Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata ovih dana pojačano „češlja“ objekte u kojima je zabranjeno pušenje, a riječ je pretežno o klubovima i kafićima, gdje su već i vlasnicima i gostima ispisali kazne zbog utvrđenog nepoštivanja zakonskih odrednica – doznajemo od nekolicine velikogoričkih ugostitelja.
Javnost je zaključila da je riječ o novom Zakonu o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda u zatvorenim prostorima, no za zaključiti je da inspektori samo provjeravaju osiguravaju li ugostitelji uvjete propisane Zakonom o uporabi duhanskih proizvoda u zatvorenim prostorima.
No, podsjetimo se što kaže aktualni Zakon:
Zakonom o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda („Narodne novine“, broj 45/17 i 114/18) određeno je kako ugostiteljski objekt u kojem se isključivo poslužuje piće, a u kojem nije moguće ispuniti uvjete za prostor za pušenje, vlasnik odnosno korisnik objekta može prostor za posluživanje odrediti pušačkim prostorom, o čemu u tom prostoru, osim istaknute oznake o dozvoli pušenja, mora ispunjavati i slijedeće uvjete:
- ventilacijski sustav koji omogućuje najmanje 10 izmjena zraka na sat
- odvod zraka onečišćenog duhanskim dimom iz pušačkog prostora u otvoreni prostor mora se osigurati sustavom za filtriranje
- prostor mora biti opremljen sredstvima promidžbe spoznaje o štetnosti uporabe duhanskih proizvoda (plakat, leci, naljepnice ili sl.).
Što smatramo POSEBNIM prostorom za pušenje koji „poštuje“ zakon?
Prema Zakonu, ugostiteljski objekti koji imaju poseban dio namijenjen za pušače, u tom prostoru moraju ispuniti sljedeće uvjete:
-prostor mora biti uređen tako da iz njega nije moguć protok zraka onečišćenog duhanskim dimom u drugi prostor
-površina prostora ne smije biti manja od 10 m²
-prostor ne smije zauzimati više od 20% ukupne površine javnoga prostora, odnosno 20% površine prostora za posluživanje u ugostiteljskim objektima
-prostor ne smije biti namijenjen prijelazu u druge prostore
-u prostoru se ne smije posluživati hrana ni piće.
Prostor za pušenje mora biti zatvorena prostorija s cijelom površinom svih pripadajućih zidova i stropa, s vratima koja se moraju samostalno zatvarati i koja ne smiju biti otvorena, dok se zatvoreni prozori i vrata smatraju dijelom zida. Iznad ili uz vrata prostora za pušenje mora se nalaziti oznaka: »Prostor za pušenje« s navedenim brojem osoba koje prostor za pušenje istodobno može primiti.
Osim toga, ventilacijski sustav i sustav za filtriranje zraka u prostoru za pušenje mora biti fizički odvojen od ventilacijskog sustava ostatka objekta, s time da su naložene i odrednice o podtlaku između prostora za pušenje i onog u kojem nije dozvoljeno pušenje, od najmanje 5 Pa, kao i niz drugih uvjeta vezanih za samu ventilaciju.
Kada je riječ o vanjskim terasama, koje u zimskim mjesecima vlasnici zatvore, automatski se pretvaraju u zatvoreni javni prostor gdje pušenje nije dozvoljeno.
Koji je zaključak?
Dakle, Zakonom je propisana zabrana pušenja duhanskih i sličnih proizvoda u svim zatvorenim javnim prostorima, uz iznimku ugostiteljskih prostora u kojima su pušači fizički odvojeni od ostatka objekta na površini većoj od 10 četvornih metara, koja ne smije zauzimati više od 20 posto površine prostora za posluživanje, te u njemu nije dozvoljeno posluživati hranu i piće.
Iznimka su ugostiteljski objekti manje kvadrature koji isključivo poslužuju piće. Naime, ako zbog veličine uslužnog prostora ne mogu zadovoljiti propisane uvjete, mogu cijeli objekt odrediti pušačkim prostorom, uz uvjet da imaju ventilaciju propisanu Zakonom i istaknutu obavijest o štetnosti uporabe duhanskih proizvoda te oznaku o dozvoli pušenja.
Kako je popis uvjeta o prozračivanju ventilacijom poprilično dugačak i obuhvaća niz tehničkih parametara, ugostitelji moraju dobro provjeriti imaju li ispunjene sve uvjete, jer znamo da je za kaznu dovoljan samo jedan neispunjeni uvjet.
Kazne i nove zabrane
Od početka ove godine inspektori su pokucali na vrata tristotinjak objekata, doznaje Poslovni.hr, od čega više od polovice nije poštivalo zakonske odrednice.
Lani je najavljeno i proširenje Zakona o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima, koji će uključiti specifična zakonska ograničenja za vape penove, e-nargile, elektroničke nikotinske dostavne sustave, e-tekućine, duhanske vrećice i bezdimni duhan, duhanske flastere, nargile, nikotinske inhalatore i vape uređaje.
Europska komisija ide korak dalje
Dodajmo da je Europska komisija za ovu godinu najavila i prijedlog proširenja postojeće zabrane pušenja i na otvorene prostore, što je dio plana za borbu protiv raka, čiji je cilj postići “generaciju bez duhana” do 2040. godine, smanjiti upotrebu duhana za 30% i smanjiti udio pušača u EU na samo 5%.