Povežite se s nama

Vijesti

Vuzem ili zapovedani svetek – turopoljski običaji i vjerovanja za Uskrs

Ana Plehinger, predsjednica Matice hrvatske Velika Gorica i članica Etno udruge Kurilovec, podsjetila je na neke od starih običaja i vjerovanja u ovo, za vjernike, najznačajnije litrugijsko vrijeme.

Objavljeno

na

Brojni turopoljski uskrsni običaji, pa i neka vjerovanja u rituale koji upravo u danima Svetog uskršnjeg trodnevlja donose ljepotu, zdravlje i blagostanje, zadržali su se sve do današnjih dana. Blagoslov jela koja se nose u pletenim košaricama, prekrivenim najljepšim izvezenim krpama ili stolnicama mogu se vidjeti gotovo u svakoj crkvi u rano nedjeljno jutro na Uskrs. Iako smo okruženi svim mogućim vrstama uskrsnih ukrasa i naljepnica za pisanice, još uvijek se jaja farbaju na prirodan način, a pisanicom se u nekim krajevima još uvijek naziva ona snaha koja na Uskrsno jutro stigne prva s mise do kuće s blagoslovljenim jelom.

Foto: Blagoslov jela na Veliku subotu/Višnja Huzjak, fotodokumentacija Muzeja Turopolja

Ana Plehinger, predsjednica Matice hrvatske Velika Gorica i članica Etno udruge Kurilovec, o starim običajima za Uskrs ispričala nam je neke od starih običaja i vjerovanja u ovo, za vjernike, najznačajnije litrugijsko vrijeme.

– U vrijeme od Pepelnice do Uskrsa, tj. Vuzma kak’ mi to u Turopolju govorimo, bilo je nekoliko vrlo posnih dana u vremenu od Pepelnice do Uskrsa  U to vrijeme nije se pjevalo, nije se glasno veselilo, nisu se održavale zabave niti svadbe, petkom se išlo u crkvu, na križni put i jako mnogo se molilo.

U Turopolju se kaže da je Vuzem zapovedani svetek, od negda. Što znači da je Sveta stolica od davnina odredila, uz nedjelju, posebne obavezne blagdane, tijekom kojih su vjernici obavezni sudjelovati na svetoj misi i uzdržavati se od radova koji priječe iskazivanje štovanja Bogu. Od velikog četvrtka u podne sve do nakon Uskrsnog ponedjeljka, zemlja se ne smije obrađivati.

Na Veliki četvrtak u podne zvona na svim crkvama bi se povezivala i nisu zvonila sve do Uskrsa. Danas nema toga, jer je sve na struju, a nekad su to ručno radili zvonari. Na petak, dan kad je Isus položen u grob, djeca su u Turopolju brala poljsko cvijeće, većinom ljubičice, pa su ih slagali u buketiće i stavljali u čašice s vodom, pa bi kuće prekrasno mirisale.

Na Uskrs, snahe iz svake kuće su rano ujutro išle u crkvu na blagoslov jela, a na glavi su nosile košaru s hranom. Te košare nisu bile nimalo lagane, u njima su bile pisanice, sol, kruh, šunka, gibanica, već kako je tko imao. Košare su bile pokrivene najljepšim ručnim radovima, sa stolnicama, kak’ se to kod nas u Turopolju kaže. Čim bi svećenik blagoslovio hranu, snahe bi potrčale kući, jer se vjerovalo da ona koja prva stigne donosi sreću toj kući u toj godini. Onda bi kućedomaćin počastio  susjede s rakijom, jer mu je snaha donijela sreću u kuću. Nakon toga bi se okupili oko stola i doručkovali tu blagoslovljenu hranu. Potom bi se svečano obukli i zajedno otišli na podnevnu misu, a zvona bi zvonila i zvonila..Doma bi ostajale bake koje bi pripremale svečani obed za uskrs, nakon čega bi se s pisanicama išlo susjedima, prijateljima i rodbini čestitati Uskrs – ispričala nam je Plehinger.

Foto: pexels.com

Djeci posebno draga preduskrsna aktivnost je svakako – bojanje jaja.

– Kod nas u Turopolju su se pisanice najčešće bojale tak’ da su se jaja kuhala s lupinama od crvenog luka koje su se cijele zime prikupljale za tu svrhu. Uz to bi se brali listovi i  cvjetovi biljaka u rano proljeće, pa bi se pričvrstili na jaja i ostajali bi njihovi oblici. Na kraju bi se ohlađene pisanice istrljale s malo špeka da bi bile sjajne i još ljepše – kaže.

Za sreću, zdravlje i ljepotu biralo se proljetno cvijeće, no nekad to baš i nije bilo jednostavno za izvesti. 

Vjerovalo se da se djevojke trebaju umivati u vodi s potopljenim cvjetovima proljetnog cvijeća kako bi bile lijepe i zdrave za Uskrs. Međutim, u to vrijeme je bilo zima i rijetko bi bilo toliko proljetnog cvijeća..Pokojni Jože Pavišić mi je znao pripovedati da je u vrijeme Uskrsa znalo biti toliko hladno i puno smrznutog visokog snijega da je jednog takvog Uskrsa njegovoj snahi, koja se vraćala s blagoslova hrane, ispao iz košare suhi sir i po smrznutim bregima se otkotrljao predaleko..Zime nisu bile ovakve kakve mi imamo zadnjih par desetljeća – zaključuje Ana Plehinger, predsjednica Matice hrvatske Velika Gorica i članica Etno udruge Kurilovec.

Dodajmo ovome, kako se u nekim krajevima u večernjim satima na Veliku subotu palio i prigodni krijes zvan vuzmica, a već spomenuta najbrža snaha nazivala se i – pisanica.

Sve o tradicionalnim turopoljskim običajima za Uskrs možete poslušati i u jutarnjem programu Gianne Kotroman na frekvencijama Cityradija – 88,6 Mhz!

 

Foto: pexels.com

HOTNEWS

Prijetio pištoljem djelatnici kioska u centru grada kako bi ukrao novac

Sinoć oko 22:40 sati u Ulici Matice hrvatske.

Objavljeno

na

Policijska uprava zagrebačka izvijestila je o razbojništvu u centru grada.

– Jučer, 26. travnja oko 22.40 sati, u Velikoj Gorici, u Ulici Matice Hrvatske, u kiosku, nepoznati počinitelj je uz prijetnju vatrenim oružjem počinio razbojništvo nad 43-godišnjom zaposlenicom te otuđio novac – izvijestili su.

Materijalna šteta iznosi nekoliko stotina eura.

Nastavite čitati

Moja županija

Za programe i projekte braniteljskih udruga na raspolaganju 80 tisuća eura

Financijska potpora za pojedini program i projekt može iznositi najmanje 700, a najviše 11 tisuća eura.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija raspisala je 80 tisuća eura vrijedan javni natječaj za financiranje programa i projekata udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

Cilj natječaja je jačanje kapaciteta udruga proizašlih iz Domovinskog rata na području Zagrebačke županije putem njihovih programa i projekata, koji se odnose na socijalno i psihološko osnaživanje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, podizanje učinkovitosti skrbi o socijalno ugroženim i teško bolesnim hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima te promicanje vrijednosti Domovinskog rata.

Financijska potpora za pojedini program i projekt može iznositi najmanje 700, a najviše 11 tisuća eura. Prijavljeni program ili projekt mora biti besplatan za korisnike kojima je namijenjen, a korisnici moraju biti stanovnici Zagrebačke županije. Također, program ili projekt mora se odnositi na prioritetne aktivnosti te mora biti jasno određeno područje provedbe i ciljana skupina korisnika, a sama provedba ne smije trajati dulje od 12 mjeseci.

Tekst javnog natječaja, upute za prijavitelje i prijavni obrasci nalaze se na web-stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr pod rubrikom Natječaji, a više informacija može se dobiti u Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, Ulica grada Vukovara 72/VI, Zagreb te na brojeve telefona: 01/6009-485 i 01/6052-865.

Natječaj je otvoren do 24. svibnja.

Naslovna fotografija: Ilustracija

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Završna faza uređenja vatrogasnog doma u Novom Čiču

Dom bi trebao biti gotov početkom iduće godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

U tijeku je unutarnje uređenje novog vatrogasnog doma u Novom Čiču, a koji bi trebao u potpunosti biti dovršen do početka iduće godine. Kada bude dovršen, objekt veličine oko 900 metara kvadratnih, bit će na korist svim mjesnim udrugama.

– Ovaj vatrogasni dom bit će pravi društveni dom. Osim vatrogasaca svoje će prostore naći i brojne udruge koje djeluju na dobrobit ovog kraja. Nakon što smo već uredili prostorije Kulturno-umjetničkog društva Čiče da je to sada jedna zavidna razina društvenog života, ali i kada je u pitanju infrastruktura. Ovo je naš odgovor na sve ono što oni pružaju društvu, ali i poticaj drugima da niti jedan dobar i kvalitetan rad neće ostati neprepoznat od strane Grada Velike Gorice – naglasio je prilikom obilaska gradonačelnik Krešimir Ačkar.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vrijednost radova je milijun i 245 tisuća eura, a Čedomir Tomašić predsjednik Mjesnog odbora Novo Čiče ističe kako će dom imati više sadržaja.

– On neće biti prazan i neaktivan, a zasigurno će i obogatiti mjesto koje napreduje i u koje se sve više ljudi doseljava. Bit će to jedna lijepa i pozitivna priča za naše mjesto koje je u određenoj fazi ekspanziji razvoja i ima zavidan broj udruga – govori Tomašić.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vatrogastvo u Novom Čiču ima stoljetnu tradiciju, a novi vatrogasni dom upravo je prijeko potreban čičkim vatrogascima kako bi adekvatno mogli spremiti svoja vozila i opremu.

– Nakon što je naš stari vatrogasni dom srušen jer je stradao u potresu, ostali smo bez svojih prostorija. Trenutno se nekako snalazimo, a privremeno koristimo i prostorije KUD-a. Veselimo se novim i adekvatnim prostorijama za potrebe ne samo vatrogasnog društva, već i ostalih udruga te mogućnost druženja i okupljanja svih mještana – istaknuo je Zvjezdan Čurla predsjednik DVD-a Novo Čiče.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

U Novom Čiču već šest godina djeluje i Društvo žena Novo Čiče koje do sada nisu imale svoj prostor.

– Nestrpljive smo da se završi ovaj prostor kako bi mogli u svojim novim prostorima održavati sastanke i brojne aktivnosti koje udruga provodi – rekla je predsjednica društva Vera Stepančić.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Svoj prostor u novom objektu imat će i Udruga umirovljenika Novo Čiče koje broji 130 članova.

– Do sada nismo mogli se družiti i okupljati naše starije mještane kako bi im uljepšali trenutke u njihovoj zlatnoj dobi. Radujemo se prostoru kojega smo dobili i nadamo se da će radovi biti što prije gotovi – istaknula je predsjednica udruge Nevenka Drapić.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Stari most je srušen, krenula je izgradnja novog betonskog mosta u Čičkoj Poljani

Rok za izvođenje radova je 180 dana.

Objavljeno

na

Objavio/la

Prije dva mjeseca krenulo je rušenje starog hrastovog mosta u Čičkoj Poljani, a sad su krenuli i radovi na izgradnji novog, vrijednog milijun i 234 tisuće eura. Radove je danas obišao i gradonačelnik Krešimir Ačkar.

– Rok izvođenja radova je 180 dana, a početak je bio 15. siječnja. Most će biti armirano betonske konstrukcije s drvenom ogradom i dug oko 50 kilometara, a širok 7,5 metara. S prometne strane most se sastoji od jedne kolničke trake širine 3,6 metara i obostranih pješačkih staza širina po 1,7 metara. Drago mi je što će mještani uskoro imati kraći put do Velike Gorice za gotovo četiri kilometara. Most bi trebao biti gotov do kraja ove godine, a s njime će ovaj kraj dobiti još veći turistički potencijal – istaknuo je gradonačelnik Ačkar.

26.04.2024. – Obilazak radova na izgradnji novog mosta u Čičkoj Poljani – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Da je most od velike važnosti za taj kraj, potvrdio je i predsjednik MO Čička Poljana Darinko Gučić.

– Mi smo se načekali, ali smo dočekali ovaj most prijeko rijeke Odre koji nam je od velike važnosti za naše mjesto. Kada su bile poplave nismo imali gdje izaći iz mjesta, taj projekt s poplavama je riješen i sada ćemo riješiti ovaj most. Ovo je jedan veliki početak za naše mjesto – istaknuo je Gučić i zahvalio Gradu i gradonačelniku što su omogućili ovaj projekt.

26.04.2024. – Obilazak radova na izgradnji novog mosta u Čičkoj Poljani – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Uz kraći put, most će sada konačno nakon više od jednog desetljeća ponovno spajati Čičku Poljanu i Kuče.

– Do sada morali ići dva kilometara u jednom smjeru da bi zaobišli rijeku Odru. No, ne samo to. Kada su bili visoki vodostaji na ovom području ceste su bile zatvorene, a most je bio na višoj razini pa se moglo prolaziti, veseli nas što ćemo uskoro ponovno imati komunikaciju na dvije strane – naglasio je Gučić.

26.04.2024. – Obilazak radova na izgradnji novog mosta u Čičkoj Poljani – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

26.04.2024. – Obilazak radova na izgradnji novog mosta u Čičkoj Poljani – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

Vijesti

Tamburice se vraćaju u Kravarsko, ponovno će odzvanjati crkvom Uzvišenja Svetog Križa

U čast hrvatskim braniteljima.

Objavljeno

na

Zvuk tamburica ponovno će odzvanjati crkvom u Kravarskom u čast hrvatskim braniteljima! Tamburaški orkestar HRT-a u nedjelju 28. travnja održat će jubilarni 30. koncert u novosagrađenoj crkvi Uzvišenja Svetog Križa u Kravarskom. Koncert organiziraju ga Općina Kravarsko, Zdrug hrvatske obrane „Nikola Šubić Zrinski“ i Udruga pripadnika 153.brigade HV-a Velika Gorica.

– Tradicija održavanja koncerta počela je još  ratne 1992. godine. Pripadnici topničke postrojbe B1 153. brigade HV koji su se u to vrijeme nalazili na području današnje općine Kravarsko organizirali su u suradnji s glazbenom proizvodnjom HRT-a prvi koncert pod tim nazivom u župnoj crkvi. Nakon formiranja općine 1996. godine organizaciju je preuzima Općina Kravarsko – podsjetila je Valentina Čačić iz Općine Kravarsko.

Koncert se održavao neprekidno 29 godina, no kako je u razornom petrinjskom potresu stradala crkva, tako je i ova tradicija nakratko prekinuta. Ovo će biti prvi koncert u novoizgrađenoj crkvi. Uz tamburaše HRT-a, a pod ravnanjem maestra Siniše Leopolda nastupit će i brojni gosti: Josipa Gvozdanić, Zvonko Kompes, velečasni Ljubomir Vuković, Gordana Ivanjek, Boris Ćiro Gašparac, Tatjana Matejaš – Tajči, Stanko Šarić, Adalbert Tuner Juci, Stjepan Vlahovac i Ansambl Jane

Koncert počinje u 18 sati, a odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja i Zagrebačke županije.

 

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno