Povežite se s nama

Vijesti

Suzana Ritz: Ja svoje dijete nisam uspjela zaštititi

Objavljeno

na

Nasilje među djecom i mladima velik je društveni problem pred kojim često zatvaramo oči. Na žalost, tek nakon što se dogodi tragedija, podigne se bura u javnosti. Ipak, svi puno pričaju, ali malo tko učini išta korisnog.

„Živim život bez nasilja“, u utorak 17.studenog u Velikoj Gorici

Potaknuti projektom MUP-a „Živim život bez nasilja“, i istoimenim igrano-dokumentarnim filmom koji će biti prikazan u utorak, 17. studenog u Kinu Gorica, odlučili smo progovoriti i o ovoj temi. Film inače predstavlja poziv javnosti za odabir pozitivnih životnih vrijednosti što u konačnici pridonosi jačanju nediskriminacije, nenasilja i tolerancije. Film je posvećen 17-godišnjem Miroslavu Tunjiću kojeg su 14. studenog 2010. godine brutalno pretukla dvojica mladića, nakon čega je preminuo.

O nasilju među djecom i mladima u emisiji „Djeca bez granica“ City radija, razgovarali smo sa Suzanom Ritz, majkom Luke Ritza koji je nasmrt pretučen 2008. godine. Nakon tog tragičnog događaja, javnost kao da se malo trgnula, ali sve to nije dovoljno jer smo i dalje svakodnevno svjedoci nasilja među djecom i mladima.

Žrtve su najčešće osobe koje ni po čemu nisu konflikte, nego naprotiv, takve situacije žele i spriječiti

„Najčešće djeca koja su povučena i samozatajna budu meta nasilnika, a netko tko je agresivan uvijek će naći slabijeg od sebe, sigurno neće ići na jačega.“, rekla je Ritz te napomenula kako sve kreće iz obitelji, dok je iznimno važno i okruženje.

„Ako ste konstantno žrtva, a to nitko ne uočava, ako nemate nekoga kome bi se povjerili, kad i zatražite pomoć, a nitko ne reagira, to postane obrazac ponašanja i dijete u tom trenutku smatra da je to jedini način da sebe zaštiti i tako krene na druge.“, istaknula je Ritz.

Koliko su kampanje učinkovite

„Kampanje su dobre, iako ljudi često okreću glavu jer smatraju da se nasilje ne događa njima,važno je da se rade i male građanske kampanje, da krenete od svojih susjeda, pa ako i jednom čovjeku ukažete na problem on će drugome, i tako možemo djelovati barem na nekim nižim razinama. Najveći je problem što se o nasilju govori tek kad se tragedija dogodi, i to je onda vijest od dva dana, čisti senzacionalizam, nikad se ne vide posljedice, a dijete će imati fizičke, ali pogotovo psihičke posljedice koje su trajne.“, kazala je Ritz.

Nemam vremena posvetiti se djetetu

Jedan od najčešćih izgovora kada je riječ o provođenju vremena s djecom je „nemam vremena“, što zbog posla, načina života, svakodnevnih briga, no kako kaže Suzana Ritz „u odgoju djeteta najvažniji su povjerenje i ljubav. Porazno je da roditelj kaže da nema vremena, jer ne morate biti 24 sata s djetetom, dovoljno je pola sata na dnevnoj bazi, ali kvalitetnih pola sata, pa čak i kad nam se čini da djeca bezveze pričaju, između redaka se puno toga se može pročitati.“

Na pitanje kako zaštititi dijete od nasilja, dobili smo kratak i vrlo bolan odgovor. „Ja svoje dijete nisam uspjela zaštititi.“

Suzana i Reno Ritz, te Marija Šimoković Sikavica prije pet godina pokrenuli su Savjetovalište (www.savjetovaliste.hr) putem kojeg možete ostvariti on-line savjetovanje, telefonsko savjetovanje, grupe podrške, možete doći osobno,  a rade i sa školama, fakultetima…

„Najviše se obraćaju roditelji, velik je uspjeh kad roditelj zatraži pomoć, to je već pedeset posto uspjeha da će se problem riješiti, bilo da je dijete žrtva, bilo nasilnik.“, kaže Ritz.

Tko? Moje dijete? Ne!

„Moje dijete nije takvo – to će svaki roditelj najčešće reći, ali ovdje roditelji moraju sami procijeniti koga imaju s druge strane, jer nikad ne znate kome pristupate. Ako je riječ o nasilju u školi možete se obratiti i u školi, a ako i tamo zapne, tu je Protokol u kojem stoje koraci koje škola mora provesti.”, podsjeća Ritz.

Nagrada Luka Ritz

Dvije nagrade nose ime Luke Ritza, jednu dodjeljuje Grad Zagreb, jednu Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. U ponedjeljak, 16. studenog dodijelit će se Nagrade Luka Ritz – Nasilje nije hrabrost Grada Zagreba povodom Međunarodnog dana tolerancije, a bit nagrade je da stvaramo tolerantno društvo.

Forum kazalište-kazalište potlačenih

Kao što smo već pisali, Marija Šimoković Sikavica jedna je od osnivačica Savjetovališta i voditeljica jednog nadasve zanimljivog projekta.

„U sklopu preventivnih programa kako aktivirati djecu da sami krenu u aktivno rješavanje i prevenciju nasilja, prije pet godina počeli smo razvijati metodu forum kazališta u radu s djecom i mladima kao dramsko-pedagošku metodu u suradnji sa školama i fakultetima radimo forum izvedbe na određenu temu koja je bitna za mlade, i tu je radionička metoda kojom educiramo učenike,nastavnike, stručne suradnike i studente na koji način forum metodu uključiti u svakodnevni rad i život.“ – rekla je Šimoković Sikavica.

Za jednu situaciju postoji puno različitih rješenja, a djeca reagiraju, i imaju puno toga za reći. Nekoliko je projekata savjetovališta, a spomenut ćemo još i onaj „Tko ne djeluje sudjeluje!“ koji rade u suradnji s Domom za odgoj djece i mladeži Zagreb uz financijsku podršku Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva u okviru Programa za organizacije civilnog društva fondova Europskog gospodarskog prostora i Kraljevine Norveške.

“Tko ne djeluje, sudjeluje!” projekt je aktivnog uključivanja djece i mladih s poremećajima u ponašanju u prevenciju nasilja nad njima i nad drugima, suzbijanje diskriminacije i rješavanja konfliktinih situacija nenasilnim načinima, putem tehnika kazališta potlačenih (forum-kazališta) i edukativno-iskustvenih radionica. Projekt je primarno usmjeren na djecu i mlade iz Doma za odgoj s poremećajima u ponašanju u dobi od 12 do 18 godina, koji čine posebnu skupinu koja je, sukladno istraživanjima, izložena većem riziku od nekog oblika nasilja prema njima.

I za kraj poruka – Ne zatvarajte oči pred nasiljem, reagirajte!

Cijeli razgovor sa Suzanom Ritz i Marijom Šimoković Sikavica poslušajte putem linka.

HOTNEWS

Prijavite klince na besplatni VG teen fitness!

Funkcionalne treninge za mlade od 12 do 16 godina organizira Klokan sport.

Objavljeno

na

Funkcionalnim treningom pod vodstvom iskusnih trenera kineziologa i instruktora funkcionalnog fitnesa, usvajaju se i razvijaju motoričke sposobnosti, poput snage, koordinacije, ravnoteže, brzine i fleksibilnosti, ali i na poboljšanju kardiovaskularnog, aerobnog i anaerobnog kapaciteta, posebice kada je riječ o tinejdžerima čija tijela, zbog sjedilačkog načina života, vape za pokretom. 

Stoga je odlična prilika upisati ih na besplatne treninge uz stručno vodstvo koje Univerzalna sportska škola Klokan sport organizira u suradnji sa Športsko rekreativnim savezom Grada Velike Gorice. 

Treninzi VG teen fitness održavat će se kroz mjesec travanj u prostoru na katu Gradskog bazena svake subote u 10.30 sati, a namijenjen je djeci i mladima u dobi od 12 do 16 godina. 

Broj sudionika je ograničen, stoga su potrebne prijave (ime i prezime sudionika, dob i kontakt broj) putem maila: [email protected]. 

Nastavite čitati

Vijesti

Staro Čiče kroz dva dana bez struje

Stanovnicima Velikogoričke ulice bit će prekinuta isporuka zbog radova.

Objavljeno

na

Foto: www.freepik.com

Djelatnici velikogoričke Elektre u ovom će tjednu realizirati planirane radove na elektroenergetskom postrojenju zbog kojih će u srijedu 02. i četvrtak 03. travnja biti prekinuta isporuka električne energije u naselju Staro Čiče.

Riječ je o Velikogoričkoj ulici od kućnog broja 19 do 45, osim kućnog broja 37A.

Struje neće biti od 9 do 14 sati.

Nastavite čitati

Vijesti

Google Street View automobili ponovno na hrvatskim cestama! Stižu svježe snimke gradova i znamenitosti

Google ističe kako je redovito osvježavanje snimaka važno zbog stalnih promjena u infrastrukturi, ali i zbog posljedica prirodnih nepogoda.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

Od 1. travnja 2025. Googleovi Street View automobili ponovno kreću na hrvatske ceste kako bi ažurirali snimke gradova, prometnica i znamenitosti. Tijekom godine obići će niz urbanih i ruralnih područja, omogućujući korisnicima još precizniji virtualni doživljaj Hrvatske.

Među gradovima koji će dobiti osvježene vizuale nalaze se Zagreb, Rijeka, Šibenik, Varaždin, Požega, Drniš, Koprivnica, Gospić, Krk i Ivanić-Grad. Osim urbanih središta, Street View će ažurirati i prikaze kulturnih i prirodnih znamenitosti poput utvrde Sokolac u Brinju, Frankopanskog kaštela u Ogulinu, crkve svete Katarine u Novalji, Starog grada u Sisku, Plitvičkih jezera te zagrebačke Medvednice.

Google ističe kako je redovito osvježavanje snimaka važno zbog stalnih promjena u infrastrukturi, ali i zbog posljedica prirodnih nepogoda. Cilj ažuriranja je omogućiti korisnicima precizniju navigaciju i kvalitetniji doživljaj prostora.

Street View, koji je u Hrvatskoj dostupan od 2012. godine, omogućuje pregled ulica i znamenitosti u 360 stupnjeva. Google naglašava kako posebnu pažnju posvećuje zaštiti privatnosti korisnika. Sva lica i registarske oznake automatski se zamućuju, a korisnici imaju mogućnost dodatnog uklanjanja nepoželjnih snimaka putem opcije “Report a problem” u donjem kutu svake fotografije.

Nove slike pomoći će korisnicima u lakšoj orijentaciji i planiranju putovanja, pružajući još točniji doživljaj prostora.

Nastavite čitati

HOTNEWS

ČIP I STERILIZACIJA Županija pokriva troškove veterinarskih usluga

Među gradovima najveći iznos dobili su Velika Gorica i Samobor.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija pomaže svojim gradovima i općinama u provedbi Zakona o zaštiti životinja koji propisuje kontrolu populacije napuštenih pasa.

Županija naime, osigurava novčana sredstva za pokrivanje troškova veterinarske usluge označavanja pasa mikročipom te sterilizaciju ženki, a ovogodišnji iznos doseže 25 tisuća eura.

Na javni poziv se ove godine, od ukupno 34 grada i općina, javilo njih 20 s područja Zagrebačke županije, odnosno 8 gradova i 12 općina. Među gradovima najveći iznos dobili su Velika Gorica i Samobor – 3.000,00 eura, a od općina Bistra – 1.168,04 eura.

Sredstva su na raspolaganju svim stanovnicima županije čiji su gradovi i općine dobili sredstva za tu namjenu. Dodajmo da se kontrolom broja napuštenih pasa smanjuje vjerojatnost od širenja bolesti, napada na ljude i druge životinje te izazivanja materijalne štete i nesreća u prometu.

Zagrebačka županija je za provedbu kontrole populacija napuštenih pasa u periodu od 2021. – 2024. godine dodijelila gotovo 51 tisuću eura.

Nastavite čitati

Vijesti

Od izvora do mora! Više od 30 gradova diljem Hrvatske udružuje snage za čišći okoliš

Prošle godine u projektu je sudjelovalo 30 gradova, a najuspješniji su bili Velika Gorica, Vinkovci i Benkovac.

Objavljeno

na

Objavio/la

U ovogodišnjem izdanju ekološkog projekta “Od izvora do mora” sudjelovat će 32 grada, što je najveći broj od kada je projekt pokrenut. Ovu inicijativu organiziraju Coca-Cola, Konzum, Jutarnji list i Udruga gradova s ciljem zaštite okoliša i podizanja svijesti o odgovornom gospodarenju otpadom. Gradovi će organizirati jednodnevne akcije čišćenja, a najuspješniji će biti nagrađeni sredstvima za pošumljavanje urbanih sredina.

Projekt okuplja male, srednje i velike gradove diljem Hrvatske. U kategoriji malih gradova (do 10 000 stanovnika) sudjeluju Pakrac, Korčula, Benkovac, Otočac, Vrgorac, Varaždinske Toplice, Beli Manastir, Vodnjan, Valpovo, Lipik, Crikvenica, Vrlika, Pag, Prelog i Rab. Među srednjim gradovima (od 10 000 do 35 000 stanovnika) nalaze se Našice, Sveta Nedelja, Jastrebarsko, Virovitica, Koprivnica, Zaprešić, Daruvar, Poreč, Vinkovci i Solin. Veliki gradovi (više od 35 000 stanovnika) koji sudjeluju ove godine su Velika Gorica, Varaždin, Rijeka, Pula, Osijek, Dubrovnik i Zadar.

Gradovi su se prijavili putem natječaja koji je trajao od 17. veljače do 17. ožujka, a njihova je obveza organizirati akciju čišćenja u suradnji s lokalnim nevladinim udrugama i volonterima između 14. travnja i 23. lipnja. Ocjenjivat će se prema broju volontera i količini prikupljenog otpada. Najuspješnija tri grada dobit će financijska sredstva u ukupnom iznosu od 45 000 eura za kupnju sadnica drveća, koje će biti posađene tijekom jesenskih mjeseci.

„Uz promicanje zaštite vodnoga bogatstva Hrvatske i poticanje na primjereno odlaganje otpada, cilj projekta Od izvora do mora je sadnja drveća u urbanim sredinama s ciljem smanjenja ispuštanja ugljikova dioksida i snižavanje temperature zraka. Pravo sudjelovanja na natječaju, koji je trajao mjesec dana, imali su svi gradovi koji žele pošumiti određene prostore na području svojega grada”,  ističu organizatori.

Prošle godine u projektu je sudjelovalo 30 gradova, a 2200 volontera prikupilo je 420 tona ambalažnog otpada. Najuspješniji su bili Velika Gorica, Vinkovci i Benkovac. Od pokretanja inicijative 2018. godine, kroz 107 akcija čišćenja, prikupljeno je ukupno 644 tone otpada, što je gotovo 74 kamiona punih otpada.

Prije četiri godine projektu se kao partner pridružio Jutarnji list, 2022. godine priključio se Konzum, a potom i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj. Projekt podržavaju Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije te Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

Više informacija dostupno je na Coca-Colinoj stranici i u digitalnom izdanju Jutarnjega lista.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.