Povežite se s nama

Vijesti

Dan osviještenosti o debljini – važna poruka budućim majkama

Do 40 posto budućih majki u trudnoći nakupi višak kilograma, a brojne se nakon toga bore s pretilošću. Stoga donosimo savjete voditeljice Referalnog centra za debljinu RH, dr.sc. Maje Baretić koja poručuje: ‘Brinući o tjelesnoj masi tijekom trudnoće, buduće majke ne ulažu samo u svoje zdravlje, već i u buduće zdravlje svog djeteta, a zdravlje je dionica koja najbolje stoji na burzi  života.’

Objavljeno

na

Povodom Hrvatskog dana osviještenosti o debljini, koji se u našoj zemlji obilježava 16. ožujka, na dan kad je Hrvatski sabor prije šest godina donio odluku o potrebi formalnog progovaranja o debljini, važno je dodatnu pažnju posvetiti debljini, njenoj prevenciji, dijagnozi i liječenju. Prema postojećim statistikama Eurostata, Hrvati su jedna od najdebljih europskih nacija – čak 65 % odraslih Hrvata ima prekomjernu tjelesnu masu, a probleme s debljinom ima i 35 % djece u dobi od 8 do 9 godina.

Posebno osjetljiva skupina su buduće majke, ističu stručnjaci, jer je period trudnoće i onaj koji slijedi nakon nje, kritično vrijeme za dobitak na tjelesnoj masi žena. Taj je period, naglasili su, bitan i radi budućih rizičnih faktora za zdravlje žene, ali i vrijeme kad pravovremenim promišljanjem svaka buduća majka može utjecati na kvalitetu svog života, svoje zdravlje i zdravlje svog djeteta.

Liječničke preporuke su za trudnice normalne tjelesne mase da tijekom trudnoće dobiju 11.5 do 16 kg, a one koje imaju prekomjernu masu, preporuke su od 6,8 do 11,3 kg, dok kod trudnica koje se već bore s pretilošću ta preporuka ide od 5 do 9 kg. No, procjenjuje se da čak 20 do 40 % trudnica dobije više kilograma od navedenih preporuka.

– U zdrave trudnoće, očekivani dobitak na tjelesnoj masi u manjem dijelu čine majčine zalihe masti,  manje od trećine, dok se većina mase odnosi na čedo, posteljicu, plodnu tekućinu i maternicu te povećan volumen krvi. Npr., buduća majka koja je do kraja trudnoće dobila 11 kg zapravo ima oko 3 kg viška vlastitog masnog tkiva koje se nakuplja u području bokova, gornjeg dijela bedara i gornjeg dijela trupa. To masno tkivo fiziološki radi kalorijsku rezervu i očekivano je u trudnoći – kaže doc. dr. sc. Maja  Baretić, specijalistica interne medicine sa subspecijalizacijom iz endokrinologije i dijabetologije Zavoda za endokrinologiju i dijabetes, KBC Zagreb, a ujedno je i voditeljica Referalnog centra za debljinu Republike Hrvatske.

Foto: dr.sc. Maja Baterić, voditeljica Referalnog centra za debljinu RH/privatni album

Povećan dobitak na tjelesnoj masi tijekom trudnoće nosi i određene rizike.

– Sama trudnoća je u povećanom riziku da završi prerano s lošim ishodima – djeca se rađaju prevelike ili paradoksalno premale mase, češće postoje ozljede tijekom poroda, npr. ozljeda ramena, djeca bivaju češće u jedinici intenzivne skrbi, češće imaju manjak kisika kod poroda, a nekada trudnoća, nažalost, završi i fatalno za dijete. Majke češće rađaju carskim rezom, češće im je dijagnosticiran povišen krvni tlak u trudnoći i eklampsija- ističe dr. Baretić.

Također, u žena koje dobivaju previše na tjelesnoj masi tijekom trudnoće, podsjeća Baretić, javlja se i gestacijski dijabetes, koji nestaje nakon trudnoće, no te žene će kasnije u životu imati veći rizik od pojave šećerne bolesti tipa 2, ali i ostalih elemenata metaboličkog sindroma (povišenog krvnog tlaka i masnoća u krvi).

– Zanimljivo je da debljina majke utječe i na budućnost čeda. Noseći ga 9 mjeseci, ona svojim zdravstvenim stanjem dijelom određuje i budućnost zdravlja djeteta. Stanice djeteta tijekom trudnoće programiraju se za budućnost. Poznato je da djeca majki koje su tijekom trudnoće dobile višak kilograma, kasnije u životu imaju veću šansu za probleme s viškom kilograma i drugim poremećajima metabolizma – ističe Maja  Baretić.

Stoga za sve buduće majke voditeljica Referalnog centra za debljinu RH ima i niz korisnih savjeta i preporuka.

–  Tijekom trudnoće nema potrebe izrazito povećavati unos hrane, jer se doista ne jede za dvoje, a dnevni menu potrebno je planirati u 5 do 6 manje obilnih obroka. Tijekom prvog tromjesečja radi mučnina ili povraćanja namirnice treba posebno prilagoditi, no u svakom slučaju izbjegavati gladovanje. Nikako ne preskakati doručak! Ne isključivati pojedine skupine namirnica s ciljem regulacije tjelesne mase, već dati prednosti onima koje su niske energetske vrijednosti, a bogate vitaminima i mineralima (voće, povrće, integralne žitarice, nemasno meso, riba, mliječni proizvodi) – navodi.

Foto: ilustrativna/pixabay.com

– Ako je trudnica zdrava, preporučuje se svakodnevna tjelesna aktivnost od 30 minuta ili više, a nakon prvog tromjesečja se ne preporučuju vježbe koje se izvode ležanjem na leđima, radi pritiska povećane maternice na vene u trbuhu. Kako trudnoća napreduje ne preporučuje se dulje stajanje bez ikakvih pokreta jer otežava pravilnu cirkulaciju – poručuje.

Tu su i preporuke majkama kako održavati tjelesnu masu nakon trudnoće.

–  Žena koja doji prosječno proizvede oko 850 ml mlijeka svaki dan, a kako bi se zadovoljile povećane potrebe tijekom dojenja potrebno je prosječno unositi dodatnih 500 kcal. Ako se ne poveća unos kalorija dolazi do postupnog gubitak mase te se kilogrami nakupljeni u trudnoći brzo i lako gube – objasnila je i dodala kako sve prehrambene preporuke za trudnoću i ovdje vrijede uz napomenu da je potrebno konzumirati hranu koja kod djeteta ne izaziva kolike i ne zaboraviti uzimati dovoljne količine tekućine.

– Tjelesna aktivnost ovisi o tijeku oporavka nakon poroda – prvih tjedana započinje se s laganim šetnjama, s trčanjem nakon 3 mjeseca, aktivnosti u vodi kada prestane krvarenje. Aerobne vježbe se uvode postepeno u komadu 10 do 20 minuta, no uz zagrijavanje i istezanje, a intenzitet tjelovježbe je smanjen na 60 do 80 % – završno poručuje Maja  Baretić.

HOTNEWS

Privremeni rezultati lokalnih izbora: Ačkar pobjednik u prvom krugu

Osigurao i većinu u Gradskom vijeću.

Objavljeno

na

Državno izborno povjerenstvo objavilo je privremene rezultate lokalnih izbora nakon što je obrađeno oko 70% biračkih mjesta. 

Kandidat za gradonačelnika Krešimir Ačkar (HDZ, HSU, HSLS, HSS, SKNL, BM365) u Velikoj Gorici trenutačno ima 76,24% glasova čime pobjeđuje u prvom krugu svoje protukandidatkinje Ivanu Mlinar (SDP, MOŽEMO!, GLAS, “DO i SIP”) koja ima 15,57% i Nadu Finderle koja ima 5,56% (MOST, HSP, HRVATSKI SUVERENISTI, HSS – SR) glasova birača. 

Kandidacijska lista za gradsko vijeće Grada Velike Gorice čiji nositelj Krešimir Ačkar (HDZ, HSU, HSLS, HSS, SKNL, BM365) također je vodeća, trenutačno ima 64,14 osvojenih glasova birača. 

DIP svakih 15 minuta učitava novoobrađene podatke s birališta. 

Nastavite čitati

Sport

Trenutak za povijest u očajnoj nedjelji u Koprivnici

Nogometaši Gorice izgubili su 4-0 od Slaven Belupa u Koprivnici, u utakmici koju ćemo željeti što prije zaboraviti. Sve osim detalja iz 91. minute, kad je u povijest kluba, ali i HNL-a, ušao 16-godišnji Juraj Frigan…

Objavljeno

na

Objavio/la

Ono što se ove nedjelje poslijepodne dogodilo u Koprivnici pokušat ćemo što prije – zaboraviti!

