U tijeku su upisi u siječanjske grupe na programe “Centra za poduku HELENA” koji je s radom započeo u rujnu, a čiji su osnivači Helena i Hrvoje Tkalčić, certificirani master učitelji mentalne aritmetike i mudrog učenja iz Velike Gorice.
Centar je specijaliziran za specifične obrazovne programe namijenjene prvenstveno djeci u dobi 3 godine pa naviše. Tkalčići su u njemu oformili dva edukacijska odjela – ‘Matematički odjel’ koji se bavi razvojem intelektualnih i kognitivnih sposobnosti djece kroz mentalnu aritmetiku i matematiku, i ‘Odjel za funkcionalno učenje’ – koji uči metodama i vještinama mudrog, funkcionalnog učenja.
“Nastavni program matematičkog odjela je fleksibilno i pažljivo osmišljen uzimajući u obzir individualne potrebe svakog djeteta. Učenje se prakticira u malim grupama, kroz zabavne aktivnosti, različite igre i natjecanja, pri čemu je najvažnija opuštajuća i kreativna atmosfera i pozitivni emocionalni odnosi”, objašnjava Helena Tkalčić, voditeljica i jedna od nastavnica Matematičkog odjela.
Prvi od tri programa Matematičkog odjela, onaj za najmlađe, zove se Numicon, traje 10 mjeseci, namijenjen je djeci u dobi od 3 do 5 godina i ima zadaću razvijati njihove predmatematičke sposobnosti. Ovaj program razvili su stručnjaci Oxford University-a, a 2015. godine je proglašen najboljom svjetskom edukativnom matematičkom metodom. Numicon pokriva cjelokupno područje brojeva, osnovnih računskih operacija i različitih matematičkih obrazaca.
“Kako bi djeci matematika bila zanimljiva, neophodno je probuditi i razviti interes za nju. Najbolji način za upoznavanje i druženje s matematikom je igra, a Numicon je upravo učenje kroz igru”, naglašava Helena Tkalčić.
Za predškolce i osnovnoškolce do uzrasta 12 godina Centar je osigurao Školu mentalne aritmetike ‘Malac Genijalac’. Cilj programa ove Škole je da svako dijete maksimalno probudi svoje mentalne kapacitete i postane bolja verzija sebe. Zdrav kognitivan razvoj postiže se na zabavan i razigran način, programom zasnovanim na tri ključne stvari: računanje abakusom, mentalna aritmetika i didaktičke igre. Kroz 10 mjeseci, djeca nauče brzo računati i to potpuno mentalno – bez olovke, papira ili drugih pomagala, no brzo računanje predstavlja samo alat kojim se postiže krajnji cilj, a to je razvoj fotografskog pamćenja, mogućnost vizualizacije, poboljšana koncentracija, fokus i pažnja.
“To je ono što nedostaje današnjoj djeci i u Centru rade na razvoju upravo tih kognitivnih vještina”. istaknula je Tkalčić.
Za nešto starije osnovnoškolce i srednjoškolce, Centar provodi 10-mjesečni program ‘Super um’ koji obuhvaća rješavanje složenih matematičkih problema isključivo mentalnim putem. Kroz ovaj program djeca uče metode mentalne konverzije valuta, računanje vremenskih intervala, određivanje dana u tjednu za bilo koji datum u prošlosti ili budućnosti, te binarni kod.
S druge strane, Odjel za funkcionalno učenje sastoji se od dva programa i jednog kluba, a bavi se metodama koje olakšavaju učenje. U njemu se uči kako mudro učiti i to ne samo učenike već i studente. Temelj ovog odjela predstavlja Škola brzog čitanja i mudrog učenja na koju su vlasnici Centra posebno ponosni obzirom se radi o jedinstvenom programu za koji je Centar inače vlasnik licence za čitavu Republiku Hrvatsku, tako da program ove Škole ne sprovode samo u ovom Centru već i u suradnji sa učilištima, logopedskim centrima, školama stranih jezika, ali i u sklopu neovisnih škola, u ukupno 12 hrvatskih gradova. Do sada su odškolovali i licencirali preko 30 nastavnika za ovaj program. Znanstvena istraživanja kažu kako trenutno živimo u vremenu kada dnevno primamo 100 puta više informacija nego što li je prosječan čovjek primao prije samo 30 godina.
“U Školi brzog čitanja i mudrog učenja zato učimo naše polaznike kako tu količinu informacija kvalitetno primiti, odnosno – poboljšavamo polaznicima kapacitet za prijem informacija korištenjem posebnih tehnika brzog čitanja, uz pomoć kojih mogu kvalitetnije sagledati sve te silne informacije i obraditi ih, filtrirati, vizualno ih prikazati uz pomoć specijalne dijagramske tehnike – tzv. asocijativne mape. Nadalje, učimo polaznike kako da one informacije koje su izabrali kao najvažnije – kvalitetno pohrane u mozgu i učine ih brzo dostupnima kad zatrebaju, korištenjem posebno osmišljenih tehnika pamćenja. Na kraju, što je jako bitno, učimo kako kvalitetno prezentirati sve što su naučili, a to je ono što se kroz klasično obrazovanje rijetko nauči”, objašnjava Hrvoje Tkalčić, voditelj i jedan od nastavnika Odjela za funkcionalno učenje.
Kako je Škola brzog čitanja i mudrog učenja namijenjena onima koji već znaju tečno čitati, Centar se pobrinuo i za one koji to još ne znaju. Program „Mudro učenje – prvi koraci“ predstavlja pripremni program za izraziti razvoj vještine brzog čitanja, pamćenja, prezentiranja i djelotvornog učenja uopće. U pitanju je osmomjesečni program namijenjen učenicima prvog i drugog razreda osnovne škole koji djecu u početku podržava u ‘klasičnom’ pristupu školi – dok im sve to ne postane mnogo lakše, a u kasnijim modulima im pomaže da usvoje naprednije pristupe učenju. Program potiče sveukupni psihomotorni, govorno-jezični i intelektualni razvoj. Uče i vještinu vizualne organizacije gradiva kroz elementarne asocijativne mape, uče tehnike pamćenja i polako kreću sa tehnikama brzog čitanja.
Po završetku navedenih programa, polaznici imaju priliku pohađati Klub mudrog učenja gdje mogu nastaviti njegovati naučene vještine funkcionalnog učenja i lakše rješavati svakodnevne izazove u školovanju.
“U pripremi je i program za djecu koja još ne idu u školu, a koji će imati za cilj kod djece predškolskog uzrasta potaknuti razvoj tzv. životnih vještina, odnosno onih vještina koje se nedovoljno razvijaju tijekom školovanja, a neophodne su za postizanje ozbiljnih rezultata u obrazovanju i karijeri. Primjeri ovih vještina su financijska inteligencija, upravljanje vremenom, snalaženje u prostoru, kao i čitav spektar psihomotornih vještina čiji nivo razvijenosti u velikoj mjeri ovisi o uspjehu u školi i životu”, kažu iz Centra za poduku HELENA.
Svi opisani programi Centra se provode u više zemalja diljem svijeta, a Helena i Hrvoje Tkalčić su ih uspjeli objediniti. Centar posjeduje licencu za svaki od programa po kojoj ih provodi, te zapošljava nastavni kadar koji je prošao obuku i certifikaciju za sve ove programe. Programi se provode kroz 3 tematski uređene učionice u malim grupama što omogućava maksimalno individualni pristup svakom djetetu. Za relaksaciju u pauzama Centar se pobrinuo prigodno urediti igraonicu te poticati zdrav razvoj djece kroz domaće voćne proizvode.
U tijeku su upisi u siječanjske grupe, a više informacija možete saznati na https://www.centar-HELENA.hr
Velikogorički branitelji dali su izniman doprinos obrani Hrvatske tijekom Domovinskog rata, uz pijetet onima koji su za slobodu dali svoje živote.
Stoga su svečana okupljanja uvijek prilika za zahvalu i duboko poštovanje onima koji su branili u ratu naše domove – našim braniteljima.
Iako je od završetka rata prošlo 30 godina, sjećanja na te dane još uvijek su svježa, jer ti su trenuci, dani, mjeseci i godine, bile ključne za samostalnost Republike Hrvatske.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Svečano obilježavanje branitelji su započeli polaganjem vijenaca i paljenjem lampaša za sve poginule suborce kod spomenika Golubica predvođeni potpredsjednikom Vlade i ministrom branitelja Tomom Medvedom, zamjenikom gradonačelnika Nevenom karasom i predsjednikom Gradskog vijeća Grada Velike Gorice Darkom Bekićem.
Središnja svečanost održana je u velikom šatoru u Parku dr. Franje Tuđmana gdje se braniteljima pridružio i gradonačelnik Krešimir Ačkar.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
– Prilika je to za reći jedno veliko HVALA našim braniteljima koji su toliko toga dali da bi mi danas živjeli u slobodnoj Hrvatskoj. Svojim dolaskom ministar Medved pokazuje podršku ljudima koji su na bojištu branili domovinu, pokazuje da je uz branitelje ne samo danas nego svakoga dana, kada bilo što zatrebaju odgovara na poziv, posjećuje ih i to im puno znači. Naši branitelji su primjer pravog herojstva, koje nam pokazuju i u ovo mirnodopsko doba. Uključeni su u humanitarne akcije, volonterski rad i društveni život naše zajednice čime nas obogaćuju na poseban način. Želim im sretan njihov dan i da ih još puno godina prati zdravlje – poželio je gradonačelnik.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Posebna je čast biti ovdje među okupljenim braniteljima i prilika da se poklonimo njihovom doprinosu i žrtvi za slobodu – izjavio je ministar Medved, zahvalivši Velikogoričanima na pozivu.
–Zahvaljujem gradonačelniku Ačkaru na podršci koju Grad Velika Gorica pruža braniteljima Domovinskog rata, čime daje primjer poštovanja prema sugrađanima koji su obranili naše domove. Ovo je dan sjećanja na organizirano okupljanje postrojbi koje su tijekom Domovinskog rata dale nemjerljiv doprinos obrani Velike Gorice, no i grada Zagreba. Ne zaboravimo da su branitelji s područja Velike Gorice bili u svim postrojbama Hrvatske vojske, policije, u našim gardijskim brigadama, kao i u 153. brigadi koja je djelovala ovdje iz Velike Gorice, kao i na nizu hrvatskih bojišta diljem Hrvatske. Svojim životima stali su u obranu svojega grada i glavnog grada Republike Hrvatske na Pokupskom bojištu – rekao je ministar.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Podsjetio je kako ove godine obilježavamo 30.-tu obljetnicu Vojno-redarstvenih akcija Bljesak i Oluja, zahvaljujući kojima danas možemo uživati u slobodnoj državi.
–Zahvalnost i podrška naša je obaveza, jer im to hrvatski narod duguje. Ministarstvo branitelja je partner i podrška u svim projektima koje branitelji kreiraju okupljeni u svojim udrugama. Kada vidim ovdje tolike branitelje na okupu i njihovo zajedništvo, zajedno sa svojim obiteljima, u društvu članova obitelji poginulih, nestalih i preminulih branitelja, kao ministar sam ispunjen radošću i upućujem osobnu zahvalu predstavnicima braniteljskih udruga Grada Velike Gorice – poručio je Meved.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Mnogi branitelji tijekom rata su prošli kroz ranjavanja i danas su članovi velikogoričke udruge Hrvatskih ratnih vojnih invalida. Predsjednik Željko Klasnić, ističe kako udruga broji 700 članova od kojih ih je oko 150 aktivnih.
– Na čelu gradske Koordinacije braniteljskih udruga je zamjenik gradonačelnika Neven Karas, a ovaj datum je izabran u spomen na naše organizirano djelovanje u obrani Hrvatske. Ove godine ćemo prvi puta organizirati susrete za članove obitelji poginulih, nestalih i preminulih branitelja naše udruge krajem ovog mjeseca, a u listopadu imamo naš maraton u kojem povezujemo prvu crtu bojišnice u Pokupskom s Velikom Goricom na kojem nam se svake godine pridruže i paraolimpijci i drugi sportaši. Kraj godine zaključujemo s malonogometnim turnirom u prosincu na koji nam ove godine dolaze ekipe iz susjedne BiH, a okupit će oko 40 ekipa – najavio je Klasnić.
Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal
Dodajmo kako će od 20 sati za okupljene u šatoru pjevati tamburaški sastav Gazde.
Zrakoplovni dan u Velikoj Gorici – čuvari našeg neba na jednome mjestu!
Ačkar: Ponosni smo što naš grad ima jedinstvenu priliku biti centrom susreta letačkih snaga naše države, a posebice što posjetitelji izbliza mogu vidjeti i kompletnu eskadrilu borbenih aviona Rafalea.
Velika Gorica brendirala se kao grad zrakoplovstva iskoristivši svoje adute na nacionalnoj razini, što i ne čudi budući da se na teritoriju grada nalazi Zračna luka Franjo Tuđman, Zrakoplovna škola Rudolfa Perešina, Aeroklub ali i baza Hitne helikopterske medicinske službe.
Ovogodišnja manifestacija AIRVG – Zrakoplovni dan u Velikoj Gorici na terminalu nekadašnje Zračne luke objedinila je sav potencijal Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, uz gostovanje borbenih lovaca, transportnih helikoptera i zrakoplova iz Francuske, Italije i Mađarske, Slovenije i Austrije.
-Ponosan sam na organizaciju ovako velikog spektakla upravo u našem gradu koji dugi niz godina živi u sinergiji sa zrakoplovstvom. Veseli me velik broj posjetitelja koji imaju što vidjeti i to je ono čemu težimo, da smo prepoznati kao grad zrakoplovstva, da manifestacije nalik ovoj u naš grad privuku što veći broj turista. Ovo je zaista jedinstvena prilika izbliza pogledati eksponate našeg ratnog zrakoplovstva koji čuvaju hrvatsko nebo – rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.
Zapovjednik Hrvatskog zrakoplovstva i protuzračne obrane, general Michael Križanac pohvalio je organizaciju aeromitinga.
–Velik je zadatak organizirati ovakvo događanje na kojem se može pogledati svih 12 Rafalea od kojih će 2 i letjeti, a sve kako bi prisutni mogli vidjeti njihove performanse, što i nije uobičajeno. Inače, naši borbeni avioni lete jedino na vježbama i važnim nacionalnim događanjima, no našli smo načina da danas ipak pokažu svoju snagu i u zraku. To nam je važno jer želimo pokazati što su naši piloti do sada usavršili obukom koju su prošli, a zahvalan sam i na našim prijateljima iz susjednih zemalja koji su nam se pridružili. Velika Gorica je pravo mjesto za ovakvo događanje jer je zrakoplovstvo ono s čime živi svakoga dana – istaknuo je Križanac.
Sigurnost je jedan od ključnih faktora razvijenosti i preduvjet za napredak općenito, poručio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić.
–Piloti prolaze vrhunsku obuku i lete gotovo svakodnevno tijekom vježbi iznad cijele Hrvatske. No, ovo je prilika da se građani u neposrednom kontaktu uvjere s čime raspolažu snage Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u suradnji sa savezničkim zemljama. Ovdje se može vidjeti kako to sve funkcionira i siguran sam potaknuti mlade da se odluče na vojni poziv – rekao je ministar.
Dodao je kako našim pilotima u Air Policingu – mirnodopskoj zadaći nadzora i zaštite zračnog prostora, do kraja ove godine pomažu savezničke zemlje, članice NATO saveza.
–Nakon toga sami preuzimamo nadzor i čuvanje našeg neba od strane Rafalea tako da je sposobnost Hrvatskog ratnog zrakoplovstva u budućnosti neupitna. Jedna od tri najvažnijih grana svakih oružanih snaga, uz kopnenu vojsku i mornaricu, jest ratno zrakoplovstvo. Time obuhvaćamo spremnost na čuvanje mira u svim segmentima – naglasio je Anušić.
Ministar obrane najavio je za mjesec rujan uvođenje besposadnih letjelica koje je Republika Hrvatska nabavila za službu oružanim snagama.
Stanovnici i vatrogasci Općine Pokupsko od danas imaju kompletno uređeno mjesto za sve vatrogasne aktivnosti, kao i kulturna zbivanja u ovome kraju. Obnovljena zgrada vatrogasnog doma službeno je otvorila svoja vrata, a svečanosti otvorenja odazvali su se brojni mještani i vatrogasci, kao i uvaženi gosti.
Vrijednost radova je 1,3 milijuna eura, od kojih je nešto manje od milijun iz Programa ruralnog razvoja, gotovo 96 tisuća eura izdvojila je Zagrebačka županija, putem Ministarstva regionalnog razvoja dobiveno je gotovo 155 tisuća, a sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava.
Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal
–Naši vatrogasci danas dobivaju ono što su i zaslužili. Oni su snaga koja je našim stanovnicima oduvijek na raspolaganju; od ratnih vremena, poplava, požara, nakon potresa, u vrijeme nestašice pitke vode, ali kao podrška hitnoj pomoći i policiji. Ovaj dom je mjesto gdje će sada oni moći organizirati svoju opremu i vozila, kako bi bili spremni za svaku intervenciju, no u zgradi je polovica kvadrature namijenjena za naše udruge i događanja, od najmanjih do najstarijih stanovnika. Time kao Općina ispunjavamo zadatak da osiguramo najbolje moguće uvjete, ne samo u Pokupskom već i u drugim naseljima naše općine – rekao je načelnik Općine Pokupsko Božidar Škrinjarić.
Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal
Dodao je kako je u tijeku izrada idejnog rješenja za još jedan dom u Lukinić Brdu i vatrogasno spremište u Hotnji.
–Zadali smo si nove obaveze u budućnosti. U planu je u ovoj jezgri općine, na potezu između dječjeg vrtića i zgrade Općine, izgradnja Doma za starije i nemoćne, čime bismo u središtu naše općine objedinili brigu i skrb, i za naše mališane i za naše starije – najavio je načelnik.
Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal
Dobrovoljno vatrogasno društvo Pokupsko danas broji 89 vatrogasaca, od čega je 35 operativnih, naveo je u svojem obraćanju zapovjednik društva Josip Mareković.
–Svakog dana se usavršavamo i školujemo, ulažemo svoje slobodno vrijeme u edukacije, kako bi mogli kvalitetno odgovoriti na sve intervencije. Dali smo veliki obol nakon potresa, kada je toliko zahtjevnom periodu svaki naš vatrogasac radio preko svojih mogućnosti. Mi smo na raspolaganju u bilo koje vrijeme, u bilo kojem izazovu i kriznoj situaciji, ostavljajući svoje obitelji kako bismo spasili ljude i imovinu, što je za zajednicu neprocjenjivo – poručio je Mareković.
Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal
U ime Vlade Republike Hrvatske svečanosti je nazočio državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak, koji je u svojem govoru pohvalio realizaciju projekta i dosege načelnika Škrinjarića.
–Načelnik ove Općine zaista je pionir u projektima javne infrastrukture na ruralnom području. Naime, projekt toplane u Pokupskom svojevremeno je bio prvi projekt realiziran iz IPARD predpristupnog fonda. Cilj Vlade je i dalje osigurati standard u općinama ali i koordinacija među ministarstvima kako bi se realizirali projekti poput ovog kojeg danas otvaramo, jer su također okosnica života stanovnika na ruralnom području. Oni su svjedočanstvo da hrvatski čovjek marljivo radi i živi u seoskim domaćinstvima – naglasio je Majdak.
Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal
Što manje “posla” vatrogascima je poželio ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Nikola Dolački.
–Drago mi je da sada imate ovakvo lijepo zdanje, jer i sam sam odrastao na ruralnom području i znam koliko je to važno za seosku zajednicu. Možete i sami vidjeti diljem općine natpise koji svjedoče o povučenim EU sredstvima uz pomoć kojih su realizirani mnogi projekti, tako da Općina Pokupsko zaista može biti ponosna svojim rezultatima, jer je svojim stanovnicima osigurala bolje uvjete života – zaključio je Dolački.
Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal
Dodajmo kako u povodu svečanog otvorenja Vatrogasnog doma, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky, organizira i cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u s prigodnim domjenkom i glazbenim programom. U 17 sati nastupaju tamburaši Cosa Nostra,a od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja.
Gorica čeka Hajduk: ‘Za nas je loše što su Splićane svi otpisali iz utrke za titulu…’
Nogometaši Gorice u nedjelju u 16 sati na svom stadionu dočekuju splitski Hajduk, osam dana nakon što je klub s Poljuda porazom od Dinama ozbiljno narušio svoje šanse za titulu. No Goričani brinu svoje brige…
Od nedjelje do nedjelje. U tom su ritmu ovih dana nogometaši Gorice, koji su prošle nedjelje na Rujevici morali čestitati boljem domaćinu i zaključiti svoj niz od šest utakmica bez poraza, a ove će se nedjelje u pozitivan ritam pokušati vratiti kroz još jedan iznimno težak izazov. Na Gradski stadion od 16 sati stiže splitski Hajduk, potresen ishodom derbija, ali to su isključivo gostujuće brige.
Domaća Gorica brine neke svoje brige, a one se i ovoga puta odnose na matematiku. Pobjeda protiv Hajduka donijela bi i definitivno osiguravanje ostanka u ligi, budući da je priča oko (ne)oduzimanja bodova Šibeniku vraćena korak ili dva unatrag, pa sve govori da će se odluka donositi na terenu, a ne za stolom. Što je, realno, i puno bolja opcija.
– Nikad nije ugodno izgubiti utakmicu, ali znali smo da idemo kod odlične Rijeke. U prvom poluvremenu imali smo jedan kolektivni podbačaj, a raspoložena Rijeke to je iskoristila i kaznila nas. U drugom poluvremenu bili smo jako dobri, dominirali smo, ali prekasno smo se vratili i na kraju zasluženo izgubili utakmicu. Ali dobro, nema tuge ni razočaranja, odmah smo se okrenuli sljedećoj utakmici – kaže trener Mario Carević, koji cijelog ovog proljeća mora koristiti i kalkulator.
Koristi ga i dalje, jer ništa još nije riješeno, iako bi moglo biti već i u subotu, u slučaju da Rijeka dođe do pobjede na Šubićevcu.
– Matematički nismo sigurni, trebaju nam još ta tri boda da ne ovisimo o drugima, a ja ne želim ovisiti ni o kome osim o sebi. Nije jednostavno pripremati momčad na sve ovo, jer u specifičnoj smo situaciji. Puno je igrača na posudbi, mnogima istječe ugovor, pa neki već sad razmišljaju i o sljedećem koraku u svojim karijerama, što je i normalno, jer od kraja sezone dijele nas još dva tjedna. Međutim, tražim fokus na dovršetak našega posla, jer sezonu moramo završiti kako smo i počeli, s pravim rezultatom. Od nas se to traži, od mene prvog, ali i od igrača. Idemo završiti posao kako treba – apelirao je Carević i javno ono što komunicira svojim igračima.
Poruka iz Splita, kao i zahtjeva za ulaznicama, ovom prilikom ima bitno manje nego u nekim prethodnim slučajevima, hajdučka euforija definitivno je u drastičnom padu, gotovo da više ni ne postoji, no to ne znači da značajan broj navijača gostiju neće ispuniti tribine našega stadiona. I pokušati pomoći svojoj momčadi, kao što će i gorički navijači gurati svoje igrače prema naprijed.
– Znamo da nas čeka teška utakmica, to je sigurno. Unatoč svemu, Hajduk još ima nadu da može do titule, a budući da su ih nakon poraza u derbiju s Dinamom gotovo svi u medijima i javnosti otpisali, očekujem da će ovoga puta biti nešto drukčiji. Takve stvari ulaze u glavu, bit će rasterećeni, a manjak očekivanja često znači i bolju izvedbu. Naravno, to nije dobro za nas, ali stalno ponavljam da vjerujem da mi možemo igrati sa svima. Pokazali smo to u prvom dijelu sezone protiv Hajduka, kad smo ih pobijedili na našem stadionu, a i na Poljudu smo pokazali da možemo. Iako, opet kažem, očekujem da će ovo biti bitno drukčija utakmica od obje te prethodne – kaže Carević.
Iako posao još nije službeno završen, dolazi vrijeme kad se treba već baviti i sljedećom sezonom, odnosno planovima za slaganje neke nove goričke momčadi. Pitanje je što će biti s onima kojima istječu ugovori, pitanje je i što će biti s onima koji su na posudbama, a sve to govori da bi promjena moglo biti jako puno.
“Da, situacija je takva, a ja sam svjestan da smo već morali odraditi velik dio posla u tom smislu. Međutim, ne mogu protiv sebe. I kada ljudi iz kluba iniciraju takav razgovor, ja krenem, pa odustanem. Jednostavno, želim zatvoriti jednu stranicu da bih otvorio drugu – rekao je trener Gorice i dodao:
– Nikad više kao trener ne želim biti u ovakvoj situaciji, u borbi za ostanak u ligi, a nadam se da ni ovaj klub više neće biti u takvoj situaciji!
Lijepe su to želje, u skladu s ambicioznim najavama za budućnost, ali aktualna stvarnost nudi upravo to. Borbu za ostanak sve dok ona ne bude i definitivno riješena. S druge strane tablice, pak, vodi se neizvjesna bitka za titulu. U kojoj Carević ne želi baš ništa prognozirati…
– Ova sezona HNL-a je toliko luda da bih bio budala da idem prognozirati. Puno je oscilacija praktički u svakom kolu, toliko da je to nevjerojatno. Evo, kad smo pobijedili Dinamo, svi su rekli da su gotovi, a oni sad imaju ogromne šanse. I zato se stvarno ne bih želio upuštati u bilo kakve prognoze – zaključio je Car.
Na raspolaganju mu ni ovoga puta neće biti ozlijeđeni Mateo Leš, nije još došao trenutak ni za povratak Ivana Fiolića, ali moglo bi se dogoditi da na klupu sjedne kapetan Jurica Pršir, koji je izgubio cijelo ovo proljeće zbog problema s leđima. Na teren bi od prve minute moglo ovih 11 igrača:
FOTO: prodaja knjiga iz otpisa Gradske knjižnice/cityportal.hr
Od ponedjeljka 12. do srijede 14. svibnja, ispred Središnjeg odjela Gradske knjižnice, na adresi Zagrebačka 37, održat će se rasprodaja knjiga iz otpisa po jedinstvenoj cijeni od samo 1 eura po primjerku. Stoga, ako želite obogatiti svoje kućne knjižnice, ovo je prava šansa!
Prodaja će se odvijati svakog od ta tri dana u vremenu od 10:00 do 18:00 sati. Riječ je o knjigama koje su otpisane iz knjižničnog fonda, ali se, kako poručuju iz knjižnice, radi o kvalitetnim naslovima koji još uvijek imaju što ponuditi čitateljima.
Kupci će moći birati među raznovrsnim naslovima, a niska cijena otvara mogućnost da svatko pronađe nešto za sebe, bilo da je riječ o klasicima, beletristici ili stručnoj literaturi.
Za sve ljubitelje knjiga ovo je idealna prilika da po simboličnoj cijeni dođu do zanimljivih naslova, bez obzira traže li štivo za plažu, poklon dragoj osobi ili dodatak vlastitoj kolekciji.