Povežite se s nama

Moja županija

Stjepan Kožić: ‘Javni prijevoz u Zagrebačkoj županiji izuzetno je loš! Bez uspostave integriranoga prijevoza on se neće moći značajnije poboljšati’

Autobusni prijevoznici pojedinim općinama već su najavili poskupljenje javnoga prijevoza od veljače ove godine

Objavljeno

na

Integrirani javni prijevoz je budućnost, od njega ne odustajemo, no nama treba alternativno, kratkoročno rješenje, koje će odmah riješiti problem lošeg javnog prijevoza na području naših općina i gradova – jedan je od zaključaka današnjega sastanka predstavnika općina Brdovec, Marija Gorica, Pušća, Dubravica, Kumrovec, Kraljevec na Sutli, Zagorska Sela i grada Klanjca sa županima Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije, Stjepanom Kožićem i Željkom Kolarom te državnim tajnikom u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Marinom Strmotom. Sa sastanka je poručeno da se država jasno treba odrediti trebaju li Hrvatskoj ruralna područja.

Foto: Zagrebačka županija

„Javni prijevoz u Zagrebačkoj županiji izuzetno je loš! Bez uspostave integriranoga prijevoza on se neće moći značajnije poboljšati, no razvoj ovoga projekta, kojega sam inicirao još 2001. godine, ne odvija se dinamikom kakvu bismo u Zagrebačkoj županiji željeli. To sve jednostavno ide presporo“, rekao je župan Kožić, dodavši da se problematika javnoga prijevoza ne može riješiti na nivou općina, gradova i županija, nego u to mora biti uključena i država.

Predstavnici općina i grada Klanjca svjesni su da javni prijevoz treba sufinancirati i od toga ‘ne bježe’, ali traže mogućnosti da se on osjetno poboljša i utvrdi njegov realni trošak. Također, jedan od zaključaka sastanka je i inicijativa prisutnih lokalnih čelnika da se ispita mogućnost ponovnog objedinjavanja javnog linijskog i školskog prijevoz. Dogovoreno je i skoro održavanje novog sastanka (već četvrtog u nizu u samo nekoliko mjeseci) na kojega će biti pozvati i predstavnici Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture, ministarstva bez kojega, svjesni su lokalni čelnici, nema konačnoga rješenja.

Sastanku je prisustvovao i direktor trgovačkog društva Integrirani promet zagrebačkog područja Damir Kapuđija, koji je govorio o dosadašnjim aktivnostima na uspostavi integriranoga javnog prijevoza na području Zagreba, Zagrebačke i Krapinsko-zagorske županije i uvođenju jedinstvene tarifne unije. Rekao je kako je prva faza izrade Master plana prometnog sustava, u kojoj se analizira postojeće stanje u završnoj fazi, nakon čega slijedi i druga faza „koja će kreirati scenarij razvoja prometnog sustava na ovome području“. Tek nakon toga za realizaciju projekta integriranoga javnog prijevoza, odnosno infrastrukturne radove, bit će ‘otvoreni’ EU fondovi. Planirano je da druga faza Master plana bude izrađena u 2019. godini.

Na sastanku se govorilo i o mogućoj revitalizaciji stare kumrovečke pruge od Savskog Marofa do Kumrovca, koja dijelom prolazi i teritorijem susjedne Slovenije. Župan Kolar je podsjetio da je upravo željeznica okosnica integriranoga javnog prijevoza, oko koje se stvara mreža autobusnog prijevoza, no da revitalizacija ove pruge prije svega ovisi o tome kada će Hrvatska ući u Schengenski prostor.

„S javnim prijevozom sve je više problema kako se udaljavamo od Zagreba, stoga treba inzistirati da željeznička pruga u dolini rijeke Sutle bude strateški investicijski projekt RH“, rekao je Kolar.

Nenad Babić, pročelnik za promet i komunalnu infrastrukturu Zagrebačke županije, rekao je da se u RH ne zna koliko se ukupno novca izdvaja za sufinanciranje javnoga prijevoza, no da primjeri Europske unije pokazuju da javni prijevoz, koji se odvija na tržišnim osnovama, košta i da bez visoke razine sufinanciranja njega jednostavno nema. Dodao je i da županije ne određuju i ne mogu utjecati na cijenu prijevozne karte te broj linija u javnom prijevozu, ali su temeljem zakona dužne izdati dozvolu za obavljanje linijskoga prijevoza na svome području.

Državni tajnik Marin Strmota rekao je da se prijevoznici vode logikom ekonomske isplativosti zbog čega dolazi do „gašenja“ pojedinih linija, no da se mora voditi računa da Hrvatska izumire i iseljava. „Imate punu potporu, bit ću glas razuma i struke“, dodao je Strmota, inače demograf po struci.

Na sastanku se također čulo da su autobusni prijevoznici pojedinim općinama već najavili poskupljenje javnoga prijevoza od veljače ove godine, a što za jedinice lokalne samouprave znači i povećanje iznosa namijenjenog subvencioniranju učeničkih i umirovljeničkih karata.

Moja županija

‘Sretni smo što imamo tradiciju sporta u gradu. A i Kosteliće smo prisvojili…’

Igor Mužina je dopredsjednik županijske sportske zajednice, predsjednik županijskog košarkaškog saveza i trećeligaša KK Ivanića, a ujedno je i tajnik sportske zajednice u Ivanić Gradu. Gostovao je u novom izdanju serijala “Sport Zagrebačke županije”…

Objavljeno

na

Objavio/la

Iz kvantitativnih razloga, u strahu da nešto ne bismo propustili, na početku novog izdanja serijala “Sport Zagrebačke županije” prepustili smo Igoru Mužini da sam nabroji svoje funkcije.

– Glavni tajnik sportske zajednice grada Ivanić Grada, predsjednik Košarkaškog saveza Zagrebačke županije, ujedno i predsjednik KK Ivanića, te dopredsjednik Zajednice sportskih udruga i saveza Zagrebačke županije – predstavio se sportu posvećeni Mužina, nastavljajući s predstavljanjem svoga Ivanić Grada.

– Ivanić je ugodno mjesto za život, a grad i gradska sportska priča razvijaju se zajedno. Blizu smo Zagrebu, a nudimo ležeran život pun sadržaja, pogotovo u sportskom smislu. Grad ulaže jako puno u sportsku infrastrukturu, počevši od našeg čuvenog Sportskog parka Zelenjak, koji iz godine u godinu raste u smislu ponude našim građanima. Obuhvaća nogometni stadion, teren s umjetnom travom, teniske terene, restorane i kafiće, dječji park… Imamo i dio koji zovemo Amfiteatrum, nastao na propalom pokušaju građenja bazena. Tu su tijekom ljeta kazališne predstave, stand up komedija, kino na otvorenom, koncerti… Puno toga se događa u Zelenjaku, uz koji prolazi i šetnica uz rijeku Lonju, tako da je to baš jedan ambijent koji svi koji dođu sa strane ističu kao ogromnu zelenu oazu usred grada – ističe Mužina.

U gradu s nešto više od 13.000 stanovnika imaju 17 klubova iz 17 sportova, vrijedi nepisano načelo “jedan sport, jedan klub”. I svi ti sportaši rade u jako dobrim uvjetima, jer infrastruktura postoji, a o raspolaganju njome odlučuju sami.

– Imamo specifičan način upravljanja sportskim objektima. Sportska zajednica, osim što se bavi sportom i sportskim klubovima, bavi se i upravljanjem objektima. Uz park Zelenjak imamo i veliku školsku dvoranu, koja je do 15 sati na raspolaganju školi, a nakon toga klubovima. Uz to, imamo manju dvoranu u školi na Posavskim Bregima, otvara se dvorana i u OŠ Graberje Ivanečko, a u nekom sljedećem periodu u planu je u Zelenjaku staviti balon na teren rukometnih dimenzija, da dobijemo još prostora u zimskim mjesecima. Tu ćemo dobiti puno više prostora za treninge rukometnih klubova, jer kod nas je rukomet jako popularan i jedna dvorana rukometnih dimenzija je premalo. Ostali sportovi imaju već sad dobre uvjete – zadovoljno konstatira Mužina.

Najbolja sportašica Ivanić Grada prošle godine dolazi iz streljaštva, najbolji sportaš iz kickboxinga, a to puno govori i o najvećim uspjesima sporta u Ivaniću.

– Imamo sreću što imamo tradiciju sporta. Tu su i obiteljske linije, od djedova i očeva sve do djece, na to se ponosimo i pokušavamo održati masovnost. Imamo konstantnu brojku sportaša, oko tisuću, od čega je 90 posto djece. Voljeli bismo da je ta brojka veća, ali u tom smislu imamo konstantu i očito na to ne možemo previše utjecati – svjestan je Mužina.

Šira sportska javnost na prvu će povezivat sport u Ivanić Gradu s onom famoznom pobjedom Naftaša protiv Dinama s Eduardom i ekipom, ali poveznica je snažna i s rukometom.

– U povijesnim knjigama stoji da se u našem gradu prvo počeo igrati nogomet, 1919. osnovan je prvi nogometni klub, a već dvadesetih godina igrao se i rukomet, u to doba na dimenzijama nogometnog terena. Prve su krenule cure, tako da smo već obilježili stotinu godina rukometa u gradu. Iako, prvi klubovi osnovani su tek pedesetih godina – kaže pa nastavlja nabrajati lokalne junake.

– Biciklist Stjepan Grgac je u doba prije drugog svjetskog rata osvajao etape na Tour de Franceu, a njemu u čast imamo i biciklistički memorijal Stjepana Grgca već više od 50 godina. Tradiciju ima i streljaštvo, imali smo u doba Jugoslavije i prvake države, što je bila velika stvar, a i sad imamo strijelce koji osvajaju državna prvenstva, koji su jako konkurentni i na međunarodnoj sceni.

Snažnu poveznicu s vrhunskim sportom Ivanić Grad ima i kroz jednu obitelji…

– Mi u Ivaniću svojatamo Kosteliće! Ante je sedamdesetih godina bio trener ženske ekipe, koja je povijesno imala veće uspjehe nego muški klub, a tu je i upoznao suprugu Maricu. Uostalom, Ivica živi u Ivaniću, djeca mu kod nas idu u školu… Zasad su u karateu, ali s obzirom na roditelje i djeda, ne sumnjam da će oni naći svoj sportski put – kaže Mužina.

Nastave li sa sportom u Ivaniću, imat će ponudu iz koje mogu birati

– Konstantne rezultate imamo i u kickboxingu, i na državnim i međunarodnim natjecanjima, u karateu također, a posebno smo ponosni i na to što u mlađim kategorijama često osvajamo državna prvenstva. Pogotovo u ženskom rukometu, budući da smo nedavno imali dvije ekipe koje su postale prvaci Hrvatske, što je čudo za jednu malu sredinu poput Ivanića – zaključio je Igor Mužina.

S košarkašima Ivanića planira povratak u drugu ligu, a usput se neumorno bavi gradskim i županijskim sportom…

Nastavite čitati

Moja županija

Što je zima bez – sarme?

Ime smo u dalekoj prošlosti preuzeli od Turaka na čijem jeziku riječ sarmak znači oviti, poviti, saviti.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sarma je, složit ćete se, nezaobilazni „gost“ za našim stolom tijekom zimskih mjeseci, tradicionalno oko Božića ili Nove Godine. Najvjerojatnije smo ideju pripremanja ovoga jela pokupili pod utjecajem turskih osvajanja na našim prostorima, budući da riječ sarmak na turskom znači oviti, poviti, saviti.

Modificirali smo sastojke u skladu s našim podnebljem, i još ako kupus ili zelje, koji obavija tradicionalno punjenje od mesa, raste u našem susjedstvu – tim je gurmanski doživljaj bolji i veći. To svakako znaju u Udruzi proizvođača marke kiselog zelja Laktec jer nam za ovu subotu pripremaju tradicionalnu manifestaciju Sarmijada u Laktecu.

Na 18. Sarmijadu u Vatrogasnom domu Laktec, u okolici Svetog Ivana Zeline, dođite u subotu s početkom u 18 sati, poziva predsjednik Udruge Mario Kelebuh.

–Imat ćemo natjecanje u kuhanju jela sa kiselim zeljem, s tim da prijavljene ekipe imaju tri člana a zadatak im je kao prvo jelo pripremiti sarmu, i još jedno jelo po izboru. Popis jela koje uključuje kiselo zelje je zaista dugačak, tijekom ovih svih godina održavanja manifestacije prikupili smo čak 60 recepata, s tim da su inovacije i dalje dobrodošle – kaže Kelebuh, uz napomenu da na ovaj festival kiselog zelja dolaze ekipe iz svih krajeva Zagrebačke županije.

Foto: TZ grada Sveti Ivan Zelina

Podsjetimo da je Zagrebačka županija još 1999. godine prva u Hrvatskoj krenula s brendiranjem prehrambenih proizvoda koji se proizvode na poljoprivrednim gospodarstvima, a jedan od proizvoda koji nosi oznaku zaštićene županijske robne marke je i zelje Laktec.

Na pitanje po čemu je ono posebno, Kelebuh odgovara kako i sa stručne strane drže sve pod kontrolom.

–Naš proizvod specifičan je po tome jer se nakon fermentacije radi analiza proizvoda. Ako nakon analize naše kiselo zelje zadovolji sve propisane parametre tek tada se može pakirati i prodavati pod markom kiselog zelja Laktec. Naše zelje je iz lokalnog uzgoja, a trenutačno Udruga proizvođača marke kiselog zelja Laktec broji 15 proizvođača – kaže nam sugovornik.

No, vratimo se na početak! Festival koji slavi sarmu i ovog će vikenda zaintrigirati gurmane da dođu u zelinski kraj kušati najbolje primjerke, i možda doznati pokoju tajnu ili dodatak u pripremi, jer znamo da gastronomija otkriva majstore u nama.

–Za dobro pripremljenu sarmu osnovno je, po meni, imati vrhunsko zelje a naravno da ja preporučam naše iz Lakteca, jer garantiramo kvalitetu svojom oznakom. Punjenje varira ali je isto važno odabrati kvalitetno meso, i uz zamotanu sarmu ja volim da se krčka špek hamburger ili malo pancete, a dobro je i u samu „filu“ ubaciti sitno nasjeckane pancete ili špeka jer kad se okusi povežu dat će jedan poseban „šmek“! – otkrio je Kelebuh.

Preporuka je da na ovaj festival zelja dođete gladni, jer će na 18. Sarmijadi u Laktecu biti velik izbor delicija od ili sa zeljem, a možda vam vrsni majstori šapnu i pokoji tajni sastojak, kako biste i sami za nadolazeće blagdane, iznenadili svoje goste – vrhunskom sarmom.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Županijski vatrogasci studeni iskoristili za osposobljavanje i školovanje

Prema statistici oko 70 posto intervencija čine brojne tehničke intervencije, stoga županijski vatrogasci moraju biti spremni na sve.

Objavljeno

na

Objavio/la

Županijski vatrogasci studeni su posvetili učenju i osposobljavanju. Iako se vatrogastvo često percipira kroz gašenje požara, prema statistici oko 70 posto intervencija čine brojne tehničke intervencije kao što su prometne nesreće, spašavanje iz ruševina, intervencije s opasnima tvarima ili spašavana s visina i dubina. Upravo kako bi vatrogasci bili spremni na sve i pomogli stanovništvu u nevolji, svakodnevno prolaze obuke, uvježbavaju različite scenarije te se školuju.

Tako je nedavno održano osposobljavanje županijskih vatrogasaca za 12 pripadnika iz šest Vatrogasnih zajecica, od kojih su Velika Gorica, Dugo Selo, Vrbovec, Samobor, Zaprešić i Jastrebarsko. Na lokaciji Javne vatrogasne postrojbe Velika Gorica vatrogasci su prolazili obuku za Spašavanje iz dubina i visina 2. stupanj. Osposobljavanje je provodio Marijo Paluh, inače pomoćnik glavnog vatrogasnog zapovjednika za kontinent.

Foto: Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

Ujedno na ovom osposobljavanju g. Josip Vađić polaže za instruktora za spašavanje iz dubina i visina. Osposobljavanje je organizirala županijska Vatrogasna zajednica s Državnom vatrogasnom školom.

A od 4. do 8. studenog u prostorijama DVD Sveti Ivan Zelina održano je osposobljavanje Vođenje i zapovijedanje na vatrogasnim intervencijama 2. razine.

– Predavanja je održao Tihomir Varga. Osposobljavanju je pristupilo 11 vatrogasca iz: VZG Sveti Ivan Zelina, VZG Vrbovec, VZG Jastrebarsko, JVP Nova Gradiška, JVP Grada Daruvara, JVP Grubišno Polje. Hvala Vatrogasnoj zajedici Grada Sveti Ivan Zelina i DVD Sveti Ivan Zelina na dobroj organizaciji – istaknuli su iz Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije.

Foto: Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

Županijski vatrogasci također su odradili četverodnevno osposobljavanje za ‘Požare otvorenih prostora’ prema francuskom modelu. Domaćin je bio DVD Samobor gdje je i održana obuka za 23 vatrogaca iz Vatrogasne zajednice Samobor, Zagrebačke županije te samog dobrovoljnog vatrogasnog društva, a priključili su im se i vatrogasci iz DVD-a Komiža s Visa i susjedi iz PGD-a Obrežje.

Osposobljavanje je otvorio Fabien Fieschi, veleposlanik Francuske Republike u Republici Hrvatskoj koji je tom prilikom naglasio koliko je velika suradnja hitnih službi Republike Francuske i Republike Hrvatske a započela je gotovo od same suverenosti Hrvatske te se sustavno nastavlja i nadograđuje a ovo osposobljavanje je samo jedna suradnja u nizu između naših republika.

Predsjednik DVD Samobor Tomislav Gregorić se zahvalio veleposlaniku i svim djelatnicima veleposlanstva na pruženoj prilici za organizaciju navedenog osposobljavanja.

Foto: Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

Podršku i uspjeh u radu poželjeli su pomoćnik za operativno rukovođenje Županijskog vatrogasnog zapovjednika Zagrebačke Županije  Željko Barun, zapovjednik VZG Samobor Mladen Žitković i Predsjednik VZG Samobor Zdenko Jednar.

Osposobljavanje su provodili vatrogasci Francois Querrou i Jean-Francois Nardini, djelatnici vojne vatrogasne postrojbe Francuske vojske na Korzici, jedne od tri takve ustrojene jedinice u Francuskoj, a trenutno se ustrojava četvrta takva postrojba na jugo-zapadu Francuske.

Foto: Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

U četiri dana koliko traje osposobljavanje nadamo se stjecanju novih znanja i razmjeni iskustva što smo već prvi dan dobrim dijelom uradili. Slijede vježbe na otvorenom prostoru koje će zasigurno biti najznačajniji dio ovog osposobljava.

Foto: Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

Foto: Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

Foto: Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Županijska zimska služba spremno dočekuje zimu

Landeka: Naše službe su spremne, a resursi osigurani, doprinesimo zajednički sigurnosti na cestama.

Objavljeno

na

Objavio/la

Županijska uprava za ceste Zagrebačke županije danas je predstavila svoj Operativni program radova održavanja državnih, županijskih i lokalnih cesta u zimskom razdoblju.

– I ove godine organiziramo provođenje zimske službe na 1.265 kilometara županijskih i lokalnih cesta raspoređenih u III. i IV. razinu prednosti u razdoblju od 15. studenoga do 15. travnja iduće godine. Zimska služba Zagrebačke županije spremna je za provođenje programa radova održavanja županijskih i lokalnih cesta na području Zagrebačke županije za što je osigurano 2,6 milijuna eura. – rekao je ravnatelj ŽUC-a Tomislav Landeka.

Foto: Zagrebačka županija

Za potrebe zimske službe spremno je ukupno 58 u potpunosti opremljenih vozila, a za državne, županijske i lokalne ceste osigurano je ukupno 10.000 tona soli i 6.500 mᶟ sipine.

Izvođač radova zimskog održavanja za državne, županijske i lokalne ceste su Županijske ceste Zagrebačke županije putem stožera zimske službe kroz 7 mjesta pripravnosti – Okuje, Goričica, Vrbovec, Zaprešić, Samobor, Jastrebarsko, Ivanić-Grad.

–Na prometnicama diljem Zagrebačke županije u tijeku je postavljanje 1.000 dodatnih prometnih znakova koji upozoravaju na poledicu, takozvane ‘pahulje’, oko 300 komada dopunskih ploča opasnosti te više od 2.000 rubnih štapova. – istaknuo je direktor Županijskih cesta Tomislav Bačanek.

Foto: Zagrebačka županija

Na području naše županije nalazi se i 475 km državnih cesta s I. i II. razinom prednosti za koje su nadležne Hrvatske ceste. Pročelnik županijskog odjela za promet i komunalnu infrastrukturu Ivica Horvatinović podsjetio je i na povijesno ulaganje u prometnu infrastrukturu.

Nakon iznimno velikog ulaganja u sanaciju prometne infrastrukture oštećene potresima, podsjetit ću riječ je o 92 milijuna eura iz Fonda solidarnosti, sada se nastavlja daljnja obnova i održavanje vlastitim sredstvima ŽUC-a te kreditnim zaduženjem. – podsjetio je Horvatinović.

–Zimski uvjeti mogu biti zahtjevni i stoga je suradnja između vozača i zimske službe ključna. Naše službe su spremne, a resursi osigurani, doprinesimo zajednički sigurnosti na cestama. – apelirao je Landeka.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Mladi iz Kravarskog ponovno pomažu! Humanitarni advent za obitelj iz Barbarića Kravarskih

Predbožićno humanitarno druženje počinje u 17 sati.

Objavljeno

na

“Jedna od najvažnijih stvari koju možete učiniti na ovoj zemlji je dati ljudima do znanja da nisu sami.” – poručuju mladi iz Kravarskog koji i ove godine nastavljaju sa stvaranjem lijepih priča o pomoći potrebitima u svojoj zajednici.

U najavi je još jedan Humanitarni advent u Kravarskom koji će se biti održan 7. prosinca ispred zgrade općine, a sa željom da se pomogne obitelji Goldstein iz Barbarića Kravarskih.

– Obitelj Goldstein sa troje maloljetne djece nalazi se u iznimno izazovnim vremenima zbog teške bolesti oca koji već neko vrijeme boravi u kliničkom centru. Zbog posljedica bolesti nakon otpuštanja iz bolničkog centra biti će mu potrebna višemjesečna rehabilitacija koja će mjesečno iznositi više od njihovih mjesečnih primanja. Ponukani njihovom dirljivom pričom, hrabrosti i nadom koju ulažu u njegovo ozdravljenje odlučili smo i mi biti dio te priče i financijski im pomoći da što lakše prebrode ta teška vremena koja su pred njima, a sve s ciljem njegovog ozdravljenja – ističu iz Udruge mladih Kravarsko.

Kao i svake godine do sada pripremaju kulturno zabavni program, a neće nedostajati niti bogate gastronomske ponude. U organizaciju su se uključile i brojne udruge koje djeluju na području općine kao i župe Uzvišenja Svetog Križa.

– Znamo koliko naša zajednica kada je to najpotrebnije pokaže svoje iskreno i veliko srce zato vas pozivamo da nam se pridružite i da zajedno pišemo još jednu lijepu božićnu bajku – poručuju iz udruge.

Nakon službenog djela programa za dobru zabavu pobrinut će se Tamburaški sastava Presto. D

– Prije svega neizmjerno vam se zahvaljujem na pomoći i trudu i svemu što radite za nas. Dugi niz godina i sama sam volontirala i drago mi je da u našem mjestu ima ljudi koji su spremni pomoći i da svojoj djeci mogu pokazati primjer na vama da dobri ljudi postoje – istaknula je Marija Čukman, majka obitelji u potrebi.

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.