Povežite se s nama

Moja županija

Festival ‘Volim eko’ i ove godine u Velikoj Gorici, a predstavit će se 11 ekoloških proizvođača

Ove godine festival će se održati u sklopu Gastro Turopolja 14. i 15. listopada na prostoru oko Muzeja Turopolja.

Objavljeno

na

Nakon prvog izdanja održanog u Srednjoj strukovnoj školi Velika Gorica, drugi Festival ekološke poljoprivrede Zagrebačke županije ‘Volim eko’ ove će se godine održati u sklopu Gastro Turopolja 14. i 15. listopda.

Organizator festivala je Udruga za razvitak ekološke poljoprivrede, zaštite okoliša i ruralnog prostora „Z-EKO“ koja okuplja okuplja ekološke poljoprivredne proizvođače sa raznovrsnom paletom proizvoda, od pčelinjih proizvoda, preko voća, egzotičnog voća, povrća, mikro povrća, žitarica, ljekovitog i začinskog bilja te njihovih prerađevine i vina.

Inače, u Zagrebačkoj županiji upisano je ukupno 256 subjekata u Upisnik subjekata u ekološkoj poljoprivredi.

– Bilježi se lagani porast korištenih poljoprivrednih površina pa tako imamo u 2022. godini 562 ha u prijelaznom razdoblju, 1.708 je u završenom prijelaznom razdoblju odnosno ukupno 2.270 ha površina ekološki korištenog poljoprivrednog zemljišta, od čega najviše 1.394 ha oranica i vrtova – ističu iz Zagrebačke županije.

Na ovogodišnjem Festivalu predstavit će se 11 ekoloških proizvođača s područja županije čije ćete ekološke proizvode moći kušati i kupiti, a sve će se odvijati na prostoru oko Muzeja Turopolja. Imat ćete priliku vidjeti i upoznati mladog ekološkog i biodinamičkog vinara Antuna Ivana Čegeca iz Svetog Ivana Zeline.

Festival u subotu možete posjetiti od 10 do 19 sati, a u nedjelju će izlagači na svojim štandovima biti također od 10 sati.

HOTNEWS

FOTO Dječje igre u Buševcu jedinstveni su festival za male fokloraše, a za kojeg postoji i lista čekanja

Dva je desetljeća iza ovog festivala, a kroz koji je na pozornici Doma kulture u Buševcu do sada nastupalo više od 3 500 tisuće malih fokloraša.

Objavljeno

na

Objavio/la

Entuzijastični i uvijek vrijedni članovi Ogranka Seljačke sloge Buševec, koji su sa svojom stoljetnom tradicijom čuvanja kulturne baštine postali prepoznatljivi u zemlji i svijetu, pokrenuli su prije točno dva desetljeća festival ‘Dječje igre’.

Jubilarno 20. izdanje održano je jučer u Domu kulture Buševec, kroz čiju je pozornicu prodefiliralo više od 200 malih folkloraša. Nastupili su folkloraši iz Mraclina, Stupnika, Čučerja, Slovačke, Moldavije i Slovenije te tri dječje grupe iz Buševca.

– Razmišljajući kako bi djeca, prvenstveno naša, ali i ostala imala gdje nastupati, jer u to vrijeme nije bilo toliko dječjih susreta u Hrvatskoj, odlučili smo pokrenuti ovaj festival za djecu. U početku su to bile naše domaće folklorne grupe iz susjedstva, ali manifestacije je iz godine u godinu postajala sve popularnija pa smo povremeno zvali inozemne grupe, što naših iseljenih Hrvata, ali dolazili su nam i mali folkloraši iz Slovačke i Slovenije – prisjeća se početak predsjednik Ogranka Nenad Rožić.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Budući da je Ogranak aktivna članica CIOFF organizacije, svjetske udruge organizatora festivala, koja je registrirana pri UNESCO-u, 2017. godine odlučili smo se na malo veći iskorak.

– Budući da u Hrvatskoj nema pravog CIOFF festivala za djecu, pa smo se udružili s folklornim grupama iz naše Zagrebačke županije. Prvo smo s KUD-om Kraluš iz Stupnika dogovorili da svatko ugosti po jednu inozemnu grupu. Pa nam se priključio i Vrbovec, tu smo već imali tri grupe iz stranih zemalja, a surađujemo i s KUD-om Pušća – dodaje Rožić.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Tako su ove godine mali folkloraši u petak prvo nastupili u Pušći na Međunarodnom dječjem festivalu folklora ‘Kriči, kriči Tiček’, jučer u Buševcu, a večeras će svu raskoš i s ponosom noseći narodno ruho pokazati što su naučili u Lučkom gdje će se program održati u 17 sati u osnovnoj školi.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Mnogo je godina iz ovog festivala, ali organizatori uvijek teže nečem boljem i višem, tako je i u ovom slučaju. Interesa za ovakvom vrstom festivala itekako ima.

– Težimo k tome da imamo pet grupa, što bi bilo po svim pravilima organizacije pod kojom djelujemo, a to je pet dana, pet aktivnosti i pet grupa. Nadamo se da ćemo to postepeno i uspjeti, još moramo zadovoljiti neke preduvjete. Već sada imamo oko 30 grupa iz cijeloga svijeta koje nam se javljaju da bi htjele doći na naš festival, ali s obzirom na kapacitete i financijske mogućnosti ne možemo sve ugostiti. Imamo listu čekanja do 2026. godine – otkriva nam Rožić.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Kroz ovaj festival prošle su mnoge generacije djece, a brojka je u ovih 20 godina zaista impresivna.

– Kada bismo sve pokušali izbrojiti, došli bi sigurno do 3500 tisuće djece koja su prošla kroz ovu našu pozornicu u Buševcu. Bilo je tu oko 40 grupa djece iz stranih zemalja, a još više naših domaćih malih čuvara baštine. Mogli bi reći da festival ima jedan svoj lijepi renome. Vjerujemo da smo mnogima zanimljivi jer nema toliko dječjih festivala po svijetu. I na ovaj smo način upisali naš mali Buševec na kartu svijeta kada su u pitanju festivali ovakvog tipa – ističe prvi čovjek ovog folklornog društva.

27.04.2024. – Međunarodni festival folklora ‘Dječje igre’ u Buševcu – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Djeca osim što se upoznaju i čuvaju kulturnu baštinu svoga kraja, imaju višestruke dobiti.

– Tako odgajamo male dobre folkloraše, ali i dobre ljude koji će kroz ovo upoznati i druge kulture, naučit se biti tolerantniji, imati prijatelje po cijelom svijetu. Mislim da je to bogatstvo folklora i na kraju cilj ovih susreta. Vjerujem da su djeci, ali i roditeljima, ovakva događanja, dodatan motiv da se i dalje odlučuju baviti folklorom i čuvati našu kulturnu baštinu – zaključuje Rožić.

Više fotografija možete pogledati na našoj društvenoj mreži.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Za programe i projekte braniteljskih udruga na raspolaganju 80 tisuća eura

Financijska potpora za pojedini program i projekt može iznositi najmanje 700, a najviše 11 tisuća eura.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija raspisala je 80 tisuća eura vrijedan javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

Cilj natječaja je jačanje kapaciteta udruga proizašlih iz Domovinskog rata na području Zagrebačke županije putem njihovih programa i projekata, koji se odnose na socijalno i psihološko osnaživanje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, podizanje učinkovitosti skrbi o socijalno ugroženim i teško bolesnim hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima te promicanje vrijednosti Domovinskog rata.

Financijska potpora za pojedini program i projekt može iznositi najmanje 700, a najviše 11 tisuća eura. Prijavljeni program ili projekt mora biti besplatan za korisnike kojima je namijenjen, a korisnici moraju biti stanovnici Zagrebačke županije. Također, program ili projekt mora se odnositi na prioritetne aktivnosti te mora biti jasno određeno područje provedbe i ciljana skupina korisnika, a sama provedba ne smije trajati dulje od 12 mjeseci.

Tekst javnog natječaja, upute za prijavitelje i prijavni obrasci nalaze se na web-stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr pod rubrikom Natječaji, a više informacija može se dobiti u Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, Ulica grada Vukovara 72/VI, Zagreb te na brojeve telefona: 01/6009-485 i 01/6052-865.

Natječaj je otvoren do 24. svibnja.

Naslovna fotografija: Ilustracija

Nastavite čitati

Moja županija

Županijskim poduzetnicima na raspolaganju više od milijun eura bespovratnih potpora

Subjektima malog gospodarstva za proizvodne i neproizvodne djelatnosti na raspolaganju 850 tisuća eura za jačanje konkurentnosti.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija raspisala je 850 tisuća eura vrijedan natječaj za dodjelu bespovratnih potpora subjektima malog gospodarstva koji se bave proizvodnim i neproizvodnim djelatnostima s ciljem jačanja konkurentnosti.

Ove godine bespovratna sredstva u maksimalnom iznosu do 10 tisuća eura dodjeljivat će se za proizvodne djelatnosti i to za nabavu strojeva, alata i druge opreme potrebne za obavljanje djelatnosti kao i nabavu radnih strojeva poput viličara, dizalica i sl.

Za neproizvodne djelatnosti maksimalni iznos potpore iznosi do 4 tisuće eura, a dodjeljivat će se za nabavu strojeva, alata i druge opreme potrebne za obavljanje djelatnosti, nabavu informatičke opreme i poslovnog softvera, izradu web stranica i web shopa te nabavu radnih strojeva.

Potpora se odobrava samo za jednu vrstu namjene, a postotak s kojim Županija sufinancira projekte je do 40% ukupnog iznosa.

Poduzetnici početnici mogu računati na sufinanciranje 75% prihvatljivih troškova za nabavu strojeva, alata i opreme, radnih strojeva, nabavu informatičke opreme i poslovnog softvera, izradu internetske web stranice i web shopa te nabavu uredskog i radnog namještaja, a maksimalni iznos potpore iznosi do 2 tisuće eura.

Natječaj za proizvodne i neproizvodne djelatnosti je otvoren do 24. svibnja, a podsjetimo i kako je u tijeku i 150 tisuća eura vrijedan natječaj namijenjen poduzetnicima početnicima koji je otvoren do 14. svibnja.

 

Nastavite čitati

Moja županija

Mali, šareni i krhki letači najljepši su stanovnici planeta, a ima ih više od tisuću vrsta

Povodom Dana planeta Zemlje na samoborskom Autobusnom kolodvoru izloženo je 40 predivnih fotografija leptira.

Objavljeno

na

Objavio/la

Povodom Dana planeta Zemlje na samoborskom Autobusnom kolodvoru izložene su predivne fotografije nevjerojatnih letača – leptira. Kroz izložbu ‘Najljepši stanovnici Planeta’ možete vidjeti 40 fotografija, i to Stanislava Gomboca, međunarodnog istraživača leptira, zatim Tomice Rubinića velikog zaljubljenika u prirodu s 35-godišnijm fotografskim iskustvom, Vlade Pirša zaljubljenika u pejzažnu i macro fotografiju te profesionalnog nagrađivanog fotografa Petra Sabola.

Foto: Petar Sabol

– Leptiri, šareni maleni letači, oduvijek nas fasciniraju svojim bojama, šarama, raznolikošću i mistikom. Prepoznajući važnost leptira za okoliš JU Zeleni prsten već nekoliko godina provodi istraživanja dnevnih i noćnih leptira kojima se želi utvrditi brojnost vrsta i populacija, ugroženost te načine i mogućnosti zaštite. Dosadašnja istraživanja pokazala su iznimno bogatstvo s više od 1000 vrsta, zahvaljujući još uvijek velikoj raznolikosti i očuvanosti staništa u našoj županiji. Svakim istraživanjem dodatno se otkrivaju nove vrste, većinom noćne, kojih ima desetak puta više nego dnevnih – istaknula je ravnateljica Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije dr.sc. Tatjana Masten Milek.

Foto: JU Zeleni prsten

Davor Žerjav, autor nekoliko knjiga na temu fotografije napisao je u svom osvrtu o izložbi kako je ljepota leptira sadržana u njihovim krilima, krhkoj građi i nježnosti i nečujnom letu.

– Ljepota je u linijama i krivuljama, teksturama i koloritu, u proporcijama tijela, krila, ticala i očiju. Priroda nam je održala lekciju iz ljepote. Leptiri su zbog toga savršen motiv za ljudsko stvaralaštvo. Bez čovjeka, leptir ne bi bio estetski subjekt, a bez leptira čovjek ne bi u potpunosti naučio lekciju o prirodnoj ljepoti. Prirodu i njezine ljepote moramo sačuvati. Jer bez te ljepote ne bi bilo niti umjetnosti, niti nas – piše Žerjav.

Foto: Tomica Rubinić

Jedan od autora fotografija Vlado Pirša otkrio je posjetiteljima izložbe “tajne zanata” i dao nekoliko korisnih savjeta kako fotografirati leptire.

Izaslanica župana Zagrebačke županije, pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport, tehničku kulturu i civilno društvo dr.sc. Jadranka Dujić Frlan, oduševljena ljepotom fotografija zaželjela je da izložba dalje nastavi putovati kako bi je što više ljudi vidjelo i moglo uživati u pravim umjetničkim djelima.

Foto: Tomica Rubinić

Izložba se može razgledati do kraja svibnja svaki dan u prostoru Autobusnog kolodvora Samobor.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Milijun eura za uređenje društvenih domova, škola i rekonstrukciju nerazvrstanih cesta

Objavljeno

na

Zagrebačka županija poziva gradove i općine na svom području da se prijave na javni poziv za  za sufinanciranje izgradnje i uređenja infrastrukture na ruralnim prostorima. Za tu namjenu Zagrebačka je županija osigurala milijun eura bespovratnih sredstava.

Gradovi i općine mogu prijaviti svoje projekte izgradnje ili rekonstrukcije nerazvrstanih cesta te izgradnju, adaptaciju, sanaciju i opremanje područnih škola i objekata društvene namjene poput vatrogasnih i društvenih domova, dječjih igrališta, sportskih građevina, groblja i dr., pri čemu je važno naglasiti da i sami trebaju imati planirana sredstva za financiranje prijavljenih projekata u svom proračunu.

Prihvatljivi su troškovi rada, opreme i usluga iz područja ruralne infrastrukture sukladno stavkama financijskog plana i troškovnika projekta, a Zagrebačka županija sudjelovat će u sufinanciranju prijavljenog projekta s najviše 70.000 eura.

Inače, u protekle tri godine Zagrebačka županija sufinancirala je kroz mjere ruralnog razvoja izgradnju i uređenje 17 nerazvrstanih cesta, 44 društvena/ vatrogasna doma sa pratećom infrastrukturom, 13 dječjih igrališta, 5 vrtića, 9 sportskih građevina sa pratećom infrastrukturom, 8 uređenja groblja sa pratećom infrastrukturom i 3 područne škole, a za spomenute investicije osigurano je gotovo 2 milijuna eura.

Javni poziv otvoren je do 15. svibnja.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno