Povežite se s nama

Moja županija

Kruno Simon u gostima: Istanbul mi je drugi dom, a u Samoboru imam sve što mi treba…

Košarkaš koji je dvaput bio prvak Europe u dresu turskog Anadolu Efesa, dugogodišnji hrvatski reprezentativac, frajer s više nego ozbiljnom karijerom, ulazi u svoju posljednju sezonu. U dresu Samobora, kod tate i trenera Đure

Objavljeno

na

Nakon što je 15 godina nosio dres Zagreba, nakon što je prošao Španjolsku, Rusiju, Italiju i Tursku, nakon što je s reprezentacijom proživio sve lijepe, ali i manje lijepe trenutke, nakon što su mu u Istanbulu podigli dres pod svod dvorane, Kruno Simon (39) odlučio je doći u – Samobor! Prijelaznu sezonu odradio je u dresu Cedevite u najvišem rangu hrvatske košarke, a od jeseni prošle godine pridružio se tati Đuri.

– Da, tata je sigurno najvažniji razlog, ali nisam samo zbog njega odlučio doći u Samobor. Tu je i predsjednik kluba Mislav Maroević, jedan vrlo sposoban čovjek, koji je podigao klub i vodi projekt koji mi je u ovoj fazi života i karijere baš po mjeri. Igram košarku, uživam, družim se s tatom… Subotom odemo na kavu, odigramo utakmicu, odemo na klopu poslije toga i imamo super iskorišten dan! – kazao je Kruno gostujući u posljednjem nastavku serijala “Sport Zagrebačke županije”.

Samobor je prošle sezone dogurao do polufinala prvenstva, jednako kao i Gorica, pa ispao od Vrijednosnica Osijek. Ove će sezone, najavljuje Simon mlađi, ambicije ponovno biti vrh tablice.

– Neću sad tu govoriti da nam je imperativ ulazak u Premijer ligu, ali vjerujem da bismo mogli biti u vrhu. Pojačali smo se ovog ljeta, došlo je nekoliko kvalitetnih igrača, a ja ću pomoći koliko mogu. Kaže stari da ću igrati “četvorku”, valjda ću moći – sa smiješkom kaže Kruno.

Bez obzira na godine, bez obzira na nešto manji broj treninga, Simon je u drugom rangu hrvatske košarke klasični – svemirac. Nešto potpuno drugo, posebna razina, što se može pročitati doslovno u svakom kontaktu s loptom. Uostalom, ovdje pričamo o čovjeku koji je dvaput osvajao Euroligu, i to ne baš tako davno. Velika i bogata karijera je iza njega.

– S košarkom sam krenuo u Maksimiru, u kojem je tata u to vrijeme igrao, kratko sam bio i u Zrinjevcu, da bi s 12 godina došao u Zagreb, kod trenera Andreja Tesle. I tu sam ostao sljedećih 15 godina – vratio se Kruno na svoje početke.

Iz tih mlađih dana posebno zvoni jedan detalj…

– Ta moja generacija ’85., u kojoj je bio i Marko Tomas, u svom godištu nikad nije izgubila niti jednu utakmicu! Ni jednu jedinu. Tu ne pričamo samo o hrvatskim okvirima, nego i o turnirima u inozemstvu, na koje smo često išli. Igrali smo mi i sa starijim godištima, znali gubiti i 40-50 razlike, nije da nismo doživljavali poraze, ali u svojoj generaciji smo dominirali.

Ostao je u Zagrebu jako dugo, sve do 27. godine, do trenutka kad je već bilo upitno hoće li ikad otići na višu razinu. Otišao je, za početak u Unicaju iz Malage.

– Tad je Unicaja bila ozbiljan euroligaški klub, trener je bio Jasmin Repeša, i kroz tu sezonu sam puno toga naučio o profesionalizmu u sportu. Trenirali smo mi i u Zagrebu, po dvaput dnevno, ali prije i nakon treninga bi to bila kavica, druženje… A u Španjolskoj sam shvatio što je zapravo svijet vrhunske košarke, tu se svatko bori za sebe, grize u svakom trenutku, a tome se moraš prilagoditi – kaže Simon, koji je ljeto potom preselio u Rusiju.

– Bilo je jako lijepo u Kubanu iz Krasnodara, dvije godine ostao sam tamo, a ostao bih sigurno i puno duže da supruga nije inzistirala da se vratimo negdje u Europu, bliže Zagrebu. I tako smo završili u Olimpiji iz Milana, ponovno kod Jaska Repeše. U gradu koji je super za život, u jako dobrom klubu, bilo je to baš dobro razdoblje, iako rezultati u Euroligi i nisu bili osobiti – prisjeća se Simon.

Sljedeća, najdugotrajnija i najvažnija postaja bila je Istanbul. Anadolu Efes iskoristio je šansu i doveo igrača koji će se u sljedećih pet godina prometnuti u klupsku legendu.

– Trebala su mi tri-četiri mjeseca da se prilagodim na bitno drukčiju sredinu, način života i mentalitet, ali vrlo brzo sam se potpuno udomaćio u Istanbulu. Turci su veliki fanatici kad je sport u pitanju, bilo je tu jako simpatičnih situacija, pogotovo nakon što smo uzeli te dvije Eurolige i dospjeli u središte pažnje. Danas Efes smatram svojim klubom, a Istanbul mi je drugi dom. Kad slijećem na aerodrom u Istanbul, osjećam se kao kad dolazim u Zagreb… Velika je čast što su mi podigli dres pod svod dvorane, i sad se naježim kad se toga sjetim – priznaje Kruno.

Kad se povede priča o reprezentaciji, pogled je danas malo drukčiji.

– Stalno se o toj mojoj generaciji priča kroz neke pamtljive poraze i posrtaje, ali činjenica je da smo mi više-manje stalno bili na rubu borbe za medalju, često i na jednu loptu od polufinala, u Sloveniji 2013. završili smo četvrti… A danas smo zadovoljni što smo bili blizu plasmana na Olimpijske igre. Izbornik Sesar radi sjajan posao, ali radi s onim što ima, a to su tri top igrača i niz onih koji ne mogu raditi razliku na toj razini – zaključio je Simon.

HOTNEWS

Stjepan Kožić dobio i sedmi mandat župana!

Mihael Zmajlović, protukandidat u drugom krugu lokalnih izbora, dobio 3.564 glasa manje od dosadašnjeg župana

Objavljeno

na

24,42 posto stanovnika Zagrebačke županije s pravom glasa odlučilo je da će Stjepan Kožić dobiti sedmi mandat na čelu Županije. 

Nakon što su obrađeni podaci sa sva 642 biračka mjesta, s 30.275 glasova Stjepan Kožić je u drugom krugu lokalnih izbora pobijedio Mihaela Zmajlovića, kojem je povjerenje dalo 26.711 birača. 

Kožić je u kampanji naglašavao dugogodišnje iskustvo u stvaranju vodeće regije u Hrvatskoj po pitanju gospodarstva, kvalitete obrazovanja i postizanju ravnomjernog razvoja u suradnji s općinama i gradovima, dok je Zmajlović želio unijeti promjene u vodstvu, s novom energijom, spočitavajući aktualnom županu njegovo zdravstveno stanje i životnu dob. 

No, glasači su danas ipak odabrali kontinuitet i stabilnost, koju je naglašavao Kožić, čime je dobio povjerenje za još jedan, sedmi po redu mandat župana Zagrebačke županije, kao i njegovi zamjenici Ervin Kolarec i Damir Tomljenović.  

Nastavite čitati

Moja županija

LOKALNI UZBORI Privremeni rezultati – Kožić “šije” Zmajlovića s više od 3.000 glasova

U Zagrebačkoj županiji obrađeno je 93 posto biračkih mjesta.

Objavljeno

na

Državno izborno povjerenstvo objavilo je prve rezultate drugog kruga izbora za načelnike, gradonačelnike i župane, a za sada je u Zagrebačkoj županiji obrađeno 93 posto biračkih mjesta. 

Dosadašnji župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić je u prednosti za 3.180 glasova pred Mihaelom Zmajlovićem.  

Nastavite čitati

Moja županija

LOKALNI IZBORI Kožić u drugi krug s najvećom podrškom birača

Fokus na školstvo, zdravstvo i gospodarstvo – nastavak ulaganja u jednosmjensku nastavu, jačanje zdravstvene skrbi te podrška poduzetnicima, poljoprivredi i razvoju turizma

Objavljeno

na

Stjepan Kožić, kandidat  SKNL-a, HDZ-a, HSU-a i DP-a za župana Zagrebačke županije, sa svojim zamjenicima Ervinom Kolarecom i Damirom Tomljenovićem, ulazi u drugi krug lokalnih izbora s najvećom podrškom birača – u prvom krugu lokalnih izbora osvojio je 42,16 posto glasova, čime su birači potvrdili smjer razvitka županije u proteklim mandatima.

Inače, Kožić je hrvatski najdugovječniji župan, pod čijim je vodstvom u protekle 24 godine Zagrebačka županija postala najrazvijenija županija u Hrvatskoj i gospodarski najbrže rastuća regija.

–Zahvaljujem na velikoj podršci u prvom krugu – to je potvrda da su prepoznati rezultati i smjer kojim idemo. Iskustvo i rezultati su moja snaga. U politici je lako davati obećanja i pričati o promjenama, ali iza mene su konkretni projekti i vidljivi pomaci. Važno je imati energiju, ali i mudrost – a ja imam oboje kako bismo dodatno ojačali status naše županije kao gospodarski najrazvijenije regije u Hrvatskoj – istaknuo je Stjepan Kožić, aktualni župan i kandidat za novi mandat.

Tijekom kampanje Kožić je isticao fokus na ključna područja daljnjeg razvoja – obrazovanje, zdravstvo i gospodarstvo, s posebnim naglaskom na jednosmjensku nastavu, razvoj prometne infrastrukture, podršku poduzetnicima i poljoprivrednicima te razvoj turizma.

Foto: Zagrebačka županija

U području zdravstva, županija će nastaviti s ulaganjima u opremu, prostor i ljudske kapacitete, kako bi zdravstvena skrb bila dostupnija svim građanima. Više od 100 liječnika trenutačno je na specijalizaciji, a plan je taj broj dodatno povećati, osobito u deficitarnim granama. Gospodarski razvoj ostaje jedan od ključnih prioriteta.

Nastavit će se ulaganja u razvoj poduzetničkih zona, kao i mjere usmjerene na potporu malim i srednjim poduzetnicima, obrtnicima i OPG-ovima.

Zagrebačka županija će i dalje pružati snažnu podršku poljoprivrednicima kroz sufinanciranje opreme i promociju domaćih proizvoda, kako bi povećali konkurentnost i pristup tržištu. Turizam će se dodatno razvijati kao gospodarska grana – kroz ulaganja u sadržaje i infrastrukturu, promociju županijskih destinacija i razvoj cikloturizma, vinskih i kulturnih ruta.

Snažan ostaje i angažman prema udrugama i organizacijama civilnog društva, kojima će se i dalje pružati sustavna financijska i programska podrška.

–Prioriteti ostaju ulaganja u školstvo, zdravstvo i snažno gospodarstvo – jer upravo to čini temelj za kvalitetniji život u svakom dijelu naše županije. Fokusiran sam na projekte koji donose stvarne koristi građanima – od jednosmjenske nastave i dostupne zdravstvene skrbi, do podrške poduzetnicima, poljoprivrednicima i razvoju turizma. Imamo jasnu viziju i konkretne planove, i spremni smo ih nastaviti provoditi odgovorno i u interesu svih stanovnika Zagrebačke županije – poručio je Kožić.

Dodajmo kako je Kožić u prvom krugu dobio oko 13 tisuća glasova više od protukandidata Mihaela Zmajlovića (SDP-a i Možemo!).

A tko će biti na čelu najrazvijenije regije u državi, stanovnici županije odlučit će u nedjelju, 01. lipnja.

Nastavite čitati

Moja županija

ŽUC gradi pet novih rotora za sigurniji i protočniji promet

Radovi su već započeli na rotoru u naselju Gračec, u Općini Brckovljani, a rotor bi trebao biti završen koncem srpnja.

Objavljeno

na

Županijska uprava za ceste Zagrebačke županije kontinuirano i sustavno provodi radove i aktivnosti usmjerene na povećanje sigurnosti cestovnog prometa, ali i na rasterećenje prometnica s ciljem postizanja veće protočnosti prometa. Ovakav pristup rezultat je promišljene i dugoročne prometne politike koja prati razvoj i potrebe županije.

Zagrebačka županija je prema brojnim pokazateljima jedna od najrazvijenijih u Republici Hrvatskoj, a njezina privlačnost kao mjesta za život, kao i snažan gospodarski rast, izravno utječu na intenzitet prometnog opterećenja. Sve veći broj stanovnika, sve veća gospodarska aktivnost i povezanost sa Zagrebom i ostalim regionalnim središtima zahtijevaju stalne intervencije i unapređenja prometne infrastrukture.

Rješavanje protočnosti i rasterećenja prometa

U skladu s time, Županijska uprava za ceste Zagrebačke županije proteklih godina intenzivirala je svoje aktivnosti te kontinuirano ulaže u projekte koji istodobno doprinose sigurnosti svih sudionika u prometu, s posebnim naglaskom na djecu i pješake, ali i povećanju protočnosti na prometno najopterećenijim točkama. U suradnji s jedinicama lokalne samouprave, provode se brojni projekti usmjereni na rasterećenje prometa, bolju prohodnost prometnica te sigurnost svih koji se njima svakodnevno koriste.

Među važnijim rezultatima ovih ulaganja ističe se izgradnja većeg broja uzdignutih ploha postavljenih u neposrednoj blizini škola, dječjih vrtića i na prometnim lokacijama koje su identificirane kao kritične točke zbog povećane frekvencije vozila i prisutnosti djece. Osim toga, na lokacijama s povećanim rizikom i smanjenom vidljivošću postavljene su svjetlosne zavjese koje značajno poboljšavaju vidljivost pješaka i time smanjuju rizik od nesreća. Uz navedeno, kontinuirano se ulaže i u modernizaciju prometne signalizacije, sustava javne rasvjete i dodatne sigurnosne elemente u zonama pojačanog prometa.

Modernizacija raskrižja uz najbolja rješenja

Dio investicija usmjeren je i na modernizaciju raskrižja i izgradnju kružnih tokova, koji su se u praksi pokazali kao izuzetno učinkovito rješenje za poboljšanje protočnosti i sigurnosti prometa. Kružna raskrižja predstavljaju trajna rješenja i ulaganja u dugoročnu sigurnost, a novi ciklus ulaganja obuhvaća izgradnju pet novih rotora na području županije.

Ključ uspješnog razvoja prometne infrastrukture upravo partnerski odnos s općinama i gradovima na području županije. Dobra suradnja s jedinicama lokalne samouprave temelj je za razvoj prometne infrastrukture koja uistinu odgovara potrebama lokalnog stanovništva. Naša misija je stvoriti prometnu mrežu koja omogućuje ne samo sigurnost, već i učinkovitost u kretanju kroz županiju. Kontinuirano radimo na projektima koji podižu sigurnost svih sudionika u prometu, a posebno djece i pješaka općenito. Ulažemo i napore kako bismo omogućili veću protočnost i bolju prometnu povezanost unutar županije. U ovom trenutku najavljujemo izgradnju još pet novih rotora koji će dodatno unaprijediti prometnu situaciju u našim sredinama – naglasio je Tomislav Landeka, ravnatelj Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije. 

Prvi od pet projekata već je u fazi realizacije

Među pet najavljenih rotora, radovi su već započeli na rotoru u naselju Gračec, u Općini Brckovljani. Riječ je o projektu izgradnje raskrižja s kružnim tokom na spoju Zagrebačke ulice, Zelinske ulice i Ulice Augusta Cesarca. Projekt je trenutno u fazi izvođenja, a rotor bi trebao biti završen koncem srpnja.

Raskrižje s kružnim tokom prometa na spoju Zagrebačke ulice, Zelinske ulice i Ulice Augusta Cesarca, naselje Gračec, Općina Brckovljani

U Općini Rugvica planira se izgradnja kružnog raskrižja na križanju Rugvičke ceste i Dugoselske ulice na ulazu u poduzetničku zonu, projekt koji uključuje i oborinsku odvodnju, javnu rasvjetu te elektrokomunikacijsku infrastrukturu. Trenutačno je u tijeku ishođenje lokacijske dozvole, a nakon toga slijedi rješavanje imovinsko-pravnih odnosa te ishođenje građevinske dozvole.

Raskrižje s kružnim tokom prometa na postojećem raskrižju Rugvičke ceste i Dugoselske ulice na ulazu u poduzetničku zonu, Općina Rugvica

U Općini Luka, sredinom lipnja započinju radovi na izgradnji rotora Pođunđek, koji će biti izveden na postojećem raskrižju Zaprešićke ulice, Ulice Pođunđek i Ulice Dubravka Ožegovića. Ovaj projekt također uključuje sustav oborinske odvodnje, fekalne kanalizacije te postavljanje moderne javne rasvjete.

Raskrižje s kružnim tokom prometa na postojećem raskrižju Zaprešićke ulice, Ulice Pođunđek i Ulice Dubravka Ožegovića, Općina Luka

U naselju Poljanica Bistranska, u sklopu Općine Bistra, planira se izgradnja rotora na križanju Bistranske ulice i ulice Pešćenka ispred Osnovne škole Bistra. U tijeku je postupak ishođenja građevinske dozvole, a paralelno s time provest će se i postupak javne nabave za izvođača radova.

Raskrižje s kružnim tokom prometa na križanju Bistranske ulice i ulice Pešćenka, Općina Bistra

Peti najavljeni rotor planira se u Svetoj Heleni, na području Grada Sveti Ivan Zelina. Riječ je o izgradnji kružnog raskrižja s pet krakova na spoju županijskih cesta ŽC 3016, ŽC 3017 i izlaza s autoceste A4. Potpisan je sporazum s Hrvatskim autocestama, a trenutačno je u tijeku izdavanje građevinske dozvole.

Raskrižje s kružnim tokom prometa s pet krakova na postojećem raskrižju županijskih cesta ŽC 3016, ŽC 3017 i izlaza s autoceste A4, Sveta Helena, Grad Sveti Ivan Zelina

Ovim projektima Županijska uprava za ceste Zagrebačke županije dodatno učvršćuje svoju poziciju kao institucije koja prati potrebe stanovništva i istodobno aktivno stvara sigurnije, funkcionalnije i modernije prometno okruženje za stanovnike Zagrebačke županije – dodao je Landeka.

Nastavite čitati

Moja županija

ŽUPANIJA 200 tisuća eura za manifestacije koje privlače na tisuće posjetitelja

Na području Velike Gorice sredstva su odobrena za Dane mladih i VG fest,Goričke večeri i Gastro Turopolja.

Objavljeno

na

Turističke manifestacije važan su dio turističke ponude, posebice kada prerastu lokalne okvire i dosežu karakter od nekoliko tisuća posjetitelja. Korist je mnogostruka, posebice kada je riječ o financijskim prihodima i poboljšanju kvalitete turističke ponude. Zagrebačka županija partner je svojim gradovima I općinama, te Turističkim zajednicama i u tom segment.

Tako je ove godine za 36 manifestacija osigurala 200 tisuća eura, a ugovore manifestacijama značajnim za turističku ponudu danas je u Centru za posjetitelje u Velikoj Gorici dodijelio zamjenik župana Ervin Kolarec.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Zagrebačka županija je zelena oaza koja ima bogatu kulturnu baštinu, vinske ceste, izletišta i OPG-ove sa svojom raznovrsnom ponudom, njegujemo zdravstveni turizam i biciklističke rute. Imamo kvalitetan turistički sadržaj koji iz godine u godinu raste i prepoznati smo kao turistička destinacija – istaknuo je Kolarec i dodao kako se na području županije tijekom godine održava više od 300 manifestacija, a ovim je putem Županija financijski podržala 36 manifestacija u organizaciji općina, gradova, Turističkih zajednica i udruženja obrtnika.

–To su manifestacije koje su nadišle Zagrebačku županiju, poput “Bučijade” u Ivanić Gradu, “Kaj su jeli naši stari” u Vrbovcu, “Gastra Turopolja” u Velikoj Gorici ili samoborskog Fašnika koje posjeti na tisuće ljudi, stoga je podrška neupitna – dodao je zamjenik župana.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije, istaknula je važnost podrške Županije ali i države.

–Dodijeljena sredstava Zagrebačke županije dodatno će ojačati naše manifestacije, kao i nedavno dodijeljena sredstva iz Fonda za nerazvijna turistička područja, koja značajno jačaju turizam na našem području. Ovakvom polugom dobivamo veliki plus u našem radu, jer znamo i sami da iza svega stoje ljudi – naglasila je Alilović.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Uz turističke proizvode i smještajne kapacitete, manifestacije su velik doprinos vidljivosti neke destinacije – istaknula je Milada Mesarić, pomoćnica direktorice velikogoričke Turističke zajednice.

–Putem manifestacija prihod direktvo odlazi Turističkim zajednicama i gospodarstvima lokalne sredine. To je dvojaki značaj – za turizam i za lokalno stanovništvo – podsjetila je Mesarić.

Na području Velike Gorice sredstva su odobrena za Dane mladih i VG fest,Goričke večeri i Gastro Turopolja. Turistička zajednica Grada Jastrebarsko dobila je potporu za tri manifestacije.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

–Dobili smo podršku Zagrebačke županije za Dane vina, Ljeto u Jaski i Žumberak Trail. Čestitam svim mojim kolegama na odličnim projektima kojima zajednički postajemo prepoznatljiva turistička manifestacija – rekla je direktorica Turističke zajednice Petra Masnec.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno