Povežite se s nama

Moja županija

Turističke zajednice u Zagrebačkoj županiji udružuju se s ciljem razvoja kulturnog i gourmet turizma

Objavljeno

na

Novim Zakonom o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, potiče se udruživanje turističkih zajednica, projektno i formalno. Tu priliku iskoristile su mnoge turističke zajednice, tako i turističke zajednice u Zagrebačkoj županiji koje se udružuju za razvoj kulturnog i gourmet turizma.

– Od velikog nam je značaja projektno udruživati turističke zajednice Zagrebačke županije s ciljem intenzivne promocije regije Zagrebačkog zelenog prstena te postojećih turističkih proizvoda i programa. Cilj nam je integrirano upravljanje kvalitetom turističkog destinacijskog proizvoda, a što će omogućiti smanjenje jaza između razine kvalitete koju turisti očekuju i razine kvalitete koju je destinacija u mogućnosti osigurati i isporučiti, unaprjeđenje kvalitete i sadržaja turističkog proizvoda Zagrebačke županije, povećanje zadovoljstva turista i turističke potrošnje u županiji i korist za poduzetništvo u ugostiteljstvu i turizmu – ističe Ivana Alilović, direktorica TZ Zagrebačke županije.

Razvoj gourmet turizma u Zagrebačkoj županiji

Lokalne turističke zajednice gradova Jastrebarsko, Samobor i Sveti Ivan Zelina sklopile su sporazum o udruživanju lokalnih turističkih zajednica područja Zagrebačke županije. Zajednice će tako zajednički provesti jednu ili više aktivnosti za razvoj gourmet turizma u županiji. Projektom će se uspostaviti podloga za integrirano upravljanje gourmet turizmom sa ciljem stvaranja prepoznatljivog turističkog destinacijskog proizvoda koji će biti glavni instrument poticanja konkurentnosti turizma Zagrebačke županije.

Vinske ceste i cesta sira su jedne od brojnih turističkih atrakcija ruralnog i eno te gastro turizma županije.

Naime, Zagrebačka županija ima vinograde i vinske podrume na tri vinske ceste – Plešivičkoj, Zelinskoj i Samoborskoj, na kojima se mogu pronaći vina Purtugizec Plešivica i Kraljevina Zelina robne marke Zagrebačke županije te bermet, tradicionalno i široko prepoznato samoborsko aromatizirano vino, kao i vina proizvedena iz autohtonih sorti plavec žuti, slatki zelenac i šipelj, ali i brojna druga vina kao što su chardonnay, sauvignon, crni, sivi i bijeli pinot, rajnski rizling, traminac, frankovka, škrlet, žuti muškat, šipon i slično.

Foto: Turistička zajednica Zagrebačke županije

Razvoj kulturnog turizma u Zagrebačkoj županiji

Kulturni turizam županije temelji se na zaštićenoj prirodnoj baštini i kulturno-povijesnoj baštini. Naime, Zagrebačka županija ima bogatu riznicu prirodne baštine i ljepota, čemu u prilog između ostalog govori i velik broj zaštićenih prirodnih područja, a koje doprinose razvoju i uspješnosti, kulturnog, pješačkog, izletišnog i održivog turizma.

– Projektom udruživanja želi se uspostaviti podloga za integrirano upravljanje kulturnog turizma sa ciljem stvaranja prepoznatljivog turističkog destinacijskog proizvoda koji će biti glavni instrument poticanja konkurentnosti turizma Zagrebačke županije – ističe Alilović te dodaje kako su u promociji turističke destinacije kulturni resursi vodeći proizvod destinacije, a ono što jednu destinaciju čini drukčijom od ostalih jest njezina nematerijalna kulturna baština.

– Baština je osnovni element koji privlači turiste u destinaciju a služi i kao atrakcijska osnova za brendiranje. Kreativnost na temelju tradicijske nematerijalne baštine pomiče tako granice puke funkcionalnosti nekog proizvoda. Kroz primjer kulturne tematske rute rad želi pokazati kako mit može postati potencijalna atrakcijska osnova za razvoj mitološkog turizma u Zagrebačkoj županiji. Važno je naglasiti da priče i lokacije iz tematske rute nude mogućnost izbora prema kriterijima kolektivne i osobne važnosti. Zbog toga je tematska ruta otvoreni sustav koji se može obilaziti individualno ili organizirano uz stručno turističko vođenje. Motivi koji se obrađuju u ovoj ruti izabrani su na način da se posebno vodilo računa o lokalnom identitetu, a istaknuti su običaji Jurjeva i Ivanja, ali i ostali običaji koji su tradicijski utkani u područje Zagrebačke županije i okolnih regija – rekla je Alilović.

Turistička ponuda županije obiluje kulturno-povijesnom baštinom, kao što su priče i legende, drveno graditeljstvo, sakralna gradnja, autohtona arhitektura, arheološki nalazi te spomenici njezine bogate prošlosti, a može se pohvaliti s više od 200 lokaliteta kulturno-povijesne baštine. Samo neki od primjera bogate kulturno-povijesne baštine su dvorci kao što su Novi dvori Jelačićevi, zatim gradine, kurije, bogata drvena sakralna baština od koje se ponajviše ističe kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki, lijepi primjer autohtone svjetovne arhitekture kurija Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici te posebna znamenitost spomen-soba blaženoga Alojzija Stepinca u Krašiću. Vrijedni su arheološki nalazi u Ščitarjevu, gdje se od 1. st. nalazila Andautonija, jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj, navode u TZ Zagrebačkoj županiji.

Projektno područje obuhvaća područja TZ gradova i općina: TZP „Savsko-sutlanska dolina i brigi“, TZG Zaprešića, TZG Velike Gorice, TZO Pisarovina, TZO Krašić, TZG Vrbovec, TZG Dugo Selo.

– Sporazumi projektnog udruživanja na području TZ Zagrebačke županije primjer su planiranih aktivnosti gdje je vidljivo kako destinacija koja zajedničkim djelovanjem ima mogućnost kvalitetnije se pozicionirati na tržištu i razvijati projekte koji će potaknuti cjelokupni gospodarski razvoj – naglašava Alilović, a sve s ciljem intenzivne promocije regije Zagrebačkog zelenog prstena te postojećih turističkih proizvoda i programa.

Za kraj Alilović zaključuje kako bi rezultat udruživanja trebali proizaći brojni sinergijski učinci ne samo u kvaliteti tržišnog nastupa cijelog ovog područja, već se osigurava i prijeko potrebna troškovna efikasnost u sferi promocije i provedbi projekata.

Moja županija

U izradi je Plan upravljanja destinacijom koji će poboljšati turističku ponudu županije

Temelji za strateški razvoj županije, usmjeren na zelenu i digitalnu tranziciju, jačanje konkurentnosti i promociju regije.

Objavljeno

na

Zagrebačka županija, koja se već dokazala kao lider u održivom turizmu zahvaljujući prestižnom certifikatu Green Destinations, napravila je novi iskorak u strateškom planiranju. U prostorijama županije održana je prva regionalna koordinacija, kojom je započeo proces izrade Plana upravljanja destinacijom. Paralelno je održan i multisektorski sastanak, okupivši predstavnike županijskih, jedinica lokalne samouprave, institucija, privatnog sektora, predstavnika Ministarstva turizma i sporta i ključnih dionika, s ciljem daljnjeg jačanja pozicije Zagrebačke županije kao primjera održivog turističkog razvoja.

Foto: Dražen Kopač

Na sastanku su predstavljeni metodologija i faze izrade Plana upravljanja destinacijom te utvrđene ključne potrebe i prioriteti dionika. Temeljem ovog planskog dokumenta, koji će biti usvojen na razini Županijske skupštine, osigurava se dugoročno i održivo upravljanje turističkom ponudom u kojem su glas imali svi dionici turizma ove regije, naglašavaju iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

– Ovaj je sastanak potvrdio našu odlučnost da se turizam u Zagrebačkoj županiji razvija planski i odgovorno. Ovaj dokument pružit će nam konkretne alate za upravljanje destinacijom te podržati snažnije povezivanje naših gradova i općina, kao i svih turističkih subjekata, u zajedničkoj viziji održivog, konkurentnog i inovativnog turističkog proizvoda. Zato nam je bilo bitno sudjelovanje svih ključnih dionika. Plan upravljanja destinacijom Zagrebačke županije nije samo tehnički dokument, već vodič za budućnost našeg turizma. Ovo je prilika da ujedinimo resurse i osiguramo održiv razvoj koji poštuje našu baštinu, prirodu i lokalnu zajednicu – poručili su iz Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Foto: Dražen Kopač

Tijekom sastanaka raspravljalo se o važnim temama poput korištenja pokazatelja održivosti, razvoja turističke ponude na manje razvijenim područjima, unaprjeđenja infrastrukture i promocije lokalnih resursa. Jedan od ključnih ciljeva je osigurati ravnotežu između razvoja turizma i očuvanja prirodnih i kulturnih resursa.

Plan upravljanja destinacijom bit će temelj za strateški razvoj županije, usmjeren na zelenu i digitalnu tranziciju, jačanje konkurentnosti i promociju regije na domaćem i međunarodnom tržištu.

Izrada Plana osigurava dugoročnu održivost turizma, razvoj inovativnih projekata i uključivanje lokalne zajednice u oblikovanje turističke ponude.

Nastavite čitati

Moja županija

Liga protiv raka Zagrebačke županije obradovala male onkološke pacijente

Nažalost, nije praksa da se barem u ovo blagdansko vrijeme netko na taj način sjeti onih koji nisu sa svojim obiteljma, već u bolničkim krevetima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Uz pomoć velikogoričkih gimnazijalaca, Liga protiv raka Zagrebačke županije pripremila je čak 350 paketa za odjele pedijatrije i onkologije u Zagrebu. Mali pacijenti dobili su slatkiše, kalendare i edukativnu slikovnicu o važnosti odvojenog recikliranja i sakupljanja elektroničkog otpada koji je opasan za zdravlje.

– Jako sam emotivna jer osobno sudjelujem u dostavi paketa po zagrebačkim bolnicama na čijim se onkološkim i pedijatrijskim odjelima liječe mnoga djeca. Porazgovarala sam i s malim pacijentima i njihovim roditeljima. Iznenadila sam se, jer nažalost nije praksa da se barem u ovo blagdansko vrijeme netko na taj način sjeti onih koji nisu  sa svojim obiteljma, već u bolničkim krevetima. U biti roditelji su ti kojima ovakva gesta puno znači, i ovo je pravi trenutak da smo se odlučili za ovakvu akciju  – rekla je predsjednica Lige, prof. dr. sc. Sanja Kalambura.

Foto: Liga protiv raka Zagrebačke županije

U distribuciji je sudjelovalo Veleučilište Velika Gorica čija je Kalambura prodekanica za znanost, oko tiska materijala je pomogla tvrtka Sectra media koja se bavi zbrinjavanjem elektroničkog otpada, Koestlin je donirao slatki dio poklona, a Gimnazija Velika Gorica je okupila gimnazijalce za pomoć u pakiranju.

– Dio sredstava smo izdvojili od prodaje mimoza, recimo za ukrasne vrećice, vrpce i čestitke, tako da svaki poklon nosi posebnu poruku, da netko misli na njih u tim teškim zdravstvenim trenucima. A pomoć i ideje su uvijek dobrodošle, stoga se možete uključiti i vi u naš rad – naglasila je predsjednica Lige.

Foto: Liga protiv raka Zagrebačke županije

– Možete nas uvijek pronaći u Veleučilištu Velika Gorica gdje radim, a prva aktivnost u novoj godini bit će 25. siječnja kada ćemo obilježiti Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice, tradicionalnim Danom mimoza koji organizira Hrvatska liga protiv raka, Liga protiv raka Zagrebačke županije, Veleučilište Velika Gorica i Gimnazija Velika Gorica. Osim toga, pozvala bih sve koji na bilo koji način mogu pridonijeti obrazovanju mladih da nam se svakako jave – pozvala je Kalambura.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Za kraj godine – daruj krv!

Prvi korak u darivanju krvi je odluka pojedinca da nekome spasi život.

Objavljeno

na

Objavio/la

U tijeku su posljednje akcije dobrovoljnog darivanja krvi u ovoj godini u organizaciji Društva Crvenog križa Zagrebačke županije. 20. prosinca od 11 do 17:00 sati te 23. prosinca od 12 do 17:50 sati darivanju krvi možete pristupiti u sjedištu Gradskog Društva Crvenog križa Velika Gorica, u Cvjetnom naselju 16. Osim toga akcije u prosincu organizira jaskansko, ivanićgradsko, zaprešićko i dugoselsko Društvo Crvenog križa.

A prvi korak u darivanju krvi je odluka pojedinca da nekome spasi život, podsjeća pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije Ksenija Čuljak.

– Darivatelji svojim primjerom pokazuju i podsjećaju da osnovne ljudske vrijednosti nisu zaboravljene i da žive, bilo da daruju krv jednom ili sto puta u životu, dali su nekome neprocjenjiv dar – mogućnost za život ili ozdravljenje – naglasila je Čuljak.

Napomenimo da prema objavi Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu trenutačno nedostaje zaliha krvi B- krvne grupe! Stanje sa zalihama krvi brzo se mijenja, ovisno o situaciji i potražnji bolnica za dozama krvi, što znači da transfuzijski centri koji u ovom trenutku imaju zaliha, u vrlo kratkom roku mogu se naći u situaciji da zalihe krvi dođu do niskih granica.

Foto: FB Crveni križ Velika Gorica

Hrvatski Crveni križ godinama osigurava oko 80 posto iskazane potrebe zdravstva za dozama krvi, i to zahvaljujući darivateljima krvi. Lani je u Republici Hrvatskoj prikupljeno više od 195 tisuća doza, od čega je više od 155 tisuća ili čak 79 posto, prikupljeno na akcijama darivanja krvi koja organiziraju društava Crvenog križa.

U prvih šest mjeseci ove godine zabilježen je porast broja prikupljenih doza krvi u odnosu na prethodnu godinu, s povećanjem od 2.883 doza. Također, porastao je i broj darivatelja koji su prvi put darovali krv i to za 10 posto, a taj trend bilježi i Zagrebačka županija.

Naime, planirani broj doza krvi Društava Crvenog križa na području Zagrebačke županije u ovoj godini je 11 tisuća doza, a do kraja rujna prikupljeno ih je preko 9. 500. Posebno veseli podatak da se akcijama darivanja tijekom ove godine priključilo više od 450 novih dobrovoljnih darivatelja.

–Darivatelji krvi svojom humanošću, primjer su zajednici u kojoj žive, čime promiču važnost nesebičnog davanja. Kada uzmemo u obzir da donor krvi u tom trenutku ne zna kome spašava život, pomaže tijekom teških operacija, ili drugih zdravstvenih razloga prima njegovu krv, time je taj čin plemenitiji i veći. Stoga je malo reći – hvala! – poručila je ravnateljica Društva Crvenog križa Zagrebačke županije Drinka Sopta.

Foto: Crveni križ Velika Gorica

Podsjećamo da krv može dati svaka zdrava osoba od 18 do 65 godina, s tim da muškarci mogu pristupiti darivanju četiri puta godišnje s razmakom između davanja od tri mjeseca, a žene tri puta godišnje s razmakom između davanja od četiri mjeseca. Zbog toga zdravstvenog pravila muške osobe imaju u pravilu veći broj darivanja tijekom života.

–Prosinac je mjesec darivanja, učinite dobro djelo – darujte krv! Usrećite osobe kojima je krv neophodna i oplemenite sebe darujući najvrijednije što možete – dio sebe – poručuju iz Hrvatskog Crvenog križa.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Zagrebačka županija obilježila Međunarodni dan ljudskih prava

Na području županije žive pripadnici 22 nacionalne manjine

Objavljeno

na

Objavio/la

U zajedničkoj organizaciji Koordinacije za ljudska prava, Povjerenstva za ravnopravnost spolova i Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Zagrebačke županije u zaprešićkoj Vršilnici Novih dvora održano je obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava.

U Zagrebačkoj županiji žive pripadnici 22 nacionalne manjine, od kojih 10, svojom brojnošću, imaju pravo na predstavnike, odnosno vijeća. U ime Zagrebačke županije uzvanike je pozdravila Brankica Benc, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Zagrebačke županije.

– Nacionalne manjine su bogatstvo Zagrebačke županije. Njihovi običaji i događanja koja organiziraju, upotpunjuju društveni život, dok je suživot s pripadnicima manjina dokaz da različitost nije prepreka, već prilika za zajedništvo i zajedničko stvaranje – istaknula je Benc.

Predsjednik Koordinacije za ljudska prava Zagrebačke županije Miljenko Pavlaković poručio je kako se provode razne aktivnosti kroz godinu te da je suradnja na zavidnoj razini.

Foto: Zagrebačka županija

– I na prostoru Zagrebačke županije, kao i cijele Republike Hrvatske, možemo reći da je međusobna suradnja i tolerancija na jednoj visokoj razini. Nadam se da će tako u budućnosti ostati, jer pripadnici nacionalnih manjina, bez obzira na podrijetlo, svoje običaje i kulturu, smatraju Hrvatsku svojom domovinom. Ovdje rade, zasnivaju obitelj, pridonose zajednici u kojoj žive i bez obzira na različitosti, čine ovaj prostor bogatijim mjestom – poručio je Pavlaković.

Nakon knjige o nacionalnim manjinama koja je objavljena prije dvije godine, ove je godine snimljen i dokumentarni film „Nacionalne manjine u Zagrebačkoj županiji“ autora Ediba Ahmetaševića, koji je financiran sredstvima Županije, a imao je pretpremijeru u rujnu ove godine u Velikoj Gorici na obilježavanju Dana Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Zagrebačke županije, te je prikazan i ovom prigodom.

Film prikazuje aktivnosti manjina, način na koji su dolazile na ovaj prostor, njihovu kulturu i običaje, te pronalaženje „zajedničkog jezika.

– To su dva vrijedna zapisa koja trajno ostaju u nasljeđe ovim prostorima. Tribine i manifestacije, dođu i prođu, i iako su i one izuzetno važne, knjiga i film će se moći čitati ili gledati opet i opet. Sa Zagrebačkom županijom imamo jako dobru suradnju, što je vidljivo i u financijskim izdvajanjima tijekom godine, koja su u porastu, ali i za stvaranje ovog filma o nacionalnim manjinama – rekao je predsjednik Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Zagrebačke županije Salih Huremović.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Kultura

Škola stara gotovo 150 godina postala Kulturni centar

Kulturno-turistički centar Bistra, vrijedan 1,6 milijuna eura, prostor je susreta prošlosti, sadašnjosti i budućnosti

Objavljeno

na

Objavio/la

U Poljanici Bistranskoj u obnovljenoj staroj školi, sagrađenoj 1878. godine, otvoren je Kulturno-turistički centar Bistra vrijedan 1,6 milijuna eura. Obnova i prenamjena objekta sufinancirana je kroz ITU mehanizam iz Europskog fonda za regionalni razvoj čiji je nositelj bila Općina Bistra, a partneri udruga Ekomuzej Bistra i Turistička zajednica Zagrebačke županije.

– To je zgrada koja je zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske, a nakon obnove Centar ima tri velike prostorije sa slanim postavom te dodatne dvije u kojima je replika učionice iz doba kada je škola sagrađena, sa starim klupama i predmetima iz toga doba, no u kojoj smo ugradili tablete i platno za projekciju, kako bi u budućnosti mogli prezentirati multimedijske sadržaje. Dodatno, u potkrovlju zgrade smo uredili polivalentni prostor za radionice koji će služiti i organiziranju koncerata, predstava i drugih kulturnih sadržaja – najavila je ravnateljica Centra, Dolores Domitrović Miličić.

Foto: Zagrebačka županija

U izložbenom postavu, dodaje, predstavljeni su interpretativni tekstovi, preslike fotografija i dokumenata, umjetnički crteži, te predmeti pribavljeni iz zavičajne zbirke OŠ Bistra.

– To su različiti predmeti za život i običaje, rad i zemlju, vezani uz prošlost stanovnika Bistre, kao i okruženje u kojem se Bistra nalazi, poput Zagrebačke gore, te predmeti iz Zavičajne zbirke – istaknula je Domitrović Miličić.

Otvorenju Kulturno-turističkog centra Bistra u ime Zagrebačke županije prisustvovala je pročelnica za kulturu, sport, tehničku kulturu i civilno društvo Jadranka Dujić Frlan, koja je istaknula kako je ovo je prostor susreta prošlosti, sadašnjosti i budućnosti ovoga kraja.

Foto: Zagrebačka županija

– Ovdje će se moći nastaviti održavati sadržajnost kulturnog života ovoga kraja, koji ima bogatu kulturnu tradiciju. Izuzetno je važno što je ova zgrada dobila novi život, novu namjenu, uz podsjetnik na povijest i baštinu stanovnika koji su ju stvarali – naglasila je pročelnica.

Otvorenje Centra za sve posjetitelje je 15. prosinca u 14 sati.

–Do kraja godine smo odlučili da neće biti naplate ulaza u Kulturno-turistički centar, jer želimo dati priliku što većem broju posjetitelja da upozna povijest naše Bistre, a otvoren je za posjetitelje ponedjeljkom, srijedom i petkom od 9 do 15 sati, utorkom i četvrtkom od 9 do 19 sati, te subotom od 9 do 13 sati – pozvala je ravnateljica.

Foto: Zagrebačka županija

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 443 - 21.11.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.