Povežite se s nama

Vijesti

Dan osviještenosti o debljini – važna poruka budućim majkama

Do 40 posto budućih majki u trudnoći nakupi višak kilograma, a brojne se nakon toga bore s pretilošću. Stoga donosimo savjete voditeljice Referalnog centra za debljinu RH, dr.sc. Maje Baretić koja poručuje: ‘Brinući o tjelesnoj masi tijekom trudnoće, buduće majke ne ulažu samo u svoje zdravlje, već i u buduće zdravlje svog djeteta, a zdravlje je dionica koja najbolje stoji na burzi  života.’

Objavljeno

na

Povodom Hrvatskog dana osviještenosti o debljini, koji se u našoj zemlji obilježava 16. ožujka, na dan kad je Hrvatski sabor prije šest godina donio odluku o potrebi formalnog progovaranja o debljini, važno je dodatnu pažnju posvetiti debljini, njenoj prevenciji, dijagnozi i liječenju. Prema postojećim statistikama Eurostata, Hrvati su jedna od najdebljih europskih nacija – čak 65 % odraslih Hrvata ima prekomjernu tjelesnu masu, a probleme s debljinom ima i 35 % djece u dobi od 8 do 9 godina.

Posebno osjetljiva skupina su buduće majke, ističu stručnjaci, jer je period trudnoće i onaj koji slijedi nakon nje, kritično vrijeme za dobitak na tjelesnoj masi žena. Taj je period, naglasili su, bitan i radi budućih rizičnih faktora za zdravlje žene, ali i vrijeme kad pravovremenim promišljanjem svaka buduća majka može utjecati na kvalitetu svog života, svoje zdravlje i zdravlje svog djeteta.

Liječničke preporuke su za trudnice normalne tjelesne mase da tijekom trudnoće dobiju 11.5 do 16 kg, a one koje imaju prekomjernu masu, preporuke su od 6,8 do 11,3 kg, dok kod trudnica koje se već bore s pretilošću ta preporuka ide od 5 do 9 kg. No, procjenjuje se da čak 20 do 40 % trudnica dobije više kilograma od navedenih preporuka.

– U zdrave trudnoće, očekivani dobitak na tjelesnoj masi u manjem dijelu čine majčine zalihe masti,  manje od trećine, dok se većina mase odnosi na čedo, posteljicu, plodnu tekućinu i maternicu te povećan volumen krvi. Npr., buduća majka koja je do kraja trudnoće dobila 11 kg zapravo ima oko 3 kg viška vlastitog masnog tkiva koje se nakuplja u području bokova, gornjeg dijela bedara i gornjeg dijela trupa. To masno tkivo fiziološki radi kalorijsku rezervu i očekivano je u trudnoći – kaže doc. dr. sc. Maja  Baretić, specijalistica interne medicine sa subspecijalizacijom iz endokrinologije i dijabetologije Zavoda za endokrinologiju i dijabetes, KBC Zagreb, a ujedno je i voditeljica Referalnog centra za debljinu Republike Hrvatske.

Foto: dr.sc. Maja Baterić, voditeljica Referalnog centra za debljinu RH/privatni album

Povećan dobitak na tjelesnoj masi tijekom trudnoće nosi i određene rizike.

– Sama trudnoća je u povećanom riziku da završi prerano s lošim ishodima – djeca se rađaju prevelike ili paradoksalno premale mase, češće postoje ozljede tijekom poroda, npr. ozljeda ramena, djeca bivaju češće u jedinici intenzivne skrbi, češće imaju manjak kisika kod poroda, a nekada trudnoća, nažalost, završi i fatalno za dijete. Majke češće rađaju carskim rezom, češće im je dijagnosticiran povišen krvni tlak u trudnoći i eklampsija- ističe dr. Baretić.

Također, u žena koje dobivaju previše na tjelesnoj masi tijekom trudnoće, podsjeća Baretić, javlja se i gestacijski dijabetes, koji nestaje nakon trudnoće, no te žene će kasnije u životu imati veći rizik od pojave šećerne bolesti tipa 2, ali i ostalih elemenata metaboličkog sindroma (povišenog krvnog tlaka i masnoća u krvi).

– Zanimljivo je da debljina majke utječe i na budućnost čeda. Noseći ga 9 mjeseci, ona svojim zdravstvenim stanjem dijelom određuje i budućnost zdravlja djeteta. Stanice djeteta tijekom trudnoće programiraju se za budućnost. Poznato je da djeca majki koje su tijekom trudnoće dobile višak kilograma, kasnije u životu imaju veću šansu za probleme s viškom kilograma i drugim poremećajima metabolizma – ističe Maja  Baretić.

Stoga za sve buduće majke voditeljica Referalnog centra za debljinu RH ima i niz korisnih savjeta i preporuka.

–  Tijekom trudnoće nema potrebe izrazito povećavati unos hrane, jer se doista ne jede za dvoje, a dnevni menu potrebno je planirati u 5 do 6 manje obilnih obroka. Tijekom prvog tromjesečja radi mučnina ili povraćanja namirnice treba posebno prilagoditi, no u svakom slučaju izbjegavati gladovanje. Nikako ne preskakati doručak! Ne isključivati pojedine skupine namirnica s ciljem regulacije tjelesne mase, već dati prednosti onima koje su niske energetske vrijednosti, a bogate vitaminima i mineralima (voće, povrće, integralne žitarice, nemasno meso, riba, mliječni proizvodi) – navodi.

Foto: ilustrativna/pixabay.com

– Ako je trudnica zdrava, preporučuje se svakodnevna tjelesna aktivnost od 30 minuta ili više, a nakon prvog tromjesečja se ne preporučuju vježbe koje se izvode ležanjem na leđima, radi pritiska povećane maternice na vene u trbuhu. Kako trudnoća napreduje ne preporučuje se dulje stajanje bez ikakvih pokreta jer otežava pravilnu cirkulaciju – poručuje.

Tu su i preporuke majkama kako održavati tjelesnu masu nakon trudnoće.

–  Žena koja doji prosječno proizvede oko 850 ml mlijeka svaki dan, a kako bi se zadovoljile povećane potrebe tijekom dojenja potrebno je prosječno unositi dodatnih 500 kcal. Ako se ne poveća unos kalorija dolazi do postupnog gubitak mase te se kilogrami nakupljeni u trudnoći brzo i lako gube – objasnila je i dodala kako sve prehrambene preporuke za trudnoću i ovdje vrijede uz napomenu da je potrebno konzumirati hranu koja kod djeteta ne izaziva kolike i ne zaboraviti uzimati dovoljne količine tekućine.

– Tjelesna aktivnost ovisi o tijeku oporavka nakon poroda – prvih tjedana započinje se s laganim šetnjama, s trčanjem nakon 3 mjeseca, aktivnosti u vodi kada prestane krvarenje. Aerobne vježbe se uvode postepeno u komadu 10 do 20 minuta, no uz zagrijavanje i istezanje, a intenzitet tjelovježbe je smanjen na 60 do 80 % – završno poručuje Maja  Baretić.

Vijesti

Papa Franjo ispraćen pred 250 tisuća ljudi! Svijet se oprostio od „Pape bliskog narodu“

Obred je vodio kardinal komornik, u nazočnosti članova obitelji i visokih dužnosnika Crkve, prema propisima Ordo Exsequiarum Romani Pontificis.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Ashwin Vaswani/unsplash.com

Papa Franjo pokopan je danas popodne u bazilici svete Marije Velike u Rimu, prenosi Jutarnji.hr. Na Trgu svetog Petra u Vatikanu, pred oko 250 tisuća okupljenih vjernika, svećenika i svjetskih državnika, održana je sprovodna misa za 88-godišnjeg papu, rođenog kao Jorge Mario Bergoglio, koji je preminuo na Uskrsni ponedjeljak.

Ceremonija polaganja lijesa trajala je oko pola sata, priopćeno je iz Vatikana. Obred je vodio kardinal komornik, u nazočnosti članova obitelji i visokih dužnosnika Crkve, prema propisima Ordo Exsequiarum Romani Pontificis. Sprovodna misa završila je u 13:30 sati po srednjoeuropskom vremenu.

Uz Franjin lijes s desne strane sjedili su predstavnici oko 130 svjetskih delegacija, među kojima su bili američki predsjednik Donald Trump, glavni tajnik UN-a Antonio Guterres, francuski predsjednik Emmanuel Macron, španjolski kralj Filip VI., ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, argentinski predsjednik Javier Milei, brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva te predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Hrvatsku su predstavljali predsjednik Zoran Milanović i premijer Andrej Plenković.

S lijeve strane lijesa sjedili su kardinali koji će idućeg mjeseca na konklavi birati Franjinog nasljednika, što će uvelike utjecati na budući smjer Katoličke crkve.

Sprovodnu misu predvodio je 91-godišnji Giovanni Battista Re, dekan Kardinalskog zbora, koji je u svom govoru istaknuo Franju kao papu bliskog narodu, posvećenog izgradnji Crkve otvorene svima, neovisno o vjeri i životnim okolnostima. Re je podsjetio na Franjinu neumornu borbu protiv rata i zalaganje za najugroženije skupine.

„Pun ljudske topline i duboko osjetljiv na rane današnjice, papa Franjo je istinski dijelio tjeskobe, patnje i nade našeg doba“, rekao je Re, uz poseban naglasak na Franjin poziv da se grade mostovi, a ne zidovi.

Tijekom ceremonije, zborovi su pjevali na latinskom jeziku, a molitve su izgovarane na talijanskom, kineskom, španjolskom, portugalskom i arapskom jeziku, simbolizirajući univerzalnost Katoličke crkve.

Nakon mise, tijelo pape Franje posljednji je put nakratko uneseno u baziliku svetog Petra, a potom zvonjavom ispraćeno na posljednje putovanje prema bazilici svete Marije Velike. Pogrebna povorka u preuređenom papamobilu prolazila je rimskim ulicama pred 150 tisuća okupljenih građana, krećući se pored znamenitih lokacija poput Koloseuma.

Pred bazilikom svete Marije Velike Franju je dočekalo četrdeset pripadnika marginaliziranih skupina — migranata, beskućnika, zatvorenika i transrodnih osoba — koji su mu odali posljednju počast. Papa je pokopan bez očiju javnosti u jednostavan grob od ligurskog mramora, na kojem je uklesano samo ime Franciscus.

Sada u Vatikanu slijedi devetodnevno razdoblje žalosti, poznato kao novendiali, tijekom kojeg će kardinali razmišljati o izboru novog poglavara Crkve. Konklava, u kojoj će sudjelovati 135 kardinala izbornika, među kojima i hrvatski kardinal Josip Bozanić te bosanskohercegovački kardinal Vinko Puljić, ne može započeti prije 6. svibnja.

Podsjećamo da se danas u Hrvatskoj, povodom papine nedavno smrti te današnjeg sprovoda, obilježava dan žalosti koji je na snazi od 7 do 19 sati.

Nastavite čitati

Moja županija

POKUPSKO Nenadmašni zadrugari još jednom pokazali svoju kvalitetu

Na Smotri učeničkih zadruga prvo mjesto osvojila “Kula Petra Zrinskog u mirisnoj formi” .

Objavljeno

na

Objavio/la

U sportskoj dvorani Osnovne škole Pokupsko održana je Županijska smotra učeničkih zadruga, na kojoj je svoje rukotvorine izložila 31 zadruga, od njih ukupno 43 koliko ih je registrirano na području Zagrebačke županije.  

Tri najbolje ocijenjene zadruge na smotri plasirale su se na državnu smotru koja će se održati u Poreču, a prvo mjesto osvojila je Učenička zadruga Vida koja djeluje u Srednjoj školi Vrbovec.  

Naime, učenici 3.a razreda Maja i Marin izradili su video uradak praktičnog rada “Kula Petra Zrinskog u mirisnoj formi”, čime su vjerno pokazali i predstavili tradiciju vrbovečkog kraja i povezali ju sa suvremenim proizvodom koji čovjek svakodnevno koristi, a to je sapun s piling efektom. Sapune su lijevali u kalup s pročeljem kule Petra Zrinskog.  

Zadrugarima je čestitao zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec, pohvalivši njihov talent i poduzetnički duh. 

