Povežite se s nama

Gospodarstvo

Budi promjena koju želiš vidjeti u ovom plastičnom svijetu!

Objavljeno

na

Plastika. Najpopularniji pojam na društvenim mrežama, u negativnom smislu. Lagana je, jeftina, korisna, sveprisutna i ne možemo živjeti bez nje. Plastika je fantastična, no ima i ozbiljno prokletstvo, a to je dugi vijek trajanja nakon odbacivanja u prirodu, zbog čega se sve više gomila u okolišu i tako uništava naš planet. Svake minute jedan kamion pun plastike završi u moru zbog naših konzumerističkih navika i obrazaca ponašanja, proizvodnje i potrošnje. U oceanima se plastika raspada na sitne, oku nevidljive čestice koje ulaze u hranidbeni lanac. Tu mikroplastiku jede plankton, njega jedu ribe, a ribe jedemo mi. Mikroplastika se nalazi u mnogim kozmetičkim proizvodima i sintetičkim tkaninama koje se ispiru i tako završi u morima.

Istraživanja predviđaju da bi 2050. godine u moru moglo biti više plastike nego riba.

Najzastupljenija je ambalaža za hranu i piće za jednokratnu uporabu, tzv. jednokratna plastika.
Nameće se pitanje: kamo ćemo sa silnom plastikom koju sortiramo, recikliramo i bacamo? Što MI KAO POJEDINCI možemo učiniti?

Možeš početi živjeti bez plastike – prestani upotrebljavati plastiku za namjene za koje postoje bolji zamjenski materijali, a ako već moraš kupiti plastično, upotrebljavaj onu plastiku koja dulje zadržava ekonomsku vrijednost, tako da ne završi kao otpad.

Na prvi pogled, život bez plastike izgleda kao nemoguća misija. Međutim, uz nekoliko praktičnih savjeta koje svatko od nas može provesti, vidjet ćeš da je život bez plastike i „bez otpada” itekako moguć i zapravo je jednostavniji i ljepši.

1. Pij vodu iz slavine umjesto flaširane vode
Nama u Hrvatskoj uopće ne treba nijedna plastična boca jer imamo pitku vodu. Kad ideš na posao, izlet, školu ili fakultet, ponesi svoju bocu koju ćeš puniti vodom iz slavine. Plastične boce sadržavaju štetni bisfenol-A (BPA) i ostale štetne tvari koje se polagano otapaju u vodi, pa tako dospijevaju u naš organizam gdje mogu uzrokovati hormonalne poremećaje. Staklena boca ili od nehrđajućeg čelika ne otpušta nikakve štetne tvari.

2. Zaboravi da uopće postoje plastične slamke
Zaista, ali one su najveći zagađivač u svjetskim morima i nema mjesta na svijetu gdje ih nećeš pronaći. Za njih danas postoje alternativne zamjenske slamke bez plastičnog sastojka već od bambusa ili papira. Lako su dostupne na tržištu i totalni su hit među mlađom generacijom. A uvijek možeš u kafiću naručiti piće i unaprijed napomenuti „BEZ SLAMKE“!

3. Izbjegavaj plastične prijanjajuće folije
Plastične prijanjajuće folije su omiljene jer se mogu dobro oblikovati po sendviču pa ga dobro štite. Međutim, prava su ekološka neman jer kada dospiju u oceane i rijeke, podsjećaju na meduze koje su hrana mnogim morskim životinjama, pa ih one gotovo uvijek zamijene za obrok. Upotrebljavaj višekratne folije od organskog pamuka presvučene pčelinjim voskom, koje su potpuno prirodne, ne otpuštaju štetne tvari u hranu, dobro se oblikuju, i lako se održavaju brisanjem mokrom krpom.

4. Nađi alternativu za plastične vrećice!
Platnena vrećica za višekratnu upotrebu koju ćeš nositi u kupnju izdržljivija je i bolja od plastične vrećice koju ćeš dobiti ili, po novom, kupiti od trgovca u trgovini i na tržnici. Kad kupuješ voće i povrće, upotrebljavaj vlastitu vrećicu. Apsolutni hit postali su pleteni cekeri od prirodnih ili recikliranih materijala, pa čak i „kolica za plac” na kotače, s kakvima su naše bake nekad išle u kupnju! U prtljažnik automobila spremi kartonske kutije, pa u njima prenesi namirnice kući. Upotrebljavaj biorazgradive vrećice za smeće, koje su malo skuplje od običnih, ali se ipak mogu biološki razgraditi. Ne moraš odmah baciti sve plastične vrećice koje imaš u kući. Operi i osuši staru plastičnu vrećicu i ponovno je upotrijebi bezbroj puta, sve dok se ne potrga.

5. Kupuj svježe namirnice za pripremu hrane
Danas u ubrzanom ritmu života, kada mnogi ljudi žive sami, ili pak zbog različitih rasporeda, ne stižu pripremati hranu, naručuju gotova jela ili kupuju namirnice koje mogu dugo stajati gotovo spremne za jelo. Zbog toga su takvi proizvodi dobro zaštićeni, obično u višeslojnoj ambalaži od plastike, metala i papira. Izbjegni takve proizvode i ohrabri se u pripremanju zdravih obroka za koje su ti potrebne svježe namirnice. Kupuj redovito, ali svježe. Upotrebljavaj sezonske namirnice i smrzavaj ako ti ostane višak hrane. Bar danas imamo na raspolaganju tisuće recepata brzo pripremljenih jela koja će svakako probuditi kreativca u tebi, a i vrijeme je da se počneš hraniti zdravije i ekološki osvještenije!

6. Ponesi od kuće hranu kao užinu umjesto da je kupuješ u obližnjoj trgovini
Umjesto da kupuješ gotova jelu u trgovini koja su gotovo uvijek u plastičnim posudicama za jednokratnu upotrebu, i još dodatno obložena plastičnom folijom, radije pripremi užinu kod kuće i ponesi je u posudi za višekratnu upotrebu koje ćeš nakon toga oprati i ponovno upotrebljavati.

7. Izbjegavaj upotrebu plastičnih setova za jelo
Upotrebljavaj trajno posuđe na poslu i kod kuće. U trgovinama se uz gotova jela gotovo uvijek uzima i jednokratni plastični pribor za jelo. Takav se pribor često servira i uz catering, kako se ne bi morao prati, već se baca u smeće. Nosi na posao svoj pribor za jelo, ili ga stalno drži u ladici, a kad naručiš catering, serviraj ga uz normalan pribor za jelo. Tijekom različitih proslava organiziraj ekološki tulum i ne kupuj plastične setove za jelo i piće, jer danas ima mnogo izbora papirnatih setova, Tako ćeš lako osvijestiti sve uzvanike i možda pokrenuti primjer dobre ekoprakse u obitelji i među prijateljima.

8. Biraj i kupuj artikle zapakirane samo u papirnatoj ili kartonskoj ambalaži
Kad kupuješ primjerice tjesteninu, zaboravi na onu u plastičnoj vrećici i kupi u kartonskoj kutiji. Mineralna voda u plastičnoj boci? Hej, pa ne postoji bez razloga i u staklenoj! Coca-Cola je boljeg okusa u limenci ili staklenci, okani se plastične boce!

9. Kupuj u rinfuzi
Iako još nisu učestala u trgovinama, ali postoje rinfuzna punjenja i odlična su zamjena za kupnju namirnica koje su zapakirane u plastiku. Na tržnicama ćeš pronaći velik broj namirnica koje ti trebaju, a nisu zapakirane u plastični omot. Upotrebljavaj metalne, staklene posude ili one od trajne plastike. Jednostavno uvijek nosi istu posudu i ne kupuj višak plastike sa svakom namirnicom.

10. Izbaci kozmetiku koja sadrži mikrogranule
Mikrogranule ili mikrozrnca su najsitniji komadići plastike koji se u kozmetici upotrebljavaju za pojačano čišćenje te stvaraju velik problem u morskim ekosustavima jer ih manje ribe jedu misleći da su plankton, pa na taj način kroz cijeli hranidbeni lanac dolaze i do tvojeg tanjura. Mikrozrnca većinom nisu topljiva u vodi kao što ih se reklamira, pa treba dobro pročitati deklaraciju na pozadini proizvoda koji kupuješ.

11. Upotrebljavaj kozmetiku bez plastičnog PAKIRANJA
Zamijeni tekući sapun čvrstim. Na taj način smanjuješ upotrebu plastične ambalaže. Isto pravilo vrijedi i za šampone i regeneratore, koji se od nedavno mogu naći u specijaliziranim trgovinama u čvrstom obliku, čak i s deklaracijom ekološke i organske proizvodnje.

12. Upotrebljavaj kozmetičke proizvode od PRIRODNIH MATERIJALA
Mogu se pronaći četkice za zube, četke za kosu, štapići za uši, kistovi za šminku i slični proizvodi od prirodnih materijala poput četkica za zube sa drškom od bambusa ili štapići za uši sa drškom od papira.

13. Napravi sam sredstva za čišćenje
Internet je prepun recepata za domaća sredstva za čišćenje svih površina. Sastojci su prirodni i, što je najvažnije, većina ih je i vrlo jeftina. Recimo, najjednostavniji starinski recept je kombinacija sode bikarbone i octa za čišćenje tvrdokornih masnih mrlja u pećnici i ostatku kuhinje. Na taj način ne samo da čuvaš kućni budžet, već i okoliš, jer ne kupuješ plastiku u kojoj se sredstva nalaze, i ne upotrebljavaš otrovne sastojke koji dugotrajno mogu onečistiti podzemne vode.

14. Kupuj prirodnu kozmetiku ili napravi svoju kozmetiku
U Hrvatskoj se posljednjih nekoliko godina uvelike razvila mreža trgovina koje prodaju opremu i materijale za proizvodnju vlastite kozmetike, a sve više je i prodajnih mjesta sa kozmetikom na ekološkoj bazi čija ambalaža je od reciklirane plastike ili nekog još boljeg materijala, pa tako ne pridonosiš dodatnoj izradi nove plastike. Priprema kozmetike nije ništa drukčija od kuhanja; postoji recept, mjere se moraju poštivati i na početku se često dogodi neuspjeh, no zbog toga ne treba odustati. Postoji i mnoštvo tečajeva na kojima možeš iz prve ruke naučiti sve o izradi vlastite prirodne kozmetike.

15. Izbjegavaj kupnju odjeće i obuće od sintetskih materijala
Pamuk, lan i vuna prirodni su materijali koji se upotrebljavaju od davnina, pa zašto ih ne upotrebljavati i danas? Svakim pranjem sintetičke tkanine čestice plastike odlaze u vodu. Osim što bi trebalo kupovati odjeću od prirodnih materijala, ne bi je trebalo ni bacati nakon što se ošteti, već, ako je moguće, popraviti, ponovno nositi ili donirati. Odjeću koja ti više ne treba ubaci u poseban spremnik za otpadnu odjeću ili odnesi u trgovinu u kojoj će ti na temelju toga dati popust za kupnju nove odjeće.

16. Izbjegavaj vlažne maramice!
Super su te vlažne maramice praktične za nespretne situacije, samo izvadiš maramicu i obrišeš. Dobro se i šminka skida s njima na brzinu, ili pak hrana s lica djeteta. Ali obrati pozornost na njihov sastav. Ima tu svega, od parfema do različitih plastičnih sastojaka i često rade problem u začepljivanju odvoda, a o razgradnji ne treba u detalje, gotovo da su vječne. Stoga radije pamučnim vaticama skidaj šminku, dijete umij običnom vodom. Zdravije je. A što je s higijenskim ulošcima? U trgovinama možeš naći potpuno biorazgradive, bez parfema, plastike i ljepila. Pelene su još uvijek nezamjenjivo plastične, ali uvijek se možeš ohrabriti i probati perive pamučne pelene. Kažu da se djeca puno prije odviknu od takvih pelena jer ih živcira češće prematanje.
Stekni naviku korištenja predmeta od reciklirane plastike, ponovno upotrijebi neke stvari. RETRO JE OPET IN! – posjeti second hand trgovine i buvljake, a svu otpadnu plastiku ubaci u poseban spremnik za plastiku, koji je obično žute boje.

ŽELIŠ LI ZAISTA JEDNOG DANA POSJEĆIVATI LIJEPE KRAJEVE I SLIKATI SAMO PLASTIČNE PEJZAŽE? ŽELIŠ LI DA TVOJA DJECA PLIVAJU U RIJEKAMA I MORU A DA NIKAD NE VIDE RIBU, NA PLAŽI VIDE SAMO ZRNCA PLASTIKE, A IZ MORA IZLAZE S VREĆICOM NA GLAVI? ŽELIŠ LI ZDRAV OKOLIŠ ZA BUDUĆE GENERACIJE?

AKO I TI IPAK ŽELIŠ STVARATI ODRŽIVU BUDUĆNOST, PRIČAJ O IZAZOVU KOJI SE ZOVE PLASTIKA!

KAD POSTANEŠ UČINKOVIT U SPRJEČAVANJU PLASTIKE – PRIČAJ O TOME, HVALI SE STALNO OBITELJI, PRIJATELJIMA, UKLJUČI SVE KOJE POZNAJEŠ U IZAZOV NAŠE GENERACIJE!

I NARAVNO Ne VGtiraj, NEplastično reagiraj!

Gospodarstvo

Imate ideju i treba vam podrška? Još kratko traju prijave na #StartupVG

Predinkubacijski program traje tri mjeseca, a sastoji se od edukacijskih i akceleracijskih radionica

Objavljeno

na

Objavio/la

Kreće II. generacija #StartupVG – predinkubacijskog programa u Velikoj Gorici. Cilj programa je potaknuti razvijanje poslovnih ideja i osamostaljivanje u vlastitom poslovnom izazovu. Kroz ovaj program Grad želi mladim poduzetnicima osigurati kvalitetnu i stručnu podršku u razvoju njihovih poslovnih poduhvata. Svi sudionici programa imat će mogućnost razraditi svoje poslovne ideje uz mentorstvo iskusnih poduzetnika.

– Ukoliko imate poslovnu ideju i trebate podršku svakako se prijavite da uz stručnu podršku ideju realizirate. Prijave su otvorene do 20. ožujka, a Kick off day je 22. ožujka u poslijepodnevnim satima! – kazao je pročelnik Upravnog odjela za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU Domagoj Ilečić.

Predinkubacijski program traje tri mjeseca, a sastoji se od edukacijskih i akceleracijskih radionica koje će se izmjenjivati svake srijede. Trajanje radionica je 90 minuta. Na edukacijskim radionicama polaznici će se baviti poduzetništvom, istraživanjem tržišta, razvojem kupaca, poslovnim modelima, pravnim aspektima poslovanja i prezentacijskim vještinama. Akceleracijske radionice će se održavat svaka dva tjedna, pratiti će se napredak poslovnih ideja i uputiti u sljedeće potrebne korake za razvoj poslovanja.

Broj mjesta je ograničen, a za program se potrebno prijaviti OVDJE.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Želite biti sam svoj šef? Evo kako do poticaja za samozapošljavanje HZZ-a…

Radionica je besplatna

Objavljeno

na

Razvojna agencija Vegora organizira informativnu radionicu za sve koji planiraju otvoriti vlastito poslovanje, a žele se upoznati s ključnim informacijama o poticajima za samozapošljavanje HZZ-a te obvezama nakon ostvarene potpore.

Radionica će se održati 23. ožujka u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, a trajat će od 10 do 12.30 sati.

– Tijekom radionice ćete se upoznati s novim potporama za samozapošljavanje od HZZ u 2023., potpora za samozapošljavanje i potpora za samozapošljavanje – zeleno/digitalno. Saznat ćete o osnovnim uvjetima navedenih potpora te što je sve potrebno prikupiti i pripremiti od dokumentacije za prijavu. Približno ćemo Vam objasniti način bodovanja i ocjenjivanja te ćemo Vas upoznati sa važnim obvezama nakon dobivanja potpore – poručili su iz Vegore i dodaju kako je radionica namijenjena svim nezaposlenim osobama koje su prijavljene na burzu rada te razmišljaju da li bi koristili potporu za samozapošljavanje.

Prijave na radionicu su obavezne, a zainteresirani se mogu prijaviti OVDJE.

Foto: Firmbee from Pixabay

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Obrtnički forum u Vrbovcu: ‘Potičemo učenike da biraju obrtnička zanimanja”

Forum su zajednički organizirali Obrtnička komora Zagreb i Zagrebačka županija.

Objavljeno

na

U Pučkom otvorenom učilištu u Vrbovcu održan je 6. Obrtnički forum Zagrebačke županije koji je okupio brojne obrtnike, a na kojem su raspravljali o aktualnim temama iz obrtništva. Tako se razgovaralo o bespovratnim potporama poduzetnicima Zagrebačke županije, planu objava natječaja Europske unije kao i realizaciji Regionalnog centra kompetentnosti.

– Obrtnici su izuzetno važni za našu Županiju, od njih prihodujemo i mi kao županija i naše općine i gradovi, a te prihode ulažemo u daljnje funkcioniranje našeg sustava. Svake godine osiguravamo bespovratne potpore poduzetnicima za nabavu opreme, sufinanciramo kamatu na poduzetničke kredite, stipendijama potičemo učenike da biraju obrtnička zanimanja – rekao je pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo i fondove Europske unije Damir Fašaić i podsjetio na projekt Regionalnog centra kompetentnosti koji se gradi u sklopu srednjih škola u Velikoj Gorici, Samoboru i Dugom Selu.

Foto: Zagrebačka županija

Kada su u pitanju potpore poduzetnicima Zagrebačke županije, njima će u ovoj godini biti na raspolaganju milijun eura bespovratnih potpora, a natječaji će biti raspisani početkom travnja. O potporama s posebnim naglaskom na zelenim i digitalnim poslovima, govorila je Marija Halić, predstojnica Područne službe Zagreb Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Istaknuto je kako su obrtnici među prvima prepoznali važnost zaštite okoliša u svom djelovanju.

S obzirom da je forum održan jučer, 8. ožujka na sam Dan žena, pa je Antutn Trojnar, predsjednik Obrtničke komore Zagreb naglasio kako ne području Grada Zagreba i Zagrebačke županije ima oko 45% žena obrtnica, a od čega ih je u županiji oko 3 tisuće.

– Ova zahtjevna vremena od obrtnika iziskuju brze prilagodbe u kojima treba iskoristiti svaku mogućnost da zadržimo poslovanje, svoje zaposlenike, ali i da nastavimo rast poslovanja. Biti obrtnik nije posao, već životni poziv koji nema radno vrijeme – poručio je Zdravko Sohora, predsjednik vrbovečkog udruženja obrtnika.

Forum su zajednički organizirali Obrtnička komora Zagreb i Zagrebačka županija.

Tekst je dio programskog sadržaja “Moja županija”, nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

 

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Cities2030: LAB Velike Gorice na trodnevnom programu za transformaciju lokalnih prehrambenih sustava

Cilj svih aktivnosti bio je ukazati na važnost međusobne interakcije raznih poduzetnika, istraživača i edukativnog faktora u razvoju jedne zajednice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički partneri na istraživačkom projektu Cities2030 prisustvovali su trodnevnom programu zajedno s osamdesetak sudionika europskih partnera, kako bi razmijenili znanja i iskustava, a sve s istim ciljem – transformacije prehrambenog sustava u svojim gradovima i regijama.

Cilj tog trodnevnog programa bio je poticanje osobne interakcije između članova konzorcija sa svrhom prijeko potrebne izgradnje profesionalnih radnih odnosa, te širenje i jačanje mreža između CRFS-a i vanjskih partnera, izvijestili su iz Razvojne agencije Grada Velike Gorice, Vegora.

Tijekom programa održana je i Glavna skupština na kojoj su sumirane sve dosadašnje aktivnosti, izvješća, izazovi, te su dogovoreni koraci i dobivene upute za provođenje projekta u nadolazećim mjesecima. Sudionici Lab festivala sudjelovali su i na radionicama koje su bile održane u starom zatvoru prenamijenjenom u inovacijski centar. Cilj tih aktivnosti bio je ukazati na važnost međusobne interakcije raznih poduzetnika, istraživača i edukativnog faktora u razvoju jedne zajednice.

– Partneri su prošli radionice vezane za analizu Labova, dobili su uvid u dostupne alate za korištenje kako bi razvijali svoje aktivnosti, a predstavljen im je razvoj gradskog Vijeća hrane od strane osnivača vijeća u Haarlemu, prisustvovali su predstavljanju uloge blockchain-a za održivost lanaca opskrbe hranom, te se održao i niz dodatnih aktivnosti u svrhu povezivanja i međusobne suradnje – izvijestili su iz Vegore.

Razvojna agencija Grada Velika Gorica – VE-GO-RA s poduzećem Inventivna rješenja (Velika Gorica LAB) provodi projekt Cities2030 sufinanciran iz EU programa Obzor2020, zajedno sa više od 40 partnera iz 17 europskih zemalja. Cilj projekta je uspostava suvremenog i održivog gradskog sustava hrane, što uključuje sva područja vezana za tokove hrane – od proizvodnje, distribucije, prodaje do zbrinjavanja organskog otpada.

Fotografije: Razvojna agencija Grada Velike Gorice, Vegora.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Kada je najbolja prilika za kupnju zlata? – pitanje je koje zanima mnoge Goričane

Ljudi uglavnom ulažu u zlato kao zaštitu od inflacije i pada vrijednosti papirnatih valuta…

Objavljeno

na

Objavio/la

Oni koji prate kretanje cijena zlata primjećuju da je ona niža nego početkom godine. Tako se ovih dana i mnogi Goričani pitaju kako će se dalje kretati i je li sad dobra prilika za kupnju?

Cijenu zlata pritišću visoke kamatne stope, te snažni dolar. Stoga obveznice trenutno ulagačima predstavljaju primamljivu investiciju, što ima izravan utjecaj na cijenu plemenitih metala. Onome tko posjeduje zlato sigurno nije svejedno vidjeti kada cijena pada. No, ulagači istovremeno vole iskoristiti povoljnije cijene. „Prije nekoliko godina kupili smo nešto investicijskog zlata – poluga i zlatnika, pa još jednu polugu prošle godine“ – objašnjava nam bračni par iz Velika Gorice i nastavlja: „Sada gledamo kako je cijena pala, pa se pitamo hoće li nam se investicija isplatiti?“.

Fluktuacije cijena sasvim su normalna pojava na svim tržištima i u svim vremenima. Pa i na tržištu zlata. No, neke druge ulagačke opcije, poput dionica, fluktuiraju mnogo više. Ovisno o industriji, dionica u koju ste uložili mogla bi se srušiti preko noći i nikada se više ne oporaviti. Sa zlatom to ipak nije slučaj i takvog se scenarija ne treba bojati.

Zlato povijesno dugoročno zadržava svoju vrijednost. Ljudi uglavnom ulažu u zlato kao zaštitu od inflacije i pada vrijednosti papirnatih valuta. Za razliku od, primjerice nekretnina, korištenje zlata kao investicije omogućuje brzo unovčavanje u slučaju da vam zatreba gotovina. Dakle, koje je najbolje vrijeme za kupnju zlata?

Može se reći kako je svako vrijeme dobro vrijeme za ulaganje u ovaj plemeniti metal. Financijski stručnjaci smatraju kako bi, s ciljem čim učinkovitije diverzifikacije imovine, svatko trebao oko 10% imovine posjedovati u zlatu. Ulaganje u zlato, osobito ono fizičko u obliku zlatnika i zlatnih poluga – dugoročno je ulaganje. Plemenite metale treba kupovati s kapitalom koji nam neće biti potreban ni sutra ni u skorije vrijeme. Kupnja zlatnih i srebrnih poluga i zlatnika način je i da se zaštitite od inflacijskih ali i deflacijskih učinaka tržišta. Stoga kratkoročne oscilacije u cijeni ne trebaju zabrinjavati ulagače. Niža cijena znači i dobru ulaznu priliku za kupnju. Na srednji i dugi rok, štednja u zlatu najbolje će sačuvati uloženu vrijednost. U Auro Domus-ovoj poslovnici u Velikoj Gorici na adresi Zagrebačka 15 možete nabaviti proizvode investicijskog zlata prema vašim željama i mogućnostima. Informacije o štednji u obliku zlatnika i zlatnih poluga možete dobiti i pozivom na broj telefona 0800/7372.

Nastavite čitati

Reporter 423 - 23.02.2023.

Facebook

Izdvojeno