Turovci uživali na zimovanju u Bijelniku

Planinarili, plesali zumbu, učili šifriranu komunikaciju i družili se s mještanima

Gorički skauti početkom siječnja boravili su Bijelniku, 15 kilometara udaljenom od Petrinje. S kolegama iz Petrinje i Siska proveli su zimovanje u kršćanskom kampu Riječ života. U prvoj smjeni bilo je 45 Turovaca, među kojima devetero brđana koji su brinuli o prehrani, grijanju i provedbi programa, te 16 izviđača iz Petrinje i 15 iz Siska, a u drugoj 29 izviđača i brđana iz Velike Gorice.

– Našlo se dovoljno vremena i za planinarski pohod do obližnje pećine, zabavu, društvene igre u prostoriji i igre na otvorenom, pripremu skečeva koje su poletarci i izviđači izvodili u okviru večernjeg zabavnog programa. Uživali smo i u kvizovima te staroj i uvijek jednako izazovnoj igri Država-grad-selo, koja nam je ukrala sate vremena – rekao je Alen Konjević, predsjednik Turopoljske udruge skauta ‘Tur’.

Mladi skauti imali su priliku okušati se u pripremi kolača i voćnih salata, a bile su im organizirane radionice poput zumbe i grupnih plesova, pisanja šifriranih poruka, šivanja, izrade kapica od vune te slaganja majica i košulja.

– Najzanimljivijim izazovom pokazao se zadatak upoznavanja naselja Bijelnik i stanovnika u njemu. Izviđači, podijeljeni u manje grupe, razmilili su se selom te su razgovarali sa stanovnicima, uglavnom starijim osobama, koje su ih rado primile u svoju kuću, počastile sokom, keksima i kolačima te su im ispričale svoje životne priče i sjećanja na dane mladosti. Što su doznali patrole su predstavile na večernjem druženju – dodao je Konjević.

Vijesti

Hrvatski vatrogasci danas će se oprostiti od Ivana

U cijeloj zemlji u 17 sati upalit će sirene i rotacije

Putem Facebook stranice Vatrogasci – Oni su naši Heroji poslan je poziv svim vatrogascima u zemlji da pridruže posljednjem ispraćaju mladog vatrogasca Ivana Galekovića.

Pozivam sve kolegice i kolege, da sutra u 17 h. Ispred svojih vatrogasnih domova , dislokacija , parkinga …. na jedan minut upalite rotacije i sirene na svojim vozilima i tako odamo posljednju počast našem kolegi , bratu po vatri Ivanu Galekoviću…

…Vatrogasac nikad ne umire, on živi vječno u srcima onih koje je spasio…

Foto. Facebook/screenshot

Sretna trka goričkih maratonaca u Gorskom kotaru

Utrku su organizirali Maraton kluba Velika Gorica i Hrvatske čitaonice sela Gornji kuti, a brojni gorički trkači kao i uvijek bili su odlični!

Protekle je subote preko stotinu trkača iz cijele Hrvatske sudjelovalo na trećem izdanju ‘Sretne trke’ u Gorskom kotaru, mjestu Gornji kuti – općina Brod Moravice. Događaj se sastojao od glavne utrke na 12 km i utrke građana na 7.5 km.

Najbrži gorički trkač bio je Bruno Škrinjarić, koji je utrku završio za 0:49:52, zauzevši ovim rezultatom visoko peto mjesto! Ubrzo kroz cilj prolazi i Martin Pečnik s vremenom 0:57:50, što mu je bilo dovoljno za sedmo mjesto ukupno i treće mjesto u kategoriji M40. Treći predstavnik, Goran Grgas, utrku je završio za 0:59:54, zauzevši deveto mjesto ukupno.

Ženske goričke trkačke snage nisu nimalo zaostajale za ovim rezultatima, tako je na utrci od 12 km prva u cilj ušla  naša Lana Pečnik s vremenom 1:06:51, zauzevši peto mjesto ukupno kod žena i zlato u kategoriji Ž35! Potom u cilj ulazi i Vedrana Janjić s vremenom 1:11:32 te zauzima osmo mjesto ukupno i osvaja srebro u kategoriji Ž40. Treća predstavnica u cilju je Tihana Delač koja je 12 km savladala za 1:21:14 i zauzela deseto mjesto ukupno i treće mjesto u kategoriji žena seniorki. Berbu medalja zaključuju Vesna Fabijanov s vremenom 1:39:07 koja je zauzela 18. mjesto ukupno i zlato u kategoriji Ž50 te Suzana Majstorović koja je postigla rezultat od 1:44:01 te zauzela 19. mjesto ukupno i 3. mjesto u kategoriji Ž35.

Na utrci od 7.5 km pobjedničku trojku kod muškaraca čine Marjan Benc (0:37:22), Damir Benc (0:42:13) te Bernard Crljen (0:44:29) a kod žena Martina Combaj (0:43:05), Marina Marojčić (0:43:40) te Anita Sever iz kluba domaćina (0:46:51). Od ženskih trkačica istaknula se Anita Sever s vremenom 0:46:51 i zauzela ukupno treće mjesto. Sanja Klarin s vremenom 0:47:10 zauzima četvrto mjesto ukupno kod žena. Posebno treba pohvaliti i mladu Severinu Prpu, koja je svoju prvu planinsku trail utrku otrčala za 0:58:28. Kod muškaraca, Esad Tašaković je s vremenom 0:45:41 osvojio ukupno četvrto mjesto.

Uz već uvježbane trkače, organizirane su bile rekreativne rute hodanja, u kojima su sudjelovali Dorijan i Marta Pečnik, Oliver Parabić, Ivan Majstorović i Danijela Parabić.