Povežite se s nama

Obrazovanje

Tu se trenira mozak: ‘Ono što naša djeca mogu, nama odraslima je nezamislivo…’

U pokušaju da pronađemo odgovor na pitanje što je to točno mentalna aritmetika, otišli smo do velikogoričkog Aloha centra, u kojoj su nam trenerice Maja i Ana pokušale približiti ovaj koncept, s razlogom namijenjen djeci…

Objavljeno

na

Svaki prosječni bjegunac od nepoznatog i apstaktnog, a takvih nas ima koliko hoćeš, vjerojatno je nekad u životu naletio na sintagmu “mentalna aritmetika”. I, u značajnom broju slučaja, ostao na tome. Zvuči prekomplicirano, to je nešto vezano uz matematiku, što znači – bježi od toga što dalje možeš…

A mi smo, eto, udarili kontru. I odlučili doznati o čemu se tu točno radi, pogotovo zato što već neko vrijeme takva aktivnost postoji i u našem gradu. Pod nazivom “Aloha” krije se ideja neuroznanstvenice Branke Novosel, koja je na temelju rezultata istraživanja u kojem su sudjelovali psiholozi i neuroznanstvenici uspostavila metodu koja se pokazala učinkovitom za ono što se, najjednostavnije rečeno, zove…

– Trening mozga! I, odmah da kažemo, pogrešna je predrasuda da je ovo neka vrsta matematike.

Tako će nam to za početak objasniti Ana Deverić i Maja Trupčević, Aloha trenerice u velikogoričkom centru. Iako, priča je puno dublja, uključuje cijeli niz pojašnjenja i upitnika iznad glava koji ostaju, ali Maja i Ana će to opet malo drukčije objasniti.

– Da, djeluje apstraktno, ali zapravo je vrlo jednostavno – pokušat će nas za početak uvjeriti Ana i Maja, dok sjedimo pokraj tog čuvenog abakusa, kuglica koje su pomiče i time trenira mozak.

– Ove kuglice su samo alat, za koji je utvrđeno da funkcionira kod razvoja mozga. Točnije, razvoja sinapsi i puteva koji su potrebni mozgu da bi surađivale desna i lijeva polutka. Školski sustav koncipiran je tako da koristimo samo jednu stranu mozga – lijevu, logičku – jer rijetko se potiče ta suradnja. Zato smo možda sporiji, zato su nam teže neke stvari. Kod nas i u igri i u radu na abakusu dvije strane mozga stalno surađuju. I tako dolazi do toga da djeca u par sekundi, zamišljajući te kuglice, mogu mentalno računati toliko uspješno da je nama odraslima to neshvatljivo – objašnjava nam osnovni princip Maja Trupčević.

– Čak ni nas trenere na edukacijama ne traže da mentalno računamo, jer mozak odraslih ljudi nema takve kapacitete, nije toliko prilagodljiv kao kod djece. To je ta neoplastičnost mozga, sposobnost upijanja informacija, zbog koje je sve ovo njima jako jednostavno. Nama odraslima je to teško jer je tu puno radnji odjedanput, ali kad surađuju obje polutke mozga, nije teško. A ovo je alat koji trenira taj način rada mozga – nadovezuje se Ana Deverić.

Aloha je program namijenjen za djecu od četiri do 13 godina, prolazi se osam razina, svaka traje četiri mjeseca… I već na trećoj se uglavnom događa da djeca računaju višeznamenkaste brojeve – zbrajaju, oduzimaju, množe i dijele – u samo nekoliko sekundi.

– Nevjerojatno je to vidjeti, ali oni koji završe svih osam razina stvarno tako računaju. Ima čak i onih koji izmisle neke svoje načine računanje, a tu se možda najbolje vidi ta suradnja polutki u mozgu, kad dijete nadogradi ono što si mu dao kao temelj – kaže trenerica Maja.

Istraživanja znanstvenika, ali i iskustva roditelja, kažu da djeca koja se bave mentalnom aritmetikom brže razmišljaju, puno lakše usvajaju informacije, puno bolje zapažaju… I sve to, kako nam objašnjavaju trenerice, zbog suradnje dviju polutki u mozgu. Pomažu tu i živčani završeci na prstima, kojima djeca pomiču kuglice, budući da su istraživanja pokazala da mozak puno bolje pamti uz pokret. Pa djeca već po pokretu prstima znaju o kojem se broju radi, prije nego i počnu računati.

U višim razinama mentalne aritmetike radi se na razvoju dugoročnog i kratkoročnog pamćenja te prostornu orijentaciju, ali prije svega je važno riješiti se problema kojeg mnogi roditelji imaju.

– Često nam dolaze djeca s poremećajima koncentracije, s raspršenom pažnjom, jer danas to muči jako velik broj djece. A takav problem povlači i puno toga lošega za sobom… Za takvu djecu Aloha je idealna, jer imamo puno alata osmišljenih od stručnjaka kojima djetetu možemo i vratiti koncentraciju, pomoći s tim problemom – ističe trenerica Ana.

U grupama je, kažu cure, po desetak djece, cijeli koncept osmišljen je tako da se djeca prije svega zabave, ali i treniraju mozak. Čak i kad se zabavljaju, čak i kad je riječ o superjunacima.

– Kod nas mozak cijelo vrijeme mora raditi. Zna to djecu i umoriti, zato imamo i naše kratke pauze koje zovemo “brain breaks”, ali poanta je da mozak i tad bude u pogonu. U tim pauzama dajemo im zabavne igre, kod kojih oni ni ne kuže da također vježbaju – ističe trenerica Ana.

– Recimo, kad nam djeca tek dođu, nakon što ih upoznamo s abakusom, upoznamo ih i s knjigama, pa tako i s junakom koji se zove John Neuron. Njegove supermoći su pažnja i koncentracija, a njegov zadatak pomoći djeci da istjeraju Distraktora. On najčešće dolazi kad više ne možeš računati, uđe ti u glavu i tjera te na neke druge stvari. Ako koristiš tehnike Johna Neurona, koji živi u galaksiji Braintrix, možeš pobijediti Distraktora. Na taj način lakše je shvatiti da nisi ti kriv što imaš problem s pažnjom, nego Distraktor, kojega sad znam pobijediti – objašnjava trenerica Maja.

I tu su negdje dvije trenerice pokušale jednom novinaru u kratkim crtama objasniti kako se računa na abakusu, koji je to princip razmišljanja, ali dim iz novinarskog mozgića krenuo je već nakon nekoliko sekundi. Malo nakon toga i gospodin Distraktor je zauzeo svoje mjesto u tom skučenom prostoru, pa je na kraju postalo i pomalo besmisleno pokušati prenijeti taj proces na papir. Vjerovat ćemo da je djeci jednostavno, ali odraslima definitivno nije…

A kad smo već kod odraslih, ali u ovom slučaju kod onih koji su se kao djeca upoznali s mentalnom aritmetikom, benefiti apsolutno ostaju.

– Sve sinapse koje čovjek uspije probuditi u ranoj fazi djetinjstva ostaju budne i kasnije u životu. Ovo su, slikovito rečeno, temelji. Ako se čovjek u životu bavi nečim što zahtjeva kreativnost, a takvih poslova je sve više, bit će u prednosti. Prostorna orijentacija, brzo razmišljanje, rješavanje problema, pamćenje… Sve to donosi takvo funkcioniranje mozga, a posebno važno je to što se razvija stav da se ne odustaje od traženja rješenja problema, što može biti jako korisno u životu. Uz to dolazi i samopouzdanje, sposobnost da se možeš verbalno izraziti, izreći svoj stav… – nabrajaju trenerice sve prednosti onoga što pokušavaju prenijeti djeci.

I tu je negdje naše vrijeme isteklo. Sve je bilo spremno za prezentacijski sat, nova sezona Alohe u Velikoj Gorici taman je trebala krenuti, pa je došao trenutak da novinar ode svojim putem. I prepusti ovakve stvari onima koji su u tome neusporedivo bolji, klincima koji dolaze.

– Ima nevjerojatne djece, dolaze nam čak i klinci koji u drugom razredu osnovne škole računaju potencije, ali naravno da su dobrodošli i svi ostali. A mi ćemo, naravno, dati sve od sebe da ih što bolje, ljepše i ugodnije uvedemo u ovaj svijet – zaključile su naše druženje trenerice.

HOTNEWS

Kišna norijada: Gimnazijalci popili kavicu i trk na trg!

Jesensko vrijeme usred proljeća, goričkim maturantima nije pokvarilo „ludi dan“

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički  maturanti iz četiri srednje škole s područja grada jučer su službeno izašli iz školskih klupa.

Danas je dan „D“ za ludovanje i opraštanje od razrednika i školskih kolega.

Foto: Mile Šola/Cityportal

Vrijeme im ne ide na ruku, jer baš ovaj petak prognoza nalikuje kasnoj jeseni – no, kažu gimnazijalci koje smo zatekli u goričkoj „Stotki“, „preživjeli smo srednju, malo kiše ništa nam ne može“.

Učenici i učenice 4. C razreda Gimnazije Velika Gorica, zajedno s razrednicom, odlučili su se naoružati jutarnjim kavicama prije zajedničkog polaska za Zagreb. Spremna je i dodatna “oprema”, pričaju maturanti, jer su im mame u brizi da se ne prehlade, spremile kabanice.

Glavno okupljanje je na Trgu bana Josipa Jelačića gdje će se pridružiti zagrebačkim maturantima ali i onima iz šire okolice glavnoga grada.

Foto: Mile Šola/Cityportal

Mladost je to u punom zamahu, koja će tražiti svoje mjesto pod suncem upisom na fakultete.

I možemo biti ponosni na njihove uspjehe i snove jer im nije bilo lako. U vrijeme potresa i Covid-a davali su sve od sebe kako bi se prilagođavali društvenim normama, promjenama i propisima.

Foto: Mile Šola/Cityportal

Djeco, vi ste naša budućnost, samo naprijed i sretno! Što je par kapi kiše na ramenima velikih ljudi? 🙂

FOTO galerija: 

Nastavite čitati

Najave

FOTO Sutra je Norijada 2025

Objavljeno

na

Objavio/la

Školske godine prolaze, generacije se smjenjuju i odlaze, jedino što na kraju školske godine ostaje su – norijada i maturalna večer. Velikogorički maturanti generacije 2021./2025. i 2022./2025. (trogodišnja škola) svoj ‘najluđi’ dan, norijadu, imati će sutra (petak, 23.05.2025.).

Velika Gorica, 22.05.2025. Najava Norijada 2025. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Učenici iz različitih škola činiti će šaroliko i jedinstveno društvo u različitim majicama, razmjenjivati zagrljaje i piće, plesati tempom koji će im diktirati trenutačno raspoloženje.

Velika Gorica, 22.05.2025. Najava Norijada 2025. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Natpisi na majicama će, kao i uvijek, neuvijeno, iskreno i zrelo, pogađati uglavnom ”u sridu”, biti efektni i provokativni, ali ne i vulgarni. Njihove poruke govoriti će o srednjoškolskim danima ili o onome što ih čeka u budućnosti.

Velika Gorica, 22.05.2025. Najava Norijada 2025. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Djelić onoga što će se sutra događati, djelomično su danas pokazali učenice i učenici 3.H razreda Srednje strukovne škole Velika Gorica.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

Projekt jednosmjenska nastava – Grad kreće u gradnju dviju škola

Škola u Vukovini će se proširiti i dobiti školsku dvoranu.

Objavljeno

na

Gotovo trećina proračuna Grada Velike Gorice ulaže se u projekte odgoja i obrazovanja, a na putu do najavljivane jednosmjenske nastave u svim školama potrebna su dodatna ulaganja u povećanje školskih kapaciteta. 

Stigla je najava iz Grada kako je cilj ostvariv uz izgradnju dviju novih škola te dogradnju i modernizaciju postojećih. 

Nakon najave gradnje dječjeg vrtića, Kurilovec dobiva i novu školu 

Kurilovčani će školu za oko 500 učenika dobiti na parceli uz SRC Kurilovec, s pripadajućom trodijelnom sportskom dvoranom ii igralištem, a projekt je u fazi prijave na Nacionalni plan oporavka i otpornosti i predaje dokumentacije za ishođenje građevinske dozvole. 

Pleso dobiva novu školu s pješačkim pothodnikom, projekt proširenja čeka školu Vukovina  

Novu školu na gotovo 6.000 četvornih metara dobit će i učenici s Plesa, zajedno sa trodijelnom sportskom dvoranom i pješačkim pothodnikom za sigurniji pristup školi, a idejno rješenje je odobrilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, baš kao i za rekonstrukciju i dogradnju Osnovne škole Vukovina.  

Vukovinska škola će se proširiti za dodatnih 2.200 m² a učenici će nastavu tjelesne i zdravstvene kulture imati u novoj jednodijelnoj sportskoj dvorani. 

– Odobrenje Ministarstva još je jedan veliki korak naprijed u našem nastojanju da svim učenicima u Velikoj Gorici osiguramo jednake uvjete za obrazovanje, ali i podizanje obrazovnog standarda u osnovnoškolskom obrazovanju. Nova škola u Kurilovcu, na Plesu i dogradnja škole u Vukovini odgovaraju na konkretne potrebe zajednice, a naš cilj ostaje jasan – omogućiti jednosmjensku nastavu u svim školama našega grada – naglasio je gradonačelnik Krešimir Ačkar. 

Iz Grada ističu kako su ova ulaganja u skladu s demografskim rastom i urbanim razvojem grada, koja Veliku Goricu svrstavaju u najviši razred gradova po ulaganjima u obrazovanje u Hrvatskoj.  

Nastavite čitati

Moja županija

2.000 učenika u programu Prometne kulture – uče pravila i dobivaju vozačke dozvole

Već 11 godina školarci prolaze edukaciju o sigurnosti u cestovnom prometu u 31. školi čiji je osnivač Zagrebačka županija.

Objavljeno

na

S ciljem educiranja djece o sigurnosti u cestovnom prometu, u 31. osnovnoj školi čiji je osnivač Zagrebačka županija 11. godinu za redom provodi se preventivna edukacija o sigurnosti u cestovnom prometu za djecu nižeg osnovnoškolskog uzrasta „Program prometne kulture za najmlađe“ u organizaciji Jumicar Hrvatska.

Program se sastoji od multimedijalnog, interaktivnog predavanja te upravljanja posebno koncipiranim vozilom za djecu školskog uzrasta na prometnom poligonu.

Foto: Zagrebačka županija

Inače, program je prije više od 30 godina, pokrenut u Finskoj i provodi se u većini europskih zemalja, a jučer je održan u Osnovnoj školi Dragutina Domjanića u Svetom Ivanu Zelini.

Godišnje u Zagrebačkoj županiji kroz ovaj program prođe 2.000 učenika drugog razreda osnovne škole. Program se sastoji od dva dijela, odnosno teorijski i praktični. Nakon učenja pravila u prometu djeca izlaze na poligon, gdje osim vožnje u vozilima prilagođenima njihovom uzrastu, prolaze i radionice. Upoznaju se s pružanjem prve pomoći, važnosti protupožarne zaštite te općenito pravilima ponašanja u prometu od strane policijskih službenika – objasnio je voditelj Programa Alan Alagić.

Foto: Zagrebačka županija

Nakon što su uspješno završili edukaciju i poligon, simbolične vozačke dozvole malim vozačima uručio župan je Stjepan Kožić.

Jednoga dana ovo će biti pravi vozači, a ova znanja će im dobro doći da nauče kako sve u prometu funkcionira. Ovaj program Zagrebačka županija podržava od samog početka, a na samom poligonu vidi se koliko je dobro prihvaćena od strane djece – rekao je Kožić.

Foto: Zagrebačka županija

Prometna kultura je odgovornost cijeloga društva – poručila je ravnateljica škole Martina Potočki.

To je izvrstan dodatak nastavi a posebno praktični dio gdje učenici naučeno primjenjuju na poligonu. Djeca vole sudjelovati i ponosni su kada im se uruče vozačke dozvole – dodala je ravnateljica.

Dobro je da djeca od malih nogu uče vještine koje će im trebati kasnije u životu, ovdje na poligonu oni osjete kako je to voziti auto i slijediti pravila, što je vrijedno iskustvo – rekao je gradonačelnik Svetog Ivana Zeline Hrvoje Košćec.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Obrazovanje

Klinci rasturaju u graničaru! Djeca iz Kvaternika osvojila broncu u Rijeci

Na poluzavršnom državnom natjecanju u graničaru, održanom u riječkoj dvorani 3. Maj, učenice i učenici trećih i četvrtih razreda, pod vodstvom profesora Ivice Hercega, osvojili su treće mjeste

Objavljeno

na

U “moru” natjecanja za naše školske sportske klubove, posebno se ističe natjecanje u sportu koji svi vežemo za rano djetinjstvo – u graničaru. U ovom natjecanju nastupaju najmlađi školarci sportaši, djeca koja idu u treći i četvrti razred, a u Velikoj Gorici graničar se posebno uspješno igra u Osnovnoj školi Eugena Kvaternika.

Potvrđeno je to već ranije ovog proljeća, kad je školska ekipa u graničaru postala prvak Zagrebačke županije, a veliki uspjeh klinci iz Kvaternika ostvarili su i na sljedećem koraku.

Bio je to jedan lijep izlet u Rijeku za ovu djece od devet, odnosno deset godina, a povod za putovanje na more bilo je poluzavršno državno natjecanje osnovnih škola. Osim naše OŠ Eugena Kvaternika, našeg županijskog prvaka, u sportskoj dvorani 3. Maj okupili su se i najbolji u istoj kategoriji iz Primorsko-goranske, Istarske, Sisačko-Moslavačke i Karlovačke županije.

Mali Velikogoričani smješteni su u skupinu B, u kojoj je porazom 2-0 od OŠ Fran Krsto Frankopan iz Krka osvojila drugo mjesto i plasirala se u borbu za broncu. U toj je utakmici naša škola pobjedom 2-0 protiv OŠ Dr. Mate Demarina iz Medulina osvojila treće mjesto na ovom natjecanju, pa su djeca sa širokim osmijesima sjela u autobus i zaputila se prema svojoj Velikoj Gorici.

Pod vodstvom legendarnog velikogoričkog profesora tjelesnog Ivice Hercega, boje OŠ Eugena Kvaternika, Velike Gorice i Zagrebačke županije branili su:

Mark Grgić (4.B), Pavle Humić (4.B), Josip Pavlinić (4.B), Josip Čehobašić (4.B), Jana Prevolnik (4.B), Zara Stepanić (4.B), Lucija Šipušić (4.B), Elena Kolar (4.B), Grgur Zuanović (3.A), Dora Ćosić (3.A), Ivan Prahir (3.A), Paula Juranović (3.A)

Bravo, klinci!

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno