Povežite se s nama

Kultura

Čitateljski maraton: Učenici iz Ekonomske čitat će i pogađati ulomke iz književnih djela

Ispred Područne knjižnica Galženica od 14:30 sati.

Objavljeno

na

Učenici Ekonomske škole Velika Gorica sutra će sudjelovati u Čitateljskom maratonu ‘Čitam – pogađam!’ ispred Područne knjižnice Galženica.

Aktivnost Minuta za čitanje – čitateljski maraton koja se organizira u Mjesecu hrvatske knjige je nastala na inicijativu Hrvatskog čitateljskog društva.

Naime, pojedini učenici čitat će ulomke iz književnih djela koje su odabrali, ali sa skrivenim naslovnicama, a pred ostalima je zadatak pogoditi o kojoj knjizi i autoru je riječ.

– Cilj je ove akcije poticanje pripovijedanja kao vještine kojom se prenose važne životne poruke zasnovane na temeljnim ljudskim vrijednostima kao što su empatija, poštenje, pravednost, odgovornost i mnoge druge – ističu iz knjižnice.

Čitateljski maraton počinje u 14:30 sati.

 

Kultura

U Retro kinu Galženica pogledajte tri filmska ostvarenja poznatog redatelja Rajka Grlića

Povodom Svjetskog dana audiovizualne baštine.

Objavljeno

na

Svake godine, 27. listopada, cijeli svijet slavi Svjetski dan audiovizualne baštine kako bi istaknuo važnost očuvanja dragocjenih filmskih i televizijskih sadržaja koji čine neizbrisiv dio našeg kulturnog nasljeđa. Ove godine čak tri od četiri naslova u programu slave svoje godišnjice izlaska, a naglasak je stavljen na filmska ostvarenja poznatog redatelja Rajka Grlića.

Tako će se od 25. do 27. listopada u suradnji s Kino mrežom i Hrvatskim državnim arhivom/Hrvatskom kinotekom, u Retro kinu Galženica, prikazivati tri kultna filma za odrasle iz opusa Rajka Grlića i jedan posebno dragocjen film za djecu redatelja Vladimira Tadeja.

U tri dana možete pogledati četiri nezaboravna naslova iz sedamdesetih i osamdesetih godina. Domaći filmski klasik za djecu ‘Tajna starog tavana’ 80-ih godina predstavio je mlade glumačke snage, Marija Mirkovića i Renea Bitorajca, a sada njihove prve glumačke korake ponovno možete pogledati u Domu kulture Galženica.

Prikazat će sei  klasik ‘U raljama života’ nastao prema popularnom romanu Dubravke Ugrešić ‘Štefica Cvek u raljama života’. Na programu je i debitantski film Rajka Grlića ‘Kud puklo da puklo’ o nekonvencionalnom mladiću radničke provenijencije.

Ovogodišnju manifestaciju zatvorit će klasik kojeg potpisuje Grlić – ‘Za sreću je potrebno troje’. Film je to u kojem se uz tada već ugledne glumce Mikija Manojlovića, Miru Furlan i Bogdana Diklića prvi put na filmskom platnu pojavljuju Ksenija Pajić i Dubravka Ostojić.

Ulaz na sve projekcije će biti besplatan.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Sjećanje na jednog čuvara baštine: Vojkovi dani u Donjoj Lomnici

Danas će posjetiti grob Vojka Miklaušića, a za sutra je organiziran kulturno-umjetničkih program u društvenom domu u Donjoj Lomnici.

Objavljeno

na

Odlaskom na grob Vojka Miklaušića u Velikoj Gorici, polaganjem vijenaca i svetom misom u crkvi Sveta Tri Kralja, Lomničani će se i ove godine prisjetiti ovog velikog zaljubljenika u tradicijsku baštinu koji je ostavio traga u Hrvatskoj, a pogotovo u svojoj Donjoj Lomnici. Grob će posjetiti danas u 17 sati, a misa će biti u 18:30 sati.

A njemu u čast, ove godine članovi KUD-a Nova zora iz Donje Lomnice, u sklopu 28. Vojkovih dana orgnaizirat će sutra kulturno-umjetnički program koji će se održati u društvom domu.

– Vojko je svojim radom uspio na specifičan način donjolomničkog pjevanja zabilježiti i promovirati na nastupima. Vojkova fascinacija turopoljskom nizinom i njezinim stanovnicima potaknula ga je da zapiše njihove običaje, govor, pjesme i plesove, da ovjekovječi njihov način života na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće – ističu iz KUD-a ‘Nova zora’ te dodaju kako je bio veliki vizionar i u pogledu zaštite turopoljskog govora te je i na tom polju dao veliki doprinos zapisavši riječi i izraze koji su kako je sam napisao „izvan živog jezika ili zaboravljeni, jer su dijelovi jezika stare generacije kajkavaca, koja izumire“.

Program počinje sutra u 19 sati, a nastupit će sve sekcije kulturno-umjetničkog društva ‘Nova zora’ te gosti HSPD ‘Podgorac’ iz Gračana, OSS Buševec i KUD Čiče.

 

Nastavite čitati

Kultura

VIDEO Dašak Bugarske u goričkoj knjižnici! Prevoditeljica Banović o bugarskoj tradiciji i književnosti

Razgovor je bio začinjen i ozračjem bugarske glazbe.

Objavljeno

na

Bugarska tradicija, glazba i književnost na sat vremena zavladali su Gradskom knjižnicom Velika Gorica gdje je održano jedno zanimljivo predavanje i druženje s knjižničarkom i prevoditeljicom s bugarskog jezika Ksenijom Banović.

– Ksenija nam je na izuzetno zanimljiv način opisala Bugarsku, njezine prirodne ljepote, običaje, ukusnu hranu, srdačnost ljudi i ljupkost malih mjesta. Također nam je približila bugarsku književnost te opisala sjajne bugarske romane koje je prevela. Tako smo dobili preporuku i želju da pročitamo djela Gospodinova, Mutafčieve, Popova, Karabašlieva i još mnogih drugih sjajnih bugarskih književnica i književnika – istaknuli su iz goričke knjižnice.

Razgovor je bio začinjen i ozračjem bugarske glazbe. Kako zvuče najljepše bugarske pjesme, a kako tradicijski ritmovi bugarskog folklora dočarali su Gorana Tomašić Šragalj & Duo DarMar koji su odsvirali tri tradicionalne bugarske folklorne skladbe. Treća i posljednja, bila je u posebnoj zahtjevnoj jedanaest osminskoj mjeri.

Ovo hrvatsko-bugarsko druženje posjetili su i predstavnici Veleposlanstva Republike Bugarske u Republici Hrvatskoj Stoyan Stankuloff i Violin Markov te velikogorička pjesnikinja i književnica Darija Žilić koja je nedavno postala članicom Slavenske akademije u Varni.

Nastavite čitati

Kultura

Izložbom ‘Hypertopos’ otvoren ‘Art Bubble’ u Velikoj Gorici

Izložbu Martine Miholić u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja možete pogledati do kraja tjedna.

Objavljeno

na

U Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja jučer je otvorena izložba ‘Hypertopos’ umjetnice Martine Miholić u sklopu pop-up izložbe ‘Art Bubble’.

Miholić kroz svoje umjetničko istraživanje stvara začudne, distopijske ambijente hibridnih prostora koji spajaju organske i anorganske elemente, reflektirajući teme memorije, evolucije identiteta i međusobni odnos prirode i civilizacije. Njezin rad “Hypertopos” nije konkretno mjesto, već prostor novih mogućnosti—transmutiranih misli i ideja.

Ova prostorno specifična instalacija poziva na introspekciju i istraživanje postanka, budućnosti, te uloge čovječanstva u ekosustavu koji neprestano mijenja.

Inače, Art Bubble izložbe poznate su po lokacijama koje su u stalnom pokretu—uvijek na frekventnim mjestima koja privlače prolaznike i potencijalne kupce. Ovaj program prvenstveno podržava inovativne kustoske prakse i različitost kustoskog programa, dok suvremenim umjetnicima omogućuje češća izlaganja u nekonvencionalnim prostorima.

Cilj programa je približiti suvremenu umjetnost široj publici putem “next door” galerija, omogućujući pop-up koncept koji čini umjetnička djela dostupnijima za sve.

Umjetnički koncepti se i dalje mogu prijaviti ovdje do 10. studenog, a njihova realizacija je planirana nakon 12.11. i traje do kraja godine.

Pop-up izložbu u Interpretacijskom centru možete razgledati do kraja tjedna.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Festival kulturne baštine i tradicije. Memorijalni centar Nikola Tesla – Smiljan

Objavljeno

na

Objavio/la

Festival kulturne baštine i tradicije u Ličko- senjskoj županiji održan je 12.10.2024. godine u organizaciji tvrtke Shapeit iz Zagreba (vlasnica Jadranka Šepek), a sudionici popularne manifestacije iz Zagrebačke županije (Velika Gorica, Samobor, Zaprešić, Dugo Selo, Sesvete, Vrbovec) i Grada Zagreba posjetili su i Memorijalni centar Nikola Tesla Smiljan.

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović.

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Nakon dolaska u Grad Gospić prvo su razgledali spomenik Nikoli Tesli, koji je podignut ispred Kulturno informativnog centra Gospić. Zatim su se prema programu  uputili u Smiljan, rodno mjesto Nikole Tesle, jednog od najutjecajnijih znanstvenika u povijesti (Tesla je rođen 10. srpnja 1856. godine).

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

U rodnoj kući Nikole Tesle smješten je centar koji se sastoji od muzeja, knjižnice, dvorane i istraživačkog centra. U muzeju se čuvaju različiti artefakti vezani uz Teslin život i rad uključujući njegovu originalnu laboratorijsku opremu, osobne predmete, fotografije i dokumente.

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

”Memorijalni centar „Nikola Tesla“ je multidisciplinarna institucija koja objedinjuje znanost, umjetnost i turizam. Nalazi se u Smiljanu, a pod upravom je Muzeja Like Gospić. Otvoren je 10. srpnja 2006. godine povodom obilježavanja 150 godina rođenja Nikole Tesle. Memorijalni centar je zamišljen kao okupljalište za razne korisnike: djecu predškolskog uzrasta, školsku djecu, studente, umirovljenike, turiste, mjesno stanovništvo, Tesline obožavatelje, umjetnike itd.” (Wikipedija)

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Spomen područje Nikole Tesle je 2005. registrirano kao kulturno dobro i upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Predsjedništvo Hrvatskog sabora, na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, proglasilo je 2006. Teslinom godinom. Obnovljena rodna kuća, novi muzejski postav u njoj, okruženje i prateći eksterijerni spomenici te novoizgrađeni objekti čine sadašnji Memorijalni centar „Nikola Tesla” Smiljan.

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Gospić, listopad 2024. Memorijalni centar Nikole Tesle. Foto: Ognjen Karabegović

Nakon skoro dva sata razgledavanja Memorijalnog centra, puni dojmova sudionici festivala uputili su se u restoran Prašina vlasnika Jure Mataija u Gospiću. Dočekala ih je zamjenica župana Ličko-senjske županije Jasna Orešković Brkljačić. Pozdravila je sve ispred županije te upoznala sudionike festivala sa vrlo bogatom kulturnom baštinom Ličko-senjske županije.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.