Povežite se s nama

Vijesti

Zabavne metode za razvoj motoričkih sposobnosti

Istražite kako na kreativan i zabavan način razvijati fino-motoričke vještine kod kuće i u svakodnevnom životu

Objavljeno

na

Kako razviti motoričke sposobnosti na zanimljiv način?

Razvoj motoričkih sposobnosti ključan je za efikasno obavljanje svakodnevnih zadataka i sportova, a postoji mnogo zabavnih načina kako to možete postići. Od korištenja modernih tehnologija do povratka tradicionalnim igrama, mogućnosti su raznolike. Jedan od načina da se zabavite dok vježbate svoje sposobnosti je kroz digitalne igre poput slot voćkice igrica, koje mogu pomoći u poboljšanju koordinacije ruka-oko i reakcijskog vremena.

1. Umjetničke aktivnosti za razvoj fino-motoričkih vještina

Umjetničke aktivnosti kao što su slikanje, crtanje i modeliranje glinom nude višestruke koristi za razvoj fino-motoričkih sposobnosti. Svaka od ovih aktivnosti zahtijeva preciznost i detaljnu kontrolu mišića ruku i prstiju, što ih čini idealnim za jačanje motoričkih sposobnosti.

Slikanje

Držanje kista potiče razvoj preciznosti i kontrole ruke. Korištenje različitih vrsta kistova i tehnika slikanja, kao što su akrili ili vodene boje, pomaže u poboljšanju koordinacije i sposobnosti upravljanja pritiskom, što je posebno korisno za razvoj fino-motoričkih sposobnosti.

Crtanje

Crtanje potiče razvoj vještina kao što su pincetni hvat i kontrola ruke. Bilo da je riječ o jednostavnom skiciranju olovkom ili detaljnom radu s pastelama, crtanje razvija preciznost, sposobnost praćenja linija i planiranje prostora na papiru. Ove vještine su prenosive i na druge aspekte života, učinkovito jačajući motoričke sposobnosti.

Modeliranje glinom

Modeliranje glinom je posebno korisno za razvoj fino-motoričkih sposobnosti jer zahtijeva korištenje sile prilikom oblikovanja, što jača mišiće ruku. Osim toga, rad s glinom uključuje i precizno oblikovanje detalja koji zahtijevaju pažnju i strpljenje, što dodatno unapređuje koordinaciju i fine pokrete.

2. Kuhanje i pečenje kao metod za razvoj motoričkih vještina

Kuhanje nije samo korisna vještina već i izvrsna prilika za razvoj motoričkih sposobnosti. Procesi kao što su mjerenje sastojaka, rezanje, miješanje i oblikovanje tijesta zahtijevaju preciznost i pažnju koja može značajno unaprijediti kontrolu ruku.

Točno mjerenje sastojaka razvija preciznost i sposobnost pažljivog rukovanja s mjerama što je ključno za fino-motoričke vještine.

Korištenje noževa zahtijeva pažnju i preciznost, a redovito rezanje različitih vrsta sastojaka može pomoći u jačanju ruku i prstiju, što poboljšava motoričke sposobnosti.

Miješanje, bilo ručno ili korištenjem kuhinjskih aparata, uključuje koordinaciju i snažne pokrete koji mogu poboljšati kako grube tako i fine motoričke vještine.

3. Puzzle setovi

Slaganje puzzli i rad s građevnim setovima, poput Lego kocaka, predstavljaju izvanredne aktivnosti za razvoj motoričkih vještina. Ove igre nisu samo zabavne, već služe i kao odlični edukativni alati koji potiču na razvoj ključnih vještina.

· Preciznost i koordinacija: Zahtjev za preciznim spajanjem dijelova podstiče razvoj fine motorike. Kroz ovaj postupak, posebice s Lego kockama, djeca i odrasli uče kako precizno koordinirati pokrete ruku kako bi postigli željeni ishod.

· Strpljenje i fokus: Slaganje puzzli i gradnja složenih modela zahtijevaju vrijeme i pažnju. Dugi sati koncentracije na slaganje pravog dijela na pravo mjesto razvijaju sposobnost dugotrajnog fokusiranja i strpljenja.

· Prostorna orijentacija: Rad na ovoj vrsti zadatka također poboljšava prostornu inteligenciju. Razumijevanje kako se različiti oblici uklapaju i stvaraju veće strukture ključno je za razvoj ove vještine. Takvo prostorno rasuđivanje ključno je u mnogim aspektima svakodnevnog života i profesionalnih izazova.

Zadovoljstvo i postignuće: Nakon dovršetka složenog zadatka, osjećaj zadovoljstva i uspjeha koji proizlazi može znatno povećati samopouzdanje, motivirajući pojedinca da se upusti u nove izazove.

4. Sviranje glazbenih instrumenata

Sviranje instrumenta, bilo da se radi o klaviru, gitari, bubnjevima ili drugim, iznimno je korisno za razvoj različitih motoričkih i kognitivnih sposobnosti.

· Koordinacija i ritam: Sviranje instrumenta zahtijeva izuzetnu koordinaciju između ruku, prstiju, a često i nogu. Ritmičko sviranje, osim što potiče motoričke sposobnosti, također razvija osjećaj za ritam koji je koristan u mnogim životnim i profesionalnim situacijama.

· Fine motoričke sposobnosti: Pravilno pozicioniranje prstiju na fretovima gitare ili precizno udaranje po tipkama klavira poboljšava kontrolu malih mišića ruku. Ova preciznost prenosi se i na druge aktivnosti, kao što su pisanje ili tipkanje.

· Osjetilna integracija: Sviranje razvija sposobnost slušanja i reagiranja na zvukove, što je ključna komponenta osjetilne integracije. Ova vještina poboljšava opću sposobnost percepcije i reakcije, što je korisno u školskom učenju, sportu, pa čak i u međuljudskim odnosima.

· Emocionalni razvoj: Glazba omogućava izražavanje osjećaja na jedinstven način, pomažući u razvoju emocionalne inteligencije. Sviranje može bit de-stresirajuće, terapeutsko iskustvo koje pomaže u upravljanju stresom i emocionalnim izazovima.

Kroz ove aktivnosti, razvijaju se ključne vještine koje imaju široku primjenu, a uključenost u umjetnost i kreativnost može dodatno obogatiti osobni i profesionalni život. Svakako, osim personalnog razvoja, one pružaju zadovoljstvo i radost koje su neprocjenjive.

5. Video igre i razvoj motoričkih sposobnosti

Igranje video igara koje zahtijevaju brze reakcije postaje sve priznatiji način za razvijanje različitih motoričkih vještina. Na primjer, kada naučite kako se igraju voćkice, možete poboljšati koordinaciju vizualnog dijela i motorike, reakcijsko vrijeme, i preciznost pokreta.

Takve igre zahtijevaju stalnu pažnju i brze odluke, što može pomoći u izoštravanju mentalne agilnosti i motoričke preciznosti.

Prednosti video igara:

· Poboljšanje koordinacije: Brzo mijenjanje slika i zahtjevi za brzim reakcijama tjeraju igrače da sinkroniziraju svoje vizualne, auditivne i motoričke sposobnosti.

· Razvoj fine motorike: Mnoge igre zahtijevaju upotrebu preciznih pokreta prstiju, što može unaprijediti dexteritet.

· Povećanje brzine reakcije: Redovito igranje igara koje zahtijevaju brze odluke može pomoći igračima da brže reagiraju u različitim situacijama i u stvarnom životu.

Video igre također mogu služiti kao efektivan alat za opuštanje, što može smanjiti razinu stresa, poboljšati raspoloženje i potaknuti mentalno zdravlje. Sve ovo skupa čini ih korisnim, a ne samo zabavnim, aktivnostima za osobe svih uzrasta.

6. Sportovi i njihov utjecaj na motoričke sposobnosti

Sport je neizostavan dio razvoja motoričkih sposobnosti i generalnog zdravlja. Aktivnosti poput košarke, nogometa, i stolnog tenisa ne samo da poboljšavaju fine i grubo-motoričke sposobnosti već i doprinose razvoju socijalnih vještina, timskog rada i osobne discipline.

Zdravstvene prednosti sporta:

· Koordinacija i fleksibilnost: Sportovi zahtijevaju složene pokrete koji poboljšavaju tjelesnu koordinaciju i fleksibilnost.

· Kardiovaskularno zdravlje: Redovita tjelesna aktivnost jača srce i poboljšava cirkulaciju.

· Mentalna otpornost i samopouzdanje: Sportovi često uključuju postavljanje i ostvarivanje ciljeva, što može izgraditi samopouzdanje i mentalnu snagu.

Kroz ove zabavne aktivnosti, razvoj motoričkih sposobnosti ne mora biti monoton ili dosadan. Bez obzira na dob, sposobnosti se mogu razvijati na kreativan i uzbudljiv način, osiguravajući da svakodnevne aktivnosti budu lakše i ugodne.

HOTNEWS

Nakon jutarnje mise preminuo Stjepan Tenšek, ščitarjevski župnik

Mjesto i vrijeme sprovoda pokojnog vlč. Tenšeka naknadno će biti objavljeni.

Objavljeno

na

Nakon jutarnje mise u nedjelju 10. studenoga, u 52. godini života i 27. godini svećeništva, preminuo je vlč. Stjepan Tenšek, župnik Župe sv. Martina biskupa u Šćitarjevu, objavili su iz Zagrebačke nadbiskupije.

Vlč. Stjepan Tenšek rođen je 7. siječnja 1972. godine u Krapini od, sada već pokojnih, oca Ivana i majke Vere rođ. Šoštarić. Djetinjstvo je proveo u mjestu Gornja Pačetina koje pripada župi Sveti Križ Začretje.

Kršten je 16. siječnja 1972. godine u župnoj crkvi Uzvišenja Sv. Križa u Svetom Križu Začretju, gdje je i krizman 2. svibnja 1987. godine.

Nakon osnovne škole koju je pohađao u Krapini od 1979. do 1987., ulazi u Međubiskupijsko sjemenište u Zagrebu na Šalati, gdje je od 1987. do 1991. pohađao Interdijecensku srednju školu za spremanje svećenika (klasičnu gimnaziju) gdje i maturira 1991. godine.

Po maturi, u jesen iste godine primljen je u Nadbiskupsko bogoslovno sjemenište te kao bogoslov – svećenički kandidat Zagrebačke nadbiskupije (akademske godine 1991./1992.) upisuje filozofsko-teološki studij na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, na kojem je diplomirao 1996. godine.

Za đakona je zaređen 13. listopada 1996. godine u zagrebačkoj Prvostolnici, a svoj đakonski praktikum vršio je do svojeg prezbiterskog ređenja u Župi sv. Pavla Apostola u Zagrebu – Retkovec. Za svećenika ga je 29. lipnja 1997. zaredio zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić u zagrebačkoj Prvostolnici. Mladu misu slavio je 13. srpnja 1997. godine u zavičajnoj Župi Uzvišenja sv. Križa u Svetom Križu Začretju.

Svoje svećeničko služenje započeo je 31. kolovoza 1997. godine kao župni vikar u Župi Uzvišenja Sv. Križa u Kravarskom, gdje je ostao tri godine, do 12. kolovoza 2000.

Potom je premješten u Župu sv. Martina Biskupa u Dugom Selu, gdje je službu župnog vikara obnašao sljedeće četiri godine, od 13. kolovoza 2000. do travnja 2004., kada je dekretom od 15. travnja 2004. bio imenovan upraviteljem novoosnovane Župe Uzvišenja Sv. Križa u Dugom Selu – Ostrna, koja je osnovana 19. ožujka 2004. godine odvajanjem od Župe Dugo Selo – Sv. Martin. Kao upravitelj župe Uzvišenja Sv. Križa u Dugom Selu nastavio je pastoralno pomagati u Župi sv. Martina Biskupa u Dugom Selu, koliko mu je dopuštala nova služba. Uz navedeno bila mu je od 1. listopada 2001. do ljeta 2004. godine povjerena i služba bilježnika Dugoselskog dekanata.

Nakon toga je dekretom od 10. srpnja 2004. imenovan upraviteljem Župe sv. Martina Biskupa u Velikoj Trnovitici i upraviteljem Župe sv. Tri kralja u Staroj Plošćici.

Službu upravitelja župe u Velikoj Trnovitici obavljao je tri godine, od kolovoza 2004. do kolovoza 2007., a službu upravitelja župe u Staroj Plošćici dvije godine, od kolovoza 2004. do kolovoza 2006., kada je započeo službu upravitelja Župe sv. Tome Apostola u Tomašici gdje je tu službu vršio do kolovoza 2007. Ujedno je kao svećenik Garešničkog dekanata od 15. prosinca 2006. do ljeta 2007. godine vršio službu bilježnika Garešničkog dekanata.
Nakon toga je imenovan upraviteljem Župe sv. Roka u Luki, kojom je upravljao tri godine, od kolovoza 2007. do kolovoza 2010. godine.

U ljeto 2010. imenovan je upraviteljem Župe Presvetog Trojstva u Kraljevcu na Sutli i istovremeno upraviteljem Župe sv. Ane u Rozgi. U župi Rozga je službu vršio dvije godine, od kolovoza 2010. do rujna 2012., a u župi Kraljevec na Sutli službovao je kao župni upravitelj tri godine, od kolovoza 2010. do rujna 2013.

Godine 2013., dekretom od 3. srpnja, imenovan je župnikom u Župi sv. Martina Biskupa u Šćitarjevu, što je bila i njegova posljednja služba.

Foto/izvor: Zagrebačka nadbiskupija

Nastavite čitati

HOTNEWS

Policija pretražila obiteljsku kuću u Velikoj Gorici pa pronašla arsenal oružja, drogu i novac

Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja osumnjičeni 44-godišnjak je uhićen i protiv njega je podnesena kaznena prijava.

Objavljeno

na

Pretragom obiteljske kuće 44-godišnjaka u Velikoj Gorici policijski službenici Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i orgnaiziranog kriminaliteta pronašla je velike količine droga, novca zarađenog od prodaje iste te vatrenog oružja.

Pretraga kuće i gospodarskih objetaka osumnjičenog je obavljena na temelju naloga Županijskog suda u Velikoj Gorici, a zbog sumnje na neovlašteno posjedovanje.

– Tijekom pretrage pronađeno je i oduzeto 4,63 kilograma kokaina, 2,09 kilograma heroina, 9850 tableta ecstasyja, 870 grama hašiša, 8,54 kilograma amfetamina (speeda), 8,3 grama marihuane te 47,74 kilograma punila. Pored droge, pronađen je automatski pištolj Crvena zastava “Škorpion” s prigušivačem, pištolj Crvena zastava 7,65 mm s 32 komada streljiva, dvije digitalne vage, uređaj za ometanje signala tzv. „jamer“ model K-18, dva mobilna uređaja i 8400 eura u gotovini – ističu iz Ravnateljstva policije.

Nakon provedenog istraživanja, osumnjičenik je jučer predan pritvorskom nadzorniku, a Općinskom državnom odvjetništvu u Novom Zagrebu podnesena je kaznena prijava zbog osnovane sumnje u počinjenje kaznenih djela neovlaštene proizvodnje i prometa drogama te nedozvoljenog posjedovanja oružja i eksplozivnih tvari.

Foto: Ravnateljstvo policije MUP

Nastavite čitati

Kultura

Izložba ratnih fotografija Zorana Filipovića u Galeriji Trumbetaš

Otvorenje je u petak 15. studenog u 18 sati, a riječ je o izložbi koja govori isključivo o prvoj godini rata – 1991.

Objavljeno

na

Uoči Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja za žrtvu Vukovara i Škabrnje u Galeriji Trumbetaš otvara se samostalna izložba fotografa Zorana Filiipovića ‘1991.’.

Otvorenje je u petak 15. studenog u 18 sati, a riječ je o izložbi koja govori isključivo o prvoj godini rata – 1991., koja je ujedno bila i najteža i najsurovija godina Domovinskog rata s brojnim ljudskim žrtvama i strašnim materijalnim razaranjima.

Teritorijalno ova izložba pokriva sva ratišta od Vukovara na istoku zemlje do Dubrovnika na njenom krajnjem jugu.

Od njenog prvog postavljanja izložba je putovala i postavljana po cijeloj zemlji promičući vrijednosti Domovinskog rata i velike žrtve Hrvatskih branitelja pri stvaranju samostalne suvremene demokratske Republike Hrvatske. Izložbu prati i istoimena divot monografija.

Izložba je otvorena do 27. studenog.

Nastavite čitati

Vijesti

‘Martinjski’ vozač s 2,53 promila zabio se u stup javne rasvjete u Velikoj Gorici

Nije prilagodio brzinu.

Objavljeno

na

Prvog dana akcije Martinje zagrebačka policija isključila je 132 vozača zbog vožnje pod utjecajem alkohola, a među njima je i rekorder po promilima u Velikoj Gorici.

– Tijekom provođenja pojačanog nadzora prometa prvog dana preventivno represivne akcije, najveća koncentracija alkohola zabilježena je kod 38-godišnjaka koji je upravljao vozilom s 2,53 g/kg alkohola u organizmu – javili su iz Policijske uprave zagrebačke.

Bilo je to u petak, 8. studenoga oko 20 sati u Velikoj Gorici, muškarac se vozio zapadnim kolnikom DC 30 u smjeru juga za vrijeme dok je u organizmu imao 2.53 g/kg alkohola. Dolaskom do raskrižja s kolnikom Avenije Pape Ivana Pavla II brzinu kretanja vozila nije prilagodio osobinama ceste i stanju kolnika te je tom prilikom naletio na metalni stup javne rasvjete i sletio van kolnika na meki teren.

U prometnoj nesreći vozač je ozlijeđen te mu je liječnička pomoć pružena u Kliničkom bolničkom centru Zagreb.

Nastavite čitati

Sport

Carević: Ostaje žal za pobjedom; Bjelica: Zaslužili smo pobijediti!

Nakon remija (2-2) Gorice i Dinama, svoje viđenje utakmice ponudila su oba trenera. Ni jedan ni drugi nisu do kraja zadovoljni, svatko iz svog razloga, a gostujući trener čestitao je jednom igraču Gorice…

Objavljeno

na

Objavio/la

Zanimljivu, sadržajnu, neobičnu i dramatičnu utakmicu odigrali su Gorica i Dinamu ovog subotnjeg poslijepodneva na Gradskom stadionu. Završilo je bez pobjednika (2-2), a nakon svega što se događalo, nakon dva vodstva Gorice i dva povratka dominantnog Dinama, bilo je posebno zanimljivo čuti kako su ove ukupno 102 minute nogometa vidjeli treneri jednih, odnosno drugih.

Za početak, trener “modrih” Nenad Bjelica, čijoj momčadi ni nekoliko desetaka udaraca na gol protivnika nije bilo dovoljno za pobjedu.

– Mislim da smo odigrali odličnu utakmicu. Dobro smo ušli u susret, stvarali puno šansi, a jedna neopreznost dovela je do toga da je Gorica došla u vodstvo. Poslije toga smo nastavili u istom stilu, puno kreirali, vratar Banić bio je stvarno raspoložen i na tome mu treba čestitati, jer da nije bilo tako, mi bismo već na odmor otišli s velikom razlikom. Ali to je nogomet, moramo prihvatiti da su pogreške dio nogometa, a jedna nam se dogodila i u drugom poluvremenu, kad su nam zabili 2-1. I onda muka, naravno. Oni svi u svome šesnaestercu, mi napadamo, na kraju smo uzeli bod, ali mislim da smo zaslužili sva tri – komentirao je Bjelica.

S druge strane, Mario Carević bio je sličnog raspoloženja. Njegova momčad se branila, bolje u drugom nego u prvom poluvremenu, dvaput vodila, pa na kraju ostala bez konačne nagrade u vidu velike pobjede.

– Ostaje žal što nismo pobijedili, jer do par minuta prije kraja imali smo vodstvo, jako smo se dobro branili u drugom poluvremenu i mislim da su ovi momci zaslužili pobijediti. Međutim, ne mogu biti potpuno nezadovoljan, ipak je to Dinamo, klub koji igra Ligu prvaka, i bod protiv njih je dobar. Mi moramo skupljati bodove, borimo se za opstanak… – kazao je Carević.

Gorica je u prvom dijelu iskoristila svoju jedinu priliku, Marko Kolar realizirao je jedini udarac prema Dinamovu golu, ali posebno je zadovoljan zbog drugoga gola. Pršir je izveo korner, kretnje suigrača otvorile su prostor za Krizmanića, a on je zabio svoj prvi prvenstveni gol u dresu Gorice. Vidjelo se odmah da se radi o uigranoj akciji.

– Veseli me što smo zabili iz prekida kojeg smo vježbali dan prije utakmice, drago mi je zbog momaka da vide kako se isplati ono što radimo. Takva je to bila utakmica, znali smo i u pripremi da će Banić morati obraniti dvije-tri prilike, a iz jedne od tih obrana mi smo i uspjeli doći do kontre i povesti – rekao je trener Gorice i pošteno zaključio:

– Dosta stvari nam se poklopilo, ali drago mi je zbog igrača, da vide da možemo igrati s Dinamom.

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.