U tu bi rečenicu stao i početak i kraj izvještaja s utakmice pretposljednjega kola ove sezone, gotovo da bi najlakše bilo ništa ne dodavati, ali, kako će na kraju priče reći i trener Mario Carević…

– A dobro, idemo dalje…

Reći će to s tugom i razočaranjem u glasu, jer ono što smo vidjeli na stadionu Ivan Kušek Apaš nije bilo u skladu s renomeom kluba.

Krenula je Gorica s Darjanom Žarkovom na golu, u njegovom debiju, a ispred njega su se posložili Bašić, Bralić, Steenvoorden i Sikošek. Zadnji vezni bio je Gurlica, uz njega Elezi i Halilović, a prema naprijed su pokušavali Vrzić, Erceg i Čuić. Bez Banića, Mikanovića, Krizmanića, Pajazitija…

Slaven je krenuo jako, zaprijetio opasno već u sedmoj minuti, glavom je pucao Nestorovski, ali Žarkov je efektno obranio. A onda je Gorica i uzvratila, jer Filip Čuić izbio je u vrhunsku šansu, pucao je nisko, u suprotni kut, no pogodio je – stativu!

Zaprijetio je malo potom s druge strane Jagušić, a novih prilika ni s jedne strane nije bilo sve do 35. minute i početka kraja. Nije ni ovo bila prilika, jer Agbekpornu je zatvorio oči i opalio s 22-23 metra, pokušao je to blokirati Bralić, no lopta se odmila taman idealno da prevari Žarkova i završi u mreži.

Samo tri minute evo i nove epizode u priči o potopu u Koprivnici, evo trenutka koji je i definitivno pogurao domaćina prema pobjedi… Pokušao je prvo Jagušić, Žarkov je obranio, ali u nastavku akcije lopta dolazi do Nestorovskog, koji nevjerojatnim udarcem s 20-ak metara pogađa dalji kut, uz samu stativu! Da gađa još stotinu puta, teško da bi Nestovorski, koliko god kvalitetan igrač bio, ovo mogao ponoviti…

Na odmor je tako Gorica otišla s ozbiljnim minusom, a u nastavak je ušla s Martinom Šlogarom umjesto Gurlice. Međutim, nije se puno toga mijenjalo na terenu, Slaven je i dalje bio dominantan i opasan, a Gorica podređena, sterilna i naizgled bezvoljna.

Već u 48. minuti opet je bilo vruće pred goričkim golom, a s druge strane je prva prijetnja stigla u 62. minuti, kad Bralić nije uspio dohvatiti loptu nakon kornera. Šansa koja ne spada u red izrazitih, ali barem nešto, jer slijedi definitivan kraj.

Igrala se 73. minuta, bili su to trenuci kad su se domaći igrači odlučili malo igrati nogometa, a to su uz goričke reakcije činili lakoćom. I došla je na kraju lopta do Adriana Libera, on je ušao u kazneni prostor i zakucao loptu pokraj nemoćnog Žarkova. I ode Slaven na 3-0…

Samo četiri minute sve ovo skupa pretvoreno je u čistu noćnu moru, jer još je jedna lopta lakoćom otišla s desne na lijevu stranu, gdje je čekao Matej Šakota. Imao je Žarkov tu loptu na nozi, ali svejedno je završila u mreži i četvrti put ovog ružnoga goričkog nogometnog poslijepodneva.

Imao je u 90. minuti priliku još i Šlogar, Sušak je to skinuo, ali nakon svega je to možda suvišno i spominjati. I bolje se osvrnuti na dvije pozitivne, lijepe priče iz ove turobne nedjelje. Jurica Pršir ušao je u igru u 63. minuti, pokazao da je “živ”, a nadamo se da će ostati i zdrav, pa od početka priprema krenuti punom snagom u novu sezone neke nove momčadi Gorice.

Njezin dio mogao bi biti, barem povremeno, i 16-godišnji Juraj Frigan, koji se na utakmici u Koprivnici upisao u povijest. Okolnosti nisu baš bile za pamćenje, ali momku koji je po godištu ulazni kadet ostat će u pamćenju te posljednje dvije minute, koliko je dobio u sudačkoj nadoknadi. Ušao je umjesto Luke Vrzića i, nadamo se i vjerujemo, ispisao prve retke jedne posebne nogometne priče.

Sa 16 godina i dva dana pridružio se Luki Vuškoviću i Marku Dabri u statusu najmlađeg debitanta u povijesti HNL-a, no tek će već sutra biti samo statistika. A Frigana ćemo, nadamo se duboko, još puno puta gledati u dresu prve momčadi Gorice…

Tom lijepom detalju unatoč, trener Mario Carević nije mogao sakriti dozu gorčine.

– Neki su glavama već na odmoru, nakon odlične polusezone i ostvarenog cilja, ali ne bi smjeli dozvoliti da na ovaj način završimo sezonu i tako pokvarimo dojam. Znali smo da će nam nedostajati pet-šest standardnih igrača, ali onda oni koji dobiju priliku moraju to iskoristiti, moraju dati više nego što su dali. Moramo na dostojan način završiti ovu sezonu i izgledati malo drukčije u zadnjoj utakmici koja nas čeka. Neki se bore za svoje nove ugovore, za daljnje transfere, ali prijatelju, moraš se do kraja boriti, dati sve od sebe, ali ne na ovaj način… – rekao je trener Gorice.

Nastavite čitati

Priča iz kvarta

Đaci 60-tih ponovo na okupu nakon više od 60 godina

Danas imaju unuke i praunuke, no uvijek su ZA zabavu i ples.

Objavljeno

na

Da su godine samo broj pokazali su  Velikogoričani i Velikogoričanke koji su, osim želje za druženjem, imali razlog više okupiti se i proveseliti. A razlog je godišnjica završetka “osmoljetke”, i to čak 62. 

23 naših sugrađana i stanovnika okolnih naselja, 60-tih godina bili su đaci tadašnje OŠ Velika Gorica, a u zajedničkom druženju poslali su poruku da trajna prijateljstva itekako postoje, da su važna i da ih, bez obzira na tijek života, treba njegovati. 

Ova generacija redovito obilježava “malu maturu”, što je prilika za ples i zabavu, zaborav na “šepavo” zdravlje ali i za razgovor i prebiranje po uspomenama, jer nekadašnji “šulkolege” danas imaju unuke i praunuke te uživaju u novim životnim ulogama. 

Mobiteli, kamere, društvene mreže – ništa nije teško savladati, jer kako kažu, moraju biti u korak s modernim vremenom kako bi mogli ovakve lijepe trenutke zabilježiti za uspomenu.

Neka im je sretno i dalje u zdravlju i zajedničkim okupljanjima!

Nastavite čitati

HOTNEWS

DIP Do 16.30 sati na birališta izašlo 13.695 Velikogoričana

U Republici Hrvatskoj svoj glas na lokalnim izborima do sad je dalo 33,06% građana

Objavljeno

na

Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske objavilo je službene podatke o izlaznosti birača na birališta od 07.00 do 16.30 sati. 

Na razini cijele Hrvatske izlaznost je 33,06%, a najveću izlaznost s 45,10% ima Ličko-senjska županija, slijede ju s 39,07% Krapinsko –zagorska i Dubrovačko -neretvanska županija koja ima izlaznost od 38,68%. Ove županije imale su najveću izlaznost i po podacima prikupljenim do 11.30 sati. 

Zagrebačka županija i Grad Zagreb imaju isti postotak izlaznosti na izbore – 31,25%. 

Na području Velike Gorice gdje je organizirano 68 biračkih mjesta, pristupilo je ukupno 27,67% birača, odnosno 13.695 građana s prvom glasa. 

Dodajmo kako je ukupna izlaznost do 16.30 sati manja u odnosu na prije 4 godine. 2021. godine na lokalne izbore do 16.30 svoje pravo glasa u Republici Hrvatskoj iskoristilo je 35,54% birača, a ove godine 33,06%. 

I na razini Zagrebačke županije, također je manja izlaznost na birališta u odnosu na prošle izbore. 2021. godine do 16.30 sati svoj glas je dalo  33,58% a ove godine 31,25 % građana.

Dodajmo kako od svih sjedišta županija najveću izlaznost do 16.30 sati imaju gradovi Gospić (42,48%) i Sisak (%39,51). 

Također, od ukupnog broja Hrvata koji mogu pristupiti glasovanju, a to je nešto više od 3,5 milijuna, svoje pravo glasa do sada je iskoristilo njih 1.096.646.

Prvi privremeni rezultati lokalnih izbora 2025. godine bit će poznati u 21.00 sat. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

DIP Izlaznost birača na lokalne izbore u Velikoj Gorici – 12,96%

Izlaznost na birališta građana s pravom glasa u Zagrebačkoj županiji 14,52%

Objavljeno

na

Foto Zvonimir Barisin/Pixell

Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske objavilo je službene podatke o izlaznosti birača na birališta od 07.00 do 11.30 sati. 

Na razini cijele Hrvatske izlaznost je 15,12%, a najveću izlaznost s 20,93% ima Ličko-senjska županija, slijede ju s 18,09% Krapinsko –zagorska i Dubrovačko -neretvanska županija koja ima izlaznost od 17,89%. 

Zagrebačka županija trenutačno je u kategoriji županija koje imaju najmanju izlaznost, a do 11.30 sati postotak odaziva je 14,52% stanovnika, odnosno od 272.465 građana s pravom glasa, na birališta je izašlo njih 37.462. 

Na području Velike Gorice gdje je organizirano 68 biračkih mjesta, pristupilo je ukupno 12,96% birača. 

Dodajmo kako je ukupna izlaznost nešto manja u odnosu na prije 4 godine. Naime, 2021. godine na lokalne izbore do 11.30 svoje pravo glasa u Republici Hrvatskoj iskoristilo je 15,47% birača. 

I na razini Zagrebačke županije, također je manja izlaznost na birališta u odnosu na prošle izbore kada je do 11.30 sati glasovalo 15,1 birača. 

Dodajmo kako od svih sjedišta županija najveću izlaznost ima grad Sisak, odnosno 20.60%. 

Također, od ukupnog broja Hrvata koji mogu pristupiti glasovanju, a to je nešto više od 3,5 milijuna, svoje pravo glasa do sada je iskoristilo njih 505.980. 

Nove podatke o izlaznosti Državno izborno povjerenstvo objavit će danas u 17 sati, a uključivat će izlaznost od 07 do 16.30 sati. Prvi privremeni rezultati lokalnih izbora 2025. godine bit će poznati u 21.00 sat. 

Oglasio se i GONG 

Gong na izborni dan pruža podršku građankama i građanima u ostvarivanju biračkih prava i zaprima dojave o nepravilnostima putem telefona, maila i poruka na društvenim mrežama. 

-Dobili smo dojavu iz Splitsko-dalmatinske županije o članovima jedne stranke, koji u zatvorenoj WhatsApp grupi nazvanoj “Izbori” traže od svojih članova i članica u biračkim odborima foto dokaz (sliku osobne iskaznice uz glasački listić) da su glasali za tu stranku, s porukom da im se u suprotnom neće isplatiti naknada za rad u biračkim odborima. Slučaj pritiska prijavili smo DIP-u. Iz iste županije došla je i dojava o promatraču jedne liste koji je sugerirao građanima ispred biračkog mjesta za koga da glasaju. Gong je odmah to prijavio nadležnom izbornom povjerenstvu. Oni su kontaktirali policiju, no prije njihovog dolaska, promatrač je napustio biračko mjesto – stoji u priopćenju GONG-a.

Najveći broj prijava odnosi se na kršenje izborne šutnje, koje se na lokalnim izborima kažnjava u rasponu od 398 eura za fizičke osobe pa sve do 66.361 euro koliko iznosi najviša kazna za pravne osobe. Najviše prijava za kršenje izborne šutnje, ističe GONG, odnosi se na objave na društvenim mrežama, ali je prijavljeno i nekoliko lokalnih portala koji nisu na vrijeme uklonili ranije oglase i članke. 

-Građani se pitaju što je s objavama na društvenim mrežama koje su objavljene tek nekoliko minuta uoči izborne šutnje, čime pravilo nije prekršeno, a taj sadržaj je postao viralan i imao velike dosege tijekom izborne šutnje. Neki od kandidata iskorištavaju što se upute DIP-a odnose samo na datum objave sadržaja, a ne i njegovu naknadnu vidljivost tijekom izborne šutnje – dodaju iz GONG-a. 

Nadalje, podsjeća da na ovim izborima nisu predviđena posebna biračka mjesta u domovima za starije, na temelju čega su došle pritužbe. 

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno