjajući se na izvorne verzije bajki o Snjeguljici, Trnoružici, Pepeljugi i Maloj Sireni te ostalih bajki braće Grimm i Charlesa Perraulta, predstava kreira bajkoviti svijet u suvremenom okruženju u kojem ništa nije onako kako se čini  na prvi pogled…”, opis je ove predstave.

Nakon svega, ostaje jedino objasniti kako doći do ulaznice…

“Ulaznice se mogu podići na dan predstave, u srijedu od 18 do 20 sati, na blagajni Učilišta. Zbog uzvanika iz svijeta kazališta, za građane je osigurano 150-200 mjesta, uz besplatan ulaz”, objavili su iz Scene Gorica.

Sretan Vam Međunarodni dan kazališta…

Kultura

Jane traže nove članice! Morate ispuniti samo tri uvjeta

Javiti se možete voditeljici Ani Jaklinović na [email protected].

Objavljeno

na

Vokalni ansambl Jane traži pojačanje! Imaju svega nekoliko uvjeta, važno je da osoba voli glazbu, ima između 25 i 40 godina te da ima iskustva u foklornom pjevanju.

– Trenutno tražimo nove članice za prvi i/ili drugi glas. Naš ansambl ove godine slavi 20 godina rada ispunjenih koncertima, priznanjima i nastupima, ali i jedinstvenim uspjehom – kroz godine, postale smo bogatije za više od 20 mališana! Kako uskoro očekujemo još tri bebe, trebamo dodatnu snagu kako bismo nastavile stvarati glazbu na koju smo ponosne – ističu Jane.

Javiti se možete voditeljici Ani Jaklinović na [email protected] za dogovor oko dolaska na audiciju.

– Čekamo te da zajedno stvaramo nove glazbene priče – pozivaju.

Nastavite čitati

Kultura

Sprema se obljetnička izložba u muzeju ‘Povijest jedne zgrade’

Izložba će predstaviti kronološki pregled razvoja Turopoljskog grada, koristeći izvorne dokumente koji datiraju od 18. stoljeća do današnjih dana.

Objavljeno

na

Viši kustosi Muzeja Turopolja Maja Ergović i Josip Popovčić pripremili su novu izložbu koja će od 11. prosinca biti postavljena u prostorijama muzeja. Izložba nosi naziv „260/65 – Povijest jedne zgrade“ te je zanimljiv prikaz ne samo arhitekture, već i društvenih i kulturnih promjena koje su se odvijale tijekom vremena.

Cilj izložbe je obilježiti 260. godišnjicu izgradnje Turopoljskog grada i 65. obljetnicu Muzeja Turopolja. Izložba će predstaviti kronološki pregled razvoja Turopoljskog grada, koristeći izvorne dokumente koji datiraju od 18. stoljeća do današnjih dana. Također je naglasak na važnosti očuvanja nasljeđa i doprinosu Muzeja Turopolja u istraživanju i interpretaciji lokalne povijesti.

Plemenita općina turopoljska, zajednica plemića koja svoje početke vuče još iz 13. stoljeća, najznačajniji je društveni i politički subjekt u bogatoj turopoljskoj povijesti. Turopoljski plemići su uz sve svoje djelovanje bili i veliki graditelji. Uz cijeli niz zgrada u centru Velike Gorice, najpoznatije turopoljske građevine koje i danas ponosno stoje su svakako kaštel Lukavec i Turopoljski grad – nekadašnja vijećnica, današnja zgrada Muzeja Turopolja.

Ova zgrada je od samih početaka u 18. stoljeću bila sjedište Plemenite općine turopoljske sve do njezina ukinuća 1947. godine. Poslije Drugog svjetskog rata zgrada je imala različite namjene i stanare. Najprije se u njoj 1949. godine smjestio učenički dom, a služila je i kao vijećnica Općine Velika Gorica. Povremeni stanovnici su bili i umirovljenici, vatrogasci, Crveni križ, a prostorije u prizemlju su služile i kao svlačionica velikogoričkim nogometašima. Na dijelu kata nalazili su se privatni stanovi, a posljednji stanari su se iselili poslije 1960. godine.

Godine 1960. u Turopoljskom gradu osniva se Muzej Turopolja i tada zgrada dobiva jednu sasvim novu funkciju i započinje novo poglavlje u njezinoj bogatoj povijesti.

Otvorenje izložbe je u 18 sati, a Velikogoričani će ju moći razgledati sve do

Nastavite čitati

Kultura

Gorički Art Bubble ugostit će Lindu Tarnovski i Doru Pecodić s performansom’Co-lažiranje’

Umjetnička večer u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja počinje u 19:30 sati.

Objavljeno

na

Performans ‘Co-lažiranje’ stiže na Art Bubble u Velikoj Gorici koji organizira umjetnička organizacija YELO. U Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja 10. prosinca plesno-izložbeni rad izvest će Linda Tarnovski i Dora Pocedić, a bavi se pitanjem izlaganja i prezentacije već postojećeg rada “…, a još su manji izlazi” pomoću plesnog vokabulara i projekcije grafoskopa.

Ova specifična postavka naglašava istraživanje metode kolažiranja, gdje se pojavljuje potreba za odmakom i promjenom perspektive. Izvan okvira tradicionalne izvedbe, kroz proces rastavljanja metode nastale po principu sastavljanja, pomicanja, rezanja i lijepljenja slika, izranjaju fragmenti uhvatljivog, postavljajući pitanje: gdje i kakva je kretnja (između) obrisa?

Završetkom izvedbe, prostor je ispunjen “ostacima” izvedbe koji se mogu percipirati kao zasebna izložba ili prikaz izvedbe u drugom, vizualnom mediju.

Početak je u 19:30 sati.

Foto: Šimun Bućan

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Gorička književnica Zdenka Mlinar posjetila učenike Kumičića i darivala im knjigu

Pjesnikinja je darivala i školsku knjižnicu koja će njezinim osebujnim i različitim stilovima pisanja biti bogatija i drugačija.

Objavljeno

na

Uoči blagdana Svetog Nikole velikogorička pjesnikinja Zdenka Mlinar posjetila je učenike OŠ “Eugena Kumičića” i darivala im svoju knjigu “Život je radost”. Susret je organizirala voditeljica školske knjižnice Sara Vrbanc.

Škola ima i Čitateljski klub “Zvjezdice” čiji se članovi sastaju svaki tjedan i upravo su članice kluba čitale životopis pjesnikinje i recenziju iz knjige koju im je poklonila. Uz njih, svoju ulogu u čitanju poezije imala je i velikogorička gimnazijalka Lucija Horvat, do prije tri godine učenica ove škole.

– Razlog darivanom naslovu bila je lepršavost sadržaja knjige koja obiluje lirskim minijaturama na temu četiri godišnja doba, životne svakodnevice, ljubavi pa i svima nam potrebnih zrnca mudrosti. Uz tematsku primamljivost, stil pisanja i sadržaj te zanimljive ilustracije velikogoričkog slikara Željka Šajha, dječja usredotočenost bila je, doslovno, na knjigu, što mi je bio i cilj – istaknula je Zdenka Mlinar.

Radost ovog susreta, u školi u kojoj su i dvije generacije Zdenkine obitelji završile osnovno obrazovanje, tim je veća što su knjigu čitala sva prisutna djeca pa i njihove profesorice.

– Na moju radost školska knjižnica bila je puna, a druženje je izgledalo poput školskog sata. Uz tri profesorice hrvatskog jezika, koje su i djeci i meni bile podrška, kao i dječju fokusiranost nije ni moglo biti drugačije. Cilj mi je bio da upravo djeca čitaju šarolikost mojih lirskih minijatura. Ideja je rado prihvaćena, a baš taj dio bio je privid školskog sata na kojem su se učenici, možda, po prvi put upoznali s tom književnom formom – kazala je Mlinar, i sama dirnuta toplinom ovog susreta.

Uz dječju ozbiljnost pristupanja knjizi, čak i sedmogodišnje Eme, te radost darivanja i sudjelovanja svih prisutnih na ovom “satu”, Zdenku raduje i činjenica da su članovi “Zvjezdica”, profesorice i knjižničarka Sara isplanirali i neke nove poetske susrete.

Uz blagdansko i prigodno darivanje djece, pjesnikinja je darivala i školsku knjižnicu “Eugena Kumičića”, koja će njezinim osebujnim i različitim stilovima pisanja biti bogatija i drugačija.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Vesni Barišić uručena Književna nagrada Albatros 2024

Objavljeno

na

Objavio/la

Vesna Barišić autorica zbirke kratkih priča ”Ispričat ću ti priču” dobitnica je ovogodišnje Književne nagrade Albatros 2024. Zbirka donosi niz potresnih priča, sudbina, iz Domovinskog rata, kao i iz poslijeratnog razdoblja. Svečana 30. jubilarna dodjela nagrade bila je jučer (četvrtak, 05.12.2024., početak u 19 sati) u Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici.

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Odluku o ovogodišnjem dobitniku donijelo je tročlano Prosudbeno povjerenstvo: Vedran Kukavica (predsjednik), Maja Kušenić Gjerek i Ratko Cvetnić. Sve troje su ukratko pojasnili razloge svoje odluke.

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Svečanu dodjelu otvorila je Klapa Leggero pjesmom ”Moj dida i ja”, a nakon toga je Stipo Bilić, urednik Biblioteke Albatros, pročitao ulomak jedne od priča iz zbirke ”Ispričat ću ti priču”. Anita Pišković, ravnateljica POU-a, pozdravila je sve prisutne u vijećnici te je uslijedila dodjela zahvalnica utemeljiteljima Albatrosa i urednicima. Zahvalnice su uručene Zlati Cundeković, Božidaru Prosenjaku i Miljenku Muršiću, a Drago Bukovac zbog zdravstvenih razloga nije došao.

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Književnu nagradu Albatros godinama uručuju čelni ljudi Grada Velike Gorice, ove godine nagradu dobitnici Vesni Barišić uručio je zamjenik gradonačelnika Neven Karas. Ravnateljica Anita Pišković predala je dobitnici paket knjiga. Dobitnica Albatrosa 2024. zaključila je svečanu dodjelu kratkim govorom i potpisivanjem svojih knjiga.

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Moderatorica programa bila je Mirjana Ćorić, a glazbeni dio (tri pjesme) ispunila je Klapa Leggero. Nakon svečanog dijela druženje je nastavljeno u VIP salonu POU-a.

Velika Gorica, 05.12.2024. Dodjela nagrade Albatros 2024. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vesna Barišić, rođena je 1965. u Dubrovniku, gdje i danas živi i radi. Diplomirani je inženjer cestovnog prometa, većinu radnog vijeka provela je u Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Hrvatske. Ljubav za poviješću i očaranost rodnim gradom rezultirale su današnjim poslom turističkog vodiča. Pisanjem se ozbiljnije počela baviti tek u posljednje vrijeme. Koautor je Vodiča po Konavlima, a povremeno objavljuje kratke priče u glasilu Društva pisaca Dubrovnik.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.