Povežite se s nama

Vijesti

Vuzem u pokupskom kraju

Neke već pomalo zaboravljene običaje mještani Pokupskog ispričali su svojim unucima.

Objavljeno

na

– Farbali su jajca u svakakve farbe, ali sve su bile domaće: crvena boja od lukovice, zelena od trave… Po čistome jajcu pisali su pčelinjim voskom kičicom razne šare, a onda ga stavili kuvati u farbu. Po ofarbanom jajcu pisali su i sa britvom. Znali su jajca omotati u svilu, svila bi pustila farbu i nastale bi šarene pisanice – onakve kakve je farbe bila svila. Neki poslovi na zemlji nisu se delali u velikom tjednu, pa je bilo cajta da se urede iže. Iže bi se obavezno okrečile. Obluki su se prali i na njih išle nove šare firunge. Veliki četvrtek, petek i subota išlo se obavezno u crkvu. Iže su dišale po gibanici, kolačima i mesu. Na Vuzem se tucalo s pisanicama – ovako je o Uskrsu u Pokupskom govorila Ankica Dobrenić svojoj unuci.

– Tjedan dana prije se zove veliki tjedan. Taj tjedan se održavaju svete mise. Od Velikog četvrtka su se pripremala jela, ‘ko je kaj imal. Na Veliki petek je bil post, ne jede se meso i ne pije vino. U subotu su se farbala jajca – prisjeća se kako se u njegovom djetinjstvu obilježavao najveći kršćanski blagdan Stjepan Božurić.

Ove već pomalo zaboravljene običaje mještani Pokupskog ispričali su svojim unucima kad je učiteljica u Osnovnoj školi Pokupsko Jasminka Podlejan djeci zadala zadatak da istraže i zapišu uskrsne tradicijske običaje svog kraja. Kao velika ljubiteljica kulturne baštine, Podlejan je 2020. osmislila eTwinning projekt- Uskrs u mojem zavičaju, koji je onda dobio i nacionalnu i europsku oznaku kvalitete.

Iz jednostavnog zadatka nastao je niz radionica te scenskih uprizorenja uskrsnih običaja, koje su djeca sa svojom učiteljicom i snimila.

– Krenuli smo u istraživanje kako se Vuzem nekad obilježavao u njihovom kraju. Naravno, to sam povezala sa svojim krajem, a ja dolazim iz Posavine i zajedničko nam je to kajkavsko narječje. Iz sela u selo se običaji razlikuju, ovisno tko je bio kazivač. Ako su bile prabake, onda su to prabake koje su živjele u tom kraju. Ako su to bake, one su se udale i sa sobom donijele neke običaje – ispričala je Jasminka Podlejan i dodala kako je tako saznala za tradiciju ukrašavanja jaja voskom uz pomoć takozvane kičice.

Ubrzo je pozvala starije mještane u školu kako bi djeci i roditeljima pokazali kako se to nekada ukrašavalo pisanice.

– Kičicom se boja po jaju, ali su djeca jer nemaju kičice donijela komadiće trsa. U proljeće se obrezuje vinova loza i ti ostaci se mogu koristiti umjesto kičice. Jedan stariji gospodin nam je pokazao kako možemo u pero utaknuti komad pčelinjeg voska i onda ga grijati na vatri kako bi se vosak rastopio i kako bi se njime bojalo – ispričala je učiteljica Podlejan i dodala: „Krumpir smo iskoristili za postolje, na komad žice smo stavili čep, a u njega pčelinji vosak. Ispod je bila lučica. Kičicu ili trs uronimo i nanosimo na jaja. Ako uronimo jaje u boju, bit će obojano. Vosak će otpasti, a šare ostati.“

Još jedan od zaboravljenih uskrsnih običaja koji se njegovao u Pokupskom je darivanje jaja simpatiji. Na ta su jaja crtala srca, a uz njih je išla i izreka: Ovo se jaje za ljubav daje, tko ga primi 100 godina živi.

Blagoslov jela zasigurno se, od svih uskrsnih običaja, najviše očuvao. Košarice za blagoslov uvijek su imale domaću šunku, šarene pisanice, mladi luk, rotkvicu, domaći kruh, vino, makovnjače…

– Moja baka je pričala da su se, kad su se košare a blagoslov otvarale, žene malo cifrale koja ima ljepše pofarbana jajca. A jaja su se i darivala ako si išao u goste. Odnio si jaje koje si napravio i dobio si na poklon susjedovo i tako je na kraju košara bila šarena i puna različitih jaja jer je svatko radio na svoj način – kaže Podlejan i objasnila kako je postala prava mala riznica znanja o kulturnoj baštini.

– Želim to kao učiteljica prenijeti na djecu kako stari običaji ne bi nestali. Zato ih je bitno i zapisati. Možda će i netko od čitatelja isprobati neki od ovih običaja ili tehnika bojanja jaja. Ako ih i 10 to učini, napravili smo velik zadatak – zaključuje Jasminka Podlejan.

Vijesti

Poštar i dalje najtraženije zanimanje u gradu

Pad nezaposlenosti zabilježen i u prosincu

Objavljeno

na

Objavio/la

Stigli su novi podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Krajem prosinca u evidenciji HZZ-a na području Velike Gorice bile su 932 nezaposlene osobe, što je za 2,1% manje u odnosu na studeni i za 10,8% također manje u odnosu na isti mjesec 2023. godine.

Tijekom prosinca zaposleno je 80 osoba s burze, a najčešća zanimanja u kojima su osobe zaposlene bila su prodavač, konobar i čistač. Poslodavci su u prošlom mjesecu prijavili 137 slobodnih radnih mjesta. Najtraženija zanimanja bila su poštar, rukovatelj strojevima za primarnu obradu drva i čistač.

Nastavite čitati

Crna kronika

FOTO VIJEST Noćas provaljeno u benzinsku u Lekeniku

Što je i koliko ukradeno, bit će poznato nakon očevida

Objavljeno

na

Objavio/la

Razbijena vrata, navučene trake i policijski kombi…prizor je to kojeg su mnogi jutros vidjeli prolazivši uz Ininu benzinsku postaju u Lekeniku.

Provala se dogodila tijekom noći. Što je sve ukradeno, zasad nije poznato. Policija i dalje obavlja očevid, nakon kojeg će biti poznato više detalja.

Foto: Matea Brenčić/cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

U obnovu ide Ulica Kovači u Velikoj Mlaki

Grad intenzivno ulaže u prometnu infrastrukturu i sigurnost svojih građana

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako bi se život građana Velike Gorice i okolnih naselja učinio ugodnijim i sigurnijim, u tijeku je intenzivno razdoblje ulaganja u poboljšanje komunalne infrastrukture. Na pojedinim gradskim ulicama i prometnicama radovi su u punom jeku. Primjerice, Jelačićeva ulica u Kurilovcu te Ulica Augusta Šenoe uz obilaznicu u Velikoj Gorici trenutačno su u fazi obnove. Svakako jedan od ključnih projekata u nadolazećem razdoblju je rekonstrukcija Ulice Kovači u Velikoj Mlaki čijom će se obnovom riješiti povijesni problem, ali i ostvariti dugogodišnja želja svih mještana.

Ova prometnica ima izuzetno važnu ulogu za lokalnu zajednicu, jer povezuje Veliku Mlaku s Velikim Poljem te osigurava pristup ključnim institucijama poput Dječjeg vrtića Lojtrica, Osnovne škole Velika Mlaka, crkve i nogometnog igrališta gdje trenira oko 200 djece. Projekt obuhvaća obnovu prometnice u dužini od 530 metara, od Zamlačke do Smendrovićeve ulice, uključujući rekonstrukciju križanja sa Zamlačkom ulicom. Planirana je izgradnja kolnika za dvosmjeran promet širine od 5,5 do 7 metara, oborinske odvodnje te pješačke staze širine do 2 metra, čime će se značajno povećati sigurnost svih mještana. Također, predviđena je i zamjena vodoopskrbne mreže.

Procijenjena vrijednost radova iznosi oko 1.042.500,00 eura s PDV-om, od čega je za izgradnju prometnice s oborinskom odvodnjom predviđeno 880 tisuća eura, a za rekonstrukciju javne vodoopskrbe 162.500,00 eura. Rok za izvođenje radova je 150 dana. Trenutačno je u tijeku postupak javne nabave za odabir izvođača, a početak radova kreće nakon potpisa ugovora s izvođačem i uvođenja u posao od strane nadzornog inženjera.

Korak je to prema modernizaciji lokalne infrastrukture i sigurnijem prometovanju, posebno u dijelovima grada i okolice gdje postoji intenzivna potreba za obnovom. Velika Gorica tako nastavlja s razvojem kako bi svojim građanima osigurala još bolju kvalitetu života.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ove godine skoro 800 tisuća eura za natječaje i javne pozive

Većina njih bit će raspisano u prvom tromjesečju

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica objavio je Plan natječaja i javnih poziva koje će raspisati tijekom ove godine. Tako će kroz 11 natječaja dodijeliti čak 798 tisuća eura. Najviše natječaja, njih 8, raspisat će Upravni odjel za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti vrijednih 658 tisuća eura.

Upravni odjel za prostorno planiranje, graditeljstvo i zaštitu okoliša putem natječaja dodijelit će 20 tisuća eura, Upravni odjel za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU raspisat će natječaj vrijedan 70 tisuća eura, a Služba gradske uprave Javni poziv u vrijednosti od 50 tisuća eura.

Nastavite čitati

Moja županija

Vincekovo: Zelinski vinogradari vesele se novoj vinogradarskoj godini

U Kapelu Svetog Duha u Vrtačama idu po blagoslov za što bolji urod.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na jugoistočnim padinama Medvednice, smjestili su se plodni vinogradi stanovnika grada Sveti Ivan Zelina, koji su poznati po proizvodnji kvalitetnih vina, posebice na Zelinskoj vinskoj cesti.

Posebna pažnja tijekom godina pripala je trsovima kraljice Prigorja – kraljevini, koja je autohtona i najrasprostranjenija baš u prigorskom kraju, a vino Kraljevine Zeline je i robna marka vina Zagrebačke županije.

Stoga, vrijedni vinari i vinogradari jedva čekaju spomendan Svetoga Vinka, kada se tradicionalno po prvi puta u novoj godini odlazi pregledati vinograd, ali i ispoštovati stari vinogradarski običaj zalijevanja trsova vinom i darivanjem domaćom kobasicom. Tom prilikom odrezat će prve rozgve s reznika koje će ponijeti kući i staviti u vodu, te nekoliko tjedana pratiti pupanje. Pokazatelj je to kako je trsje prezimilo ovu zimu i obećava li dobru berbu na jesen.

Foto: TZ Svetog Ivana Zelina

Vinogradari će se najprije u nedjelju, 26. siječnja, okupiti u Kapeli Svetog Duha u Vrtačama na svetoj misi u 11 sati, nakon koje će uslijediti tradicionalni blagoslov vinograda točno u podne.

Domaćini obilježavanja su članovi Udruge vinara i vinogradara Brina iz Kalinja, uz suorganizatore Grad Sveti Ivan Zelina i Turističku zajednicu grada Svetog Ivana Zeline.

Podsjetimo kako velike zasluge za razvoj vinarstva pripadaju donjozelinskom župniku Dragutinu Stražimiru, autoru prve suvremene knjige o vinogradarstvu u Hrvatskoj. Poticao je vinogradare i vinare da izlažu svoja vina i natječu se u postizanju što bolje kvalitete.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.