–Zagrebačka županija kontinuirano povećava sredstva za svoje zadrugare, a zahvaljujući tome zadrugari će moći odraditi sve svoje projekte od kojih posebno treba istaknuti međužupanijsku i međunarodnu suradnju po kojoj su poznati. Imamo oko 5.200 aktivnih zadrugara koji njeguju duh poduzetništva i zajedništva, rade na tradiciji očuvanja običaja našeg kraja, a u tome imaju punu podršku Županije – poručio je Kolarec.  

Dodajmo kako učeničke zadruge djeluju u osnovnim i srednjim školama i Centrima za odgoj i obrazovanje i temeljem zakona one proizvode razne proizvode te ih na kraju i prodaju. U cijelom tom procesu stječu razna iskustva pa time vježbaju poduzetničke vještine koje će im dobro doći u budućnosti.  

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom 

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

Moja županija

U listopadu završetak energetske obnove zgrade Doma zdravlja u Samoboru

Za rad u zdravstvenim ustanovama Zagrebačke županije trenutačno se školuje više od 100 specijalizanata.

Objavljeno

na

Sredstva za energetsku obnovu zgrade ispostave Doma zdravlja Zagrebačke županije u Samoboru u iznosu od 3,7 milijuna eura osigurala je Zagrebačka županija, dok se preostalih 1,7 milijuna eura financira iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Radovi ukupne vrijednosti 5,4 milijuna eura, bit će završeni u listopadu – najavio je prilikom obilaska radova župan Stjepan Kožić.

–  Obnova će donijeti bolje uvjete za pacijente i osoblje te uštedu energije za 60 posto. Kvalitetna zdravstvena zaštita počinje upravo ovdje – u prostorima koji su ugodni, sigurni i energetski učinkoviti. Također, troškovi održavanja će biti smanjeni te će se ušteda moći reinvestirati u još bolju zdravstvenu skrb, a u konačnici energetska učinkovitost smanjuje štetne emisije i štiti okoliš – rekao je župan te podsjetio na 21,5 milijuna eura vrijedan novi ciklus energetskih obnova koji je u tijeku na području Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Podsjetimo, u tijeku su ili pred samim početkom obnove 8 objekata javne namjene – 4 škole (OŠ Dragutina Domjanića s dvoranom i SŠ Dragutina Stražimira u Svetom Ivanu Zelini, OŠ Đure Deželića u Ivanić-Gradu i OŠ Jakovlje), 3 ispostave Doma zdravlja (u Samoboru, Ivanić-Gradu i Velikoj Gorici) i 1 upravna zgrada Zagrebačke županije u Ivanić-Gradu. Za ovaj ciklus energetske obnove, vrijedan 21,5 milijuna eura, osigurano je 10,6 milijuna eura iz NPOO-a, dok je preostalih 10,7 milijuna eura pokriveno iz županijskog proračuna.

Foto: Zagrebačka županija

Župan Kožić istaknuo je kako Zagrebačka županija znatna sredstva ulaže u obnovu i opremanje zdravstvenih ustanova, gradnju novih ambulanti, modernizaciju voznog parka te digitalizaciju zdravstvenih usluga.

– Osim u infrastrukturu, najviše od svih županija ulažemo u zdravstveni kadar. Trenutačno imamo više od 100 liječnika na specijalizaciji u ključnim područjima poput obiteljske medicine, pedijatrije, ginekologije i interne medicine – podsjetio je ravnatelj Doma zdravlja Zagrebačke županije Većeslav Bergman.

Foto: Zagrebačka županija

– Liječnik nije „roba“ koja se može kupiti već da specijalizacija traje minimalno 6 godina. Kada svi ti mladi liječnici završe specijalizaciju stanovnici Zagrebačke županije imat će jednu od najkvalitetnijih zdravstvenih  zaštita u Hrvatskoj. Isto tako, slijede nam i nova ulaganja u ispostavu Doma zdravlja u Samoboru kao i nove energetske obnove ispostava u Velikoj Gorici i Ivanić-Gradu.

Foto: Zagrebačka županija

– Kako bismo privukli liječnike deficitarnih specijalizacija i medicinsko osoblje, još 2020. godine osigurali smo paket od četiri mjere za kojeg je do sada izdvojeno 1,5 milijuna eura. Te mjere uključuju subvencioniranje kamata za stambene kredite i stručnog usavršavanja, financiranje specijalizacija te dodatne potpore za specijaliste, kao što je službeni automobil i plaćanje boravka za njihovu djecu u vrtićima – objasnila je pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak, te najavila nove mjere za sljedeće petogodišnje razdoblje koje su u pripremi.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad objavio Javni poziv za potporu pedijatrima

Grad će isplatiti 1.200 eura mjesečno neto za pedijatre koji rade puno radno vrijeme, dok će pedijatri zaposleni na nepuno radno vrijeme moći ostvariti potporu od 600 eura mjesečno.

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica odlučno je krenuo u rješavanje jednog od ključnih problema koji već neko vrijeme zabrinjava roditelje, a to je nedostatak pedijatara. Svojom proaktivnom politikom donio je novu mjeru financijske potpore namijenjenu upravo liječnicima i liječnicama pedijatrijske medicine

Kako je i ranije najavljeno, raspisan je Javni poziv za ostvarivanje prava na namjensku potporu za 2025. godinu, koji je namijenjen pedijatrima koji već rade u goričkom Domu zdravlja, ali i budućima.

Grad će isplatiti 1.200 eura mjesečno neto za pedijatre koji rade puno radno vrijeme, dok će pedijatri zaposleni na nepuno radno vrijeme moći ostvariti potporu od 600 eura mjesečno.

–Zdravlje djece prioritet je svakog odgovornog društva, a naš zadatak kao lokalne vlasti, jest stvoriti uvjete u kojima će pedijatri poželjeti raditi i ostati ovdje. Ovim javnim pozivom želimo jasno poručiti da je Velika Gorica grad koji brine o svojim najmlađima i koji aktivno ulaže u zdravstveni sustav – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Javni poziv otvoren je za sve zainteresirane doktore medicine specijaliste pedijatrije koji rade u pedijatrijskim ordinacijama Doma zdravlja Zagrebačke županije, Ispostavi Velika Gorica, kao i za one koji obavljaju privatnu praksu u ordinacijama u zakupu Doma zdravlja.

Trenutačno, Velika Gorica ima potrebu za šest pedijatara, što je optimalan broj  gledajući broj malih pacijenata, a mjera bi trebala rasteretiti postojeće pedijatare, smanjiti vrijeme čekanja u čekaonicama, ali i stres koji roditelji i djeca doživljavaju tijekom posjeta pedijatru. Dodajmo kako će situaciju u zdravstvenim ambulantama uskoro olakšati i dolazak nove pedijatrice.

–Zahvalan sam našim pedijatricama na njihovom nesebičnom trudu, predanosti i brizi koju svakodnevno pružaju našim najmlađima. Svjesni smo koliko su preopterećene i koliko izazova nosi njihovo zanimanje, a naš doprinos je upravo ova mjera kojoj je cilj olakšati im posao – dodao je Ačkar.

Nastavite čitati

Kultura

“Ljubav u sjeni ratova” predstavljena goričkoj publici

Ljiljana Haidar Diab svojim iskustvom inspirira mnoge, svjedočenjem da su svi izazovi premostivi.

Objavljeno

na

U dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta sinoć je Ljiljane Haidar Diab predstavila svoju inspirativnu biografsku knjigu “Ljubav u sjeni ratova – Kako je biti supruga  ratnoga izvjestitelja Hassana”.

Njezin suprug je poznati hrvatski novinar i ratni izvjestitelj Večernjeg lista Hassan Haidar Diab, koji je rođen u Bejrutu, a u Hrvatskoj živi od 1981. godine.

Foto: Renato Glogovčan

U knjizi je Ljiljana progovorila o iskustvima života sa suprugom ratnim izvjestiteljem, njezin doživljaj i teret profesije, no i o intimi dvoje supružnika koji su morali odolijevati izazovima života i neizvjesnosti, te bremenu koji ih je spajao i za nju bio životna lekcija.

Foto: Renato Glogovčan

Nakon predstavljanja autorica je brojnim posjetiteljima, uz posvetu, potpisala primjerke knjiga u izdanju nakladničke kuće Despot Infinitus.

Foto: Renato Glogovčan

Predstavljanje knjige pratio je glazbeni nastup KUD-a „Stari grad Lukavec”, i orijentalna plesna točka Plesne skupine „Shireen”.

Foto: Renato Glogovčan

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno