Povežite se s nama

Kultura

Što nam znači Uskrsni ponedjeljak

Dan nakon Uskrsa katolički vjernici spominju se puta uskrslog Isusa u Emaus s dvojicom učenika, koji su ga tek kasnije prepoznali, a do 19. stoljeća proslava je trajala cijeli tjedan, koji se u katoličkoj crkvi naziva “bijeli tjedan”

Objavljeno

na

Čisto svjetovno gledajući, Ukrsni ponedjeljak omiljen iz jednostavnog razloga što je – neradni dan. Odmor nakon blagdana, ali i prije povratka na posao, u doduše skraćeni tjedan, što Uskrnom ponedjeljku donosi dodatnu ljepotu… Međutim, i vjerski gledno Uskrsni ponedjeljak je važan. Dan kad se vjernici spominju puta uskrslog Isusa za Emaus. s dvojicom učenika, koji su ga prepoznali tek naknadno kada je lomio kruh. Priča o danu koji simbolizira svaki trenutak kad je Bog blizu vjernika, kad hoda uz njega, ide ovako…

“Isusovi učenici teško su podnijeli Isusovu muku i smrt. Mnogi su bili neutješni i uplašeni, nisu razumijeli što se dogodilo. Mnogi su se iz Jeruzalema vratili u svoja mjesta. Tako su se i dva Isusova učenika vraćala u Emaus.
Evanđelist Luka piše, da je Emaus udaljen 60 stadija od Jeruzalema. To je oko 11 kilometara sjeverno od Jeruzalema. [1] Putem su raspravljali o događajima u Jeruzalemu. Jedan od ta dva učenika zvao se Kleofa, a drugom nije poznato ime. Dok su razgovarali pridružio im se Isus, no oni ga nisu prepoznali. Isus ih je upitao o čemu razgovaraju i zašto su žalosni. Znao je što ih muči, ovim pitanjem pozvao ih je, da se izjadaju. Kleofa odgovori: “Zar si ti jedini stranac u Jeruzalemu te ne znaš što se u njemu dogodilo ovih dana? (Lk 24,18)”. Nato su ispričali, kako je prorok imenom Isus poučavao narod, imali su od njega velika očekivanja, ali je osuđen na smrt, razapet i umro. Zbunilo ih je što su neke žene, našle prazan grob i anđeli im rekoše, da je Isus živ. Isus im odgovori: “O bezumni i srca spora da vjerujete što god su proroci navijestili! Nije li trebao da Krist sve to pretrpi te uđe u svoju slavu? (Lk 24, 25-26)”.

Tada im je Isus detaljno opisao, što su sve proroci navijestili, da će se dogoditi s Njim. Učenici su rado pamtili pozitivna proroštva, a izbjegavali su proroštva o Isusovoj muci i smrti. Smetalo im je, što je Isus umro na križu. Nadali su se, da će Isus uspostaviti zemaljsko kraljevstvo i osloboditi Židove od rimskih okupatora. [2] Isus je navijestio Božje kraljevstvo umjesto zemaljskog. Preko proročanstva, pokazao je da je uistinu obećani Mesija. Dok su pričali, Isus i dva učenika došli su do Emausa. Isus je želio otići, ali su ga molil da ostane s njima, jer večer je i uskoro će noć. I dalje nisu znali da je to Isus.

Zajedno su sjeli za stol. Isus je uzeo kruh, izrekao blagoslov, razlomio kruh i pružio im. Tada su ga prepoznali, a Isus im iščeznu s očiju. Jedan drugome rekoše: “Nije li gorjelo srce u nama dok nam je putom govorio, dok nam je otkrivao Pisma? (LK 24,32)”. Odmah su se vratili u Jeruzalem i potražili apostole. Apostoli su već znali, da je Isus uskrsnuo, već se ukazao pobožnim ženama i sv. Petru. Kleofa i drugi učenik ispričali su apostolima, kako im se Isus pridružio na putu u Emaus, kako im je tumačio sv. Pismo, kako su ga prepoznali u lomljenju kruha i kako je iznenada nestao.”

Nekada su uskrsne proslave trajale tjedan dana, ali se u 19. stoljeću skratilo na jedan dan poslije Uskrsa. Uskrsni ponedjeljak je službeni praznik u gotovo svim europskim državama, u Australiji, Novom Zelandu, Kanadi, Argentini, Čileu i u nekim državama Afrike i Srednje Amerike. U Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj postoji običaj da mladići ujutro probude djevojke, prskajući ih svetom vodom, posvećenom na Uskrs.

Kršćanska je tradicija da se na Uskrsni ponedjeljak posjećuje rodbinu i prijatelje, a mnogi i hodočaste u marijanska svetiška. Inače, tjedan od Uskrsa do iduće nedjelje naziva se bijeli tjedan, a naziv je dobio prema odjeći novokršetnika kakva se nosila u počecima Crkve. Uskrsno vrijeme traje još 50 dana, do blagdana Duhova.

Kultura

Predstava ‘Stambeno pitanje’ za Svjetski dan kazališta u Velikoj Gorici

Predstava počinje u 20 sati.

Objavljeno

na

Svjetski je dan kazališta, a tim povodom večeras u Dvorani Gorica možete pogledati predstavu ‘Stambeno pitanje’.

Riječ je o predstavi Gradskog kazališta ‘Scena Gorica’ u kojoj glume Đorđe Kukuljica, Anita Matić Delić, Mladen Kovačić i Mia Krajcar.

Kroz predstavu pratimo dva bračna para, koji se nađu u vrlo mogućoj i mnogima prepoznatljivoj situaciji. Dijalozi su britki, dramska lica su slojevita, zanimljiva, a u njima su upisana ona stanja i raspoloženja koja će mnogi prepoznati iz svojih bračnih ili „dobrosusjedskih“ situacija.

Na sceni vidimo kako se „običnim“ ljudima najjednostavnije životne situacije pretvore u horor priču, koju autorica teksta piše na vrlo duhovit način.

Preostalo je svega još nekoliko ulaznica stoga požurite po svoju. Predstava počinje u 20 sati.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića

Objavljeno

na

Objavio/la

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića održan je svečani koncert plesnih i glazbenih ansambala u izvedbi učenika i nastavnika Umjetničke škole u Dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici, jučer (četvrtak, 26.03.2024., početak u 19:30 sati).

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Pred posve ispunjenom dvoranom u uvodnom govoru ravnatelj Škole Borut Vidošević je ukratko elaborirao postanak i razvitak škole, njeno uspješno narastanje i širenje te optimističan pogled u budućnost škole te njeno daljnje pozicioniranje u Gradu Velika Gorica, Hrvatskoj i inozemstvu. Govorio je i o Franji pl. Lučiću, njegovoj umjetničkoj veličini i ostavštini kojom se ponosi Turopolje.

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kompletan koncert osmislili su učenici i nastavnici Umjetničke škole. Sve se odvijalo glatko po utvrđenom programu, bez voditelja i bez zastoja. Učenici Plesne škole prezentirali su svoje umijeće, a glazbena pratnja bili su im učenici i nastavnici Glazbene škole.

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Skoro dvosatni koncert zatvorili su Orkestar harmonika (tri točke), Tomislav Stanešić, harmonika, 2.s., dirigent Igor Jugec, prof., Stefan Georgijev, truba, 2.s., Krešimir Starčević, prof. klavir, Marin Rabadan, prof. udaraljke i Mješoviti orkestar srednje škole (dirigent Marko Požgaj, prof.).

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Večer poezije: Ljiljana Brković Zorčić pobjednica Natječaja u pisanju poezije s pjesmom ‘Ne znam protumačiti sve svoje pukotine…’

Na natječaj je stiglo čak 86 pjesama različitih tema i stilova, iz raznih dijelova Hrvatske i susjednih zemalja.

Objavljeno

na

Večer poezije koja je u srijedu navečer održana u Gradskoj knjižnici okupila je brojne zaljubljenike u stihove. Na samom početku događanja, organizatori Katarina Drvodelić i Gradska knjižnica Velika Gorica, istaknuli su zahvalnost svima koji su sudjelovali u Natječaju u pisanju poezije, a posebno učenicima i profesorima Umjetničke škole Franje Lučića čije su izvedbe obogatile večer. Natječaj je ove godine privukao izniman interes, s brojem prijava gotovo udvostručenim u odnosu na prethodnu ujedno i prvu godinu ove manifestacije.

Ukupno je pristiglo 86 pjesama različitih tema i stilova, iz raznih dijelova Hrvatske te susjednih zemalja. Pjesme su bile nadahnute prirodom, ljudima i prolaznošću života, pisane na raznim jezicima i dijalektima, pokazujući bogatstvo poetskog izražavanja.

Presretne smo što je knjižnica bila ispunjena do zadnjeg mjesta osobama koje su sudjelovale u natječaju i gostima. Veseli nas što je ovo tek druga godina da ovo organiziramo, a već je tako velika zainteresiranost. Čestitamo svim dobitnicima, ali i žiriju koji nije imao lak zadatak odabrati najbolje – govore organizatori.

Prvu nagradu osvojila je Ljiljana Brković Zorčić s pjesmom “Ne znam protumačiti sve svoje pukotine…”, .drugo mjesto pripalo je Ankici Piculek s pjesmom “Hmiroče dreve’, a treće mjesto osvojio je Franko Stipković s pjesmom “Šetnja obalom”. Organizatori su osigurtali i nagrade za prva tri mjesta, pa ih je tako knjigama darovala Gradska knjižnica Velika Gorica, a poklon pakete su upotpunili pokrovitelji događaja, Obrt Pčelarstvo Antolčić, Monika Antolović i Aromarica, te Alar Flowers.  Čestitke su upućene svim dobitnicima, nakon čega su sudionici natječaja i gosti bili pozvani da pročitaju svoja djela pred publikom. Posebnu zahvalu organizatora primili su gosti koji su pristigli iz Rijeke, Nove Gradiške, Vrbovca, Samobora, ali nimalo manju i gosti koji stižu iz Velike Gorice i naše predivne okolice.

Nakon službenog dijela, večer je nastavljena čitanjem poezije, a svi zainteresirani su imali priliku podijeliti svoje stvaralaštvo s prisutnima.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023

Objavljeno

na

Objavio/la

 

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Novi 19. broj Ljetopisa Grada Velike Gorice 2023 predstavljen je sinoć (četvrtak, 21.03.2024., početak u 19 sati) u posve ispunjenoj Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta. Na 368 stranica Ljetopisa 2023 (najveći do sada) nalaze se mnogobrojne teme koje su vezane uz život Grada Velike Gorice, Turopolja i susjednih općina (Pokupsko, Kravarsko i Orle).

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prilozi su posvećeni najrazličitijim velikogoričkim temama: povijesti, znanosti, robotici i umjetnoj inteligenciji, gradskom životu, tradiciji, kulturi, sportu, mladeži, vjeri, kulturno-umjetničkom stvaralaštvu, zabavi. Na kraju Ljetopisa je i kratka kronologija događanja, koja svjedoči o bogatom životu Grada Velike Gorice i njenih žitelja u svim životnim segmentima.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Neven Karas. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Stipo Bilić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

U predstavljanju su sudjelovali urednik Stipo Bilić i autori priloga: Dubravko Katulić, Vladimir Štarkelj, braća i sestra Dijanić Antonio, Dora i Ivan (robotičari). Posjetitelje su pozdravili zamjenik gradonačelnika Neven Karas i ravnateljica POU-a Anita Pišković. Prigodni umjetnički program izveo je Tamburaški sastav KUD-a Stari Grad Lukavec. Moderatorica je bila Mirjana Ćorić.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prodajna cijena Ljetopisa Grada Velike Gorice 2023 je 8 eura.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon predstavljanja Ljetopisa prijateljsko druženje nastavljeno je prigodnim domjenkom.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Čak 86 pjesama stiglo na natječaj u pisanju poezije, a sutra će biti poznati pobjednici

U Gradskoj knjižnici sutra slijedi ‘Večer poezije’ ujedno i završnica natječaja.

Objavljeno

na

U Središnjem odjelu Gradske knjižnice sutra će se održati druga Večer poezije koja će ujedno biti i završnica Natječaja u pisanju poezije. Na večeri poezije će biti proglašeni dobitnici kojima će biti dodijeljene bogate nagrade, a svi sudionici natječaja i gosti će imati priliku pročitati svoju poeziju pred publikom.

Na natječaj je tako pristiglo čak 86 pjesama i to iz različitih dijelova Hrvatske i inozemstva. Prijavitelji su svoja djela slali s velikogoričkog područja, ali i Međimurja, Dalmacije, Istre, BiH i Srbije. Stiglo je poezije na dijalektima, haiku poezije i pjesama raznih tematika poput ljubavi, prirode i prolaznosti života. Sada je na redu tročlani žiri koji do srijede mora odabrati najbolja djela.

– Oduševljeni smo što se broj prijava povećao, gotovo za duplo. Nakon prošlogodišnjih 40-ak zaprimljenih djela, ove godine imamo gotovo 90 prijava. Sretno smo što ova umjetnost i dalje živi, a aktivnosti naših sugrađana i pratitelja to dokazuje – navode organizatorice.

Večer poezije u Središnjem odjelu Gradske knjižnice organizira Katarina Drvodelić uz djelatnice knjižnice, a sve počinje od 18 sati. Večer će dodatno uljepšati nastup učenika Umjetničke škole Franje Lučića te uglazbljena poezija jednog od sudionika natječaja. Za pobjednike natječaja osigurane su bogate nagrade.

Ulaz je, kao i na sve događaje knjižnice besplatan. Pozvani su sudionici natječaja, ali i svi ljubitelji poezije.

 

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno