Juniori Radnika uz bok Dinamovim

Generacija koja je prva osvojila Azurnu obalu i Menton

Ranije Radnik, kao i danas Gorica, je uvijek imao kvalitetne juniore iz kojih se onda punila seniorska momčad ali i susjedni klubovi Turopolja. Oni najbolji bi pak odlazili u Dinamo ili tada jak Zagreb, kao Panadić, Pavličić, Željko i Mladen Župetić, Jančetić, Mario Cvitanović, Katulić i drugi. Bilo je i obrnutog puta u vrijeme uspona Radnika do Prve lige sezone 1992/1993 kad su se iz Dinama u Radnik vratili Dubravko Hrkovac, Damir Grlić, Mario Paviša, Krešo Matak..Upravo Grlić, Paviša i Matak vratili su se iz Dinama kao izlazni kadeti ili juniori. Stasala je tada u Radniku jedna dominantna generacija u kojoj su još igrali Ivica Domitrović, Rovišan, Vučur, Dino Harambašić, Mario Cvitanović, Robert Nastevski, Lučan, Bago, Neno Katulić, Saša Sabljak, Mirenić, Krešo Beloša Fijan, Medarić, Skrbin, Kundić, Nenad Bibić. Trenirao ih je legendarni Stjepan Kovačić Pero a šef škole je bio Mirko Bazić. Ima li potrebe naglašavati da su neki od spomenutih kasnije bili prvoligaški igrači i internacionalci a Mario Cvitanović i reprezentativac?

Sezone 1992/1993 juniorskog prvenstva 1. Lige, Radnik i HAŠK-Građanski (kasnije Croatia a onda opet Dinamo) vodili su bitke za prvo mjesto. Mnogi stariji ljubitelji nogometa u Velikoj Gorici zapamtili su kasnu jesen 1992. i međusobni derbi na stadionu Radnika po kišom natopljenom terenu i slavlje mladih “šljakera” 4:3!! Za HAŠK-Građanski (Dinamo) su tada igrali, koliko se sjećamo, Silvio Marić, Dario Šimić, Igor Holetić, Domagoj Kosić, vratar Mario Švigir, Stjepan Tomas, Kosi..Rezultat i vodstvo se smjenjivalo samo za one s jačim živcima, a nakon sjajne pobjede mladi igrači Radnika prsnim uklizavanjem u velike lokve vode proslavili su veliku pobjedu.

Sljedeće 1993. godine u proljeće juniori Radnika pozvani su prvi put na veliki međunarodni turnir u Francusku na Azurnu obalu u gradić Menton. Prekrasno je tada Goricom ali i u dragom Zagrebu odjeknula vijest da su juniori Radnika osvojili prvo mjesto i veliki prelazni trofej koji i danas krasi vitrine kluba jer je kasnije osvajan još dva puta i ostao trajno u Velikoj Gorici. Da se tada u našoj metropoli dobro sve znalo o juniorima Radnika, svjedoči i sljedeća činjenica. Mladi “šljakeri” igrali su u Mentonu teške dvoboje oko pet dana zaredom a povratak u Veliku Goricu bio je kasno popodne u subotu. Jasno da se malo spavalo a puno slavilo i veselilo a doma ih je dočekala “lijepa” čestitka. Već dan kasnije i to u jutro, morali su na derbi s Croatiom (Dinamo) u Maksimir i bitku za konačnog prvaka 1. Lige!? Bila je to u najmanju ruku neobična odluka nadležnih ali tako se izgleda tako moralo dogoditi i novi prvak je jasno postala Croatia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I na kraju, koliko su tadašnje generacije juniora bile dominantne govori i podatak da su mladići seniorima širom Turopolja trpali kao od šale. Svjedoči to i izvještaj s utakmice Dinamo (Novo Čiče)-Radnik (juniori) 0:9 u jesen 1992. godine. Za Radnik devet različitih strijelaca redom Cvitanović, Harambašić, Katulić, Paviša, Mirenić, Bulić, Bibić, Bago i Nastevski.

I iz Gorice se može u reprezentaciju! Lovrić dobio Dalićev pretpoziv

Izbornik Zlatko Dalić je za prijateljsku utakmicu protiv Švicarske te oglede u Ligi nacija sa Švedskom i Francuskom pozvao 26 igrača, a napadač Gorice Kristijan Lovrić je među petoricom s pretpozivima. Velika je to čast za Lovrića, velika stvar za klub…

Nikad se prije, u ovih 11 godina postojanja kluba, nije dogodilo da jedan igrač iz HNK Gorice završi u hrvatskoj A reprezentaciji. Međutim, od ovog ponedjeljka korak smo bliže prilici da se to promjeni… Kristijan Lovrić (24) nagrađen je za dobre igra na početku prvenstva, ali i u posljednje dvije sezone općenito, pretpozivom hrvatskog izbornika Zlatka Dalića.

– Naravno da sam počašćen i neizmjerno sretan što sam ušao u krug reprezentacije. Uvijek sam govorio da mi je to dječački san, jedan od crazloga zbog kojih sam i počeo igrati nogomet, i zaista je dobar osjećaj dočekati ovakav trenutak. Da, riječ je o pretpozivu, no i to smatram velikim priznanjem. Potpuno sam spreman i vrlo motiviran, bude li me izbornik trebao u ovoj akciji, tu sam! – rekao je Kristijan Lovrić.

Hrvatska reprezentacija u ovoj će akciji odigrati čak tri utakmice. U St. Gallenu će 7. listopada protivnik biti Švicarska, 11. listopada u Zagreb dolazi Švedska, a 14. listopada stiže Francuska, također u Zagreb. Uz Lovrića, pretpoziv su dobili i Lovre Kalinić, Mislav Oršić, Mile Škorić i Mijo Caktaš.

Osim Lovrića, poziv u reprezentaciju svoje zemlje dobio je i 20-godišnji litavski veznjak Paulius Golubickas. Popularni Golub, koji je završetak prošle i početak ove sezone propustio zbog puknuća vilice, dosad je već skupio sedam nastupa za reprezentaciju svoje zemlje, a sad će Litva igrati protiv Estonije (7. listopada) u prijateljskoj utakmici te protiv Bjelorusije (11. listopada) i Albanije (14. listopada) u Ligi nacija.

Turopoljac pošteno iskontrirao TOP iz Kerestinca

Četiri pogotka je TOP primio od Turopoljca koliko i na uvodnih šest kola

Za Cityportal se javio Zlatan Sever koji piše za stranicu Turopoljca:
U nedjelju 20. rujna 2020. u 7. kolu JŽNL-a na igralištu Turopoljca na Knejama gostovao je TOP iz Kerestinca, vodeća momčad lige nakon odigranih 6 kola. Igralo se po lijepom, sunčanom vremenu, a utakmici je nazočilo više od 200 gledatelja, od čega i jedna skupina gostujućih navijača.

Već na samom početku utakmice gosti su opasno priprijetili s lijevog krila, ali udarac je završio pored gola. Odmah u sljedećem napadu, u 3. minuti u gol-šansi se našao domaći igrač Perić, ali ni on nije bio precizan. Na sredini terena vodila se taktička borba igrača u vezi, a više uspjeha imao je domaći vezni red u sastavu Mlinarić, Lučić, Sesar i Dejanović. U 14. minuti kapetan domaćih Vjeko Lučić uputio je dobar udarac, ali malo iznad gola. A onda u 28. min susreta oduševljenje za domaće igrače i navijače – kapetan Lučić postigao je gol nakon pogrešne procjene zadnjeg reda TOP-a, kada je došao sam ispred gostujućeg golmana i poentirao. Zasluženo.

Vrlo brzo nakon toga, u 35. min, dok su se gosti još oporavljali od šoka, Perić je prihvatio loptu upućenu u dubinu od Horvata, te od drugog pokušaja centrirao opet na glavu Horvata koji je pratio akciju i postigao svoj prvijenac u dresu Turopoljca za 2:0. Publika je u transu, a igrači puni motiva. Do kraja poluvremena igrači Turopoljca uspješno su odolijevali pokušajima organiziranja napada igrača TOP-a, pa se na odmor otišlo s više nego zasluženih 2:0 za Turopoljac.
U drugom dijelu, gosti su pokušavali postići gol, ali u tome nisu uspjeli sve dok igrač Turopoljca Matasić u 52. minuti nije postigao autogol glavom u jednom nesporazumu s golmanom Kovačićem. Odmah u sljedećem napadu domaćih, Perić je bio u prilici zabiti, ali njegov udarac otišao je iznad prečke. Autogol domaćih dao je krila gostima, ali osim slobodnog udarca u 61. min nakon kojeg je lopta pogodila stativu, odbila se u prečku i ravno u ruke golmana Kovačića, nije bilo prijetnje za gol domaćih iako je bio dojam da gosti imaju veći posjed lopte.

Kako to obično biva, ako ne zabiješ gol, onda ga dobiješ. To se dogodilo i ekipi TOP-a u 63. minuti kada je Perić nakon dodavanja Sesara rutinirano plasirao loptu u lijevi kut nemoćnog vratara gostiju i poentirao za 3:1. Ovime je praktički utakmica bila riješena. Oba trenera su mijenjali nekoliko igrača u drugom dijelu, ali tempo igre je ostao visok, a mladi Leon Jaki našao se u dvije izgledne prilike, ali nije imao sreće postići gol. Što nije uspjelo njemu, uspjelo je Horvatu koji je u zadnjoj minuti realizirao jedanaesterac nakon igranja rukom gostujućeg igrača. Time je postignut konačni rezultat 4:1 za Turopoljac, na opće veselje domaćih igrača i navijača. Može se kazati da je u dobroj i borbenoj utakmici domaćin bio konkretniji, motiviraniji i efikasniji i zabio četiri, isto koliko je u proteklih 6 kola primio TOP.

TUROPOLJAC – TOP 4:1
KUČE Igralište na Knejama. Gledatelja 200. Sudac: Tin Debogović (Bjela Gorica). Pomoćnici: Zlatko Ilčić (Dugo Selo) i Danijel Horvatić (Zaprešić). Delegat: Marijan Baršun (Zagreb)
STRIJELCI: 1:0-V. Lučić (28), 2:0-Horvat (35), 2:1-Matasović (52-auto-gol), 3:1-Perić (63), 4:1-Horvat (90-11m).
TUROPOLJAC: Kovačić 7, Martinić 7, Avramović 7, Matasić 7, Šestok 8 (od 81. Markulin), Dejanović 7, Mlinarić 8 (od 68. Jaki 7), Sesar 7(od 78. Fabijančić -), Lučić 8(od 81. Cavrić-), Horvat 8,5, Perić 8(od 68. Anđelić 7).
TRENER: Milan Marinić 8
TOP: Maglica 6, Jukić 6, Krnjus 5,5 (od 46. Dizdarević 5,5), Žuti 5 (od 47. Noršić 5,5), Labrović 5 (od 46. Delač 5), Pagadur 5 (od 51.Sviben 5,5), Ivanović 5, Holetić 6,5, Škarica 6, Garašić 5, Rupčić 5.
TRENER: Hrvoje Komar 5
IGRAČ UTAKMICE: Tomislav Horvat”

Dinamo Hidrel izgubio derbi u Lonjici

Suđenje je nerviralo obje strane, a posebno razljutilo dinamovce

Derbi 5. kola 1. županijske lige istok odigran je u Lonjici između Lonje i Dinama Hidrel. Bio je to dvoboj za vodeću poziciju. Počelo je loše za plave iz Čiča već u 14. minuti. Kobaš je s desna odlično ubacio na takozvanu drugu, a nečuvan Andrija Barišić od prve je volejom pogodio poluvisoko bližu kut, nemoćnog u takvoj situaciji, Marija Zagorca. Prva iskra dogodila se u 34. minuti. Dinamovac Zorić uposlen je dubinski po sredini i usprintao na vratara Mandića, a kad je ušao u kazneni prostor bio je gurnut i složen na travu. Sudac je samo mahnuo rukama i nastavio igru. Da li je procijenio da je bilo remplanje ramenom? Da je sudio kazneni udarac za Hidrel, neutralac bi najvjerojatnije zaključio-ispravno. U međuvremenu je započelo i kartoniranje domaćih igrača (ukupno pet žutih), pa je nervoza bila primjetna u oba tabora na igralištu i gledalištu.

U 56. minuti dosuđen je slobodni udarac za Lonju na 17 metara od vrata i to po sredini. Loptu je namjestio Ivan Marko Ivoš i nisko topovski rasparao mrežu i bilo je 2:0.

Slavlje pobjednika iz Lonjice. Foto: Mato Paviša/Cityportal.hr

U nastavku je bilo obostranih prilika za pogodak, a opet se zakuhalo u 79. minuti. Domaći Solarić se sjurio u kazneni prostor Dinama malo s desna, a onda ga je na travu složio Balenović. Sudac Mario Stanić mu je pokazao crveni karton, a prekršaj označio na 17 metara. Bili smo u blizini i dojma smo da je prekršaj bio u kaznenom prostoru, a da Balenović nije bio posljednji čovjek. Opet je bilo nervoze prema sucu. U 88. minuti Ðuksi je iz gužve zabio za 2:1 i osokoljeni Dinamo je krenuo po izjednačenje. U jednom trenu svi dinamovci na klupi za pričuve, igralištu i gledalištu su skočili jer su vidjeli indirekt nakon nesmotrenosti domaćeg vratara, ali sudac nije reagirao. Nakon označenog kraja utakmice, plavi su opkolili suca, a najdeblji kraj izvukao je Žugaj zbog psovanja i zaradio crveni karton. Na kraju se sve smirilo zahvaljujući i trenerima Mariju Kajinić i Filipu Oroz pa je sve završilo na sportski način.

Lonja je prva u poretku. Foto: Mato Paviša/Cityportal.hr

Novom pobjedom Lonja je zasjela na prvo mjesto jer je Kupa bila slobodna.

LONJA – DINAMO HIDREL 2:1

LONJICA Igralište Lonje. Igrano 20. rujna 2020. od 16.30. Gledatelja 80. Sudac: Mario Stanić. Pomoćnici: Hrvoje Radoš i Filip Ačkar (svi iz Dugog Sela).
STRIJELCI: 1:0-Barišić (14), 2:0-Ivoš (57), 2:1-Ðuksi (88).
LONJA: Mandić, Kobaš (od 83. Atlija), Oroz, D. Pavlić (od 60. Delija), Hren, Ivoš, Salopek, J. Pavlić (od 52. Solarić), Pušić, Severec (od 73. Dokuš), Barišić.
TRENER: Filip Oroz
DINAMO HIDREL: M. Zagorac, Jurišić (od 57. Čurla), Panić, Hladni, Balenović, Sudar (od 46. Jakovljević), Ðuksi, Zorić (od 69. Vukadin), Slivak, Čičak (od 57. Žugaj), Blažević.
TRENER: Mario Kajinić
CRVENI KARTONI: Balenović (81-prekršaj posljednjeg čovjeka), Žugaj (90-psovanje suca).
IGRAČ UTAKMICE: Andrija Barišić