Povežite se s nama

HOTNEWS

Do ljeta – ko raketa!

Mi žene svakako tome pridodajemo puno više pažnje, kao i mnogim drugim stvarima u životu.

Objavljeno

na

Jedna od najčešćih novogodišnji rezolucija većini žena je skinuti suvišne kile i istesati svoje tijela kako bi na plaži tijekom predstojećeg ljeta zablistale. Slažete se?

Naravno da se slažete kad smo sve nakalemljene na tu stranu. Jer izgled je važan, kažu. I da, istina je da je izgled važan jer to je prvi dojam koji dobivamo prilikom susreta. Najčešće je to baza daljnje komunikacije. Što je zapravo šteta, jer s današnjim iskustvom u odnosu nečijeg vanjskog izgleda i mojih interesa, sigurna sam da sam propustila mnogo zabavnih i poučnih trenutaka uz ljude koji mi nisu sjeli na prvu, dakle izgledom. Baš sam površna. Da, da jesam, a i vi ste, nemojte mi se sad praviti čednima.

I tako većina nas izdrži do kraja siječnja pazeći što ubacujemo u sebe, budimo realni i priznajmo da smo se toliko tovili za Božić i Novu Godinu pa nam ta fora „pazim što jedem“ i nije tako jako teško pala. U veljači trbuščić zakrulji i polako se vraćamo starim navikama, jer pobogu tek je veljača…stignem ja sve…

Foto: pexels-mart-production

Kad odjednom prođe Uskrs do kojeg smo postili pa smo u to vrijeme izbacili slatkiše, ali čips nije slatko, pa smo se u tome davili umjesto u čokoladi ili kolačima. I za taj Uskrs se natovimo i evo da već svibanj. E tu nastane panika. Plaža za 2 mjeseca!!!!!

Dakle, sva članstva u teretanama koja smo nadobudno uplatili početkom godine sad postaju dobra odluka. Ustajemo ranije, jurimo na tim trakama, veslamo, mašemo nekim štapovima, užima i čudesa izvodimo ne bi li postigli željenu sliku sebe. Bez brige, ja to ne radim, nego mi je ured preko puta teretane pa vidimo što se sve tamo radi. Znate vi da sam ja samo od riječi… A ta željena slika sebe, zapravo je nešto što nije iskonstruirao naš zdravi razum već svakodnevno bombardiranje savršenim tijelima provučenim kroz bezbrojne filtere i fotošop aplikacije. I dobro. Nek bude tako. Svak’ sebi stvara sliku najbolje verzije sebe u svojoj glavi.

Foto: Pixabay – karabulkastan

Lipanj je počeo i vrijeme je za Beta karoten. Drogerije su opustošene. Traži se sve što će pomoći da naš ten bude najzapaženiji. Krenemo mi lagano i u solarij da ne bi baš prvi dan izgorjeli na plaži. Čemu onda sav taj trud ako ćemo ostatak godišnjeg provesti u hladovini namazane jogurtom? Onda malo maslaca od mrkve pa domaćeg maslinovog ulja, dakle, traži se sve što možemo nabaviti. Cekere, šešire, badiće da oči ispadaju, pareiće, natikačice, i obavezno manikura i pedikura u istoj boji. O sunčanim naočalama da i ne govorim. Što veće to bolje. I da ne zaboravimo knjige. Kupimo mi svaku koju je pročitala bilo koja javna ličnost. Nije da bi ju mi čitale, ma jok, već da bi se slikale kako ju čitamo. I tako traju te naše pripreme mjesecima.

I napokon dođe to more. Prvi dan nakon što smo jedva pronašle mjesto na plaži, preko ručnika nam preskaču djeca, majke viču na njih, ali uzalud. Viska i galama. Prvi ulazak u vodu uvučenog trbuha da jedva dišemo, ali ulazi se. Polako, damski. Zaplivamo, kosa se smoči, oko nas fleka od maslinovog ulja pomiješana s onom mrkvom kojom smo se mazali svih dana prije i eto nas – pretvorile smo se u dressing za salatu. Plivajući što dalje od plaže i buke ponovno shvaćamo da nam je trud bio uzaludan, te da ćemo ovih deset dana na moru provesti u istom badiću i kratkim hlačama i da su ona tri kofera koja smo jedva zatvorile samo smetnja i nepotreban trošak.

Foto: Pixabay – xusenru

Ok, ovako to izgleda kod žena koje nemaju djecu koja im skaču po glavi, koje su same i žive život da bi ugađale sebi. Mi ostale, a ima nas svakakvih, ali da, sve se na neki način pripremamo za more.

Mi žene svakako tome pridodajemo puno više pažnje, kao i mnogim drugim stvarima u životu.

Dok vi, dragi naši muški, ponesete havajke koje smo vam mi kupile, novine pod pazuh i prethodno si eventualno odrežete nokte na nogama.

Jesam li u pravu?

Naravno da nisam i vi ćete mi to dokazati prije ili poslije.

Ali, barem sam vas malo nasmijala.

Do iduće srijede, odmorite se. Zaslužili ste!

Voli vas vaša Nevena!

HOTNEWS

Božićni običaji “kak negda” – u Turopolju su Badnjak i Božić više od blagdana

U središtu običaja oduvijek su bile žene kao čuvarice doma, vjere i predaje.

Objavljeno

na

U vrijeme prije televizora… tako bismo mogli datirati današnju priču, koja svjedoči o istinskoj povezanosti u obitelji i ritualima Turopoljaca i Turopoljki u božićno vrijeme. 

Da ne bi bilo zaboravljeno, ostalo na vremenskoj crti koja blijedi kako starije stanovništvo nestaje, Etno udruga Kurilovec svojevremeno je snimila predstavu Nešto staro, nešto novo gdje je ekranizirala “Božić kak negda”, po ideji Stjepana Dianeževića i uz pomoć članova KUD-a Nova zora iz Donje Lomnice. 

Zanimljivo je prisjetiti mlađe generacije svakog Badnjaka i Božića na način kako su naši preci njegovali osjećaj blagdana, posebice jer ćemo danas teško naći kuću u kojoj žive tri generacije.

 

– Tekst je napisao Stjepan Šipušić Kazo a u tom kratkom filmu od 15 minuta snimanom 2018. godine, možete točno vidjeti običaje kak’ su nekada bili, jer smo snimili točno po sjećanjima starijih ljudi. Htjeli smo zabilježiti i pokazati bogatu tradiciju, odnosno božićne običaje u Turopolju i Velikoj Gorici kroz tri generacije koje se za Božić okupljaju u svom domu. Svak’ radi svoje, ali se točno znalo što rade djeda i baka, mama i tata, a što djeca koja su non-stop za kompjuterom i mobitelom, i onda tu dolazi do malih razmirica i neslaganja – prisjetila se predsjednica udruge Snježana Dianežević. 

Blagdani su bili jedan sveti trenutak zajedništva, pamćenja i zahvalnosti. U središtu tih običaja od uvijek bile žene – čuvarice doma, vjere i predaje.

Njihove su ruke sijale pšenicu na svetu Luciju, pripremale su badnjačku večeru, prostirale slamu, palile svijeću oko koje se obitelj okupljala u tišini, molitvi i miru. 

-U takvim trenucima se rađala i božićna pjesma, tiha, ali snažna. Pjevalo se u kući, na putu prema polnoćki i nakon nje, kao iskrena radost zbog samog rođenja Spasitelja. Tom pjesmom se prenosila vjera, ljubav i identitet našeg kraja iz generacije u generaciju – ispričala je Snježana i podsjetila kako ta tradicija i dalje živi. 

-Tu bogatu baštinu s ponosom nastavljamo kroz naše KUD-ove i etno udruge. Tako KUD Nova Zora, čija sam ja članica, ali i naša brojna društva, čuvaju tu turopoljsku riječ, pjesmu i nošnju, i ne samo kao uspomenu, nego kao živu tradiciju – dodala je.  

Iako se vremena mijenjaju, uvijek ostaje ista nit vodilja. Zajedništvo u ritualima, koji nagovješćuju Božić. 

-Nekad se umjesto modernog bora kitila jednostavna grana bora ili borovica, koju su otec i najstariji sin išli birati u šumu i donijeli su doma. Tada se ona kitila orasima, lješnjacima, žirom ili bombonima u šarenom papiru koje su pripremali djeca i žene, a kasnije su se ukrasi razvili u današnji tradicionalni bor. Zatim su dodavali jabuke božićnice koje su bile pod borom, u takozvanoj grovači, kaže Snježana.

Ono po čemu je još Badnjak bio poseban je i – slamica.  Unosila se na Badnjak u kuću i to je bio zadatak najčešće najstarijeg muškarca u obitelji, uz pratnju najčešće muškog djeteta koje je nosilo badnje svjetlo, odnosno lampaš. Oni ulaze u kuću simbolizirajući štalicu u kojoj se rodio Isus. Slama se rasprostrla ispod stola i pokraj stola i djeca su se tu igrala, skakala, ležali su na slamici i najljepši osjećaj je bio taj da je obitelj na okupu.  

-Za razliku od današnjeg posvećivanja velike pažnje u biranju skupih poklona, prije uopće nije bilo poklona pod borom, jer je najveći dar bila jabuka božićnica, Danas  je to sve materijalizirano i izgubilo je onu svoju pravu čar Božića – podsjeća naša čuvarica tradicije i običaja, a moramo se složiti s njom. Prije je ta jednostavnost i duboko proživljavanje Božića budilo u svim članovima obitelji osjećaj povezanosti i uzajamnu ljubav. 

-Moramo zato prenositi našoj djeci tu našu bogatu tradiciju, našu baštinu, da znaju kako se to nekada radilo i da je Božić doista vrijeme okupljanja, zajedništva i mira u kući, u domu i u jednoj obitelji. Zato mi je drago što mogu i ovom prilikom podsjetiti čitatelje da su u Turopolju Badnjak i Božić više od blagdana – poručila je Snježana. 

(FOTO: Etno udruga Kurilovec)

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Božji dolazak k nama: Božićna poruka i blagoslov župnika Ivana Norberta Kopriveca

Objavljeno

na

Slavimo Kristov dolazak na svijet!

Trenutak neraskidive povezanosti neba i zemlje, neka nas ispuni zahvalnošću i mirom, neka nam bude podsjetnik da je maleno dijete u jaslama donijelo čistu ljubav među ljude.

Pogledajte i poslušajte riječ Božju župnika Crkve Navještenja Blažene Djevice Marije Ivana Norberta Kopriveca:

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Ulica Matice Hrvatske puštena u promet

U rekonstrukciju 200 metara prometnice uloženo je gotovo 550 tisuća eura.

Objavljeno

na

Radovi na Ulici Matice hrvatske u Velikoj Gorici su završeni!

Dio prometnice od križanja s Kolarevom i Kurilovečkom prošao je komplatnu rekonstrukciju – komunalne infrastrukture, kolnika i pješačko-biciklističke staze, a uloženo je gotovo 550 tisuća eura.

FOTO:Mile Šola

Nakon zatvaranja u rujnu, promet je preusmjeravan obilaznim pravcima, tako da od danas stanovnici ovog dijela Velike Gorice mogu odahnuti, i zbog završetka radova i zbog protočnosti prometa.

FOTO: Mile Šola

Također, linije javnog prijevoza vraćaju se na standardne rute.

FOTO galerija:

Nastavite čitati

HOTNEWS

Megablast potvrdio svjetsku klasu: Goričanke su svjetske šampionke!

“Jedan od najljepših trenutaka s natjecanja bio je onaj kad su dvoranom odjekivali taktovi hrvatske himne…”

Objavljeno

na

Djevojke iz Plesnog kluba Megablast iz Budimpešte, sa World championship stage dance 2025, donijele su zlato u Veliku Goricu.

Glavni grad Mađarske bio je domaćin Svjetskog prvenstva u show danceu na kojem su velikogoričke plesačice iz Megablasta u velikoj formaciji bile najbolje od svih natjecatelja i zasluženo nose titulu svjetskih prvakinja! 

No, ovo nije jedini uspjeh – mala formacija i solistica Sara Vukadin osvojile su broncu.  

-Jedan od najljepših trenutaka s natjecanja bio je onaj kad su dvoranom odjekivali taktovi hrvatske himne, što nas je podsjetilo da se svaki trening, odricanje i trud isplatio – komentirao je doživljaj s proglašenja rezultata Gordan Križaj, predsjednik kluba. 

Megablast je još jednom potvrdio svjetsku klasu i jedan je od najboljih promotora Velike Gorice diljem svijeta. Čestitamo!

Nastavite čitati

HOTNEWS

Od petka nova benzinska u gradu!

KTC otvara novu benzinsku postaju u Velikoj Gorici na adresi Avenija pape Ivana Pavla II

Objavljeno

na

U Veliku Goricu je stigla četvrta benzinska postaja na području grada, na adresi Avenija pape Ivana Pavla II broj 20.

Novo mjesto za tankiranje goriva Velikogoričani će imati od 19. prosinca, kada je Trgovački lanac KTC najavio svečano otvorenje svoje 18. benzinske crpke u Hrvatskoj.

Dodajmo, kako u grad dolazi i potpuno novi KTC trgovački centar početkom 2026. godine, u čijem će  sastavu, osim benzinske postaje, biti i supermarket, poljoljekarna i restoran.

Podsjetimo, KTC je u Velikoj Gorici prisutan već 11 godina, no samo kroz ponudu manjeg supermarketa, dok će uskoro dosadašnjim i budućim kupcima omogućiti širi asortiman proizvoda i usluga na jednome mjestu.

U Hrvatskoj posluje od 1992. godine, a danas broji više od 1.750 zaposlenika. Lani je ostvario promet 342,3 milijuna eura s očekivanim dosegom u ovoj godini od  gotovo 364 milijuna eura, a prisutan je 27 gradova u 13 županija.

Također, KTC aktivno sudjeluje i u sportu kroz KTC Rukometni klub i KTC Karate klub te je aktivan kroz različite društveno odgovorne projekte.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno