Posljednjih dana u Velikoj Gorici i okolici provodilo se zaprašivanje najdosadnijih i najgladnijih krilatih stvorenja na svijetu – komaraca. Koliko su veliki možemo ih slobodno nazvati i mutantima!
Iako ih prati glas ‘kad si gladan, nisi svoj’, komarci mogu biti pozitivni za eko sustav. Naime, u našem Turopolju ima puno rijeka, bara, jezera i potočića u kojima se rađaju bebe komarci koji, kad narastu, postanu hrana ribama i drugim većim ličinkama. Uz to, same ličinke komaraca jedu mikroskopske organizme u vodama i na taj ih način recikliraju.
Odrasli komarci su također bitan čimbenik prehrambenog lanca, jer njima se hrane ptice, kukci i šišmiši. Ona manje lijepa strana priče odnosi se na to da su komarci prijenosnici uzročnika brojnih i vrlo opasnih zaraznih bolesti, poput malarije, denga i žute groznice, Zika virusne infekcije, groznice Zapadnog Nila, samo su neke od njih.
Kako su komarci ovisni o mikroklimi, tako se njihova aktivnost odvija pretežno u doba noći, predvečerja ili ranog jutra i tada u akciju kreću ekipe za zaprašivanje, od 4:30 do 7 sati ujutro i od 19 do 21:30 navečer.
– Ove godine ima ih više zbog vremenskih prilika, zbog kiša koje su puno padale, a komarcima treba kratko vrijeme da se razmnože i razviju u odrasle jedinke – kaže Ivica Oslović, djelatnik Eko deratizacije.
Zaprašivanje komaraca na području Velike Gorice – Foto: Gianna Kotroman/Cityportal.hr
Zaprašivanje komaraca iz specijaliziranog auta izvodi se insekticidima koji su odobreni od Svjetske zdravstvene organizacije i Ministarstva zdravlja RH, te se primjenjuju u naseljenim područjima prema operativnom planu.
‘Auto spasa’ koji svake godine željno iščekujemo, ima motor koji pod pritiskom izbacuje maglicu koja se širi i u obliku čestica zadržava u zraku i spašava nas tigrastih komaraca u terminima kad su najaktivniji, otkrio nam je Oslović, te dodao kako upravo zbog kišnog vremena vrlo često moraju ponavljati akcije zaprašivanja. Insekticid koji se šprica tijekom zaprašivanja nije otrovan za ljude, ali udisanjem čestica izaziva kašalj, stoga pripazite.
Prvi komarci, kojih na svijetu ima 3500 vrsta, pojavljuju se u proljeće i ostaju nam zujati oko kreveta do kasne jeseni. Ako ih maksimalno želite izbjeći ili im barem smanjiti šansu da vas radarski snime, izbjegavajte crnu, crvenu i tamno plavu boju odjeće, jer to su boje kojima postajete meta. No, teško da ćete im pobjeći, pa ni ne pokušavajte, jer vas svojom letačkom vještinom i brzinom između 1,5 do 2,5 kilometra na sat, detektiraju s 23 metara udaljenosti.
Piše: Gianna Kotroman/City radio