Povežite se s nama

Kultura

U Buševcu fešta “3 u 1”: Malo kestena, malo traktor kosilica i kalendar…

Buševčani su u subotu uživali u šestom izdanju svoje kestenijade, a u sklopu tog događaja održana je i utrka traktorskih kosilica te promocija kalendara udruge Moj Buševec

Objavljeno

na

Subota poslijepodne, topla i ugodna, jesen u svom najljepšem izdanju… Kulisa koja se nadvila nad Buševec dvanaestog dana mjeseca listopada bila je idealna za druženje na otvorenom, a u udruzi Moj Buševec kao da su u dosluhu sa Zoranom Vakulom i društvom. Baš na ovaj dan organizirali su ne jedan, ne dva, nego tri događaja! Kestenijada, utrka traktor kosilica i promocija kalendara u izvedbi ove udruge zapravo su bili jedan, spojeni događaj, ali podijeljen u tri cjeline.

Prva među njima bila je vezana, dakle, uz kestene.

– Evo, na redu je 6. Buševska kestenijada, koja svake godine privlači sve više ljubitelja toga ploda. Dio kestena nabavljamo u Vukomeričkim Goricama, drugi u Hrvatskoj Kostajnici, a sve kako bismo ljudima iz našega kraja približili važnost kestena. Svatko ima svoju omiljenu deliciju, ali dosta kestena u okolici Turopolja ljudi beru i jedu, a vole doći i k nama u Buševec – kaže Danijel Rožić, predsjednik udruge Moj Buševec.

Miris kestena širio se cijelim prostorom iza Društvenog doma, a to ima veze s činjenicom što se nisu pekli onako kako se peku inače.

– Svatko ima svoju varijantu, a mi smo izabrali jednu specifičnu. Kestene pečemo onako kako se to radilo nekad u davninama. Imamo člana udruge koji se potrudio, proučio taj način pečenja, ali to je njegova tajna. Samo on zna kako rezati, ali i peći kestenje – kazao je Rožić s imenom Danijel.

Njegov prezimenjak Ivan, pak, bio je zadužen za kalendar za 2020. godinu, koji je ovom prilikom imao svoje javno predstavljanje.

– Općenito, kalendar je starinski, pravljen je prema Habdelićevu kalendaru iz 17. stoljeća, a radi se o tome da se sačuvaju stari kajkavski nazivi blagdana tijekom godine, jer današnja mladež ih više ne poznaje. Ne znaju što su ‘trojaki’, što je ‘trojački pondelek’, ne znaju kad je ‘marejne’, što je to ‘kraljevo’… Ima cijeli niz blagdana koji su se nekad slavili, a danas su zaboravljeni jer su prevladali štokavski nazivi. Želimo nekako čuvati tradiciju koja je postojala – kazao je Ivan Rožić i nastavio:

– Kalendar je svake godine pun motiva Buševca, a ove godine posvećen je 120. godišnjici osnutka našeg DVD-a i 100. godišnjici osnutka Ogranka seljačke sloge Buševec. U kalendaru su dva vatrogasna motiva i dva motiva iz rada OSS-a, ima četiri stranice, a na svakoj su po tri mjeseca.

Borba za opstanak turopoljskog narječja sve je teža i teža, ali ima još onih koji se trude i pokušavaju.

– Trudimo se, iako vrijeme ide, leti, nestaju čitavi jezici, a to bi se moglo dogoditi i s narječjima. Ali neka ostane zabilježeno i sačuvano, možda netko nekad opet to pokrene. Na tome dosta radi i gorički ogranak Matice Hrvatske, koji se izborio da turopoljski govor dobije potvrdu svoje osobitosti. Voljeli bismo kad bi se to narječje učilo i u školama – kazao je gospon Rožić.

Cijelo to vrijeme čuo se i zvuk motora, jer samo nekoliko desetaka metara dalje na livadi je iscrtana i staza za utrku kakve na našim prostorima dosad nije bilo. Utrkivale su se, naime, traktorske kosilice!

– Ideja je potekla iz SAD-a i Engleske, budući da ovakvih utrka na području Hrvatske dosad nije bilo. Doduše, bilo je natjecanja u kojima su sudjelovali motokultivatori i drugih strojeva, ali utrka traktorskih kosilica dosad nije bilo – kazao je Davor Sovina, organizator utrke Tur Challenge, pa pojasnio pravila:

– Pravila su slična kao u Formuli 1. Prvo idu kvalifikacije, kroz koje se određuje tko će s koje pozicije startati, a zatim i utrka, koja se vozi 15 krugova. Sve skupa traje oko 40 minuta kad je riječ o ovakvim vrstama kosilica, koje idu između osam i deset kilometara na sat.

Trebalo je na stazi prolaziti i prepreke, pokazati vještinu, a jedino što ovoga puta nije bilo važno je košenje trave.

– Mislim da je ovo zabavnije nego kositi, ha, ha. Prvi nam je put da radimo ovako nešto, možda su kosilice i prespore za ovakvu stazu, ali vidjet ćemo… Ovo nam je prva utrka, a u budućnosti želimo da postane tradicionalna, da se uključe i ‘nabrijane’ kosilice, da sve malo više sliči na Street race – poželio je Sovina.

Kultura

Predstava ‘Stambeno pitanje’ za Svjetski dan kazališta u Velikoj Gorici

Predstava počinje u 20 sati.

Objavljeno

na

Svjetski je dan kazališta, a tim povodom večeras u Dvorani Gorica možete pogledati predstavu ‘Stambeno pitanje’.

Riječ je o predstavi Gradskog kazališta ‘Scena Gorica’ u kojoj glume Đorđe Kukuljica, Anita Matić Delić, Mladen Kovačić i Mia Krajcar.

Kroz predstavu pratimo dva bračna para, koji se nađu u vrlo mogućoj i mnogima prepoznatljivoj situaciji. Dijalozi su britki, dramska lica su slojevita, zanimljiva, a u njima su upisana ona stanja i raspoloženja koja će mnogi prepoznati iz svojih bračnih ili „dobrosusjedskih“ situacija.

Na sceni vidimo kako se „običnim“ ljudima najjednostavnije životne situacije pretvore u horor priču, koju autorica teksta piše na vrlo duhovit način.

Preostalo je svega još nekoliko ulaznica stoga požurite po svoju. Predstava počinje u 20 sati.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića

Objavljeno

na

Objavio/la

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića održan je svečani koncert plesnih i glazbenih ansambala u izvedbi učenika i nastavnika Umjetničke škole u Dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici, jučer (četvrtak, 26.03.2024., početak u 19:30 sati).

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Pred posve ispunjenom dvoranom u uvodnom govoru ravnatelj Škole Borut Vidošević je ukratko elaborirao postanak i razvitak škole, njeno uspješno narastanje i širenje te optimističan pogled u budućnost škole te njeno daljnje pozicioniranje u Gradu Velika Gorica, Hrvatskoj i inozemstvu. Govorio je i o Franji pl. Lučiću, njegovoj umjetničkoj veličini i ostavštini kojom se ponosi Turopolje.

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Kompletan koncert osmislili su učenici i nastavnici Umjetničke škole. Sve se odvijalo glatko po utvrđenom programu, bez voditelja i bez zastoja. Učenici Plesne škole prezentirali su svoje umijeće, a glazbena pratnja bili su im učenici i nastavnici Glazbene škole.

Svečani koncert povodom 50 godina djelovanja Umjetničke škole Franje Lučića. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Skoro dvosatni koncert zatvorili su Orkestar harmonika (tri točke), Tomislav Stanešić, harmonika, 2.s., dirigent Igor Jugec, prof., Stefan Georgijev, truba, 2.s., Krešimir Starčević, prof. klavir, Marin Rabadan, prof. udaraljke i Mješoviti orkestar srednje škole (dirigent Marko Požgaj, prof.).

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Večer poezije: Ljiljana Brković Zorčić pobjednica Natječaja u pisanju poezije s pjesmom ‘Ne znam protumačiti sve svoje pukotine…’

Na natječaj je stiglo čak 86 pjesama različitih tema i stilova, iz raznih dijelova Hrvatske i susjednih zemalja.

Objavljeno

na

Večer poezije koja je u srijedu navečer održana u Gradskoj knjižnici okupila je brojne zaljubljenike u stihove. Na samom početku događanja, organizatori Katarina Drvodelić i Gradska knjižnica Velika Gorica, istaknuli su zahvalnost svima koji su sudjelovali u Natječaju u pisanju poezije, a posebno učenicima i profesorima Umjetničke škole Franje Lučića čije su izvedbe obogatile večer. Natječaj je ove godine privukao izniman interes, s brojem prijava gotovo udvostručenim u odnosu na prethodnu ujedno i prvu godinu ove manifestacije.

Ukupno je pristiglo 86 pjesama različitih tema i stilova, iz raznih dijelova Hrvatske te susjednih zemalja. Pjesme su bile nadahnute prirodom, ljudima i prolaznošću života, pisane na raznim jezicima i dijalektima, pokazujući bogatstvo poetskog izražavanja.

Presretne smo što je knjižnica bila ispunjena do zadnjeg mjesta osobama koje su sudjelovale u natječaju i gostima. Veseli nas što je ovo tek druga godina da ovo organiziramo, a već je tako velika zainteresiranost. Čestitamo svim dobitnicima, ali i žiriju koji nije imao lak zadatak odabrati najbolje – govore organizatori.

Prvu nagradu osvojila je Ljiljana Brković Zorčić s pjesmom “Ne znam protumačiti sve svoje pukotine…”, .drugo mjesto pripalo je Ankici Piculek s pjesmom “Hmiroče dreve’, a treće mjesto osvojio je Franko Stipković s pjesmom “Šetnja obalom”. Organizatori su osigurtali i nagrade za prva tri mjesta, pa ih je tako knjigama darovala Gradska knjižnica Velika Gorica, a poklon pakete su upotpunili pokrovitelji događaja, Obrt Pčelarstvo Antolčić, Monika Antolović i Aromarica, te Alar Flowers.  Čestitke su upućene svim dobitnicima, nakon čega su sudionici natječaja i gosti bili pozvani da pročitaju svoja djela pred publikom. Posebnu zahvalu organizatora primili su gosti koji su pristigli iz Rijeke, Nove Gradiške, Vrbovca, Samobora, ali nimalo manju i gosti koji stižu iz Velike Gorice i naše predivne okolice.

Nakon službenog dijela, večer je nastavljena čitanjem poezije, a svi zainteresirani su imali priliku podijeliti svoje stvaralaštvo s prisutnima.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023

Objavljeno

na

Objavio/la

 

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Novi 19. broj Ljetopisa Grada Velike Gorice 2023 predstavljen je sinoć (četvrtak, 21.03.2024., početak u 19 sati) u posve ispunjenoj Gradskoj vijećnici Pučkog otvorenog učilišta. Na 368 stranica Ljetopisa 2023 (najveći do sada) nalaze se mnogobrojne teme koje su vezane uz život Grada Velike Gorice, Turopolja i susjednih općina (Pokupsko, Kravarsko i Orle).

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prilozi su posvećeni najrazličitijim velikogoričkim temama: povijesti, znanosti, robotici i umjetnoj inteligenciji, gradskom životu, tradiciji, kulturi, sportu, mladeži, vjeri, kulturno-umjetničkom stvaralaštvu, zabavi. Na kraju Ljetopisa je i kratka kronologija događanja, koja svjedoči o bogatom životu Grada Velike Gorice i njenih žitelja u svim životnim segmentima.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Neven Karas. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Stipo Bilić. Foto: David Jolić/cityportal.hr

U predstavljanju su sudjelovali urednik Stipo Bilić i autori priloga: Dubravko Katulić, Vladimir Štarkelj, braća i sestra Dijanić Antonio, Dora i Ivan (robotičari). Posjetitelje su pozdravili zamjenik gradonačelnika Neven Karas i ravnateljica POU-a Anita Pišković. Prigodni umjetnički program izveo je Tamburaški sastav KUD-a Stari Grad Lukavec. Moderatorica je bila Mirjana Ćorić.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prodajna cijena Ljetopisa Grada Velike Gorice 2023 je 8 eura.

21.03.2024. Velika Gorica. Predstavljen Ljetopis Grada Velike Gorice 2023. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon predstavljanja Ljetopisa prijateljsko druženje nastavljeno je prigodnim domjenkom.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Čak 86 pjesama stiglo na natječaj u pisanju poezije, a sutra će biti poznati pobjednici

U Gradskoj knjižnici sutra slijedi ‘Večer poezije’ ujedno i završnica natječaja.

Objavljeno

na

U Središnjem odjelu Gradske knjižnice sutra će se održati druga Večer poezije koja će ujedno biti i završnica Natječaja u pisanju poezije. Na večeri poezije će biti proglašeni dobitnici kojima će biti dodijeljene bogate nagrade, a svi sudionici natječaja i gosti će imati priliku pročitati svoju poeziju pred publikom.

Na natječaj je tako pristiglo čak 86 pjesama i to iz različitih dijelova Hrvatske i inozemstva. Prijavitelji su svoja djela slali s velikogoričkog područja, ali i Međimurja, Dalmacije, Istre, BiH i Srbije. Stiglo je poezije na dijalektima, haiku poezije i pjesama raznih tematika poput ljubavi, prirode i prolaznosti života. Sada je na redu tročlani žiri koji do srijede mora odabrati najbolja djela.

– Oduševljeni smo što se broj prijava povećao, gotovo za duplo. Nakon prošlogodišnjih 40-ak zaprimljenih djela, ove godine imamo gotovo 90 prijava. Sretno smo što ova umjetnost i dalje živi, a aktivnosti naših sugrađana i pratitelja to dokazuje – navode organizatorice.

Večer poezije u Središnjem odjelu Gradske knjižnice organizira Katarina Drvodelić uz djelatnice knjižnice, a sve počinje od 18 sati. Večer će dodatno uljepšati nastup učenika Umjetničke škole Franje Lučića te uglazbljena poezija jednog od sudionika natječaja. Za pobjednike natječaja osigurane su bogate nagrade.

Ulaz je, kao i na sve događaje knjižnice besplatan. Pozvani su sudionici natječaja, ali i svi ljubitelji poezije.

 

Nastavite čitati

Reporter 435 - 28.03.2024.

Facebook

Izdvojeno