Povežite se s nama

HOTNEWS

Svijeće i cvijeće za sinove i kćeri Turopolja, Posavine i Vukomeričkih gorica palih u borbi protiv fašizma

‘Antifašistička borba hrvatskog naroda, bila je sastavni dio svjetske antifašističke koalicije, a bez te borbe zasigurno ne bi bilo ni danas međunarodno priznate Republike Hrvatske. Svim sugrađanima čestitamo Dan antifašizma!’, rekao nam je Berislav Župetić, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Velike Gorice i općine Orle.

Objavljeno

na

Članovi  Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Velike Gorice i općine Orle obilježavaju Dan antifašističke borbe paljenjem svijeća i polaganjem cvijeća na spomenike u Velikoj Gorici, ali i diljem Turopolja i Posavine. U gradu su se poginulih boraca NOB-a prisjetili kod Spomen kosturnice na Gradskom groblju, koji je objekt antifašističke baštine, zatim su položili vijenac i zapalili svijeće kod  Spomenika poginulim braniteljima u Domovinskom ratu Golubica.

Članica udruge je i Zlata Stanković, a ime njenog oca, Stanka Lučića, nalazi se na Spomen kosturnici.

– Mi smo inače iz Kobilića, našeg oca su zarobili 1943.godine, a nakon par dana i strijeljali. Tada sam imala dvije godine, a već sam bila velika kad su pronašli njegove ostatke, sada ga ovdje obilazim u Velikoj Gorici. Bilo nas je troje djece, ali brat je isto rano umro, nažalost i majka, pa smo sestra i ja odrasle u domu za nezbirnutu djecu u Crikvenici. No, kasnije smo završile školovanje, zaposlile se, stvorile obitelji. No, ta nas tragedija prati cijeli živo. Srećom, djeca su mi zdrava, školovana, imam petero unučadi, to je najvažnije – ispričala nam je.

Delegacija se zatim uputila i do središnjeg gradskog parka, gdje su svijeće zapalili kod brončanog kipa Bombaša, koji je i prvi spomenik palim borcima NOB-a u Gorici, te kod spomenika dr.Franje Tuđmana. Obišli su i spomenike na Plesu, u Kurilovcu, Velikoj Mlaki, Mičevcu i Lomnici . Izaslanstvo udruge posjetit će i spomenike u Buševcu, Turopolju, Rakitovcu, Novom Čiću i Čičkoj Poljani, a članovi iz općine Orle zapalit će svijeće i položiti vijenac na spomenike u Ruči, Veleševcu, Suši i Drnku uz pokroviteljstvo načelnika općine Orle.

– Obilježavamo Dan antifašizma tako da odajemo počast i čuvamo sjećanja na učešće mnogih naših sugrađana u NOB-u, na sve koji su poginuli u tom velikom Drugom svjetskom ratu. Sjećamo se slavnog Posavsko-turopoljskog odreda, kao i sudjelovanja u Domovinskom ratu. Antifašistička borba hrvatskog naroda, zajedno s ostalim narodima ondašnje Jugoslavije, bila je sastavni dio svjetske antifašističke koalicije, a bez te borbe zasigurno ne bi bilo ni danas međunarodno priznate Republike Hrvatske. Svim sugrađanima čestitamo Dan antifašizma! – rekao nam je Berislav Župetić, predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Grada Velike Gorice i općine Orle.

Na našem području nalazi se dvadesetak spomenika iz tog razdoblja, a najtemeljitije je uređen spomenik u Plesu ,’Proboj obruča’,  koji je nanovo obojen, a uređen je i prilaz spomen-ploči s betonskm podlogom i hortikulturnim dijelom.

– Udruga je u svom radu jedna od rijetkih koje su aktivno radile na čuvanju uspomene na sinove i kćeri Turopolja, Posavine i Vukomeričkih bregov, palih kao žrtve fašista u borbi ili kao civilne žrtve. Njih je nemali broj, nažalost. Samo na preostalim memorijalnim pločama i spomenicima iz NOB-a na tom području zapisano je oko tisuću imena, uz veliki broj bezimenih boraca i civila u zajedničkim grobnicamać – navodi članica udruge, Marija Ajša Peuc, autorica knjige ‘Oteto zaboravu’, u kojoj govori o mučeničkim, ali slavnim danima antifašističkog pokreta turopoljskog kraja.

U knjizi se skreće pažnju na zanemarivanje danas spomeničke baštine toga vremena i memorije na taj period, zalažući se za zaštitu i poštivanje ljudskih prava kao i za antifašizam kao civilizacijski doseg, te u dokumentarno – esejističkoj formi i nastoji oteti zaboravu sjećanje na veliki broj sinova i kćeri Turopolja, Posavine i Vukomeričkih gorica palih u borbi protiv fašizma.

Knjigu možete besplatno pročitati OVDJE.

 

Naslovna i fotografije u članku: G.Kiš/cityportal.hr

HOTNEWS

FOTO Ačkar poželio sreću Vatrenima na Svjetskom prvenstvu

Hrvatska repka okupila se u budućem domu hrvatskog nogometa u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Kao domaćin posjeta hrvatske nogometne reprezentacije gradilištu Nacionalnog nogometnog kampa u Velikoj Gorici, gradonačelnik Krešimir Ačkar poželio je Vatrenima uspješan nastup na Svjetskom prvenstvu!

Iznimna je čast u našem gradu imati velikane sportskih rezultata koji ujedinjuju cijelu Hrvatsku, a dobrodošlicu je poželio i predsjedniku Hrvatskog nogometnog saveza Marijanu Kustiću.

FOTO galerija:

Nastavite čitati

CityLIGHTS

TOP 5! Izabrali smo najbolje snimke s koncerta Hanke Paldum

Prvim nastupom pred velikogoričkom publikom Hanka Paldum još je jednom potvrdila status jedne od najcjenjenijih regionalnih glazbenih umjetnica, pretvorivši kišnu večer u događaj ispunjen emocijama i dobrom energijom.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorička publika sinoć je prvi put imala priliku uživo poslušati Hanku Paldum, jednu od najprepoznatljivijih izvođačica sevdaha i umjetnicu koja je svojim pjesmama obilježila brojne generacije.

Iako su koncert pratili kišni oblaci, to nije spriječilo okupljene da uživaju u glazbenoj večeri. Posjetitelji su pod kišobranima pjevali zajedno s glazbenom legendom, a njezini bezvremenski hitovi stvorili su atmosferu koja je nadjačala nepovoljne vremenske prilike.

Prvim nastupom pred velikogoričkom publikom Hanka Paldum još je jednom potvrdila status jedne od najcjenjenijih regionalnih glazbenih umjetnica, pretvorivši kišnu večer u događaj ispunjen emocijama i dobrom energijom.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Zagrebačka županija ponovno uz svoje branitelje: Održane 24. sportske igre HVIDRA-e

Ovogodišnje igre još su jednom pokazale kako sport, uz natjecateljski duh, predstavlja i važan način očuvanja zajedništva među hrvatskim braniteljima, što su sudionici tijekom cijelog dana posebno isticali.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

U Velikoj Gorici održane su 24. Županijske sportske igre Hrvatskih ratnih vojnih invalida Zagrebačke županije, koje je ove godine ugostila HVIDRA Velika Gorica.

Na sportskom susretu okupilo se oko 200 sudionika iz cijele županije, a natjecanja su poslužila kao kvalifikacije za državno natjecanje koje organizira HVIDRA Republike Hrvatske.

Sudionici su se od ranih jutarnjih sati okupljali na igralištu pokraj Osnovne škole Jurja Habdelića, gdje su prije početka natjecanja imali organiziranu okrjepu.

Natjecanja su obuhvatila osam sportskih disciplina. Ribičija je prethodno održana 31. svibnja u Dugom Selu, dok su se dvoranska kuglana, stolni tenis i pikado igrali u Velikoj Gorici. Šah se igrao u Buševcu, streljaštvo i boćanje u Zagrebu, a među disciplinama bila je i viseća kuglana.

Predsjednik HVIDRA-e Zagrebačke županije Đuro Đurić istaknuo je važnost ovakvih susreta za braniteljsku populaciju.

– Danas smo se ovdje okupili u provođenju 24. sportskih igara Zagrebačke županije. To je natjecanje kroz koje se ljudi kvalificiraju za središnje državno natjecanje koje provodi HVIDRA Republike Hrvatske. Atmosfera je dobra, vrijeme nas je poslužilo.

Da rezultat nije bio u prvom planu naglasio je predsjednik HVIDRA-e Velika Gorica Željko Klasnić.

– Atmosfera je super. Došlo nas je oko 200 ljudi. Sve je veselo, zabavljamo se. Cilj nije vilo osvajanje prvog mjesta i na to sam dečkima skrenuo pažnju. Između prijateljstva i rezultata, uvijek odaberite prijateljstvo.

Osim sportskog natjecanja, igre su bile prilika za druženje i povezivanje hrvatskih branitelja iz različitih dijelova Zagrebačke županije. To je potvrdio i jedan od sudionika, Davor Župančić.

– Danas sam bio strastveni navijač za sve koji su igrali, upoznao sam mnoge naše branitelje. Lijepo je, ugodno je druženje“.

U poslijepodnevnim satima održana je dodjela nagrada, kojoj su nazočili zamjenik župana Zagrebačke županije Ervin Kolarec i zamjenik gradonačelnika Velike Gorice Neven Karas.

Ovogodišnje igre još su jednom pokazale kako sport, uz natjecateljski duh, predstavlja i važan način očuvanja zajedništva među hrvatskim braniteljima, što su sudionici tijekom cijelog dana posebno isticali.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

 

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Novo autobusno ugibalište u Velikoj Gorici preuzima dvije linije

Riječ je o ZET-ovoj brzoj liniji 330 koja povezuje Veliku Goricu i zagrebački Glavni kolodvor te o Arrivinoj lokalnoj liniji broj 2 na relaciji Velika Gorica – Željeznički kolodvor.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

Značajan rast opsega javnog prijevoza u Velikoj Gorici, potaknut uvođenjem besplatnog lokalnog prijevoza i povećanjem broja autobusnih linija, doveo je do potrebe za daljnjim proširenjem prometne infrastrukture.

Od danas je zato u funkciji novo autobusno ugibalište na Trgu kralja Petra Krešimira IV. Posljednjih godina mreža autobusnih linija na području grada proširena je s 11 na 16 linija, što je povećalo prometno opterećenje terminala. Novo ugibalište predstavlja dio rješenja kojim se nastoji osigurati protočniji i pouzdaniji rad javnog prijevoza, posebno tijekom razdoblja pojačanog prometa.

Na novu lokaciju premještene su dvije autobusne linije. Riječ je o ZET-ovoj brzoj liniji 330 koja povezuje Veliku Goricu i zagrebački Glavni kolodvor te o Arrivinoj lokalnoj liniji broj 2 na relaciji Velika Gorica – Željeznički kolodvor. Putnici će od petka, 5. lipnja 2026. godine, upravo na novom ugibalištu čekati autobuse tih linija.

Razlozi premještanja nisu isti za oba prijevoznika. Linija 330 izmještena je zbog planirane gradnje pantografa, odnosno punionice za električne autobuse, na stajalištu koje je dosad koristila. Taj projekt nastavak je procesa elektrifikacije voznog parka, u sklopu kojeg je nedavno na lokalnim linijama uvedeno pet novih električnih autobusa. Kod Arrive odluka je donesena s ciljem bolje organizacije prometa. Prijevoznik je sam odabrao liniju broj 2 za korištenje novog ugibališta kako bi se olakšalo usklađivanje voznog reda s ostalim linijama.

Novoizgrađeni prostor predviđen je za prihvat dvaju autobusa istovremeno, čime se povećava operativni kapacitet terminala. Očekuje se smanjenje zastoja, učinkovitije upravljanje dolascima i odlascima vozila te bolja organizacija prometa unutar terminala.

Uz optimizaciju prometnih tokova, dodatni prostor za autobuse trebao bi pridonijeti i većoj sigurnosti te kvalitetnijim uvjetima za putnike i vozače. Projekt je dio kontinuiranih ulaganja usmjerenih prema stvaranju dostupnijeg, učinkovitijeg i održivijeg sustava javnog prijevoza u Velikoj Gorici.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

VIDEO Kraljica sevdaha ostavila nas bez daha

Kako se zaljubljivalo nekada, koliko se teško zavoljeti pa rastati, zašto joj novac ne predstavlja ništa te što joj je draže – burek ili ćevapi? Samo su neka od pitanja na koje nam je dala odgovore u videu.

Objavljeno

na

Foto: Cityportal.hr

Piše: Matko Mihaljević

Znate one ljude koji uđu u prostoriju i isijavaju pozitivom i nekom, pomalo i zaraznom mirnoćom? E upravo takva je Hanka Paldum.

Kraljica Sevdaha bila je gošća ove srijede u jutarnjem showu našeg City radija. Povod je bio njezin koncert koji će se održati sutra, u parku dr.Franje Tuđmana s početkom u 20 sati.
“Pamtim još”, “Zelene oči”, “Voljela sam, voljela”, “Što svaka žena sanja”, “Ja te pjesmom zovem”…samo su neki od hitova koje je ova legendarna pjevačica otpjevala.
U razgovoru, kao i u pjesmama, bila je otvorena, iskrena, spontana i dala nam taj luksuz pa je naše slušatelje obogatila ogromnom dozom mudrosti koju posjeduje.
Osobno, dajem si za pravo napisati da kad’ bi svi pjevači, a i ljudi općenito bili poput Hanke, estrada bi neosporno bila kvalitetnija, a svijet bi bio ljepše mjesto.

Postoje razni intervjui: formalni, zanimljivi i manje zanimljivi, a postoje i razgovori koji vas nose. Upravo takav razgovor imali smo s Velikom Hankom Paldum u našem studiju.
Topla preporuka da u ovom videu poslušate i pogledate što je to Hanka otkrila o svojem privatnom i poslovnom životu.
Kako se zaljubljivalo nekada, koliko se teško zavoljeti pa rastati, zašto joj novac ne predstavlja ništa te što joj je draže – burek ili ćevapi? Samo su neka od pitanja na koje nam je dala odgovore.
Ekipa City radija i Cityportala vas poziva da sutra dođete na koncert ove hodajuće legende i uživate u njezinim bezvremenskim pjesmama s dušom.
Hanki naravno, želimo puno sreće sutra na koncertu, a i u daljoj budućnosti.

Velika Gorica bit će sutra od 20 sati svjetski centar Sevdaha.
Vidimo se na “Tuđmancu”.

 

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno