Povežite se s nama

Kultura

Gorica i kazalište vole se javno: Od Jurja Kokota do Scene Gorica…

Svake se godine, od 1961. do danas, obilježava Međunarodni dan kazališta, u čast umjetnosti koja u našem kraju “živi” odavno, ali formalni okvir dobila je pokretanjem Narodnog sveučilišta “Juraj Kokot” 1960. godine

Objavljeno

na

Kad je 1960. godine u Velikoj Gorici, koja je u to vrijeme brojila otprilike tri puta manje stanovnika nego danas, otvoreno Narodno sveučilište “Juraj Kokot”, mnogi su Velikogoričani prvi put u životu pogledali film u kinu, posudili knjigu, bili na izložbi… I pogledali kazališnu predstavu! Dolazilo je, naravno, kazalište i prije toga u turopoljski kraj, izvodile su se predstave, gostovali glumci… Govore o tome i podaci iz, recimo, povijesti buševečke Seljačke sloge, koja je još 27. prosinca 1923. izvela prve predstave, odnosno kraće igrokaze “Car i svinjar” te “Seljak i gospodin”. Međutim, tek je te 1960. godine kazalište u ovom kraju zaživjelo ozbiljniji i organiziranije.

Godinu potom, u ožujku 1961., prvi je put u svijetu obilježen Međunarodni dan kazališta, koji je već 1962. dobio i dodatak koji se pretvorio u tradiciju – svake se godine toga dana izvode predstave, ali i čitaju govori o kazalištu, kroz koje se pokušava utjecati na društvo, skrenuti pozornost na važnost kazališne umjetnosti, progovoriti o problemima koji prate ovu vrstu umjetnosti. Desetljećima poslije taj se dan i dalje obilježava na isti način, a Velika Gorica pretvorila se u ozbiljan kazališni grad.

Da bi se dobila potvrda za takvu tvrdnju, dovoljno je pokušati nabaviti ulaznicu za bilo koju predstavu koja se izvodi u našem gradu. Pokušate li to učiniti na dan izvedbe, šanse da uspijete ravne su onima koje glineni golubovi imaju ispred streljačkog voda. Nikakve. Goričani vole kazalište, spremno će napuniti dvoranu POU-a na praktički svakoj predstavi, a unazad 11 godina imamo i svoju, vlastitu produkciju.

Scena Gorica pokrenuta je 2008. godine, kad su krenule i prve profesionalne kazališne produkcije, prepoznate i od publike, i od struke. Pet godina poslije krenuo je proces produkcijsko-poslovnog restrukturiranja, na mjesto umjetničke voditeljice došla je akademska glumica Ines Bojanić, a ona je i predložila potpuno novu viziju kazališta, usmjerenu prema građenju i odgoju nove publike, ali i razvoju pravog, vrhunskog kazališta.

– Scena “Gorica” posluje po specifičnom poslovnom modelu koji bi, zbog uspješnosti rada, svakako mogao poslužiti kao primjer dobre prakse u Republici Hrvatskoj i šire. Pri odabiru produkcijskih strategija kojima se Scena „Gorica“ vodi, u fokusu su odgoj nove publike i postizanje izvrsnosti kroz posebne programe koji otvaraju vrata kazališta, posebice djeci i mladim umjetnicima – istaknut će se iz našeg kazališta danas, kad Scena Gorica djeluje kao sastavni programski dio goričkog POU-a.

Uz promicanje umjetnosti, goričko kazalište pokušava imati i edukativnu notu, pa je s predstavom “Mali Hlapić i strašni Bub” gostovala (točnije, gostuje i dalje) u brojnim vrtićima po cijeloj Hrvatskoj.

– Također, važno je napomenuti kako su namjeru Scene “Gorica” u ovom kontekstu prepoznale i druge institucije, a posebno se tu ističu Ministarstvo zdravlja te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, koja su snažno podržala navedeni projekt. Hvalevrijedna je i suradnja s Hrvatskom komorom dentalne medicine, s kojom svake godine u rujnu, u sklopu Mjeseca oralnog zdravlja, Scena Gorica prikazuje predstavu u područjima od posebne državne skrbi te u područjima Hrvatske gdje je po statistici alarmantno stanje s obzirom na dentalnu higijenu u djece – ističu iz Scene Gorica.

Uz sve to, vrijedna ekipa na čelu s umjetničkom voditeljicom Mijom Krajcar pokušava otvoriti i prostor za mlade glumce, željne dokazivanja i afirmacije.

– Jedna od programskih smjernica je upravo razvoj projekata u koje je moguće uključiti, kako studente umjetničkih akademija, tako i apsolvente i netom diplomirane glumce, redatelje i dramaturge. Jedna je to od važnijih smjernica ovoga kazališta, koja će se i u budućem radu slijediti.

Svake godine Scena Gorica producira tri do četiri premijerna naslova, a uz vlastitu produkciju, domaćin je i gostovanja drugih kazališnih kuća iz cijele Hrvatske, što daje sasvim dovoljno kazališnog sadržaja u gradu koji je očito naklonjen “daskama koje život znače”. Da ne bi baš samo bomboni ispadali iz usta kad je riječ o goričkom kazalištu, treba reći i da uvijek može biti i bolje, da uvijek treba gledati prema naprijed, no temelj svega je zaključak da je ponuda sve veća, da je potreba da se odlazi u zagrebačka kazališta sve manja…

Bit će i večeras od 20 sati zanimljivo vidjeti izvedbu predstave “I živjele su sretno…?”, još jednu iz produkcije Scene Gorica, na koju je ulaz besplatan. U predstavi igraju Katarina Baban, Jelena Hadži-Manev, Mia Krajcar i Selma Mehić, a režiju potpisuje Frana Marija Vranković.

“Kako funkcionira suvremeni brak, ima li smisla i što ga sve razara pokazuje predstava “I živjele su sretno…?“ u kojoj se, na Trnoružičinoj djevojačkoj zabavi uz slavljenicu nalaze Snjeguljica, Pepeljuga i Bezimena djevojka s plaže kojom se zabunom oženio Sirenin princ. Oslanjajući se na izvorne verzije bajki o Snjeguljici, Trnoružici, Pepeljugi i Maloj Sireni te ostalih bajki braće Grimm i Charlesa Perraulta, predstava kreira bajkoviti svijet u suvremenom okruženju u kojem ništa nije onako kako se čini  na prvi pogled…”, opis je ove predstave.

Nakon svega, ostaje jedino objasniti kako doći do ulaznice…

“Ulaznice se mogu podići na dan predstave, u srijedu od 18 do 20 sati, na blagajni Učilišta. Zbog uzvanika iz svijeta kazališta, za građane je osigurano 150-200 mjesta, uz besplatan ulaz”, objavili su iz Scene Gorica.

Sretan Vam Međunarodni dan kazališta…

Kultura

Gorička ‘Noć kazališta’ uz priču o poznatom turopoljskom paru Šenoi i Slavi

Predstava će biti u Dvorani Galženica od 20 sati.

Objavljeno

na

Noć kazališta, ovoga puta 16. po redu održat će se 16. studenog u brojnim hrvatskim gradovima pa tako i u našoj Velikoj Gorici.

Manifestacija je to koja slavi snagu izvedbene umjetnosti i bogatstvo scene, a do danas je izrasla u višednevni kulturni događaj diljem zemlje stvarajući jedinstvenu priliku za kazališne užitke. Ona naglašava važnost kazališta, kako profesionalnog tako i amaterskog, te okuplja raznolike izvedbene forme. Kazališta postaju mjesta susreta, otvorena za sve i pružaju priliku za neponovljivo iskustvo koje obogaćuje svakog sudionika.

Gorička Noć kazališta bit će u znaku predstave ‘Šenoa i Slava’. Gledatelji će se moći podsjetiti ili možda upoznati s ljubavnom životnom pričom jednog od poznatijeg turopoljskog para. To je edukativna, socijalna i politički angažirana predstava Scene Gorica u kojoj glume Amar Bukvić i Mia Krajcar.

Predstavu možete pogledati u subotu 16. studenog u Dvorani Galženica od 20 sati. Ulaznicu nabavite po promotivnoj cijeni od 6 eura online ili na blagajni Učilišta.

 

Nastavite čitati

Kultura

Markuševečki glumci stižu u Mraclin s predstavom ‘Topla voda Mrzljak’

Predstava je u subotu 16. studenoga u 18 sati.

Objavljeno

na

Nakon premijernog nastupa u Mraclinu za ovogodišnje Dane svetog Vida, kad su izveli svoju predstavu „Hudi beteg“, članovi Markuševečkog amaterskog kazališta MAK ponovno nastupaju u Mraclinu.

U subotu 16. studenog u 18 sati na pozornici mraclinskog Društvenog doma, izvesti će svoju predstavu „Topla voda Mrzljak“ prema tekstu Štefice Fanjek i režiji Miroslava Hadžića.

Radnja ove predstava odvija se u seoskoj birtiji kad mještani otkrivaju izvor tople vode i pokušavaju je prodati. Predstava je na kajkavskom jeziku, a puna je smiješnih seoskih situacija.

Ulaz je dobrovoljni prilog Markuševečkom amaterskom kazalištu.

Foto: FB MAK – Markuševečko amatersko kazalište

Nastavite čitati

Kultura

Izložba ratnih fotografija Zorana Filipovića u Galeriji Trumbetaš

Otvorenje je u petak 15. studenog u 18 sati, a riječ je o izložbi koja govori isključivo o prvoj godini rata – 1991.

Objavljeno

na

Uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja za žrtvu Vukovara i Škabrnje u Galeriji Trumbetaš otvara se samostalna izložba fotografa Zorana Filiipovića ‘1991.’.

Otvorenje je u petak 15. studenog u 18 sati, a riječ je o izložbi koja govori isključivo o prvoj godini rata – 1991., koja je ujedno bila i najteža i najsurovija godina Domovinskog rata s brojnim ljudskim žrtvama i strašnim materijalnim razaranjima.

Teritorijalno ova izložba pokriva sva ratišta od Vukovara na istoku zemlje do Dubrovnika na njenom krajnjem jugu.

Od njenog prvog postavljanja izložba je putovala i postavljana po cijeloj zemlji promičući vrijednosti Domovinskog rata i velike žrtve Hrvatskih branitelja pri stvaranju samostalne suvremene demokratske Republike Hrvatske. Izložbu prati i istoimena divot monografija.

Izložba je otvorena do 27. studenog.

Nastavite čitati

Kultura

Tradicionalne pjesme, šansone, romanse…na gala koncertu ‘Tambura u srcu’

Pripremite se na dvosatni tamburaški program koncerta koji počinje u 20 sati, a ulaz je besplatan.

Objavljeno

na

KUD Mičevec pripremio je još jedno izdanje gala koncerta ‘Tambura u srcu’ u Domu kulture Galženica. Nakon prošlogodišnje uspješnice, ljubitelji tamburice i tradicionalne glazbe ponovno će imati priliku 14. studenoga uživati u zvucima koje stvara trzanje po žicama.

– Koncert na neki način radimo zbog svih tamburaških orkestara i sastava koji djeluju na području Velike Gorice i okolice, dakako imamo i goste iz drugih gradova, ali cilj nam je da se djeca i mladi malo bolje upoznaju, predstave jedni drugima, kao i kvaliteta razine muziciranja postigli – ističe Vladimir Štarkelj, predsjednik KUD-a Mičevec.

Uz tamburaše iz KUD-a Mičevec, nastupit će KUD Nova zora, Velika Mlaka, Gradići, Čiče, KUD Sv. Andrija iz Svete Nedelje i Tamburaški orkestar DVD-a Čabdin.

– Trenutno nas ima 11 članova u orkestru i iako smo pratnja našim folklorašima, smatramo da smo orkestar koji se samostalno može predstaviti publici sa svojim repertoarom. Držimo se pjesama, šansona i romansa s područja sjeverozapadne Hrvatske, koje vjerujem da ne podliježu zubu vremena, te prije svega glazbu koja je naša treba čuvati i njegovati. Moći će se tako čuti skladbe s kraja 19. i početka 20. stoljeća poznatih starih majstora skladatelja. Glazba je to koja opušta i vjerujem da će svakom uhu biti ugodna – poručuje Štarkelj.

Pripremite se na dvosatni tamburaški program koncerta koji počinje u 20 sati, a ulaz je besplatan.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Stiže omiljeni sajam knjiga Interliber! Pet dana, više od 300 izlagača i brdo knjiga

Uz sajam bit će i popratni program. Paneli, radionice, predavanja i susreti s autorima važan su dio ovog sajma jer stvaraju interaktivnu atmosferu koja doprinosi kulturnoj razmjeni i razvoju čitateljske zajednice.

Objavljeno

na

Svi ljubitelji pisane riječi uskoro će uživati u najvećem međunarodnom sajmu knjiga u Hrvatskoj! Na Zagrebačkom velesajmu 12. studenog počinje 46. izdanje Interlibera.

Mjesto je to koje okuplja najznačajnije nakladnike i knjižare, a i ovoga puta ponudit će bogat program novih izdanja s najrazličitijih područja. Na više od 13 tisuća metara kvadratnih u četiri paviljona (5,6,7 i 7a) ispunit će više od 300 izlagača koji dolaze iz 14 zemalja od Austrije, Francuske, Nizozemske do Velike Britanije.

Ove godine počasni gost sajma je jedan od najuglednijih mađarskih autora – Péter Nádas, autor “Paralelnih pripovijesti“ i “Knjige sjećanja“. Prije nego što se posvetio isključivo spisateljskom radu, bavio se i novinarstvom te radio kao fotograf i urednik, a djela su mu prevedena na brojne svjetske jezike. Predstavljanje njegove posljednje knjige ‘Pisanje kao profesija’ bit će u srijedu 13. studenog.

Uz mađarskog pisca, ovogodišnja zemlja u fokusu je Mađarska koja će svoju vibrantnu kulturnu scenu dočarati kroz književni, umjetnički, gastronomski i kulturni program. Predstavit će se mađarski pisci s nedavno objavljenim djelima.

–  Interliber, uz bogatu ponudu knjiga, veliku pažnju pridaje i popratnom programu događanja, koji redovno privlači brojne posjetitelje. Paneli, radionice, predavanja i susreti s autorima važan su dio ovog sajma jer stvaraju interaktivnu atmosferu koja doprinosi kulturnoj razmjeni i razvoju čitateljske zajednice. Popratni program je idealna platforma za diskusiju o aktualnim književnim temama i promociju znanosti. Najavljujemo više od 200 sati programa koji će se odvijati na četiri pozornice u paviljonima 5, 6, 7 i na otvorenom prostoru – ističu organizatori.

Radno vrijeme sajma, koji će trajati do 17. studenoga, je utorak, srijeda, četvrtak i nedjelja od 10 do 20 sati te u petak i subotu bit će otvoren do 21 sat.

Ulaz je besplatan, a parking za sve posjetitelje Interlibera oko Zagrebačkog velesajma je također besplatan. Detaljan program pronađite ovdje.

Photo: Neva Zganec/PIXSELL

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.