Povežite se s nama

Obrazovanje

Tu se trenira mozak: ‘Ono što naša djeca mogu, nama odraslima je nezamislivo…’

U pokušaju da pronađemo odgovor na pitanje što je to točno mentalna aritmetika, otišli smo do velikogoričkog Aloha centra, u kojoj su nam trenerice Maja i Ana pokušale približiti ovaj koncept, s razlogom namijenjen djeci…

Objavljeno

na

Svaki prosječni bjegunac od nepoznatog i apstaktnog, a takvih nas ima koliko hoćeš, vjerojatno je nekad u životu naletio na sintagmu “mentalna aritmetika”. I, u značajnom broju slučaja, ostao na tome. Zvuči prekomplicirano, to je nešto vezano uz matematiku, što znači – bježi od toga što dalje možeš…

A mi smo, eto, udarili kontru. I odlučili doznati o čemu se tu točno radi, pogotovo zato što već neko vrijeme takva aktivnost postoji i u našem gradu. Pod nazivom “Aloha” krije se ideja neuroznanstvenice Branke Novosel, koja je na temelju rezultata istraživanja u kojem su sudjelovali psiholozi i neuroznanstvenici uspostavila metodu koja se pokazala učinkovitom za ono što se, najjednostavnije rečeno, zove…

– Trening mozga! I, odmah da kažemo, pogrešna je predrasuda da je ovo neka vrsta matematike.

Tako će nam to za početak objasniti Ana Deverić i Maja Trupčević, Aloha trenerice u velikogoričkom centru. Iako, priča je puno dublja, uključuje cijeli niz pojašnjenja i upitnika iznad glava koji ostaju, ali Maja i Ana će to opet malo drukčije objasniti.

– Da, djeluje apstraktno, ali zapravo je vrlo jednostavno – pokušat će nas za početak uvjeriti Ana i Maja, dok sjedimo pokraj tog čuvenog abakusa, kuglica koje su pomiče i time trenira mozak.

– Ove kuglice su samo alat, za koji je utvrđeno da funkcionira kod razvoja mozga. Točnije, razvoja sinapsi i puteva koji su potrebni mozgu da bi surađivale desna i lijeva polutka. Školski sustav koncipiran je tako da koristimo samo jednu stranu mozga – lijevu, logičku – jer rijetko se potiče ta suradnja. Zato smo možda sporiji, zato su nam teže neke stvari. Kod nas i u igri i u radu na abakusu dvije strane mozga stalno surađuju. I tako dolazi do toga da djeca u par sekundi, zamišljajući te kuglice, mogu mentalno računati toliko uspješno da je nama odraslima to neshvatljivo – objašnjava nam osnovni princip Maja Trupčević.

– Čak ni nas trenere na edukacijama ne traže da mentalno računamo, jer mozak odraslih ljudi nema takve kapacitete, nije toliko prilagodljiv kao kod djece. To je ta neoplastičnost mozga, sposobnost upijanja informacija, zbog koje je sve ovo njima jako jednostavno. Nama odraslima je to teško jer je tu puno radnji odjedanput, ali kad surađuju obje polutke mozga, nije teško. A ovo je alat koji trenira taj način rada mozga – nadovezuje se Ana Deverić.

Aloha je program namijenjen za djecu od četiri do 13 godina, prolazi se osam razina, svaka traje četiri mjeseca… I već na trećoj se uglavnom događa da djeca računaju višeznamenkaste brojeve – zbrajaju, oduzimaju, množe i dijele – u samo nekoliko sekundi.

– Nevjerojatno je to vidjeti, ali oni koji završe svih osam razina stvarno tako računaju. Ima čak i onih koji izmisle neke svoje načine računanje, a tu se možda najbolje vidi ta suradnja polutki u mozgu, kad dijete nadogradi ono što si mu dao kao temelj – kaže trenerica Maja.

Istraživanja znanstvenika, ali i iskustva roditelja, kažu da djeca koja se bave mentalnom aritmetikom brže razmišljaju, puno lakše usvajaju informacije, puno bolje zapažaju… I sve to, kako nam objašnjavaju trenerice, zbog suradnje dviju polutki u mozgu. Pomažu tu i živčani završeci na prstima, kojima djeca pomiču kuglice, budući da su istraživanja pokazala da mozak puno bolje pamti uz pokret. Pa djeca već po pokretu prstima znaju o kojem se broju radi, prije nego i počnu računati.

U višim razinama mentalne aritmetike radi se na razvoju dugoročnog i kratkoročnog pamćenja te prostornu orijentaciju, ali prije svega je važno riješiti se problema kojeg mnogi roditelji imaju.

– Često nam dolaze djeca s poremećajima koncentracije, s raspršenom pažnjom, jer danas to muči jako velik broj djece. A takav problem povlači i puno toga lošega za sobom… Za takvu djecu Aloha je idealna, jer imamo puno alata osmišljenih od stručnjaka kojima djetetu možemo i vratiti koncentraciju, pomoći s tim problemom – ističe trenerica Ana.

U grupama je, kažu cure, po desetak djece, cijeli koncept osmišljen je tako da se djeca prije svega zabave, ali i treniraju mozak. Čak i kad se zabavljaju, čak i kad je riječ o superjunacima.

– Kod nas mozak cijelo vrijeme mora raditi. Zna to djecu i umoriti, zato imamo i naše kratke pauze koje zovemo “brain breaks”, ali poanta je da mozak i tad bude u pogonu. U tim pauzama dajemo im zabavne igre, kod kojih oni ni ne kuže da također vježbaju – ističe trenerica Ana.

– Recimo, kad nam djeca tek dođu, nakon što ih upoznamo s abakusom, upoznamo ih i s knjigama, pa tako i s junakom koji se zove John Neuron. Njegove supermoći su pažnja i koncentracija, a njegov zadatak pomoći djeci da istjeraju Distraktora. On najčešće dolazi kad više ne možeš računati, uđe ti u glavu i tjera te na neke druge stvari. Ako koristiš tehnike Johna Neurona, koji živi u galaksiji Braintrix, možeš pobijediti Distraktora. Na taj način lakše je shvatiti da nisi ti kriv što imaš problem s pažnjom, nego Distraktor, kojega sad znam pobijediti – objašnjava trenerica Maja.

I tu su negdje dvije trenerice pokušale jednom novinaru u kratkim crtama objasniti kako se računa na abakusu, koji je to princip razmišljanja, ali dim iz novinarskog mozgića krenuo je već nakon nekoliko sekundi. Malo nakon toga i gospodin Distraktor je zauzeo svoje mjesto u tom skučenom prostoru, pa je na kraju postalo i pomalo besmisleno pokušati prenijeti taj proces na papir. Vjerovat ćemo da je djeci jednostavno, ali odraslima definitivno nije…

A kad smo već kod odraslih, ali u ovom slučaju kod onih koji su se kao djeca upoznali s mentalnom aritmetikom, benefiti apsolutno ostaju.

– Sve sinapse koje čovjek uspije probuditi u ranoj fazi djetinjstva ostaju budne i kasnije u životu. Ovo su, slikovito rečeno, temelji. Ako se čovjek u životu bavi nečim što zahtjeva kreativnost, a takvih poslova je sve više, bit će u prednosti. Prostorna orijentacija, brzo razmišljanje, rješavanje problema, pamćenje… Sve to donosi takvo funkcioniranje mozga, a posebno važno je to što se razvija stav da se ne odustaje od traženja rješenja problema, što može biti jako korisno u životu. Uz to dolazi i samopouzdanje, sposobnost da se možeš verbalno izraziti, izreći svoj stav… – nabrajaju trenerice sve prednosti onoga što pokušavaju prenijeti djeci.

I tu je negdje naše vrijeme isteklo. Sve je bilo spremno za prezentacijski sat, nova sezona Alohe u Velikoj Gorici taman je trebala krenuti, pa je došao trenutak da novinar ode svojim putem. I prepusti ovakve stvari onima koji su u tome neusporedivo bolji, klincima koji dolaze.

– Ima nevjerojatne djece, dolaze nam čak i klinci koji u drugom razredu osnovne škole računaju potencije, ali naravno da su dobrodošli i svi ostali. A mi ćemo, naravno, dati sve od sebe da ih što bolje, ljepše i ugodnije uvedemo u ovaj svijet – zaključile su naše druženje trenerice.

HOTNEWS

Obnovljen školski trg srednjoškolskog centra

Investiciju je s 925 tisuća eura u cijelosti financirala Zagrebačka županija.

Objavljeno

na

Završeni su radovi na preuređenju trga ispred srednjoškolskog centra u Velikoj Gorici u kojoj djeluju tri srednje škole; Srednja strukovna i Ekonomska škola te Gimnazija Velika Gorica, a investiciju je s 925 tisuća eura u cijelosti financirala Zagrebačka županija. Školski trg danas je u društvu gradonačelnika Krešimira Ačkara te ravnatelja i ravnateljica škola, obišao zamjenik župana Ervin Kolarec.

–Zagrebačka županija imala je u ovom srednjoškolskom centru tri faze investicije. Prva faza bila je energetska obnova zgrade koja je završila 2021. godine, druga faza je izgradnja Regionalnog centra kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u strojarstvu – Industrija 4.0 čiji je nositelj bila Srednja strukovna škola Velika Gorica a radovi su vrijedni 15,5 milijuna eura. Treća faza je investicija u uređenje ovog školskog trga za koji vjerujem da će biti omiljeno mjesto školarcima te novo mjesto okupljanja za društveni život grada Velike Gorice – rekao je Kolarec.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Ravnatelj Srednje strukovne škole Miroslav Antolčić ističe kako školarci rado provode vrijeme školskog odmora upravo na otvorenom, na novom školskom trgu.

–Ovaj projekt se sastoji od dvije faze. Prva je bila rekonstrukcija a druga faza uređenje trga, od hortikulture, urbanog namještaja i rasvjete. Time smo dobili moderan i funkcionalan prostor. Mogu reći da je već sada postalo omiljeno mjesto gdje se učenici druže prije i nakon škole, a za vrijeme odmora cijeli trg je u potpunosti ispunjen našim učenicima – rekao je Antolčić.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Suradnju Županije s Gradom Velikom Goricom na nekoliko velikih projekata pohvalio je gradonačelnik Ačkar.

–Zahvaljujem se i ravnatelju Miroslavu i ravnateljicama Brankici i Vesni na suradnji, te zamjeniku Kolarecu i Zagrebačkoj županiji na podršci da se realizira ovaj projekt uređenja, što su prepoznali važnost da u centru grada imamo ovako lijepo uređen objekt i školski trg. Veselim se i daljnjim projektima koje Grad realizira u suradnji sa Županijom, poput energetske obnove zgrade Doma zdravlja Zagrebačke županije – Ispostave u Velikoj Gorici kao i izgradnji Doma za starije u našem gradu – istaknuo je Ačkar.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Dodajmo kako je Zagrebačka županija za energetsku obnovu zgrade Doma zdravlja osigurala oko 3 milijuna eura, te 3 milijuna eura za realizaciju projekta izgradnje Doma za starije u Velikoj Gorici.

FOTO GALERIJA:

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Obrazovanje

Europa radi na borbi protiv požara, pogledajte kako VVG doprinosi ovoj inicijativi

Ukupna vrijednost projekta, koji se sufinancira iz programa Obzor2020, iznosi preko 24 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Predstavnici Veleučilišta Velika Gorica sudjelovali su na završnoj konferenciji i promotivnoj radionici u sklopu europskog projekta SILVANUS – Integrated Technological and Information Platform for Wildfire Management. Ovaj međunarodni projekt usmjeren je na inovativna rješenja za upravljanje šumskim požarima i povećanje otpornosti na klimatske promjene.

Na konferenciji su predstavljeni glavni rezultati projekta, uključujući razvoj integrirane platforme za upravljanje šumskim požarima (IWFM), preporuke za smanjenje rizika od požara, alate za angažman građana poput aplikacija i edukativnih tečajeva te napredne programe obuke za stručnjake i hitne službe. Sudionici su razmijenili iskustva i znanja o tehnološkim inovacijama i znanstvenim poboljšanjima u prevenciji i kontroli šumskih požara, kao i o načinima integracije politika s ciljem povećanja otpornosti na klimatske promjene. Također su održane demonstracije razvijenih alata, uključujući IWFM platformu i aplikacije za građane.

Uz konferenciju, predstavnici Veleučilišta sudjelovali su i na radionici „CERIS workshop on solutions for first responders“, organiziranoj od strane Europske komisije. Na radionici su predstavljena inovativna rješenja za operativne sposobnosti timova koji prvi odgovaraju u kriznim situacijama, s naglaskom na daljnje potrebe razvoja tehnologija i strategija u operacijama spašavanja.

Projekt SILVANUS koordinira Università Telematica Pegaso iz Italije, a Veleučilište Velika Gorica uz još 48 partnera čini snažan međunarodni konzorcij u kojem je zastupljeno 15 država članica EU te Indonezija, Australija i Brazil. Ukupna vrijednost projekta, koji se sufinancira iz programa Obzor2020, iznosi preko 24 milijuna eura. Projekt je započeo 1. listopada 2021. godine i traje 42 mjeseca, zaključno s travnjem 2025., nakon čega slijedi priprema završnog izvješća.

Projekt SILVANUS predstavlja važan iskorak u europskim nastojanjima za poboljšanje sustava upravljanja šumskim požarima te integraciji znanstvenih i tehnoloških rješenja u borbi protiv sve izraženijih klimatskih izazova.

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO Održan Sajam Vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Sajam Vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica održan je danas (petak, 28. ožujka 2025.) u holu Srednjoškolskog centra. Sudjelovale su vježbeničke tvrtke 3. i 4. razreda. Sajam je pozdravnim govorom otvorila ravnateljica Ekonomske škole Vesna Brkljačić.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Učenici iz Ekonomske škole dobro znaju da poduzetnički pothvat počinje s idejom, zamisli, predodžbom. Za sve što se započne potrebni su poduzetnici i investitori, a za poslovni uspjeh potrebni su kreativni i inovativni ljudi.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke iskoristile su ovaj nastup za uspješno predstavljanje svojih ideja i znanja, kao krunu rada tijekom školske godine, ali i suradnje s partnerskim tvrtkama. Sajam Vježbeničkih tvrtki ima promotivnu ulogu s ciljem razmjene iskustva i predstavljanja svojih fiktivnih proizvoda i usluga, ali i stjecanje novih kupaca. Vježbeničke tvrtke uspješno su ostvarile svoj cilj koristeći svoje komunikacijske vještine, umijeće pregovaranja, kreativnost, ali i osobni šarm i snalažljivost.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke ocjenjivalo je nekoliko povjerenstava – povjerenstvo za prezentacije tvrtki, povjerenstvo za prodajni razgovor, povjerenstvo za prodajnu dokumentaciju te povjerenstvo za vizualni dojam. Tri prvoplasirane vježbeničke tvrtke nagrađene su prigodnim darovima.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

SKUPNA TABLICA: 1. Bucket list 67.34 (prodajna komunikacija – 14, vizualni dojam – 16.67, prezentacije – 19.67, poslovna dokumentacija – 17) – 4.A, mentor prof. Marin Čuljak;  2. Adalia 67.01 (14.67, 13.67, 1967, 19) – 3.A, mentorica prof. Vesna Radočaj;  3. Soushop 66.34 (13.67, 18.67, 17, 17) – 3.D, mentor prof. Željko Svekrić; 4. Eventopia 65.00 (11, 17:67, 17.33, 19), 5. Fit Zona 64.67 (15.67, 15, 17, 17), 6. Hightstart 64.43 (13.33, 18.3, 16, 17), 7. Poklončić 62.07 (10.33, 14.67, 19.67, 18), 8. Luogo d’oro 62.00 (10.67, 13, 19.33, 19), 9. El Printach 59.67 (10, 12.67, 18,19), 10. SOCX 55.63 (9.67, 12.3, 17.66, 16), 11. Incognito 54.67 (8.67, 11.67, 18.33, 16), 12. Imgao 53.99 (10.33, 17, 18.66, 8), 13. Eventx 51.67 (11.67, 11.67, 16.33, 12), 14. Glamour 51.67 (12, 11.67, 17, 11), 15. BREAKfast 47.33 (8.33, 6.67, 17.33, 15), 16. Cafinity 45.66 (11.33, 13, 17.33, 4).  Članovi povjerenstva: Jelica Kelava, Ana Likević, Ivan Mohar, Igor Skupnjak.

Nakon Sajma organiziran je ručak za članove povjerenstava, nastavnike i djelatnike škole u Hotelu Garden Hill.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Obrazovanje

Školarci iz Kvaternika ugostili vršnjake iz Njemačke

U sklopu Erasmusa + projekta jačaju međunarodnu suradnju za održivu budućnost.

Objavljeno

na

Objavio/la

Iz škole Mittelschule Lindau am Bodensee u naš grad doputovali su učenici Erasmus+ projekta “Od EGOcentrizma do EKOcentrizma – put koji mijenja budućnost”. Projekt obuhvaća 20-tak učenika u dobi od 12 do 15 godina, a domaćini iz Osnovne škole Eugena Kvaternika upoznali su ih s našim gradom.

Posjetili su i Centar za posjetitelje gdje su ih predstavnici Turističke zajednice Grada Velike Gorice proveli bogatom poviješću našeg grada i crticama što on predstavlja danas.

Među ostalim, učenici dviju škola sudjelovali su na zajedničkim radionicama o održivim materijalima i zajednički stjecali iskustva iz domene ekologije i načinima očuvanja prirode.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Osvrt na Dane karijera na Veleučilištu – hrvatski model policijskog pregovaranja stao uz bok onom koji koristi FBI

Vrsni stručnjaci prezentirali su načela policijskog pregovaranja jedinstvenog u svijetu.

Objavljeno

na

Dani karijera na Veleučilištu Velika Gorica kroz prošli su tjedan ponudili brojna predavanja, panele, radionice, izlaganja kroz koja se studentima predstavilo 30-ak tvrtki i ustanova.  

Studenti su svojim odazivom stvorili pozitivnu gužvu jer nisu htjeli propustiti iznimnu priliku za slušanje predavanja na temu „Krizne situacije i policijsko pregovaranje: Specifičnosti u postupanju“, a koja su održali Franjo Filipović, voditelj za policijsko pregovaranje u Zapovjedništvu za intervencije, doc.dr.sc. Ivana Glavina Jelaš, policijska psihologinja s Veleučilišta kriminalistike i javne sigurnosti i policijski pregovarači Jedinice specijalne i interventne policije Zagreb. 

Ovi vrsni stručnjaci prezentirali su načela policijskog pregovaranja jedinstvenog u svijetu. Naime, radi se o znanstveno potvrđenom programu pregovaračke obuke kreiranom prema principima hrvatskog modela policijskog pregovaranja – SPECTRA, dokazanom na međunarodnoj razini, a koji se pokazao kao iznimno uspješan u policijskom pregovaranju prilikom kriznih situacija.

U svijetu je do sada znanstveno potvrđen samo jedan pregovarački program obuke, onaj koji koristi FBI uz nekoliko potvrđenih modela pregovaranja, a s ovim rezultatima naša zemlja ušla je u mali krug zemalja koje kreiraju standarde u području policijskog pregovaranja. Osim toga, prezentirana je tehnička oprema koja se koristi prilikom pregovaranja uz demonstraciju primjera iz prakse. 

 

Održana je i panel rasprava pod nazivom AeroMoto Navigator – karijere u održavanju zrakoplova i motornih vozila u kojoj su sudjelovali bivši studenti održavanja zrakoplova i motornih vozila -Tomislav Žordić – GEOS Group/Thales, terenski predstavnik za logistiku i predavač na VVG-u, Vedran Zekan – poručnik, zapovjednik voda 93. Krila, 855. protupožarne eskadrile (MORH), Emanuel Pakšec – voditelj voznog parka KBC-a Zagreb, Robert Brebrić – voditelj u Centru za vozila Hrvatske, Dino Pečenjev – inženjer tehničke podrške za CAD i CAM sustave u tvrtki Strojotehnika svojim su pričama o poslovnom uspjehu, iskustvima i velikim znanjem snažno zainteresirali studente Veleučilišta.  

Za studente studija Održavanje računalnih sustava i informacijski sustava organizirano je gostovanje još jednog bivšeg studenta Filipa Zolote.

–U punoj predavaonici Zolota je ispričao je svoju zanimljivu poduzetničku priču i predstavio tvrtku MAOIO digital agency. Ovo je još jedna potvrda dobre suradnje s mladim ljudima koji su, nakon završetka nekog od studija na VVG-u, uspješni na različitim poslovima, od privatnih tvrtki do državnih ustanova – poručuju iz Veleučilišta. 

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.