Povežite se s nama

Kultura

FOTO Drugi dječji susreti KUD-a Šćitarjevo povodom Martinja

Objavljeno

na

U organizaciji Kulturno umjetničkog društva Šćitarjevo jučer su u sportskoj dvorani Osnovne škole Šćitarjevo održani 2. dječji susreti KUD-a Šćitarjevo povodom Martinja. Nastupilo je sedam KUD-ova sa svojim dječjim sekcijama ovim redoslijedom: KUD Šćitarjevo, KUD Čiče (Novo Čiče), KUD Mijo Stuparić (Velika Ludina), KUD Gradići (Gradići), KUD Stari Grad (Lukavec), KUD Sunjanka (Sunja) i KUD Šćitarjevo – tamburaška sekcija. Djeca su svojim nastupima (nekima od njih to su bili prvi javni nastupi) oduševili brojnu publiku i bila su nagrađivana velikim pljeskom. Društva su predvodili njihovi čelni ljudi, a na kraju su svim sudionicima uručene spomen zahvalnice. Kroz program je vodila Maja Trupčević.

Veliki posao oko organizacije uradila je Branka Tretinjak, predsjednica KUD-a Šćitarjevo, a pomagale su joj mlade članice njenog Društva. Kako je to već postalo uobičajeno za ovakve prigode u Šćitarjevu, svi sudionici i publika mogli su uživati u mnoštvu izvrsnih kolača koji su proizvod vrijednih mama iz Šćitarjeva. Za odličnu organizaciju zaslužan je i ravnatelj OŠ Šćitarjevo Mario Ivić, koji je u ovakvim manifestacijama velika pomoć glavnom organizatoru.

Galerija fotografija

HOTNEWS

Predstavljena knjiga Ljiljane Haidar Diab: ‘Velika Gorica nije bila stanica na karti’

Ova knjiga je prvi roman objavljen izvan književne nagrade Albatrosa.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

U Dvorani Gorica u ponedjeljak navečer održana je promocija knjige „Ožiljci bez rana“ autorice Ljiljane Haidar Diab, novog izdanja u okviru goričke Biblioteke Albatros. Predstavljanje je okupilo više sudionika iz kulturnog i javnog života, a program je otvorio ansambl Jane.

Riječ je o djelu koje kroz osobnu ispovijest autorice, čije je profesionalno i životno iskustvo vezano uz brojna svjetska ratišta, fokus prebacuje s vanjskih na unutarnje posljedice ratnih iskustava. Knjiga se bavi emocionalnim i psihološkim tragovima, šutnjom nakon sukoba te procesom suočavanja koji započinje tek kada izravna opasnost prestane. U takvom narativnom okviru autorica gradi priču koja ima obilježja intimnog dnevnika i refleksije, prateći postupno ponovno uspostavljanje osobnog identiteta i pokušaj izgradnje stabilnosti nakon traumatskih iskustava.

Tijekom promocije ulomke iz knjige čitala je glumica Ana Marija Bokor Vrdoljak, čime su dodatno naglašeni emotivni slojevi teksta i atmosfera same knjige.

Gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar u svom se obraćanju osvrnuo na jedan od citata iz knjige koji ga je posebno dojmio: „Postoje gradovi u kojima boraviš i postoje gradovi koji te čuvaju, čak i kada nisi u njima. Velika Gorica nije bila sljedeća stanica na karti, bila je mjesto koje sam prizivala kada sam mislila da je kraj.“ Nadovezujući se na tu misao, istaknuo je i širi značaj povezanosti autora i grada: „Tako govoriti o svome gradu iz jednog bogatog iskustva i znati gdje je tvoj dom, znati da ćeš uvijek pronaći onu dimenziju obiteljskog života, onu sigurnost i ono što može ponuditi naša Velika Gorica i Turopolje . Iz toga razloga stojimo uvijek na raspolaganju svima onima koji će pomicati granice, svima onima koji će kulturom i umjetnošću prenositi sve divne doživljaje u naš grad i iz našega grada prema njemu.“

O samom izdavačkom kontekstu govorio je i urednik knjige Stipo Bilić, naglasivši važnost projekta unutar Biblioteke Albatros: „Ova knjiga je prvi roman objavljen izvan književne nagrade Albatrosa. A biblioteka Albatros je prošle godine proslavila svojih 45 godina postojanja. Mislim da i to nešto govori.“

Promocija je time zaokružila predstavljanje knjige koja se, kroz osobno iskustvo autorice, bavi univerzalnim temama traume, sjećanja i oporavka, ali i odnosom pojedinca prema prostoru koji doživljava kao svoj dom.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

Kazališna večer u Kravarskom: Humoristična predstava stiže u Dom kulture

Idealna prilika za druženje i podršku amaterskoj kulturnoj sceni.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Kravarsko.hr

Ljubitelje kazališta i komedije u Kravarskom očekuje nova kazališna večer uz gostovanje AKUD-a „Žensko kazalište“ iz Gornjeg Jesenja, koje će izvesti humorističnu predstavu „Bež’te dečki ideju puce“.

Predstava će biti održana u Domu kulture Kravarsko u nedjelju, 17. svibnja s početkom u 18 sati, u organizaciji Amaterskog kazališta Kravarsko. Organizatori pozivaju mještane Općine Kravarsko, ali i sve posjetitelje, da svojim dolaskom podrže rad domaćeg kazališta te uživaju u izvedbi gostujuće kazališne skupine iz Gornjeg Jesenja.

Kazališna predstava donosi večer ispunjenu humorom i zabavom, a ujedno je prilika za druženje i podršku amaterskoj kulturnoj sceni.

Nastavite čitati

Kultura

Mičevec poziva na “Turopoljsku glazbenu šetnicu” – stižu gosti iz Karlovca i Novigrada

Sve će pratiti i tradicionalna Štrudlijada Udruge žena Mičevec.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kulturno-umjetničko društvo Mičevec, u nedjelju, 24. svibnja, organizira koncert pod nazivom „Turopoljska glazbena šetnica“, koji počinje u 17 sati u Hrvatskom domu Mičevec na adresi Trg kardinala Alojzija Stepinca 7.

Na koncertu će, uz domaćine, nastupiti i Folklorni ansambl Matija Gubec iz Karlovca te Pjevački zbor Lavanda iz Novigrada.

Događaj se održava u sklopu manifestacije Štrudlijada, koju organizira Udruga žena Mičevec, pa će posjetitelji uz glazbeni program imati priliku osjetiti i dio lokalne tradicije koja se u ovom kraju njeguje godinama.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Održan 5.”Svibanj u Andautoniji” u Šćitarjevu u organizaciji Plesnog kluba Barbara

Objavljeno

na

Objavio/la

Manifestacija ”Svibanj u Andautoniji”, 5. izdanje, Plesna revija ”Barbarice & Gosti” i obilazak Arheološkog parka, u organizaciji Plesnog kluba Barbara uz podršku Arheološkog parka Andautonija i Osnovne škole Šćitarjevo (ravnatelj Mario Ivić) održana je jučer (subota, 09.05.2026.) na školskom igralištu OŠ Šćitarjevo.

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sudionici programa od 16 točaka bili su: Plesni klub Barbara (Velika Mlaka – Velika Gorica, predsjednica Štefica Krilčić), Plesni studio Tena (Zagreb), DFA Srčeka FA Zagreb-Markovac i KUD Šćitarjevo.

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

 

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ravnatelju Iviću uručen je dar, kao zahvalnica za super domaćinstvo. Voditeljica programa bila je Ema Ružić, a organizacijski Lucija Palac. Majstor tehnike Mario Ivić.

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon jednosatne revije ugodno druženje nastavljeno je u prostoru škole, uz prigodni domjenak.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Tambura ponovno preuzima pozornicu Umjetničke škole Franje Lučića – besplatan ulaz

Nastupit će učenici i studenti tambure

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

Velika Gorica će u srijedu, 13. svibnja 2026. godine, biti domaćin 3. Tambura instrumental festivala, koji će se održati u Koncertnoj dvorani Umjetničke škole Franje Lučića, s početkom u 19.30 sati. Festival organizira Umjetnička škola Franje Lučića, a publiku očekuje večer posvećena tamburaškoj glazbi uz nastupe učenika i studenata iz više gradova.

Uz domaćine, na pozornici će nastupiti učenici Glazbene škole Karlovac i Glazbene škole Frana Lhotke Sisak, kao i studenti tambure s Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu.

Svi zainteresirani građani pozvani su na koncert, a ulaz je besplatan.

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića/FB

 

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno