Povežite se s nama

Kultura

Gorica i kazalište vole se javno: Od Jurja Kokota do Scene Gorica…

Svake se godine, od 1961. do danas, obilježava Međunarodni dan kazališta, u čast umjetnosti koja u našem kraju “živi” odavno, ali formalni okvir dobila je pokretanjem Narodnog sveučilišta “Juraj Kokot” 1960. godine

Objavljeno

na

Kad je 1960. godine u Velikoj Gorici, koja je u to vrijeme brojila otprilike tri puta manje stanovnika nego danas, otvoreno Narodno sveučilište “Juraj Kokot”, mnogi su Velikogoričani prvi put u životu pogledali film u kinu, posudili knjigu, bili na izložbi… I pogledali kazališnu predstavu! Dolazilo je, naravno, kazalište i prije toga u turopoljski kraj, izvodile su se predstave, gostovali glumci… Govore o tome i podaci iz, recimo, povijesti buševečke Seljačke sloge, koja je još 27. prosinca 1923. izvela prve predstave, odnosno kraće igrokaze “Car i svinjar” te “Seljak i gospodin”. Međutim, tek je te 1960. godine kazalište u ovom kraju zaživjelo ozbiljniji i organiziranije.

Godinu potom, u ožujku 1961., prvi je put u svijetu obilježen Međunarodni dan kazališta, koji je već 1962. dobio i dodatak koji se pretvorio u tradiciju – svake se godine toga dana izvode predstave, ali i čitaju govori o kazalištu, kroz koje se pokušava utjecati na društvo, skrenuti pozornost na važnost kazališne umjetnosti, progovoriti o problemima koji prate ovu vrstu umjetnosti. Desetljećima poslije taj se dan i dalje obilježava na isti način, a Velika Gorica pretvorila se u ozbiljan kazališni grad.

Da bi se dobila potvrda za takvu tvrdnju, dovoljno je pokušati nabaviti ulaznicu za bilo koju predstavu koja se izvodi u našem gradu. Pokušate li to učiniti na dan izvedbe, šanse da uspijete ravne su onima koje glineni golubovi imaju ispred streljačkog voda. Nikakve. Goričani vole kazalište, spremno će napuniti dvoranu POU-a na praktički svakoj predstavi, a unazad 11 godina imamo i svoju, vlastitu produkciju.

Scena Gorica pokrenuta je 2008. godine, kad su krenule i prve profesionalne kazališne produkcije, prepoznate i od publike, i od struke. Pet godina poslije krenuo je proces produkcijsko-poslovnog restrukturiranja, na mjesto umjetničke voditeljice došla je akademska glumica Ines Bojanić, a ona je i predložila potpuno novu viziju kazališta, usmjerenu prema građenju i odgoju nove publike, ali i razvoju pravog, vrhunskog kazališta.

– Scena “Gorica” posluje po specifičnom poslovnom modelu koji bi, zbog uspješnosti rada, svakako mogao poslužiti kao primjer dobre prakse u Republici Hrvatskoj i šire. Pri odabiru produkcijskih strategija kojima se Scena „Gorica“ vodi, u fokusu su odgoj nove publike i postizanje izvrsnosti kroz posebne programe koji otvaraju vrata kazališta, posebice djeci i mladim umjetnicima – istaknut će se iz našeg kazališta danas, kad Scena Gorica djeluje kao sastavni programski dio goričkog POU-a.

Uz promicanje umjetnosti, goričko kazalište pokušava imati i edukativnu notu, pa je s predstavom “Mali Hlapić i strašni Bub” gostovala (točnije, gostuje i dalje) u brojnim vrtićima po cijeloj Hrvatskoj.

– Također, važno je napomenuti kako su namjeru Scene “Gorica” u ovom kontekstu prepoznale i druge institucije, a posebno se tu ističu Ministarstvo zdravlja te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, koja su snažno podržala navedeni projekt. Hvalevrijedna je i suradnja s Hrvatskom komorom dentalne medicine, s kojom svake godine u rujnu, u sklopu Mjeseca oralnog zdravlja, Scena Gorica prikazuje predstavu u područjima od posebne državne skrbi te u područjima Hrvatske gdje je po statistici alarmantno stanje s obzirom na dentalnu higijenu u djece – ističu iz Scene Gorica.

Uz sve to, vrijedna ekipa na čelu s umjetničkom voditeljicom Mijom Krajcar pokušava otvoriti i prostor za mlade glumce, željne dokazivanja i afirmacije.

– Jedna od programskih smjernica je upravo razvoj projekata u koje je moguće uključiti, kako studente umjetničkih akademija, tako i apsolvente i netom diplomirane glumce, redatelje i dramaturge. Jedna je to od važnijih smjernica ovoga kazališta, koja će se i u budućem radu slijediti.

Svake godine Scena Gorica producira tri do četiri premijerna naslova, a uz vlastitu produkciju, domaćin je i gostovanja drugih kazališnih kuća iz cijele Hrvatske, što daje sasvim dovoljno kazališnog sadržaja u gradu koji je očito naklonjen “daskama koje život znače”. Da ne bi baš samo bomboni ispadali iz usta kad je riječ o goričkom kazalištu, treba reći i da uvijek može biti i bolje, da uvijek treba gledati prema naprijed, no temelj svega je zaključak da je ponuda sve veća, da je potreba da se odlazi u zagrebačka kazališta sve manja…

Bit će i večeras od 20 sati zanimljivo vidjeti izvedbu predstave “I živjele su sretno…?”, još jednu iz produkcije Scene Gorica, na koju je ulaz besplatan. U predstavi igraju Katarina Baban, Jelena Hadži-Manev, Mia Krajcar i Selma Mehić, a režiju potpisuje Frana Marija Vranković.

“Kako funkcionira suvremeni brak, ima li smisla i što ga sve razara pokazuje predstava “I živjele su sretno…?“ u kojoj se, na Trnoružičinoj djevojačkoj zabavi uz slavljenicu nalaze Snjeguljica, Pepeljuga i Bezimena djevojka s plaže kojom se zabunom oženio Sirenin princ. Oslanjajući se na izvorne verzije bajki o Snjeguljici, Trnoružici, Pepeljugi i Maloj Sireni te ostalih bajki braće Grimm i Charlesa Perraulta, predstava kreira bajkoviti svijet u suvremenom okruženju u kojem ništa nije onako kako se čini  na prvi pogled…”, opis je ove predstave.

Nakon svega, ostaje jedino objasniti kako doći do ulaznice…

“Ulaznice se mogu podići na dan predstave, u srijedu od 18 do 20 sati, na blagajni Učilišta. Zbog uzvanika iz svijeta kazališta, za građane je osigurano 150-200 mjesta, uz besplatan ulaz”, objavili su iz Scene Gorica.

Sretan Vam Međunarodni dan kazališta…

Kultura

Čak 86 pjesama stiglo na natječaj u pisanju poezije, a sutra će biti poznati pobjednici

U Gradskoj knjižnici sutra slijedi ‘Večer poezije’ ujedno i završnica natječaja.

Objavljeno

na

U Središnjem odjelu Gradske knjižnice sutra će se održati druga Večer poezije koja će ujedno biti i završnica Natječaja u pisanju poezije. Na večeri poezije će biti proglašeni dobitnici kojima će biti dodijeljene bogate nagrade, a svi sudionici natječaja i gosti će imati priliku pročitati svoju poeziju pred publikom.

Na natječaj je tako pristiglo čak 86 pjesama i to iz različitih dijelova Hrvatske i inozemstva. Prijavitelji su svoja djela slali s velikogoričkog područja, ali i Međimurja, Dalmacije, Istre, BiH i Srbije. Stiglo je poezije na dijalektima, haiku poezije i pjesama raznih tematika poput ljubavi, prirode i prolaznosti života. Sada je na redu tročlani žiri koji do srijede mora odabrati najbolja djela.

– Oduševljeni smo što se broj prijava povećao, gotovo za duplo. Nakon prošlogodišnjih 40-ak zaprimljenih djela, ove godine imamo gotovo 90 prijava. Sretno smo što ova umjetnost i dalje živi, a aktivnosti naših sugrađana i pratitelja to dokazuje – navode organizatorice.

Večer poezije u Središnjem odjelu Gradske knjižnice organizira Katarina Drvodelić uz djelatnice knjižnice, a sve počinje od 18 sati. Večer će dodatno uljepšati nastup učenika Umjetničke škole Franje Lučića te uglazbljena poezija jednog od sudionika natječaja. Za pobjednike natječaja osigurane su bogate nagrade.

Ulaz je, kao i na sve događaje knjižnice besplatan. Pozvani su sudionici natječaja, ali i svi ljubitelji poezije.

 

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Neraskidiva veza prijateljstva: Buševčani učili Rumunje plesati, pjevati i svirati po turopoljski

Mala, ali jaka ekipa uputila se u rumunjski Klokotić kako bi tamo održala trodnevnu radionicu sviranja, plesa i pjevanja.

Objavljeno

na

Neraskidiva veza prijateljstva između malog turopoljskog mjesta Buševca i rumunjskog Klokotića, duga već pola stoljeća, sada je još čvršća i jača. Naime, članovi Ogranka Seljačke sloge Buševec proteklog su vikenda posjetili svoje drage rumunjske prijatelje s jednim ozbiljnim zadatkom.

– Mala, ali jaka ekipa predvođena voditeljem tamburaša Zoranom Jakunićem i voditeljicom plesne grupe Valentinom Šepak Molnar te šest ogrankaša, tri je dana učila Klokotićane svirati, pjevati i plesati turopoljske plesove. Sama ideja rodila se još davno prije, ali sad je došlo i vrijeme za realizaciju, mislimo da je 50 godina suradnje i prijateljstva dobar poticaj da se u Rumunjskoj počnu plesati turopoljski plesovi – ističu iz Ogranka.

U ideji i realizaciji ovog projekta i želje, Ogrankašima je pripomogao Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

– Veselimo se zajedničkom druženju i nastupu ”Turopolja” – poručili su.

Foto: OSS Buševec

Foto: OSS Buševec

Foto: OSS Buševec

Foto: OSS Buševec

 

Nastavite čitati

Kultura

Velebit kao drugi dom: Fotograf Krunoslav Rac ispričat će svoju priču Velikogoričanima

Multimedijalno predavanje popratit će i promocija knjige.

Objavljeno

na

Povodom Svjetskog dana voda i Međunarodnog dana šuma Krunoslav Rac hrvatski fotograf divljih životinja, autor, pisac i veliki zaljubljenik u Velebit održat će predavanje o Velebitu i Gackoj dolini u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta. Multimedijalno predavanje popratit će i promocija istoimene knjige.

Suživot planine i rijeke je zadivljujući u svojoj simbiozi flore i faune, čovjeka i prirode, surovosti i ljepote. Krunoslav Rac, koji se zbog zaljubljenosti u fotografiju, a potom i u Velebit, iz Đakova preselio u Sveti Juraj pored Senja jedan je od rijetkih koji se „oči u oči“ susreo s divljim životinjama poput medvjeda, risa, vuka pa i muflona, a javnosti je poznat upravo po fotografijama tih divljih životinja. Nekoliko godina za redom znao je na Velebitu provesti i po šest mjeseci.

Predavanje je u utorak u 19 sati, a ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Ususret Uskrsu: Korizmeni koncert vokalista svetog Josipa u Mraclinu

Koncert počinje u 20 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

Vokalisti svetog Josipa sutra će u kapelici sv. Vida u Mraclinu izvesti korizmeni koncert. Pod vodstvom maestra Dražena Kurilovčana izvest će desetak korizmenih pjesama iz različitih krajeva Hrvatske te neke umjetničke skladbe naših poznatih hrvatskih skladatelja.

– Ovaj muški vokalni ansambl dolazi iz goričke župe Navještenja BDM, a ove godine slavimo 10 godina postojanja. Kroz ansambl je prošlo oko 30 pjevača, a trenutno ih je 14 i dečki uglavnom dolaze iz naše župe, ali i iz ostalih poput Marka Štubana koji je upravo iz Mraclina – priča nam voditelj Kurilovčan.
Uglavnom pjevaju duhovnu glazbu i svake nedjelje pjevaju na večernjoj misi u župnoj crkvi.

– Rado se odazivamo pozivima diljem Hrvatske, pjevanju na misama, ali i održavamo kraće koncerte. To nam je uvijek veselje, jer smatramo ako nam je Bog dao dar lijepog pjevanja i da ga na neki način moramo vratiti Bogu. Time svjedočimo našu vjeru našim koncertima i sudjelovanjima na svetim misama – dodao je Kurilovčan.

Koncert počinje u 20 sati.

 

Nastavite čitati

Kultura

Početkom svibnja stiže glazbena čarolija VG Brass festivala

Od 3. do 6. svibnja festival će ugostiti vodeće svjetske i domaće trubače.

Objavljeno

na

Velika Gorica će početkom svibnja ponovno na nekoliko dana postati prijestolnica glazbe. Održava se 18. Velikogorički brass festival koji za cilj ima senzibilizaciju javnosti za limena puhačka glazbala i educiranje publike o vrijednosti ozbiljne glazbe. Pučko otvoreno učilište koje je organizator ove glazbene manifestacije, nastavlja tradiciju dovođenja vrhunskih domaćih i svjetskih umjetnika koji će zasigurno oduševiti publiku svojom virtuoznošću i bogatim glazbenim iskustvom.

Program je, kao i uvijek, pomno biran, a ovogodišnji VG Brass ponovno dovodi vodeće svjetske trubače u Hrvatsku. U Dvorani Gorica 3. svibnja Festival otvara talijanski trubač Andrea Tofanelli. Uz Tofanellijevo ime često se spominje da je jedan od vodećih svjetskih trubača specijaliziranih za stil Jazza slavnog Maynarda Fegusona, no jednako je cijenjen i poznat po svojim vještinama u klasičnom izričaju. Nastupio je sa svim najeminentnijim talijanskim i svjetskim glazbenicima, te s vrhunskim jazz orkestrima i big bandovima diljem svijeta, a na otvorenju ovogodišnjeg Brassa zasvirat će u pratnji Jazz orkestra ORSH-a. Gost na koncertu bit će brazilsko-portugalski glazbenik Gileno Santana, također na trubi, kojem to neće biti jedini nastup na ovogodišnjem Festivalu.

06.05.2023. Velika Gorica. Euphoria Brass Sextet iz Finske na 17. Velikogorièkom Brass festivalu. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Drugog dana Festivala, 4. svibnja, u Dvorani Galženica nastupat će mađarski glazbenici – Jozsef Bazsinka sr. na tubi i Irina Ivanitskaia na klaviru. Jozsef Bazsinka sr. poznati je komorni umjetnik i cijenjeni profesor glazbe. S kolegicom Irinom Ivantskaiom, vrlo aktivnom solisticom i komornom glazbenicom, svira već 28 godina. Ovom uigranom dvojcu gost na koncertu bit će američki trubač Peter Wood.

U svečanom ambijentu crkve bl. Alojzija Stepinca, trećeg dana Festivala, 5. svibnja, publika će moći poslušati dvojicu Nijemaca koji trenutno žive i djeluju u Austriji. Svestrani umjetnik Uwe Köller svoje umijeće sviranja pokazat će na trubi, a pratnja na orguljama bit će mu Ulrich Walter.

07.05.2022. Velika Gorica. Koncertom Jazz orkestra OSRH i Jamesa Morrisona završen 16. Brass festival. Foto: David Joliæ/cityportal

Posljednji koncert održat će 6. svibnja, u Dvorani Galženica, trubač koji je kao gost otvorio ovogodišnji Festival – Gileno Santana, a pratnja na gitari bit će mu instrumentalist, pjevač, aranžer i skladatelj, dobitnik Latin Grammyja – Gabriel Selvage. Ovim čarobnim krugom zatvorit ćemo još jedno glazbeno putovanje zvano Brass, koje će zasigurno ostati u lijepom sjećanju i izvođačima i publici.

U okviru ovogodišnjeg Brassa, sada već tradicionalno, bit će organizirane i radionice za studente i polaznike glazbenih škola.

 

Nastavite čitati

Reporter 434 - 29.02.2024.

Facebook

Izdvojeno