Povežite se s nama

Moja županija

U srcu Banije: Preživjeli potres, no kako će i posljedice?

Novinari Cityportala: Obišli smo Luščane kod Petrinje u kojima je, usprkos debelim minusima, topla riječ danas najtraženija “roba”.

Objavljeno

na

Ono što su preživjeli stanovnici Siska, Petrinje, Gline i svih okolnih naselja i zaseoka tijekom potresa, teško je opisati riječima. Samo jedan dan s volonterima interventnog tima Društva Crvenog križa iz Dugog Sela u obilasku sela Luščani u okolici Petrinje, bio je dovoljan da vas osvijesti koliko je priroda moćna. U jednom trenutku ovi ljudi ostali su bez doma koji su gradili, bez životinja koje su ih prehranjivale, bez uvjeta za život koji su preko noći postali luksuz…

Dušan Vujanović priprema ručak u kamp kućici, Foto: Sanjin Vrbanus

– Dvije noći spavao sam u štali, u šatoru koji sam si napravio, dok preko prijatelja iz Zagreba nisam dobio kamp kućicu. Živim sam. Zahvalan sam na svakoj pomoći, ali znate, teško je. Zima mi je. Grijalicu imam, ali vani su minusi i noći su hladne. – govori nam Dušan Vujanović dok mu volonteri nose namirnice.

No, ipak, u ovom kraju topla riječ je danas “tražena roba” – To nam je sada više, nego da nam ne znam što donesete. Kad nam netko dođe, popriča s nama, to nam puno znači jer smo daleko od grada. Odmah se i mi bolje osjećamo jer se ne osjećamo zaboravljenima. – kroz suze priznaje gospođa Bosiljka Vilus. Njena imenjakinja, Bosiljka Vranjanin, u Luščanima je zajedno sa suprugom i sinom imala veliko poljoprivredno gospodarstvo. Potres je uništio staje i sve su morali prodati, pošto-poto.

– Morali smo, znate, prodati prekupcima krave i svinje. Inače vam je tržišna cijena jedne krave 1.500 eura. Sad smo ih dali za 300. Žalosno. Bojim se vremena koje je pred nama. Kažu da će nam graditi kuće kroz 6 mjeseci, no ja se bojim kako ću ovako u kontejneru i mjesec dana. Nismo mi više mladi da zidamo, bolje da nam naprave montažne kuće. Ali, tko zna što je pred nama. – zabrinuta je Bosiljka, dok nam njezin sin Stevo prepričava trenutke potresa tijekom kojeg su on i otac iz kuće spašavali 90-godišnju baku.

Stevo Vranjanin pokazuje tragove razornog potresa u dnevnom boravku, Foto: Sanjin Vrbanus

– To vam je bilo neopisivo, kuću kao da je netko uvijao u oba smjera, po nama je sve padalo, i namještaj i žbuka. I dan danas imam taj osjećaj trešnje u sebi. Bespomoćan si. Sve se ruši, a tebe baca na sve strane, no uspjeli smo nekako pobjeći van neozlijeđeni. Sve se srušilo, i štala i garaža, stradali su nam strojevi. – kaže Stevo.

Unutrašnjost kuće obitelji Vranjanin, Foto: Sanjin Vrbanus

Na OPG-u gospodina Damjana Gvojića zatekli smo ruševine. – Uzgajam svinje i ovce, a morao sam ih sve odvesti kod prijatelja, i kuća je stradala i štale su urušene. Pas Medo mi je sada najveći prijatelj. – govori nam mazeći uplašenog “čuvara” svojeg imanja.

Volonteri Crvenog križa s Damjanom Gvojićem, Foto: Sanjin Vrbanus

– Sve što smo stvarali sada je izgubljeno. I ne samo materijalno. Očajni smo, izgubljeni. Majci mi je danas zbog bolesti u bolnici amputirana noga. Gdje da je sada dovezem kad je otpuste s liječenja? – pita se Damjan.

Kuća obitelji Gvojić, Foto: Sanjin Vrbanus

Tisuće ovakvih sudbina slušaju naši volonteri Crvenog križa koji iz svih dijelova Hrvatske dolaze pomoći. Društva Crvenog križa s područja Zagrebačke županije u smjenama od po 5 dana obilaze stanovnike razrušene Banije i ovakve katastrofe podsjete ih zašto je volontiranje neizmjerno važno. – Moj volonterski staž započeo je zaposlenjem u OŠ Božjakovina gdje sam kao izvannastavnu aktivnost vodila Prvu pomoć u suradnji s Crvenim križem Dugo Selo. Volontiram već 15 godina jer želim pomoći drugima. Motivira me sreća koju vidim u onima kojima sam na bilo koji način pomogla. – kaže volonterka Ivana Skočić, inače profesorica biologije.

Ivana i Tomislav, Foto: Sanjin Vrbanus

S kolegom Tomislavom svaki dan prelazi kilometre i kilometre seoskih cesta, uz bezbroj puta ponovljena pitanja: Što vam treba? Imate deka? A hrane, imate dosta? – Humanost i humanitarnost, u biti, oduvijek su me privlačile, to je u vama, ta želja da date sebe i svoje vrijeme besplatno kako bi nekome uljepšali dan, pomogli na bilo koji način. Iako smo obučeni za sve situacije, srce mi se steže od pogleda na ove ljude. Oni su većinom u poodmaklim godinama i u normalnim uvjetima im treba ruka pomoći, a kamo li u ovim teškim. – priznaje Tomislav Lakić Grgec, inače zaposlen u privatnoj tvrtki a ujedno i dobrovoljni vatrogasac.

– Članovi lnterventnih timova Crvenog križa za žurne situacije u pružanju humanitarne pomoći na području Sisačko-moslavačke županije sudjeluju od 29. prosinca. Do 10. siječnja ove godine u pružanju humanitarne pomoći sudjelovalo je 209 volontera i 31 djelatnik Crvenog križa, a u ovom trenutku su na tom području članovi timova iz Dugog Sela, Vrbovca i Samobora. – izjavila je ravnateljica Društva Crvenog križa Zagrebačke županije Drinka Sopta. Društva Crvenog križa iz Ivanić-Grada, Velike Gorice i Zaprešića na svom području rada skrbe o 91 korisniku stradalom u potresu, dok Vrbovec,  Dugo Selo, Ivanić-Grad, Velika Gorica i  Jastrebarsko dodatno skrbe o 225 osoba s područja Sisačko-moslavačke, a nalaze se na području Zagrebačke županije.

– To je zaista jedna velika i koordinirana akcija na velikom teritoriju na kojem je ukupno dostavljeno preko 38 tona hrane, 14 tona higijenskih potrepština, 9 tisuća litara vode, preko tisuću deka, gotovo 900 kilograma odjeće, preko 300 kilograma pseće hrane, kao i grijalice, gumene čizme i agregati. Ponosni smo na naše djelatnike i volontere koji su i u ovoj situaciji katastrofe pokazali svoju svrhu  –  neizmjernu volju za pomaganjem. Bezuvjetno. – zaključila je Sopta.

Moja županija

Čuljak najavila nove projekte socijalne skrbi

Riječ je o radionicama o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi, te podršci socijalno ugroženim obiteljima s četvero i više djece.

Objavljeno

na

Objavio/la

Socijalna osjetljivost odlika je razvijene društvene zajednice, u kojoj postoji razrađen plan i program pomoći stanovnicima koji su u određenom trenutku života ostali bez dostatne materijalne sigurnosti ili podrške obitelji, a Zagrebačka županija putem Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, značajna sredstva usmjerava u projekte pomoći socijalno ugroženim stanovnicima.

Pročelnica Ksenija Čuljak najavila je da će uz gotovo 340 tisuća eura temeljem Zakona, Zagrebačka županija u ovoj godini županijskom Društvu Crvenog križa dodijeliti i dodatna sredstva.

–Novac je namijenjen za opremanje interventnih timova, te provedbu niza projekta sa županijskim i gradskim društvima. Podsjećam da su u proračunu Zagrebačke županije ove godine osigurana sredstva u iznosu od 68.600 eura za isplatu regresa i božićnica gerontodomaćicama zaposlenima u sklopu projekta „Zaželi“, kojeg provode gradska društva Crvenog križa. Važnost ovog projekta je neprocjenjiva za naše stanovnike kojima je neophodna svakodnevna pomoć u kući – istaknula je Čuljak.

Foto: GDCKVG

A da je to zaista tako, pokazuje i slučaj iz prosinca, gdje je gerontodomaćica doslovno spasila život jednoj korisnici koja je u nesvijesti ležala zaključana u svojoj kući. Nakon što je nije mogla dozvati, pozvala je vatrogasce i druge nadležne službe, koji su provalili vrata i pozvali liječničku pomoć. No, osim svakodnevnih poslova u kući i dostave lijekova, korisnicima nerijetko veću sreću donosi druženje i socijalni kontakt koji imaju putem projekta.

Spomenuta dodatna sredstva od 16.400 eura namijenjena su za provedbu dva nova projekta koja će unaprijediti socijalnu skrb na području županije.

Prvi projekt naziva „Radionice o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi“ usmjeren je na unaprjeđenje znanja i svijesti osoba u socijalnom riziku o temama vezanim uz zdravlje, prava iz područja socijalne skrbi i važnost zdravstvene pismenosti. Provest će se nizom radionica i edukativnih aktivnosti, gdje će osobe u socijalnom riziku dobiti informacije o zdravim životnim navikama, prevenciji bolesti te dostupnim pravima i uslugama u sustavu socijalne skrbi.

–Na taj način dižemo socijalnu skrb na novu razinu, jer će nove aktivnosti provoditi stručnjaci iz različitih područja, poput zdravstvenih i socijalnih radnika te pravnih savjetnika, kako bi naši socijalno ugroženi građani dobili sveobuhvatne informacije koje će im poboljšati kvalitetu života – objasnila je pročelnica.

Foto: Zagrebačka županija/kreiranje Socijalnog plana

Drugi projekt, „Četiri plus“ provodit će gradska društava Crvenog križa, uz koordinaciju županijskog Društva, a podršku će dobiti socijalno ugrožene obitelji s četvero i više djece s područja Zagrebačke županije.

–To je naša podrška u vrijeme kada troškovi života svakoga dana rastu, a uz poskupljenja namirnica, teško je obiteljima s više djece iznaći novac za dodatne izdatke ili opremanje stambenog prostora osnovnim stvarima. Tako da će putem projekta moći ostvariti pravo na donaciju kućanskih i drugih potrepština – dodala je Čuljak.

Ove aktivnosti obuhvaćene su Socijalnim planom Zagrebačke županije za razdoblje od 2025. do 2027. godine koji je krajem prošle godine prihvatila Skupština Zagrebačke županije, a u kojem su jasno definirane strateške smjernice i plan realizacije socijalnih usluga.

Nastavite čitati

Moja županija

Otvorena sportska dvorana vrijedna više od 2 milijuna eura

Izvođenje nastave tjelesne i zdravstvene kulture u hodnicima i premalim učionicama napokon odlazi u povijest.

Objavljeno

na

Objavio/la

Župan Stjepan Kožić i gradonačelnik Ivanić Grada Javor Bojan Leš danas su svečano otvorili novu sportsku dvoranu uz OŠ Josipa Badalića u Graberju Ivanićkom, čiju su izgradnju zajednički, u omjeru 50:50, financirali Zagrebačka županija i Grad Ivanić-Grad. Ukupna vrijednost radova je 2,2 milijuna eura.

– Ovo su temelji za nove sportske uspjehe. Moderna sportska dvorana djeci će omogućiti provođenje nastave tjelesne i zdravstvene kulture te drugih aktivnosti, u uvjetima kakve zaslužuju. Ono na čemu ćemo dalje raditi jest dogradnja škole za jednosmjensku nastavu sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. U tijeku je izrada projektne dokumentacije, a prema preliminarnim procjenama ulaganje će iznositi 2 milijuna eura. Osim toga, iz NPOO-a su Zagrebačkoj županiji dodijeljena prva bespovratna sredstva u iznosu od 1,8 milijuna eura namijenjena rekonstrukciji Srednje škole Ivana Šveara u Ivanić-Gradu. Važnost toga leži i u inicijativi za uvođenjem programa školovanja budućih medicinskih sestara. – istaknuo je župan.

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo kako se nova, u potpunosti opremljena sportska dvorana prostire na preko tisuću kvadratnih metara, a čine ju velika jednodijelna i dodatna mala dvorana.

Izgradnju sportske dvorane stanovnici Graberja Ivanićkog čekali su dugi niz godina – podsjetio je gradonačelnik Javor Bojan Leš, dodavši da je san mnogih generacija sada i ostvaren. Ivanić-Grad je u ovoj godini osigurao i sredstva za produženi boravak u sve tri osnovne škole.

Foto: Zagrebačka županija

Ravnatelj škole, Damir Adamović, i sam je pohađao nastavu u ovoj školi.

– Napokon možemo zaboraviti na izvođenje nastave tjelesne i zdravstvene kulture u hodnicima i premalim učionicama. Kvalitetno mjesto za tu namjenu, ova moderna dvorana važna je ne samo za učenike već i lokalnu zajednicu jer će se u njoj odvijati brojne sportske aktivnosti – dodao je Adamović.

Na području Ivanić-Grada u tijeku su i radovi na energetskoj obnovi Upravne zgrade Zagrebačke županije, a nakon postupka javne nabave kreće i energetska obnova OŠ Đure Deželića te tamošnje ispostave Doma zdravlja. Ukupna vrijednost ovih projekata je gotovo 5,5 milijuna eura, od čega polovicu pokrivaju sredstva iz NPPO-a.

Nastavite čitati

Moja županija

U subotu otvorenje izložbe Čarobni svijet leptira

Zagrebačka županija dom je za čak 1.010 vrsta leptira.

Objavljeno

na

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije poziva na izložbu  „U čarobnom svijetu leptira” čije će otvorenje biti 18. siječnja na Autobusnom kolodvoru Samobor.

Postav izložbe čini 36 slika nastalih na likovnim kolonijama u kojima je sudjelovalo 25 akademskih i amaterskih umjetnika, a različitim tehnikama zabilježili su svijet i posebnost ovih kukaca koji imaju stanište na području Zagrebačke županije. Višegodišnja istraživanja leptira na području županije pokazala su raznolikost i veliki broj vrsta, koje treba očuvati, čemu u prilog ide i ova izložba slika.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Inače, likovna djela s motivima leptira nastala su tijekom dviju likovnih kolonija u šumi Žutici i na jezeru Bobovica u Samoboru, s time da su organizirana promatranja  dokazala da 75% svih vrsta leptira pronađenih u Zagrebačkoj županiji obitava na području šume Žutice koja je jedna od najvećih nizinskih poplavnih šuma u Hrvatskoj i prva prirodna retencija rijeke Save nizvodno od Zagreba na području Lonjskog polja, a administrativno pripada Ivanić-Gradu i općini Križ.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Podsjećamo da je Zagrebačka županija dom je za čak 1.010 vrsta leptira. Njihov prosječan životni vijek je samo pet dana, dok neke vrste žive tek nekoliko sati, stoga Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije organizira i Noć noćnih leptira, gdje uz stručno vodstvo i posebne tehnike, posjetitelji tijekom noćnih sati mogu upoznati ove tajnovite stanovnike naše županije.

Otvorenje izložbe „U čarobnom svijetu leptira” je u 18 sati.

Nastavite čitati

Moja županija

Zimska čarolija čeka vas na Kladeščici

Utočište za sve željne mira, čiste prirode i očaravajućih zimskih prozora.

Objavljeno

na

Objavio/la

Istočni obronci Medvednice, u administrativnom sastavu grada Svetog Ivana Zeline, kriju prirodni dragulj – lokaciju Kladeščica, na kojoj se smjestio i istoimeni planinarski dom.

Nizinski gradovi Zagrebačke županije kao i ostatak kontinenta na nižim nadmorskim visinama, ne mogu se pohvaliti zimskim snježnim padalinama koje bi omogućile kvalitetno sanjkanje, grudanje ili snježne skulpture.

Foto: TZZŽ_Josip Škof

Zato treba krenuti uzbrdo, na obronke naših obližnjih planina poput Samoborskog i Žumberačkog gorja, možda i Vukomeričkih gorica, ali i zelinskog kraja, koji se „penje“ na dio Medvednice. Kladeščica iz prve rečenice, raj je za planinare, rekreativce, ovisnike o čistom zraku i tišini ali i podsjetniku na vrijeme kada je zima mogla pružiti zvuk škripe snijega pod čizmama!

Poznati velikogorički fotograf Josip Škof, svojim je objektivom zabilježio mnoga mjesta Zagrebačke županije i navukao nas na detaljnije istraživanje, baš kao i na manje razvikani lokalitet – Kladeščicu.

Foto: TZZŽ_Josip Škof

Do planinarskog doma možete „na noge“ planinarskom stazom broj 47 iz Svetog Ivana Zeline, kroz Biškupec Zelinski, a za vas, koji ćete štedjeti korake i potrošiti na gorivo, odabrat ćete vožnju automobilom po makadamu, koji je, kažu lokalci, dobro održavani cestovni pravac do vašeg odredišta. Na cilju će vas dočekati pogled za pamćenje na 460 metara nadmorske visine te utočište – planinarski dom Kladeščica, koji pruža i okrepu s bogatim domaćim jelovnikom i srdačnim domaćinima.

S Kladeščice pogled puca na Zagorje i Ivanščicu, dok za vedrih dana vaše oko može baciti pogled čak i na Kamniško-Savinjske Alpe u Sloveniji, tako da je to odlična pozivnica na uživanje u bajkovitoj atmosferi, koja će vikendom napuniti vaše baterije.

Planinarski dom je otvoren vikendom od 10 do 17 sati.

Nastavite čitati

Moja županija

Stižu nove kamere za brzinu na području Zagrebačke županije

Dvije su na području Velike Gorice. Na ulazu u grad iz smjera Zagreba te u Buševcu.

Objavljeno

na

Nakon što je u 2024. broj kamera na hrvatskim prometnicama drastično porastao, trend se nastavlja i u novoj godini. Trenutačno u Hrvatskoj postoji više od 500 kamera i kućišta za nadzor brzine. Prema najnovijim informacijama na prometnice stiže još 18 novih.

Samobor je jedan od rijetkih gradova Zagrebačke županije koji je bio pošteđen kamera za nadzor brzine. Ove godine stvari se mijenjaju jer se na područje grada i okolice uvodi čak 18 novih lokacija kamera.

Evo i popisa novih lokacija:

1. Ulica Bistrec (kod raskrižja s Vrnjačkom ulicom)

2. Državna cesta DC231 (kod raskrižja s Ulicom Miroslava Krleže)

3. Bobovica (u blizini k.br. 8 – Ulica Matice iseljenika)

4. Ulica Grada Wirgesa (kod raskrižja sa Štosovom ulicom)

5. Ulica Josipa Jelačića (kod k.br. 155)

6. Ulica Josipa Jelačića (kod k.br. 83)

7. Vrbovec Samoborski (kod nekadašnjeg caffe bara Lastavica)

8. Domaslovec (kod raskrižja s Ulicom Poljski put)

9. Hrastinska cesta (u blizini k.br. 49)

10. Hrastinska cesta (kod raskrižja s Ulicom kneza Borne)

11. Ulica Ivana Gundulića (kod raskrižja s Ulicom Matije Petra Katančića)

12. Rakovica, Mirnovečka cesta (u blizini k.br. 29)

13. Mirnovečka cesta (u blizini k.br. 1)

14. Sveti Martin pod Okićem (u blizini k.br. 8)

15. Falašćak, Samoborska cesta (u blizini k.br. 20)

16. Galgovo, Ulica Mirka Bogovića Okićem (u blizini k.br. 94)

17. Drežnik, Drežnička cesta (u blizini k.br. 73)

18. Gornji Kraj (u blizini k.br. 34)

Zagrebačka županija tako će imati ukupno 53 lokacije s kamerama, a provjeriti ih možete ovdje.

Naslovna fotografija: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.